RTV SHOW ÈÉfJ fts Plagiaat, of hadden twee zielen één gedachte? 'Tante Alie kan zingen dus moet ze een plaatje maken' Donderdag 12 september 1991 Redactie: 023-150191/023-150192 JOLANDA OUKES GERARD VAN PUTTEN REINA VAN POPPELEN Vormgeving: ANDRIES DETMAR 6 HET IS DIE VERDOMDE hokjesgeest. Die werkt ook de vervlakking in de hand. Geef de mensen brood en spelen. Quizzen vooral. Ze kijken toch wel naar die televisie, met een bord eten op schoot. (Piet Daalhuisen) Piet Daalhuisens sombere kijk op de lichte muziek La Toya Jackson rept in boek met geen woord over vermeende in cest. foto archief La Toya Jackson beschuldigt ouders van incest Volgens La Toya Jackson, de ou dere zus van de popsterren Mi chael en Janet, hebben de ou ders van het succesvolle Jack- son-gezin enige van hun kinde ren seksueel misbruikt. La Toya beweerde dinsdag tegenover journalisten dat haar ouders hun negen kinderen vroeger emotioneel, fysiek en seksueel hebben mishandeld. In een eer ste reactie hebben de ouders dit ontkend. „Mijn zus Debbie en ik slie pen in hetzelfde bed", aldus de 35-jarige La Toya. „Mijn vader misbruikte Debbie seksueel en betastte mij regelmatig." Mi chael werd volgens La Toya niet seksueel misbruikt maar wel re- gelmatig geslagen. Volgens La Toya heeft haar zus enkele ke ren de politie gebeld om hulp en en hebben de twee zusjes hun moeder om bescherming gevraagd. Zowel de politie als de moeder gingen daar niet op La Toya heeft een boek ge schreven over haar jeugd, dat de titel 'Growing up in the Jack son family' meekreeg. In het boek, dat een dezer dagen ver schijnt, wordt ovér dé seksuele mishandelingen echter met geen woord gerept, Vader en moeder Jackson wij zen de beschuldigingen van de hand als „een stapel leugens." ELS SMIT «GPO De omroepvereni gingen kwamen ook deze zomer weer massaal naar ons toe. Het hele circus, inclusief artiesten en dj's, bezochten alle hoeken van ons land: van Haamstede en Emmen tot Appelscha en Heerlen. Hits werden gelan ceerd en ingezongen. De indu strie draaide op volle toeren. De Zomertoer van de TROS- karavaan loopt op z'n end. Piet Daalhuisen, regisseur/produ cer van de TROS, weet waarom het op deze manier wordt ge daan. „Je moet naar ze toe. Ze moeten weten dat je er bent. r het leden." Onmisbaar bij de uitzendingen die op lo- katie worden opgenomen, zijn de artiesten die live optreden. Nou ja, live met een muziek- bandje. Daalhuisen heeft de tijd nóg meegemaakt dat alles anders was. „Ik ben van huis uit musi cus maar kwam in 1955 bij de omroep terecht: de VARA, jong ste bediende van Karei Prior. Stoelen aandragen. Maar ik heb daar wel de smaak van het vak van producer te pakken gekre gen." Later zou hij die functie bij de TROS krijgen. Maar voordat het zover was nog even militaire dienst 'ik kwam meteen in het trompetterkorps' en twee jaar vervelen op de muziekbiblio theek van de NOS. „Daar hield ik het niet uit. Ik heb toen mijn eigen kwartet opgericht. Vijfen twintig jaar hebben we ge speeld, gewerkt met groten na men, van Toby Rix tot Roger Whittaker. Dat was de tijd dat musici, orkesten nog in aanzien stonden." „In die tijd bloeide ook het verenigingsleven. Op feestavon den werden conferenciers ge vraagd en musici en andere en tertainers, degenslikkers. Jonge, aankomende artiesten leerden er het vak. Niks eerst een plaat maken en dan maar zien wat er •van komt. Het was keihard wer ken en als je geluk had mocht je een plaatje maken." „Maar de tijden zijn veran derd. De televisie is gekomen. Het verenigingsleven is in el kaar gestort. Bovendien, als er nog verenigingen zijn, kunnen ze de hoge gages van de arties ten niet meer opbrengen." Emplooi „De techniek is ook ver gevor derd. Prachtig. Druk maar op een knop. Maar het betekent ar moe voor de musici. Die zitten thuis of in de ww. Ieder jaar ko men er van de conservatoria vijfhonderd jonge mensen bij waar geen of nauwelijks em plooi voor is. Ik heb bij de NOB nog eens een plan ingediend om een soort schaduw-Metro- poolorkest op te richten: om jonge mensen een kans te ge ven ervaring op te doen. Je