Regio Kans op grotere bibliotheek blijft Monumentendag volop gevierd in de regio Raadhuis Zoeterwoude officieel geopend 'Tussen Rijn en rails kan het niet groen blijven' Raadsmeerderheid voor partnerregister Afschuw over bezuinigingen op Sjelter Open huis kaasboerderij Kleine criminaliteit aangepakt rJonVZ™,e0„dTgCA—P Donderdag 12 september 1991 Redactie: 071-161400 MIEP DE GRAAFF UESBETH BUITINK WIM KOEVOET ANITA LUYENDUK ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: SIMON DE GRAAF 22 LEIDEN NIEUWSLIJN Paardesport op Wassenaars Duindigt WASSENAAR - De Wassenaarse renbaan Duindigt biedt zondag vanaf half twee zowel draf- als rensport op het terrein aan de Waalsdorperlaan. Voor de volbloeds is er het criterium, een ren over 1800 meter. De dravers houden zich de hele middag bezig met het Superkwartet, de Grote Prijs der Vaderpaarden, een dra verij voor twee-jarigen, en het Kampioenschap voor vijf-jarigen. Geld, kaas en bier gestolen WARMOND Bij de politie in Warmond is gisteren vrij kort na elkaar drie keer aangifte gedaan van een inbraak. De inbraak met de grootste buit werd gepleegd in een woonhuis aan de He renweg. Hier werd een portemonnee met drieduizend gulden gestolen. De inbrekers zijn via een bovenraam het pand binnen gedrongen. Ook bij een garagebedrijf aan de Dorpsstraat is geld ont vreemd. Er verdwenen honderd gulden uit een geldkistje en uit de kassa. De inbreker sloeg zijn slag nadat hij het slot van het kantoortje had opengebroken. Bij een inbraak in een winkelpand aan de Burgemeester Kete laarstraat zijn welgeteld een stuk kaas en een blikje bier meege nomen. De winkelier trof een opengebroken achterdeur aan. Daar de tijdstippen waarop de inbraken moeten zijn gepleegd op elkaar aansluiten en omdat de winkel, het woonhuis en het garagebrijf niet ver uit elkaar liggen, houdt de politie er rekening mee dat ze heeft te maken met een en dezelfde (groep) dader(s). HET IS ONMOGELIJK om het gebied tussen de Rijn en het spoor ten westen van de Gemeneweg (de kant van Leiden) groen te houden, menen burgemeester en wethouders van de buurgemeente van Zoeterwoude', Rijneveld. De kamer van de gemeentesecretaris ligt aan de achterzijde van de nieuwbouw. Het is een van de weinige kamers die is voorzien van nieuw, groen-zwart meubilair. „In het hele gebouw ligt nieuwe vloerbe dekking, maar alleen in de kamers van B en W staat nieuw meubilair. De grootste verandering voor het publiek is de entreehal die zowel via een nieuwe ingang aan de voorzijde van het pand is te bereiken, als via de 'oude' ingang aan de zijkant van het gebouw. Vanuit de receptie schuin tegenover het trappenhuis en de lift is de hele ruimte te overzien. Dat kon niet anders, de laden van het oude bureau van de burgemeester Kruithof: „Pluspunt vind ik dat de afdeling sociale zaken direct rechts vlogen open als hij hard op het tafelblad sloeg." De ambtenaren hoeven naast de nieuwe ingang op de begane grond zit. Vroeger moesten de niet te wanhopen, de komende jaren krijgt iedereen een nieuwe stoel. klanten het hele gebouw door, nu heb je veel meer privacy." werkt. Zonder grotere loods is over name van het complex door Tijssen niet lonend. Het bedrijf dat vee- en diervoer mengt heeft nu opslag op drie verschil lende piaatsen in Zoeterwoude. Daar willen ze van af. Om dat voor elkaar te krijgen hebben ze een grote loods nodig: ruim 4000 vierkante meter. De loods van De Hoop heeft nu een op pervlakte van ongeveer 1000 vierkante meter. Op zijn tafel ligt een artikel over de voormalige gemeentesecre taris Bello van Nieuwveen. Deze man ontving 1,2 miljoen gulden 'oprotpremie' toen Nieuwveen door gemeentelijke herindeling verdween en Bello moest 'af vloeien'. „Daar ben ik nog lang niet aan toe, ik zit hier prima," glimlacht de Zoeterwoudse ge