Buitenland Einde vervolging Sovjet-dissidenten YS vragen steun voor president Suriname Regering Filipijnen wil referendum over basis EG laat Albanezen ook toe tot vredesconferentie Joegoslavië Joegoslavië: 4000 bedrijven failliet Schending mensenrechten Sri Lanka neemt toe Vredesproces Angola ondermijnd door Unita Polen eist toelating tot EG en Navo Woensdag 11 september 1991 Redactie: 073-150225 RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JAN PREENEN Vertalingen. MARGREET HESLINGA LUUTJE NIEMANTSVERDRItT Vormgeving: MARIANNE VERSCHUREN ONGEVEER 60.000 inwoners van Mada gaskar hebben gisteren in de hoofdstad Antananarivo deelgenomen aan de her denkingstocht voor de 31 demonstranten die een maand geleden om het leven kwamen tijdens een protestmars naar het paleis van president Didier Ratsiraka NIEUWSLIJN Sjevardnadze bemiddelt in conflicten De voormalige Sovjet-minister van buitenlandse zaken, Edoeard Sjevardnadze, heeft zich aangesloten bij een groep voormalige vooraanstaande politici die zich nu bezighouden met het be middelen in internationale conflictsituaties. Dat is gisteren in Atlanta bekendgemaakt door de Amerikaanse oud-president Jimmy Carter. Carter is de drijvende kracht achter de groep, de Raad voor een Internationaal Onderhandelingsnetwerk, die is verbonden aan de Emory universiteit in Atlanta. Het doel van de Raad is volgens Carter „het aanbieden van doeltreffende en ge weldloze middelen om conflicten te beslechten". Carter bemid delde zelf enkele maanden geleden tussen de verschillende par tijen die elkaar in Etiopië bestrijden. Gezamenlijk onderzoek naar ex-nazi's Litouwse parlementsleden hebben gisteren het Israëlische parle ment uitgenodigd mee te helpen in het onderzoek naar nazi- oorlogsmisdadigers die „per ongeluk" zijn gerehabiliteerd door de Baltische republiek. Daarnaast accepteerde de Litouwse pre sident Vytautas Landsbergis een voorstel van het Amerikaanse ministerie van justitie om samen te werken in het onderzoek naar de beschuldigingen als zouden zich nazi-misdadigers be vinden onder 35.000 door Sovjet-rechtbanken veroordeelden die sinds 1988 door Litouwen in ere zijn hersteld. Noren brengen stem uit tegen EG De Noren hebben bij de lokale en regionale verkiezingen een duidelijke stem tegen de Europese Gemeenschap uitgebracht. De winst ging naar de Centrumpartij en de linkse Socialistische Partij die zijn gekant tegen de toetreding van Noorwegen tot de EG, terwijl alle partijen die vóór toetreding zijn verlies boekten. De uitslag van de verkiezingen heeft dan ook de kans dat Noor wegen het EG-lidmaatschap zal aanvragen, verkleind, zo zei dinsdag Gro Harlem-Brundtland, wier Arbeiderspartij het slecht ste verkiezingsresultaat behaalde sinds de Tweede Wereldoor log. Haar partij kreeg slechts 30,5 procent van de stemmen, 5,5 procent minder dan bij de verkiezingen van 1987. Akkoord over lot van Honecker De Unie van Soevereine Staten (ex-Sovjetunie) en Duitsland hebben overeenstemming bereikt over het lot van het voormali ge DDR-staatshoofd Erich Honecker. Het persbureau TASS ci teerde „goed-geïnformeerde bronnen" en meldde dat president Gorbatsjov en de Duitse minister van buitenlandse zaken, Hans- Dietrich Genscher, een „wederzijdse overeenkomst" hebben ge sloten. Over de inhoud van de afspraak tussen beide politici, gaf TASS geen nadere bijzonderheden. De Verenigde Staten dringen aan op internationale steun voor de aanstaande Surinaamse president Ronald Venetiaan. Hij staat voor „formidabele uitda gingen", waaronder het aan pakken van militaire leiders die sinds 1975 twee keer een geko zen regering omverwierpen. Dit staat in een verklaring van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken in Washing ton die