Leidsch Dagblad Hogere premie ziektekosten Eenheden Moskou blijven minderheden beschermen SLEUTELS Voortbestaan van Leidse Courant staat op de tocht Shell Pernis: honderden banen weg Oranje live op televisie 'Haarlems chemie-bedrijf exporteerde gifgas-stoffen' Gestolen WV-bonnen duiken op in Amsterdam Keukens half geld FEITEN EN MENINGEN Vredesconferen tie hoofdzakelijk voor het Westen Bij Shell in Pernis verdwijnen de komende zes jaar 500 tot 1.000 arbeidsplaatsen. Op kor te termijn gaan al zo'n hon derd arbeidsplaatsen verloren, in de jaren daarna wil de direc tie het personeelsbestand met „1 tot 2 procent per jaar" in krimpen. Op dit moment telt het uit een raffinaderij en che mische fabrieken bestaande complex ruim 4.000 perso neelsleden. De oliemaatschappij denkt de 'afslankingsoperatie zonder gedwongen ontslagen te kun nen afronden. Men wil overtol lig personeel binnen Pernis herplaatsen of overplaatsen naar andere Shell-bedrijven. Ook zal een aantal mensen worden ingezet bij P'95, de grote renovatie-operatie van de raffinaderij. De vriendschappelijke voetbal interland tussen Nederland en Polen wordt vanavond door de NOS rechtstreeks op de televisie uitgezonden. De reportage op het derde net begint enkele mi nuten voor acht uur. Hoewel er nauwelijks 10.000 toegangskaarten voor de ont moeting zijn verkocht, gaf de voetbalbond KNVB de NOS gis teravond toch officieel toestem ming voor de tv-uitzending. De omroepstichting heeft het fiat van de voetbalbond nodig om een rechtspreekse reportage door te zetten. BINNENLAND Overleg tussen vakbeweging en kabinet mislukt LEIDEN AbvaKabo wil ac ties bij gemeente op Prinsjesdag REGIO 'Fatale fouten ambulancever voer mogelijk' Woensdag 11 september 1991 opgericht 1 maart 1860 Nr. 39645 Losse nummers f 1.45 Deootossngenvandewedslno-'-.-- puzzel kunt u vinder n de ubnek MEDEDELINGEN Vooral ziekenhuiskosten fors gestegen Verzekeraars van ziektekosten verwachten dat de pre mies voor particulieren het komend jaar flink zullen stij gen. Ook de ziekenfondsen rekenen op hogere premies. Verzekeraar DEL (Draagt Elkanders Lasten) maakte van ochtend een tussentijdse premieverhoging van 4 procent bekend. De andere verzekeraars zulen hun premies waarschijnlijk met ingang van 1 januari 1992 met meer dan 5 procent verhogen. VALKENBURG Voorzitter Leen van Tilburg van het Valkenburgse Paardenmarktcomité wreef zich vanmorgen vergenoegd in zijn handen. Hoewel het er aanvankelijk naar uitzag dat het rustig bleef op de markt, werden er uiteindelijk toch zo'n 80 paarden aangevoerd. „Dat valt niet tegen", aldus Van Tilburg. Transacties kwamen in alle vroegte vooral tussen de handelaren onderling tot stand. Het publiek kwam pas in de loop van de ochtend massaal naar de markt en de vele festiviteiten die er omheen worden geor ganiseerd. De 'oudste paardenmarkt van Nederland' is een echt volksfeest, constateerde burgemeester C. Sinke dan ook tijdens de officiële opening van het evenement om 10 uur. „We moeten er alles aan doen dit voor ons dorp te behouden". Op de foto: een van de jeugdige marktbezoekers bij een paard met veulen. FOTO DtCKHOGEWONING Voor de stijging van de ziekte kosten is een aantal oorzaken aan te wijzen. Een belangrijke factor is het feit dat verpleging in een ziekenhuis een stuk duurder is geworden. Zieken huizen mogen wat zij in het ver leden te veel hebben uitgegeven voortaan doorberekenen in de tarieven. Ook