meentesecretaris Kruithof vanachter zijn gloednieuwe bu reau. Gistermiddag verzorgde hij een rondleiding door het vernieuwde Zoeterwoudse ge meentehuis aan de Noord- buurtseweg. Na veel protesten werd vorig jaar het oude, uit 1870 daterende, raadhuis ge sloopt. De vijftien jaar oude nieuwbouw aan de achterzijde bleef staan. Vandaag verricht commissaris van de koningin Patijn .de officiële opening, za terdag kan de Zoeterwoudse be volking komen kijken. Een meerderheid van de Leider- dorpse gemeenteraad wil meer informatie over de mogelijkhe den v^p een zogenaamd part nerregister, waar homoseksuele 'echtparen' zich kunnen in schrijven. Tijdens de commis sievergadering bestuurszaken was het CDA de enige partij die voorlopig niets voelt voor een dergelijk register. Burgemeester en wethouders stelden voor te wachten met een partnerregister tot vo'or ho moseksuele paren wettelijke be palingen zijn gemaakt, zoals de Vereniging voor Nederlandse Gemeenten voorstelt. Het colle gevoorstel was echter gebas- seerd op een krappe meerder heid van CDA-wethouder C. Kemer en burgemeester A. Bruggeman, die binnen het col lege een doorslaggevende stem heeft. „Een fopspeen," noemt Brug geman het register. „Het heeft geen juridische gevolgen voor een paar dat voor die samenle vingsvorm kiest. Niet voor het pensioen, niet voor het erfrecht. Die mensen moeten toch naar de notaris voor een samenle vingscontract." WD, D66, PvdA en Groen Links zien echter wel wat in het partnerregister. „Uit ideële doelstellingen en om een signaal af te geven naar andere gemeenten," aldus Bruggeman. „Maar ook om de aandachts functie, vermoed ik; je vestigt toch de aandacht wanneer je als vierde of vijfde gemeente van Nederland zo'n register instelt." Burgemeester en wethouders van de buurgemeente van Zoe terwoude, Rijneveld, gaan ervan uit dat het onmogelijk is het ge bied tussen de Rijn en het spoor ten westen van de Gemeneweg (de kant van Leiden) groen te houden. Voor landbouwers is het gebied niet meer interes sant, voor bedrijven des te meer. Een meerderheid van de gemeenteraad van Rijr.eveld vindt daarom dat het bestem mingsplan dat gericht iS op het open houden van 'iet gebied herzien moet wordt n. „We kunnen ons toch niet voor stellen dat het gebied er over 25 jaar nog net zo uitziet als nu," hield de CDA'er G. van Bostelen de commissie ruimtelijke orde ning deze week voor. Hij werd in zijn visie gesteund door P. Bregman (SGP/RPF). J. Won- dergem was namens de PvdA open gebied tussen Rijn de enige die bezwaar maakte: rails. Een precedent „We moeten niet zo maar wij ken voor de druk om het gebied te gaan bebouwen," wierp hij tegen. Van de fracties van D66 en de WD waren op het late tijdstip van behandeling geen vertegenwoordigers meer aan wezig. Het open houden van het ge bied stond ter discussie naar aanleiding van een bouwaan- vraag van veevoederbedrijf Tijs sen uit Zoeterwoude. Die wil de gebouwen van De Hoop aan de Rijndijk overnemen, op voor waarde dat de loods aan de zuidkant van de weg flink kan worden uitgebreid. Na een fusie wordt er bij De Hoop sinds 1 mei van dit jaar niet meer ge- Bedrijven De uitbreiding is in stnjd met het bestemmingsplan, maar al leen de PvdA lijkt zich voorlopig te verzetten tegen het bouw plan. Het ziet er naar uit dat de loods er zonder veel problemen zal komen. En daarmee is een precedent geschapen om be drijven te vestigen in het nu nog der geval de fracties van de CDA en de SGP/RPF geen bezwaar tegen hebben. In het verleden heeft de ge meente Hazerswoude zich altijd hard gemaakt voor het open houden van het gebied ten wes ten van de Gemeneweg. Een van de argumenten daarvoor was dat het Groene Hart niet in tweeën gesplitst moet worden. Het gevaar zit erin dat wanneer het Groene Hart in twee delen uiteen