Smaak 'Wijngraaf Piero Antinori waakt over druiven Toscane en Umbrië Eerste Nederlandse Donderdag 12 september 1991 Redactie: 023-150263 henriette DER HOEVEN Vormgeving: MARIANNE VERSCHUREN IN ZWEDEN is aquavit drinken een heel ritueel. Ie mand brengt een toast uit, het glas wordt geheven, men maakt een lichte buiging naar elkaar en kijkt el kaar in de ogen. Dan wordt het drankje in een keer achterover geslagen, waarna men elkaar opnieuw in de ogen kijkt. Dan volgt weer een licht buiging en zet men het glas op tafel. CREME AU BEURRE is tot room ge roerde boter vermengd met suiker, eierdooier en aroma, eventueel ook met fijne vla (zogenaamde banket bakkersroom). Wordt gebruikt als vulling en voor garnering van taarten en gebakjes RECEPTEN AARDAPPEL-KIPKOEKJES MET ANANAS 4 personen hen Amerikaanse manier om restjes van ge braden kip te verwerken. Kook de aardappelen gaar en wrijf ze met een pureestamper. Verdeel de restjes kip in stukjes. Meng. wanneer de aardappelpuree is afgekoeld de Nodig: ong. 600 g aardappelen; resten eraooiers kip: 2 eidooiers; ker- nepoeder naar riepoeder; bloem; t ^eel demTsa eiwit; peper en zout; verdeel ae massa kenanantt'' jes van. Wentel de koekjes door bloem en schud het teveel er af. Klop het ei- wil met een vork los met 1 eetlepel water. 1 laai de aardappelkoekjes door het eiwit en aansluitend door paneermeel. Bak de aard appelkoekjes in boter bruin. Bak in een tweede koekepan de plakken ananas en leg ze op het moment van serveren op de aard appelkoekjes. CRIESMEEL Er bestaat een handig trucje om te voorko men dat griesmeel op de bodem 'aankoekt'. Vet de bodem van de pan, voordat u de melk aan de kook brengt, in met een klein beetje boter, het griesmeelpoeder krijgt dan geen kans om aan de bodem vast te plak ken. Weck de rozijnen in de rum. Hak de aman delen grof. Breng de melk aan de kook, laat suiker en griesmeel er in glijden, voeg het stukje citroen schil, de rozijnen en gehakte aman delen toe en kook alles op niet te hoog vuur al roerend tot 'vladikte'. Neem de pan van het vuur en verwijder het stukje citroenschil. Splits de eieren. Roer de dooiers los met en kele eetlepels van de griesmeelpudding en schenk dit terug in de pan. Roer goed door een. Klop de eiwitten met een mespunt zout stijf. Laat de griesmeelpudding op de eiwitten glijden en spatel beide voorzichtig dooreen. ANDUVIEROLLETJES METSPEK 4 personen U heeft voor deze rolletjes alleen degrote bladeren van de andijvie nodig. Het zachte gele hart van kleine blaadjes kunt u heel goed bewaren voor een andijviesalade. Verwijder eventuele lelijke bladeren van de struiken andijvie en neem dan één voor één de bladeren van de struik. Was de bladeren en breng ondertussen in een wijde pan .wa ter met weinig zout aan de kook. Dompel de blade ren in het koken de water en giet ze na 1 minuut door een zeef of vergiet af. Laat de bladeren uitlekken en rol dan telkens 1 of meer bladeren op (met de nerf mee) tot een rol. Wikkel om elk andijvierolletje 1 of 2 plakjes spek. Vet een ovenschaal in met bo ter. Leg de rolletjes andijvie dicht aaneen gesloten in de schaal, besprenkel de rolle tjes met wat water of bouillon en dek de schaal af. Schuif de ovenschaal net iets on der het midden van de oven (175 graden C) en laat de andijvie mét spek in ongeveer 20 minuten gaar worden. 'CARLTON'TARTAAR Dit recept is zo eenvoudig dat het ook met veèl plezier door kinderen gemaakt kan worden. Nodig: 75 g rozijnen; 3 volle eetl. rum; 25 g witte amandelen; 7,5 dl melk; 75 g gries meel; stukje citroen schil; 2 eieren. Nodig: 2 struiken an dijvie; zout; ong. 250 g gekookt ontbijtspek of katenspek; boter. LIEVELINGSRECEPT Kookcursussen voor toekomstige gebruiker magnetron De importeur van Panasonic-magnetrons beschikt sinds kort over een compleet inge richte 'kookstudio'. Daar worden cursussen gegeven: één voorde beginnende magne trongebruiker en één voor de echte hob byisten op culinair gebied. Behalve in 's-Hertogenbosch, de zetel van Panasonic, kunnen de cursussen ook in het noorden van het land gevolgd worden. Als locatie is gekozen voor het Culinair Insti tuut Nederland in Groningen. Wil iemand die nog geen magnetron