Kunst 'Country is méér dan cowboyhoed en laarzen' Brad Davis overleden Woensdag 11 september 1991 Redactie: 071-161400 CEES VAN HOORE ANNEMIEK RUYGROK JAN RUSDAM SASKIA STOELINGA Eindredactie: MANS SONDERS Vormgeving: RUTGER J HOOGERDUK 7 nieuwslijn Concert op Monumentendag LEIDEN Ter gelegenheid v; terdag 14 september, wordt 's horstkerk, Pieterskerkstraat 1, een concert gegeven. Anton Doorhein (orgel) en Caroline van Oyen (sopraan) vertol ken een programma, gewijd aan Mozart. Uitgevoerd worden on der meer Leipziger Gigue en Adagio in C-gr. Ook 'Die Ihr des unermesslichen Weltalls Schöpfer ehrt', gecomponeerd in op dracht voor de vrijmetselaars, en het beroemde motet 'Exsultate Jubilate' worden ten gehore gebracht. Kamerkoor op zoek naar solisten WASSENAAR Het Wassenaars Kamerkoor onder leiding van Marijke van Klaveren is weer begonnen met de repetities. Voor bereid worden onder meer de adventscantate van Bach, werken van Da Vittoria, Schütz en Hindemith. Op het moment is er in het koor plaats voor een sopraan en een tenor. Informatie: 01751-78310. Gouden Penselen te kijk ZEIST „Staan er plaatjes in?" is de titel van een expositie in Slot Zeist van 2 oktober tot 25 november. Te zien is werk van de vijftien illustratoren die, van 1973 tot nu, zijn bekroond met het Gouden Penseel. De Commissie voor de Collectieve Propaganda van het Nederlandse boek heeft deze jaarlijkse prijs in 1973 in gesteld. Aanvankelijk was de bekroning bedoeld als aanmoedi gingsprijs voor een aankomend Nederlands illustrator. Tegelijkertijd loopt de tentoonstelling „Van jongs af aan ge leerd". Hier geven 150 boeken een globaal overzicht van het ge ïllustreerde kinderboek vanaf 1780. De Stichting Kinderboek- Cultuurbezit in Winsum bezit deze collectie. Arnhem eert Elise Hoomans De recent overleden actrice/re gisseuse Elise Hoomans wordt zondag 15 september in de Arn hemse schouwburg herdacht met een bijeenkomst en een fo totentoonstelling. Hoomans is van bijzonder belang voor het toneelleven in Arnhem geweest. Ze was ruim 22 jaar aan het Arnhemse gezel schap Theater verbonden. Ze wordt zondag om 11.00 uur geëerd door verschillende toneelvrienden. Herdenking en tentoonstelling (ook alleen op zondag te zien) zijn toegankelijk voor alle belangstellenden. VANAF ENKELE DUI ZENDEN tot 15.000 gul den zullen de pas ontdek te tekeningen van Isaac Israels gaan kosten 'IK WIL NIET gebrand merkt worden door het stempel 'country', ik ben tegen m'n zin in dat hokje gestopt," aldus zangers Sandra Vanreys. Nederlandse countryzangeres Sandra Vanreys: 'Liebe Sandra' en 'Dear Sandra' staat er boven de fanmail die countryzangeres Sandra Vanreys uit het Gelderse plaatsje Lichtenvoorde krijgt. De post komt uit heel Euro pa, veelal met verzoeken om foto met handtekening. ,,Ik weet door de teleurstellingen hoe betrekkelijk de roem is, maar ik moet bekennen dat ik me met al die brieven zeer vereerd voel." De zangeres staat na enkele jaren van be trekkelijke rust weer in het middelpunt van de belang stelling. Begin van deze maand vloog Sandra naar Cana da om deel te nemen aan een tien dagen durend coun- tryfestival. Bovendien is ze half september op tv te zien, in een programma van de omroep RTL Plus. Een echte comeback kan het niet genoemd worden. Ook de afgelopen jaren heeft de zange res vaak op het podium ge staan, meestal bij personeel- feesten van bedrijven. Maar ze was, na grootse triomfen, een beetje uit bèeld geraakt. Sandra, toch pas 26, weet wat het is suc cesvol te zijn. Vanaf 1985 was ze vier jaar lang de beste country zangeres van de Benelux, getui ge de vier beeldjes die horen bij de 'Gram Parson Award'. Een li ve tv-show in de Verenigde Sta ten, waarin ze één van de ster ren was, werd door 42 miljoen Amerikanen bekeken. Vanreys - eigenlijk heet ze Van Reys - deed op zeventienja rige leeftijd voor het eerst mee aan een talentenjacht. „Ik weet het nog goed. Henny