Oranje onder de maat Sport Rijkaard deelt in de malaise Volleyballers hebben alles weer in eigen hand België neemt nauwelijks afstand van Luxemburg NIEUWSLIJN Superliga in Katwijkse sporthal LEIDEN In de Katwijkse sporthal wordt 15 oktober de Super liga-interland Nederland-Duitsland gespeeld. Het is voor het eerst dat er een internationale tafeltennisontmoeting in de kust plaats plaatsvindt. Het duel wordt, onder auspiciën van de NTTB, georganiseerd door de Katwijkse club Rijnsoever. Duits land zal waarschijnlijk met de toppers Jorg Rosskopf en Steffen Fetzner naar Katwijk komen. Het duo is voormalig wereldkam pioen in het mannendubbel. Voet van Glenn Helder in het gips ROTTERDAM Sparta kan voorlopig geen beroep doen op Glenn Helder. De blessure, die de linkerspits afgelopen zondag in de wedstrijd tegen FC Groningen opliep, is veel ernstiger dan aanvankelijk werd verondersteld. De Leidenaar blijkt in die wed strijd een voetwortelbeentje te hebben gebroken. De voet is in middels in het gips gezet. Naar zich laat aanzien, is Helder vier weken niet inzetbaar. Interland geeft Witschge vertrouwen EINDHOVEN Richard Witschge, in tegenstelling bij Barcelona in Oranje wel basisspeler, verwacht komende zondag bij zijn nieuwe club de eerste kans in de competitie. „Ik ga ervan uit dat ik speel", aldus de Amsterdammer, onlangs door de Spaanse club voor een miljoentje of zeven van Ajax overgenomen. „Ten koste van wie dat zal gaan? Dat is aan de trainer. Probleem bij Barcelona is dat er maar drie van de vier buitenlan ders mogen voetballen in de competitie. Speelt Witschge, dan moet van het drietal Stoitsjkov, Laudrup, Koeman er eentje ver dwijnen. Witschge vindt dat hij er aan toe is. „Het ging voor mij tegen Polen de eerste helft heel aardig. Met het ritme zit het wel goed. Na de rust viel ik wat terug. Maar dat gold voor de hele ploeg." Nederland wil EK volleybal 1993 HAMBURG Nederland is geïnteresseerd in het organiseren van de Europese titelstrijd volleybal voor mannen in 1993 of 1995. Morgen, tijdens het congres van de Europese volleybal- bond CEV, zal de NeVoBo van de belangstelling laten weten. Piet de Bruin, voorzitter van de CEV, vertelde zijn opvolger bij de Ne VoBo Bert Funk dat het verstandig zou zijn als Nederland zijn 'pre-kandidatuur' zou stellen. Finland en Tsjechoslowakije maakten eerder kenbaar het EK van 1993 binnen te willen halen. De interesse van Joegoslavië is afge nomen vanwege de politieke onrust Nederland wil per sé het toernooi van de vrouwen in 1997 organiseren. „Dat is onze lief ste wens", aldus Funk. „Daarvoor moet alles wijken." In 1997 bestaat de bond vijftig jaar. Erfurt lijft Joegoslavische trainer in ERFURT Rot Weiss Erfurt heeft de Joegoslaaf Josip Kuze giste ren aangesteld als trainer. De 38-jarige Kroaat is de opvolger van Rüdiger Schnuphase, die naar aanleiding van de slechte resulta ten onlangs werd ontslagen. De tegenstander van FC Groningen in de eerste ronde van het toernooi om de UEFA-beker staat in de tweede Bundesliga met één punt uit acht wedstrijden troos teloos onderaan. Kuze is de eerste buitenlandse trainer bij een club uit de voormalige DDR. Hij was het afgelopen seizoen werkzaam bij Budocnost Titograd. Twee jaar geleden won Kuze met Bora Banjaluka de Joegoslavische beker. Met Kroatia Syd ney veroverde de coach in 1990 de Autralische landstitel. De Pool Jan Urban ontdoet zich van Frank Rijkaard, die zijn draai in Oranje nog niet kon vinden. fotc De hoon van het volk bleef de Europese voetbalkam pioen gisteravond ternauwernood bespaard. Dat dankte Oranje aan de toevalstreffer van Dennis Bergkamp, die in blessuretijd alle frustraties in een afstandsschot legde. De bal verdween snoeihard in de benedenhoek en vernielde alsnog de illusies van Polen, dat twee minuten eerder op voorsprong was gekomen en de overwinning daarmee binnen handbereik had. Die eer was het 'vreemdelingen legioen' van Andrzej Strejlau niet gegund. luut