Regio Weinig belangstelling voor TGV-hoorzitting Werknemers mogen eventueel eerder weg Voorschoten verwijdert reclameborden Vrijdag 13 september 1991 Redactie: 071-161400 MIEP DE GRAAFF UESBETH BUITINK WIM KOEVOET ANITA LUYENDUK ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: PIET KOOREMAN 17 LEIDEN De Leiderdorpse sporthal De Does was gisteravond slecht gevuld bij de hoorzitting over de komst van een nieuw tracé voor de train a grande vitesse (TGV). De mondelinge toelichting op de schriftelijke bezwaren te gen de TGV bleek een zuiver formele aangelegenheid, die door de zeventienkoppige commissie van de Raad voor de Waterstaat gelaten werd aangehoord. Een zeventienkoppige commissie hoorde gisteravond gelaten de bezwaren aan tegen de komst van een nieuw tracé voor de train a grande vitesse. Midden achter de tafel voorzitter G. Brokx. De man op de voorgrond maakt op symbolische wijze duidelijk dat de Leiderdorpers bepaald niet mas saal naar de hoorzitting waren gekomen. foto jan holvast LEIDERDORP UESBETH BUITINK „De TGV komt bij Rotterdam de bebouwde kom van Europa binnen en dient zijn snelheid dus aan te passen," zo ver woordde de actiegroep TGV uit Rijpwetering een van de meest- gehoorde bezwaren van gister avond. Alle insprekers waren het er roerend over eens: de TGV moet over het bestaande tracé worden geleid. ,,Ik kan me niet voorstellen dat er kamerle den zijn die een historische blunder als een nieuw tracé zouden goedkeuren," vatte T. van der Kleyn uit Rijpwetering de hoop van de insprekers sa men. Leidenaar J. Bruning gaf de commisssie een geheel nieuwe variant aan. Het tracé zou vol gens hem niet op Amsterdam Centraal Station, maar op Am sterdam RAI moeten eindigen. NIEUWSLIJN De gemeente Warmond gaat in ventariseren hoe zij het best kan meedoen aan projecten in het kader van de sociale vernieu wing. Warmond neemt al deel aan een groot aantal regionale projecten, maar wil nu kijken wat er binnen de gemeente grenzen nog te doen valt, zo bleek gisteravond tijdens de raadsvergadering. Voor bijzondere bijstand is een bedrag van ongeveer 25.000 gulden beschikbaar. Burge meester en wethouders nodig den raadsleden uit suggesties te doen voor een zinvolle beste ding van dit bedrag. Tegelijker tijd waarschuwde het college dat het geld slechts eenmalig beschikbaar wordt gesteld door VRUE TUD Wassenaar De Wassenaarse Reddingsbriga de sluit komende zaterdag het badseizoen af met het traditio nele 'schollenfeest'. Dat begint om vijf uur in de strandpost van de reddingsbrigade aan de Was senaarse Slag. Oegstgeest Cabaretier Bert Visscher doet Daarmee zou de TGV zelfs over het bestaande spoor tien minu ten tijdwinst opleveren. Op een nieuw tracé boekt de flitstrein tussen Rotterdam en Amster dam vijftien minuten tijdwinst. Een stop op de RAI zou het Centraal Station bovendien ont lasten en geeft volgens de Lei denaar goede verbindingen met andere steden in de Randstad. In de 'RAI-optie' van Bruning kan de TGV ook Den Haag aan doen. „Het feit dat het rege- •ringscentrum wordt overgesla gen is ons inziens een mis kleun," vond een woordvoerder van de woningbouwvereniging uit Roelofarendsveen. Gettovorming De Leiderdorpse R. van Walsem vond dat alle onderzoeken nog moeten worden gevolgd door een SPER. „Een sociaal-psycho- het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid. Of er vol gend jaar nog een extra bedrag voor bijzondere bijstand be schikbaar komt is niet duidelijk. De gemeenteraad was en thousiast voor een plan om een vorm van wijkoverleg in te voe ren. Daarin kunnen bewoners en bestuurders jaarlijks met el kaar van gedachten wisselen over hun leefomgeving. In het overleg kunnen uiteenlopende zaken aan de orde komen als speelvoorzieningen, gescheiden afvalinzameling, hondepoep, openbaar groen, straatmeubilar en sociale veiligheid. Op ver zoek van raadslid Duynhoven (Progressief Warmond) beloof de burgemeester Van der Wel dat het college een plan van aanpak zal maken. zaterdag 14 september Oegst geest aan. Hij treedt op in de grote zaal van wijkgebouw 't Groot Proffijt in Haaswijk met de solo-voorstelling "Don Chaot en de foute architect'. Volgens de kritieken gaat de voorstelling van Visscher 'absoluut nergens over. Zoveel flauwekul bij elkaar krijg je maar zelden te