Binnenland Landbouwschap en kabinet ruziën over verwerking van mestoverschot 'De narigheid die iemand wegdrukt heeft een prijs Huidziekten vaak bron van frustratie Aids-congres volgend jaar in Nederland Donderdag 12 september 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER MARGOT KLOMPMAKER Vormgeving: MITZIE MEUERHOF 4 De psychische en maatschappelijke gevolgen van huidziekten worden sterk onderschat door over heid en ziektekostenverzekeraars. Dermatoloog Westerhof, verbonden aan het Academisch Me disch Centrum (AMC) in Amsterdam, is daar heel duidelijk over. „Men beschouwt de aandoenin gen als een cosmetisch probleem, maar men gaat er aan voorbij dat mensen die er hun leven lang mee behept zijn, dikwijls in een sociaal isolement geraken". De huidarts fungeert deze week als gastheer ran het derde jaarlijkse congres van de Europese Organisatie voor Onderzoek naar Pigmentcellen dat in het AMC wordt gehouden. Huidziekten kunnen het leven van de betrokke- ien behoorlijk verstoren. „De patiënten voelen zich getekend. Zij schamen zich, temeer vanwege de uitermate vervelende reactie van hun omge ving, zowel privé als op het werk. Patiënten ko men in een isolement terecht, hetgeen in enkele gevallen tot zelfdoding leidt", aldus Westerhof. Huidziekten komen vaak voor. Het aantal men sen met aandoeningen neemt eerder toe dan af, mede door het overvloedig gebruik van schoon maakmiddelen, cosmetica en medicijnen en het contact met allerlei synthetische stoffen. Een veel voorkomende huidziekte is vitiligo, een stoornis van het pigment. Door verlies aan pigment ontstaan bij deze aandoening witte vlek ken op de huid. Naar schatting lijden 150.000 mensen in Nederland aan deze ziekte. Op het congres bespraken de deelnemers een nieuwe, veelbelovende methode van behandeling van de ze huidvlekken. Westerhof is bezorgd over het stijgend aantal gevallen van huidkanker. Het gaat vooral om de meest kwaadaardige vormen van deze aandoe ning, met name melanoom. „Een zeer gevaarlijke vorm van kanker, die onherroepelijk tot de dood leidt als niet tijdig na de ontdekking ervan wordt ingegrepen". De dermatoloog denkt dat de stij ging van het aantal gevallen te maken heeft met te veel in de zon liggen. KOKANJE Vertalen Een paar dagen geleden be richtte de krant over een bijeen komst van vertalers die de Ne derlandse literatuur voor de rest i de wereld willen ontsluiten. In een sfeer van wanhoop en hi lariteit wisselden zijn hun erva ringen uit. Hoe moet je in he melsnaam woorden als tjalk en provo in het Tsjechisch verta len?, vroeg een dame uit Praag zich af. En babbelbox?, vulde i Italiaanse aan. En een BOM-moeder en een LAT-rela- tie?, informeerde een Griek. Ook turbo-woorden als depri :n popi leverden de nodige moeilijkheden op, evenals voor deurdeler en proletarisch win kelen. Uiteraard kwam ook het befaamde „gezellig" weer even i de hoek kijken, wat niet het zelfde is als het Engelse „socia ble" of het Duitse „gemütlich". Soms laat men deze woorden gewoon in de vertaalde tekst staan en licht de inhoud ervan jen voetnoot toe. Maar wil je i woord als gezellig toelich ten, dan heb je veel ruimte dig. Wanneer het culturele eigenaardigheden gaat, of zaken betreft die typisch Nederlands zijn, dan mag een dergelijke toelichting niet ont breken. Zo vertelde de Italiaanse nog dat zij er altijd een grote hekel had als in een Nederlandse nan de ramen van de flat werden gewassen. Het feno- en glazenwasser schijnt in haar land niet te bestaan, van wege het feit dat de ramen altijd ir binnen toe geopend wor den. Een vertaalster uit een tro pisch land herkende dit soort problemen - zij was vooral aller gisch voor een specifieke Ne derlandse bloem, de ijsbloem, die slechts op ramen wilde bloeien. Toen een Nederlandse uitgever