Binnenland Groeihormonen lijken nauwelijks uit te roeien 'De mensen met bloed aan de handen lopen nog vrij rond' Openbaar ministerie wil levenslang voor 'schoften' Aoensdag 11 september 1991 ALTAN ERDOGAN RONALD FRJSART N DEN HURK SJAAK SAAAKAAAN AAARGOT KLOAAPAAAKER Vormgeving: A, Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). Vetmesten is voor veel 'veehouders en handelaars te lucratief „Met groeihormonen is het net als met drugs, zolang er een markt voor is, blijven ze komen." H. Kamphuis, hoofd van de recherche afdeling van de Algemene In spectiedienst van het ministerie van landbouw (AID) weet waar hij over spreekt. In zijn vorige werkkring be streed hij de handel in hard drugs, eveneens verboden goed waaraan gigantisch wordt verdiend. DEN HAAG THEO HAERKENS Vorige week sloeg justitie haar slag. Met invallen op 45 adres sen werd een groei hormonen - netwerk blootgelegd met ver takkingen tot in België, Zwitser land en Italië. Als klap op de vuurpijl werd een compleet fa briekje ontmanteld. De actie was maandenlang voorbereid. Er werden maar liefst driehon derd mensen ingezet. Het on derzoek spitste zich toe op de produktie en het gebruik van groeihormoon en daarnaast de handel in en het illegale gebruik van diergeneesmiddel clenbu- terol. Groeihormonenzijn in Ne derland volstrekt verboden, maar met het gebruik van clen- buterol is het anders. Dit is een belangrijk bestanddeel van anti hoestmiddelen die dierenartsen voorschrijven voor paarden en rundvee. Zolang clenbuterol als medicijn wordt gebruikt, is er niets aan de hand. Het middel wordt echter ook toegediend als daar medisch gezien geen reden voor is. Het is dan een middel dat bij toediening in grote hoe veelheden vet omzet in vlees. Een toevallige bijwerking wordt het hoofddoel. Hoe meer vlees, hoe hoger de opbrengst. Per dier kan het ver schil oplopen tot zo n 300 gul den en dat maakt de moraal van menigeen in de branche rek baar. Jaarlijks worden er in Ne derland een miljoen kalveren vetgemest. Negentig procent gaat naar het buitenland. Bij het farmaceutische bedrijf Dopharma in Raamsdonksveer werd afgelopen weekeinde vie renhalve kilo clenbuterol ge vonden. De inkoopprijs van het witte poeder wordt geschat op vijftigduizend gulden per kilo. Maar de gebruikerswaarde is volgens justitie „vele malen ho ger". Via een netwerk van veeart sen en handelaren werden de middelen over het hele land verspreid. Dat blijkt uit de gro tere en kleinere hoeveelheden die vrijdag bij de huiszoekingen op 45 adressen in beslag wer den genomen. Het onderzoek bij Dopharma strekte zich uit over het gehele weekeinde om dat justitie de hele administratie van het bedrijf moest navlooien. Bovendien wilde men de legale activiteiten van het bedrijf, waar zo'n zestig mensen werken, niet verstoren. Justitie meent dat slechts een tiental werknemers „onder regie" van de directeur heeft meegewerkt aan de pro duktie van groeihormonen. Verbod Het gebruik van geneesmidde len met clenbuterol is aan strenge voorwaarden gebonden. In de varkenshouderij is het ta boe. Kalveren mogen er slechts tot veertien weken mee worden behandeld. De dierenarts moet nauwgezet bijhouden hoeveel hij voorschrijft. Maar in de praktijk tiert de zwarte handel welig. Veeartsen die het spul verhandelen doen dat ook niet om er armer van te worden. Toediening van clenbuterol of groeihormonen legt de veehou ders evenmin windeieren. De 'vrije boeren' krijgen meer geld voor de dieren die ze bij het slachthuis afleveren en de 'con- tractmesters', die voor grote slachterijen of veevoederprodu centen werken, kunnen meer slachtdieren afleveren. Ook handelaren die de dieren vet mesten, verdienen