Feiten Sobstjak loopt te koop met nieuw vertrouwen in de Unie Banen, daar gaat het om Donderdag -12 september'1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOOAN RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERAAANS PATRICK VAN DEN HURK HANS JACOBS AAARGOT KLOMPMAKER JAN PREENEN SJAAK SAAAKMAN Vertalingen: MARGREET HESLINGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: RALPH KLEINHOUT 2 EN MENINGEN WIM STEVENHAGEN Nieuw vertrouwen straalt af van Anatoli Sobtsjak. Ver trouwen in zichzelf en in het land. De burgemeester van St. Petersburg draagt een nieuw pak, met een zeer on-Russisch vest. Hij heeft een lijfwacht en hij lijkt op een of andere manier groter dan voor de coup in de Sovjetunie. Zijn nieuwe houding maakt het voor hem gemakkelijker een waarschuwing te geven aan het adres van de presidenten Gorbatsjov en Boris jeltsin. Als in november geen nieuwe gemeenteraadsverkiezin gen worden gehouden, is het volgens hem te laat om de oude bestuursstructuren uit te roeien en nieuwe op te zetten. MOSKOU PETER PRINGLE THE INDEPENDENT Wat Sobtsjak zegt draagt steeds meer gewicht. Volgens de laatste opiniepeilingen is hij de op één na populairste politicus van het land 62 punten ach ter op de Russische president Jeltsin, maar twee punten voor op Gorbatsjov. Iedere dag van bekvechten over een nieuwe Uunie geeft deze voormalige hoogleraar recht een kans zijn deskundigheid te etaleren, zijn gave voor bondige parlementai re interventies, en zijn makkelij ke manier van interviews geven, of het nu voor de televisie i§ of voor de schrijvende pers. Zijn vertrouwen in het land ver leidt hem tot de voorspelling dat er geen stakingen zullen ko men, in elk geval voorlopig niet, vanwege een nieuwe vitaliteit, die de mensen bij elkaar houdt. De berichten over voedseltekor ten voor de komende winter zijn volgens hem overtrokken. Tenzij de republieken hun nieuwgevonden vrijheid gebrui ken als middel om de voedsel voorziening aan hun buren stop te zetten. Er is genoeg graan in de voorraadschuren. Remedie De burgemeester zegt echter dat als Gorbatsjov en Jeltsin niet oppassen het nieuwe verdrag van de Unie, dat meer macht geeft aan de republieken, een voudig de totalitaire macht van het centrum Moskou, zal over dragen aan de hoofdsteden van de republiek. „Het is een ge vaarlijke tendens wanneer de gewoonten en middelen van een totalitaire staat automatisch worden verplaatst naar het ni veau van de republieken", zegt hij. Zijn remedie? Er zouden zo snel mogelijk plaatselijke verkiezin gen gehouden moeten worden voor gemeenteraden bij voorkeur in november. Wan neer zij worden uitgesteld tot maart, wanneer de termijn van twee jaar voor de door de com munisten gedomineerde ge meenteraden afloopt, kan het wel eens te laat zijn. Nieuwe hervormingen moeten voor die tijd op de rails zijn gezet, zegt hij. Hij heeft te vaak meegemaakt dat plaatselijke bestuursraden, geleid door de Communistische partij, hun verantwoordelijkhe den ontliepen. Verkiezingen zouden de overblijfselen van de feodale communistische struc turen opruimen. „Die structu ren zijn nog sterk en het gevaar bestaat in sommige republieken dat de onafhankelijkheidsver klaringen ze nog zullen verster ken", aldus Sobtsjak. „Ongeluk kig genoeg is niemand vandaag ook maar ergens verantwoorde lijk voor. De volksafgevaardig den praten veel en nemen geza menlijk besluiten die niet wor den uitgevoerd, en al zouden ze worden uitgevoerd, dan is nie mand verantwoordelijk voor de gevolgen. Stadsraad Het aantal afgevaardigden in de gemeenteraden zou drastisch omlaag moeten. In de stadsraad van St. Petersburg, die onder zijn leiding staat, zitten onge veer vierhonderd afgevaardig den en dat zou beperkt kunnen worden tot veertig. Sobtsjak suggereert dat ze in sommige wijken, die 150 of tweehonderd vertegenwoordigers hebben, helemaal afgeschaft kunnen worden. Het grote aantal „zorgt voor een groot aantal proble men en helpt niet echt bij een normaal functioneren van de stadseconomie. Het probleem is dat in ons land de mogelijke macht van plaat selijk bestuur wordt onderkend, zegt hij. In plaats van de macht aan de gemeenteraden te ge- veh, gaat die na het kiezen voor onafhankelijkheid helemaal naar de republieken. Dat bete kent dat de relatie tussen de be sturen van de republieken