zien'. Toegangskaarten voor zaterdag zijn telefonisch te bestellen via nummer 071-155676. logische effect rapportage voor de direct getroffenen. De men selijke factoren krijgen te weinig aandacht." Zij vreesde dat doorsnijding van Leiderdorp door tracé B 'isolatie en getto vorming' voor de Oranjewijk tot gevolg heeft. „Dat is een onvei lige en tot criminaliteit uitnodi gende situatie. De verbinding naar de rest van Leiderdorp vormt dan niet alleen een psy chologische barrière, maar is concreet onveilig." „Die flitsende verbinding met Parijs wordt door de opstellers van de nota gemystificeerd," vond een woordvoerder van de Leidse werkgroep Milieubeheer. „Als we de schade afzetten te gen het vooral prestigieuze ka rakter, heb ik goede hoop dat we hier geen oplossing a la Ceau^escu hoeven te verwach ten," aldus de Leiderdorper T. Bresters. Het dijklichaam dat voor de Trein van de Grote Vaart moet worden opgeworpen wekte eveneens veel verzet. „We heb ben het niet over een verbreed fietspad, maar over een soort Chinese muur die volstrekt on aanvaardbaar is," aldus T. van der Kleyn uit Rijpwetering. „En- Openingsfeest Gevers Deutz Terweeschool OEGSTGEEST Wethouder Kohlbeck opent ko mende woensdag de verbouw de Oegstgeester Gevers Deutz Terweeschool. Ter ere van deze opening en het 60-jarig bestaan is het op de school aan Terwee- weg de hele week feest. De activiteiten gaan morgen van start met een fietstocht voor iedereen. De afstanden variëren van 15 tot 50 kilometer. In schrijven en starten bij de school tussen negen en twaalf uur. Na de fietstocht is er van van drie tot vijf uur gelegenheid om de school te bezichtigen: buurtbewoners, ouders, oud leerlingen en andere belangstel lenden zijn welkom. Voor de kinderen barst maan dag een feestprogramma los •met onder meer een optocht, spelletjes en een schoolreisje. Maandag gaan de kinderen, be geleid door een draaiorgel, in optocht naar het vernieuwde gebouw vanaf het oude ge bouw. Daarna opent wethouder Kohlbeck school én feestweek. Dinsdag wordt een vossen jacht gehouden waarbij de leer krachten zich verkleed door Oegstgeest begeven. Een dag la ter gaan de kinderen naar het Katwijkse strand: 's middags wordt het naambord van de school onthuld, gevolgd door een receptie voor genodigden, 's Avonds is er voor alle ouders een open avond. Donderdag volgt de school reis en vrijdagmiddag is er een rommelmarkt/fancy fair (kwart over één tot kwart voor drie). kele hobbyisten die elk gevoel voor realiteit hebben verloren willen een nieuw tracé aanleg gen dat onherstelbare schade zal aanrichten," vond ook Lei derdorper T. van Egmond. Voor de nota over de train a grande vitesse hadden de in sprekers weinig goede woorden over. „De opsteller van de nota blameert zich door de geleverde kwaliteit. U moet een aanvul lend onderzoek afdwingen," be commentarieerde de woord voerder van de Leidse werk groep Milieubeheer de ondui delijkheden en fouten in de no ta. Hoewel de sfeer gisteravond formeel en tamelijk mat was, hadden enkele insprekers nog altijd strijdlust. Leiderdorper VOORSCHOTEN De ouderen in het Hofflanthuys zijn het moeilijkst af te scher men van het geluid van voorbij rijdende treinen op het verdub belde spoor langs de wijk Noord Hofland in Voorschoten. Dit bleek gisteravond in de raads commissie openbare werken. Een woordvoerder van de NS stelde dat de bewoners van la gere verdiepingen van het be jaardenoord tegen hoge scher men moeten aankijken. En de overlast voor hun bovenburen is nauwelijks te beteugelen. De kans bestaat dat de wanden moeten woren geisoleerd. Duidelijk werd ook dat ge- luidswerende maatregelen nooit afdoende zullen zijn. Hoe hoger de schermen, des te ge ringer de overlast. Maar het uit zicht knapt er niet van op. Vol gens de NS-woordvoerder moet VOORSCHOTEN De winkeliers van de Voorscho- tense Schoolstraat blijken zich (nog) weinig aan te trekken van de waarschuwingsbrief die ze van de gemeente hebben ont vangen. De gemeente zal dus nu snel ingrijpen. In de brief staat dat er een einde moet komen aan de wild groei van reclameborden en an dersoortige 'obstakels' in de winkelstraat. Zo niet. dan grijpt de gemeente zelf in: ze haalt de (Vervolg van voorpagina) Verkoop van het Beach Hotel aan de Friesch Groningse Hy potheekbank (FGH), die