wordt dan aangekeken alsof je gek bent. Er werd me geloof ik ook nog gevraagd of ik me niet realiseerde dat ik dan de musici van het echte Metropoolorkest het brood uit de mond stootte. Terwijl het me daar helemaal niet om was begonnen." „Het is die verdomde hokjes geest. Die werkt ook de vervlak king in de hand. Geef de men sen brood en spelen. Quizzen vooral. Ze kijken toch wel naar die televisie, met een bord eten op schoot. Als je mensen nooit eens iets anders voorzet, weten ze niet dat het er is. Ik denk ook aan de jonge generatie: als je die opvoedt zonder ze bij voor beeld qua muziek het hele scala te bieden, vreten ze op een ge geven moment niets anders meer dan wat ze kennen. Men sen als Conny Vandenbos, Cor- ry Brokken: het is een uitster vend ras. Artiesten die wisten wat ze konden, die zelf bepaal den wat ze wilden zingen." „Die hebben echter een hele leerschool achter de rug. Maar hoe gaat het tegenwoordig vaak? Tante Alie kan mooi zin gen, blijkt op een talentenjacht. Tante Alie moet een plaatje ma ken. In de studio. Daar krijgt ze een liedje voor het eerst onder ogen. Rode rozen worden dor of zo. En dat moet dat mens dan zingen. Muziek hoeft ze niet te kunnen lezen, want er is een bandje. Ze weet zelf helemaal niet of ze dat liedje wel wil zin gen, of het bij haar past, maar dat is niet belangrijk. Tante Alie maakt een plaat en daar gaat het maar om." Kar „Ik krijg ze hier bij die zomer- toers op die kar. Dan kennen ze een liedje. O ja en de B-kant. Van een papiertje. En altijd is er veel basdrum. En het publiek weet niet beter of het hoort zo. Je ziet die kinderen hier op het ritme van die drum tegen elkaar aan staan vrijen. Maar verder gebeurt er niets. Ze worden al leen maar doof." „Ik zou niet weten hoe je dat moet veranderen. Ik benijd die jonge artiesten van nu niks. Dat wil zeggen: Kijk, de goede, de getalenteerde mensen komen er altijd. Maar het ware vuur ont breekt vaak. Het gaat allemaal te gemakkelijk. Schijnbaar, want als een plaatje flopt, dan worden die kinderen zonder pardon gedropt. Een droom in scherven en hun familie, die zich vaak in de schulden heeft gestoken, zwaar gedupeerd." „Ook degene die nu in dat ar tiestenvak iets wil bereiken, moet keihard werken. En de omstandigheden zitten niet mee. Er is geen tijd voor scho ling, geen tijd om rustig een re pertoire op te bouwen, er is geen aandacht om er uit te ha len wat er in zit." Tennisbaan U hebt indertijd Op Losse Groe ven bedacht. „Ja, samen met Cees den Daas. Omdat voor dat genre binnen het Nederlandse lied ook een publiek was. Maar toen was de ordening nog anders. Dan had je eerst de Benny Ney- mans en de Lists en Pierre Kart- ner en daarna kwam de B-gar- nituqr. Maar nu is die tweetje garnituur het beeld gaan bepa- Daar kan toch nog wel iets aan worden gedaan? ,',Het klinkt een beetje lullig. Maar als je ouder wordt, ga je relativeren. Ik kan er niets meer aan veranderen. Dat wil zeggen: niet aan het hele beeld. Ik heb mijn eigen pakket en dat pro beer ik zo goed mogelijk te ver zorgen. En verder probeer ik via hobby's me te ontladen: ik STARDOM Miami Vice-ster Don Johnson doet de laatste tijd zijn uiterste best om fotografen te ontlopen. Vooral als hij in gezelschap is van zijn vrouw actrice Melanie Griffith. De reden? Melanie schijnt zoveel te zijn aangekomen dat ze al in pa niek raakt als iemand een 'snapshot' van haar wil nemen. Grote consternatie in een op vangcentrum voor jonge drugs verslaafden in Los Angeles toen Michael Jackson daar onlangs op bezoek kwam. 