Binnenland Zeshonderd bendes teisteren Nederland Winkels mogen langer open NS-directie boycot Vervoersbond FNV Jaarverslag: Justitie laks met inning van geldboetes 'PvdA is nog steeds vrijblijvende partij' Kabinet bereid om wao te ontdooien VNO: Huidig stelsel ziektekosten voldoet Donderdag 12 september 1991 Redactie: 023-150225 MNINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) PATRJCK VAN DEN HURK T KLOMPMAKER SJAAK FRANS VISSER Vormgeving: ANDRIES DETMAR Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Tilproject vermindert rugklachten Het aantal rugklachten in de twaalf gemeentelijke verpleeg- en verzorgingstehuizen in Den Haag is de afgelopen drie maanden met gemiddeld 10 procent gedaald door het tilproject waarmee de gemeente medio vorig jaar is gestart. Jaarlijks wordt ongeveer vijf miljard gulden uitgekeerd aan wao- en ziekengeld wegens klachten aan het bewegingsapparaat, waarvan bijna de helft aan de rug. Het tilproject was erop gericht het personeel de juiste til- techniek aan te leren, zodat rugklachten kunnen worden voor komen. Ook zijn er liften aangeschaft. Groepsleider pleegt ontucht Een 32-jarige groepsleider uit Hengelo is gisteren aangehouden wegens ontucht met een 33-jarige verstandelijk gehandicapte vrouw die aan zijn zorg was toevertrouwd. De man werd eind augustus al geschorst in afwachting van een politieonderzoek. Commissie goede diensten Beth Palet Een commissie van goede diensten moet de onrust in het Am sterdamse opvanghuis Beth Palet bezweren, zo heeft de directie gisteren besloten. In de commissie zullen mensen uit de ge zondheidszorg, politiek en personeelorganisatiewereld zitting nemen. Dit weekeinde uitte het ministerie van wvc na signalen van medewerkers van Beth Palet kritiek op directeur Hony. De zorg in het opvanghuis voor moeders en kinderen zou onvol doende zijn. Man misbruikt dochter 22 jaar Een 55-jarige inwoner van Vriezenveen wordt ervan verdacht dat hij zijn nu 31-jarige dochter van haar achtste tot haar 30-ste jaar seksueel heeft misbruikt. De vrouw, die in Hardenberg woont, heeft gisteren aangifte gedaan bij de politie. Haar vader is inmiddels aangehouden. FNV-leden keuren stukgoedcao goed De leden van de Vervoersbond FNV gaan akkoord met het eind juli bereikte onderhandelingsresultaat voor een nieuwe cao bij de stukgoedbedrijven in de Rotterdamse haven. Volgens een woordvoerder heeft 67 procent vóór de nieuwe cao gestemd. Het akkoord werd bereikt na uiterst moeizame onderhandelin gen en onder druk van ruim een maand durende stakingen. Met de werkgevers wordt nu een tweejarige cao afgesloten die voor ziet in een loonstijging van 11,23 procent inclusief prijscompen satie. Zestig professionele organisaties Wegens oproep tot actie tegen wao-plan De hoofddirectie van de Neder landse Spoorwegen gaat de Ver voersbond FNV zoveel mogelijk tegenwerken. Reden is de op roep van de bond om het trein verkeer stil te leggen in het ka der van de acties tegen de wao- ziektenwetbesluiten. Verlof voor vakbondsleden om vakbondsvergaderingen of - cursussen bij te wonen wordt ingetrokken en NS-gebouwen en -terreinen mogen niet meer voor bijeenkomsten van de bond worden gebruikt. Vak bondsbestuurders komen de deur niet meer in, tenzij ze zijn uitgenodigd door de hoofddi rectie of een regiodirecteur. Vakbondscontactpersonen moeten zich bij hun chef be schikbaar melden, mogen geen spreekuur meer houden en mo gen kantoorruimte niet meer gebruiken voor vakbondsactivi teiten. De maatregelen blijven van kracht zolang de actie-op- DEN HAAG ANP rekend. De politie kan jaarlijks maximaal 140.000 boetes innen, een ondercapaciteit van 60.000 vonnissen. Daardoor is een ach terstand ontstaan. Op dit mo ment staan 130.000 arrestatie bevelen uit wegens, niet betaal de boetes. Na twee jaar en