Huisman presenteerde het, hij had mede lijden met mij omdat het mijn eerste keer was. Ze lieten me de kleedkamer zien, maar ik had niets anders bij me dan de kle ren die ik aan had. Er deden 84 meisjes aan mee. Ik zong twee liedjes van Emmylou Harris en drong door tot de finale." Nashville Vanaf dat carrière in een stroomversnel ling. Ze kwam in contact met de bekende 'countryman' Ben Ste- neker en trad regelmatig op in zijn club in Haaksbergen. Haar eerste manager werd Cor Sanne uit Nieuwkoop, die haar mee nam naar Amerika. Daar trad zij op in de veelbekeken tv-show 'Nashville Now'. Daarna volg den festivals in Engeland, Dene marken, Oostenrijk, Tsjechoslo- wakije en Duitsland. Rond deze tijd werden ook de eerste plaatjes uitgebracht. Haar eerste single, via Normaal manager Mick Froeling, heette 'Vroeger'. „Mijn stijl was het ei genlijk niet, iets teveel een le venslied a la Willeke Alberti." De tweede was een Engelstalige plaat, 'Take a little bit'. Met de volgende kwam de echte door braak. 'This heart will beat', ge schreven door de zusjes May- wood. „Ineens was daar het grote succes. Radio, tv, ik wist niet wat me overkwam", aldus Sandra. Ze kreeg een langdurig contract bij de grote platen maatschappij WEA Records. WEA was er echter tevens de oorzaak van dat de zangeres ook moeilijke momenten moest doormaken. „De maatschappij stopte ineens met de afdeling Nederlands produkt. Ik had een vijfjarig contract maar dat was niets meer waard." Mede door het geharrewar met WEA werd de plaat 'All alone am 1', gepro duceerd door Hans Vermeulen, een complete flop. „Het was een moeilijke tijd, met veel teleurstellingen. Die toestand met WEA heeft aan me gevreten. Dan merk je dat het een keihard vak is. Mijn hele carrière verliep daarvoor zo probleemloos, dat ik niet wist wat incasseren betekende. Een bijzondere ervaring, waarvan ik ook geleerd heb." Een maat schappij hoefde voorlopig niet meer voor haar, Sandra richtte met haar vriend Wim Lenting een eigen bedrijfje op. „We zijn nu zelfstandig ondernemers, re gelen zelf boekingen, doen zelf aan promotie. Zo hebben we al les in eigen handen." Fanmail Zo dicht bij Duitsland leek het verstandig eens aan de andere kant van de grens te kijken. Ze werd benaderd door producer John Möring, die haar Duitstali ge songs liet opnemen. Met succes, want met de liedjes was ze tot drie maal toe te zien op RTL Plus. „En dat heb ik gewe ten. Zelfs mijn tante had me in Torremolinos op tv gezien. Er is een gigantische fanmail op af gekomen." Sandra wil eigenlijk niet country-zangeres genoemd worden. „Met country heb ik de grootste successen behaald, maar ik zing ook pop en Duitstalig. Bovendien, countiy is even veelomvattend als pop. Het heeft ten onrechte de repu tatie gekregen van oubolligheid, van laarzen en cowboyhoeden. Ook in country zijn er stromin gen: cross-over, country-rock, gospel, blue grass. Ik wil niet ge brandmerkt worden door het stempel 'country', ik ben tegen m'n zin in dat hokje gestopt. nu de perfecte showvrouw. Ze heeft zelfs haar borsten er voor laten ver- FOTO GPD Sandra Vanreys: „Dolly Parton, dat is groten." Een andere richting wordt maar moeilijk geaccepteerd." Ze heeft de grootste bewon dering voor Dolly Parton. „Dat is nu de perfecte showvrouw, die er alles voor over heeft, zelfs haar borsten ervoor heeft laten vergroten. Dat hoeft voor mij niet zo nodig, maar het tekent de prof. Hoe ze zich presen teert, haar kleding, de keuze van haar nummers, ik leer er een hoop van." Een andere be roemdheid heeft ze persoonlijk ontmoet: John Denver. „Hij heeft me zelfs een rode roos ge schonken." Sandra heeft van haar hobby haar beroep kunnen maken. „Heerlijk toch? Trouwen, kinde ren krijgen, dat hoeft voorlopig niet. Het is keihard werken, maar ook een soort verslaving, ik zou niet anders kunnen. Na tuurlijk, er waren moeilijke mo menten. Dan denk je even: ik stop ermee. Maar als je