Rtv show Nederlandse hits in elf talen op Songfestival Scheveningen Zes keer per week Boggle op televisie Bomen veroorzaken veel hartstochten Vrijdag 13 september 1991 Redactie: 023-150191/023-1 TEN REINA VAN POPPELEN Vormgeving: ANDRIES DET WE DACHTEN DIT JAAR, dat de Ne derlandse kijkers het wel leuk zouden vinden eens te horen hoe bekende Ne derlandse liedjes in andere talen, ver tolkt door buitenlanders, zouden klin ken. (Conamus-directeur John de Mol sr.) „Voor de tv-kijkers is het Schevenings Songfestival dit keer makkelijker te volgen dan vorig jaar", zegt organisator John de Mol sr: „De kijkers krijgen vandaag en morgen alle twaalf vocalisten achter elkaar te horen en te zien." Een onderzoek dat na het festival van vorig jaar werd gedaan, heeft volgens De Mol uitgewezen dat de kijkers geen touw konden vastknopen aan de uitspraken van de jury's. Tijdens twee tv-avonden werden vorig jaar uit twee maal zes artiesten de zes artiesten geko zen, die op de finale-avond om overwin ning gingen strijden. „Ons onderzoek wees uit, dat niemand van de kijkers de puntentelling begreep en het was ook moeilijk een eigen keuze te bepalen", aldus De Mol. Vorig jaar werden de drie avonden in zendtijd van de VARA en KRO uitgezonden. De Mol, die de spon sors weer 1,2 miljoen gulden heeft weten te ontfutselen om het festijn te kunnen or ganiseren: „Nu we door al dat gedoe met die zenderindeling slechts de beschikking hebben over twee tv-avonden, hebben we van de nood een deugd gemaakt. De uit zendingen duren veel langer dan vorig jaar en daardoor zijn we in staat op beide avonden alle twaalf vocalisten twee keer op rij te laten zingen." Vandaag en morgen bij VARA op tv T v-kijkend Nederland kan vrijdag- en za terdagavond horen hoe "Vluchten kan niet meer" in het Portugees klinkt. De Bo liviaanse zangeres Carmina Cabrera zingt het beroemde lied van Annie M.G. Schmidt (tekst) en Harry Bannink (mu ziek) voor de tv-camera's op het tweede Scheveningse Song festival in de Portugese taal. 'Alles kan een mens gelukkig maken', twee jaar geleden nog door René Froger in Nederland tot hit gezongen, komt als 'Schenk mir dein Herz' in Ne derland terug, gezongen door de Duitse hitzangeres Ute Gei ler. En hoe de Nederlandse pop schlager 'Kronenburgpark' van Frank Boeijen in 't Italiaans klinkt weet alleen nog de Itali aanse zanger Piero Cetto. „We hebben de teksten van een paar Nederlandse liedjes, maanden geleden met een summiere vertaling naar de bui tenlandse deelnemers ge stuurd", zegt Koos Huisman van de organiserende stichting Conamus. „Pas begin volgende week gaan we zelf horen wat ze er van gebakken hebben." Vorig jaar, tijdens de eerste editie van het Scheveningse fes tival, lieten elf vocalisten, af komstig uit alle delen van de wereld, speciaal voor hen door Nederlandse componisten en tekstdichters gemaakte liedjes horen. „We dachten dit jaar, dat de Nederlandse kijkers het wel leuk zouden vinden eens te horen hoe bekende Nederlandse lied jes in andere talen, vertolkt door buitenlanders, zouden klinken", zegt Conamus-directeur John de Mol sr. Hessel En zo komt het dat 14 septem ber de Colombiaanse Yari Moré de hit-van-weleer 'Samen zijn' zingt, de wereldhit van Shocking Blue Venus' wordt vertolkt door de Britse Rikki Peebles en Corinne uit Frankrijk 'It's the first time' van Lois Lane zal zingen. Nilda Femandeze uit Spanje vertolkt 'Black Pearl' van Margriet Eshuys, de Amerikaan se Mara Getz zingt Anita Meyers hit 'Why tell me why', de Poolse Gosia doet 'Capital Punish ment' van Hans Vermeulen en de Zweed Dag Finn zal 'Going to the Run' van Golden Earring ten gehore brengen. Namens Ierland zal Kim Jackson 'Brother Sagittarius' van de Terschellin- ger kroegbaas Hessel zingen. Huisman: „Ook al zijn liedjes al eens van een buitenlandse tekst voorzien, iedereen mag daar van afwijken. Zo heeft Re né Froger 'Alles kan een mens gelukkig maken' al eens