gisteren doer de Ameri kaanse ambassade in Paramari bo is gepubliceerd. Washington zegt dat Veneti aan „een moeilijke taak" wacht bij het consolideren van de de mocratie en het herstel van de Suriname. De De Filipijnse regering wil een referendum uitschrijven over de Amerikaanse marinebasis Subic Bay. President Corazon Aquino ging gisteren in Manila 100.000 mensen voor naar de senaat tij dens een manifestatie voor het openhouden van de basis. Ter wijl Aquino na de demonstratie een besloten zitting van de se naat toesprak, ontplofte buiten het gebouw een kleine bom, waardoor vier mannen en een vrouw gewond raakten, aldus de politie. Meer dan 15.000 mensen kwamen bij het se naatsgebouw voor een demon stratie tegen de Amerikaanse aanwezigheid op de eilanden. Het kwam gisteren in de se naat nog niet tot een definitieve stemming over het verdrag met de VS. De parlementariërs ver daagden de zitting en lieten we ten dat mogelijk pas volgende week, na het aflopen van het huidige contract, wordt ge stemd. Franklin Drilon, de secretaris van Aquino, zei dat de regering een voorstel voor een referen dum steunt zoals dat is geop perd door de senaat. De senaat besloot maandag met 12 tegen 11 stemmen dat Subic Bay dicht moet, maar zei er bij dat die resolutie niet definitief is. Officieel moeten verdragen met andere mogendheden door tweederde van de Filipijnse se naat worden goedgekeurd, maar volgens de grondwet kan het congres door middel van Amerikaanse regering noemt de verkiezing van Venetiaan „een beslissende stap in het herstel van burgerbestuur". Om politiek-economische re denen schortte Washington na de militaire staatsgreep van de cember 1990 een leengarantie- programma van vijftien miljoen dollar op. Het programma voor zag in kredieten voor de aan koop van graan, maïs en soja- concentraten in 1991. Een week voor zijn officiële installatie heeft Venetiaan de Surinaamse legertop gewaar schuwd zich niet meer met po litiek in te laten. In een vraagge sprek met de staatsradio zei Ve netiaan dat hij zo snel mogelijk met legerleider Bouterse wil praten. een referendum de mening van het volk vragen. Hoewel be trouwbare opiniepeilingen ont breken, wordt aangenomen dat de meerderheid van de 61 mil joen Filipijnen vóór het open houden van de Amerikaanse basis is. Washington bereikte in juli een akkoord met de Filipijnse regering waarbij Subic Bay tot 2000 tegen een jaarlijkse ver goeding van 203 miljoen dollar mag openblijven. Een meerder heid in de senaat vindt die ver goeding echter te mager. Hoe wel de senaat heeft laten door schemeren eventueel de onder handelingen te willen herope- Er komt een einde aan de vervolging van dissidenten in de Unie van Soevereine Staten (USS), de voormalige Sov jetunie. President Gorbatsjov heeft dat gisteren beloofd op de eerste dag van de Conferentie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (CVSE). De CVSE-bijeenkomst in Moskou staat in het teken van de mensenrechten. vaarlijk." In de marge van de conferentie houden mensen rechtenorganisaties hun eigen conferentie. Gorbatsjov bedankte het bui tenland gisteren voor de steun aan de democratie in de Sov jetunie tijdens de mislukte staatsgreep van 19 augustus. Hij verzekerde zijn toehoorders dat alle stormachtige veranderingen in de Sovjetunie van na de mis lukte staatsgreep volledig pas ten bij zijn visie van de pe restrojka en dat er geen sprake is van een breuk met zijn eerde re beleid. „Vanaf nu zal de we reldgemeenschap te maken hebben met een unie van soe vereine staten, een land waarin vrije en democratische landen Jelena Bonner, de weduwe van de prominente mensenrechten activist Andrej Sacharov, zei vanmorgen echter dat het voor al in de Transkaukasische en Centraalaziatische