Weg en wiel Sonata krijgt familie-uiterlijk Off. Hyundai dealer voor Leiden e.o. Ui Nissan FEV brengt elektrisch rijden in rap tempo naderbij Plan voor leenfiets met statiegeld Mitsubishi: Nieuwe motor 20% zuiniger AUTCEHEXMSKERK OFF. DEALER LEIDEN £3ii^« ROELOFARENDSVEEN Donderdag 12 september 1991 Redactie: 023-150222 PETER LODEWUKS Eindredactie: JAN VAN DER NAT Vormgeving: ANDRIES DETMAR 31 BLIKVANGERS Actiemodel Peugeot 309 Select In afwachting van de nieuwe Peugeot 309, die gebaseerd zal zijn op het onderstel van de Citroën ZX, komt Peugeot met een ac tiemodel van de huidige 309. Deze Select-uitvoering heeft een' 1.4 liter injectiemotor of een 1.9 dieselmotor met als extra's een glazen schuifdak, een ruitewisser/sproeier achter en metallic lak. Dit pakket levert volgens Peugeot voor de klant een voordeel op van 2.145. De 3-deurs benzine-Select kost 25.995 (5-deurs 27.045) en de diesel komt op 30.095 (5-deurs 31.145). Luxe Colt EXE beperkt leverbaar Mitsubishi heeft momenteel een beperkt leverbare uitvoering van de Colt in de showroom staan: de EXE. Ten opzichte van de basis-uitvoering 1.3 GL is de EXE voorzien een pakket extra's waaronder een sportstuur, stuurbekrachtiging, middenconsole en in carrosseriekleur gespoten (nieuwe) grille, spiegels, bum per/spoilers en portiergrepen. Ook kan men kiezen voor een 1.5i EXE, die daarbij nog elektrisch bedienbare ramen en buitenspie gels (verwarmd) heeft, alsmede centrale portiervergrendeling. De Colt 1.3 EXE kost 26.995 en de 1.5i EXE komt op 31.495, volgens Mitsubishi-importeur Hart Nibbrig Greeve een voor deel voor de klant van respectievelijk 3.000 en 4.000. Diamanten Omega zit goed in de extra's General Motórs Nederland heeft een speciale uitvoering van de Opel Omega in de aanbieding: de Diamond. Deze Opel is rijke lijk voorzien van extra's, onder meer centrale deurvergrendeling, elektrisch verstelbare en verwarmde buitenspiegels, stuurbe krachtiging, verstelbaar stuur, lichtmetalen velgen met 195 mm brede banden en een in hoogte verstelbare bestuurdersstoel. De Opel Omega Diamond, op basis van de 2.0i GL, is te koop vanaf 50.395. Oproep clubs klassieke voertuigen Er bestaat zeer veel belangstelling voor historische auto's en al les wat daarbij hoort. Ieder weekeinde is wel ergens een verza meling te bekijken, meestal bijeengebracht door een van de vele merkenclubs die ons land rijk is. Weg en Wiel roept deze clubs op om dergelijke activiteiten (liefst schriftelijk, zo volledig moge lijk en tijdig) te melden, zodat wij ze in deze rubriek kunnen op nemen. Het adres: postbus 507,2003 PA Haarlem, onder ver melding van 'Weg en Wiel'. MR2-vloot even op circuit Zandvoort Komende zondag 15 september zoeken liefheb bers van de Toyo ta MR2 elkaar op en trekken met hun sportwagens door het land. De MR2-< cuitpark Zandvoort. Voorafgaand aan de r vanaf tien uur op de renbaan actief zijn. Om kwart over elf verla ten de sportwagens het circuit voor een puzzelrit waarna de dag zal eindigen op het terrein van Toyota-importeur Louwman Parqui te Raamsdonksveer. Alfa Romeo-dag in teken van de Spider Voor de elfde keer strijkt de Stichting Club van Alfa Romeo Be zitters neer op het circuitpark Zandvoort. De nationale clubdag wordt zondag 22 september gehouden en staat dit jaar in het te ken van de Alfa Spider, die 25 jaar geleden werd geïntroduceerd. De poorten van het circuit zijn vanaf acht uur geopend en de toegang bedraagt 12,50 voor niet-leden. Sportieve Simca/Matra's op circuit Op maandag 23 september houdt de Simca en Matra Sports