Leidsch Dagblad Vaak geknoei met tachograaf A Westen wil Moskou nu wel snel helpen Leger Joegoslavië negeert Mesic Venema bewijst collaboratie Vestdijk SLEUTELS Verslaafden steeds vaker achter tralies FEITEN EN MENINGEN BINNENLAND Eerste deel serie over 'De narigheid die Politici boos over Strop 41 miljoen Hedendaagse ministelsel, door Frans iemand wegdrukt uitlekken lokatie gulden dreigt bij kunst in museum Nypels en Flip de Kam heeft een prijs' vuilverwerker afvoer van vuil De Lakenhal Onderzoek rijkspolitie: 4 op de 10 chauffeurs frauderen Troepen weg uit Cuba in ruil voor economische steun Donderdag 12 september 1991 opgericht 1 maart 1860 Nr. 39646 Losse nummers f 1,45 fk j) De oplossingen van de wedstrijd- puzzel kunt u vinden in de rubnek MEDEDELINGEN Bijna 40 procent van de Nederlandse vrachtwagenchauf feurs fraudeert met de tachograaf. Ze manipuleren het apparaat zo, dat er met de snelheid kan worden ge knoeid. Dat zegt de afdeling verkeer van de rijkspolitie in het district Den Haag na een onderzoek waarbij de ta chograaf van 100 vrachtwagens nauwkeurig werd beke ken. Herhaaldelijk trof zij verbroken verzegelingen aan. Met een schroevedraaiertje was het apparaat zo afgesteld dat er geen snelheden boven de 80 kilometer, de maxi mum-snelheid voor vrachtauto's, konden worden aange geven. LEIDERDORP JAN WESTERLAKEN De politie begon het onderzoek, waarvan de resultaten morgen worden gepubliceerd, na de aanhouding van een vrachtwa gen die op de rijksweg Den Haag-Amsterdam 105 kilometer per uur reed. De tachograaf gaf maar 80 kilometer aan. Naast de snelheid legt de tachometer ook de rij- en rusttijden vast. De verkeersdienst van de rijkspolitie vraagt zich nu af of de schijf uit de tachograaf nog wel als bewijs kan dienen als een vrachtwagen te hard heeft grenzer er komt, zegt het onder gereden en gebruikt kan wor- zoek, moet paal en perk worden den bij de analyse van een ver- gesteld aan het gemanipuleer keersongeluk. met het apparaat. De voeding De politie wijst bovendien op voor de begrenzer komt uit de de verkeersveiligheid die in ge- tachograaf. Daarom moet er NIEUWSLIJN vaar komt als vrachtwagens te hard rijden. Doordat ze dan meer brandstof verbruiken, wordt tevens het milieu extra aangetast. TNO heeft berekend dat vrachtwagens die 10 kilo meter harder rijden dan de maximum-snelheid, 10 procent meer brandstof verbruiken. De fraude met de tachograaf kan minister Maij-Weggen (ver keer en waterstaat) nog flink parten gaan spelen bij de invoe ring (oktober 1992) van de snel heidsbegrenzer voor vrachtwa- Voordat de snelheidsbe- Minder varkens, meer runderen Het aantal varkens in Nederland is sinds voorjaar 1990 met 5 procent gedaald tot ruim 13 miljoen. De rundveestapel nam daarentegen met 3 procent toe tot ruim 5 miljoen stuks, zo heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek berekend. Ook zijn er meer schapen, geiten, paarden en pluimvee. Het aantal kippen steeg tot 93,6 miljoen stuks, het aantal schapen tot 1,9 miljoen. De geitenstapel nam toe tot 69.000 stuks. De cijfers komen aan de vooravond van het overleg van vandaag tussen het kabinet en het landbouwbedrijfsleven over het mestbeleid. Zie ook pagina Extra politie Sint Maarten succesvol De Nederlandse hulp aan de politie op het eiland Sint Maarten werpt vruchten af. In de vijf maanden dat 17 marechaussees uit Nederland de recherche op het eiland helpen, zijn meer aan houdingen verricht dan in het hele vorige jaar. Officier van justi tie Wesselink bepleit daarom de komst van nog eens tien tot vijf tien marechaussees. Branden Kuwayt voor helft geblust Buitenlandse blusteams hebben de helft van de brandende olie- putten in Kuwayt geblust. Nog zeker 375 putten staan in brand. Het emiraat heeft 935 olieputten, waarvan er in februari 749 werden gesaboteerd door terugtrekkende haakse troepen. Meer dan 650 putten werden in brand gestoken. Kuwayt heeft een be roep gedaan op 9000 deskundigen uit 32 landen om de olievel den weer produktieklaar te krijgen. eerst een verzegeling komen die het onmogelijk maakt dat er nog met tachograaf kan worden gerommeld. Pas dan heeft de begrenzer zin, aldus de rijkspo litie. Als er niets wordt gedaan, zal het aantal fraudegevallen verdubbelen, waarschuwen de onderzoekers. In een eerste reactie trekt de Eigen Vervoers Organisatie (EVO) de fraude met de tacho graaf 'zeer in twijfel'. Er wordt wel eens geknoeid, maar niet op zo grote schaal, meent EVO- woordvoerder mr. D. Andela. Volgens hem is er eerder sprake van onwetendheid en onkunde onder de chauffeurs. Anders ge zegd: ze kunnen niet met de ta chograaf omgaan. Het apparaat is al sinds 1980 verplicht. Bij de Nationale Organisatie voor het Beroepsgoederenvervoer Weg transport (NOB) was vanmor gen niemand voor commentaar bereikbaar. Mitterrand wil topontmoeting over kernwapens De Franse president Mitterrand heeft gisteren gepleit voor een ontmoeting van de vier landen die kernwapens in Europa heb ben gestationeerd. De vier lan den Frankrijk, Groot-Brittan- nië, de Verenigde Staten en de Unie van Soevereine Staten (ex- Sovjetunie) zouden moeten praten over een veilge opslag en beheer van de kernwapens in Europa. „Een bijeenkomst van de vier grootmachten lijkt me onont beerlijk en moet zo snel moge lijk worden gehouden", aldus de Franse president op een persconferentie. Mitterrand zei dat vorige maand tijdens de coup van de conservatieven in de Sovjetunie internationale bezorgdheid was ontstaan over het lot van kern wapenarsenaal van de Sovjetu- MOSKOU/BONN ANP-AFP-DPA-Rtr Het Westen is bereid op korte termijn hulp te bieden aan de Unie van Soevereine Staten (USS), de voormalige Sovjetu nie. In ruil voor Amerikaanse hulp zal Moskou de 11.000 Rus sische Sovjet-militairen uit Cu ba terugtrekken. Unie-president Gorbatsjov heeft dat gisteren beloofd in een gesprek met de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Baker. De VS zullen op hun beurt de voorwaarden voor economische hulp aan Moskou verzachten. Baker zei dat Washington on derscheid maakt tussen huma nitaire en technische bijstand waarop Moskou al kon reke nen en andere soorten hulp, die kunnen worden gekoppeld aan het opstellen van een plan ter hervorming van de econo mie. Aan die hervorming wordt hard gewerkt. Alle vijftien repu blieken van de oude Sovjetunie, met inbegrip van de Baltische staten, vormen op korte termijn een gezamenlijke economische gemeenschap, zo maakte Gor- batsjovs adviseur Jakovlev giste ren in Bonn bekend. Bondskan selier Kohl liet weten dat Duits land bij andere westerse landen zal pleiten voor het opzetten van concrete projecten om de economie van de USS te hervor men. Duitsland loopt met 70 miljard gulden sinds 1989 voor op in de hulp aan Moskou. Gorbatsjov en zijn Russische collega Jeltsin drongen gisteren op de tweede dag van de Confe rentie voor Veiligheid en Sa menwerking in Europa, die de ze maand in Moskou wordt ge houden, opnieuw aan op wes terse steun bij de economische hervormingen in de voormalige Sovjetunie. Moskou heeft de Europese Gemeenschap om voedselhulp gevraagd ter waarde van 12 tot 14 miljard gulden om de winter door te komen. Het gaat om 5,5 miljoen ton graan, 800.000 ton vlees en 900.000 ton suiker. Het verzoek staat in een een brief die EG-commissaris Frans An- driessen heeft ontvangen van waarnemend premier Ivan Sila- jev. Voorzitter Delors van de Eu- Minister van buitenlandse zaken Baker zegt de Unie van Soeverei ne Staten steun toe. ropese Commissie meent dat zeker vier miljard gulden aan voedselhulp nodig is om de USS te helpen. In het Europees Par lement in Straatsburg zei Delors dat de hulp moet worden ge bruikt om voedsel van