Leiden 'Gezakte eerstejaars niet hard straffen' Alphenaar wil bom hangen aan deur buurtbewoners Vrijdag 13 september 1991 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: CONNY SMITS Vormgeving: RUTGER J HOOGERDUK OP EEN GEWONE vrij dag verhuurt trouwbedrijf De Jong 25 auto's, van daag zijn er maar zes in gebruik ALPHEN A De Explosieven Opruimings dienst heeft vannacht een bom onschadelijk gemaakt in Alphen aan den Rijn die was bedoeld voor een woning aan de Klei- werf. Onderzoek moet uitwijzen of de bom werkelijk had kun nen ontploffen. De politie hield een 30-jarige buurtbewoner aan die het ex plosief voor de woning wilde hangen. Maar hij ontkent dat de kunstig gefabriceerde bom had kunnen ontploffen. Hij wilde met zijn actie aandacht vragen voor problemen die de bewo ners veroorzaken. De politie trad de laatste maanden herhaaldelijk op van wege vechtpartijen en andere overlast in de woning. De 58-ja- rige hoofdbewoner staat toe dat allerlei mensen in zijn huis ver blijven. Volgens omwonenden wordt er terreur uitgeoefend door die gasten. De verdachte werd vannacht aangehouden op de J.P. Coen- laan, terwijl hij daar samen met een makker (25) liep. Surveille rende agenten vroegen hem of zij even in de tas die over zijn schouder hing mochten kijken en toen vonden zij de bom. De man en de tas werden meegenomen naar het bureau, waarna de gealarmeerde Explo sieven Opruimingsdienst de bom onschadelijk maakte. De 30-jarige Alphenaar had de tas overigens al eerder aan een fiets voor de woning gehangen, maar besloot nog een ommetje te maken met de bom, omdat er nog zoveel mensen op straat waren. Juist toen werd hij opge pakt. Hij had de politie willen bellen na de plaatsing. Voorzitter Leidse Hogeschool tegen plan Ritzen Het plan van onderwijsminister Ritzen om gezakte eer stejaars de studiebeurs af te nemen is te hard. De over gang van havo naar hoger beroepsonderwijs (hbo) is moeilijk, de aansluiting niet ideaal. ,,De minister fietst met dit plan door afspraken heen tussen hem en het hbo." AGENDA luishoudbeurs, Groenoordhallen, D tot 22.30 uur. erk aan de Brahmslaan 2 d van 13.00 tot 17 00 uur en van 19 00 tot Jongdierententoonstelling van de Leidse Pluimvee en Konijnensportver in het Vijfho- venhuis, Hoflaan 169, van 20.00 tot 22 00 5, de gemeentehaven, Park Groot ZATERDAG 14 SEPTEMBER Opening van het seizoen door de Wasse- naarse Jazzclub, met optredens op het po urn aan de Langstraat 11 00 tot 17 00 uur) en looporkesten (12.00 tot 16 00 ui Schollenfeest als afsluiting van het seizot door de Wassenaarse Redd.ngs Brigade b de strandpost aan het Wassenaarse Slag. vanaf VW, Stationsplein 210 tu; Leidato Huishoudbeurs. Groenoc sim LEIDEN EMIEL FANGMANN Dat zei T. Ouwerkerk, voorzitter van het bestuur van de Leidse Hogeschool, gistermiddag in zijn toespraak bij de opening van het nieuwe studiejaar. Ou werkerk zei dat de hogeschool het komend jaar nauwer con tact met het voortgezet onder wijs wil zoeken om de kloof tus sen beide opleidingen te ver kleinen. Positief was Ouwerkerk over de mogelijkheden die Ritzen het PRAKTIJK Aan de Heren gracht 9A is een praktijk in Cesar-Oefentherapie van de fy siotherapeuten M. Bus en D. Comelissen gevestigd. De prak tijk was eerder ondergebracht in panden aan de Nieuwe Rijn en de Bronkhorsstraat. Cesar is een paramedische behandelmetho de. VRIJE TUD Inloophuis Het Inloophuis Psychiatrie