Kok bewijst EG grote dienst met voorstellen EMU Economie Calculerende burger lust geen eenheidsworst Economie Kroatië zucht onder geweld Van Hemert: Spijt over terugtrekking Cabassi NIEUWSLIJN Zorgen over schuld Sovjetunie De financiële wereld wordt steeds somberder over de betaling van de buitenlandse schuld door de Sovjetunie. Volgens een ar tikel in de Wall Street Journal worden de Sovjetschulden op de financiële markten verkocht tegen 50 procent van hun reële waarde. Voor schulden van Brazilië en Mexico gelden prijzen van respectievelijk ten minste 54 en 58 procent. De Sovjetunie heeft een buitenlandse schuld van rond de 60 miljard dollar. Hoewel dat maar de helft is als die van een land als Brazilië, be hoort het land daarmee toch tot de tien grootste schuldenaren van de westerse industrielanden. Het pessimisme van de ban kiers gaat zover dat zij zich al zijn gaan afvragen, hoe lang er nog sprake zal zijn van een aanspreekbare centrale bank in de Sov jetunie. Goed half jaar voor horeca De eerste zeven maanden van 1991 zijn gunstig verlopen voor de Nederlandse horeca. De totale omzet steeg met 4,25 procent. De positieve ontwikkeling dit jaar is volgens de Horecaf onder meer veroorzaakt door het gunstige weer in de maand juli waar door in de meeste bedrijven de omzet sterk toenam. Voor 1992 zijn de verwachtingen minder positief. Door stagnerende econo mische ontwikkelingen in binnen- en buitenland verwacht de horecabranche in 1992 een lager resultaat. Dat is vanmorgen be kendgemaakt tijdens de presentatie van het jaarverslag 1990 van de Horecaf, de ondernemersorganisatie voor de horeca. Ondanks bezwaren maken plannen Nederland grote kans Minister Kok van financiën heeft de EG-lidstaten waar schijnlijk een grote dienst bewezen. Begin deze week leg de hij in Brussel een discussiestuk op tafel met ideeën over de Europese Monetaire Unie (EMU) die veel prakti scher zijn dan de oorspronkelijke benadering van EG- commissievoorzitter Delors. 'Teveel tijd in Chamotte Unie gestoken Ir. J. Kraaijeveld van Hemert, de ex-voorzitter van de Raad van Commissarissen van de be smette beursfonden Chamotte Unie en Bobel, is teleurgesteld dat de plannen van Chamotte Unie om uit te groeien tot een houdstermaatschappij voor on roerend goed, niet doorgaan. ,,De plannen waren technisch zo goed als rond". De bedoeling Was dat Cha motte zou worden omgebouwd tot houdstermaatschappij in vastgoed voor de grootaandeel houder Sasea en de Italiaanse maatschappij Cabassi. De laatste haakte echter af. Van Hemert zegt niet te weten wat Cabassi ertoe heeft bewogen niet met Chamotte Unie in zee te gaan. „Dat zullen wel altijd de innerlijke roerselen van Ca bassi blijven", aldus de lige Boskalis-bestuurder. Chamotte, Bobel maar ook het fonds Melia zijn eigendom van Sasea, de investeringsmaat schappij van de omstreden Ita liaanse zakenman Fiorini. Kraaijeveld van Hemert legde zijn functie als voorzitter dins dag neer nadat bekend werd dat Chamotte opnieuw uitstel wil voor het presenteren van de jaarstukken over 1990. Van He mert kondigde zijn vertrek tij dens de buitengewone vergade ring van 28 juni min of meer aan. Als Chamotte Unie er niet in zou slagen voor 30 septem ber een jaarverslag over 1990 te presenteren, dan zou hij daaruit zijn consequenties trekken. Van Hemert zegt spijt te hebben dat het achteraf niet zo is gegaan als hij het wilde. „Ik heb er veel tijd in gestoken. Achteraf veel te veel." LONDEN HAMISH MC CRAE THE INDEPENDENT De Nederlandse plannen wer den door Groot-Brittannië toe gejuicht. En dat is opvallend, want Londen heeft tot nu toe een slechte naam opgebouwd als dwarsligger binnen de EG. Kok stelt echter dat niemand gedwongen tot de EMU hoeft toe te treden uit angst de boot te missen. De Britten mogen toetredën wanneer ze aan de voorwaarden voldoen en hoe ven niet af te haken als de vorm van de EMU ze niet aanstaat. Tevens wordt de discussie op een spoor gezet dat acceptabel is voor de Duitsers, zonder wie geen succesvolle monetaire unie mogelijk is. Er zijn twee manieren om te proberen tot een Europese Mo netaire Unie te komen. De EMU kan worden gepresenteerd als een politiek doel, waarna moet worden onderhandeld over hoe dat doel