Regio :6Z==: Nieuwe strop van 41 miljoen dreigt Veel bedrijven blokkeren het alarmnummer 06-11 'Boete voor knoeien tachograaf omhoog' Cellentekort in arrondissement Den Haag het grootst Donderdag 12 september 1991 Redactie: 071-161400 WIM SPIERDIJK WIM SCHRIJVER MEIDERT VAN DER KAAU CAROLINE VAN OVERBEEKE JAN WESTERLAKEN MONICA WESSEUNG Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: PIET KOOREMAN 21 Zuid-Holland wil afvoer naar Drenthe stoppen de provincie Zuid-Holland overweegt om de vuilafvoer naar de VAM in Drenthe te staken. Aanleiding hiervoor zijn nieuwe eisen van de provincie Drenthe waardoor Zuid-Holland een financiële strop van 41 miljoen gulden zou oplopen. Omdat met name het vuil uit de Leidse re gio over de provinciegrenzen gebracht moet worden, komt deze nieuwe aanslag voor de bewoners uit dit ge bied dubbel zo hard aan. LEIDEN/SCHIEDAM Aanleiding voor de harde aan varing tussen de provincies Drenthe en Zuid-Holland is het vervroegd invullen van contrac ten voor afvoer van afval door de laatstgenoemde. Dat zou volgens Drenthe wel kunnen, maar ten koste gaan van het contract dat het afvoerbedrijf van de Duin- en Bollenstreek een tijdje geleden heeft geslo ten. Voor alternatieven voor dit contract van de Duin- en Bol lenstreek vraagt Drenthe echter 41 miljoen gulden meer dan voor de vorige overeenkomst. Directeur De Jong van het Provinciaal Afvalverwijderings- bedrijf Zuid-Holland (PROAV) is laaiend over de houding van de provincie Drenthe. „Ze trekken daar nu toch een te grote broek aan. Er is de laatste tijd eis op eis gekomen en wij staan nu met onze mg tegen de muur. Met name de Leidse regio lijdt hieronder", aldus De long. Zuid-Holland voert al gerui me tijd afval naar Drenthe af, maar door onder meer het slui ten van de Leidse vuilverbran ding is die hoeveelheid enorm toegenomen. Volgens De Jong hebben bestuurders van Drenthe het gevoel dat hun pro vincie de dumpplaats is voor het afval uit de Randstad. „Zij hebben nu de loopgraven be trokken door met onaanvaard bare eisen te komen. Ik voorzie dat we de afvoer staken en het geen we daar gestort hebben te rughalen. Ik ben daar nu heel laconiek onder". Zuid-Holland vervoert nu 5000 ton per week naar de ver brandingsovens van de VAM in Wijster, ongeveer twee keer de hoeveelheid die de Leidse regio produceert. De PROAV wil die vracht naar andere plaatsen brengen zoals in Noord-Bra bant, de provincie waarmee on langs contracten zijn gesloten waardoor Zuid-Holland tot eind 1992 een oplossing voor haar probleem met de afvoer van huisvuil heeft. Volgende week begint de PROAV met de afvoer naar Bergen op Zoom. Over de kwestie hebben de milieugedeputeerden uit de twee provincies gisteren overleg gevoerd. De uitkomst daarvan is dat Zuid-Holland nog even mag nadenken, Drenthe had op een snel besluit aangedrongen, over het aanbod. Begin oktober buigt ook het nationaal opererende Afval Overlegorgaan zich over dit probleem. Busmaatschappij West-Nederland staakt twee uur LEIDEN/BOSKOOP Busmaatschappij West-Neder land legt op Prinsjesdag van 12.00 tot 14.00 uur het werk neer. De chauffeurs van de bus maatschappij die voornamelijk in de Rijnstreek rijdt, hebben dit gisteravond tijdens een verga dering besloten. Aanleiding voor de werkonderbreking zijn de wao- en ziektewetplannen van het kabinet Lubbers. Tij dens de vergadering die was be legd door vervoersbond FNV bleken de 60 a 70 werknemers van West-Nederland zeer ver bolgen te zijn over de plannen om te korten op de