Club een bijeenkomst op het circuitpark Zandvoort. Het och tendprogramma van 8.30 tot 12 uur omvat theoretische instruc tie, circuitverkenning, gelegenheid voor foto's en een verkorte cursus verhoogde rijvaardigheid. Tijdens het middagprogramma (13.30 tot 17 uur) worden er onder meer wedstrijden gehouden. HALLENWEG 2 LEIDEN (NAAST GROENOORDHALLEN) 071-22 55 75 Onafwendbaar en razendsnel komt de in serie gebouwde elektrisch aangedreven auto na derbij. Na moeizame jaren van onderzoek gaat de ontwikkeling thans met grote stappen. In Amerika rijdt de 'Impact' van General Motors, Citroën en Peugeot hebben een elektrische bestelwagen in de prijslijst, Volkswagen, Audi en Mercedes zijn de experimentele stadia reeds te boven en Fiat levert een elektrische Panda. De lapanse autoconstructeur Nissan gaat nu mogelijk voor een doorbraak zorgen met de introductie van de FEV (Future Electric Vehicle), een elektrische auto die in slechts vijftien mi nuten opgeladen kan worden. Bij de meeste elektro-auto's be draagt die oplaadtijd op zijn minst enkele uren. Op de vandaag begonnen Inter nationale Automobil Ausstel- lung IAA in Frankfurt staai een schaalmodel van de FEV. De auto zal in zijn ware gedaante voor het eerst aan het publiek (^roenery-, Nissans Future Electric Vehicle, in een kwartier weer rijklaar. worden getoond op de Tokyo 220 kilo en de actieradius be- Motor Show, die van 26 oktober draagt 250 kilometer. Er is tot 8 november in de Japanse hoofdstad wordt gehouden. De Nissan FEV is een voorwiel aandrijver met een gewicht van 800 kilo en heeft een topsnel heid van 130 kilometer per uur. Het accupakket weegt slechts plaats voor twee volwassenen en twee kinderen. De voorpas sagiers worden beschermd door twee airbags. Uiteraard komen er geen scha delijke gassen vrij en is de auto bijna geruisloos. Hoewel de be- Meer vraag naar de luxere uitvoeringen bij Hyundai Verkocht Hyundai een aantal jaren geleden alleen maar kale auto's voor een lage prijs, tegenwoordig is er meer en meer belang stelling voor juist de luxe uitvoeringen. Inmiddels haalt Hyundai-importeur Greenib Car ongeveer een kwart van de omzet uit de verkoop van duurdere mo dellen. zaltbommel pl Deze verschuiving is volgens Greenib-directeur Kreber een duidelijk teken dat het imago van het Koreaanse merk verbe tert. Het bedaagde uiterlijk, de achterhaalde techniek en de 'uitverkoopprijzen' hebben plaats gemaakt voor modem ogende auto's die technisch he lemaal 'bij' zijn en die niet spot goedkoop maar nog wel betaal baar zijn. Het vertrouwen in het merk Hyundai dat er voorheen niet was, krijgt nu vorm. De verkoop over dit jaar gaat voor Hyundai ongeveer uitko men op 6.500 auto's, een mark taandeel van 1,3 procent en een stijging van dik 50 procent. Vooral de Lantra doet het goed, het geplande verkoopaantal van 1.000 auto's voor 1991 is al be reikt en Greenib denkt nu zo'n 1.800 tot 2.000 Lantra's te kun nen afzetten dit jaar. Voor vol gend jaar voorziet de importeur wederom een stijging, naar 8.500 auto's en in 1993 moet de magische 10.000-grens binnen bereik komen. Om dat te reali seren investeert Greenib een miljoen gulden in de (dealer)or- ganisatie en reclameactiviteiten. Een van de reclame-acties die begin oktober van start gaat heeft betrekking op de ver nieuwde Sonata die vorige week werd voorgesteld. „Wij geven iedereen 200 gulden die binnen een maand na een proefrit met onze nieuwe Sonata een verge lijkbare auto van een ander merk heeft gekocht. Zo over- Hyundai's paradepaardje Sonata klaar voor de jaren