acht maanden verjaren deze straffen. De Amsterdamse officier van justitie Cremers, voorzitter van het Landelijk Executie Overleg, heeft echter „goede hoop dat de achterstand wordt weggewerkt, althans voor het grootste deel". Het aantal cellen wordt uitge breid. Ook zal de inning van de boetes voortaan centraal wor den geregeld door het Justitieel Incassobureau in Leeuwarden. „Aan snel en consequent han delen ontbreekt het nog wel eens nu de incassotaak is ver brokkeld over 19 arrondisse mentsparketten, die onder druk van omstandigheden vaak de prioriteit elders moeten leg gen",aldus het jaarverslag. In het jaarverslag wordt ook geconstateerd dat eerdere po gingen van het openbaar minis terie om de inning van geldboe tes te verbeteren geen resultaat hebben gehad. Het plan om niet-betaalde boetes in de eer ste plaats te innen door beslag te leggen op bank- of giroreke ning bleek een tijdrovende be zigheid. Justitie heeft jarenlang de in ning van geldboetes veronacht zaamd. Ook wettelijke beper kingen, cellentekort en een te kort aan mensen bij de parket politie zorgen voor veel vertra ging- Inmiddels is de bereidheid van de burger om boetes te be talen sterk gedaald. Betaalde in 1983 nog twee op de drie ver oordeelden zijn boete, nu be taalt nog slechts een op de drie de boete. Dat blijkt uit het jaarverslag van het openbaar ministerie over 1990. Van de bijna drie miljoen overtredingen per jaar, waar de politie proces-verbaal van opmaakt, wordt meer dan de helft door de politie zelf door een schikking afgedaan. De overige bonnen gaan naar het openbaar ministerie. Meestal wordt dan de zaak als nog geschikt of geseponeerd (terzijde gelegd). In ongeveer 300.000 gevallen, meestal ver keersovertredingen, komt de (kanton)rechter eraan te pas. Omdat vervolgens maar een op de drie veroordeelden uit zich zelf betaalt, moet in 200.000 ge vallen de politie eraan te pas komen. Maar de capaciteit van de politie, met name in de drie grote steden, is hier niet op be- In Nederland zijn ongeveer zestig professioneel opere rende criminele organisaties actief. Dit heeft de Centrale Politie Recherche Commissie (CPRC) berekend. In een vertrouwelijk rapport zegt de commissie dat in totaal zo'n 600 bendes, ldein en groot, ons land teisteren. DEN HAAG ANP Volgens commissievoorzitter en korpschef van Zaanstad Van Es zijn 400 van de 600 bendes ac tief in de drugssmokkel- en handel, vooral omdat in deze misdaadsector het meest te ver dienen valt. Verder richten min stens 300 bendes zich op dief stallen en berovingen. De laatste inventarisatie van het aantal misdadige organisa ties dateert van 1988. De Cen trale Recherche Informatie dienst (CRI) kwam toen tot een aantal van 200 criminele orga nisaties. Deze berekening kwam tot stand aan de hand van min der criteria dan bij de jongste inventarisatie werden gehan teerd. „Daarom is het ook moeilijk om van een groei te spreken," zegt Van Es. „Toen waren het vijf criteria, nu acht. Criteria zijn bijvoorbeeld of de groep zich bezighoudt met het witwassen van geld of corruptie." Van Es waarschuwt voor het ontstaan van indianenverhalen. „Op grond van de getallen durf ik geen uitspraak te doen over de vraag of het veel is of weinig. Dat valt daar niet uit op te ma ken." De commissie maakt het rapport voorlopig niet open baar. Het is de bedoeling van de commissie om eens in de één tot twee jaar een inventarisatie te maken. „We hebben de ben des in kaart gebracht, en daar moet iets mee gebeuren. Ik denk dat de gegevens van be lang kunnen zijn voor het ont wikkelen van het beleid," meeqj Van Es. Drie Nederlandse militiaren par- tairen uit de VS, België, Groot keerden gisteren hun Britse pant- Brittannië, Duiteland en Neder- serwagen even in de berm en land nemen deel aan deze oefe- peuzelden op hun gemak een ba- ning, de eerste op Duits grondge- naantje op tijdens de Navo-oefe- bied sinds de hereniging, ning Certain Shield. 