het ge bouw financierde toen het in 1986 werd neergezet, is noodza kelijk geworden nadat onder handelingen met andere kopers op niets uitliepen. Het Boule vard Hotel Oranje gold lang als de voornaamste overnamekan didaat, maar onderhandelingen met de eigenaren van die hotels strandden op het laatste mo ment. Juist de FGH ging niet ak koord met het bod dat de Bou levard Hotel Oranje-directeuren Mol en De Boer op het Beach Hotel uitbrachten. Het Beach Hotel gaat aan- Dopper stelde het onomwon den: „Waag u er niet aan om, tegen de massale protesten in. te besluiten een nieuw tracé aan te leggen. Dan zal de bevol king haar tanden laten zien." nog worden bekeken welke maatregelen nodig zijn voor panden die niet profiteren van de geluidsafscherming. In de wijk Noord Hofland zullen de hogere gebouwen last blijven houden van treingeluiden. Half mei 1992 kunnen de Ne derlandse Spoorwegen beschik ken over het verdubbeld spoor. Eind 1994 is de tunnel bij het station klaar en zijn de lijnen verhoogd. PvdA'er Dordregter was blij met de hoorzitting op 30 sep tember voor de bewoners, maar wilde weten of er nog alterna tieve plannen op tafel komen. Volgens wethouder Van der Poel moet daar vooral niet op worden gerekend. De kosten van de geluidswerende maatre gelen in Voorschoten worden op zo'n 2,2 miljoen geraamd. Ze komen geheel voor rekening van de NS. borden weg en de winkeliers krijgen hun eigendommen al leen tegen het betalen van een forse vergoeding terug. Aldus de brief, die eind augustus de deur uit ging. Veel heeft die brief nog niet geholpen, zo concludeerde de Voorschotense politiek gister avond in de raadscommissie openbare werken. Voetgangers kunnen nog altijd moeilijk tus sen de borden door laveren. Voor voetgangers, en met name mensen met kinderwagens of staande maandag al dicht. Het ontbijt wordt aan de overgeble ven gasten nog geserveerd maar daarna is het afgelopen. Curator W. la Gro heen om meerdere redenen voor een snelle sluiting gekozen. „Op 11 oktober moe ten we de boel leeg en schoon opleveren en tot die tijd zullen we onze handen vol hebben om daar aan te kunnen voldoen. Daarnaast verwacht ik dat op zijn minst een deel van het per soneel spoedig zal vertrekken en met een halve bezetting of minder vind ik het niet verant woord het hotel draaiende te houden." Officieel dienen de perso neelsleden die direct weg willen omdat zij elders aan de slag kunnen, een opzegtermijn van Oudste vrouw Leiderdorp overleden LEIDERDORP De op één na oudste inwoner van Leiderdorp, mevrouw Lolk- je de Boer is eerder deze week op 101-jarige leeftijd overleden. Zij was de oudste vrouw van het dorp. Bij velen is ze bekend als zuster De Boer van Voordorp. Mevrouw De Boer gaf destijds leiding aan een kindertehuis- /weeshuis in deze Leiderdorpse wijk, dat werd bestuurd door de Nederlands Hervormde Kerk in Leiden. De oudste inwoner van Lei derdorp is en blijft de heer Van der Meij. Hij werd geboren op 6 augustus 1890. Loïkje de Boer was anderhalve maand jonger. HALT-project nu ook in Warmond WARMOND» De gemeente Warmond neemt deel aan het F1ALT-project. De gemeenteraad besloot gister avond unaniem om samen met een aantal gemeenten in de re gio voor twee jaar aan het expe riment mee te doen. Door sub sidie van het ministerie van jus titie blijven de kosten voor War mond beperkt tot ongeveer 1700 gulden dit jaar en 2600 gulden in 1992. HALT staat voor Het ALTer- natief en bestrijdt vandalisme door jongeren, die een eerste strafbare feit hebben begaan, de kans te geven hun daad weer goed te maken. Dit gebeurt door ze schade te laten vergoe den en door ze werk te laten verrichten dat direct verband houdt met het gepleegde straf bare feit. Een bekend voorbeeld van het HALT-project is graffi tispuiters die hun eigen teksten weer moeten verwijderen. Laatste rijdag van stoomtram REGIO De stoomtram van de Neder landse Smalspoorweg Stichting (NSS) rijdt morgen voor de laatste keer van dit seizoen door de Katwijkse zuidduinen. Het spoormaterieel staat dan vanaf 10.00 tot 17.00 uur weer op de Vrieze Wei (ingang bij de Soefi- tempel) opgesteld. gehandicapten, is het winkelen in de Schoolstraat geen pretje meer, zo concludeerde de com missie. En: 'De tijd is nu aange broken om de in de brief ge noemde maatregelen te