valt, een van de delen te klein wordt om open te houden. In de strijd tegen de TGV is dit nog steeds een van de argu menten van de gemeenten in het Groene Hart. Vanuit de nieuwe raadzaal op de derde etage aan de voorzijde van het Beneden in de hal hangt op de witte liftkoker een grote poster tegen de gebouw zijn de huizen aan de overkant van de vaart zichtbaar, maar van TGV. „Die blijft daar niet hangen, die boodschap is vooral bedoeld voor de door bewoners gevreesde inkijk is geen sprake. „We hebben maan de hoogwaardigheidsbekleders die wij morgen over de vloer krijgen." dag de buren op bezoek gehad. Daar waren veel mensen bij die het Aan de wanden in de hal en in het trappenhuis hangen schilderijen van pand aanvankelijk veel te massaal vonden, maar nu vond iedereen het de plaatselijke schildersvereniging Kameleon. De glimmende stenen best meevallen." Aan de muur hangt het portret van Beatrix, een zeef- traptreden ogen chique, maar van overdadige luxe is volgens Kruithof druk van Marte Röling. „In zo'n nieuwe zaal past geen klassieke kleu- nergens sprake. „We zijn keurig binnen het budget van 3,2 miljoen ge- renfoto." De zaal is al voorzien van nieuwe stoelen. De oude tafels bleven." den voor 1994 vervangen. FOTO'S HIELCO KUIPERS Contributies en boetes hoger, verruimde openingstijden „Onze verontwaardiging is berust op het feit dagelijks verwerkt tot boeren- De Leiderdorpse oppositiepartijen PvdA en Groen Links hebben 'met afschuw kennis genomen' van de bezuinigingsmaatregel die sociaal cultureel centrum de Sjelter staat te wachten. Burgemees ter en wethouders besloten een vrijkomende va cature slechts gedeeltelijk en voor bepaalde tijd in te vullen. „Het college heeft fors op de formatie geknot," concludeerde PvdA'raadslid M. Holier- hoek tijdens de commissievergadering welzijn van gisteravond. dat er in de lopende begroting ineens-ii tal uren is gesneden. Dertig procent van de uren van die formatieplaats vinden wij niet netjes," al dus Holierhoek. Over het tijdelijke karakter van de aanstelling was verder geen discussie; de op positiepartijen legden zich neer bij het recht van het college een dergelijke maatregel te nemen. De bezuinigingsmaatregel wordt verder besproken in de speciale commissievergadering over de begro- kroonde lekkernij", aldus de Zoeterwoudse familie, die afge lopen voorjaar de Jan den Besten-trofee, de prijs voor de beste Nederlandse boerenkaas, in de wacht sleepte. De kaas van de Zoeterwoüdenaren werd gekozen uit .honderden inzen dingen. Het echtpaar Paardekooper runt samen met de zoon een bedrijf van 95 melkkoeien en jongvee. Dagelijks verwerkt het 190 kilo kaas waarvan tien pro cent aan huis wordt verkocht en de rest via de kaasmarkten van Bodegraven, Gouda en Woerden. Kaasboerderij Polderzicht ligt aan de Laan van Oud Raadwijk 8 in Zoeterwoude-dorp. De open dag is zaterdag van negen tot vier uur. Kaashoerderij Polderzicht in Zoeterwoude, dit jaar de maker van de beste boerenkaas van Nederland, houdt komende za terdag open huis. De familie A.W. Paardekooper wil belang stellenden graag laten kennis maken met 'dit nog springle vende ambacht'. Bij Paardekooper wordt de melk kaas. Bezoekers kunnen zater dag de driehoekige melkstarid zien waar vijftien koeien tegelijk worden gemolken, zien hoe de melk vervolgens wordt verwerkt tot wrongel en daarna in het kaasvat onder de pers wordt ge vormd tot een mooi rond 'wa genwiel'. Dat wiel rijpt in de op- i de begrotingssraad op slagruimte tot „de goudgele be- De Leiderdorpse bibliotheek probeert de uitbreiding te redden door zelf maatregelen te nemen die voldoende geld moeten opbrengen. Om de 70.000 gulden bij elkaar te schrapen die jaarlijks nodig is bij een uitbreiding, denkt het bibliotheekbestuur aan verhoging van de con tributie van twintig