haar een roman had toegestuurd waarin de lof op de winter en met name de schaats sport werd gezongen, inclusief snert, koek-en-zopie-tent en uitweidingen over klnen en bo- mijs, had ze die haastig weer geretourneerd. Als je er even bij stilstaat, dan is het niet zo moeilijk om in het Nederlandse taallandschap woorden aan te wijzen die zich niet zomaar naar een andere taal laten overbrengen. Woor den als veenkolonie en polder blindheid zijn bijvoorbeeld diep verankerd in de historie van het Nederlandse cultuurlandschap. Bij geuzennaam en oranje- blanje-bleu is enige historische toelichting eveneens noodzake lijk. En wat te denken van ons Sinterklaasfeest? Ik heb uit de Sinterklaasverhalen van God fried Bomans een paar zinnen gelicht waarvan menige vertaler nachtmerries moet krijgen. Wanneer hij het heerlijk avond je uit zijn jeugd met dat van te genwoordig vergelijkt, dan stelt Bomans het volgende vast: „Al weken tevoren zette men zijn schoentje klaar en dat is nog steeds zo. Het verschil bestond echter hierin dat men daarbij knielend voor de schoorsteen een aantal sinterklaasliederen zong. Was het huis hoög, dan zong men hard. Sinterklaas, die op het dak stond te luisteren, moest het horen". Had vader een briefje met negatieve punten op de ka chel neergelegd, dan zag de toe komst er somber uit: „De be doeling was dat Sinterklaas met paard en al door de schoorsteen naar beneden zou zakken, het briefje vinden en vervolgens weer ontstemd vertrekken zou. Dan kreeg men niets. Was het ernstig, dan kreeg men de roe. 'In zeer zware gevallen werd men in de zak gedaan en mee naar Spanje genomen". Stel dat deze tekst in het Spaans vertaald zou worden. Ik kan mij voorstellen dat het Ne derlandse volk dan aanzienlijk in de achting van de gemiddel de Spanjaard zou dalen. De Zweedse vertaalster liet nog weten dat de belangstelling in haar land voor Annie M.G. Schmidt en Guus Kuijer tanen de was. Men vond dat beide schrijvers, met hun afkeer van autoriteit en burgerlijke deug den, in de jaren zestig waren blijven steken. De moeders van Jip en Janneke waren bijvoor beeld altijd thuis, terwijl Zweed se moeders bijna allemaal wer ken. Maarten 't Hart doet het weer wel goed in Zweden. Zijn verha len vol ouderlingen en winter luchten staan dichtbij de erva ringwereld van de Scandinavi sche plattelander. Toch lijkt het mij nog een hele opgave om be paalde passages uit zijn werk naar een andere taal over te he velen. Wat zou de Zweedse van dit stukje uit „Het roer kan nog zesmaal om" denken? „In 1886 vond de Doleantie plaats. In 1892 smolten de dolerenden en de afgescheidenen samen, al bleef een deel der afgescheide nen, de Christelijk Gerefor meerden, afzijdig. Al dadelijk na de samensmelting ontstonden er moeilijkheden over de doop- opvattihg. In 1905 heeft men toen een compromis weten te bereiken waarbij de kuype- riaanse opvattingen over de doop werden afgezwakt De kuyperianen waren typische py jama-dragers, de afgescheide nen waren echte kleine luy- den". Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). Genomen maatregelen blijken volstrekt onvoldoende Het mestbeleid verkeert in een impasse. De maatregelen die de afgelopen jaren zijn genomen om het mestoverschot aan te pakken, blijken niet voldoende. Althans, dat vindt het kabinet. Om de impasse te doorbreken praten de ministers Bukman (landbouw), Alders (milieu) en Maij-Weggen (verkeer en water staat) vandaag met het Land bouwschap. Dat is allesbehalve ingeno men met het gesprek. Officieel heet het dat het kabinet zijn zorg wil uitspreken over de tra ge voortgang van het mestbe leid. Maar het Landbouwschap voelt de bui al hangen en vreest nieuwe maatregelen die de vee houders nog meer aan banden zullen leggen. In een inderhaast gemaakte „standpuntennotitie" heeft het schap al laten weten niet ak koord te gaan met een aan scherping van de huidige regels. Het mestbeleid ligt op koers, vindt de organisatie. Die opstelling heeft in politie ke kringen verbazing gewekt. Het kabinet heeft de eis gesteld dat in 1995 tenminste zes mil joen ton mest in fabrieken moet worden verwerkt tot korrels voor de export. Lukt dat niet, dan wordt de veestapel inge krompen. De beslissing daar over valt volgend jaar. De tijd dringt dus. Deson danks is de grootschalige mest verwerking nog niet van de grond gekomen. Plannen zijn er voldoende, maar daar blijft het bij. Het wachten is vooralsnog op toestemming van de Eu ropese Commissie om de vee houders een heffing op te leg gen. Daarmee moet de exploita tie van de mestfabrieken wor den bekostigd. Onduidelijk Of die toestemming er komt is twijfelachtig. 'Brussel' heeft be denkingen tegen de heffing, omdat die kan worden be schouwd als verkapte over heidssteun aan de mestfabrie ken. En dat wordt weer gezien als concurrentievervalsing. Bij de Tweede-Kamerfracties van de PvdA en het CDA heerst vooral onbegrip over het stand punt van het Landbouwschap. Hoe het schap tot de conclusie Een ouderwetse manier van mest uitrijden met de tractor komt dat het mestbeleid op koers ligt, is de politici volstrekt onduidelijk. Landbouwspecialist J. van Noord van het CDA vindt dat het Landbouwschap de proble matiek bagatelliseert en ver sluiert. De overheid en natuur- en milieuorganisaties zijn eens gezind van mening dat de veestapel moet worden inge krompen, als in 1992 blijkt dat de zes miljoen ton mestverwer king niet wordt gehaald. Ook PvdA-specialist Huys wijst daar op. Het Landbouwschap ziet het minder somber in. Beleidsme dewerker W. van Slagmaat is er van overtuigd dat er over enkele jaren voldoende mest kan wor den verwerkt. „Op basis van de initiatieven die er nu liggen hebben we berekend dat in zijn serieuze projecten in een vergevorderd stadium". De Brusselse goedkeuring voor de bestemmingsheffing blijft ech ter essentieel, aldus Van Slag- maat. Fosfaatnorm Een maatregel die het kabinet vandaag mogelijk wil bespreken is het verhogen van de over schotheffing. Veehouders die te veel mest hebben moeten over schotheffing betalen. Door die te verhogen, kan de exploitatie van mestfabrieken ook worden bekostigd. Maar de zorgen van het kabi net gaan verder. Tot dusver be perkt het mestoverschot zich tot de zandgronden. De vrees be- FOTO ANP COR DE COCK staat dat de intensieve veehou derij zich gaat verplaatsen naar de akkerbouwgebieden in het noorden en zuidwesten van het land. Daarom wil minister Buk man maatregelen treffen die de „schone gebieden schoon moet houden": verlaging van de fos faatnorm. Nu mag iedereen met vol doende grond een varkensstal bouwen. Per hectare mag hij 125 kilo fosfaat produceren. Bukman wil de fosfaatnorm ver lagen naar 100 kilo fosfaat per hectare. Het Landbouwschap ziet daar het nut niet van in. Van Slag- maat: „Als je de kille cijfers be kijkt, zie je dat er geen sprake is van een verplaatsing van inten sieve veehouderijen". Volgens Van Slagmaat stelt een verla ging van de fosfaatnorm alleen de politiek gerust. Maar dan is er nog een zorg. Een enorm probleem wordt ver oorzaakt door de stikstof uit zo wel dierlijke als kunstmest. Voor stikstof zijn er nog geen regels. Wel zijn er rapporten die wijzen op de enorme omvang van het probleem. Wil daaraan iets ver anderen, dan moeten de nor men voor het uitrijden van mest aanzienlijk omlaag. Dat heeft weer tot gevolg dat er nog meer mest moet worden verwerkt in de nog niet bestaande mestfa brieken. Alders en Maij-Weggen vin den dat niet mag worden ge wacht met het terugdringen van de stikstofverliezen. Zij hebben afspraken gemaakt met de an dere