Sport Cindy Berkhout verlaat Masters Leidse sportclubs denken hardop aan privatisering Luba/Leiden houdt kans in eigen hand H.A.I. B.V. Herrera stelt afscheid uit DE NIEUWE CHRYSLER VÖ/AGER 3.0i: F 56.495,- Twee turnsters belanden in ziekenhuis INDIANAPOLIS Bij de wereldtitelstrijd turnen in Indianapolis zijn twee deelneemsters met blessures in het ziekenhuis opge nomen. De Finse Merja Palomaki kwam gisteren bij de landing van haar paardsprong zo ongelukkig terecht dat ze een knie operatie moest ondergaan. De Puertoricaanse Francine Diaz ging zo hard onderuil dat er een ruggewervel verschoof. Golfer Muntz haakt af in Engeland GANTON Het Brits amateur golfkampioenschap krijgt een nieuwe winnaar. Rolf Muntz, de Nederlander die vorig jaar als vierde speler van het continent de felst begeerde amateurtitel ter wereld veroverde, mocht al na de kwalificatieronde naar huis. Stéphane Lovey, de tweede Nederlander in het 240 man tellende veld, plaatste zich wel bij de beste 64. Donderdag 12 september 1991 Redactie: c Eindred; VANWEGE EEN schou derblessure moet Cindy Berkhout afzien van ver dere deelname aan de Masters. NIEUWSLIJN tiende plaats in de eindrang schikking. De minimale winst gaf reden tot algemene tevredenheid in het Nederlandse kamp. Chef trainer Reinhard Tietz, die zich na de verplichte stof nogal kri tisch had uitgelaten over zijn turnsters, klonk ditmaal wat op timistischer. De voormalige Oostduitser, die zijn contract met een jaar heeft verlengd: ,,Wij zijn de voorbereiding op dit WK met negen meisjes be gonnen. Die basis is te smal. Gezien de omstandigheden hebben de turnsters uitstekend gepresteerd. Wij hebben op dit toernooi geen geschenken van de jury gekregen. De waarde ring was correct." Elvira Becks, de beste Nederlandse, zette op de balk haar landing te hoog in en kwam op haar achterste te recht. De Nijmeegse verspeelde daarmee vrijwel zeker haar kan sen op een plaats in de finale van de beste 36 turnsters (maxi maal drie per land), die voor morgenavond op het program ma staat. Becks had eerder al eentiende punt laten liggen toen zij in haar eerste sprongse- rie van de vloeroefening met een voet buiten de lijn kwam. Marieke Bethlehem zorgde gis teren op de Masters voor de stunt van de dag. De jonge Al- phense versloeg haar hoger in geschatte clubgenote, districts kampioene Saskia Paauw. Cin dy Berkhout heeft het toernooi noodgedwongen moeten verla ten. De Hillegomse ondervond nog steeds te veel last van haar op Nieuw-Vennep opgelopen schouderblessure. Tegen Mir jam Siemerink speelde ze haar wedstrijd wel uit, maar kon ze niet veel potten breken. Met 6-1 en 6-4 ging ze ten onder. Bethlehem stuntte in haar eerste partij in dezelfde poule door Saskia Paauw in twee sets terug te wijzen. De Alphense, die uitkomt voor de Munnik, kreeg clubgenote en hoger inge schatte Paauw op de knieën. Met 6-2 7-5 staat Bethlehem nu op twee winstpartijen vanwege de automatisch gewonnen wed strijd tegen Berkhout. Vöor Paauw is er eigenlijk nog niets aan de hand. Als ze van Sieme rink wint zijn de kansen voor haar om de kruisfinale te berei ken nog levensgroot aanwezig. Berkhout had de laatste twee Een schouderblessure dwong Cindy Berkhout tot opgave. archieffoto jaren de masters gewonnen. Het afgelopen seizoen was ze nogal ongelukkig. Geen enkel toernooi kon ze op haar naam schrijven en juist als ze de ver eiste vorm had, noopte een blessure haar tot opgeven. In Nieuw-Vennep viel de Hille gomse tijdens de mixedfinale op haar schouder. Die blessure speelde haar ook gisteren par ten. Siemerink kon daardoor eenvoudig de wedstrijd naar zich toe trekken. Berkhout ser veerde onderhands, waardoor ze nooit druk kon uitoefenen. Na haar eerste wedstrijd moest ze de wedstrijdleiding medede len dat een vervolg van het toer nooi er voor haar niet inzat. De Rijnsburgse profiteerde en won met 6-1 6-4. de beide Marco's, Van Trigt en Visser, hun eerste poulewcd- strijden betrekkelijk eenvoudig. Voor Van Trigt was Onno Guinau alleen in de eerste set lastig (6-4), de tweede was met 6-1 voor de