naar 22,50 gulden en verruiming van de openingstijden. LEIDERDORP UESBETH BUITINK De vergroting met driehonderd vierkante meter kwam op de tocht te staan doordat het colle ge niet bereid was de jaarlijkse "subsidie van 550.000 gulden te verhogen. „We hebben geen re serves en mogen die ook niet ■m hebben." meldde de voorzitter - van het bibliotheekbestuur, P. van de Ven, gisteren in de raadscommissie welzijn. De commissie wil de financiële (on)mogelijkheden voor de uit breiding pas bespreken bij de gen. „Welke winkel maakt begrotingsbehandeling, op 18 september in de commissie en op 28 oktober in de gemeente raad. Van de Ven toonde zich WARMOND/VOORSCHOTEN/WASSE- enigszins verbolgen over de me ters die de bibliotheek heeft moeten inleveren voor een nooduitgang van de Muzenhof. „We hebben die ruimte ingele verd in de goede verwachting dat we die straks bij de uitbrei ding gecompenseerd zouden krijgen," aldus de voorzitter. Van de Ven hamerde op de dienstverlenende functie van de bibliotheek. Verruiming van de openingstijden zou een deel van het geld voor de verbou wing in het laadje moeten bren- deze regio het minst open. „Mi nimaal dertig procent minder dan de concurrerende gemeen ten," hield de voorzitter de commissieleden voor. De bibliotheek wil tegelijker tijd met de verruimde ope ningstijden ook een verhoging van de boetes doorvoeren. Al met al moet de maatregel 20.000 gulden opbrengen. Ruim Mter<1 ingehaakt op de vijfde "boeTepo" Voorver8 !a* «en.endag. wacht de bibliotheek ook meer contributanten en extra uitleen omzet, of één die ze opent?" vroeg Van de Ven de commissie. De bi bliotheek is nu 18,5 uur per week geopend en is daarmee in De gemeente Leiderdorp wil de strijd aanbinden met de kleine criminaliteit. Zowel de politie als het gemeentebestuur en de Leiderdorpers moeten de ver antwoording nemen voor het terugdringen en voorkomen van kleine vergrijpen, zoals fiet sendiefstal, vandalisme en lich te geweldsdelicten. Dat blijkt uit de 'Startnotitie bestuurlijke pre ventie', die deze dagen door de verschillende raadscommissies wordt besproken. „Bestuurlijke preventie is een zaak die de hele gemeenschap aangaat, waarbij ook verant woordelijkheden liggen bij par ticuliere instellingen zoals on dernemersverenigingen, vrou- wenoverleg, buurt- en sportver enigingen alsmede in het on derwijsveld," schrijft burge meester A. Bruggeman in de startnotitie, die een aanzet moet geven tot 'een goede be heersing van de criminaliteit in Leiderdorp'. Leiderdorp steekt gunstig af bij de landelijke cijfers over klei ne criminaliteit. „Toch heeft het beeld iets van een troittoir waaruit al wat tegels worden ge mist en bij geen spoedig herstel nog vele zullen volgen," zo is de vrees wat cryptisch verwoord. Heel wat molens, boerderijen, kerken en andersoortige histori sche gebouwen zetten de deu ren open. Wat Warmond be treft: het dorp staat zaterdag zo wel in het teken van de landelij ke monumentendag als van de (plaatselijke) schippertjesdagen. Burgemeester Van der Wel opent beide manifestaties, 's Morgens om tien uur houdt zij voor het Oude Raadhuis bij het Pleintje bij de Pomp een toe spraak waarmee zij monumen tendag opent. Aansluitend bar sten de Coampagniezangers uit Hoorn los. Daarna spoedt het gezelschap zich naar de ge meentehaven, waar de burge meester zich zal inschepen op een klassieke kleine open schuit. Vanaf dit vaartuig zal zij de schippers van de afgemeerde jachten toespreken. De Stichting Het Zuidhollands De criminaliteitsbestrijding Landschap organiseert zaterdag compact discs. De commissie volstond gis teravond met het geven van nuttige tips om meer geld bin nen te slepen. Sponsoring en een vereniging 'Vrienden van de biliotheek', bedacht D66 bij voorbeeld. Bij de begrotingsbe handeling moet