wao-uitke- ringen. Aanvankelijk wilde een deel van de chauffeurs dan ook het voorbeeld van de NZH vol gen die aanstaande dinsdag de Dat voorstel haalde het echter niet en dus werd besloten tot een beperkte staking van twee uur. Wanneer het kabinet ech ter niets van de plannen terug neemt, overwegen de chauf feurs op 26 september wel een hele dag het werk neer te leg gen. Nettowinst drankenconcern Bols 12 procent omhoog NIEUW-VENNEP. Het drankenconcem Lucas Bols heeft in de eerste helft van dit jaar een nettowinst geboekt van 53,1 miljoen, dat is 12 procent meer dan in hetzelfde tijdvak van vorig jaar. De netto-omzet groeide met 13 procent tot 659 miljoen, voornamelijk door groei op eigen kracht. Het bedrijfsresultaat ging met 8 pro cent omhoog tot 77,2 miljoen. Dit heeft de onderneming dins dag bekendgemaakt. De winst per aandeel van 10 nominaal nam toe van ƒ8,14 naar 8,59 over een met 5 procent ver hoogd kapitaal. Uitgaande van de per 28 augustus doorgevoer de aandelensplitsing in stukken van 2 nominaal komt dit neer op een stijging van ƒ2,11 naar 2,22. Indien zich geen onvoor zienbare gebeurtenissen voor doen zal de nettowinst over 1991 hoger zijn dan vorig jaar 90,1 miljoen). De financiële lasten stegen in de eerste zes maanden van 7,6 miljoen naar 10,3 miljoen, wat hoofdzakelijk werd veroorzaakt door de acquisitie van Ric- cadonna in Italië per eind 1990 en de overneming van Maraü in Brazilië in april jl. Mede met het oog hierop werd het aandelen kapitaal destijds met 5 procent uitgebreid door plaatsing van 310.000 aandelen tegen ƒ196 bij Amev Levensverzekering. Verkeersschout in Den Haag De Moor: (vervolg van pag. 1) LEIDERDORP «JAN WESTERLAKEN De verkeersschout in het arron dissement Den Haag, De Moor, kan zich voorstellen dat de boe te omhoog gaat als een vracht wagenchauffeur met de tacho graaf heeft geknoeid. Op het verbreken van het zegel staat nu een bekeuring van 150 gulden. De belangen om de tachograaf te beïnvloeden worden met de invoering van de snelheidsbe grenzer zo groot dat die tarie ven opnieuw moeten worden bekeken. De verkeersschout suggereert dat wanneer een tachograaf verbroken is, dat die meteen uit de vrachtwagen moet worden gehaald. De fabrikant moet ver volgens de opdracht krijgen een beter apparaat te maken. Het ijken ervan moet gelijk met de apk-keuring worden gedaan. Overigens is er geen controle op de bedrijven die de tachograaf ijken. Betere verzegeling De politie pleit voor een betere methode van verzegeling. Dat kan alleen als er een betere en duurdere methode wordt ont wikkeld. Maatregelen in deze geest blijken hoognodig te zijn. De verkeersdienst van de rijks politie in het district Den Haag trof in cabines van vrachtwa gens de verzegelingen compleet met nummer erop aan. Een en kele keer stapte hij bij een be drijf binnen waar die verzege lingen zo voor het grijpen lagen. De conclusie van de verkeers dienst is dan ook dat er niet moeilijk aan de rode verzegelin gen te komen is. Overigens is er geen controle op de bedrijven die de tachograaf ijken. Buiten schot De verkeersdienst heeft in het tachograaf-onderzoek de vrachtwagens die zand vervoe ren buiten schot gelaten. Die wagens, zegt hij, kunnen niet snel rijden. Autobussen zijn wel gecontroleerd. Een keer werd een touringcar aangehouden die met een snelheid van 120 ki lometer per uur reed. De schijf in de tachograaf kon als bewijs dienen. Er was niet mee ge knoeid. LEIDEN PAUL V Je kunt het best hechtenis worden genomen het arrondissement Den Haag. De kans is hier