heeft zo'n cursus volgen om te zien of het iets voor hem/haar zou kunnen zijn, dan kan dat ook. Die krijgt dan tijdelijk een magnetron in huis. Dat kost veertig gulden extra boven de cursus- kosten. Dat bedrag krijg je weer terug als je binnen een bepaalde termijn een magne tron van dat merk koopt. Wie al een mag netron in huis heeft, betaalt voor een 'ge wone' kookcursus 60 gulden. Voor een culi naire magnetroncursus is de prijs 85 piek. Wie er meer over wil weten, kan informatie vragen bij Haagtechno in 's-Hertogen- bosch, 073-402626. ETIQUETTE BETEKENT: je iets beter gedra gen dan absoluut noodzakelijk is. WILLCUPPY Italianen en Nederlanders hebben op het gebied van wijn iets met elkaar. Al in de vijftiende eeuw arriveerden in Rotterdam 'uut Spangen Itaeluen en de Vranckerijck veel costelycke wijnen'. En in de zeventiende eeuw, toen veel Hollandse VOC-ers de wereld afstroopten naar handel, haalden ze al wijn uit Italië. Italië, het grootste wijnland ter wereld is, na Frankrijk en Spanje voor Nederland het derde wijnland van betekenis en goed voor gemiddeld zo'n kleine 20 miljoen liter per jaar. De wijn wordt er geproduceerd door kleine wijnboertjes in bouwvallige schuren maar ook door prinsen, hertogen en graven op middeleeuwse kastelen. Wijn is binnen de EG een belangrijk artikel geworden. Een bloeiende economie leidt tot meer besteding, waardoor er steeds meer wijn wordt gedronken. En kwalitatief betere wijn. De concurrentie tussen wijn huizen en wijnlanden is ook groter gewor den. Wie drinkt wat, van welk huis, uit welk land en hoeveel? Kennis van de markt is van onschatbare betekenis. De wijnen die binnen de Europese Ge meenschap worden verhandeld zijn zoge noemde VQPRD-wijnen: kwaliteitswijnen uit vastomschreven gebieden. Daarin wordt een onderscheid gemaakt tussen tafelwij nen en kwaliteitswijnen (Appelation Con- trolée voor Frankrijk. Qualitatswein met Pradikat voor Duitsland en Denominatione di Origen Controllata. DOC, voor Italië). Voor Italië wordt die DOC (of de nog betere DOCG) bepaald door de ligging van de wijngaard, de manier waarop wijn wordt bereid, de soort druiven die zijn gebruikt en de gemiddelde opbrengst per hectare. In Duitsland en Frankrijk is een vergelijk baar systeem van kwalificatie nooit een probleem geweest. Wel voor Italië waar veel wijnproducenten zich van de regelgeving distantiëren. Een naam die verbonden is met Italiaanse kwaliteitswijn is die van wijnhuis Marchesi L. P. Antinori. De tegenwoordige Antinori is de zoveelste uit een adellijk geslacht waarvan Giovanni di Piero in 1385 voor t eerst aan druiventeelt en wijn maken deed. Nu, ruim zes eeuwen later, heet de grote man Piero. Markies Piero om precies te zijn, want de familie heeft door de eeuwen heen de adeldom en daarbij behorende stijl, invloed en daaruit voortvloeiende ma teriële welvaart niet verloren. Hij regeert over vele honderden hectaren. Flet bedrijf is groter geworden, de kwaliteit van de wijn beter en de export naar vooral Duitsland, Verenigde Staten en Japan is verdubbeld. Piero Antinori heeft veel gedaan om het iet wat negatieve beeld van de Italiaanse wijn te verbeteren. In Italië loopt de wet achter en de kwaliteitsproducent distantieert zich vaak van de wettelijke norm. Sommige van die wetten zijn inmiddels aangepast, zoals die voor Chianti Classico in 1984. Die wets- verbetering is het werk geweest van Piero Antinori. Hij heeft bewezen met andere druiven, andere vinificatiemethoden en an dere verbouw dan de wet voorschreef, een wijn te kunnen creëren die in kwaliteit ver uitsteekt boven de produkten die het Chi- anti-Classico-gebied had voortgebracht. Antinori's wijnen dragen fraaie namen: Ga- lestro (wit), Villa Antonori (wit), Santa Cris- tina (rood), Peppoli (rood) en Tignanello (rood). Alleen peppoli heeft een DOCG- classificatie. De andere wijnen zijn vino da tavola di tascane, zogenoemde tafelwijnen, maar van goede kwaliteit. „De Italiaanse druivesoorten waren zo gedegenereerd dat ik de Franse kwaliteitsdruif Cabernet Sau- vignon heb aangeplant en toegepast om een beter produkt te maken. Het was niet mijn bedoeling van de Italiaanse wijn een Franse te maken. Ik