aan het Rapenburg 48 viert vandaag zijn 7,5-jarig bestaan met een foto-tentoonstelling, een recep tie voor (oud-)medewerkers en (oud-)inlopers en een feest avond in het Leids Volkshuis. De foto-tentoonstelling wordt om 17.30 uur geopend. De ove rige festiviteiten volgen daarop aansluitend. Stijldansen Buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad start vandaag met cursussen stijldansen voor beginners en gevorderden. Er zijn twaalf lessen van vijf kwar tier, de cursussen kosten 60 gul den. Informatie: tel. 212893. Pancras-west De wijkvereniging Pancras-west houdt morgen de jaarlijkse rommelmarkt/zomerfeest aan de voet van de Burcht bij het Koetshuis. De rommelmarkt be gint om 11.00 uur en er zijn op tredens van een big band en clowns. Parkconcert De Big Band Oegstgeest geeft zondag 15 september om 14.00 uur een concert bij het thee huisje in de Leidse Hout. De band speelt muziek van onder anderen Glen Miller, Duke El lington en Count Basie. Kolonisten De conservatoren van het Rijks museum van Oudheden hou den iedere eerste en derde zon dag van de maand lezingen in het RMO. De tweede lezing, 'Het Wilde Westen: de eerste kolonisten in Nederland', wordt gehouden op zondag 15 sep tember, om 15.00 uur. Spreker is L.B.M. Verhart, conservator van de afdeling Nederland-Pre historie. De lezingen zijn gratis toegankelijk voor museumbe zoekers. hbo geeft om een eigen huisves tingsbeleid te voeren. „Voor on ze uitbreidingsplannen hebben wij de medewerking van de Leidse universiteit nodig. Want wij willen uitbreiden in een richting, waar nu nog tijdelijke huisvesting van de universiteit staat." De voorzitter ging ook in op het verschil tussen het hoger beroepsonderwijs en de univer siteit. „Instellingen voor HBO hebben niet de behoefte taken van de universiteit op zich te nemen. En universiteiten moe ten niet, omdat ze groter willen worden, hbo-achtige opleidin gen zonder een herkenbaar we tenschappelijk profiel verzor gen." In zijn toespraak verklaarde Ouwerkerk het eens te zijn met zijn mr. C. Oomen, de voorzitter van het college van bestuur van de Leidse universiteit. Die heeft gezegd dat het wetenschappe lijk onderwijs zich niet van het hbo onderscheidt omdat het beter of slechter zou zijn, maar omdat het anders is. Ouwerkerk noemde als voorbeeld de studie Verplegingswetenschap en de opleiding tot verpleegkundige. „Bij de universiteit gaat het om zelfstandig onderzoek kunnen doen, en diepgaande analyse en theoretische beschouwing." Bij Staatssecretaris Simons wil de verpleegopleidingen beter op elkaar afstemmen, vertelde hij gisteren bij de opening van het nieuwe studiejaar aan de Leidse Hogeschool. foto ellen martens het hbo gaat het volgens Ou werkerk om de gedegen be roepsvoorbereiding, vooral in de stage. Ook staatssecretaris H. Si mons (PvdA/volksgezondheid hield een toespraak. Hij hield een gehoor van studenten, do centen en praktijkmensen uit de gezondheidszorg voor dat de verschillende 'zorgopleidingen' beter op elkaar moeten worden afgestemd. Samenhang ont breekt volgens hem tussen het Middelbaar Dienstverlenend en Gezondheids Onderwijs (md- go), de hbo-Verpleegkunde-op- leiding en de opleiding tot A-, B- of Z-verpleegkundige. „Te grote stapeling en als gevolg daarvan uiteindelijk uitval van leerlingen" zo stelde Simons. Daarom zijn zes regionale ex perimenten opgezet - waar Lei den overigens niet aan