Hillegommer. Visser liet Johan Draulans geen kans. een regelmatige overwinning boekte de OLTC'er op zijn voor malige clubgenoot: 6-3 6-3. Evenals Bart Blok plaatste Marc van Doorn zich voor de halve finale in C. Jeroen West- dijk bleek geen partij voor de Unicummer (6-3 6-3). Van Doom mag nu met Blok gaan uitmaken wie eerste wordt in de poule. Martijn Zandvliet wordt vrijwel zeker eerste in de andere poule. De Boekhorster toonde zich net iets sterker dan Walther Jacobs (7-5 6-4) en heeft alleen nog Marco Mattke te bedwin gen op weg naar de laatste vier. Bij de vrouwen in C leed Yvonne Schoordijk een verras sende nederlaag tegen Anne- marije van Overschot. De speel ster van De Boekhorst raakt naarmate het seizoen zijn einde nadert steeds beter in vorm cn bond ook de Merenwijkse aan de zegekar: 6-3 6-3. Een belang rijke winst, omdat de winnaar van de^e poule niet Jolanda Mens ontmoet in de kruisfinale. Mens versloeg Judith Pietersen met 6-1 3-6 6-3. leiden gerrit-jan van geen basketbalmedewerker Luba/ Leiden heeft zich gisteren in zijn eigen hal hersteld van de nederlaag tegen Grasshoppers. In de tweede poulewedstrijd in de eerste ronde van de Luba- cup klopte de ploeg van Bert Samson Hoofddorp met ruim verschil: 113-86. Bij aanvang van de wedstrijd keek Leiden tegen een regle mentaire achterstand van 0-20 aan. Hoofddorp komt uit in het rayon en mocht die voorsprong verdedigen. In het begin had de Leidse formatie opnieuw moei te om de achterstand weg te werken. Leiden liep wel in, maar kwam in de eerste helft niet langszij. Na tien minuten was het verschil zeven punten, waarna Hoofddorp toch weer uitliep. Samson constateerde dat de fullcourt-press niet naar behoren liep en tapte na rust (48-60) uit een ander vaatje. Hij beval zijn spelers pas vanaf de eigen helft te verdedigen en dat hielp. Opeens kon Leiden Floofddorp wel van het scoren afhouden en tegelijkertijd zelf de ballen erin gooien. Het duur de echter nog zeven .minuten voordat Leiden de opponent eindelijk had achterhaald. Bij de tegenstander had Nijssen in middels besloten om niet meer mee te spelen. De guard en bes te speler bij Hoofddorp ergerde zich aan zijn medespelers en verkoos de wedstrijd verder in burgerJdoffie vanaf de kant mee te maken. Leiden profiteerde dankbaar en bereikte met een sterke verdediging de niet meer in te halen voorsprong. Via 86- 74 speelde Leiden de wedstrijd simpel uit (113-86). Scores Leiden: Wals 22, De Ruyter 19. Taal 16, Van der Maas 14. Ginjaar 13. Zevenho ven 11, Ter Haak 10. Hoofd dorp: Kerkmann 13, Smit 10. Grasshoppers plaatste zich in dezelfde poule vrijwel zeker bij de laatste acht. Waddinxveen Flyers bleek een maatje te klein voor de Katwijkers. Ónder lei ding van Kees Messemaker was bij de rust al een ruime marge bereikt: 56-33. In de tweede helft kon Grasshoppers ook in een lagere versnelling de wed strijd controleren. Het uiteinde lijke verschil bedroeg 35 punten in het voordeel van de Katwij kers: 100-65. Scores Grasshop pers: Messemaker 21, De Jong 10. Van der Mcy 11. Flyers: Ei kerbout 18. Luba Zoeterwoude werd definitief uitgeschakeld voor de tweede ronde. Festo BW uit Voorburg bleek iets te sterk voor de Zoeterwoudena- ren. Onder aanvoering van ex Leiden speler Ben de Jong werk te Festo de 20-0 achterstand ge makkelijk weg en won via 45-44 bij rust met 103-86. Scores Zoeterwoude: Snel- ting 16, Drijver 11. Festo: De Jong 21. Blitz plaatste zich wel voor de kwartfinale. De Voorschotena ren hadden daarvoor een zege nodig op Zoebas uit Zoeter- meer, die na een 0-10 stand bij .aanvang werd bewerkstelligd. Bij rust keek Blitz, met een op nieuw uitblinkende Dave Hei- debrecht, nog tegen een 40-45 achterstand aan. In de tweede helft toonde het zich de sterkste en greep de zege met 76-70. Scores Blitz: Heidebrecht 24. Zoebas: Ekelenburg 15, Stuif zand 16. Floralaan 2. 