wilde Italiaan se wijn blijven maken en niet een imitatie van de Franse", zegt hij. Antinori (52) is president-directeur van dit historische wijnconcern, met wijngaarden in twee van de elf wijnbouwgebieden die Italië kent: in Toscane en Umbrië. Van huis uit komen uit Toscane Chiantiwij- nen en uit Umbrië Orvietowijnen. En nu dus ook, dank zij Antinori, wijnen die de wet (nog) niet kent: vino da tavola. „Het besluit om voor de rode Tignanello geen ge bruik meer te maken van witte druiven zou leiden tot een overschot aan witte druiven. Om de wijnboeren, die vele hectaren witte druiven hebben aangeplant, toch niet brodeloos te maken, werd de witte wijn (vino da tavola di Toscane) gecreëerd. Ze wordt door een aantal producenten op de markt gebracht en heet Galestro." Bezeten Antinori is markies, maar hij wordt ook wel wijngraaf van Toscane en Umbrië ge noemd. Hij is behalve eigenaar van de castello de trotse bezitter van het strate gisch gunstig gelegen renaissancepaleis met restaurant annex wijnbar aan het plein dat naar de familie is vernoemd, Piazza Antino ri, in het hart van de stad. Antinori is een van de leiders in z'n vak: Italiaanse wijn, waarvan jaarlijks 1,3 miljoen kisten/dozen (inhoud 12 flessen) worden geproduceerd. Antinori's werkgebied Toscane is het hart van het Italiaanse wijnland, met name voor de chianti. Een gebied dat voorop loopt in de ontwikkeling van nieuwe wijnen. An tinori's andere wijngebied, Umbrië, is 't dunst bevolkt, maar 't rijkst aan oude cul tuur. Ook een golvend wijnlandschap, waarin elementen van de rijke bouwkunst domineren en waar de sporen van de Etrus- ken nog zijn te zien. Net als Toscane kent Umbrië veel wijnboeren met eigen wijn- „Elk jaar als de pruimentijd is aangebroken, verras ik mijn vrienden en familie met deze heerlijke pruimentaart", schrijft CORINA HOOYBERG UIT PURMEREND. „Dit recept heb ik overgenomen van mijn moeder, want daar smulden wij er al van. De taart is een voudig te maken en snel klaar. Warmgege- ten is-hij het lekkerst. PRUIMENTAART Springvorm invetten. Pruimen in warm wa ter leggen en ontvellen. Pit er uit en halve ren. De boter smelten. In be slagkom boter, suiker en vanille suiker kloppen met mixer. Daar na losgeklopte ei eren er door mixen, gevolgd door de gezeefde 'bloem. Zorg dal het geheel lekker luchtig is. Voeg tot slot 10 druppels citroenessence toe. Verwarm de oven tot 170 graden C. Doe het deeg in de springvorm. Dek het geheel af met de ge halveerde pruimen (beetje in het deeg drukken) strooi de kaneel er over. Zet het geheel 65 minuten in de oven. Nodig: 250 g zelfrij zend bakmeel; 250 g boter of margarine; 200 g suiker; 2 pakjes vanillesuiker; 3 eie ren; citroenessence; 12 pruimen; kaneel. Hebt u ook een lievelingsrecept stuur dit dan aan Damiate Dagbladen, Postbus 507,2003 PA Haarlem, t.a.v. redactie 'Smaak'. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VW-cadeaubon van f25,- toegezonden. gaarden waar de wijn Orvieto (jaarlijks 1 miljoen liter) vandaan komt. Antinori over de ontwikkeling die Italië op wijngebied heeft doorgemaakt: „Een ande re druivenmix was dringend noodzakelijk om Toscane grotere wijnen te laten maken. Tegen het advies van collega's in en ook van het ministerie van landbouw zijn we onze eigen weg gegaan. Ik schakelde over op droge witte wijn. En het resultaat mag worden geproefd. Dat experiment is niet te vergeefs geweest." ,De smaak van de Italiaan is de afgelopen decennia ook veranderd. Er wordt minder landwijn gedronken maar meer kwaliteits wijn. Men wordt zich ook in Italië meer be wust van kwaliteit. Hier wordt nauwelijks nog op z'n Italiaans geluncht: wijn komt tij dens de lunch in de steden nauwelijks meer op tafel. Op het platteland nog wel, maar ook de landbouw loopt hier terug." Markies Piero Antinori noemt zijn wijnen 'het goud van de stad'. Hij is getroywd met prinses Francesca Boncompagni Ludovisi en vader van drie dochters, van wie de mid delste de beste (wijn)papieren heeft om haar vader op te volgen in het consortium." Kook de eieren hard, laat ze onder de koude kraan schrikken en pel ze. Hak de eieren grof. Steek met een beker, glas of deeguit steker uit de bo- NodiP