'Wacko Jacko' die de jeugd een hart onder de riem probeerde te steken, verloor zijn hart aan een andere bezoekster. Het peutertje liet zich met een stalen gezicht de knuffels van Michael welgevallen. Pasover een paar jaar beseft ze dat ze is gezoend door een mega-ster. Een 16de eeuws met houtsnij werk versierd eiken hemelbed dat ooit toebehoorde aan Mick Jagger en daarna aan Bill Wyman heeft onlangs op een veiling van het Londense Sotheby's 14.300 pond (ruim 47.000 gulden) op gebracht. ,;lk ga er gewoon van genieten dat ik het bezit en er in slapen", aldus de nieuwe eige naar. Stones-zanger Jagger kocht het bed eind jaren '60 voor zijn landhuis Stargrove in Berkshire, waar hij een tijd samen met de zangeres Marianne Faithful woon de. Volgens Sotheby's nam bas sist Wyman het bed eind jaren '70 van Jagger over. Het gaat niet goed met de pop carrière van prinses Stephanie. Haar optreden in Brussel werd bijgewoond door slechts driehon derd mensen, van wie een fiks deel haar ook nog eens op boe geroep en gefluit tracteerde. Haar manager wil Stephanie's we- reldtoernee voortijdig beëindigen en volgens een vriend betekent dat wellicht het einde van haar zang-loopbaan. Piet Daalhuisen: Ik krijg ze hier bij die zomertoers op die kar. Dan kennen ze een liedje. Van een papiertje. En altijd is er veel basdrum. En het publiek weet niet beter of het hoort zo. Je ziet die kinderen hier op het ritme van die drum tegen elkaar aan staan vrijen. Maar verder gebeurt er niets. Ze worden alleen maar doof." fo to cpd componeer, ik speel nog piano. En sinds kort sta ik twee keer per week op de tennisbaan. Maar in mijn werk moet ik reke ning blijven houden met de mensen die naar ons toekomen. Je moet scoren. Zo zit de wereld van vandaag in elkaar." Muzikale liefde voor Roodkapje maakt niet iedereen gelukkig ALPHEN A/P RUN GERARD VAN PUTTEN Niet alleen bij de bo ze wolf loopt het water spontaan in de mond zodra Roodkapje in zicht komt, ook in de muziek wereld blijkt ze thans zeer in trek. De sprookjesfiguur wordt bezongen door medewerkers van jingle- en commercialbe- drijf Infomedia uit Alphen aan den Rijn, maar mede na mens platenproducer Peter Koele wijn ook door de groep Pater Moeskroen. De plots opgelaaide muzikale liefde voor Roodkapje maakt niet iedereen even gelukkig. In AJphen aan den Rijn spreekt producer Zeno Groenewegen het vermoeden uit dat Koele- wijn een idee van Infomedia heeft misbruikt om Roodkapje muzikaal te omhelzen. Con creet gezegd: de vermaarde pla tenproducer heeft onlangs een single op de platenmarkt ge bracht en Koelewijn wordt min of meer ten laste gelegd dat hij zich daarbij ten minste heeft la ten inspireren door een muzi kale co-produktie van Marcel de Groot, Peter Noordermeer en Zeno Groenewegen. De taal die door het muzikale trio uit Alphen aan den Rijn wordt gebezigd, laat weinig te raden over hun opvattingen aangaande Koelewijn..„Peter, ik vertrouw je voor geen meter", luidt de gespierde kop boven het persbericht dat de heren re centelijk hebben rondgestuurd. Parodie De producenten hebben op 15 mei een demo opgenomen van het door hen gecomponeerde en geproduceerde nummer Roodkapje. Het betrof een paro die op 'Gipsy Woman', een song van Chrystal Waters, waarin het thema ladadieladada tot in den wordt herhaald. Het door de groep De Groot and the Fairytales. Het eerst werd de produktie van het Alphense trio gedraaid door de Veronica deejays Rob Stenders en Jeroen van Inkel. Naderhand werden tal van pla tenmaatschappijen in het bezit gesteld van de cassette. En ook Peter Koelewijn. „En nu is hij dan met een single over Roodkapje geko men", zegt Groenewegen. „Zijn liedje, vertolkt door het Belgi sche groepje Pater Moeskroen, vertoont enige overeenkomsten met ons nummer. Al is hij wel zo slim geweest om ook veran deringen aan te brengen. Juri disch is hij er waarschijnlijk niet op te pakken, maar het is wel erg slap van Koelewijn. Het pu bliek wordt hierdoor behoorlijk in verwarring gebracht." Nog voordat het lied op single werd uitgebracht, was er al veel vraag naar de Infomedia-versie van Roodkapje. Althans, zo wil nummer 'Roodkapje waar ga je Bk heen' werd op de plaat gezet het relaas van De Groot, Noor dermeer en Groenewegen. De cassette zou de laatste maan den in Randstedelijke discothe ken bijna grijs zijn gedraaid en als gevolg daarvan plaatselijk uitgegroeid tot „een enorme hit." Hoog tijd nu om opheldering te vragen bij Peter Koelewijn, door de wol geverfd als platen- producer en vooral ook be faamd door zijn onsterfelijke hit 'Kom van het dak af. Is hij bij toeval op de gedachte gekomen om net