2231 ZV Rijnsburg. Telefoon 01718 - 2 92 24. Openingstijden: maandag t/m vrijdag 8.30 17.45 uur. Zaterdag 10.00 16.00 uur. De Chrysler Voyager is al leverbaar vanaf f47 995,- (grijs kenteken f38 995,-) Pnpen af importeur, md BTW.exd afleveringskosten Walgingen voorbehouden leiden tim brouwer de koning Privatisering is het toverwoord dat de koepels van Leidse sport verenigingen hebben aangedra gen voor de sportnota. Bij een hearing die de Leidse Sport Fe deratie gisteravond bij UVS hield, bezigden vertegenwoor digers van Leidse tennis-, voet bal-, ijs- en zwemverenigingen deze term zelfs vaker dan wet houder Van Bochove van sport en recreatie. Hoe de stadsbe stuurder in zijn aanstaande no ta het peperdure Leidse (zwem- )water en (schaats)ijs moet (la ten) bekostigen is een vraag van later zorg. Toch boden de overzichten van de Leidse sportkoepels 'de politiek' verschillende aankno pingspunten. Zo stond de roep van de Leidse ijsverenigingen om een overheidsbijdrage in de kosten van de ijshal aan de Vondellaan ogenschijnlijk lijn recht tegenover de wens van de tenniskoepel Leitensa om te praten over privatisering. Voor een rechtgeaard CDA'er als Van Bochove was dat koren op zijn molen. Hij kon op voorhand keurig het midden houden, want „privatisering noch over heidszorg is voor mij een dog- Dat Leidse tennisverenigin gen aan een zekere mate van ei gen beheer denken, wekt geen verbazing. Elders in Nederland zijn geslaagde voorbeelden be kend van privatisering van over heidstaken. Pas als tennisver enigingen taken in Qigen beheer blijken te kunnen uitvoeren, wordt het experiment vaak ook op andere takken van sport toe gepast. Maar ook minder gemakkelijk van gemeentevoorzieningen los te koppelen koepels waren ge porteerd van een vorm van pri vatisering. Zelfs John ter Beek, voorzitter van de BAVL, noem de privatisering bespreekbaar. Daarbij plaatste de voetbalbe stuurder wel een kanttekening: „Als alle wao'ers die nog een beetje kunnen werken straks aan het werk worden gejaagd, wordt het voor een aantal clubs heel moeilijk om bepaalde werkzaamheden nog gedaan te krijgen." Daarmee zat hij op dezelfde lijn als Jan Duivesteijn, direc teur Sport en Rekreatie. Die ziet zijn dienst al bijna verdwijnen, als alle privatiseringswoorden ook in daden zouden worden omgezet. Met een levensgrote kans op zwart werk bij de sport verenigingen, ontmaskering door de FIOD en, aan het eind van het liedje, opnieuw aankloppen bij de gemeente. De aanwezige sportkoepels hadden minder oog voor de ge varen van privatisering, zolang die maar niet als bezuinigings maatregel wordt doorgevoerd. Naast tevredenheid over de gang van zaken in de Leidse sportwereld waren er de nodige wensen. Een extra sporthal, om de hoge bezettingsgraad van de Vijf Meihal en de 3 Octoberhal te verlagen, en een overkapping van zwembad De Zijl. Verder schonere en beter geoutilleerde gymnastieklokalen en de volle dige inkomsten uit bordrecla me. Van Bochove noteerde ijve rig. Hij wees de aanwezigen ook nog op de mogelijkheden van regionalisering. Zijn de Leidse sporthallen vol, probeer het dan ook eens in een buurgemeente. De vier Leidse ijsverenigingen hebben jarenlang op eigen kracht gedaan wat Van Bochove de sportverenigingen graag ziet doen: verder Idjken dan de ei gen toko. Koepelvoorzitter Breebaart klopte ondanks een prijsverhoging van 40 procent en steun van de KNSB harder dan ooit bij de gemeente aan voor financiële hulp. „Ik erken dat we het niet redden in ons eentje", aldus Breebaart. „De ijsvloer is afgeschreven." Of die wens wordt verhoord, merken de ijsverenigingen pas na de winter. Van Bochove re kende voor dat de concept- sportnota begin 1992 uitkomt, waarna zij 'terug de stad in' gaat. Dan komt ook de LSF als gesprekspartner weer aan bod. De gemeenteraad buigt zich er vermoedelijk in het late voor jaar over. Elvira Becks verspeelde met een val op haar achterste haar kansen op de finale. De neergaande lijn in het Nederlandse vrouwenturnen is licht omgebogen in positieve richting. De Oranje turn sters namen gisteren in de Hooiser Dome in Indianapolis afscheid van het 26ste toernooi om de wereldtitels met de negentiende plaats in het landenklassement. In verge lijking met het WK van twee jaar geleden in Stuttgart be tekende