Noordzee-landen om het uitspoelen van stikstof naar de Noordzee per 1995 te halveren. Nu al staat vast dat die doelstel ling niet wordt gehaald. Deson danks willen de beide ministers in elk geval een begin maken. Voor het Landbouwschap is dat absoluut onbespreekbaar. Het mestbeleid ligt vast tot 1995, vindt het schap. Als er te gen alle afspraken in telkens nieuwe regels worden afgekon digd, weet de landbouw hele maal niet meer waar ze aan toe is, aldus Van Slagmaat. De onderhandelingen tussen kabinet en Landbouwschap vandaag worden nog eens extra bemoeilijkt door het wederzijd se wantrouwen. De politiek be schouwt het schap zo langza merhand als een onwillig jonge tje dat altijd nee roept en waar niet mee te praten valt. Het Landbouwschap daaren tegen ziet de overheid als een onbetrouwbare onderhande lingspartner. Vooral het uitblij ven van het Verplaatsingsbesluit zit het schap erg hoog. Dat be sluit geeft veehouders het recht hun mestproduktierechten te verhandelen. Hoewel het besluit al jaren geleden is toegezegd, krabbelt de regering steeds maar weer terug uit angst dat de mestproduktie toeneemt. Dat weerhoudt het Land bouwschap ervan om nieuwe afspraken met de overheid te maken. Van Slagmaat: „Bij ons heerst nog altijd het gevoel dat we zijn belazerd. De bestuur ders zijn bang een nieuwe deal te sluiten. Bang om dingen weg te geven en er niets voor terug te krijgen. De achterban zou dat niet begrijpen". UTRECHT PATRICIA VAN DER ZALM Seksueel misbruik is voor een kind altijd een ingrijpende ge beurtenis. Maar het voorval of de reeks voorvallen bete kent niet per definitie dat het kind daar voor de rest van zijn of haar leven onder gebukt gaat. Belangrijker is hoe het emotio nele klimaat vroeger thuis was. Of er kon worden gepraat, of twijfels en angsten getoond mochten worden, of je je als kind veilig en gewaardeerd voelde. Of een kind, met andere woorden, heeft geleerd om ver trouwen in zichzelf te hebben. Dat is een van de conclusies die de Utrechtse psychologe Beatrix Schoemaker trekt in haar onderzoek 'Niet gehoord en niet gezien', waarop zij mor gen in Utrecht promoveert. Het gevaar van zo'n stelling is dat het kan lijken of seksueel misbruik niet altijd slecht is. Dat bedoelt Schoemaker pertinent niet. „In gezinrien waar dat mis bruik voorkomt, voelt een kind zich vaak al waardeloos. Van daar ook de titel 'Niet gehoord en niet gezien' (ontleend aan de schrijfster/pedagoge Alice Mil ler). Kinderen leren in dat geval te leven naar de verlangens van anderen en dat is geen goeie reisgids in het leven. Komt daar dan seksueel misbruik bij, dan kan de klap extra hard aanko- Beatrix Schoemaker inter viewde in de jaren 1988-'89 honderd vrouwen en 33 man nen van boven de dertig, die re ageerden op oproepen in diver se dagbladen. Allen hadden in hun jeugd ervaring gehad met seksueel misbruik. „En daaron der versta ik alles wat zij als zo danig hebben ervaren. Toespe lingen of ogen die je uitkleden, kun nen voor een kind net zo bedreigend zijn als door va der of broer ge streeld te wor den." Betrekkelijk weinig mannen hebben gerea geerd. Schoema ker kan daar kort over zijn. „Voor mannen is het toegeven dat zij als kind seksueel misbruikt zijn een dubbel ta boe. Mannen zijn geen slachtof fer in deze maatschappij, dat hóórt niet." Goede hulp Ze vindt het opvallend om te merken hoeveel kracht mensen eigenlijk hebben, of ze die nu goed of slecht gebruiken. Haar jarenlange ervaring als hulpver leenster bij de Rutgers Stichting en het Ambulatorium van de Utrechtse Rijksuniversiteit is in dat opzicht door haar eigen on derzoek bevestigd. „De meesten zijn er meester in om hun nare ervaringen krachtig weg te drukken. Dat vermijden is on derhand een kenmerk van de persoonlijkheid geworden." Voorbeelden te