de afspraken over het terugdringen van de werk druk kosten ongeveer 1,5 mil jard gulden. De ziekenfondsen hebben nog meer redenen voor premie verhoging, omdat zij sinds kort 10 procent van hun budgetover schrijdingen uit eigen zak moe ten betalen. Dit geld moeten zij uit hun reserves bijpassen. Volgens ziektekostenverzeke raar DEL zijn bovendien de kos ten voor geneésmiddelen met 1 tot 2 procent gestegen. Dit on danks de invoering -van een nieuw vergoedingssysteem voor geneesmiddelen. Woordvoerder Goossens van de KLOZ, de overkoepelende organisatie van particuliere ziektekostenverzekeraars, wil nog geen uitspraken doen over het effect van het nieuwe ver goedingssysteem. „Het heeft geleid tot nogal wat schomme lingen in de kostprijs. Het is moeilijk te zeggen of dat tot een positief of een negatief resultaat zal leiden". Naast de duurdere verpleging in ziekenhuizen heeft volgens de KLOZ ook de opname van huisartsenhulp in de standaard polissen geleid tot hogere kos ten. Verzekerden gaan nu mak kelijker naar de huisarts en dat leidt weer tot meer verwijzingen naar specialisten en meer zie kenhuisopnames. Tot slot zijn ook de tarieven van specialisten omhoog gegaan. Het KLOZ zal de aangesloten verzekeraars voorlopig nog geen advies geven over verhoging van de premies. Daarvoor zijn de gegevens nog niet duidelijk genoeg. Daarbij komt dat per 1 januari volgend jaar een aantal voorzieningen (onder meer huisartsenhulp, geneesmidde- NIEUWSLIJN Arts Van 't Hek op de bank bij Ajax Tom van 't Hek zit zondag in de dug out van Ajax tijdens de wedstrijd tegen FC Groningen. De aan zijn knie geblesseerde hockeyinternatioqal vervangt clubarts Piet Bon. De medicus van Ajax is ook teamarts van het Nederlands hockeyelftal. Bon ver blijft met Oranje in Berlijn, waar de ploeg deelneemt aan het toernooi om de Champions Trophy, dat komend weekeinde be gint. Gisteren maakte Van 't Hek kennis met de Ajax-selectie. Ook tijdens de trainingen zal hij aanwezig zijn. Balten mogelijk snel lid van VN De Baltische staten kunnen mogelijk volgende week al als nieu we leden tot de Verenigde Naties worden toegelaten. Daardoor zouden ze kunnen deelnemen aan de beraadslagingen van de Algemene Vergadering, die op 17 september beginnen. De Vei ligheidsraad vergaderde gisteren om het verzoek van Letland, Estland en Litouwen om lid te worden in behandeling te nemen. De aanvrage is zonder debat doorgestuurd naar de toelatings commissie. Deze brengt morgen rapport uit en vrijdag stemt de Veiligheidsraad over de toelating, daarna de Algemene Vergade ring. Campagne voor vrouwen in bouw Onder het motto 'een toffe baan in de bouw' is gisteren bij het arbeidsbureau in Amersfoort een landelijke campagne gestart om meer vrouwen en meisjes op de steiger te krijgen. In de bouw werken zo'n 180.000 mensen. Nog geen driehonderd daarvan zijn vrouwen. De wervingscampagne richt zich met na- tussen de 18 en 35 jaar. EG-reisje naar Curasao 'pure geldverspilling' Het" plan van EG-voorzitter Ne derland om de permanente ver tegenwoordigers van de lidsta ten op een weekje Curasao te trakteren, valt niet overal in goede aarde. Sommige regerin gen hebben al verzocht het reis je af te gelasten nu er zoveel aan de hand is in Joegoslavië en de Sovjetunie. Den Haag wil echter dat het snoepreisje doorgaat. De traditie wil dat de voorzit ter van de EG de twaalf perma nente vertegenwoordigers uit nodigt voor een informele