dan weer op het podium staat en het publiek is enthousiast, dan vergeet je alle teleurstellingen." Sandra Vanreys is op zondag 15 september op het Europese scherm te zien. De zender RTL Plus zendt op die dag vanaf 16.40 uur het programma 'Best of Kilometer 330' uit, met hoog tepunten van het afgelopen jaar, waartoe de Nederlandse zangeres ook toe behoort. Jan Kassies voorzitter jury 'Nederlandse Filmdagen 1991 AMSTERDAM Jan Kassies, lid van de Eerste Kamer voor de PvdA ën voorzit ter van het Stimuleringsfonds voor de Nederlandse Culturele Qmroepprodukties, wordt voor zitter van de jury van de Neder landse Filmdagen. Behalve Kassies, hebben Max Arian, Theu Boermans, Linda van Dyck, Hedda van Gennep, Rita Horst en Cor Koppies zit ting in de jury. Tijdens de Nederlandse Film dagen, die van 18 tot en met 26 september in Utrecht plaatsvin den, kent de jury de Grote Prijs van de Nederlandse Film, Het Gouden Kalf, toe. Dat gebeurt in de categorieën lange speelfilm, regie, documentaire, korte film, acteur, actrice en commercial. Alleen films die voor competitie zijn aangemeld komen voor be kroning in aanmerking. Naast de prijzen die deze jury uitreikt, wordt onder meer de Vakprijs en de Cultuurprijs toe gekend. De Vakprijs, eveneens een Gouden Kalf, wordt toege kend aan een art-director, die is gekozen door speelfilmprodu centen. De Cultuurprijs, die is inge steld door het Bestuur van de Stichting Nederlandse Filmda gen, gaat naar een persoon of instantie die zich verdienstelijk heeft gemaakt voor de Neder landse Filmcultuur. Ook wordt de prijs van de Stad Utrecht door het Utrechtse college van b en w vergeven ter aanmoedi ging van een regisseur. Cultuurcursus Bij de Leidse volksuniversiteit K O begint op maandag 26 sep tember de cursus 'Kunst en cul tuur van het oude Griekenland, een klassieke rondreis'. In deze cursus neemt docente Marjorie in 't Veld de cursisten mee langs de bekende archeo logische vindplaatsen in Grie kenland. Keramiek van Kees Hulst: „Wonderlijk genoeg wordt het eindresultaat bijna al tijd vaag-figuratief." Expositie Fem en Kees Hulst in 'Oude Raadhuis' Fem Hulst-Stamkart en Kees Hulst exposeren van 21 septem ber tot en met 10 oktober in Ga lerie Het Oude Raadhuis, Doipsstraat 36 in Warmond. Fem Hulst-Stamkart maakt zo wel tekeningen als schilderijen. Zij werkt vooral figuratief, maar de neiging tol vereenvoudiging leidt soms tot abstractie. Haar werk was eerder te zien in de Hooglandse Kerk te Leiden, Artopa in Lisse, het gemeente huis van oegstgeest en in het Provinciehuis in Den Haag. De keramist Kees Hulst, die een opleiding tot interieur-ar chitect genoot, beeldhouwt pas sinds 1990. Hij volgde lessen .bij onder anderen de Leidse kera mist Meinderl Zaalberg, in gale rie Het Oude Raadhuis is kera miek van hem te zien waarin het onderwerp 'Totaliteit' cen traal staat. (Openingstijden: di. 19.00- 21.00 uur, wo. 14.00-16.00 uur, do. 14.00-16.00 uur. za. 11.00- 16.00 uur. zo. 14.00-16.00 uur). Grote collectie werken Isaac Israels ontdekt DEN HAAG» ANP De Haagse kunsthandelaar Ivo Bouwman heeft 400 onbekende werken van Isaac Israels 1865- 1934) ontdekt. Hij heeft de 300 tekeningen en 100 aquarellen en pastels inmiddels gekocht van de erven van een Zwitserse verzamelaar, die zeer waar schijnlijk persoonlijk met Is raels bevriend is geweest. In de kunstwereld wisten mensen van een collectie in Zwitserland; Bouwman werd door bevriende relaties op het juiste spoor gezet. Hij trof voor al werken uit de periode 1918- 1930 aan, veelal vervaardigd tij dens buitenlandse reizen. Is- raëls was een zeer reislustig ty pe en deed zelfs het verre Ne- derlands-Indië aan. Daar mocht hij, en dat was een uitzonde ring, in de Kraton van Solo schilderen. Israëls was ook een bon-vivant, net als de verzame laar, aldus Bouwman. „Dus ze zullen elkaar wel goed aange voeld hebben." Bouwman zal 15 tot 20 van de werken aanbie den tijdens de 43ste Kunst- en Antiekbeurs die in oktober in Het Prinsenhof in Delft wordt gehouden. De beoordeling, se lectie, catalogisering en regi stratie van de overige werken zullen volgens Bouwman nog een lange tijd in beslag nemen. „Ik heb de collectie net twee weken, het is hier op het ogen blik een chaos." In het voorjaar van 1992 is er al wel een ten toonstelling van de overige wer ken in het Haagse Pulchri ge pland. De prijzen voor de teke ningen zullen van enkele dui zenden tot 15.000 gulden lopen, de aquarellen van 5000 tot rond de 100.000 gulden. De Winter signeert Leon de Winter zal op donder dag 19 september zijn nieuwste roman. Supertcx, signeren bij boekhandel Kooyker, Bree- straat. Dat gebeurt 's avonds van half acht tot negen uur. De Winter debuteerde in '76 met 'Over de leegte in de wereld'. LOS ANGELES Première literair variété-programma 'Droom Daad' is de titel van een literair variété-programma van Clara Smit dat op donder dag 19 september in Microthea ter Imperium in première gaat. Het is een collage van liedjes, verhalen en gedichten, samen gesteld door 'I on Uijl en Bart Vieveen. Laatstgenoemde te kent ook voor de regie. De in houd van Droom Daad is ge baseerd op of bewerkt naar tek sten van onder anderen Willem Elsschot, F. Bordewijk, Renate Rubinstein en Piet Paaltjens. Clara Smit is behalve actrice hij toneelgroep Imperium ook zan geres van het levenslied. Dit is haar eerste soloprogramma. Clara Smit speelt bij Imperium drie voorstellingen: op donder dag 19, vrijdag 20 en zaterdag 21 september. Aanvang 20.30 uur. Reserveren is mogelijk via K&O. l UN< HCON< ERTEN k O Jonge, aankomende musici zul len elke donderdag bij K O traditiegetrouw tijdens lunch concerten te beluisteren zijn. Het eerste is op donderdag 1*9 september met de Belgische pianist Stephane de May. De Amerikaanse filmacteur Brad Davis, de ster uit 'Mid night Express', is zondag aan complicaties ten gevolge van aids overleden, zo heeft zijn we duwe, Susan Bluestein, maan dag bekend gemaakt. Davis was 41 jaar. Davis wist al sinds 1985 dat hij sero-positief was, maar had dit verzwegen tegenover de bui tenwereld uit angst geen werk meer aangeboden te krijgen. Volgens zijn weduwe had Davis het aids-virus opgelopen in de tijd dat hij drugs gebruikte. Davis kreeg voor zijn rol in de film 'Midnight Express' (1978) van regisseur Oliver Stone een Golden Globe Award en werd genomineerd voor een Acade my Award. Andere flms waarin hij te zien was waren 'Chariots of Lire', 'Querelle' en 'Rosalie goes Shopping'. In 1985 speelde hij een hoofdrol in een thealcrproduk- tie in New York, getiteld 'The Normal I lean", een stuk over de aids-epidemie. voorlichtingsavond over het kopen en financieren van een eigen huis Welkom donderdag 12 september i het Parktheater. Cornells Geellaan 2 (zijstraat Raadhuisstraat) te Alphen a/d Ri|n. Ontvangst vanaf 19 30 aanvang 20 00 uur HUIS HYPOTHEEK Adviesburo Huis Hypotheek Onafhankelijk hypotheekadvies Aarplem 2. 2406 BZ Alphen a/d Ri|n. telefoon 01720-24003. werkt samen met vele geidverstcekkors on iet Drieman makelaardij te Alphen a/d Ri|n en Nieuwkoop (lid NVM) In het kader van het 15-jarig bestaan van het LVC zal de uit Senegal afkomstige popgroep Senemali, die veel gebruik maakt van slaginstrumenten, op zaterdagavond het podium aan de Breestraat beklimmen. Senemali werd in 1980 opgericht in Dakar. Aanvankelijk speelde de groep een mix van verschillende, traditio nele Westafrikaanse stijlen. In de loop der jaren werden ook westerse invloeden geïntegreerd en groeide Se nemali uit tot een van de populairste bands van het land. In 1987 verhuisde de band naar Nederland. De muziek van het achtkoppige Senemali is uitermate geschikt voor live-optredens vanwege de energieke podiumperformance, waarin percussie een hoofdrol speelt. Aanvang van het concert: 23.00 uur. FOTO PR

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7