en de gemeenteraden aan de ene kant en de etnische minderheden aan de andere kant, „zelfs nog onbuigzamer en wreder" dreigt te worden dan de oude relaties met het centrum. Sobtsjak zegt bij voorbeeld ver ontrust te zijn over de proble men van de Poolse minderheid in Litouwen met 7,3 procent de grootste na de Russen. Hij maakt zich ongerust over het besluit van de Oekraïne gewa pende officieren uit het buur land Moldavië toe te staan te genstanders van het regime op Oekraïens grondgebied te ver volgen. Hij vindt dat Moldavië meer respect zou moeten heb ben voor de mensenrechten. Sobtsjak maakt er zich ongerust over dat een Oezbeekse afge vaardigde zich in het oude Sov jet-parlement kon uitspreken tegen zijn regering, en vervol gens de parlementaire leiding werd bestookt met telefoontjes waarin werd gevraagd de afge vaardigde in kwestie de mond oude tijden. Datv r de Presidentschap „De basis voor onze staats manskunst moet nu de vorming zijn van een echt democratisch stelsel van plaatselijk zelfbe stuur", zegt hij, „Dus ik denk dat de weg naar echte onafhan kelijkheid en democratie nog lang is." Onvermijdelijk krijgt Sobtsjak de vraag voorgelegd of hij zich kandidaat zou stellen voor het presidentschap, wanneer er ver kiezingen zouden worden ge houden. Hij zegt van niet, zoals hij dat eerder heeft gezegd. Maar, ook onvermijdelijk, is dit negatieve.antwoord veel minder overtuigend dan vroeger. Het volledige antwoord draagt zelfs nu nog de suggestie in zich dat hij een gooi naar het presi dentschap kan doen. Sobtsjak waarom hij zich in een goede positie bevindt misschien beter dan andereom mee te dingen naar het presidentschap. „Ik ben heel tevreden met de baan die ik heb", begint hij, als hij zegt dat hij niet mee doet, maar voegt er in een adem aan toe: „maar als ik echte vooruit gang kan boeken in het bewerk stelligen van een nieuwe econo mie en een nieuw politiek stel sel, dan zou dat de beste propa ganda zijn en belangrijker dan woorden." VERTALING: LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Ministelsel van sociale zekerheid (deel i) FRANS NYPELS EN FLIP DE KAM Ons stelsel van sociale zekerheid biedt vier miljoen uitkeringsontvangers beschutting tegen de armoede. De helft van dat legioen is 65-plusser en geniet van een welverdiende aow. De andere helft is veelal slachtoffer van het bikkelharde ge vecht om het beschikbare werk. Op dit moment zijn meer dan zes miljoen Nederlan ders ingeschakeld bij de nationale produktie. Eigenlijk is er een miljoen extra banen nodig om iedereen aan het werk te krijgen. Maar die miljoen banen zijn er niet. Daarom is een half miljoen mensen aangewezen op een werkloosheidsuitkering. En van de bijna één mil joen arbeidsongeschikt verklaarden is een aanzienlijk deel in wezen verborgen werkloos. Samen met drie honderdduizend zieken en tweehonderdduizend ont vangers van een bijstandsuitkering hebben ook zij asiel gevraagd en gekregen in de burcht van onze sociale ze kerheid. Dat kasteel kraakt inmiddels in zijn voegen. Het zit bomvol. Er zijn veel meer uitkeringsontvangers dan waarop de stelselbouwers destijds dertig jaar ge leden hadden gerekend. Het bouwwerk dreigt onbe taalbaar te worden. Kosten sociale zekerheid nu 30 cent van elke verdiende gulden De 'prijs' In 1960 vergden alle uitkeringen samen iets meer dan een dubbeltje van iedere in Nederland verdiende gul den. Nu beslaan.de kosten van de sociale zekerheid bij na drie dubbeltjes van elke verdiende gulden, in totaal 135 miljard. Dat zou zeker vijftien miljard gulden méér zijn geweest, wanneer gedu rende de jaren tachtig niet was bezuinigd op de hoogte van de uitkeringen. Ten eer ste zijn de bruto uitkeringen zeven magere jaren lang (1982-1989) niet verhoogd, waar door de uitkeringen in totaal veertien pro cent achterbleven bij de gemiddeld ver diende cao-lonen. Bovendien werd de uit kering bij ziekte, werkloosheid en arbeids ongeschiktheid verlaagd van tachtig tot ze- ventig procent van het laatstverdiende loon. Alleen door te snijden in de hoogte van de uitkeringen (de 'prijs') konden de kosten van de sociale zekerheid beperkt blijven tot on geveer drie dubbeltjes per verdiende gulden, hoewel het aantal uitkeringsontvangers (het 'volume') in de ja ren 1980-1990 met een miljoen steeg. Vergrijzing In de jaren negentig