over. Altijd voor iedereen klaarstaan, jezelf wegcijferen en op den duur last krijgen van chronische moe heid, depressie, slapeloosheid, darmklachten. „Aan alles wat je aan narigheid wegdrukt, hangt een prijskaartje. Meestal begint het met licha melijke klach ten. Dat zie je veel bij vrouwen. Mannen uiten zich over het al gemeen anders: alcohol- en drugsgebruik, ob sessief seksueel gedrag". „Toch pleit ik niet voor aparte therapieën vbor mannen en vrouwen. Het gedrag van bei den verschilt, maar de oorzaak is dezelfde. En allebei moeten ze leren om zich veilig te voelen en zelfvertrouwen te krijgen." Helaas gaat er vaak lang over heen voordat mensen een voor hen geschikte therapeut hebben gevonden. Onderzoek heeft vol gens Schoemaker aangetoond dat ze pas bij de vierde op hun plek zijn. „Deze cliënten zijn Kinderen moeten praten over seksueel misbruik vaak zeer bedreven in het weg stoppen van nare dingen. Niet iedere hulpverlener is daarop ingespeeld. Of het klikt, is onder meer afhankelijk van de scho ling, de visie, de methode, de beschikbare tijd en de mate van nieuwsgierigheid van een thera peut." Er schort dus eerder iets aan hoe vraag en aanbod op el kaar zijn afgestemd, dan dat 'de hulpverlening' als geheel niet zou deugen, vindt de psycholo ge- Schoemaker heeft een eigen vi sie over hoe een goede therapie zou moeten verlopen. „Als ie mand als reactie op wat er ge beurd is, dwangmatig gaat ste len, denk ik niet: ik heb een dief in de kamer.-Wel vraag ik me af waarom iemand steelt. En dan kan ik het me soms ook voor stellen. Stelen is gewoon iets te rugpakken van wat de maat schappij hen heeft afgenomen. Je bespaart mensen een hoop ellende als ze leren begrijpen waarom ze iets doen. En het on gewenste gedrag verdwijnt van zelf als iemand inzicht krijgt in zijn drijfveren." Dat klinkt als een uiterst tijd rovende bezigheid. „Op een to taal mensenleven gezien niet. Ik kan ze wel in een maand be paald gedrag afleren, maar dan vertonen ze daarna iets anders. Dat is symptoombestrijding, zonder te kijken naar dieper lig gende oorzaken". Het trio dat gisteren bekend maakte dat het achtste internationale aids-congres in Nederland zal worden gehouden: van links naar rechts prof. Ros- cam Abbing van de nationale commissie aids-bestrijding. Maarten Rook van de Rijksuniversiteit Utrecht en prof. Ruitenberg van het Centraal Lab Bloedtransfusiedienst foto anp paul vreeker Het achtste internationale aids-congres, dat aanvankelijk in de Verenigde Staten zou worden gehouden, komt naar Amsterdam. Dit deelde prof. dr. E. Ruitenberg, algemeen directeur van het Centraal Laboratorium van de Bloedtransfusiedienst (CLB) in Am sterdam, gisteren mee. De wetenschappelijke bijeenkomst vindt volgend jaar plaats in het RAl-Congrescen- trum in de hoofdstad en duurt van 19 tot en met 24 juli-De ministeries van WVC en ont wikkelingssamenwerking hebben hun fi nanciële steun aan de organisatoren toege zegd. „Het is vooral het Nederlandse aids-be- leid met zijn brede aandacht voor de maat schappelijke kanten van de ziekte, dat ons dit congres bezorgt", meent prof. Ruiten berg. „Toen de financiële toezegging van de ministeries van WVC en ontwikkelingssa menwerking er was, stond het voor ons vast dat de plannen konden worden uitge voerd". „Ons" staat voor enkele aids-deskundi- gen die eind vorig jaar een initiatiefgroep oprichten. Doel was het organiseren van het aids-congres iri 1995. Toen raakte de Harvard University in Boston (VS), die het congres in 1992 zou organiseren, in de pro blemen. De universiteit was bang voor een internationale boycot, omdat de Ameri kaanse overheid niet van plan was inreisvi sa te verstrekken aan mensen die met het aids-virus zijn besmet.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4