26.500 AAili- •foto anp koen suyk roep niet wordt ingetrokken, zo heeft hoofddirecteur Ploeger gisteren de bond laten weten. FNV-bestuurder Korteweg noemt de beperkingen „voor spelbaar". Intrekken van de ac tie-oproep is wat hem betreft „vanzelfsprekend" niet aan de orde. Hij is veel bezorgder over de weigering van NS om de rechten van zieke en arbeidson geschikte werknemers te garan deren. De vervpersbond had die garantie eerder deze week ge ëist na een artikel in het NS- blad Koppeling. Daarin werd gesteld dat de kabinetsmaatre gelen geen gevolgen zouden hebben voor de bedrijfsregelin gen van NS voor ziekte en ar beidsongeschiktheid. Volgens Korteweg heeft Ploe ger zich gisteren in het halfjaar lijkse overleg tussen NS en de bonden gedistantieerd van de uitspraken in Koppeling. Voor de Vervoersbond is dat reden om de aangekondigde acties onverkort te handhaven. Kamer akkoord met compromis over sluiting DEN HAAG ANP Winkels mogen open blijven tot 18.30 uur door de week en op zaterdag tot 18.00 uur. Gisteren ging de Tweede Kamer akkoord met dit compromis van minis ter Andriessen van economi sche zaken met werknemers, werkgevers en de consumen tenorganisaties. Er kunnen echter nog veran deringen optreden. Zowel PvdA als VVD dienden amendemen ten in voor een verruiming van de winkelopening op zon- of feestdagen van vier dagen per jaar naar zes (WD) of zelfs acht (PvdA). Voor het CDA is met de huidige vier zondagen „de koek op", zo liet woordvoerder Schartman weten, daarin ge steund door de kleine christelij ke partijen. PvdA en WD willen ook een versoepeling van de norm voor nachtwinkels. Volgens de wets wijziging wordt één nachtwin kel per 20.000 inwoners toege staan, PvdA en WD willen die grens naar 15.000. Ook op dit onderdeel kwam het tot fel ver zet van het CDA, dat vreest dat de kleine middenstanders de dupe worden. Het positieve onthaal van de nieuwe regeling betekent overi gens niet dat een punt gezet wordt achter de discussie. PvdA-woordvoerder Van Gelder maakte duidelijk dat zijn fractie eigenlijk een liberaler sluitings regime wil, terwijl WD-woord- voerder Van Erp zei dat zijn fractie de hele Winkelsluitings- Minister Pronk signaleert totale vertrouwenscrisis LELYSTAD-SCHEVENINGEN ANP-GPD De PvdA heeft de afgelopen tien jaar ern stig gefaald bij het nadenken over de toe komst van de verzorgingsstaat. „We lijken keuzes te doen. Bijvoorbeeld milieu boven inkomen. Maar ik moet nog zien óf ieder een er zo gelukkig mee blijft als we de consequenties ervan in de praktijk zien. We zijn in feite nog steeds een vrijblijven de partij." Aldus partij-ideoloog en minister van ontwikkelingssamenwerking Pronk gister avond in Lelystad. Volgens hem zijn de wao-besluiten onvermijdelijk. „Het lijkt af braak, want we hebben geen ander huis ge bouwd. Maar nu kunnen we besluiten niet meer voor ons uitschuiven." Hij wees erop dat de PvdA nee heeft gezegd tegen de plannen voor een andere sociale zakerheid zoals die halverwege de jaren tachtig wer den gepresenteerd door Wöltgens, Ritzen en Van Kemenade. Ook het basisinkomen werd afgewezen. In het weekblad De Groene Amsterdam mers signaleert Pronk deze week een „tota le vertrouwenscrisis" in zijn partij. „Het gaat op de vergaderingen met de afdelingen niet alleen over de wao. Het gaat over de golfoorlog, de tussenbalans, de onderwijs- wim Kok luistert naar de zaal tijdens zijn spreekbeurt in Scheveningen. •foto anp toussaint kluiters bezuinigingen. Het gaat over de vraag of so ciaal-democratische beginselen in de meest ruime zin zijn aangetast." Pronk vindt dat er „grandioze fouten" zijn gemaakt door de PvdA-top. „Wim Kok heeft tot drie keer toe