meedoet - waaruit moet blijken hoe die opleidingen beter op elkaar kunnen worden afgestemd. De regio's hebben hierbij grote vrij heid gekregen. De Leidse Hogeschool telt zo'n drieduizend studenten in Noord- en Zuid-Holland en omvat naast hoger gezond heidszorgonderwijs, pabo-op- leidingen, sociaal agogisch on derwijs en laboratoriumonder wijs op interconfessionele grondslag. LEZERS SCHRUVEN Tuinders Het jaarlijkse congres van de Leidse Bond van Amateurtuin ders wordt op zaterdag 14 sep tember gehouden in het vereni gingsgebouw van de turnvereni ging Roomburg aan de Vliet- weg. De tuinders zullen worden toegesproken door onder meer ex-wethouder D. Tesselaar en zijn opvolger A. van Bochove. Op de agenda staan vooral be stuurlijke zaken. Rugby Wie meer wil weten over rugby, kan deelnemen aan een cursus die is opgezet door de gemeen telijke directie sport en recreatie en de Leidse rugbyclub DIOK. De introductiecursus bestaat uit een theoretisch en een prak tisch gedeelte. De lessen zijn op drie zaterdagen in september. Belangstellenden vanaf 14 jaar kunnen zich opgeven bij de di rectie sport en recreatie, tel. 315601. Leidse Courant Het artikel in het Leidsch Dag blad van woensdag jongstleden over de Leidse Courant was speculatief van aard, slordig van inhoud en a-collegiaal qua strekking. Geen misverstand, zoals vrijwel alle kranten in ons land kampt ook de Leidse Courant met te genvallende resultaten. Het voortbestaan is onzeker, maar van opheffing is vooralsnog geen sprake. Het artikel was speculatief, om dat het uitging van de als-situa tie; als dit, als dat. Op die ma nier kunnen nog vele kolom men worden gevuld, bijvoor beeld over de toekomst van het Leidsch Dagblad. Een voorbeeld van slordigheid: op de voorpagina wordt ver meld dat de redactie in Leiden acht journalisten telt, op pagina 14 is dat aantal opeens twaalf. In werkelijkheid zijn het er tien. Het artikel verdient de kwalifi catie a-collegiaal omdat het be staan van de Leidse Courant wordt gekenschetst als 'sluime rend'. De vele journalisten van het Leidsch Dagblad die hun opleiding bij de Leidse Courant hebben genoten weten wel be ter. De kwalificatie is ook niet te rijmen met de klachten over de hoge werkdruk. De Leidse Cou rant brengt naast het nationale en internationale nieuws dage lijks vier pagina's met plaatselijk jws en is daar mee een geduchte concurrent voor het Leidsch Dagblad. Het is niet ongebruikelijk om de aandacht van problemen in ei gen huis af te leiden door te wij zen op problemen bij anderen. De aap komt dan ook uit de mouw in het begeleidende be richt met de cursieve kop „En Daarin wordt vermeld dat de re dactie van het Leidsch Dagblad verder wordt afgeslankt en dat er afdelingen worden overge plaatst naar Haarlem. Te zijner tijd houdt het Leidsch Dagblad ook geen eigen hoofdredacteur. Al met al dreigt de pluriformiteit van de pers in Leiden te ver schralen. Daar kan niemand blij mee zijn. J.W.C. Leune, directeur/hoofdredacteur Leid se Courant De redactie van het Leidsch Dagblad ziet in de brief van de heer Leune geen aanleiding het artikel over de Leidse Courant in de krant van woensdag te her roepen. Kerckhoffs Het artikel van 3 september naar aanleiding van mijn af scheid uit de gemeenteraad be vat enige fouten en roept op en kele punten een beeld op waar in ik mij volstrekt niet herken. Dat ik lid zou zijn van het be stuur van de