afzette tegen de speelwijze die hem door de buitenwereld (lees: Ajax en Cruijff) min of meer is opgedrongen. „Het pro bleem in dit land is dat wij te veel aanvallend denken. Wij spelen te gretig naar voren", zei hij na afloop. In de wetenschap dat punt verlies tegen de Portugezen wel eens verstrekkende gevolgen zou kunnen hebben, lijdt het nauwelijks twijfel dat de bonds coach over vijf weken een pas op de plaats zal maken. „Als je het tegen Portugal op deze ma nier doet, zou dat wel eens ver keerd kunnen aflopen", vreest Michels. Zeker tegen een ploeg, die in Futre en Rui Aguas min stens zulke snelle en gevaarlijke spitsen heeft als de Polen gister avond in Furtok en Ziober. Ziober, de snelle en getructe aanvaller van Montpellier, vond op de doellijn Van Aerle, die gpd-verslaggever Belangrijker dan het resultaat (1-1) in Eindhoven, waar het tenslotte niet om de knikkers ging, is de conclusie dat het Ne derlands elftal mijlenver verwij derd is van de grote vorm van weleer. Dat was al een tijdje be kend, maar de rommelige ma nier waarop Oranje zich gister avond presenteerde, belooft op papier weinig goeds voor het beslissende EK-kwalificatieduel tegen Portugal, volgende maand in Rotterdam. Zowel aanvallend als verdedi gend scoorde Oranje een dikke onvoldoende en bleven te veel spelers onder het niveau dat je van een international mag ver wachten. Vooral de verdedigen de misère was in zekere zin ko ren op de molen van Michels, die zich in bedekte termen reso- suizebollend overeind bleef. Het was een blunder van libero Ro nald Koeman. „Dat Koeman niet de snelste is, weten we al een tijdje. Vervelend is alleen dat hij nu faalde waarin hij nor maal wel sterk is, de balbehan deling." Naar de oorzaak kon Michels slechts gissen. Voorals nog beschouwde de bonds coach het als een incident 'en ben ik niet van plan hem daar op te laten vallen'. Of dat ook geldt voor Richard Witschge, de ploegmaat van Koeman bij Barcelona? De bankzitter onder Johan Cruijff bakte er niets van en ging zwaar gebukt onder het gemis aan wedstrijdritme. Hetzelfde gold min of meer voor Jan Wouters, die geen schim was van de con troleur op het middenveld, die hij anders is. „Je kon aan hem duidelijk zien", zei Michels ter bescherming van de Ajacied, „dat hij de laatste weken weinig heeft gespeeld. De coördinatie en de samenwerking op het middenveld lieten daardoor te Het meest frustrerend was echter het geringe aantal sco ringskansen dat Oranje tegen de vaak irritant vertragende Po len kreeg. Niettemin noemde Michels het naderhand de grootste fout dat de paar kansen die de ploeg kreeg niet waren benut. Hij kon daarmee hooguit doelen op dë vrije kopkans van Ruud Gullit en de achttien-ka raats scoringskans die Dennis Bergkamp op slag van rust ver prutste. De produktieve Ajacied ontdeed zich handig van Naw- rocki, zijn bewaker, maar miste vervolgens de controle over de bal. In het tweede part ging er nog minder dreiging uit van Oranje en was, zoals meestal, Pieter Huistra weer eens de pineut. De linkerspits van Glasgow Ran gers, die in de eerste helft met een paar uitstekende voorzetten tenminste nog voor enig gevaar vanaf de vleugel had gezorgd, moest plaats maken voor Eller- man. In het hart van de verde diging nam Blind de plaats over van Koeman en completeerde Valckx de verdediging. In een ijverige poging de winst alsnog naar zich toe te trekken, sloeg het noodlot aan de andere kant toe. Op rechts ging Jacek Ziober er als een haas vandoor. Vanaf het mid denveld keek Oranje ontred derd toe hoe de langgelokte Pool de bal iets te ver voor zich uitspeelde, maar die vervolgens met een gave lob over Van Breukelen in het net deponeer de. De afgang leek compleet. Tot Bergkamp in blessuretijd uit de rebound toch nog toesloeg. DE KAARTEN LIGGEN gunstig voor het Neder lands volleybalteam, dat zich bij winst op Frankrijk schaart onder de beste vier landen van Europa Frank Rijkaard, 28 jaar en gis teravond