als de Infomedia-boys muzikaal te gaan spelen met Roodkapje of is hij ordinair met het idee van deze jongens aan de haal gegaan? Koelewijn: „Het is wel verbazingwekkend hoor, wat die jongens allemaal te ver tellen hebben. Helaas zijn ze niet goed geïnformeerd. Ten eerste heb ik dat liedje niet ge schreven en ten tweede is Pater Moeskroen geen Belgische groep. Achter Pater Moeskroen gaan Adje Grooten en Ton Smulders schuil. Die jongens hebben 'Roodkapje' al jaren op hun repertoire staan en hebben dat lied ook gezongen op het Pater Moeskroen-feest dat op 30 september 1989 in Schijndel is gehouden in zaal 'De Kafmo- len'. Daar ook is hun lied in ei gen beheer opgenomen." Op zijn beurt zegt Ton Smul ders, prominent lid van de groep Pater Moeskroen, in staat te zijn nog meer details te ver strekken. Het verhaal dat Info media ophangt, komt volgens hem daardoor in een heel ander daglicht te staan. 'Roodkapje' is dan wel niet zo oud als het sprookje, Smulders laat weten dat Ad Grooten en hij elf jaar geleden al de geest kregen een lied over haar te schrijven. „Onze cd 'Pater Moeskroen, nooit van gehoord' is eind 1989 verschenen en daarop stond ook dat lied over Roodkapje. Om te bewijzen dat ik geen sprookjes vertel, noem ik ook nog de naam van Hein de Kort. Hij heeft de hoes ontworpen. Niks plagiaat dus. En Koelewijn Weekjoumaal begint morgen aan nieuw seizoen HILVERSUM GPD is voor deze gelegenheid alleen maar als producer ingehuurd door Harry Kusters, de man achter de Belgische platenmaat schappij HKM. Op 16 augustus is de release uitgebracht bij CNR. Wanneer hadden die gas ten dat demootje ook alweer opgenomen? Op 15 mei? Goh, laten wij nou ons nummer aJ een jaar of vijf, zes .geleden bij Buma/Stemra hebben gedepo- STRIPS neerd. Zouden die jongens van Infomedia ons cd-tje niet toe vallig hebben gehoord en daar door inspiratie hebben gelere- gen?" Geen toeval Bij Infomedia wordt dat het laat zich raden in alle toon aarden ontkend. In Alphen aan den Rijn zweren ze bij hoog en bij laag tot voor kort nooit van Pater Moeskroen, laat staan van Pater Moeskroens 'Roodkapje' te hebben vernomen. Zeker nu de lezing van Smulders wordt bevestigd door een woordvoer der van Buma/Stemra („Om precies te zijn, die cd is op 3 no vember 1989 uitgebracht") zijn ze bij nader inzien in AJphen aan den Rijn best bereid te gelo ven dat Grooten en Smulders eerder zijn geweest met hun versie van Roodkapje. „Maar toch houden we vol dat het geen toeval kan zijn dat Pater Moeskroen nu ook met hun Roodkapje is gekomen. Omdat ons plaatje zo breed is ontvangen door het publiek, sluiten wij het niet uit dat ze een graantje van ons succes wil len meepikken. Het verschil tus^ senbeide produkties? Achter het Roodkapje van ons zit iets van een House-gedachte die vooral door jongeren wordt ge waardeerd, terwijl hun Rood kapje vermoedelijk meer in de smaak zal vallen bij bruine kroegtijgers. Ach, laten we deze hele geschiedenis maar vrien delijk eindigen door de hoop uit te spreken dat Roodkapje zowel ons als Pater Moeskroen een hitje oplevert." Het School-tv-Weekjoumaal begint morgenoch tend om elf uur aan een nieuw seizoen, met elke week nieuws- en achtergrondinformatie voor kin deren van tien tot veertien jaar. De presentatie is in handen van Dieuwertje Blok en Bas Wester weel. De succesformule van het NOT-programma wordt voortgezet. Het bereik in het seizoen '90- '91 was ruim 70 procent van de doelgroep, waar bij de waardering uitkwam op 7,5, Ook in de ko mende periode zingt Dieuwertje Blok elke week weer een lied naar aapjeiding van een bijzonder nieuwsbericht. De uitzending van morgen draait om de ge beurtenissen in de Sovjetunie en de term 'show- bo', waarmee lefgozers en dito meiden worden bedoeld. Deze categorie kinderen is vooral te her kennen aan gevaarlijk gedrag. Een campagne van de Stichting Consument en Veiligheid hoopt daar verandering in te brengen. Vanaf half twaalf kan er met studiogasten over de journaalonderwer pen worden gebeld. BOLLEBOOM BOES O HEINZ

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 6