Wijkvereniging de Oude Morsch is onjuist. Ik ben destijds door de gebruikers van het wijkgebouw naast de Mors- poort gevraagd te bemiddelen in het conflict rond de verhuur daarvan. Men heeft mij wel ge vraagd zitting te nemen in het bestuur van de wijkvereniging De Put maar ik vond dat niet verenigbaar met mijn raadslid maatschap en het feit dat ik niet in de wijk woon. Volgens het artikel zou ik 'op genomen zijn in de alternatieve beweging met krakers die zijn thuisplaats had in café Troef. Ik heb destijds leiding gegeven aan het Vormingscentrum Jong Volwassenen Troef. Dat daar ook alternatieve jongeren kwa men zal ik zeker niet ontken nen, maar het gaat mij te ver dat ik opgenomen zou zijn in de krakersbeweging. Ik heb mij wel solidair verklaard met de pro blemen van werkende jongeren in die tijd en actie gevoerd te gen de woningnood waar de ge meente toen niets aan deed. Dat was de tijd van wethouder Kret. Dat ik een soort ombuds vrouw voor Leiden zou zijn is wel het laatste dat ik over me zelf zou zeggen. Ik heb in het gesprek wel geciteerd wal ik in mijn laatste raadsvergadering heb gezegd, namelijk dat ik de laatste jaren veel meer telefo nische klachten kreeg van ou deren over het functioneren van gesubsidieerde instellingen. Ik heb nooit gepleit voor een om budsvrouw, maar voor een on afhankelijk klachtenmeldpunt voor ouderen. Overigens zou de gemeente mijns inziens best over het instellen van een om budsman/vrouw mogen naden ken, maar daarover heb ik het met uw verslaggever niet gehad. Elly Kerckhoffs Stationsplein 184 Leiden Huursubsidie Wethouder Van Rij heeft blijk baar weinig of niets geleerd van de discussies over het beperken van de overheidsuitgaven. De woningbouwvereniging Leiden (WBL) heeft dit kennelijk wel opgepikt en wil bovendien zijn huurders later niet financieel in de problemen brengen. Een verstandige woningbouwvere nigingdus. Dat is mijn stellige overtui ging als ik het artikel in het LD van 3 september lees over de aanvaring van de wethouder met de WBL inzake het toewij zen van woningen waarvoor aan de bewoner meer dan 250 gulden huursubsidie per maand moet worden toegekend. Alleen al voor die 20 woningen moet er per jaar meer dan 60.000 gulden aan huursubsidie worden uitge keerd. Bovendien kunnen de huurders volgend jaar weer een fikse huursubsidie verwachten waaraan ook de partij van deze PvdA-wethouder meewerkt. Je kunt op je vingers natellen dat als je het systeem van huur subsidie te duur maakt, dit on herroepelijk vastloopt. En dat er dan vervelende (kijk naar de wao/ziektewet) en wellicht on rechtvaardige maatregelen moeten worden genomen om de kosten terug te dringen die juist deze categorie huurders zal treffen. Wat ik van de WBL wel knul lig vind is dat zij eerst de men sen laat inloten, blij maakt als zij een woning hebben 'gewon nen', en vervolgens zegt: „Sorry, maar u komt niet in aanmer king voor de woning". De con trole of iemand wel of niet in aanmerking komt voor een wo ning moet vóór het inloten plaats hebben en niet daarna. Als dit laatste het argument van de wethouder is om de wo ningen alsnog toe te kennen, dan kan ik zijn aanvaring met de WBL billijken, al blijft het een dure oplossing. Is dit niet zo, dan werkt deze wethouder mee om het systeem van huur subsidie onbeiaalbaar te maken en derhalve de nek om te draai- M. Slierings Verdistraat 38 Leiden Het is vandaag