Buitenland Nieuwe hoop op einde gijzelzaak 'Tobback speelt extreem-rechts in de kaart' Havana verbolgen over besluit van Gorbatsjov Eenzijdig bestand van verzet in El Salvador Mensenrechten Kuwayt nog steeds geschonden Franse staatsbedrijven worden geprivatiseerd Felle discussies over vluchtelingenbeleid in België BRUSSEL ANP Het vluchtelingenbeleid begint de rooms-rode Belgische regering, met de verkiezingen in aantocht, steeds meer parten te spelen. De socialistische minis ter van binnenlandse zaken, Louis Tob back, heeft de wind van voren gekregen na een pleidooi tegen het verdelen van asielzoekers over verschillende gemeen ten. Premier Wilfried Martens van de chris ten-democratische CVP vindt dat Tob back met die kritiek het extreemrechtse Vlaams Blok in de kaart speelt. „Kijk wat in Frankrijk gebeurde toen de commu nisten zich afzetten tegen het groeiende aantal vreemdelingen. Le Pen (van het Front National) ging met de veren strij ken", zei Martens gisteren. Volgens Tobback moet na de verkie zingen het huidige spreidingsbeleid wor den doorgelicht. Hij betitelde het beleid zondag als „onzin" en „struisvogelpoli tiek" gezien de groei van het aantal asiel zoekers, die volgens hem België boven het hoofd dreigt te groeien en racisme in de hand werkt. Martens had het idee dat een omstre den BRT-reportage vanuit het Vlaamse dorp Lint „verwarring" heeft gezaaid bij Tobback. De BRT zond vorige week don derdag uit vanuit Lint, waar het nodige te doen is over plannen om een opvang centrum voor 150 asielzoekers in een klooster te vestigen. Aanhangers van het Vlaams Blok grepen de kans hun racisti sche ideeën breed uit te meten voor de De premier betoogde gisteren dat Lint eigenlijk niet binnen het spreidingsbe leid valt dat uitgaat van 1 asielzoeker op 1000 inwoners. Lint, waar ruim 6500 mensen wonen, is volgens de premier een voorbeeld van „concentratiepoli- tiek". „Tobback vergist zich", aldus de premier. De liberale oppositieleider Guy Ver- hofstadt presenteerde als alternatief voor het spreidingsbeleid het idee om asiel zoekers in centra aan de grenzen met Nederland, Duitsland en Frankrijk op te vangen. Ook wil hij dat de erkennings procedure sterk wordt bekort. Kandi daat-vluchtelingen die zich niet bij die centra melden, kunnen hoe dan ook er kenning vergeten en moeten volgens de PW-voorzitter zonder pardon worden uitgewezen. In België is, net als in andere Europese landen, sprake van een stijgend aantal asielzoekers. Dit jaar worden er volgens de autoriteiten zo'n 15.000 verwacht, zes keer zoveel als in 1981. Volgens cijfers van staatssecretaris Miet Smet, die ver antwoordelijk is voor het opvangbeleid, valt de „last" mee. De groep asielzoekers vormt dit jaar 0,13 procent van de totale bevolking. Dat is meer dan in Frankrijk (0,09) maar minder dan in Nederland (0,14) en zeker minder dan Duitsland, dat dit jaar zo'n 200.000 asielaanvragers heeft ofwel 0,33 procent. Naast kritiek heeft Tobback ook bijval gekregen. Volksunie-voorzitter Jaak Ga- briëls vond zijn veroordeling van het spreidingsbeleid „nogal laat". De VU wil volgens Gabriëls al langer dat de erken ningsprocedure, die in eerste aanleg vier tot zes weken duurt en daarna maanden voordat de vergunning binnen is, wordt bekort. NIEUWSLIJN Israël laat 51 gevangenen gaan Donderdag 12 september 1991 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS e JAN PREENEN e Vertalingen: MARGREET HESUNGA e LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: MITZIE MEUERHOF CHINESE EN VIETNAMESE leiders zullen in november in Peking een topontmoeting houden als teken van verzoening tussen de twee commu nistische landen Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Reuter (Rtr), International Press Service (IPS)Associated Press (AP), Deutsche Presse Agentur (DPA). Agence France Presse (AFP), Onited Press International (UPI). SAN SALVADOR» IPS Het Nationaal Bevrijdingsfront Farabundo Marti (FMLN) heeft gisteren bekendgemaakt dat het vanaf morgen op alle fronten een staakt-het-vuren in acht zal nemen. Het Front wil op die manier bijdragen aan de juiste atmosfeer voor de vredesbe sprekingen in het hoofdkwartier van de Verenigde Naties, die maandag beginnen. Hef Sal vadoraanse verzet kondigde aan dat vanaf morgen geen sabota geacties tegen elektriciteitsin stallaties, bruggen en wegen meer zullen worden uitgevoerd. Vanaf zaterdag alleen nog maar gevochten zal worden bij even tuele aanvallen van het Sal vadoraanse leger. Het FMLN riep de Sal vadoraanse strijdkrachten tege lijkertijd op alle operaties en - patrouilles van het leger en de luchtmacht te staken „in het belang van de vrede en om te voorkomen dat deze kans om de weg naar de nationale ver zoening in te slaan, wordt ge mist". Aan de vredesbesprekin gen in New York nemen zowel de leiders van het FMLN als een regeringsdelegatie onder leiding van president Alfredo Cristiani deel. De besprekingen zijn een initiatief van VN-secretaris-ge- neraal Javier Perez De Cuellar en worden door hem geleid. De Salvadoriaanse regering heeft bij monde van minister van defensie Rene Ponce de eenzijdige afkondiging van een staakt-het-vuren door het FMLN betiteld als „weer een van hun propagandadaden". Volgen Ponce spreekt de aan kondiging een eerdere verkla ring van het FMLN van afgelo pen dinsdag tegen, waarin het verzet al zijn eenheden oproept vrachtwagens met voedsel te te gen te hoüden en de lading te verdelen onder de arme bevol king van de hoofdstad. De interim-premier van de Unie van Soevereine Staten (ex- Sovjetunie), Ivan Silajev, legt zijn functie volgende week neer. Dat heeft het persbureau TASS gisteren gemeld. Hij blijft wel aan als premier van de Russi sche Federatie, een functie die hij sinds vorig jaar bekleedt. Si lajev werd na de mislukte staatsgreep door Sovjet-presi dent Gorbatsjov benoemd tot interim-premier. Volgens TASS heeft Silajev geen reden gegeven voor zijn aftreden. Hij zei evenmin wie zijn opvolger wordt. De 60-jarige Russische pre mier is vermoedelijk tot zijn stap gekomen na scherpe kri tiek van de tijdelijke leiding van de Unie op het economische beleid van de Russische federa tie, die veel Unie-eigendommen onder haar controle heeft ge bracht. Dit meldde het onaf hankelijke persbureau Interfax. Opnieuw doden in Zuid-Afrika Het deze week weer opgelaaide geweld in Zuid-Afrika heeft gis teren opnieuw 13 slachtoffers geëist. Het dodental is daardoor sinds het weekeinde opgelopen tot meer dan 100. Officiële schattingen gaan uit van 94 doden en 98 gewonden, maar deze cijfers worden aan de lage kant geacht. Het ANC heeft het ge weld scherp veroordeeld als een vooropgezette poging van niet nader genoemde groepen zwarten om het vredesoverleg met de regering te saboteren. Opnieuw rellen in Newcastle Een van de relschoppers wordt door 'bobby's' afgevoerd. foto epa malcolm croft De Britse stad Newcastle in het noorden van Engeland is de af gelopen nacht opnieuw het toneel