moet worden bereikt. Het is ook mogelijk eerst voor stellen te doen over de omstan digheden waaronder de EMU kan functioneren en vervolgens over deze voorwaarden te dis- Tot afgelopen weekeinde be wandelde de EG het eerste pad en gold het oorspronkelijke plan van Delors als blauwdruk, zeer tegen de zin van Groot-Brittan- nië. Nederland heeft zijn EG- voorzitterschap gebruikt om twee afzonderlijke ideeën- paketten te presenteren, het ene over de EMU, het andere over politieke eenwording (EPU). Monetair pakket Het monetaire pakket is van di rect belang omdat het vooruit loopt op de EG-top die op 8 en 9 december in Maastricht plaatsvindt. De voorstellen be staan uit vier voorwaarden waaraan landen moeten vol doen om zich te kunnen aan sluiten bij de EMU. Ten eerste mag dë inflatie slechts 1 a 2 pro cent hoger uitvallen dan het percentage van het EMU- lidstaat met het laagste inflatie percentage. Ten tweede moeten de rentepercentages binnen de zelfde marge liggen. Ten derde moet het begrotingstekort min der bedragen dan 3 a 4 procent van het bruto nationaal produkt (bnp) en mag de nationale schuld niet meer bedragen dan 60 procent van het bnp. Ten slotte moet het land al twee jaar zijn aangesloten bij het band breedte mechanisme van het Europees Monetair Stelsel (EMS - de marge waarbinnen wissel koersen mogen fluctueren). Dit is veel verstandiger dan het plan-Delors. Zolang de eco nomische systemen van de af zonderlijke landen niet met el kaar in de pas lopen, is iedere poging om de EMU in te voeren op z'n best een krachtproef voor de markt. In het ergste geval zou zelfs de stabiliteit van sterke munten zoals de Duitse mark worden ondermijnd. Van twee kanten zijn echter bezwaren gerezen. In de eerste plaats bij de bureaucraten van de Europese Commissie. Het Nederlandse plan, waarin eco nomische gelijkschakeling voor afgaat aan politieke veranderin gen, druist in tegen de manier waarop zij gewend zijn zaken te doen. In de tweede plaats ko men er bezwaren uit de zuide lijke Europese landen, met na me Italië en Griekenland, die kampen met een veel groter be grotingstekort dan de voorge- stèlde marges. Speciaal voor de Italianen als medeoprichters van de EG, is het een bitter ge lag dat ze uitgesloten dreigen te worden van deze belangrijkste stap wordingsproces. Ondanks alle tegenstand zou het plan-Kok wel eens kunnen worden overgenomen, want het is de enige 'die acceptabel is voor Duitsland. Frankrijk weet dat er zonder Duitsland geen monetaire unie zal komen, en doet dus wat Duitsland wil. Bo vendien zijn Groot-Brittannië en de kleinere noord-Europese landen er ook gelukkig mee. VERTALING MARGREET In eigen land kan hij momenteel geen goed doen, r monetaire unie overwegend positief ontvangen. twintig jaar ingrijpend veran derd. Van een leiders volgend volkje zijn we een volk gewor den van geëmancipeerde indi vidualisten. We willen meer dan ooit in de gelegenheid zijn om onze eigen, individuele keuzen te maken, om ons leven zo veel mogelijk zelf in te richten. Ons hele stelsel van sociale zekerheid is daar nog steeds niet op toegesneden. Die winkel biedt ons nog steeds eenheids worst te eten. Je kunt niet eens kiezen voor een uitgebreid of minipensioen, voor een uitge breide wao of een basisverzeke ring. Het zijn de fondsen die dit alles bepalen: zij stellen de hoogte van de uuitkering vast, zij bepalen de de hoogte van de uitkering enzovoorts. Nimmer gekozen En wie zijn die fondsen dan wel? Welnu, nimmer door ons gekozen vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers. De organisaties van werkgever en werknemers zijn al lang niet meer representatief voor de achterban die zij menen te ver tegenwoordigen. En toch ma ken ze nog steeds de dienst uit: over ons en zonder ons. Het wordt tijd dat we de Ne derlandse verzorgingsstaat radi caal toesnijden op de geëman cipeerde. calculerende burger. Die wil wat te kiezen hebben. Laten we beginnen bij de wao: maatwerk naar eigen snit, te be palen en te betalen door de di rect betrokkenen. Professor dr. W.S.P. Fortuyn vergaarde de nodige faam met zijn ongezouten kritiek op de in zijn ogen logge overheidsbu- reaucratie. Fortuyn is als hoog leraar arbeidsvoonvaarden- vorming bij de