vrijdag de dertiende. AI iets gemerkt? Ach, het is allemaal maar bijgeloof. Maar toch, je zult maar trouwen op deze datum. Dat moet wel uitdraaien op een echtscheiding. Zo dachten Monique Hansen en Erik Schoot uit Leiden er vorig jaar over. In oktober moesten ze hun trouwdatum plannen. In eerste instantie zou het 6 september 1991 worden, maar dat kwam het aanstaande echtpaar niet zo goed uit. De volgende week dan maar? Nee, dat wilden ze abslouut niet. „Ik doe dat gewoon niet, we hebben het verzet naar de twintigste", aldus de aanstaande bruid. Maar zie, vrijdag de dertiende achtervolgt Monique toch: ze is namelijk haar trouwring kwijt. Niet door de gootsteen gespoeld, maar door verlies van een weddenschap die ze vrijwillig aanging. Wat is er gebeurd? Ze werkt in een Leiderdorpse groentezaak waar een redacteur van deze krant vaste klant is. Toen hij het verhaal van de uitgestelde bruiloft hoorde, seinde hij de Steeds-redactie in, maar niet alvorens haar even te waarschuwen. De aanstaande bruid dacht dat het niet zo'n vaart zou lopen en sloot een weddenschap af met collega's: de krant zou haar niet bellen. Ze wist het zo zeker dat ze haar trouwring eronder verwedde. Die is ze dus kwijt. Toch vrijdag de dertiende of vragen om moeilijkheden? Vrijdag 13e (2) Bij het horen van zo'n verhaal ga je je toch afvragen of er meer bruidsparen zijn die het lot niet willen tarten en vrij- dag de dertiende mijden als trouw dag. De ambtenaren van de Leidse bur gerlijke stand mer ken niet veel van ex treme rust op de spreekwoordelijke ongeluksdagen. „Ach, vrijdag is nooit zo'n po pulaire trouwdag. We kunnen moeilijk een gemiddelde aange ven, maar het is beslist niet zo dat het de ene vrijdag storm loopt en op vrijdag de dertiende de agenda leeg blijft", aldus C. van der Geest, chef dienstverle ning van de directie burgerza ken. Ze heeft dan ook niet de indruk dat deze dag wordt ge meden als de pest. „Neem nou vandaag; we hebben toch twee bruiloften." De eerlijkheid ge biedt haar toe te geven dal dit er eerst drie zouden zijn, maar dat er een is doorgestreept. „Misschien is dal vanwege hij- geloof, maar hel kan nel zo goed zijn dal hel bruidspaar geen feestzaallje kon krijgen." Voor de zekerheid maar even contact opgenomen met een particulier ondernemer. I n ja hoor, weerwerkl hel. De zaken man denkt er heel anders over dan de overheid. Verhuurder De Jong van (rouwaulo's kent hel fenomeen van angst voor vrij dagen die op de dertiende val len. „Opeen gewone vrijdag Ijeb ik al mijn 25 auto's wel ver huurd, maar nu zijn het er maar zes". Dat gebeurt volgens de eigenhar van hel bedrijf aan de Hoommarkt elke keer op deze ongeluksdag. Tuinkeuringen Woont u in Zuid-Wesl en heeft u een balkon of tuin? Zet dan al vast een hark, bezem, schoffel of wat dies meer zij op uw ver langlijstje. Anders gaat u publie kelijk voor schut dankzij de Tuin- en Balkonwedstrijden, een initiatief van de Werkgroep Leefbaar Zuid-West. Een com missie van wijze Hendrik-Jan de Tuinmannen heeft een soort schoonheidswedstrijd in het le ven geroepen van tuinen en balkonnen. Alle woningen met een voortuin zijn in juli en au gustus gekeurd, net als de ge meenschappelijke tuinen en balkonnen die vanaf de straat zichtbaar zijn. De jury liet er geen gras over groeien en kwam deze week met de uitslag. Twee tuinen van eengezinswoningen in de om geving van de Lodewijk van Deijsselstraat werden aange merkt als een 'complete wilder nis en een onaantrekkelijke last voor de naaste omgeving.' Het zal maar worden gezegd van je tuintje. Zou de jury op de hoog te zijn van het feit dat smaken verschillen? Beter bracht een voortuin van een hoekpand aan de Vingboonshof het ervan af. 