PiPren- 4 rondjes die onge- sneetje braod;4 tar- ™JTr0' *oufc hater"*'te Bak'de bakkerr 3 eetlepels boterhammetjes bearnaisesaus^ [""Kf stukjes sla. a^baUaag aan beide kanten mooi bruin (niet te donker!). Kruid de tar- taartjes met peper en zout en bak ze in de boter bruin en gaar (ze moeten nog wel ro ze van binnen zijn). Meng de fijngehakte ei eren met de bearnaisesaus. Leg de tar- taartjes op de gebakken boterhammetjes, verdeel de stukjes sla over de boterhamme tjes en schep hierop de beamaise met ei. BROCCOLI MET NOTENKAAS 4 personen De notenkaas in dit recept is een smelt- kaasje of gesmolten kaasje waarin halve walnoten zijn gedrukt. MVerdeel de broccoli Nodig: 750g-1 kg ^Koók d7ze onHntevetten? 1 no- tenkaasje. een ovenschaal in. Verdeel de kaas in stukjes. Laat de broccoli uitlekken en leg deze in de ovenschaal. Verdeel de noten kaas over de, broccoli. Laat de schotel onder de grill tol de kaas is gesmolten. Na de Verenigde Staten en Frankrijk krijgt ook Ne derland een knoflookfestival. De vereniging Vrienden van de Stinkende Roos organiseert zaterdag 14 sep tember een feest-met-een-luchtje dat het begin moet e traditie. Dit eerste Nederlandse knoflookfestival wordt vooral een eetfestijn met veel, heel veel bolletjes knoflook. Wellicht om de geuroverlast voor andersetenden te be perken zoeken de festivalgangers de eenzame vlakten van het Verdronken Land van Saeftinghe op. Schaap herder Jan Boom, promotor van het culinair zeer hoog gewaardeerde Saeftingher lam, is de gastheer. Op het terrein van de schaapskooi belooft het verenigingsbe stuur een diner te serveren dat „meer zal walmen dan alle voorgaande knoflookfeesten". Om de eetlust bij de festivalgangers aan te wakkeren is er eerst een twee uur durende wandeling over de schor ren onder leiding van Richard Bleijenberg, die het Land van Saeftinghe kent als zijn broekzak. Na de excursie wacht een aperitiefje dat wordt vergezeld van diverse knoflooksnacks. De zeer serieuzen onder de feestgan gers kunnen van knoflooktuinder Gravestein teelttips krijgen of hun kennis bijspijkeren aan de hand van een videovertoning met als onderwerp 'u raadt het al, knof look'. Exotisch Het diner begint omstreeks half zes en het menu be helst allerlei vis- en vleesgerechten, waaronder natuur lijk Saeftingher lam, exotische happen zoals Aioli Garni en Interallia en knoflookijs toe. Speciaal voor het festi val is knoflookgeitekaas en knoflookbrood gemaakt. Terwijl de inwendige mens wordt versterkt, is er op het podium van alles te doen ter leringhe ende vermaeck. Cabaretier Peter Dieleman presenteert een knoflook- special en de festivalorganisatie verwacht een live ver binding met New York tot stand te brengen waar op dat moment eveneens een knoflookfestival wordt gehou den. De liefde voor knoflook is internationaal, net als de afkeer van het geurig kruid. Wie niet van knoflook houdt, is gewaarschuwd, als de wind Op 14 september zuidoost is, zit heel Zeeland in de walm. Mocht u de knoflook net zo waarderen als de Vrienden van de Stin kende Roos, dan volgt hier een recept uit het vereni gingskwartaalblad De Walm. LAMSRIB IN KNOFLOOKKORST Ingrediënten: 2 stukken lamsrib van 6 tot 8 ribben; 3 gepel de teentjes knoflook; 1 takje rozemarijn; 1 eetlepel olie; 3 eetl. verse witte broodkruimels; 2 eetl. rode bessengelei; 1 eetl gehakte peterselie, 'A theelepel Franse mosterd, pe per en zout. Leg de stukken lam met de botten pmhóog en hak een spleet tussen elke rib aan het vlezige eind. Leg jn iedere spleet een reepje knoflook en een blaadje rozemarijn. Leg de stukken lamsrib met de vette kant omhoog in een met olie ingevette pan of ovenschaal en snij ver schillende niet al te diepe diagonale sneetjes in het vet. Maak het restant van de knoflook fijn en vermeng dit met het broodkruim, de verwarmde gelei, peterselie en mosterd en maak het mengsel op smaak met zout en peper. Smeer dit mengsel over de stukken lamsrib en laat het vlees één tot twee uur staan. Rooster het vlees gedurende 25 tot 35 minuten in een op 230 graden Cel sius voorverwarmde oven tot het goed bruin is maar nog steeds roze van binnen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 28