bij eenkomst. Het voortbestaan van de Leidse Courant staat op de tocht. De directie van Sijthoff Pers heeft intern aangekondigd het 81 jaar oude dagblad op te hef fen zodra ze geen uitkering meer krijgt van het Bedrijfsfonds voor de Pers. Die bijdrage zal waar schijnlijk snel worden gestopt. Diverse zegslieden binnen Sijthoff - die overi gens allen anoniem wensen te blijven - houden er rekening mee dat de Leidse Courant binnen één tot drie jaar ter ziele zal gaan. Directeur/hoofdre dacteur J. Leune van Westerpers, het onderdeel van Sijthoff dat onder meer de Leidse Courant uitgeeft, bestrijdt dit. Intussen is de krant zwaar getroffen door de opeenvolgende bezuinigingsrondes van het slecht renderende Sijthoff-concem. De redactie in Lei den, waar anderhalf jaar geleden dertien mensen werkten, telt na de personeelsinkrimpingen en vacaturestops nog slechts acht vaste medewer kers. Volgens sommige zegslieden zou de redac tiesterkte uiteindelijk terug moeten naar zeven. Overwogen wordt ook de redactie van de Leid se Courant, nu gevestigd aan de Apothekersdijk, in het voorjaar over te brengen naar het pand van de Zuidhofiand Post (ook eigendom van Sijthoff) aan de Stationsweg. Zie verder pagina Leiden Officier bevestigt onthulling weekblad HAARLEM/MIDDELBURG De bedrijven Bechem Chemie in Haarlem en Eldi Chemicals in Krimpen aan den IJssel en hebben zonder vergunning grondstoffen voor mosterdgas uitgevoerd naar Iran. Zelfs na een politie-inval vorig jaar no vember, waarbij door Justitie een grote hoeveelheid chemica liën in beslag werd genomen, is nog 300 ton grondstoffen voor gifgas illegaal uitgevoerd naar landen als Irak en Zuid-Afrika. De Middelburgse officier van Justitie mr. Tempel bevestigde gisteravond dat de uitkomsten van een gerechtelijk vooronder zoek naar de haftdel en wandel van de bedrijven overeenkomen met een artikel in Vrij Neder land. Op 12 november nam de Eco nomische Controle Dienst in Vlissingen 275 vaten met tri- ethanolamine in beslag, een grondstof voor mosterdgas. De vaten stonden klaar om te wor den verscheept naar Groot-Brit- tannië. Tegenover Justitie ver klaarden de bedrijven dat de zending bedoeld was voor een afnemer in Engeland. Uit de speurtocht van twee ver slaggevers van Vrij Nederland is gebleken dat de chemicaliën in werkelijkheid bedoeld waren voor een bedrijf met de naam International Trade Centre, een inkoopagentschap dat in op dracht handelde van Iran Kern- co Ltd. in Teheran. De advocaat van Bechem, mr. Sjöcrona, noemt de aantijgingen voorba rig en heeft de officier om 'wat meer terughoudendheid' ge vraagd. In de voormalige Sovjet-repu blieken die deel gaan uitmaken van dé nieuwe Unie blijven cen traal bestuurde troepen gesta tioneerd. De eenheden zijn vooral bedoeld om conflicten tussen minderheden op te los sen. Dat heeft de nieuwe Unie minister van binnenlandse za ken, Viktor Barannikov, gisteren laten weten. Tegelijk waar schuwde persident Gorbatsjov op de CVSE-bijeenkomst in Moskou voor instabiliteit in de republieken en in andere delen Europa. De eenheden vallen onder het ministerie van binnenlandse za ken van de nieuwe Unie van Soevereine Staten (USS), de op-' volger van de Sovjetunie. Ba rannikov de opvolger van coupleider Pugo die na de mis lukte putsch zelfmoord pleegde zei dat de republieken die zich wel bij de nieuwe Unie aansluiten voortaan geen re kenschap meer hoeven af te leggen aan zijn ministerie. Hij