toe aan zijn 47ste in terland, kon Oranje nog niet di rect tot grootse daden inspire ren. De 'Verloren Zoon' kon zelf ook geen stempel drukken op het duel tegen Polen, dat in een troosteloze 1-1 eindigde. „Ik kijk hier met gemengde gevoe len op terug.", aldus Rijkaard. „Het ging vrij moeizaam." Hij had geen aanpassingspro blemen gekend, liet Rijkaard, die als één van de laatsten de kleedkamer verliet, naderhand weten. „Ik voetbal al weer heel wat jaartjes, zo gemakkelijk kom ik niet meer voor verras singen te staan. Deze spelers van het Nederlands elftal ken ik natuurlijk ook allemaal. Die hebben geen geheimen voor mij. Dit is mijn generatie." Dat de Oranje-machine maar niet op toeren kwam, lag vol gens Rijkaard vooral aan de ne gatieve instelling van de tegen stander. „Voor een goede wed strijd heb je twee ploegen no dig. Je kunt toch moeilijk bewe ren dat die Polen er een aardige wedstrijd van probeerden te maken. Die verdedigden alleen maar. Je kunt dit denk ik verge lijken met de EK-kwalificatie- wedstrijd over enkele weken top 16 oktober) tegen Portugal. Met dit verschil: die Portugezen zul len waarschijnlijk nog stugger verdedigen." Het Nederlands elftal was naar Rijkaards oordeel goed begonnen. „Maar daarna hadden wij toch te veel ups en downs. Dat is jammer voor het publiek, maar waarschijnlijk kwam het ook omdat dit een vriendschappelijk wedstrijd was. Je kunt niet zeggen: dan spelen we maar niet meer vriendschappelijk, want die wedstrijden heb je nodig om automatismen in het elftal te krijgen." Rijkaard keerde in het PSV-stadion terug op de plaats waar de toenmalige bonds coach Kees Rijvers hem tien jaar geleden (ZwitserlandNeder land 2-1) in het Nederlands elf tal liet debuteren; als rechtshalf. Rijkaard: „Bij Milan ben ik ge wend wat centraler te spelen, maar ik heb geen problemen met deze positie. Ik heb vooraf ook niet met Michels gesproken over de plaats waar ik het liefst zou willen spelen. Dat maakt mij verder ook niet uit. Ik heb me weer beschikbaar gesteld, zonder voorwaarden." Op 24 juni 1990 had de ondoorgron delijke Amsterdammer het oranje-shirt voor het laatst over de gespierde schouders getrok ken. Over de fluimen in het per manentje van Rudi Voller tij dens de WK-wedstrijd tegen Duitsland praat hij liever niet meer. De tekst 'Lama we love you" op een spandoek in één van de hoeken van het Philips- stadion herinnerde hem giste ren toch weer even aan het spuugincident. „Je waardeert zoiets of niet. Ik kon er wel om lachen. De humor ligt op straat, of, in dit geval hing de humor in de hekken." De humor, voor zo ver daar al sprake van was, ging gisteravond aan Ronald Koe man voorbij. De kannonier van Barcelona werd in zijn jubileu minterland (50ste) voortijdig naar de kant gehaald. De ver vanging had bepaald niet het karakter van een applauswissel. Koeman kon inrukken nadat hij twee keer had geschutterd bij het uitverdedigen. „Als je zulke fouten maakt kun je verwachten dat je wordt gewisseld. Dit zijn natuurlijk niet de leukste mo menten in je carrière. Ik ben blij dat er in het weekeinde weer een wedstrijd is, dan kan ik de zaak rechtzetten." Portugal in spoor van Nederland PORTO AFP Onder leiding van de nieuwe bondscoach Carlos Queiros blijft Por tugal in het spoor van Nederland in groep 6 van de voorronden van het Europees kampioenschap. Een doelpunt van middenvelder Cesar Brito in de 22ste minuut was voor 30.000 toeschouwers in Porto voldoende voor winst op Finland (1-0). Duitsland succesvol op Wembley londen sip/rtr Duitsland heeft voor de derde keer in de historie op Wembley van Engeland gewonnen. De ploeg van bondscoach Vogts ze gevierde gisteravond voor 60.000 toeschouwers met 1-0 dank zij een doelpunt van Ried- le. Eerder waren de Duitsers in 1972 (3-1) en 1983 (2-1) succes vol op het heilige gras van de voetbaltempel. Voor Engeland was het de eerste nederlaag in twaalf wedstrijden na het WK in Italië. Het duel tussen de wereld