in het Duits gezongen, maar Ute Gei ler heeft ons al laten weten een geheel nieuwe tekst te hebben Namens Nederland zal de van afkomst half Surinaamse, half Nederlandse vocaliste Natascha Wright niet meedingen naar de prijs, die door de gemeente Den Haag is uitgeloofd voor de beste vertolking van een Nederlandse compositie. „Dat leek ons niet eerlijk", aldus Huisman. Het tweede Holland Casino Scheveningen Festival, zoals het festijn officieel heet, zal hele maal worden uitgezonden door de VARA, die daartoe voor van avond speelfilmzendtijd ruilde Natascha Wright dingt niet mee naar de prijs die door de gemeente Den Haag is uitgeloofd voor de beste vertolking van een Nederlandse com positie. foto kippa met de EO. Beide finale-avon den worden vanuit het onlangs door Joop van den Ende opge kochte Scheveningse Circusthe ater gepresenteerd door VARA's Lingo-presentator Robert ten Brink. John de Mol sn „We waren graag net als vorig jaar drie avonden op tv gekomen, maar door al dat geschuif van de om roepen over de zenders Neder land 1,2 en 3 kon dat dit keer niet. Volgend jaar maar weer." Uitzending: De eerste ronde, vanavond, Nederland 3, 23.20 uur. Finale morgenavond, Ne derland 1,21.18 uur 10 HERMAN VAN VEEN vertelt dat thuis' elk familielid een boom heeft. Toen zijn tante ziek werd gaf hij haar boom extra zorg. „Dat neemt niet weg dat tante ziek bleef", zegt hij direct daarna Documentaire rond Dag van de Aarde Veen, die vijftien jaar geleden werd opgericht en voor wie de boom een symbool is van 'ge bundelde en vertakte energie'. Die stichting treedt dan ook op voor het behoud van bomen, niet alleen in Brazilië, maar overal ter wereld. „Het is een soort actiefilm, maar geen pamflet, want dat werkt niet", aldus Herman van Veen. Wat wellicht wel 'helpt', zijn die bekenden die 'iets' heb ben met bomen. Zoals schrijver Koos van Zomer en, die bij een boom aan zijn grootvader denkt, of Eric Bos man, een ballonvaarder, die de lucht en de reuk van bomen voelt als hij over de topjes zweeft en tekenaar Peter Vos, die zegt dat bomen in werkelijk heid altijd mooier zijn, dan in de fantasie. Ook minister Pronk van ontwikkelingssamenwer king komt aan het woord. En natuurlijk Van Veen zelf, die een boom als 'het beste voorbeeld van de werkelijkheid' kenschetst, omdat je juist maar de helft ervan ziet. Hij vertelt dat bij hem 'thuis' elk familielid een boom heeft. Toen zijn tante ziek werd gaf hij haar boom extra zorg. „Dat neemt niet weg dat tante ziek bleef', zegt hij direct daarna. Hartstocht voor bomen. Uit zending, vanavond, Nederland 1,22.42 uur. Ik vind naakte bomen zo erotisch. Een populier is voor mij meisjesachtig. Een kastanje mannelijk en een treurwilg vind ik moederlijk." Astrid Roemer noemt zichzelf een tropenkind, dat in haar ge boorteland Suriname van Ne derlandse onderwijzers hoorde dat bomen in Nederland door de seizoenen heen verander den, maar in haar omgeving alleen maar het onveranderlij ke, weelderige groen van de wouden kende. De Surinaamse schrijfster is een van de 'be kenden' die in de NCRV-docu- mentaire 'Hartstocht voor bo men' vertellen wat hen zo boeit aan bomen. Jelle van Doornik maakte de documentaire, die vanavond door de NCRV wordt uitgezon den, naar aanleiding van de Dag van de Aarde, die maandag 23 september plaatsheeft. Dan worden zoals gebruikelijk boompjes geplant door school kinderen, waarbij de echtgeno- i de der koningin het goede voorbeeld geven. Zowel de dag als de documen taire heeft allies te maken met de activiteiten van de Stichting Colombine van Herman van CLOSE UP Jolanda Oukes AVRO, KRO en NCRV samen de winter in Martin Gaus met twee kandidaten. Aanklager Gaus Je hoort diepzinnige types wel eens zeggen dat hon denbezitters qua uiterlijk en gedrag na verloop van tijd op hun trouwe viervoeter gaan lij ken. Met gespitste oortjes een gesprek afluisteren, met de staart tussen de benen de wijk nemen, op