worden beke ken of uit andere bronnen geld die de poorten sluit kan worden getrokken om de uitbreiding te financieren. Dat betekent wel dat elders in het welzijnsbudget moet worden gekort. De voormalige Zilverfabriek ii van de tientallen gebouwen ii met de Stichting Oude Toren, de ruïne van de oude St. Mat- thijskerk worden bekeken. i Voorschoten, enkele jaren geleden op spectaculaire wijze gerestaureerd door textielbedrijf Mexx, is zaterdag i de Leidse regio die de deuren open zet. moet over drie sporen lopen, Alcohol- en gokverslaving moet worden teruggedrongen, de ge legenheid mag de dief of van daal niet meer maken en er moet zogenaamd functioneel toezicht komen, zoals conciër ges. Maatregelen moeten 'de mo gelijkheid tot het plegen van de licten beperken', adviseert de startnotitie. Vandalismebesten- dig straatmeubilair en snel her stel van de schade aan scholen, huizen, winkels en straatmeubi lair moeten de vandalen de lust tot vernielen ontnemen. ndeling door het land goed 'Huys te Warmont'. Het Ï5O-I8O jaar oud.Ook huizen er de ^rdagzijn tien monumen kerken staan dit Voorschoten centraal op nogal wat dieren in het bos c het landgoed interessant van wege de verschillende stijlvor men in de tuinarchitectuur. Het kasteel dat bij het landgoed hoort, is privé-bezit en dus niet te bezichtigen. Onder leiding van historisch genootschap 'Warmelda' wordt een rondleiding verzorgd door de kapel van Mariëngaerde. Bo vendien kan, in samenwerking het dorp gratis toeganke lijk voor alle geïnteresseerden - te herkennen aan de vlag met sleutels. Op verzoek van de ge meente heeft de Stichting Leef baar Voorschoten deze Open Monumentendag georgani seerd. Bezoekers kunnen een wan deling maken door het park van het zeventiende eeuwse kloos ter Bijdorp vanaf het hek aan de Veurseweg, en kunnen een rondleiding krijgen door de oude zaal en de kapel van het monument (tussen twee en vijf uur). De Knipmolen (aan het einde van Vliet en wegen, te genover Duivenvoorde) is van tien tot vijf uur te bezichtigen. De Laurentiuskerk, Dorpskerk en voormalige Gereformeerde Kerk aan de Laan van Langen- horst - nu eigendom van schil dersbedrijf Zitman - zetten hun deuren open voor belangstel lenden. De gemeentetoren lige boerderij 'Onder den Acker- boom' naar Ter Wadding, via Berbice naar de Zilverfabriek. 's Morgens van tien tot twaalf uur is er een rondleiding door de voormalige Zilverfabriek, dat nu eigendom is van textielgigant Mexx. Leerlingen van de groe pen 6 van de basisscholen kun nen 'een kijkje nemen in kasteel Duivenvoorde, voor hen wor den rondleidingen gehouden. Centraal informatiepunt is het Ambachts- en Baljuwhuis aan de Voorstraat, dat van tien tot het Kerkplein kan de hele dag vijf is geopend. Daar zijn alle worden beklommen. Ook kan men een wandeling maken door de Voorstraat, het oude hart van Voorschoten, en wor den er fietsroutes uitgezet. Deze routes voeren langs de wandel- en fietsroutes verkrijg baar. Voor leerlingen van groep zes van de basisscholen zijn deze week al rondleidingen gehou den door kasteel Duivenvoorde. ARCHIEFFOTO HENK BOUWMAN Zeven historische gebouwen zijn er zaterdag in Wassenaar te bezichtigen. Dat zijn de Dorps kerk (Plein), het Baljuwhuis (Plein), Huize Neyenburgh (Schoolstraat), de oude Dorps school (Schoolstraat), korenmo len Windlust (Molenweg), raad huis De Paauw (Raadhuislaan i en Kerkewoning (Kerkehout). Speciale aandacht vraagt de or ganisatie dit jaar voor het raad huis, het vroegere paleis 'De Paauw'. Daar wordt momenteel een tentoonstelling gehouden van de bekende Haagse School- schilder Anton Mauve. lok wordt er een doorlopende voor stelling gegeven van een film over Wassenaar uit de jaren vijf tig. Dat gebeurt in de raadszaal.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 22