kampioen en de nummer vier was sterk gedevalueerd door het ontbreken van een groot aantal basisspelers aan beide kanten. De wedstrijd was niettemin aantrekkelijk. In de eerste helft verzuimde Engeland het grote overwicht uit te buiten. Op slag van rust opende Riedle uit een vloeiende aanval de score. De aanvaller van Lazio Roma kopte van dichtbij raak na goed voor bereidend werk van zijn ploeg genoot Doll. Het Romeinse duo had van Vogts in de frontlinie een kans gekregen en be schaamde het vertrouwen niet. Klinsmann, die normaliter met Voller (afwezig door een blessu re) de aanval vormt, begon als reserve. Pas negen minuten voor tijd mocht de sterspeler van Inter Milan voor Doll inval len. In de tweede helft kregen de gretige Duitsers in de coun ter voldoende kansen op 2-0. De afronding liet echter te wen sen over. Dat gold ook voor de Britten, bij wie Lineker zijn faam als topschutter niet waar maakte. Het debuut van Er nesto Paulo als bondscoach van Brazilië is een fiasco geworden. Het wilskrachtige Wales ver sloeg de drievoudige wereld kampioen gisteravond in Car diff met 1-0. Liverpool-vedette Saunders maakte het doelpunt in de 58ste minuut. Edwin Benne en Henk Jan held doen er alles aan om de Tsjech Martin Kop het slaan te bemoeilijken. foto epa LUXEMBURG RTR/SIP België heeft tegen voetbaldwerg Luxemburg een slechte indruk gemaakt. De ploeg van de de buterende bondscoach Paul van Himst bleef gisteravond in de hoofdstad van het Groothertog dom steken op 2-0. De doel punten kwamen op naam van Scifo en Degryse. Het al uitgeschakelde België klom in groep vijf van de kwali ficatiereeks voor het Europees kampioenschap met vijf punten uit vijf wedstrijden naar de tweede plaats achter Wales (4- 6). Duitsland is derde met vier uit drie. Luxemburg staat na vier wedstrijden nog op nul. De eerste kans in de magere wedstrijd was voor Luxemburg, dat door blessures van een aan tal basisspelers danig verzwakt was. Doelman Preud'homme maakte het knappe afstands chot van Hellers ternauwernood onschadelijk. In de 24ste mi nuut opende Scifo met een kop bal de score uit een hoekschop van Nilis. De eerste helft ging nadien zonder opwinding voor bij. In het tweede deel begon België flitsend. Degryse be kroonde in de 47ste minuut een fraaie solo, 2-0. Zwitserland heeft in groep 2 van de kwalificatieronde van het Europees kampioenschap tegen concurrent Schotland een duur punt verspeeld. In de tweede helft van het duel in Bern. bekeken door 48.000 mensen, gaf de koploper een voorsprong van 2-0 uit handen. Met een gelukkige deling (2-2) behield Schotland een kans op het bereiken van het eindtoer- nooi in Zweden. Noord-Ierland heeft in groep 4 van de kwalificatieronde van de' Europese titelstrijd de eerste overwinning geboekt. In de vijf de wedstrijd werd het zwakke team van De Faeröer met 5-0 verslagen. Middenvelder Colin Carke was met drie treffers de belangrijkste man in de Noor- dierse formatie, die op een to taal van vijf punten kwam. Joe goslavië is met tien punten kop loper. gevolgd door Denemar ken met zeven. gpd-verslaggever De zege op Tsjechoslowakije (3- 0) was gisteravond voor het Ne derlands volleybalteam hoofd zaak. Maar de meeste winst boekte de nationale ploeg in de race naar de halve eindstrijd op het Europees kampioenschap door het routineklusje in de Als- terdorfer Sporthalle in Ham burg in een uur en twintig mi nuten te klaren. Daarmee wer- 'ooral energie be- laatste beslissen de drempel tegen Frankrijk (vanmiddag) te nemen. In die wedstrijd heeft Oranje alles weer in eigen hand. De af gelopen week klonk nog de angst door dat een overwinning op de Fransen mogelijk niet vol doende zou zijn voor de halve finales in Berlijn. De vrees, dat de Bulgaren door een negatief stuntje van het al geplaatste Ita lië alsnog via een zijdeur verder zouden komen, werd gisteren definitief weggenomen. De Oostblok-formatie liet zich opzij zetten door Frankrijk, dat door dit