meer. Over de beste methode om het gebruik van deze stoffen te gen te gaan, wordt verschillend gedacht. De Maatschappij voor Diergeneeskunde is voor een al geheel verbod van geneesmid delen met clenbuterol. Het Produktschap voor Vee en Vlees, een belangenorganisa tie van de vleesproducenten en de vleesverwerkende industrie, zoekt de oplossing in strenge controle en een keurmerk voor boeren die volgens de regels produceren. Er komt een kwali teitslabel dat de consument in staat stelt het zuivere lapje vlees te herkennen. Het schap tracht zo de branche te zuiveren van de slechte naam die die in de loop der jaren door opeenvol gende hormoonaffaires heeft opgelopen. Om het vertrouwen terug te winnen is onlangs de Stichting Kwaliteitsgarantie voor de Vleeskalversector opgericht. Week in, week uit houden zeven controleurs de vinger aan de pols bij de 2300 mesterijen in ons land en een achttal belang rijke slachterijen. Woordvoerder S. Dijkstra vindt dat een belang rijke verbetering. Dat de contro le steekproefsgewijs plaatsvindt is volgens hem geen probleem. Onvermogen Staatssecretaris Gabor van land bouw is erg ingenomen met de stichting, die hij een startsubsi die van een half miljoen gulden heeft gegeven. In een brief aan de Tweede Kamer van eind juni geeft hij uiting aan het onver mogen van de overheid mis bruik uit te bannen. Onder meer doordat de capaciteit van politie en justitie te kort schiet. Van intensievere overheids controle verwacht de staatsse cretaris niet veel. Hij wijst erop dat clenbuterol-sporen snel uit de urine yan de dieren verdwij nen. Bovendien is controle op de boerderij tijdrovend, ar beidsintensief en met 1200 gul den per test geweldig duur. In zijn brief aan de Kamer geeft de Gabor aan te verwach ten dat invoering van het kwali teitslabel de wal het schip keert: „..het zal gelet op de voorkeur van de consument ertoe kun nen leiden dat de producent uit financiële overwegingen kiest voor naleving van de voorschrif ten". Met andere woorden: pro ducenten die niet ophouden met rommelen, kunnen hun vlees straks aan de straatstenen niet meer kwijt. Wat precies de gevolgen zijn van het eten van vlees dat is be handeld met groeibevorderende middelen, is niet bekend. Dat geldt zeker voor de lange ter mijn. Het Produktschap houdt het erop dat de schadelijkheid „nooit is bewezen". Het Rijks kwaliteitsinstituut voor land- en tuinbouwprodukten in Wage- ningen, meldt echter „onge wenste effecten" bij hartpatiën ten en zwangere vrouwen na het eten van lever van behan delde runderen. Prof. dr. A. Ruiter, hoogleraar levensmiddelenchemie aan de Rijksuniversiteit Utrecht schrijft de Nederlandse weerzin tegen dit soort middelen voornamelijk toe aan emoties. „Er gebeuren wel ergere dingen, zoals kinde ren die de anticonceptiepillen van moeder opeten". Weten schappelijk acht hij de bestaan de angsten niet gegrond. „Maar emotionele argumenten tellen net zo zwaar. Wie echter vlees eet van een drachtige koe, krijgt heel wat meer hormonen bin- Chileense balling hekelt democratie in zijn land Hij is een gevangene van de vroegere militaire dictatuur en van de huidige democratisch gekozen regering, waarvoor hij zelf heeft gestreden. Hoewel de 35-jarige Chileen Jorge Martin Martinez niet in gevangenschap maar in het 'vrije' Spanje ver blijft, houdt de nauwelijks ver beterde situatie in zijn vader land hem nog steeds in zijn greep. Teruggaan naar zijn vader land kan hij niet, want daar wacht hem het hoger beroep van zijn proces, waarin hij eer der werd veroordeeld tot 50 jaar gevangenisstraf wegens overtre ding van de wapenwet en de antiterroristenwet. Vergrijpen die hij overigens niet