hangende pootjes terugkeren. Het heeft er alle maal mee te maken. Als de diepzinnigen onder ons gelijk hebben, en waarom zouden ze niet, is het geen probleem een voorstelling te maken van de hond die dierenvriend Martin Gaus thuis heeft rondlopen. Met een aan zekerheid grenzen de waarschijnlijkheid is dat een druk op en neer springend, wild om zich heen happend keffertje met een schofthoogte van veer tig centimeter. Een eigenwijze doerak die slecht luistert en die niet toestaat dat er iemand aan zijn etensbak zit. Toch gaat de vergelijking een beetje mank. De hond van Gaus verschijnt niet op het scherm, het baasje wel. Sinds vorige week weer met de Natte Neu zen Show, een soort Zeskamp voor overbehaarde types. De kandidaten, twee honden en hun families, moeten vragen beantwoorden en opdrachten uitvoeren. Voor de goede orde: de familie beantwoordt de vra gen. De hondse deelnemer doet het zware werk, zoals een laby rint ontrafelen, een behendig- heidsbaan snel en kundig af werken, apporteren en 'balletje balletje' spelen met drie em mertjes en een stukje speel goed. Als de hond zijn speeltje ontdekt onder één van de drie emmertjes krijgt het winnende team duizend piek. Dat bedrag gaat naar een goed doel. Vorig seizoen was er een ander eindspel. De hond moest toen een portemonnee met inhoud (duizend gulden) uit een hele verzameling lege beurzen trek ken. Dit spel heeft inmiddels onomstotelijk aangetoond dat geld niet stinkt, want de hoofd prijs ging er maar zelden uit. Met het nieuwe eindspel zal meer worden gescoord, omdat er aan het speeltje van de hond nu eenmaal altijd een natte re genjassen-lucht hangt. Aan het begin van het program ma worden de kandidaten aan het publiek voorgesteld. Links: teckel Frits, 5 jaar, dol op ravot ten, pantoffels en krantenbezor gers. Rechts: collie Nel, 3 jaar, gek van knuffelen, Lassie en pens. Daarna mogen de familie leden van Frits en Nel zich voorstellen. Het spel van dierenvriend Gaus ziet er op het eerste gezicht niet geheel ongevaarlijk uit. Maar de kans dat er iets emstigè gebeurt is nihil, want de honden weten precies wat ze moeten doen. De behendigheid waarmee de kan didaten de hindemissen nemen is leuk om naar te kijken, de dieren hebben er plezier in. Presentator Gaus klaarblijkelijk ook want hij blijft aardig en be leefd. Beweegt zich als een bijna volleerde Hans van derTogt tussen de kandidaten, weet zelfs af en toe het enthousiasme van een Jos Brink op te brengen en is bijna even geduldig als Kees Driehuis. Je gaat bijna twijfelen aan het gelijk van de diepzinni ge types van boven. Ware het niet dat Gaus nog meer tv-pro- gramma's op z'n naam heeft staan. Vooral in Dierenmanie ren kwam de ware aard van het beestje boven. Als een Frits Bom weliswaar in zijn VARA's Konsumenten- man-tijd waakt hij over het wel en wee van de dieren. Op zich geen slechte zaak want er wordt wat afgesold met dieren ten behoeve van sport, spel en financieel gewin. Maar de ma nier waarop Gaus misstanden aan de kaak stelt heeft veel weg van een gedreven openbaar aanklager, die zelfs met intimi datie en valse getuigenissen het geboefte achter de tralies pro beert te krijgen. Niet dat ooit bewezen is dat Gaus zich van dergelijke handelwijzen be dient. Maar toch, je voelt je als argeloze kijker persoonlijk aan gesproken voor het leed van de reuzenschildpad, de pitbull en voor die pony met hoefrot. „Ja, mensen", zegt Gaus terwijl hij dreigend de camera inkijkt, „dan kan allemaal maar. Men sen, waar zijn we mee bezig." De kijker krimpt ineen en geeft met een gigantisch schuldge voel het kwijlertje op de bank nog een stuk taart. Gelukkig ziet Gaus het niet. De moderne techniek is nog niet zover. Maar stel nu eens dat de tech niek wel zover is en dat Gaus tij dens de uitzending brutaal de kamer kan rondneuzen op zoek naar dierenleed? Vogeltjes in kooitjes verdwijnen uit het zicht van de televisie, de kat wordt te