Polen, Hongarije en Tsjecho-Slowakije te kopen en het vervolgens naar de USS te sturen. De EG-landen besloten eer der voor 1,8 miljard gulden aan voedselhulp en kredieten aan de Sovjetunie te leveren en voor bijna één miljard gulden techni sche bijstand. Daarvan heeft nog weinig Moskou bereikt. Zie ook pagina 5 HET WOORD IS AAN Een echte pessimist is zelfs nog niet gelukkig als hij ongelukkig is. Gaby vanden Berghe VANDAAG Feiten en meningen Familieberichten Film Info RTV Show - Sport VANDAAG OOK SMAAK PAGINA 28 WEG EN WIEL PAGINA 31 LEIDEN - Lange fi les staan in de och tenduren op de Willem de Zwijger- laan richting sta tion. Op diverse plaatsen in de weg wordt nieuw asfalt aangebracht. Daar door is ter hoogte van de Groenoord- hallen slechts één rijstrook beschik baar. Ook werken de verkeerslichten niet meer naar be horen waardoor gevaarlijke situa ties ontstaan. De wegwerkzaamhe den duren nog tot eind van de week. Vanwege het la waai voor omwo nenden wordt 's nachts niet ge werkt. Het Leidato- bestuur is verbol gen dat uitgere kend tijdens de beurs in de Groen- oordhallen de weg wordt geasfalteerd. •FOTO HIELCO KUI PERS HET WEER Koude nacht Heldere nacht. Minimumtempera tuur van 8 graden vlak aan zee tot 2 graden in het binnenland en op veel plaatsen vorst aan de grond. Overdag zonnig en een middag- temperatuur van ongeveer 21 gra den. Wind uit oost tot zuid, zwak tot matig, kracht 3 of minder. Meer studenten naar België voor medicijnenstudie BRUSSEL GPD Mitterrand wil VN-troepen sturen naar Kroatië België heeft momenteel te ma ken met een ware invasie van Nederlandse studenten medicij nen. Van de tweehonderd inge schreven eerstejaars aan de Antwerpse universiteit is bijna de helft Nederlander. Van de 250 ingeschrevenen in Leuven komen er zeventig uit Neder land. België kent geen studen tenstop voor medicijnen. Wel zijn de examens aan het eind van het eerste jaar zo zwaar dat driekwart zakt. De toeloop van Nederlanders was al enkele ja ren aan de gang. Het inschrij vingsgeld voor buitenlanders was echter zeer hoog. Op last van het Europese Hof van Justi tie betalen zij nu hetzelfde als een Belg. BELGRADO-ZAGREB Rtr-DPA-A Het Joegoslavische leger heeft het bevel van president Mesic om alle eenheden binnen 48 uur terug te trekken in de kazer nes afgewezen. Dit heeft het mi nisterie van defensie vanmor gen in Belgrado verklaard. De legertop zal geen gehoor geven aan het bevel als het Joegoslavi sche presidium niet met beslui ten komt die in overeenstem ming zijn met het wapenstil standsakkoord dat na bemidde ling van de Europese Gemeen schap tot stand kwam. Mesic gaf gisteravond in zijn hoedanigheid van opperbevel hebber van het leger de op dracht om alle eenheden bin nen 48 uur terug te trekken. Het leger zegt bevelen van het presi dium te willen uitvoeren, maar geen gehoor te geven aan „ei genmachtige beslissingen van één enkel lid". Mesic had eerder deze week gezegd dat hij het niet opvolgen van zijn bevel als een militaire staatsgreep zou Theun de Vries: Het is veel erger dan ik eerst dacht DEN HAAG ANP LEIDEN »CEES VAN HOORE Steeds meer druggebruikers ko men terecht in gevangenissen, huizen van bewaring, peniten tiaire ziekenhuizen, tbs-inrich tingen en kinderbeschermings huizen. Dat blijkt uit het jaar verslag over 1990 van de ge neeskundig inspecteur Th.J. de Man bij het ministerie van justi tie. Volgens de opgave van 60 ge vangenissen, huizen van bewa ring en penitentiaire ziekenhui zen telde het aantal verslaafden vorig jaar 4.863 heroïneverslaaf- den, 1.380 cocaïneverslaafden, 1.360 verslaafden aan rohypnol en 89 verslaafden aan amfeta mine. Verder waren 1.532 gede tineerden verslaafd aan alcohol. Exacte cijfers over de toena me van binnengekomen ver slaafden zijn volgens de inspec tie niet te geven omdat de regi stratiemethoden het afgelopen