ontkent. Maar voor hem waren ze legi tiem, „omdat een onderdrukt volk tegen een dictatuur streed". Martinez past er voor „ver oordeeld te worden door men sen die zo veel bloed aan hun handen hebben en op grond van onder dwang verkregen verklaringen." Hij wacht dus af tot de situatie in zijn land is ver beterd. In de tussentijd zet hij zich in voor erkenning van de moeilijke positie die politieke gevangenen ook onder de hui dige democratisch gekozen re- gering hebben. De Chileen is deze week in Nederland, om vandaag op de traditionele 11 september- herdenking in het Amsterdamse Parad iso een lezing te houden over zijn lotgenoten. Met de le zing herdenkt het Chili Komitee Nederland de val van de socia listische regering van Salvador Allende in 1973. De bijeenkomst staat dit jaar in het teken van een campagne voor vrijlating van de politieke gevangenen. Uit de woorden van Martinze is het er voor hen met de komst van een democratisch gekozen regering niet beter op gewor den. Marteling Meteen na het aantreden van de democratisch gekozen rege ring van Patricio Aylwin op 11 maart 1990 diende minister van justitie Francisco Cumplido een aantal wetten in, die bepaalden dat er geen amnestie voor de gevangenen werd afgekondigd. Er zou langs juridische weg worden bekeken wie er voor vrijlating in aanmerking zouden komen. In het geval van Martinez zou dit betekenen dat zijn proces gewoon doorgaat. In afwachting van zijn proces zou de Chileen in de gevangenis moeten zitten. Voor Martinez en zijn lotgeno ten een groot onrecht. Ze wor den gevangen gehouden door een regering waarvoor zij zelf in woord en vaak in daad hebben gestreden. „En dat terwijl de mensen met bloed aan hun handen nog vrij rondlopen", zegt Martinez. „Je vraagt je af wie nu de macht heeft, je vraagt je af hoe het zit met die democratie. Er moeten nog heel veel moorden worden opgelost voordat we kunnen spreken van een echte demo- De levensloop .van politieke gevangene Martinez verschilt weinig van die van anderen, maar is daarom niet minder schokkend. Samen met een aantal 'companeros' kwam hij in 1974 in verzet tegen het nietsontziende regime van dic tator Pinochet. „De strategie was het land stil te leggen en de dictatuur ten val te brengen", wil Martinez er over kwijt. „Onze acties beston den uit sabotage van het elektri citeitsnet en het mobiliseren van de bevolking tot staking." Op 30 juni 1986 werd Marti nez gearresteerd. De mensen die op dat moment bij hem zijn twee zussen en een neef worden ter plekke neergescho ten. Martinez wordt meegenomen en volgens zijn zeggen door marteling gedwongen tot een bekentenis. Met elektriciteit, slaag, drei ging met verdrinking en fusille ring heeft hij behalve de geeste lijke gevolgen ook blijvend letsel aan nieren en een permanente onvruchtbaarheid overgehou den. „Over dat lichamelijke ben ik inmiddels heen gekomen. Ik voel geestelijk letsel omdat ze eerst mijn familie hebben ver moord, en vervolgens mij on vruchtbaar hebben gemaakt. Je wordt zo als mens ontkend." Na zijn proces werd Martinez in de Chileense hoofdstad San tiago vastgezet, maar wist met veertig anderen via een tunnel te ontsnappen. Na omzwervin gen belandde hij in Spanje. „Maar echt vrij voel ik me hier niet." Arbeiderskind gaat minder vaak studeren DEN HAAG «ANP Vooral lagere inkomensgroepen hebben geprofiteerd van de re cente groei van het middelbaar en hoger beroepsonderwijs. Hun deelname in het universi tair onderwijs blijft daarentegen achter. Het aandeel van kinde ren uit hogere milieus op uni versiteiten blijkt te zijn geste gen. Dat blijkt uit een onderzoek van het Leidse onderzoeksbu reau Research voor Beleid. Het onderzoek