Leiden Plaats van vuilfabriek had nog geheim moeten blijven Tweetal krijgt vier jaar cel voor moord op vader PvdA: initiatief voor referendum bij burgers Nu al 599 protestbrieven Woningen bij school helpt tegen vandalen Doel van kidnapping per motor blijft onduidelijk Zorgen over toekomst Leidse dagbladen Bij ons Is een Keukenadvies geen Opgeklopt verhaal. SieMatic Donderdag 12 september 1991 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER Eindredactie: HENK HOUTMAN Vormgeving: RUTGER J HOOGERDUK HET INITIATIEF tot een volksraadpleging moet niet alleen van de politiek maar ook van de burgers komen, vindt de PvdA NIEUWSLIJN Kinderen met luchtbuks beschoten Twee zusjes van zeven en negen jaar zijn gistermiddag bescho ten met een luchtdrukwapen. De kinderen speelden op een bas ketbalveldje nabij de Agaatflat toen ze kort na elkaar een hevige pijn aan de zijkant van hun hoofd voelden. De luchtdrukkogel tjes veroorzaakten kleine wondjes en forse bloeduitstoringen. De kinderen konden ter plekke door een dokter worden behandeld. Kluisje in België teruggevonden Een kluisje, dat maandagmiddag uit een woning aan de Oude Vest werd gestolen, is gisteren teruggevonden in een afvalcon tainer bij een wegrestaurant langs de snelweg richting Antwer pen. Het kistje was opengebroken, maar de inhoud waarde papieren en paspoorten was voor de dief kennelijk niet inte ressant. Alle spullen zaten er namelijk nog in. De eigenaar heeft zijn bezit inmiddels weer terug. Twee broers die in juni hun 64- jarige vader vermoordden in het woonwagenkamp aan het Trek-, vaartplein, moeten vier jaar de cel in. Het duo werd vanoch tend door de Haagse rechtbank schuldig bevonden aan het doodslaan van hun vader. De rechtbank wilde er niet aan dat dit met voorbedachte rade ge beurde. President Timmermans achtte doodslag wel bewezen, ze noemde het optreden van de twee 'meedogenloos'. Het duo (een 32-jarige Leidenaar en een 30-jarige man uit Maastricht) was tot de daad gekomen na ja renlange terreur die de vader uitoefende op het gezin. Toen van de zomer duidelijk werd dat ook nog eens incest had iet het 9-jarige doch tertje van de Maastrichtenaar reden de broers op 15 juni naart hun vader. Ze schopten en sloe gen hem zo hevig dat de man aan zijn verwondingen over leed. De broers hielden bij de zitting van twee weken geleden vol dat ze nooit de bedoeling hadden hun vader te doden. Of ficier van justitie Van Lieshout dacht daar anders over en eiste acht jaar gevangenisstraf we gens moord met voorbedachte rade. De president van de recht bank Timmermans hield bij de uitspraak rekening met de tragi sche geschiedenis van de fami lie. Het slachtoffer dronk, was agressief en jarenlang mishan delde hij zijn vrouw en kinde ren. De man pochte ook gere geld met pistolen. Ook bij me de-bewoners van het woonwa genkamp was hij niet geliefd. Raadsman Moszkowicz jr. van de verdachten wees hier tijdens de zitting veertien dagen terug ook op. Hij vroeg om vrijspraak. Zijn cliënten hadden volgens hem gehandeld onder psychi sche overmacht. ,,In feite zijn ze zelf slachtoffer. Daarbij is dit een incident zonder kans op herhaling", stelde hij vast. De rechtbank vindt echter dat de broers zich bewust habdden moeten zijn van de gevolgen van de afstraffing. In de Haagse rechtszaal deed zich vanoch tend nog een opmerkelijk inci dent voor. Toen Timmermans verklaarde dat de zoons zijn vrijgesproken van moord met voorbedachte rade, gingen aan wezige kampbewoners ervan uit dat de twee niet de cel in hoef den. Er klonk een luid gejuich op de publieke tribune. De te leurstelling was dan ook groot toen Timmermans liet weten dat ze wel vier jaar moeten zit ten wegens doodslag. Achter de rioolzuivering van het hoogheemraadschap aan de Voorschoterweg moet over enkele jaren eei Boos, geïrriteerd en verdrietig zijn de Leidse raadsleden over het voortijdig uitlekken van de beoogde plek voor de vuilscheidingsinstallatie aan de Voorschoterweg in Lei- den-zuidwest. „Heel erg stom", noemde wethouder H. de la Mar (milieu) de bekend making van de locatie door van de Provinciale Afvalverwerking. Die kwam op een mo ment dat er voor de politici en de buurt nog geen informatie voorhanden was. De raadsleden, die gisteren pas de stukken kregen, vinden het vooral beroerd voor de buurtbewoners die geen idee hebben wat hun boven het hoofd hangt. partij denkt daarbij 'als eerste LEIPEN*stap' aan het initiatief vanuit de De Leidse PvdA-fractie vindt dat burgerij om over raadsvoorstel- het referendum, ondanks het len een volksraadpleging te or- fiasco van de raadpleging rond ganiseren. Als dat succesvol zou" de sluitingstijden, niet mag zijn, kan de burgerij ook met ei- worden afgeschaft. Het referen- gen onderwerpen komen, zo dum over de sluitingstijden ver- hoopt de PvdA-fractie. De PvdA liep ongelukkig, omdat de poli- verwacht overigens niet 'dat tiek 'geforceerd' tot een onder- met af en toe een referendum werp is gekomen, zo stelt de de kloof tussen burgers en be- PvdA. Daarom stellen de socia- stuur wordt overbrugd'. Zij ziet listen nu voor om groepen bur- het referendum als een van de gers zelf het initiatief tot een re- vele elementen van bestuurlijke ferendum te laten nemen. De vernieuwing. LEIDEN KAREL BERKHOUT Eind juli meldde het Leidsch Dagblad de komst van de com- posteringsinstallatie, die vol gens de Proav gaat bestaan uit vier torens van 25 meter hoog. De buurtbewoners richtten vrij wel onmiddellijk een actiegroep op uit angst voor overlast. „Ik kan mij dat voorstellen. In het verleden hebben veel mensen ervaring opgedaan met beloftes dat er geen stankoverlast zou zijn, terwijl dat dan toch het ge-" west, val bleek te zijn", zei'SP-raads- lid C. Vergeer gisteren in de milieu. laatste woord daarover zeker niet gezegd. Op 24 september kunnen de bewoners een informatie-avond bezoeken, meldde bestuursme- dewerker h. van Wirdum giste ren. „Laat ik de wethouder dan meegeven dat er heel openhar tig wordt gepraat met de bewo ners", zei een ontstemde C. Kramp, raadslid voor het CDA. In een zogeheten mileu-effec- tenrapportage (mer) wordt de overlast onderzocht in zuid- ook in Oegstgeest het Rhijnfront dat ook nog •gelijke vestigingsplaats en dan is een kleinere afvalberg een hele vooruitgang. Tot grote ergernis van de raadsleden hebben de regio-ge meenten bepaald niet vooraan gestaan met het aanbieden van een vestigingsplaats. „Niemand ziet de afvalberg graag groeien, maar tegelijkertijd wil niemand zo'n installatie in de achter tuin", vatte Groen Links-raads lid R. van Schreven samen. Het idee van Kramp om alleen ge meenten die een locatie hebben voorgesteld te laten profiteren van de installatie, vond geen ge hoor. „Dan haken alle kleinere ge meenten af en komt die instal latie er helemaal niet", zei D66- raadslid H. de Goede. JANET VAN DUK De gemeente kon de vragen van de bewoners echter niet be antwoorden. „De onderzoeken zaten wel in de hoofden van sommige ambtenaren maar stonden niet op papier. Ik kon de bewoners dus helemaal geen informatie geven", zei De la Mar. Volgens hem zijn er tussen Leiden en de Proav 'harde woorden gesproken' en is het Ondanks de 'niet zo goede start' (WD-raadslid A. Geertse- ma), waren de raadsleden wel enthousiast over de plannen. Een vuilscheidingsinstallatie kan de afvalstroom in Leiden met 35 procent terugbrengen en dat is gunstig voor het milieu. Bovendien leurt Zuid- Holland en zeker Leiden met zijn afval sinds het sluiten van de Leidse vuilverbranding De stapel protestbrieven tegen de komst van de scheidingsin stallatie voor afval aan de Voorschoterweg telt inmiddels 599 exemplaren.. En de Werk groep Leefbaar Zuid-West ver wacht dat er nog wel zo'n 80 reacties bijkomen. De bezwa ren van omwonenden zijn in middels bij de gemeente gede poneerd. In een brief aan de gemeente raad schrijft de werkgroep er op te vertrouwen dat de ge meente 'een krachtig nee' laat horen tegen het plan om de Politiek vreest fiasco regionale vuilverbranding LEIDEN KAREL BERKHOUT Het financiële beleid van de SA- VA, die voor onder meer Leiden de nieuwe vuilverbrander in Leidschendam bouwt, is giste- ren zwaar onder vuur genomen %in de Leidse politiek. „Er wordt Ihoogst onzorgvuldig omge sprongen met miljoenen gul- piens", zei CDA-raadslid - C. -■ftKramp gisteren imëen commis- v sievcrgadefing Volgens wet - houder II. de la IVlar, die in het dagelijks bestuur zit. Ls-de SA VA een paniekvoetbalorganisatie'. De SA VA is er nog steeds niet in geslaagd om een investe ringsbegroting over dit jaar op tafel te leggen en uit te rekenen wat de installatie van ongeveer 1 miljard gulden nu precies gaat kosten. „Het wordt "in elk geval elke dag duurder", zei De la Mar. Volgens Links-raadslid r. van Schreven is het falen een teken van een gebrek aan goede, ster ke leiding. Zij uitte hiermee in direct kritiek op het Leidse WD-raadslid F. Kuijers die inte rim-manager van de SA VA is. Op dit moment doet advies bureau Beerenschot een onder zoek naar de organisatie van de SAVA. „Het besef leeft inmid dels wel dat er wat moeten ge beuren", aldus De la Mar. LEIDEN» JANET V Vijf eengezinswoningen en een woontorentje van zestien a twintig appartementen verrij zen bij het scholencomplex in Zijlwijk. Stedebouwkundige Van der Wardt presenteert het voor lopige bouwplan vanavond tij dens een voorlichtingsbijeen komst in de openbare school. Het is de bedoeling dat de bouw yvan de premiekoopwoningen in £1993 begint. De gemeente streeft er naar om meer woningen bij scholen te bouwen om het vandalisme terug te dringen, vertelt woord voerder N. Smulders van de di rectie onderwijs. Aan het scho lencomplex aan het Regen boogpad wordt jaarlijks voor ongeveer een halve ton ver nield. Dat is veel, in vergelijking met andere scholen, aldus Smulders. De laagste klassen van de drie scholen worden gehuisvest in nieuwe lokalen aan de buiten kant van het complex, op het grote gazon richting de Zijl. Aan deze half gebogen' wand komen drie vleugels. Daartussen ko men de speelplaatsen. Het woontorentje komt aan het Re genboogpad, de eengezinswo ningen worden aan de kant van de Zwartemeerlaan bij het hui dige gymnastieklokaal neerge zet. De katholieke school krijgt lo kalen voor vijf groepen, de openbare school krijgt zeven klaslokalen en de christelijke school kan acht groepen her bergen. Het huidige noodge bouw telt 31 klaslokalen. Het ministerie van onderwijs heeft geen toestemming gegeven voor een even groot nieuw complex omdat verwacht wordt dat het leerlingenaantal de ko mende twintig jaar terugloopt. Daardoor komt ook een deel van het terrein leeg, dat de ge meente nu wil gebruiken voor woningbouw. Bestaansrecht In het voorjaar begint de nieuw bouw van de katholieke en openbare school. Als het goed is, is dat karwei begin '93 ge reed. Dan begint behalve de woningbouw ook de bouw van de christelijke school. De ge meente probeert gedurende de werkzaamheden de kinderen te huisvesten in de noodlokalen. „Er zijn constant 23 a 24 lokalen beschikbaar, dus dat moet wel lukken", denkt Smulders. De dependance van het com- Eengezinswoningen en woontorentje in Zijlwijk plex blijft de komende vijf a zes jaar siaan omdat de nieuwbouw dan nog te klein is om alle leer lingen te huisvesten. De nood- lokalen hebben vijftien jaar dienst gedaan. Toen ze werden LEIDEN» EMIEL FANGMANN Een 27-jarige motorrijder uit Leiden heeft gistermiddag bij de Arnhemse gemeentepolitie aan gifte gedaan van kidnapping. De man werd naar eigen zeggen maandagochtend nabij Arnhem door een man met een mes ge dwongen hem een lift te geven. Die lift is bij de Oostenrijkse grens geëindigd. De Arnhemse politievoorlich- ter J. Rouwen kan geen details over de zaak geven. „Nee, het onderzoek gaat nu beginnen en we nemen internationaal con tact op". De politievoorlichter ontkent niet dat de Leidenaar nog tamelijk aangeslagen is. De man, als kok werkzaam bij Holiday Inn, werd maandag ochtend in de buurt