'Een mooie strakke heg', zo oordeel de de jury. Verder wordt in het rapport hoog opgegeven over leuke heestertjes, mooie bloem potjes. kwalileils-geraniums en kleurrijke plantenbakken. Kortom: eenheidsworst wordt zeer gewaardeerd. In oh ja, MEDISCHE DIENSTEN de tuin werd afgekraakt: u kunt die nieuwe hark ook gebruiken om de juryleden volgend jaar mee achterna te zitten. ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (al leen voor spoedeisende medische hulp). Groep 1 Baars, Van der Meer, Tan. Zwanenburg, Mei|er, Van Leeuwen, Verhage, Groeneveld, de Ruiter, Jans- Mam ir tot z< n Van Schie M. 1 n Schie REDACTIE ROY KLOPPER EN LOMAN LEEFMANS Riinsburgerweg 96, tel. 177100 zo 8 uur tot 24 uur; R van Leeuwen, Rosmolen 2, tel. 218661 Groep 2 - Nering Bögel, Van Gent, Taytelbaum, Van Luyk, Klaassen, Rus. Kruis, Bergmeier, de Lange, za 8 uur tot zo 8 uur. A van Luyk, Wasstraat 2/a. tel 122522 zo 8 uur tot 24 uur: R. Taytelbaum, Utrechtseveer 17. tel. 120266 Groep 3 - Boels. Smit, Lely, W. de Bruijne, J. de Bruijne, Huibers, Jur- gens. Fogelberg en Van den Muijsen- bergh: za 8 uur tot zo 8 uur J. Delver, tel 156221. zo 8 uur tot 24 uur J Lely. Lekstraat 91/a, tel 416555. Groep 4 - Van Wingerden. Lahr, Van Ri|n, Bémt. Nieuwenhuis. Horn. J G Zaaier en R E. Zaaier, Pauhdes. de Kanter en Lodder za 8 uur tot zo 8 uur. A van Rijn, Kennedyiaan 24. tel. 765400 ZO 8 uur tot 24 uur M Horn, Zocher straat 1, tel 766123 Groep 5 Jasperse. Wiersma. Crul. Kooijman, De Jong, Prince. Remders. D Hammerstem en A Hammerstem: za 8 uur tot zo 8 uurJ Witpaard, tel. 06 52708618. zo 8 uur tot 24 uur A de Lorm, Witte Singel 72. tel. 124961 iingsregelmg Homeopati terstelefoon 071 122222 k nemen welke arts dienst heelt Leiderdorp za F Kemme. Grotiuslaan 12. tel. 893139. zo M Lesius. Florin 10. tel. 894343: spreekuur (uitsluitend voor spoedgevallen) van 12.30 tot Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7.30 uur J. de Haan, Koninginnelaan 2/a, tel 170605. Voorschoten i J Baars. R Wagnerlaan 63. tel. Warmond Huisartsenpraktijk 'Boerhaave', Prof Aalberselaan 2, Voorhout, tel 02522 11393 Wassenaar Huls. Hofcampweg 65, tel APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr tot vr. Apotheek Centraal, Breestraat 74 Leiden, tel 120552. Apotheek Loevestem. Loevestem i Leiderdorp, lel 890000 Apotheek Meidi Voorschoten, tel. 613350. 59. der, Roest (Leiden en omstreken): A Helder. Hermelijnvlmder 36. Leiden, tel 220513. Voor de praktik van Vestjens en Van der Wouw R Koster, Narcisstraat 4 7. Voorschoten, tel. 613836 Voor de prakti|k van Dui|n. Brandt R J W Dui)n, Pres Kennedyiaan 260, Oegstgeest. tel. 156161of D J Brandt, Homanstraat 1. Rijns- burg. tel. 173266. Voor eigen praktik B G Heemskerk. De Kempenaer- straat 21. Oegstgeest. tel: 071- 176761. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Lei derdorp. Oegstgeest e wordt waargenomen d J Brandt v/d Nat. Lekstraat 91/b. Leiden, tel. 414233, spreekuur om 13.00 uur. Voor sc hotcn/Wassenaar F Naies, Schouwweg 34. Wassenaar, tel. 01751-15515.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15