negentig. tuigd zijn we van de kwaliteit en afwerking van ons produkt", al dus directeur Kreber. De nieuwe Sonata heeft een ui terlijke verandering ondergaan in de richting van de Lantra, die het Hyundai-gezicht van de ja ren negentig bepaalt. De Sonata is er duidelijk op vooruit ge gaan, oogt moderner en past nu beter in het totaalbeeld. Verdwenen zijn de 1.8 en 2.4 li ter 4-cilinder motoren, yodat de tweeliter nu als basismotor geldt. Nieuw is een tweeliter 16- kleppen motor die goed is voor 96 kW/131 pk. Deze krachtbron geeft de Sonata meer pit maar ook een wat te sportief karakter voor zo'n 'voorname sedan'. De al bestaande drieliter V6-motor (107 kW/146 pk) is daarentegen geknipt voor de Sonata. Deze doet zijn werk in combinatie met een automatische schakel- bak zeer soepel en nauwelijks hoorbaar en geeft de wagen een uiterst comfortabel rijgedrag. Zo'n V6 met standaard auto maat en al het denkbare aan ex tra's is een beste investering. „Fiscaal gezien kom je met een auto van dit niveau met alleen een meer prestigieuze naam op FIETSSTROOK Luud- Mffcflr-Schimmelpennink weet van geen ophouden. Zijn openbaar vervoersysteem met elektrische karretjes mag dan zijn geflopt, het grondidee blijft het proberen waard. Het witkar-net voor de Amsterdamse bin nenstad strandde op geldgebrek. De karre tjes waren prachtig, de stations lagen ge reed, maar er was niet genoeg geld voor de exploitatie. Schimmelpennink is nu terug bij de fiets. Dat betekent opnieuw jeugdsentiment, want uit de tijd van Provo, 25 jaar geleden, dateren zowel de witkar als het witte fiet- senplan. Het idee: zet op een aantal plekken in de stad fietsen neer die iedereen tegen een geringe vergoeding kan gebruiken: zorg dat ze opvallen, zodat diefstal niet aantrek kelijk is. De enige plaats in Nederland waar dit sys teem op grote schaal in de praktijk is ge bracht is het Kiöller Müllerpark op de Hoge Veluwe. Eenmaal binnen kan ieder daar een keus maken uit een flinke batterij Gabelle- fietsen. Stuur en zadel zijn vlot verstelbaar, zodat ze altijd passen. De fietsen zien er apart uit en zijn wit, zodat ze niet snel ge pikt worden. Komend najaar houdt Kopenhagen een proef met leenfietsen. Wijs geworden door zijn witkarproject wil Schimmelpennink het resultaat daarvan eerst afwachten en daar na met een plan voor Amsterdam komen. De Denen gaan uit van een opvallend ge construeerde fiets die daardoor onaantrek kelijk is om te stelen. De banden zijn lekvrij en er zit zelfs licht op. De stadsfietsen staan in afgegrendelde rek ken. Net als een boodschappenkarretje in de supermarkt komt de fiets vrij bij het in werpen van geld. In Kopenhagen is dat zes gulden. Het is statiegeld, want de fietser krijgt het geld terug bij het inleveren van de fiets. Onduidelijk is nog wie op deze manier het project bekostigt. Keramisch laagje Velgenfabrikant Van Schothorst/Rigida in Barneveld heeft een aluminium velg gecon strueerd, waarvan de remflanken zijn uitge- rust met een keramisch laagje. Velgen met Zo zou het witte-fietsenproject er in de praktijk coating remmen een stuk beter. Door uit kunnen zien. Deze keurig gestalde fietsen het keramische laagje worden de velgen staan in Peking. Totaal heeft de stad een slor- hee bij het remmen op stede dige acht miljlen exemplaren. .foto epa afdalingen. Ze slijten ook minder snel. Ty- perkte energie bij elektrische wagens steeds de zwakke scha kel in het systeem is geweest, lijkt het bij deze Nissan niet op te kunnen. Het revolutionaire oplaadsys- teem is door Nissan ontwikkeld in samenwerking