overheid ver bonden aan de Rotterdamse Erasmus Universiteit. Daar naast is hij directeur van de OV-Studentenkaart BV. Uit tij delijke dienstverbatui loopt eind van het jaar af 'Als er snel vrede komt kunnen we er met drie jaar bovenop zijn Leden van de FNV demonstreren voor het behoud van de wao. De gezonden van vandaag kunnen van morgen zijn, zo luidt hun adagium. DEN HAAG PROF. DR. P. FORTUYN De afgelopen weken zijn we, voor wat de binnenlandse poli tiek betreft van de ene verba zing in de andere gevallen. We hadden de strubbelingen rond de WAO nog niet gehad of er dreigde al weer een kabinetscri sis om het laatste PvdA-dogma, de koppeling. Ik wil in dit stukje de wao-voorstellen eens tegen het licht houden. Het eerste dat opvalt is het feit dat het kabinet het voor touw heeft genomen bij het tot stand brengen van een nieuwe wao-regeling. Op zichzelf is dat best opmerkelijk. Het gaat hier immers om een kostendekken de regeling. De wao wordt vrij wel in zijn geheel gefinancierd uit de premies die de werkge vers en werknemers daarvoor betalen. Zo gauw het aantal uit keringen en de hoogte daarvan stijgt gaan de premies omhoog. Je vraagt je dus af: waar be moeit dit kabinet, dat de mond vol heeft over het zelfdoen van burgers en bedrijfsleven, zich eigenlijk mee? Toch heeft de regering daar een reden voor, die tot op he den in de politieke discussie geen enkele rol speelt. Neder land kent in vergelijking met het omringende en concurrerende buitenland een vrij groot ver schil tussen bruto- en netto-lo nen. Dat maakt dat de loonkos ten voor de werkgever hoger zijn dan die voor de buitenland se concurrenten, terwijl de werknemer dikwijls netto min der overhoudt dan zijn buiten landse collega. Lubberiaans Het verschil tussen netto- en bruto-lonen wordt bepaald door belastingen en premies, waaronder die voor de wao. Het verhogen van de belastingen of van bijvoorbeeld de premie voor de wao draagt bij aan het verder vergroten van de kloof tussen netto- en bruto-lonen. Dat is slecht voor onze concur rentiepositie, onplezierig voor de werknemers en op den duur ook slecht voor de werkgelegen heid. Hier ligt dus het algemeen belang dat de regering te behar tigen heeft. Maar zal de regering de ruim te die op den duur ontstaat door verlaging van de premies voor de wao, overlaten aan het bedrijfsleven? Zullen bedrijven en werknemers er beter van worden? Linksom of rechtsom, het kabinet zal er wel voor zor gen dat deze extra centjes op de een of andere manier in de schatkist terecht komen. Volle mep De vakbonden hebben inmid dels eensgezind en over-de volle breedte krachtig van zich laten horen. Handen af van verwor ven rechten! De gezonden van vandaag kunnen immers de wao'ers van morgen zijn, zo luidt hun adagium. De werkgeversvertegenwoor digers houden zich ondertussen opvallend koest. Zij laten zich in milde bewoordingen over de kabinetsplannen uit. Dat is best vreemd: het zijn namelijk de werkgevers die straks de volle mep moeten betalen. Als de nieuwe regeling er komt, kan de werkgever immers niet meer volstaan met het betalen van zijn deel van de premie. Neen, indien iemand uit zijn bedrijf in de wao terecht komt moet hij als straf een vol jaar premie 'meegeven'. Daar staat dan te genover dat hij een bescheiden subsidie krijgt, wanneer hij een voormalige wao'er in dienst neemt. Deze regeling zal vooral het midden- en kleinbedrijf keihard treffen. Daar zit weinig rek in de personele bezetting. De winst marges zijn dikwijls smal en er is weinig ruimte om onvoldoen de produktief personeel aan te houden. Dat die ruimte er in dat soort bedrijven niet is, wordt mede veroorzaakt door de waanzinnig hoge lastendruk. Tot slot nog iets over de aard van de voorgestelde veranderin gen. Nederland is de laatste ZAGREB «PIET ARP VERSLAGGEVER Hoe langer de burgeroorlog in Joegosla vië duurt, hoe ernstiger de gevolgen zijn voor de inwoners van Kroatië. De Kroatische vice-minister van landbouw, L. Stojakovic, schat dat zijn land zich nog wel op eigen kracht kan redden als de strijd nog twee maanden voortduurt. Maar wanneer de oorlog tegen het Joe goslavische leger en de Servische mili ties langer duurt, ziet de toekomst er volgens hem zeer somber