één op tien dat je door celgebrek op vrije voe- jQU ten wordt gesteld. Dat blijkt uit Bosch, Dordrecht, Middelburg cent minder dan in 1989. slecht af bij hoven in Amster het gisteren gepresenteerde en Leeuwarden de kans heen- Bij het Gerechtshof in Den dam en Arnhem, maar kwarr voorlopige jaarverslag van het Openbaar gezonden te worden 'nihil is'. Haag kan 15 procent van de onlangs negatief in het nieuw; Ministerie over 1990. In totaal werden er vorig jaar binnengekomen zaken niet in toen het 45 mensen moest la In Maastricht is de kans op 779 mensen die in voorlopige hetzelfde jaar worden afgehan- ten gaan hun hoger beroep nie 'vrijheid' even groot, terwijl bij hechtenis waren genomen, deld, zo meldt het jaarverslag, binnen twee jaar was behan de arrondissementen Den heengezonden. Dat is 38 pro- Het hof steekt daarmee niet deld. Groen licht uitbreiding Madurodam De nieuwe plannen voor uit breiding van Madurodam op de huidige plaats in Den Haag. kunnen worden uitge voerd. Het Haagse college van burgemeester en wet houders stelde zich dinsdag achter de plannen van wet houder P. Noordanus. Het merendeel van de be trokken bewonersorganisa ties en natuurverenigingen in Den Haag is niet akkoord, maar is wel bereid om met het gemeentebestuur verder te praten over het alternatief dat op tafel ligt, zo bleek dinsdag op een informatie avond. Voor Madurodam was dat laatste een voorwaarde om met de plannen door te gaan, zo maakte directeur van de miniatuurstad F. Gossink duidelijk. Voorwaarde is nog dat het plan financieel haal baar moet zijn. Madurodam onderzoekt de financiële consequenties van de ver bouwing, waarvoor wellicht een tijdelijke sluiting nood zakelijk is. Voor het nieuwe plan moet een halve hectare bos wor den gekapt, in plaats van de 2.7 hectare in het oorspron- Hiertegei nenden dit voorjaar zoveel bezwaar, dat de uitbreidings plannen in de ijskast werd gezet. Met het nieuwe voor stel lijkt voor Den Haag het gevaar geweken dat Ma durodam uit de stad ver dwijnt, zoals dreigde te ge beuren. De gemeenteraad van Den Haag moet nog akkoord gaan met het plan dat vol gens wethouder Noordanus enkele miljoenen guldens gaat kosten. Behalve uitbrei ding in de Scheveningse Bos jes, wordt verder voorgesteld uit te breiden op de parkeer plaats, een nieuwe parkeer plaats aan te leggen, op- en afritten naar het Hubertus- viaduct af te sluiten en een doorgang vanaf de nieuwe parkeerplaats naar het stadje te maken. De verwachting is dat, zonder tegenwerking, de verbouwing in 1993 kan be ginnen. Ministerie roept op blokkade op te heffen Ook al hebt u écn of meer spaarrekeningen, u zult er nog één moeten openen. Want alleen met de nieuwe RenteRekening van Spaar beleg krijgt u zonder beperkingen de hoogste rente van Nederland. Geen minimum storting. Zonder beperkingen de hoogste rente van Nederland. Dus u kunt zelf bepalen hoeveel u stort en wanneer. Geen minimum saldo. Zonder beperkingen de hoogste rente van Nederland. Dus geeft elk bedrag dat op de rekening staat ook rente. Geen opnamebcperkingcn. Zonder beperkingen de hoogste rente van Nederland. Dus mag u ook kosteloos opnemen wat u wilt. Geen opnametermijn. Zonder beperkingen de hoogste rente van Nederland. Dus u kunt op ieder moment geld opnemen, zonder dat daar boete tegenover staat. Meer vrijheid van handelen is niet denkbaar. Wel de hoogste rente. Toch één voorwaarde. Om een Rente- Rekening te openen (rente momenteel 7,5%) of voor informatie moet u even de coupon invullen of bellen met Spaarbeleg: 