met Japan Storage Battery Co. Ltd. De ge bruiker hoeft slechts de stekker in het stopcontact te steken. In zes minuten wordt bij een nik- kelcadmium batterij veertig procent van de capaciteit bijge laden. Bij een natriumzwavel batterij vergt dat twaalf minu- Nissan zegt nog geen produk- tieplannen te hebben voor de FEV, maar het ontwerp te ge bruiken voor verdere studies naar de mogelijkheden om elektrisch aangedreven voertui gen in serieproduktie te kunnen Nissan, dat een fabriek in de VS heeft, staat net als andere auto makers onder druk om met een elektrische auto te komen. Zo is in Califomie bij wet bepaald dat in 1998 twee procent van alle auto's die door een bepaald merk worden verkocht geen schadelijke stoffen mogen uit stoten. In 2003 wordt dat 10 procent. sassenheim pl Mitsubishi Motors Company meldt een nieuw type lean-bum (mager mengsel) motor te heb ben ontwikkeld dat een bijzon der laag brandstofverbruik heeft. MMC spreekt zelfs van een doorbraak. Volgens de Japanse onderne ming is de nieuwe motor meer dan 20 procent zuiniger dan de bestaande verbrandingsmoto ren. Om een zo arm mogelijk benzineluchtmengsel toch goed te laten ontbranden, wordt ge bruik gemaakt van verticale werveling binnen de cilinders. Deze wordt bereikt door toe passing van twee inlaatkleppen en een uitlaatklep waarbij de brandstofinjectie slechts via een klep geschiedt. In plaats van de bekende ideale verhouding 14,7:1, is daardoor een verhou ding van 25 delen lucht op 1 deel brandstof mogelijk. Sen soren meten permanent de ver houdingen in de verbrandings kamers, zodat onder alle om standigheden steeds de juiste hoeveelheid brandstof wordt geïnjecteerd. Komende herfst zal Mitsubishi een nieuw auto model uitbrengen waarin de nieuwe 1.5 liter krachtbron is gemonteerd. WEGWERKZAAMHEDEN Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen te beluisteren via ANWB-infonummen 06 - 910 910 90 (50 ct/min). De werkzaamheden worden dag en nacht en in beide richtingen uitgevoerd, tenzij anders vermeld. Utrecht - Breda (A 27) T.h.v. de Lekbrug Vïanen, richting Utrecht. Hoogeveen - Amersfoort (A 28) Tussen knooppunt Hattemerbroek en Zwolle-Zuid. Zevenbergen - 's-Hertogenbosch (A 59) T.h.v. Vlijmen. •foto greenib car 500 gulden extra maandlasten door de bijtelling", zegt Kreber. Door het wegvallen van de 1.8- versie staat de goedkoopste nieuwe Sonata (met tweeliter motor) nu voor 32.950 in de prijslijst. De 16-klepper begint bij 39.950 en de zescilinder is zelfs in prijs verlaagd: nu vanaf 47.950. De luxere CD-S en CD-A versies (vanaf 54 mille) zijn standaard voorzien van ABS. Greenib denkt de verkoop van de meest luxueuze Koreaan te kunnen opkrikken van 500 nu naar acht negenhonderd au to's volgend jaar. Lammenschansweg 128 Alkemadelaan 1 Tel. 071-310811 Tel. 01713-12866 redactie: Theo van der Kaaij BLIK IN HET VERLEDEN pen aam i de velg is 'Cera plus'. Het succesvolle VW-busje, dat na veertig produktiejaren in 1990 werd vervangen door een geheel nieuw model, is oorspronkelijk bedacht in Nederland. Het was Volkswagen-importeur Ben Pon die in zijn agenda een krabbeltje neerzette hoe een busje op basis van de beroemde Kever er uit moest zien. En in 1950 ging de 'bestel-Kever*, zoals Pon hem ont worpen had, in produktie. Het VW-busje bracht het daarna tot een op lage van 6,7 miljoen gebouwde exemplaren, verdeeld over drie model generaties. Op de foto een van de (al zeer herkenbare) prototypes van de Transporter uit 1949. .foto volkswagen

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 31