republieken nog slecht is gesteld met de mensenrechten. Ze riep de CV SE op snel waamemersgroepen op te zetten in de drie Baltische republieken, Oezbekistan, Turk- menië, Moldavië, Azerbajdzjan en Georgië. Ook toonde Bonner zich bezorgd over de opkomst van de Russisch-orthodoxe kerk. ,,In een land met vele godsdiensten is de vervanging van het staatscommunisme door een staatsreligie zeer ge en dozijnen naties, nationalitei ten en etnische groepen samen leven op vrijwillige en gelijke basis", aldus de president. Hij kreeg na zijn speech een lang durige staande ovatie. De CVSE liet gisteren Estland, Letland en Litouwen toe als nieuwe lidstaten. De Baltische landen zullen de Akte van Hel sinki en het Verdrag die beide vooral de rechten centraal stellen, onder tekenen. Na Gorbatsjov kreeg de Ne derlandse minister van buiten landse zaken Van den Broek, als voorzitter van de Europese mi nisterraad, het woord. Hij uitte zijn bezorgdheid over de depor tatie van Armeniërs uit Nagor- no-Karabach, de Armeense en clave in de Kaukasische Sovjet republiek Azerbajdzjan. Ook noemde hij de CVSE met haar principes van mensenrechten en democratie, de basis voor de oplossing van de burgeroorlog in Joegoslavië. Japanse milieu- en vredesactivis ten protesteren buiten de marine basis Yokosuka tegen de komst van het Amerikaanse vliegdek- schip Independence. Het schip, dat volgens de demonstranten kernwapens aan boord heeft, ver vangt de USS Midway. De Mid- w* r De Griekse regering van premier Konstantine Mitsotakis is gisteren hevig onder vuur genomen door oppositiepartijen, vakbonden voor journalisten en kranten nadat een dag eerder zeven hoofdredacteu ren tot langdurige celstraffen wa ren veroordeeld. Zij werden ge straft omdat ze verklaringen van terroristische bewegingen in hi_n krant hadden afgedrukt. Een in december aangenomen wet ver biedt dit. Zes hoofdredacteuren (onder wie Christos Theoharatos, die op deze foto naar zijn cel wordt gebracht) werden gisteren opgesloten. De zevende, Serap him Fyntanides van het liberale dagblad Eleftherotypia, verblijft in het buitenland maar zal zich vol gens een woordvoerder bij zijn collega's voegen zodra hij terug is in Griekenland. Meer dan 1500 mensen demonstreerden gisteren voor de poorten van de gevange nis in Athene waar de hoofdredac teuren straffen van vijf en tien maanden moeten uitzitten, foto epa dimitrimessinis De EG heeft gisteren aangekondigd dat de Servi sche minderheid in Kroatië en de Albanezen van de Servische provincie Kosovo kunnen deelne men aan de Joegoslavische vredesconferentie on der auspiciën van de Twaalf, die in Den Haag wordt gehouden. In Kosovo dreef de Joegoslavische politie giste ren met traangas en de wapenstok een betoging uiteen van enkele duizenden Albanezen. De beto gers protesteerden in de hoofdstad Pristina tegen Servische maatregelen tegen Albanese scholen. In de stad heerste een „gespannen sfeer", meldde Tanjug. In grote delen van Kroatië hebben zich gisteren nieuwe gevechten voorgedaan tussen Kroatische militietroepen enerzijds en Serviërs en federale Joegoslavische troepen anderzijds. In de republiek Bosnië-Hercegovina, die steeds meer bij de strijd dreigt te worden betrokken, voerden de vice-premiers van Bosnië en Kroatië overleg om te trachten het geweld aan de grens in te dammen. Kroatische gardisten begonnen gister middag kennelijk een nieuw offensief om het ver keersknooppunt Okucani (100 km zuidoostelijk van Zagreb) aan de autoweg tussen Belgrado en Zagreb te heroveren. Kroatische troepen waren in de middag tot de rand van de stad opgerukt, zo meldde het persbureau Tanjug. De leiding van de plaatselijke Servische milities kondigde voor het hele district een directe mobili sering