06-8822. Uw verzekeringsadviseur kan u ook informeren. De RenteRekening v.m Spaarbeleg, /onder beperkingen de hoogste rente van Nederland. I SPAARBELEG, 100% DOCHTER VAN ^EGON I Ja, stuur mij - vrijblijvend - meer informatie over de Spaarbeleg RenteRekening. I 1 Naam- m/v 1 II I AdreS:1 I Postcode: I i SPAAR I Woon; BELEG LEIDEN JAN WESTERLAKEN Bij veel bedrijven kan het alarmnummer 06-11 niet direct worden gedraaid. Slechts door tussenkomst van de telefoniste is het bij die ondernemers mo gelijk ongevallen, brandjes e.d. te melden. De bazen hebben de 06-lijnen geblokkeerd om onge wenste telefoonkosten tegen te gaan. Het ministerie van binnen landse zaken meldt in een ad vertentie, dat dit niet de bedoe ling is en roept op om aan die ongewenste situatie een eind te maken. Bovendien niet nodig, omdat met een kleine aanpas sing in de telefooncentrale de blokkade van het alarmnummer 06-11 en de 06-nummers van het autonet worden opgeheven. De ongewenste 06-nummers kunnen geblokkeerd blijven, al dus luidt de tekst in de adver- Een rondgang langs het be drijfsleven in Leiden en omge ving en langs de drie grootste gemeentehuizen levert wisse lende reacties op. Om bij de In- fotheek Leiden te beginnen. Alle 06-nummers zijn geblokkeerd. De reden daarvoor laat zich niet moeilijk raden: om oneigenlijk gebruik van de telefoon te voor komen, zegt een woordvoerster. Eigen alarm Bij het ruimtevaartcentrum F.s- tec in Noordwijk moet een be roep op de telefoniste worden gedaan alvorens worden gemaakt met het alarm nummer. Op enkele toestellen kan het nummer wel worden gedraaid. Verffabrikant Sikkens (Akzo) heeft alle 06-lijnen geblokkeerd behalve 06-11. Op alle toestel- Met een kleine aanpassing kan de blokkade van het alarmnummer worden opgeheven len kan dit worden gedraaid. Maar, vertelt een woordvoerster van de pr-afdeling, Sikkens heeft een eigen alarmnummer. Het is de gewoonte dat dit wordt gedraaid als er dringende hulp gewenst is. Vervolgens wordt daar bepaald of er een beroep op 06-11 moet worden gedaan. Indien er sprake is van brand, dan is er een recht streekse telefoonverbinding met de brandweer in Leiden. Semafoon De enige 06-lijn die het Acade misch Ziekenhuis Leiden 'open' heeft staan is het contact kun nen maken met de bezitter van een semafoon. De pretnum- mers. maar ook 06-11, kunnen in het AZL niet direct worden gekozen. De telefoniste kan al leen dit nummer draaien. Het AZL heeft een intern alarm nummer. Eerst moet dit worden gedraaid en vervolgens wordt er gekeken of 06-11 te hulp moet worden geroepen. Bij bierbrouwer Heineken in Zoeterwoude en bij de Leidse universiteit kan het nummer gelijk worden gedraaid. Bij Hei neken zijn verder alle 06-lijnen op slot. Hoe dat met de rest op de mmriMtni is gHttld mag niet naar buiten worden ge bracht. Babbelbox De ambtenaren in het stadhuis van Leiden hebben, naast 06- 11, een extraatje: ze kunnen on gehinderd 'genieten' van wat de babbelboxen, sekslijnen enz. te vertellen hebben. Kortom, alles wat met 06 begint kan gewoon worden gedraaid. Niet één nummer is geblokkeerd. Bij de centrale schijnt het wel eens te zijn voorgekomen dat telefoon tjes met sekslijnen werden doorverbonden. Daar is ook melding van gemaakt. Er zou toegezegd zijn dat de centrale wordt veranderd waardoor het onmogelijk wordt te bellen met de dure 06-lijnen. In de gemeentehuizen van Al phen en Katwijk staat de 06-11 - lijn open. De seks- en babbellij- nen zijn geblokkeerd.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 21