onderzoekt of het ministerie mogelijk kan samengaan met de KGB. Het nieuwe hoofd van de geheime dienst, Vadim Bakatin, zou daar niet afwijzend tegenover staan. De nieuwe minister zei dat de zogenaamde 'zwarte baretten' voortaan ook zullen worden ge- misdaad. De gehate speciale troepen van het ministerie be gonnen vorige week aan de te rugtrekking uit de drie Baltische staten, waar zij eerder dit jaar het streven naar onafhankelijk- bruikt voor bestrijding van de heid bloedig onderdrukten. In- hun woning zijn voor 800 gul den geschenkbonnen én een groot aantal toegangsbewijzen voor een Golden Earring-con cert op de Alphense Jaarmarkt en de Jazznight in Alphen aan getroffen. De twee zijn overge bracht naar het politiebureau in Alphen. Nog niet duidelijk is of het daders van de inbraak zijn. De bonnen en de entreekaar- ten zijn afkomstig uit een kluis die in de nacht van zaterdag op zondag werd gestolen uit het VW-kantoor in Alphen. In to taal maakten inbrekers zo'n 57.000 gulden buit waaronder bijna 19.000 gulden aan ca deaubonnen. KEES VAN KUILENBURG Wat al te opzichtig was de beta ling van een tv-toestel gistermi- in Amsterdam. Ze kochten het apparaat bij V&D in de Kalver- straat en betaalden met ge schenkbonnen, die afkomstig bleken van de WV in Alphen aan den Rijn. De bedrijfsrecher che, dië de zaak niet vertrouw de, hield de 18-jarige man en zijn 25-jarige zuster aan. Het duo werd gefouilleerd waarbij nog een grote hoeveel heid WV-bonnen en 10.000 gulden werden gevonden. In middels heeft Moskou de onaf hankelijkheid van de drie repu blieken erkend. Barannikov, tot zijn benoe ming door Gorbatsjov minister van binnenlandse zaken van Rusland, maakte bekend dat het aantal misdaden in de Sovjetu nie sinds 1989 met 19 procent is toegenomen. In de eerste acht maanden van dit jaar werden meer dan twee miljoen misda den gemeld. In dezelfde periode rolden Sovjet-autoriteiten 600 georganiseerde misdaadorgani saties op. Daarbij werden meer dan 64.000 vuurwapens en 45 ton explosieven in beslag geno men. Op de CVSE-bijeenkomst wees Gorbatsjov op de dreiging van etnische strijd en een scher pe verdeling tussen arm en rijk in Europa. Strijdende minder heden bemoeilijken het streven van het verenigde Europa naar democratie en economische welvaart, aldus Gorbatsjov. „Als Europa een vluchtelingen stroom wil vermijden moeten de rechten van minderheden op het hele continent worden ge waarborgd." len, kraamzorg en revalidatie) worden overgeheveld naar de Algemene Wet Bijzondere Ziek tekosten (AWBZ). De effecten daarvan zijn volgens Goossens nog niet helemaal te overzien. Het KLOZ verwacht meer dui delijkheid te kunnen verschaf fen als de cijfers van het derde kwartaal binnen zijn. De overheveling van een aantal voorzieningen naar de AWBZ vormt de twede fase van de stel selwijziging ziektekostenverze kering. Een andere verandering per 1 januari is de invoering van concurrentie tussen zieken fondsen. Ze mogen in eikaars werkgebieden gaan opereren, waardoor de verzekerden uit meer dan één ziekenfonds kun nen kiezen. FNV: 'Betere begeleiding, minder wao'ers' AMSTERDAM *GPD De groei van het aantal wao'ers kan drastisch worden teruggebracht door een inten sieve begeleiding van wao'ers die nog een serieuze kans op werk maken. Dat is de kern van de alternatieve plannen van de Industriebond FNV voor Ziektewet en wao. De bond presenteerde de plannen vanmiddag in Den Haag. