Kunst |2hh4ltuï*uf i) l*ö l*i? lil 4tth»y hflü SI w SI *1! mik i irtwsji 'ttutwu*! 41/ 'Ik hou me nergens streng aan' Alkmaarse restaurateur ontdekt een Saenredam Expositie Rembrandt in Berlijn begonnen Huetprijs voor Jan Wolkers Donderdag 12 september 1991 Redactie: 071-1 A STOELINGA Eindredactie: „IK BEN INNERLIJK geë migreerd, want het leven speelt zich natuurlijk af in Amsterdam," aldus schil der Fons Haagmans. „EEN KRANS VAN LAURIERBLAD is met deze droogte natuurlijk ook geen pretje," zo reageert Jan Wolkers op de lovende kritiek bij de toeken ning van de Conrad Busken Huetprijs. Fons Haagmans (1948). „Ik heb het strikte systeem verlaten en ben milder gaan schilderen, De boeiende ontwikkeling van Fons Haagmans in de Lakenhal AMSTERDAM/BERLUN ANP/DPA In het Alten Museum in Berlijn is gisteravond de grote tentoon stelling „Rembrandt- de Mees ter en zijn Werkplaats" officieel geopend. De opening is verricht in het*bijzijn van de president van de Bondsrepubliek Duits land. Dr. Richard von Weizsac- ker en, naast vele andere promi nente genodigden, de Neder landse minister van wvc d'An- Op de tentoonstelling zijn on geveer negentig schilderijen te zien. De helft is van Rembrandt (1606-1669) zelf afkomstig, de andere helft is geschilderd door leerlingen als Covert Flinck en Ferdinand Bol. Onder de ten toongestelde schilderijen be vindt zich onder meer het on langs in Amsterdam gerestau reerde schilderij „De Staalmees ters" uit 1662. Ook worden ongeveer negen tig etsen en tekeningen van de grote meester getoond. Hoewel de Rembrandttentoonstelling in Berlijn tot 10 november duurt zullen de tekeningen en etsen slechts tot 27 oktober te bezich tigen zijn. Ze zijn dennate ge- Fons Haagmans volgt nauwgezet de inrichting van zijn tentoonstelling. Het is voor hem belangrijk te weten welk schilderij waar komt te hangen. Meer dan 20 werken heeft hij geselecteerd voor een overzichtstentoonstelling die morgen officieel wordt geopend in het Stedelijk Mu seum De Lakenhal. Hij is de eerste moderne Nederlandse schilder van betekenis waaraan De Lakenhal aandacht schenkt. Na hem volgen er meer 'solo-exposities gewijd aan opmerkelijke Nederlandse kunstenaars'. zen' aangeschaft. Deze twee werken, gemaakt met behulp van sjablonen, hebben een ei genaardige dieptewerking. Die werking is ontstaan door een geraffineerd verschuiven van de sjablonen. Vergeleken met zijn eerdere werken worden ze ge kenmerkt door een losse stijl. De Limburger Fons Haag mans is in 1948 in Schinne ge boren en heeft voor de rust een prettig groot atelier in Maas tricht. "Ik ben innerlijk geëmi greerd, want het leven speelt zich natuurlijk af in Amster dam." De hoofdstad bezoekt hij echter genoeg om aan dat leven deel te nemen. Als docent is hij verbonden aan de Academie voor Beeldende Kunst in Am- De schilderijen die Haagmans ,heeft geselecteerd, geven duide lijk een ontwikkeling van zijn stijl te zien. Het zijn werken die hij de laatste vijf jaar heeft ge maakt. Haagmans heeft ze voor deze tentoonstelling weer even in bruikleen, omdat het meren deel van zijn werk is verkocht aan particuliere verzamelaars, instellingen en musea., Ook de Lakenhal heeft, evenals het Mu seum Boymans- van Beuningen in Rotterdam, het Stedelijk Mu- seum in Amsterdam en het Bonnefantenmuseum in Maas tricht, twee schilderijen van hem in het bezit. In 1988 wer den de doeken 'druiven' en 'ro- sterdam. Zijn Leidse expositie begint met het laatste schilderij van zijn laatste overzichtsten toonstelling in het Bonnefan tenmuseum in Maastricht. Dat was in 1986. Een geordende reeks van strakke cijfers en een sleutelgat. Wie stapsgewijs door die vijf jaar werk van Haagmans gaat ziet een markante ontwikkeling, die de kunstenaar zelf ook op valt bij de inrichting van de twee expositiezalen in Leiden. Na vijf jaar is het de eerste keer dat hij zijn collectie weer eens bij elkaar ziet. „Het is allemaal heel geleidelijk gegaan. Van het een kwam het ander. Ik hou me nergens streng aan. Ik heb geen vaste regels. Mijn werk uit de beginperiode is nogal formeel en koel. Maar de laatste jaren is het losser, symbolischer, gewor den. Anders gezegd: ik heb het strikte systeem verlaten en ben milder gaan schilderen". Haagmans ontwikkelde een eigen schilderkunstige woor denschat. Zijn taal bestaat uit bekende symbolen in ritmische patronen op het doek geschil derd. 2ijn fascinatie voor syste men als tarot, kabbalistiek (ge heime joodse leer -r;ed.) en kaartspel steekt hij bij het schil deren niet onder stoelen of ban ken. Een schilderij met 12 har ten heet harten 12. Van zijn symbolen: getallen, kaarttekens en tekens uit de heraldiek (be ker, spiegel, toren, sleutelgat) maakt hij sjablonen. Daarmee gaat hij aan de slag. „Door de vorm vast te leggen, wordt de detaillering binnen de verf gro ter. Door de sjablonen te verleg gen suggereer je diepte". Kleuren Wat Haagmans met de detaille ring binnen de verf bedoelt, wordt duidelijk in de werken die in '88 zijn ontstaan. Hij gaat dan aan de slag met eikeblade ren, korenaren, raven en eike- loof die hij weer op een bepaal de systematische wijze rang schikt. Zwart en wit voeren in die periode de boventoon. In de meest recente werken komen de kleuren weer terug die hij in zijn eerste doeken ge bruikte, zoals vuil-rood, paars, roze, grijs en vaal-blauw. Het elig goed zoi hangen. licht, dat he i zijn dfe tekeningen in novembe later WKÊm - Het Haagmans-behang in de Lakenhal met op de achtergrond zijn eerste schilderij (1986). systematische is door hem dan wat losgelaten. Zijn werken worden daardoor meer op zich zelf staande voorstellingen. Kunstcriticus Godert van Colm- jon schrijft daarover in de cata logus: „Zo komt de kunstenaar tot schilderkunstige voorstellin gen waarin het gekende vraagt opnieuw gekend te worden". Zelf zegt Haagmans daarover: „Dit is een collectie die mooi bij elkaar past. De cijfers, kaartte kens en bloemen liggen ogen schijnlijk ver uit elkaar, maar hebben toch een zelfde beteke nis, een zelfde orde en een zelf de hiërarchie". De reden waarom De Laken hal Haagmans heeft uitgeno digd voor een solo-expositie heeft alles te maken met zijn ontwikkeling. Doris Wintgens* Hotte, conservator moderne kunst van De Lakenhal en sa menstelster van de expositie, noemt het een boeiende en in teressante ontwikkeling. „Die indruk hadden we drie jaar ge leden al, toen we twee werken van hem kochten". Het Bonnefantenmuseum neemt regelmatig werk van Haagmans op in de collectie, meldt een woordvoerder. „Wij volgen hem intensief. Niet om dat het een Limburger is. Nee, die man ontwikkelt zich ge woon boeiend". Fons Haagmans lijkt zich niet echt te bekommeren om zijn ontwikkeling. „Ja, nu bij de in richting sta ik daar even bij stil. Verder ben ik daar niet mee be zig. Twee kleine doeken worden van de grond getild. Met 'Dood Azen' en 'Dood Nar' in het bezit van de PTT, loopt Haag mans naar het kamertje dat FOTO HIELCO KUIPERS door het technisch personeel van de Lakenhal net is behan gen met het typische Haag mans-behang. We zien cijfers, harten, wijn- kelken en sleutelgaten op de wanden. De negens en de zes sen, geluksgetallen, lijken bij Haagmans vette aanhalingste kens. Ze staan vaak in de buurt van een hart, evenals de wijnbe kers. De donkere sleutelgaten zijn op hun kop tegen de wand geschilderd, zodat ze dreigend zijn geworden als vliegtuigbom men. De zevens van Haagmans - het zijn nagels uit een doods kist. Deze kunstenaar maakt werk dat blijft intrigeren en tel kens een ander verhaal vertelt. (Solo-expositie Fons Haag mans, schüderijen 1986-1991. Van 14 september tot 9 decem ber in het Stedelijk Museum De Lakenhal in Leiden). •.telling, die naar verwachting 300.000 be zoekers trekt, is het Alten Muse um voor een groot deel geres taureerd. Kosten van restauratie van het in het oostelijk deel van de stad gesitueerde gebouw, be dragen 1.8 miljoen Duitse mar ken. Na Berlijn is de tentoonstel ling vanaf 4 december tot en het Rijks: i Amsterdar rdez Kaar expositie zijn uit sluitend verkrijgbaar in de voor verkoop bij het Rembrandt Rc- serverings Centrum (RRQ en de plaatselijke VW's. Volgens een woordvoerder van het RRC loopt de voorverkoop in Neder land, die op 1 augustus is ge start',.geweldig". Voor een aantal blokken op de zaterdag In december zijn via het RRC zelfs geen kaarten meer verkrijgbaar, zo zei hij. Via de VWs is dit nog wel mogelijk. Na Amsterdam reist de ten toonstelling door naar de Natio nal Gallery in Londen (26 maart tot 24 mei). Het Britse museum, dat over het algemeen vrij toe gankelijk is, zal voor de gelegen heid entree heffen. THEATERS U wilt wel programma Daarvoor zijn er in uw omgeving drie Bang&Olufsen Centers met het volledige B&O programma en heel veel kennis van zaken: Van Cleef Bang&Olufsen Center LEIDEN Botermarkt 25, Tel. 071-122669 Roest Bang&Olufsen Center OEGSTGEEST Langevoort 11 Tel. 071-174940 TV/Radio de Ru Bang&Olufsen Center VOORSCHOTEN Voorstraat 25, Tel. 071-612616 Bang&Olufsen Center Het Stedelijke museum in Alk maar weet sinds afgelopen dinsdag dat het de eigenaar is van één van de weinige schilde rijen op doek van de 17e eeuw- se Assendelftse kunstenaar Pie- ter Saenredam. De restauratie van het doek, 'Interieur van de Grote (St.Laurens) kerk met zic.ht op het orgel', door de Alk maarder Martin Bijl voor een gisteren geopende tentQonstel- ling in het Rotterdamse muse um Boymans van Beuningen, maakte dat duidelijk. Het doek van Saenredam, die meestal op paneel schilderde, werd gemaakt in de periode tussen 1661 en 1665, het jaar waarin hij stierf. „Tot voor kort stond het doek bij ons bekend als een werk'van de schilder Isa ac van Nickelen," aldus een woordvoerster van het Stedelijk Museum. „Het museum Boymans Beu ningen vermoedde echter al ge ruime tijd dat het een schilderij van Saenredam betrof. Er be staan namelijk uit 1661 tekenin gen die blijkbaar een voorstudie zijn geweest. Ook is bekend dat Saenredam in. dat jaar in Alk maar leefde en tekeningen maakte van het orgel. Wij ver moedden dus al wel dat er een relatie was tussen de tekenin gen en het schilderij, maar niet dat Saenredam van beide de maker was." De constatering van Bijl dat het een schilderij van Saenre dam betrof, zorgde ook voor een fikse waardetoename. In plaats van de ongeveer drie ton waarvoor het werk eerst verze kerd was, zal er nu sprake zijn van zo'n achttien miljoen. DEN HAAG APPELTHEATER vr 13. za 14, 20.15 uur: De Buddha van Ceylon. AT&T DANSTHEATER vr 13. za 14. di 17,wol8, 20.15 uur: Jiri Kylian; No more play. Petit mort, Sarabande, Falling Angels, Sweet dreams, Sechs Tanze. CIRCUSTHEATER wo 18, do 19, 20.15 uur: Moscow Nights. DILIGENTIA vr 13, za 14,wol8. do 19, 20.15 uur-. Youp van 't Hek; Alles of nooit (uitverkocht). DR. ANTON PHILIPSZAAL di 17. 20.15 uur: Prinsjesdagcon cert, Residentie Orkest olv Alexandru Lascae Alfredo Perl, piano, do 19, 20.15 uur-. Glinkakoor uit Le ningrad. dirigent Vladislav Chernus- henko.- capella uitvoering van oa de Vespers van Rachmaninov. KONINKLIJKE SCHOUWBURG ma 16, di 17 (openbare repetitie) wo 18 en do 19 (try-out), 20.15 uur: Het Nationale Toneel; Een Ideale Echtge noot, blijspel van Oscar Wilde, AMSTERDAM CARRE dag (beh ma) 20.00 uur, zo ook 14.00 uur: Les Misérables, naar Vic tor Hugo." DELFT GPD Miele maakt de mooiste en de beste keukens >ANP Het bestuur van de Stichting Amsterdams Fonds voor de Kunst heeft de Conrad Busken Huetprijs toegekend aan Jan Wolkers voor zijn bundel essays „Tarzan in Arles". Dat heeft de stichting gisteren bekendge maakt. Aan de prijs is een geldbedrag verbonden van 10.000 gulden. „Nog los van de moed die er in de keuze voor het essay zit, viel Wolkers' eigengereidheid en verfrissende stijl onmiddellijk op," aldus het juryrapport. Wolkers reageerde gisteren verbaasd over de toekenning van de prijs. „Ik weet nog ner gens van. Is dit misschien een grap. Het is natuurlijk best vere rend maar ik weet nog niet of ik deze prijs accepteer," aldus de Texelse schrijver. Wolkers weigerde eerder de hem toegekende Multatuli- en PC Hooftprijs. „Dat waren toe kenningen voor mijn hele oeu vre en dat vind ik onzin. Het hangt er een beetje van af of je vriendjes in de commissie hebt of je zo'n prijs krijgt. Ze hebben echter nooit de moed gehad mij te belonen voor cén boek, Turks Fruit bijvoorbeeld of Kort Ame rikaans. Daar waren ze altijd veel te laf voor." In haar rapport stelt de jury dat „Wolkers het genre beoefent 'alsof er niets is gebeurd'. Het essay is onder zijn handen een vertrouwenwekkend genre dat informeert, stimuleert en prik kelt." Wolkers toonde zich niet echt onder de indruk van die lof. „Het klinkt wel aardig maar als ik dat mag geloven, kan ik zo langzamerhand wel met een krans van laurierblad gaan lo pen. Hoewel, dat is met deze droogte ook geen pretje. Alle- blaadjes zouden toch al dood zijn." De prijs wordt eventueel op 1 november uitgereikt in Paradiso in Amsterdam. Rembrandt-etsen Kunstbeurs Delft Op de beurs varieert het prijs niveau voor een eenvoudige muntsoort van honderdvijftig gulden tot meer dan ccn mil joen gulden voor zeldzame voorwerpen. Aan schilderijen biedt de beurs, naast stadsge zichten op Leiden, Haarlem en Enkhuizen van Cornelis Sprin ger en j\ndreas Schelfhout, ook een van de oudste vormen vqn schilderkunst. Er is een Russi sche ikoon uit omstreeks 1500 te zien in de kraam van Morsink Ikonen uit Amsterdam. In ci- tempera en gesso-techniek zijn de Heilige Johannes de Voorlo per en de Heilige Nicolaas afge beeld. Kunsthandel De Boer uit de hoofdstad exposeert onder meer een landschap met struikrovers van Philip Wouwer man uit 1649. Het doek is juist zo bijzonder, aangezien Wou werman zijn werk zelden da teerde. Liefhebbers van jan Steen en Pieter Brueghel de jonge zien onder meer een win ters tafereel van Brueghel en de trik-trak spelers van Steen. Van laatstgenoemd werk hangt een vergelijkbaar schilderij in het Als het Rembrandt slecht ging steeg zijn etsproduktie en werd de papiersoort die hij gebruikte goedkoper. Op de 43ste Oude Kunst- en Antiekbeurs die tus sen 5 en 13 oktober in Delft wordt gehouden, biedt Th. Lau- rentius enkele etsen van Rem brandt aan waarvan zeker is, dat ze in de 17de eeuw werden geproduceerd. Verzamelaars die een ets van Rembrandt bezitten en onzeker zijn over de periode waarin deze tot stand kwam, kunnen de originaliteit van de ets op de beurs laten bevesti gen. Voor 17de eeuwse etsen worden certificaten uitgereikt. Samen met Maastricht en PAN Amsterdam vormt Delft de top drie van de nationale kunst beurzen. In het Stedelijk Muse um Het Prinsenhof in Delft worden zeldzame kunstschat ten bij elkaar gebracht, waaron der twee globes die Jodocus Hondius de Oude (1563-1612) maakte van topografische ont dekkingen, zoals de reis van Pieter Dirck Keyser naar de Oost. Daarvan overtuigen wij u graag Miele-Keuken-Centrum "Leiden". Korevaarstraat 11tel. 071-149859. Miele-Keuken-Centrum Ruud Philipsen. Denneweg/hoek Hooistraat 2, tel. 070-3646154. Schrijver geeft scholen boek LEIDEN CEES VAN HOORE De Pools-Amerikaanse schrijver Yehuda Nir heeft besloten de Nederlandse vertaling van zijn boek The lost childhood' te schenken aan de bibliotheken van alle sqholen voor MAVO, HA VO en VWO in Nederland en het Vlaams sprekende gedeelte van België. In zijn boek, dat in februari van dit jaar onder de titel "Verloren kinderjaren' is verschenen, beschrijft Nir hoe hij sa men met zijn joodse moeder en zusic dc verschrikkelijke oor logsjaren in het ghetto van Warschau neeft overleefd. Omdat het verhaal wordt verteld vanuit het perspectief van een tiener vindt Nir zijn boek daarvoor uiterst geschikt.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11