geweest van reilen tussen Britse jongeren en politieagenten. De jongeren bekogelden de politie met stenen en brandbommen. Leegstaande gebouwen werden in brand gestoken, terwijl jeugdige autodieven in gesto len wagens door de stad scheurden. Het is de derde keer deze week dat jongeren in Newcastle strijd leveren met de politie. De rellen zijn een reactie op de dood van twee jeugdige autodieven die het afgelopen weekeinde bij een politie-achtervolging veron gelukten. In de afgelopen weken deden zich ook ongeregeldhe den voor tussen jongeren en politie in de Britse steden Birming ham, Cardiff en Oxford. Martens in 1989 aan dood ontsnapt De Belgische premier Wilfried Martens is ruim tweeëneenhalf jaar geleden op het nippertje aan de dood ontsnapt. Een gepant serde wagen voor geldtransport werd 31 januari 1989 met ander halve kilo TNT op een van de Brusselse uitvalwegen opgeblazen, toen de auto van de premier er net langs zou rijden. De chauf feur stopte op nog geen twintig meter afstand. Het ging om een gewapende overval op het geldtransport door de beruchte Pa trick Haemers en zijn handlangers, in de tijd dat zij de Belgische oud-premier Van den Boeynants gevangen hielden. Dit onthult de Vlaamse oud-journalist, Hugo de Ridder, in een boek met tal van anekdotes over het „ziekelijke, bijziende Vlaamse boerejon- getje Martens", dat het tot eerste minister van België heeft ge schopt. Leger Italië verdeelt voedsel Albanië Ongeveer 700 Italiaanse militairen zullen van oktober tot de cember voedsel en medicijnen distribueren in Albanië. Het gaat om hulp ter waarde van bijna 200 miljoen gulden. De militairen verdelen 1500 ton.aan goederen per dag, die over zee worden aangevoerd. Kind door ontvoerder levend begraven Een tot nu toe onbekende man heeft een 6-jarig schoolmeisje in de Amerikaanse staat Arizona ontvoerd, vastgebonden, uitge kleed, met een schop geslagen en haar tot aan haar nek ingegra ven in de woestijn. Nadat de man was vertrokken, zag het kind kans zich te bevrijden. Ze werd enkele uren later gevonden door een passerende parkwachter. Het meisje werd met verwondin gen aan de schouder in een. ziekenhuis opgenomen. Vliegtuig stort neer in VS Een tweemotorig vliegtuig is gisteren boven het zuidoosten van Texas ontploft en neergestort. Daarbij zijn alle veertien inzitten den om het leven gekomen. Het vliegtuig van Continental Ex press, een dochtermaatschappij van Continental Airlines, was onderweg van Laredo naar Houston en stortte neer ten zuidoos ten van Eagle Lake, een plaatsje met vierduizend inwoners, on geveer honderd kilometer ten wésten van Houston. De vrijlating door Israël van 51 Libanese gevangenen en de overdracht van de lichamen van 9 dode guerrillastrij ders, lijkt een belangrijke impuls voor de vrijlating van de 11 overgebleven gijzelaars in Libanon. De stap van Israël werd gisteren verwelkomd door de pro-Iraanse Libanese Organisatie van Revolutionaire Rechtvaardigheid. De or ganisatie, die de meeste gijzelaars zou vasthouden, zei dat de kans op een „gelukkige afloop" van de kwestie door de Israëlische stap is gestegen. De pro-Iraanse organisatie maakte verder melding van de Britse gijzelaar Jack Mann (76). In hun verklaring eisten de gij zelnemers dat Israël „alle" ge vangenen laat gaan. Met name wordt melding gemaakt van sjeik Abdul-Karim Obeid, de Hezbollah-leider die in 1989 door Israël werd ontvoerd. Zo wel Israël als de shi'itische groe- ring. De verklaring ging verge