gen zijn zin over een toevallig aanwezige schoot gedrapeerd, de hond ligt ontvlooit, gekamd en geföhnd te blaken van ge zondheid en de blokjes kaas en plakjes worst verdwijnen van tafel en de paté van de toast. Of vallen de levende wezens die in deze onherkenbare toestand de mens dienen, buiten Gaus' be- voegheden als aanklager? HILVERSUM »CPD VRO, KRO èn NCRV, de drie om roepen op Neder land 1gaan vanaf 30 septem ber zesmaal per week het let ter- en woordspel Boggle uit zenden. Dit is het eerste pro gramma op het eerste net dat horizontaal en gezamenlijk wordt uitgezonden. Iedere om roep levert een presentator. De reeks Boggles begint met 45 dagelijkse afleveringen (tus sen 18.00 en 18.25 uur) die wor den gepresenteerd door Frank Kramer. Kramer bracht tot nu toe het spel op het KRO- scherm. Daarna volgt een reeks met AVRO's Bas Westerweel als spelleider, die op zijn beurt wordt opgevolgd door een NCRV-presentator of presen tatrice, van wie de naam nu nog niet bekend is. Ook Service Salon, het mid dagmagazine van de AVRO wordt een gezamenlijke pro- duktie van NCRV. KRO en AVRO. Tot 1 januari is Service Salon nog alleen op donderdag middag te zien bij de AVRO. Na de jaarwisseling is dit program ma op maandag, donderdag, vrijdag en zaterdag te zien vanaf 16.10 uur. Zoals inmiddels al bekend zullen de omroepen op Neder land 1 veel oorspronkelijk Ne derlands drama laten zien. Voorbeelden daarvan zijn de twaalfdelige soapserie Villa Borghese (AVRO) waarin een jonge, veelbelovende project ontwikkelaar moet beslissen over het voortbestaan van het hotel annex beautyfarm Villa Borghese. Ook van de AVRO is de veertiendelige comedy Hoe voelen wij ons vandaag, waarin drie mannen op een ziekenzaal én een chirurg en een verpleger centraal staan. De NCRV brengt vanaf 30 september de 9-delige drama serie De zomer van '45, over de roes van de bevrijdingsdagen. Hommage De AVRO besteedt veel aan dacht aan Annie M.G. Schmidt. Op 9 november is onder de titel Annie heeft een nieuwe jas een eenmalig liedjes/clipprogram ma te zien als hommage aan deze veelzijdige schrijfster. Twaalf bekende evergreens zul len door diverse Nederlandse en Vlaamse artiesten opnieuw ten gehore worden gebracht. Later in het winterseizoen brengt de AVRO een documen taire over het leven en werk van Annie Schmidt. De samenstel ling is in handen van Bert Haanstra. Doek van het portret is een zo compleet mogelijk beeld te schetsen van haar en de betekenis van haar werk. Ook ruime aandacht op tele visie voor een andere 'volks- De AVRO besteedt komende winter veel aandacht aan schrijfster Annie M.G. Schmidt foto cpd schrijver', de in 1987 overleden Simon Carmiggelt. De KRO toont op 25 december en 1 ja nuari een tweedelige documen taire over leven en werk van Carmiggelt. De programma's worden samengesteld met frag menten uit interviews, optre dens en gesprekken met beken den van Carmiggelt. Nieuw bij de KRO op de woensdag is het programma Voor de Leeuwen, waarin Willibrord Frequin in de huid kruipt van verschillende beroepsbeoefenaren. Frequin wordt respectievelijk piloot, persfotograaf, clown, diamant slijper, kok, kapitein op een zeilschip, zanger en scenario schrijver. De KRO heeft vérder veel speelfilms geprogram meerd op de woensdag als al ternatief voor de vele voetbal wedstrijden op Nederland 3. Een greep uit de films, die te verwachten zijn: The Pink Panther, Heaven can wait, In spector Clouseau, The name of the Rose en Interiors. De NCRV doet veel Ted de Braak in zijn programmering. Vanaf 4 okto ber zendt deze omroep twaalf afleveringen uit van Ted tête, waarin Ted de Braak met een studiogast aan de hand van beeld- en geluidsfragmenten te rugkijkt op diens carrière. Vanaf december draait het in Teds fa miliespelshow voor het derde i de STRIPS BOLLEBOOM Boggle vanaf 30 september zes keer per week op de buis. foto anp

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 10