af voor alle mannen tussen 18 en 60 jaar. Wie de oproep niet opvolgt, wordt als „deserteur beschouwd en als verrader veroordeeld", citeerde Tanjug de leiding. Na enkele dagen van betrekkelijke rust ont brandden gisteren ook in het westen van Slavo nic, het Oostkroatische gebied dat door Serviërs van de hoofdstad Zagreb is afgesneden. Ook aan de Kroatische kust werden beschietingen gemeld. Servische strijders beschoten volgens de Kroati sche radio in iie ochtend de hoofdstad Osijek van Slavonië met artillerie. In omliggende dorpen kwam het tot talloze vuurgevechten. Kroaten geen snipper nieuw geld meer. Kroatië heeft geen mogelijk heid om zelf geld bij te laten drukken de inflatie vergroot de vraag naar geld omdat het geen greep heeft op de geld- drukpers. „We moeten restric ties in het betalingsverkeer in stellen, want als we ons aanwe zige kasgeld kwijtraken, bij voorbeeld aan het buitenland, dan kunnen we als economie helemaal niet meer functione ren,", zegt Baletic. BELGRADO-ZAGREB Rtr-GPD In Joegoslavië zijn in de eerste helft van dit jaar al 4000 bedrij ven failliet gegaan. De econo mie van het land zal verder in elkaar storten als de bloedige strijd tussen Kroaten en Serviërs niet spoedig ophoudt. Dat heeft het Joegoslavische persbureau Tanjug gisteren bekendge maakt. Volgens Tanjug heeft een overheidsorganisatie de sluiting van de betrokken bedrijven ge last. Het is niet duidelijk of de betrokken bedrijven daadwer kelijk de poorten hebben geslo ten. Bij de failliete ondernemin gen werken in totaal een mil joen mensen. De jaarlijkse infla tie zal dit jaar naar verwachting op meer dan 100 procent uitko men. De werkloosheid bedraagt momenteel al 17 procent. Joe goslavië kende vóór het op gro te schaal uitbreken van de ge vechten al enorme economi sche problemen. In Kroatië is inmiddels een groeiend tekort aan contant geld ontstaan. Deze republiek heeft sinds het uilroepen van de onafhankelijkheid in juni even min als Slovenië meer zeggen schap over de centrale bank in Belgrado. De reserves van die bank, zegt Z. Baletic van het Kroatische ministerie van eco nomische zaken, zijn in beslag genomen door Servië. Nieuwe handelskredieten en exportga ranties zijn hierdoor uitgesloten voor Kroatië. Bovendien is voor meer dan een miljard dollar aan geld bij gedrukt door Belgrado. Dat ex tra bankpapier ging alleen naar de volgzame republieken van het* land: Servië, Montenegro, Bosnië-Hercegovina en Mace donië. Sinds juni ontvingen de Het vredesproces in Angola heeft gisteren een ernstige te genvaller te verduren gekregen. De pro-westerse verzetsbewe ging Unita verliet de bij het vre desverdrag van 30 mei gevorm de gezamenlijke politiek-mili- Het aantal schendingen van de mensen rechten in Sri Lanka neemt toe, zo blijkt uit een rapport dat de mensenrechtenor ganisatie Amnesty International vandaag heeft vrijgegeven. Amnesty zegt dat dui zenden mensen zijn omgekomen sinds de rebellerende Bevrijdingstijgers van Tamil Elam en de veiligheidstroepen vo rig jaar hun gewapende strijd hebben hervat. Volgens Amnesty maken beide partijen zich schuldig aan schendingen van de mensenrechten. De Tamils, die grote delen van het noordoosten van Sri Lanka in handen hebben, vechten sinds 1983 voor een on afhankelijke staat. Achttien procent van de 17 miljoen Srilankanen is Tamil en 75 procent Singalees. Amnesty, dat in juni voor het eerst sinds 1982 Sri Lanka mocht bezoeken, zegt bewijzen te hebben gevonden dat de veiligheidstroepen duizenden men sen hebben vermoord die ervan werden verdacht banden te hebben met de Ta mil Tijgers. Tussen juli en oktober vorig jaar zijn volgens de in Londen gevestigde mensenrechtenorganisatie ongeveer 3.000 Tamils vennoord of verdwenen in het