van een benzinestation nabij Arnhem door een lifter met een helm aangehouden. Hij stopte, waar op de man hem met een mes bedreigde en dwong hem mee te nemen. Onduidelijk was in eerste instantie waar de reis naar toe moest. De Leidenaar zag wel kans later op de dag bij een benzinestation zijn vriendin in Dordrecht te bellen. Tenslot te bracht hij de man tot de Oos tenrijkse grens. Hij keerde, na in totaal 1700 kilometer te hebben afgelegd, dinsdagmiddag in Didam terug. De Leidenaar wil niet met zijn verhaal naar buiten treden. „Hij is zo door de publiciteit overval len, dat hij een paar dagen wil uitrusten", reageert zijn moeder in Didam, die overigens zegt dat haar zoon verder in goede ge zondheid verkeert. Zij schakelde maandag de politie in, nadat uit Leiden het bericht kwam dat hij niet op zijn werk was versche nen, terwijl hij een paar uur eer der uit Didam was vertrokken op weg naar Leiden. Volgens de moeder heeft de werkgever van de man hem aangeraden maar een paar dagen vrij te nemen. De nationaliteit van de kid napper is onbekend. „Volgens mijn zoon hebben ze maar heel weinig woorden gewisseld. De woorden die hij sprak vormden een mengelmoesje van verschil lende talen". Ook heeft haar zoon niet gehoord wat de man in Oostenrijk moest. Dat de Duits-Nederlandse grens moei teloos kon worden gepasseerd, verbaast de moeder van de mo torrijder niets. „Er wordt hier aan de grens niet meer gecon troleerd. Bovendien heeft mijn zoon op de motor altijd zijn paspoort bij zich". LEIDEN KAREL BERKHOUT Wethouder J. Walenkamp (me diazaken) trekt snel aan de hel bij de directie van het dagblad de Leidse Courant, dat uit Lei den dreigt te verdwijnen. Giste ren werd bekend dat de Leidse Courant, die nu al draait met een zeer krappe bezetting, met opheffing wordt bedreigd. Walenkamp zei zich sterk te willen maken voor de verschei denheid van de Leidse pers. Onlangs stuurde Walenkamp een brief naar de directie van het Leidsch Dagblad waarin hij zich zorgen maakte over een aangekondigde reorganisatie bij deze krant waardoor enkele af delingen van Leiden naar Haar lem zouden verhuizen. „Ik heb inmiddels een zeer vriendelijke brief gekregen van de directie en verwacht binnenkort te wor den uitgenodigd", zei Walen kamp gisteren in de commissie economische zaken. In de brief stelt de directie van het LD dat de angst van de wethouder dat de zelfstandigheid van het LD wordt uitgehold, ongegrond is. D66-raadslid S. Blok zei zich grote zorgen te maken over de verschraling van de dagbladen in Leiden. „Ik hoop dat het Leidsch Dagblad en de Leidse Courant voor Leiden behouden kunnen blijven", zei hij. composterings- en scheidings installatie te bouwen naast de rioolwaterzuivering. De pro testbrieven, die ook zijn ver zonden naar de provincie, het hoogheemraadschap en Twee de Kamerleden, bevatten vol doende argumenten tegen de bouw op die plek, meent de werkgroep. Toen de plannen voor de bouw half augustus uitlekten, ont stond grote ongerustheid in de wijk. Leefbaar Zuid-West vroeg raadsleden een reactie, maar alleen een PvdA-raadslid liet van zich horen, aldus de brief. neergezet, bestond het den dat er helemaal geen per manente bouw nodig was, om dat er al twee scholencom plexen in de Merenwijk ston den. „In die vijftien jaar hebben de drie scholen steeds meer hun bestaansrecht bewezen", aldus Smulders. Het gaat om uw manier van koken, uw stijl van leven en uw ideeën over wat mooi en praktisch is. Op die basis ontwerpen wij uw SieMatic keuken In 14 prijsklassen. Bezoek onze showroom U krijgt het dikke SieMatic l keukenideeënboek gratis mee naar huis. 't Liefst een SieMatic. SieMatic Keukencenter Leiderdorp Meubelplein 9, Leiderdorp, tel 071-412615 (1' etage Mijnders Meubelen) Openingstijden mo 13 00-17 3t i| 9 30-17 30./ot tot 17 00 uur c Nabij het kunstwerk aan de Zijloever worden nieuwe schoollokalen en een woontorentje gebouwd. FOTO HIELCO KUIPERS

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17