ne- Waarop wethouder Van de Poel (WD) opmerkte dat de ge meente nu op korte termijn zal ingrijpen. Dat ingrijpen bestaat uit het weghalen van de recla me-borden. die na opslag zullen worden vernietigd. een maand in acht te nemen. De curator heeft echter degenen die onmiddellijk ergens anders kunnen gaan werken aangera den dat te doen. „Op menselijke gronden heb ik dat hun willen toestaan", aldus La Gro. De bewindvoerder zegt voor het personeel dat volgens hem 'verdrietig' op het nieuws reageerde 'de grootst moge lijke bewondering' te hebben. „Zij hebben al weken moeten werken met het zwaard van Da mocles boven het hoofd. Toch hebben zij het hotel, dat de af gelopen maanden een gasten- bezetting van meer dan 98 pro cent kende, geweldig draaiende gehouden. Ik heb daar veel res pect voor", aldus de bewind voerder. ZOETERWOUDE Het vernieuwde gemeentehuis aan de Zoeter- woudse Noordbuurtseweg is sinds gistermiddag pas echt compleet. Na een toespraak hees de commissaris van de koningin in Zuid-Hol land, Patijn, gistermiddag een vlag omhoog die het Zoeterwoudse gemeentewapen aan de voorzijde van het gebouw onthulde. Daar mee was het pand officieel geopend, twee maanden nadat het 'infor meel' al in gebruik was genomen. Gistermiddag was het gemeente huis alleen toegankelijk voor genodigden, maar morgen zijn alle Zoeterwoudenaren welkom om hun nieuwe raadhuis te komen be zichtigen. foto holvast LEIDERDORP De Leiderdorpse school De Driemaster op de hoek Vronkenlaan/Wilddreef/Lijnbaan viert vandaag de feestelijke opening van het eerste cursusjaar. De Driemaster is ontstaan uit een fusie tussen de protestant christelijke basisscholen Zijlkwartier en In de Houtkamp. Officieus is de school enkele weken geleden al van start gegaan. De school kwam goed uit de startblokken: de toestroom van leerlingen bleek duidelijk groter dan gepland. Had men gerekend op zo'n 130 leerlingen, dat zouden er uiteindelijk 182 worden. Zodoende kon men met zeven groepen starten. Schooldirecteur roemt de inzet van de fusiepart ners. „Dat komt niet vaak voor zo, denk ik", aldus de directeur. Vandaag ging officieel de vlag in top. Vanmorgen waren op het schoolplein verschillende activiteiten voor en door de kinderen, waarbij de ouders ook even kijkje konden nemen. Vanavond van 19.00 tot 20.30 is is er een kinderdisco, gevolgd door een instuif voor de ouders. foto hielco kuipers Hofflanthuys lastigst af te schermen van treingeluiden Beach Hotel niet overgenomen door Boulevard Hotel Oranje Buurthuis viert vrijdag de 13de VOORSCHOTEN Voorschotenaren die vanavond horrorgelui den opvangen in de omgeving van Buurthuis Bloemenwijk Boschgeest in Voorschoten hoeven de politie niet te bellen. Het buurthuis heeft namelijk alle zalen tot spookhuis omgebouwd voor de horror-avond, die om 20.00 uur begint. De ingrediënten zijn black disco, griezel-video, enge muziek 'en wat verder is te verzinnen om jongeren met stalen zenuwen te vermaken', aldus de opstellers van de uitnodiging. Cursus komt bijna om in eigen succes VOORSCHOTEN Dringend verlegen zit het Voorschotense Buurthuis Bloemenwijk Boschgeest om vrijwilligers die willen helpen bij de cursus Engels. "Het aantal inschrijvingen voor de cursus in het buurhuis is zo groot dat er problemen ontstaan als niet op korte termijn hulp komt voor de verschillende niveau's", aldus Cees Westhoek, telefoon: 071-613066. Thema-avond 'bedplassen' in Sjelter LEIDERDORP - In het Leiderdorpse sociaal cultureel centrum Sjelter wordt op 19 september een avond gehouden met als the ma 'Bedplassen, windt er geen doekjes om'. Een arts en een wijkverpleegkundige beantwoorden alle vragen over kinderen die in bed plassen. De avond is georganiseerd door spel- en op- voedhuis 'De Kringloop' en begint om 20.15 uur. De toegang is gratis. Informatie-avond over Achthovenerweg LEIDERDORP - De reconstructie van de Leiderdorpse Achthove nerweg is op 19 september onderwerp van een informatie avond. Omwonenden kunnen hun mening geven over vier snel- heidsremmende maatregelen geven in de raadszaal van het ge meentehuis. De uitkomst wordt besproken in het college van B en W, de commissie ruimtelijke ordening en de gemeenteraad. Aanvang: 20.00 uur. Warmond gaat sociaal vernieuwen

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17