namens ons allen ge zegd dat iets niet zou gebeuren en het is wel gebeurd. Daar zijn de PvdA-bewindslie- den verantwoordelijk voor en je kunt je de haren uit je kop trekken over de gang van zaken gedurende de afgelopen maanden". Over het komende congres op 28 septem ber zegt Pronk: „De uitkomst is flfty-fifty. En ik wil nog wel een stap verder gaan. Kok vraagt vertrouwen, maar op het congres is de vraag tweezijdig. Je moet als politieke leiding ook tot de conclusie kunnen komen: wij'vertrouwen die partij, die achterban en op basis daarvan gaan we verder". Kok zelf sprak gisteren in Schevingen, waar hij zijn partijgenoten opriep „niet weg te lopen voor de moeizame en taaie proble men waar de partij onverwacht voor wordt gesteld. Het is nu tijd om taboes te doorbre ken. Niet omdat Lubbers ons dat opdringt, maar omdat wij dat aan onszelf zijn ver plicht." De PvdA-partijleider oogstte zelfs een waarderend applaus voor de wijze waarop hij het hoe en waarom van de kabi netsbesluiten uiteenzette. De afdelingen Haarlemmermeer en Vianen hebben zich gisteren uitgesproken voor de wao-voorstel len en volgden daarmee de afdeling Den Bosch, die dinsdag als eerste de plannen steunde. PvdA-fractie blijft met lege handen staan DEN HAAG*GPD Het kabinet is bereid af te zien van de bevriezing van wao-uit- keringen voor bestaande wao'ers. Voorwaarde daarvoor is dat het aantal wao'ers terug is op het niveau van 1989. Minister De Vries van sociale zaken heeft dat gisteren in de Kamer gezegd naar aanleiding van het gesprek tussen kabinet en vakcentrales dinsdagmiddag. Dat gesprek over het wao-pak- ket liep op niets uit. In het kamerdebat keerde De Vries zich, gesteund door pre mier Lubbers en vice-premier Kok, tegen de wens van PvdA- woordvoerder Leijnse om begin volgend jaar bij de behandeling van de wetsvoorstellen over de wao een nieuwe afweging te maken. Hij wil dan bekijken of de ontwikkeling van de wao het mogelijk maakt de ingrepen als nog af te blazen. Een tweede moment van afweging ziet Leijnse medio 1993, als de eer ste wao'ers financieel merken wat de kabinetsbesluiten bete kenen. De Vries timmerde die uitweg dicht. „Het meetpunt is de doelstelling uit het regeerak koord: stabilisatie van het aan tal wao'ers op het niveau van 1989. Het gaat niet om een prognose". Volgens hem haalt het kabinet met de huidige plannen die doelstelling niet. Daarvoor moet het aantal wao'ers met 125.000 omlaag, iets dat volgens de prognoses pas in 1996 het geval is. De Vries ruaakte wel twee kanttekeningen. Zo beloofde hij dat een meevallende ontwikke ling in het aantal wao'ers in 1992 van invloed zal zijn op eventueel door de Kamer inge diende wijzigingsvoorstellen. Ten tweede kan er tegen die tijd een alternatief plan liggen van bijvoorbeeld de vakbeweging. Dat kan dan ook van invloed zijn. In het debat stelde de CDA- vice-fractievoorzitter Wolters zich ronduit achter het kabinet op. Ook Leijnse noemde het „begrijpelijk" dat het kabinet niet was ingestapt op het voor stel van de vakbeweging om nog twee jaar met maatregelen te wachten en eerst volume maatregelen een kans te geven. arde kritiek kwam er van de oppositie. Rosenmöller (GL) noemde het gesprek van dins dag een „ongekende wanverto ning". Hij betichtte het kabinet ervan met lege handen aan tafel te zijn gaan zitten. Linschoten (WD) verweet het kabinet niet positief te hebben ingespeeld op het voorstel van de vakbewe ging te komen tot een andere opzet van arbeidsongeschikt heidsverzekeringen. wet wil intrekken. Die opstelling bracht Schart man tot „sprakeloosheid". Hij verweet de grotere fracties geen oog te hebben voor de onderne mer, het winkelpersoneel en hun gezinnen. De detailhandel moet lol in het werk kunnen houden, zo stelde hij. Maar om dat alle betrokken organisaties met het nu voorliggende com promis hebben ingestemd, zal ook het CDA de nieuwe regeling steunen. 