Amparai-district in het noordoosten van Sri Lanka. „Regeringstroepen lijken, geholpen door paramilitaire moslims en Tamil- groepen die tegen de separatisten zijn, geheel ongestraft op te trèden. Vrijwel geen van de verantwoordelijken voor de ontelbare gevallen van willekeurige ar restatie, marteling en moord is voor het gerecht gebracht." Volgens het rapport hebben ook de Tamil Tijgers zich schuldig gemaakt aan het willekeurig executeren van honder den burgers, zowel van collaboratie ver dachte Tamils als Singalezen. In het rap port wordt verslag gedaan van de wreed heden van heide kanten die weer vergel ding uitlokken van de tegenpartij. In juni vorig jaar vermoordden Tamils meer dan honderd politiemannen die ze gevangen hadden genomen bij een serie aanvallen op politiebureaus in het Batti- caloa-district. Met deze aanvallen kwam een eind aan een wapenstilstand die Lissabon dpa ta're comm'ssie' die de beëindi ging van de burgeroorlog in de Afrikaanse staat moet begelei den. In de commissie nemen ver tegenwoordigers van de rege ring van Angola, van Unita, Por tugal als bemiddelaar, alsmede de Verenigde Staten en de Sov jetunie als garantiemogendhe- den deel. De leider van de Uni- ta-delegatie in de commissie, generaal Salupeto Pena, ver klaarde uit de commissie te stappen omdat de Angolese re geringspartij MPLA „niet bereid dertien maanden had geduurd. De vei- is zich naar letter en geest aan ligheidstroepen reageerden hierop met de overeenkomst van Lissabon „massamoorden en -arrestaties, razzia's en het verlammen van het burgerlijk be stuur". Volgens Amnesty zijn meer dan een miljoen Singalezen vluchtelingen in hun eigen land. Bij een incident pakten de veiligheids troepen 160 inwoners van vier dorpen in Batticaloa op, onder wie baby's, kinde ren en bejaarden. Ze werden meegeno men naar een legerkamp en zijn sinds dien niet meer gezien. Volgens Amnesty bestaat de angst dat ze zijn vermoord, „net als honderden andere burgers die eerder zijn gearresteerd onder gelijk soortige omstandigheden". (van 30 mei) te houden". De commissie ziet toe op de wapenstilstand en de terugtrek king van de regerings- en ver zetsbewegingen in gescheiden zones, en ontmanteling van de meeste troepeneenheden. Bo vendien dient zij vrije verkiezin gen voor volgend jaar voor te bereiden. Beide partijen in Vlc Angolese burgeroorlog, die el kaar zestien jaar hebben bestre den, hadden elkaar de afgelo pen weken herhaaldelijk be schuldigd van schendingen van het vredesakkoord. Premier Jan Krzysztof Bielecki heeft de onmiddellijke toelating geëist van Polen tot de EG en de Navo. Ook Tsjechoslowakije.en Hongarije zouden meteen vol waardig lid van die organisaties moeten kunnen worden. In Washington zei Bielecki gisteren in een toespraak tot de Atlantische Raad van de Vere nigde Staten dat Europa de „historische vergissing" van het communisme moet erkennen, die de ene helft van het conti nent „economische verdoeme nis" heeft gebracht, terwijl de andere helft welvarend werd. Het rijke West-Europa moet volgens Bielecki de politieke wil tonen Oosteuropese landen te integreren in een economisch systeem. De landen die zijn be vrijd van de „waanzin van vier decennia communisme" zou den niet moeten worden ge dwongen te smeken om in de Europese familie te worden op genomen, aldus de premier. De Poolse regering liet eerder deze week al weten niet deel te nemen aan het overleg dat de EG op 19 en 20 september houdt over het geassocieerd lid maatschap van Polen. Tsjecho- slowakije en Hongarije. Het ge associeerd lidmaatschap, dat per 1 januari zou moeten in gaan, is de eerste stap naar vol ledige participatie in het West- europese economische blok.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5