zeld van een recente foto van de 76-jarige Mann, die sinds 12 mei 1989 in Libanon wordt ver mist. Tot dusverre eiste geen pen in Libanon hebben aange- enkele organisatie zijn ontvoe- geven dat zij in fasen hun ge- ring op. Bij de vrijlatingTJ* Mann in gevangenschap was gestorven. De vrijlating van de gevange nen, door Israël komt op het moment dat VN-secretaris-ge- neraal Perez de Cuellar een be zoek brengt aan Iran, dat de shi'itische gijzelnemers jaren lang heeft gesteund. In een militair communiqué liet Jeruzalem weten dat de vrij lating gebeurde uit respect voor de inzet van Perez de Cuellar in de gijzelaarskwestie. Verder werd de hoop uitgesproken dat „Hij leeft en verkeert in goede het „humanitaire gebaar" de gezondheid" aldus de groepe- VN-secretaris-generaal zal hei- Aanhangers van Hezbollah dragen een kist met de stoffelijke resten van een van de negen Libanese guerrilla strijders door de straten van Bayrut foto afp ramzi haydar vangenen en gijzelaars willen laten gaan. Brit Terry McCarthy in juli, werd er nog vanuitgegaan dat moslims, pen de vrijlating te bewerkstelli gen van de westerse gijzelaars in Libanon. De gijzelhouders hebben via de vrijgelaten Mc Carthy aan Perez de Cuellar voorgesteld de gijzelaars te rui len tegen ongeveer 375 door Is- Het Cubaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft giste ren verbolgen gereageerd op de bekendmaking dat de Sovjet- raël vastgehouden shi'itische troepen uit Cuba worden terug In Kuwayt worden de mensen rechten nog altijd op grote schaal geschonden en de Vere nigde Staten doen net of ze niets in de gaten hebben. Dat moorden, martelingen, depor- ruggekeerde Kuwaytse regering „keer op keer" de mensenrech ten met voeten treedt, „vaak met gebruik van geweld". De regering maakt zich volgens Middle East Watch schuldig senrechten te respecteren", al dus Yacoub. „Kuwayt is een moslim-land dat de moslim-tra dities respecteert." getrokken. Havana verwijt pre sident Gorbatsjov van de Unie van Soevereine Staten (USS), de voormalige Sovjetunie, onzorg vuldigheid. Havana is vooral boos dat Gorbatsjov zijn vroe gere bondgenoot Fidel Castro vooraf niet over zijn besluit heeft ingelicht, laat staan ge raadpleegd. Ook zegt Cuba dat Gorbatsjov „kennelijk over de juiste cijfers beschikt". Gorbatsjov zei giste ren dat er 11.000 man Sovjet troepen op Cuba zijn gelegerd. Maar volgens Havana is dat aantal „aanzienlijk minder". Volgens westerse schattingen staat in een rapport van Middle East Watch, dat gisteren open baar werd gemaakt. De in New York gevestigde mensenrechtenorganisatie schrijft in het rapport dat de te- De Kuwaytse openbare aan klager heeft gisteren bekendge- het willekeurig gevan- maakt dat negen leden van de tijdens de bezetting door Irak sident Saddam Hussein regering niet ze komedie" hadden deelgeno men na te zijn geslagen en na dat hun families waren be dreigd. Bewezen is volgens al- Banai echter wel dat de leider zijn waarschijnlijk tussen de taües gen De Kuwaytse formatie, Badr Yacoub, heeft de worden vervolgd wegens colla- antijgingen „overdreven" ge- boratie. De openbare aanklager, de door Irak geïnstalleerde regering, Ala Husayn al-Khafaji, „agent" van de Iraakse pre- noemd. „De emir heeft de strik te opdracht gegeven de men- Mohammed al-Banai, zei dat de negen jonge officieren „i Al-Khafaji, die in Baghdad ver blijft, zal bij verstek worden ver oordeeld, aldus de openbare aanklager. 