resultaat (3-1) verrassend het gevecht met Nederland om de tweede plaats aangaat. Als Oranje slaagt is de Sovjetunie in elk geval de tegenstander. Een positieve score in welke vorm dan ook is voldoende de streep met succes te overschrij den. Of zoals bondscoach Har- rie Brokking het later uitdrukte: „Voor het eerst in dit toernooi kunnen we het zelf afmaken. We hoeven naar niets en nie mand meer te kijken." Gelet op het belang liet de technisch leider de bus na Tsje choslowakije snel terugkeren naar het hotel, zodat de spelers aan genoeg rust en slaap kon den komen. Want met uitzon dering van de rustdag (dinsdag) is de EK tot dusverre zowel fy siek als mentaal een slopend evenement geweest. De kater tegen Italië en de belastende psychologische matches tegen Joegoslavië en Bulgarije in de eerste drie dagen hebben hun tol geëist. De meest vermoeien de cyclus, met Frankrijk, de hal ve finales en mogelijk de eindstrijd voor de boeg staat echter nog op de rol. Vandaar dat Brokking tot ve ler verbazing zijn huidige basis (Zwerver, Boudrie, Benne, Se- linger, Held, Van der Horst) na genoeg de gehele ontmoeting tegen het zwakke Tsjechoslowa kije, ooit drievoudig Europees kampioen, liet staan. Buiten een wissel in de eerste (15-11) en de tweede set (15-6) mochten Van der Meulen, Van Ree en Koek zich pas bij 13-5 in de laatste omloop (15-9) even laten zien. Maar het drietal haalde niet eens de finish omdat te veel (match)punten (vier op rij) ver loren gingen. „Ik had geen zin een set weg te geven", verklaarde de coach naderhand. „Bij volleybal is het ritme zo uit een team weg en dat is levensgevaarlijk. De bank zitters krijgen heus hun kans nog wel. Straks in november en december, wanneer we in het buitenland op toernooien actief zijn." Tot teleurstelling van Marko Klok, de opvallendste af valler uit de basis in Hamburg. De 23-jarige Monnickendam- mer moest tegen Joegoslavië omwille van een wijziging in het spel- en rollensysteem plaats maken voor Ron Boudrie. de oudste en meest ervaren af- roepkracht. „Ik heb het even moeilijk ge had". aldus de 30-voudige in ternational. „De dag na die wedstrijd heb ik mezelf tijdens de training op een positief agressieve manier afgereageerd. Vanaf dat moment had ik de klap verwerkt en heb ik me bij de situatie neergelegd. Ik had sowieso niet verwacht dat ik het hele evenement zou spelen en mijn niveau zou kunnen vast houden. Daarvoor is zo'n EK voor mij nog veel te zwaar." Dat aspect baart Brokking in algemene zin zorgen. Ofschoon de Amstelvener zich er bij heeft neer te leggen, ziet hij liever dat er meer adempauzes in het toernooi komen. „Voor alle ploegen is een EK een enorme belasting. Soms speel je binnen 24 uur twee emotioneel uiterst vermoeiende wedstrijden. In feite is er in negen dagen slechts één rustdag. Want de tweede is een dag dat er in dit geval van Hamburg en Karlsruhe naar Berlijn moet worden gereisd. Het zou beter zijn een grotere spreiding toe te passen. Dus niet op zaterdag, maar op vrij dag beginnen en tussen de fina les een extra rustdag in te las sen. Dat maakt het mogelijk op christelijke tijden te spelen en geeft de ploegen de gelegenheid meer rust te nemen." „Nu ben je toch meer aan het rekenen en aan het kijken waar de pieken moeten liggen. Voor het publiek is het oolcniet leuk om teams met minimale inzet te zien presteren. Zoals het bij een EK- of WK-voetbal is geor ganiseerd, hoeft voor mij niet. Maar het systeem dat de Eu ropese Volleybal Bond hanteert, is weer het andere uiterste. Wel licht dat Piet de Bruin (de aftre dende NeVobo-voorzitter en huidige praeses van de CEV - ah) eens een balletje kan op gooien." Donderdag 12 september 1991 Redacte: 071-161400 martin hoekstra herman joustra ad van kaam tim brouwer de koning rob onderwater gus van oosten wim van wanrooy rob van der zanden Eindredacte: NIEK faas Vormgeving: RUTGER j HOOGERDUK r f. Mtai

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 25