uit „Pas volgend jaar zijn de gevolgen van deze oorlog echt voelbaar", aldus de Kroaat. Hij houdt rekening met ernstige tekorten tegen die tijd. Dit jaar valt het riog mee, want de graanoogst is al binnen. In het bezette deel van Kroatië ging ongeveer 8,5 pro cent van deze oogst verloren. „We pro duceren gelukkig meer graan dan we zelf gebruiken. Onze export, onder meer naar Bosnië, zal echter aanzienlijk terug lopen." „De grote verliezen komen nog; bij de suikerbieten- en zonnebloemenoogst. Alle suikerfabrieken staan in Slavonië in Oost-Kroatië (inmiddels grotendeels door Servische milities bezet). Ook het merendeel van de zonnebloemoliefar brieken staat daar." Door het geweld is bijna 30 procent van de tabaksvelden momenteel voor de Kroaten onbereikbaar. Zo'n 10 tot 15 procent van de boeren zijn inmiddels hun landerijen ontvlucht, elke dag vol gen er meer. De boerderijen blijven on verzorgd achter. Koeien slachten Ook in de veeteelt is veel verloren ge gaan. In het noordwesten van Kroatië verkopen de boeren al hun veestapel. Een deel van de koeien, varkens en schapen is verkocht aan Serviërs. Veel vee is of wordt geslacht. „Het interes seert de (leger-)officieren niets dat die beesten kreperen", zegt Stojakovic. In Kijevo moeten Kroatische boeren dage lijks met de legerleiding onderhandelen of zij alsjeblieft de dieren op hun verla ten boerderijen mogen verzorgen. „Drie dagen mag het niet, dan ineens weer een dag wel." De ineenstorting van het toerisme in Kroatië - in voorgaande jaren goed voor zeker 4,7 miljard gulden omzet - heeft de agrarische sector al evenmin goed ge daan, verklaart de vice-minister van landbouw. „Veel bedrijven kunnen hun Donderdag 12 september 1991 Redactie: 023-150224 JANNINE BOSMA Vormgeving; HENK GEIST Het wapengekletter in Kroatië heeft niet al te veel gevolgen voor de graanoogst die grotendeels al is binnengehaald. levensmiddelen niet slijten. Hele be drijfstakken hebben nauwelijks geld ver diend. De kunstmestfabrieken hebben weinig afnemers, de farmaceutische in dustrie krijgt geen grondstoffen meer, de schoenenbranche zit zonder leer." Transport is een ander probleem dat landbouw en industrie in de wielen rijdt. Sommige delen van Kroatië zijn door het grillige, van dorp tot dorp versprin gende front geheel van de buitenwereld afgesneden. „Nog twee maanden oorlog en we zullen rantsoenering moeten in stellen. Duurt het nog langer, dan zullen we niet meer alleen op de eigen voorra den kunnen teren. Dan moeten we im porteren. Een nieuw probleem, want daar hebben we het geld niet voor." De Kroatische economie wankelde al geruime tijd vanwege de hyperinflatie die Joegoslavië al enkele jaren in een wurggreep houdt. Naarmate duidelijker werd dat Kroatië zich wilde'afscheiden van de rest van de federatie trof Servië bovendien enkele strafmaatregelen, zoals hoge invoerbelasting op Kroati sche produkten, het boycotten van Kroatische bedrijven in Servië en uitein delijk het uitsluiten van Slovenië en Kroatië uit het bestuur van de centrale bank. Daardoor vielen alle kredieten in ëén klap weg. Intussen is de Kroatische export door het wapengekletter met 25 procent ge daald. Professor Baletic van het Kroati sche ministerie van economische zaken somt op: „Da interne Joegoslavische markt viel voor ons weg, terwijl ook de handel met Oost-Europa verkruimelde toen het systeem daar instortte. Ook met de Sovjetunie staat de handel op een laag pitje." De econoom verwacht ech ter dat Servië de oorlog niet al te lang meer kan volhouden. „Wij betaalden de bommen die we nu op ons afgeschoten krijgen. En we moeten nu nog eens be talen om de door ons betaalde tanks te kunnen vernietigen. Het is werkelijk een nog gekkere oorlog dan je al dacht." Volgens Baletic is het nu de kunst op tijd de oorlog te stoppen. „Wij zijn van daag nog bereid de vrede te tekenen. Es sentieel is, dat de oude grenzen blijven bestaan. We hopen dat Europa meer zal doen dan alleen adviseren. Er is echte hulp nodig om deze oorlog te stoppen." „We blijken een veerkrachtiger econo mie te hebben dan we hoopten. Als er snel vrede komt kunnen we er met twee, drie jaar bovenop zijn." 'r^ÊÊÊ^

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 29