6.800 en 7.700 Russische mili tairen, adviseurs en inlichtin gen-agenten in Cuba. Gorbatsjovs besluit is in Was hington met grote tevredenheid ontvangen. Amerikaanse rege ringsfunctionarissen hebben de verwachting uitgesproken dat de dagen van Fidel Castro eigen economie voordat hij bij ons aanklopt", was een veel ge hoord argument. Moskou gaf Cuba jaarlijks ter waarde van 3,5 miljard dollar hulp. Gorbatsjov heeft verklaard dat de economische betrekkin gen met Cuba voortaan op we derzijdse economische belan gen zullen zijn gebaseerd. Tot dusver leverde Cuba suiker aan de Sovjetunie tegen een veel te hoge prijs. In ruil verzorgde de Sovjetunie de hele olievoorzie ning van Cuba plus drie kwart van de hele invoer van Cuba. Aan die voorkeursbehande ling komt nu een eind. Cuba moet Moskou voortaan in harde valuta betalen. Ook is de handel tussen Cuba en de voormalige bondgenoten in Oost-Europa opgedroogd, zodat Cuba nau welijks nog economische mid delen van bestaan heeft. Het is de vraag hoe lang Castro het zijn geteld. De aanwezigheid nog kan uithouden in de snel van militairen en de Sovjet-hulp verslechterende economische i Cuba was met conservatieven een argument om geen economische hulp aan de nieuwe Sovjetunie te geven. „Laat Gorbatsjov de 3,5 miljard dollar die hij aan Cuba geeft maar eerst aanwenden voor zijn omstandigheden. De optimis ten in Washington spreken over enkele maanden, de pessimis ten denken enkele jaren. Maar allen zijn het erover eens dat het Castro-regime geen toe komst heeft. Een gewapende Ossetiër houdt de wacht tiidens een operatie van een zwaargewonde mede-strijder in Tchinvali in zuid-Ossetië. Sinds de mislukte coup is de strijd in zuid-Ossetië weer opgelaaid. Het gebied, dat deel uitmaakt van Georgië, wil zich aansluiten bij noord-Ossetië en zo een auto nome staat worden. Inmiddels wordt de kritiek op het dictatoriale optreden van de Georgische president Gamsachoerdia steeds luider. In een geza menlijke petitie drongen de oppositiepartijen gisteren aan op zijn vertrek. foto afpicor zarembo PARUS Rtr-ANP De Franse president Francois Mitterrand heeft gisteren toe stemming gegeven voor de ge deeltelijke privatisering van Franse staatsbedrijven. De soci alistische bewindsman, die gro te delen van de Franse financië le en industriële sector na 1981 nationaliseerde, voegde hier aan toe dat bestaande meerder heidsdeelnemingen van de overheid niet in minderheids belangen zullen worden omge zet. De opbrengsten uit de ver koop van staatsdeelnemingen komt ten goede aan de desbe treffende bedrijven en worden niet gebruikt om het Franse overheidstekort te dichten, al dus de president. Naast aande len mag de Franse overheid ook bepaalde activa van bedrijven gaan verkopen aan particulie ren. Het is nog niet duidelijk welke bedrijven voor een partiële de nationalisering in aanmerking komen. Franse overheidsfunc tionarissen lieten eerder wetert dat waarschijnlijk Banque Na tionale de Paris, Crédit Lyon- nais en het staalconcern Usinor Sacilor op een verkooplijst ko- Mitterand neemt met zijn jongste besluit definitief afstand van de zogenaamde „ni-ni-doc- trine" uit 1988. In dat jaar zei Mitterand tijdens de verkie zingscampagne dat er geen nieuwe privatiseringen zouden komen, maar dat evenmin zou worden overgegaan tot nationa lisering van bedrijven die onder de de voorgaande rechtse rege ring in particuliere handen wer den gebracht. Interim-premier Silajev legt functie neer

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5