jaar zijn gewijzigd. De Man schat de groei tussen de twintig en veertig procent De schrijver Simon Vestdijk heeft tijdens de Tweede Wereld oorlog gecollaboreerd met de Duitsers. Hij prees de op grote schaal uitgegeven Duitse verta ling van zijn romans 'Rumei- land' en 'Ierse nachten' aan als boeken met een 'anti-Britse tendens' en hij heeft zwart op wit verklaard zich te zullen aan melden voor de Kultuurkamer. Deze en meer belastende feiten zijn aangedragen door Adriaan Venema in deel 3B van zijn zwartboek 'Schrijvers, uitgevers en hun collaboratie', dat geheel gewijd is aan Vestdijk. Het boek komt deze week in de handel. Venema kenschetst Vestdijks gedrag als collaboratie 'bij vla gen' en 'uit opportunisme'. Hij citeert in zijn boek uit de brie ven die Vestdijk schreef aan zijn vriend, de schrijver Theun de Vries. In een van die brieven maakt Vestdijk gewag van de Adriaan Venema (rechts) kentschetst het gedrag van Simon Vestdijk als collaboratie bij vlagen en uit opportu nisme. FOTO-S GPD voor hem 'gunstige conjunc tuur' in de oorlog. Daarmee doelde hij op de Duitse over heersing en de mogelijkheden die deze bood voor de afzet van de Duitse vertalingen van Vestdijks 'anti-Britse' ro mans. Theun de Vries, zelf ooit pro minent lid van de Communisti sche Partij Nederland, kijkt met gemengde gevoelens terug op de vriendschap met Vestdijk: „Het is een pijnlijke geschiede nis. Het is veel erger aan ik aan vankelijk dacht. Of ik hem een 'collaborateur' vind? Laat ik het voorzichtig uitdrukken: ik vind zijn gedrag achteraf bezien in derdaad nogal 'dun'. Hij heeft mij over de verkoop van de Duitse vertalingen van zijn boe ken om de tuin geleid. Hij heeft het mij allemaal vrij onschuldig voorgesteld, alsof hij niet anders kon toen hij zich eenmaal had aangemeld voor de Kultuurka mer. Maar hij heeft veel meer geld verdiend aan die vertalin gen dan hij mij voorspiegelde." „Vestdijk heeft zich naar mijn mening in zijn gedrag tegenover de bezetter in het begin laten dicteren door zijn angst en later door zijn hebzucht. Daar komt nog bij dat hij een volkomen ge mis had aan wat ik nu maar even sociaal gevoel noem." Zie ook de pagina's cultuur beschouwen. Vandaag zijn in de Den Haag de vredesbesprekingen over Joegoslavië voortgezet. Volgens Kroatië is de conferentie zinloos als de gevechten in Joegoslavië niet onmiddellijk ophouden. De EG moet zich daarvoor beter in spannen, aldus minister Sepa-. rovic (buitenlandse zaken). De Franse president Mitter rand heeft gisteren voorgesteld VN-troepen in te zetten om de strijdende partijen uit elkaar te houden. Hij verwacht dat Slove nië en Kroatië uiteindelijk onaf hankelijk zullen worden. Over erkenning van de twee repu blieken had Mitterrand het ech ter nog niet. De Nederlandse EG-gezant Wijnaendts is gistermiddag in de buurt van het Kroatische stadje Okucani aan de dood ontsnapt. De helikopter van het Joegoslavische federale leger waarmee hij vloog, werd op weg naar het fel omstreden plaatsje aan de snelweg tussen Zagreb (Kroatië) en Belgrado (Servië) vanaf de grond beschoten. En kele kogels troffen de brand stoftank, waardoor het toestel tot landen werd gedwongen. Niemand aan boord liep letsel op. In Kroatië gaat het geweld on verminderd door. Serviërs, die tegen de onafhankelijkheid van Kroatië strijden, openden giste ren een nieuw front. Zij vielen de Maslenicki-brug aan, die de laatste verbinding vormt tussen de steden aan de Dalmatische kust (Zadar, Split, Dubrovink) en centraal Kroatië. Een woord voerder van de politie in Zadar zei dat de brug is afgesloten, maar nog steeds in Kroatische handen is. abonnement betaal ik daarn Per maand (f 26,45) v.aeutom I tische betaling* Pe-kwanaal It 76,75) via ecce i i e bezorging) I Leidsch Dagblad ier 10050 2300 VB Leiden I 8 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1