maakt deel uit van de evaluatie van de Wet op de Studiefinanciering, die 1986 werd ingevoerd. Het aantal studenten uit ho gere inkomensgroepen nam toe van 25 procent in 1984 tot 30 procent in 1990, het aandeel van arbeiderskinderen daalde van 16 tot 11 procent. Heron derzoek geeft geen duidelijk antwoord op de vraag of de Wet Studiefinanciering invloed heeft gehad op de toegankelijkheid van het hoger onderwijs. Uit een enquête blijkt dat jongeren zich bij hun studiekeuze daar door nauwelijks laten leiden. Proces tegen Tsjechoslowaakse moordenaars Nederlandse vrouw BRATISLAVA «JOSV „Levenslang moeten ze krijgen. Het zijn schof ten." Het is een ongebruikelijke toon voor een vertegenwoordiger van het openbaar ministerie in Tjechoslowakije. Het tekent wel de stemming onder de procureurs-generaal die zijn belast met de voorbereiding van de strafzaak tegen twee Tsjechoslowaakse criminelen. Zij worden verdacht van de moord op een 27-jari- ge vrouw uit Kerkrade, die met haar man met va kantie was in Oostenrijk. De vrouw werd gedood, terwijl haar man zwaar gewond en in coma raak te. Hij werd gevonden langs een Oostenrijkse snelweg, half begraven. De camper waarin het echtpaar zich verplaatste, was weg. Volgende week maandag begint in het grauwe paleis van justitie in Bratislava het strafproces te gen de twee mannen. Zij zijn bij het publiek in middels het verafschuwde symbool geworden van de in januari 1990 door president Havel uit geroepen algehele amnestie. Toen werden zo'n 20.000, deels zware criminelen vrijgelaten. Onder anderen ook het tweetal dat later de Limburgse zou vermoorden. Een maand nadat beiden de gevangenispoort uit liepen, begonnen ze met een rooftocht door West-Europa. Dieptepunt vormde de overval, mishandeling, verkrachting, verdwijning van en moord op de vrouw uit Kerkrade. Spoorloos Op een parkeerplaats nabij de autosnelweg A25 bij Linz in Oostenrijk werd op 23 augustus vorig jaar een ronddolende hond aangetroffen in de di recte omgeving van zijn zwaargewonde, in coma liggende baas. Die kon uiteindelijk met gebaren duidelijk maken wat hem was overkomen. Praten kon hij niet meer, aangezien hij zodanig was mis handeld dat zijn spraakvermogen voor vele maanden totaal was uitgeschakeld. De onbekenden die hem hadden willen doden waren verdwenen. Ook zijn vrouw was spoorloos. Dagenlang werd er in het wilde weg naar haar ge zocht. Er kwam pas schot in de zaak toen de Tsje chische politie eind september een man op heter daad betrapte bij een inbraak. Hij bevond zich in de camper die eigendom was van het Kerkraadse echtpaar. De man verklaarde niets met de moord te ma ken te hebben maar noemde wel de namen van zijn vrienden bij wie inderdaad sporen van de vermoorde vrouw werden gevonden. Zij werden gearresteerd en gaven toe de vrouw te hebben ge wurgd en haar vervolgens te hebben 'begraven' onder een hooimijt. KOKANJE Magie „De schepping is een leerboek dat ons altijd en overal informa tie geeft", schrijft Klazien uit Zalk in het tweede deel van „Al lerhande dingen over de na tuur". Niet iedereen is in staat dat boek te lezen. Daarom ziet zij het als haar taak de mensen over de medicinale eigenschap pen van al wat groeit en bloeit te vertellen. Doodnormale tuin- produkten en de bladeren en vruchten van gewone bomen brengen de lijders aan kwaaltjes en ongemakken al gauw ver lichting. Ik som even een paar adviezen voor u op: Een takje peterselie na het eten opkauwen helpt goed te gen het lastige ophoeren. Een bad met eikeblad is goed tegen aambeien. Een oud middeltje tegen baardschurft is het dagelijks eten van een stukje gesmolten schapevet met krenten. Begin de dag met een rau we