het één plaatsje winst. De Nederlandse turnsters sloten de landenwedstrijd gistermid dag af met een score van 369,616 punten. Aan het totaal van de voorgeschreven stof strijd. Het resulteerde (184,344) werden in de kür 185,272 punten toegevoegd. Vier jaar geleden hadden de Ne derlandse turnsters in het Sportpaleis Ahoy' in Rotterdam het voordeel van een thuiswed- de z Met het klimmen der jaren wor den overwinningen van klim- specialist Luis Herrera spaarza mer. In bergritten wil de 34-jari- ge Colombiaan zich soms nog wel laten gelden. Tijdens de zesde etappe in de Ronde van Catalonië, de zogenaamde Ko- ninginnerit, rook de oude vos zijn kans. Op de flanken van de Mont Caro (eerste categorie) reed hij 500 meter voor de fi nish weg van zijn mede-vluch ter Pedro Delgado. Herrera ze gevierde in 4.16.16, met een voorsprong van twaalf secon den op de Spanjaard. De Sovjet rus Oegroemov werd derde op 24 seconden. Flerrera verklaarde na zijn in drukwekkende triomf zijn af scheid van de wielersport met één jaartje te willen uitstellen. Twee Spaanse ploegen (Kelme, Amaya) en drie Italiaanse for maties (Carrera, Gatorade, Postobon) hebben belangstel ling getoond voor de kleine ren ner, die na een teleurstellende Tour had aangekondigd eind dit seizoen te stoppen. Miguel Indurain eindigde gis teren als vijfde, met een achter stand van 27 seconden. De eindzege kan de Tour-\ nauwelijks ontgaan. De Span jaard heeft in het klassement een voorsprong van precies één minuut op Delgado. Vandaag staat de zevende en laatste etappe op het programma, een vlakke rit met start en finish in Tortosa. Indurain won de Ron de van Catalonië eerder in 1988. De Nederlanders moesten giste ren genoegen nemen met een bijrol. Eddy Boumans klasseer de zich als beste, op de twintig ste plaats en een achterstand van 2.10. Gert-Jan Theunisse moest als 46ste ruim vier minu ten (4.27) op Herrera toegeven. De Spaanse Once-ploeg maakte in Tortosa bekend, dat Eduarde Chozas het volgende seizoen in dienst van rivaal Ar- tiach rijdt. De Spanjaard, de nummer 37 van de FICP-lijst, tekende voor twee jaar en be dong in die termijn een vergoe ding van twee miljoen gulden. Wereldkampioene Leontien van Moorsel uit Boekei heeft gisteren haar vierde etappezege behaald in de Ronde van de Eu ropese Gemeenschap voor vrouwen. Na een rit over 117 ki lometer van Bomal naar Franc- orchamps in België versloeg zij haar Franse medevluchtster Ca therine Marsal in de sprint. DE NIEUWE CHRYSLER WURGER Het grote nieuws van vandaag vindt z"n oorsprong in 1984, met de introductie van de Chrysler Voyager. De eerste auto met ruimte voor 7 vol wassenen en het comfort van een personenauto Een nieuwe stijl van autorijden. Dat idee sloeg zó aan, dat u dagelijks Chryslers Voyager tegenkomt, in Nederland de meest verkochte MPV. Collega fabri kanten zagen snel de waarde van ons idee in. Ze kwamen met futuristische modellen. Die 'spacé gaat echter ten koste van ruimte. Kennelijk zijn we de enigen die de Chrysler Voyager kunnen verbeteren. Dat hebben we dus gedaan. Het resultaat is de nieuwe Chrysler Voyager met een meer gestroomlijnde vorm geving. Het interieur is volledig vernieuwd, terwijl voor zieningen als stuurbekrachtiging en centrale portiervergrendeling gebleven zijn. Ook de ruimte hebben we intact gelaten. En de vrijheid om die ruimte zeif in te delen met de 2 achterbanken die u eenvoudig kunt ver schuiven, neeiklappen en verwijderen Is al die ruimte nog onvoldoende, dan is er nóg een nieuwtje: de Chrysler Grand Voyager, die liefst 37 cm. langer is en 52 extra bagage ruimte biedt. De Grand Voyager heeft de nieuwe 3,3 liter V6-motor, met, net als de vertrouwde 3,0 literV6-motor, een 4-traps auto maat en, desgewenst, ABS Het nieuwe topmodel is de Chrysler Voyager All Wheel Drive. De perma nente vierwielaandrijving en de 3,3 liter V6-motor zorgen dat u verder kunt waar anderen afhaken. U kunt hem èn de ande- re nieuwe Chryslers Voyager nu komen bekijken. Of beter: maak een proefrit. fö CHRYSLER

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 27