'Koopkracht daalt door plan Simons Het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) wil dat kabinet en Kamer stoppen met de invoering van een volksver zekering tegen ziektekosten, het plan-Simons. Volgens VNO- voorzitter Rinnooy Kan leidt het stelsel tot hogere collectieve las ten en daling van koopkracht. De verzekering gaat 95 pro cent van het huidige zieken fonds- en AWBZ-pakket omvat ten. Van de premie wordt 82 procent inkomensafhankelijk via de belastingen geïnd. De resterende 18 procent bestaat uit een voor iedereen gelijk be drag in guldens. Er moet nog een sleutel komen voor de ver deling van de centraal geïnde gelden over de verzekeraars. De werkgeversorganisatie heeft berekend dat de collectie ve lastendruk fors stijgt. De bij drage aan de kosten van de ge zondheidszorg via de particulie re premies (7,7 miljard) en het wegvallen van een deel van de rijksbijdragen (2,75 miljard) doen de collectieve lastendruk met ruim 10 miljard oplopen. Volgens de werkgeversorgani satie gaat een getrouwde zie kenfondsverzekerde met kinde ren er 300 gulden per iaar op achteruit gaan en 500 gulden als hij/zij particulier verzekerd is. Een getrouwde ziekenfondsver zekerde zonder kinderen gaat er 30 gulden op vooruit, maar 800 gulden op achteruit als hij/zij particulier is verzekerd. Alleen staanden gaan er achtereenvol gens 150 en 1200 gulden per persoon per jaar op achteruit. De werkgevers vinden dat het huidige stelsel goed werkt. „Met de kosten valt het best mee: ze zijn de afgelopen 15 jaar ge daald als percentage van het bruto nationaal produktaldus Rinnooy Kan. Volgens staatssecretaris Si mons kloppen de cijfers van VNO van geen kanten. Volgens hem 'vergeet' het VNO dat de premies voor particulier verze kerden feitelijk alleen verande ren van een particuliere uitgave in een 'ziekenfondspremie'. Daardoor stijgt op papier wel de collectieve lastendruk, maar is de burger in principe geen extra geld kwiit. Door het terugtrekken van de rijksbijdrage wordt het financie ringstekort lager en kan de las tendruk wat omlaag. Maar ook dat meldt het VNO niet, aldus Simons. Volgens Simons kosten zijn plannen de burger geen ex tra geld. Wel gaan door de andere fi nanciering sommige groepen erop achteruit. Volgens Simons gaat het om werknemers met een minimuminkomen of een salaris van 80.000 gulden bruto en meer, zelfstandigen en som mige groepen bejaarden. Hun koopkracht zaakt tussen de 0,1 tot 4,4 procent. In guldens per jaar is dat tussen de 27,60 (voor minima) en ƒ2140,80 (voor mensen die meer dan 80 mille verdienen). Bij de opening van twee ver bouwde ge vangenissen Esserheem en Norgerhaven in Veenhuizen werd staatsse cretaris Kosto van justitie gisteren ver gast op een actie voor de in Norgerha ven gedeti neerde Dick van Leeuwer den. Kosto heeft vorige maand een gratieverzoek van directeur Westerhout voor de man afgewezen. De actiegroep 'Dick uit de lik' wil aandacht voor de in haar ogen onschul dige gevange ne. Van Leeu werden zit sinds januari 1986 vast in Norgerhaven. Hij heeft twaalf jaar tal mensen weten te overtuigen. Leeuwerden in Norgerhaven zelf gekregen voor de moord op zijn Volgens woordvoerder Roggema en een groot aantal anderen over- vrouw. Van Leeuwerden beweert van de actiegroep zijn de redasse- tuigd van zijn onschuld. De actie- vanaf het begin dat hij onschuldig ring in de gevangenis, de homo- groep wil heropening van het pro- is en heeft daarvan een groot aan- beweging, vrienden van Van ces. Tot nu is al drie keer een aan vraag daartoe door het Hoogge rechtshof afgewezen. Kosto zegde gisteren toe het dossier opnieuw te bestuderen. •foto anp raymond rutting

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3