appel. Heel goed voor het geheugen. Thee van toverhazelaars helpt tegen spataderen. Hulstthee is goed tegen hoest, jicht, reuma, galkwalen en zwakke spijsverteringsorga- Met andijvie-aftreksel krijgt u een mooie huid. Likdoorns verdwijnen door er in azijn gedompeld klimop blad op te binden. Wie drie keer per dag een glas slawater drinkt, heeft geen last meer van constipatie. Thee van vrouwenmantel is een probaat middel tegen diarree, waterzucht en suiker ziekte. Hier en daar krijgen haar re cepten een magische wending. Een koortslijder zou bijvoor beeld baat vinden bij spinnen, niet alleen dode maar ook le vende. Hoofdpijn kan men be strijden door een dikke spin fijn te wrijven en in een vochtig doekje tegen het voorhoofd te houden. Helpt dat niet en blijft de lichaamstemperatuur hoog, dan zou men pruimen kunnen eten, waarin levende spinnen de plaats van de pitten hebben ingenomen, of zelfs een noot op het hart kunnen dragen, waar van de inhoud door een spin is vervangen. Wat hebben spin nen met het bestrijden van koorts te maken? Ik vermoed dat hun giftigheid er iets mee te maken heeft: dieren die hun prooi met gif verlammen, zijn ook in staat om het koortsver- wekkende gif uit het bloed van de mens op te zuigen. Zit de spin in een pruim, dan wordt dat letterlijk opgevat. Zit hij in een noot, die als een amulet wordt gedragen, dan wordt dat vermogen op magische wijze geinterpreteerd. Ook bij de walnoot vindt er een overgang tussen het na tuurlijke en bovennatuurlijke plaats. Daar lezen we het vol gende: „De tussenschotten uit de noten kunnen veel verlich ting geven aan mensen die pijn in de hartstreek hebben. Onge veer vijf walnoot-tusserischot- ten even laten koken, een kwar tier laten trekken en het vocht heeft dan een kalmerende, pijn stillende werking die snel merk baar is." Hier gaat het om de as sociatie tussen de schotten in de walnoot en de kamerwanden van het hart. Vroeger was deze manier van denken wijdver breid, zowel in het middeleeuw se Europa als in primitieve stre ken. In sommige alternatieve kringen is deze denkwijze nog springlevend. Dan geef je een kind dat niet wil groeien elke dag een brouwseltje van plan ten die juist zeer snel de lucht in schieten. Of je zet een bleek zuchtig persoon regelmatig een slabak voor waarin de frisse ro de kleur van radijs en klaproos de boventoon voert. Niet alleen artsen, maar ook orthodoxe dominees staan zeer afwijzend tegenover het werk van sommige natuurgenezers. Nog niet zo lang geleden werd het Friese Haulerwijk opge schrikt door de woedende uit vallen van een predikant tegen een dorpsgenoot, een magneti seur, die ook kruidendrankjes en onbespoten erwten verkocht. Met de bijbel in de hand, in het bijzonder 2 Thess. 2:8, voer hij uit tegen deze 'wondergenezer': „De komst van de wetteloze is naar de werking des satans met allerlei krachten, tekenen en be drieglijke wonderen." Dominee beschuldigde zijn opponent van niets meer of minder dan zwar te magie! Ik denk niet dat Klazien uit Zalk gauw voor tovenares zal worden uitgemaakt. Zij verkon digt geen extreme standpunten en wandelt als een eenvoudige gelovige door de tuin des He ren. Bovendien bevatten haar boekjes niet alleen recepten maar ook veel huishoudelijke tips. Ze legt uit hoe je met kar nemelk het bad kunt schoon maken of met melk de schoen smeer kunt aanlengen. Thee- vlekken verwijder je met ci troenwater. Een schoorsteenve ger wordt overbodig als je gere geld aardappelschillen in de ka chel gooit. Half-bedorven aard appels smaken weer prima als er een scheut azijn bij het kook water wordt gedaan. Misschien vormen al die

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4