groeit het volume onstuitbaar door. Jaarlijks komen er dertigduizend aow'ers bij, door de vergrijzing van Nederland. Jaarlijks neemt het aantal arbeidsongeschikt verklaarden met vijfentwintigdui zend toe. Het ziekteverzuim steeg de afgelopen tijd met twintigduizend per jaar, zonder dat er aanwijzingen zijn dat die toename op korte termijn stokt. Doordat de economie volgend jaar minder snel groeit dan we de af- Sobtsjak heeft via een referendum de naam van zijn stad laten verande ren. Leningrad heet sinds vorige week weer St. Petersburg. Ook de avondkrant heeft zijn naam veranderd, zoals deze soldaten lezen. foto ap anatoli maltsev Aüie&l m Her YlBÊS IS HÉLÉ/M41 N16T 70 SCHADELIJK /V\A4£ Z0HPE£ 7/6. HOfc/VWIJÊN KPMMEN WE-het MESTovefcScHar &eTE& BESTKUfEM- één van Stekelenburg's voorgangers, weet uit eigen er varing wel beter. In het verleden zijn premieverhogin gen vaak op de werkgevers afgewenteld. Bovendien draaien werkgevers rechtstreeks op voor bijna de helft van alle premies. Het netto loon plus de loonbelasting, plus de sociale premies vormen de to tale loonkosten. Stijgen de premies, dan gaan dus de loonkosten omhoog. Zulke kostenstijgingen maken het voor Jaarliiks komen Nederlandse bedrijven moeilijker om op te boksen tegen de buitenlandse er IYI OUS land concurrenten. Als arbeid door steeds dt>rtiodui7t>nd hogere premies peperduur wordt, kost ueriiguuizeriu dat uiteindelijk veel banen, vooral in de aOW 'ers bij arbeidsintensieve dienstverlening. Verlaging loonkosten Dat banenverlies vergroot het bestaande tekort van een miljoen banen, die nu al nodig zijn om alle openlijke en verborgen werklozen aan de slag te helpen. Omdat het kabinet werk boven inkomen stelt, heeft de regering verlaging van de loonkosten tot hoogste prioriteit ver heven. Daarom stelt het kabinet alles in het werk om de sociale premies te beheersen. En daarom zijn die om streden ingrepen in de Ziektewet en de wao voorge steld. Vecht het kabinet echter niet tegen windmolens? Daalt het ziekteverzuim, dan hebben bedrijven minder vaste en tijdelijke arbeidskrachten nodig. Bij een lager ziekte verzuim stijgt dus de werkloosheid. Bij de voorgestelde wao-maatregel is het niet anders. Vloeien arbeidsonge schikt verklaarde werknemers eerder af naar de Werk- „Werknemers zijn best bereid om steeds hogere premies te betalen, zonder extra loonsverhoging te eisen", meent FNV-voorzitter Johan Stekelen- loosheidswet of de bijstand, zoals het kabinet heeft burg. Minister Kok, één van zijn voorgangers, weet wel beter. foto nieuw anefo rob c croes voorgesteld, dan krijgen zij alleen een ander etiket op geplakt. Zij zijn pas geholpen wanneer het aantal ba- gelopen jaren gewend wa ren, komt er ook een einde aan de jaren lange daling van de werk loosheid. Op wat langere termijn wordt de werkgelegenheid boven dien bedreigd door een nieuwe automatiseringsgolf. In veel dienstverlenende sectoren, zoals bijvoorbeeld bij de banken, gaan duizenden arbeidsplaatsen verloren naarmate de computer de komende jaren steeds meer taken van de mensen overneemt.' Zonder ingrijpende maatregelèn om het volume te be perken, barst de burcht van de sociale ze kerheid on herroepelijk uit zijn binten. Het lijkt een onomkeerbaar proces: straks moet elke werkende via zijn sociale premies en belas tingaanslag één uitkeringsontvanger onderhouden. Tegenstanders van bezuinigingen op de sociale zeker heid, zoals FNV-voorzitter Johan Stekelenburg, zeggen dat werknemers best bereid zijn om steeds hogere pre mies te betalen, zonder dat ze ter compensatie extra loonsverhogingen gaan eisen. Minister Kok (financiën), Meer banen Meer banen, daar gaat het om. Anders is alles voor niks. Pas als de premies echt dalen, en arbeid dus goedkoper wordt, gaat de werkgelegenheid extra groeien. Dat leren de ervaringen uit de jaren tachtig. Jaren van loonmati ging zijn toen gevolgd door een uitbundige groei van de werkgelegenheid met zeshonderdduizend arbeidsplaat sen. De benodigde premies, en dus de loonkosten, kun nen met tien miljard gulden omlaag door de invoering van een gedurfd alternatief voor het bestaande stel sel van sociale zekerheid: het mi- Pas als de premies nls,elsel- echt dalen gaat de Daarover mor8en verder" werkgelegenheid extra groeien

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2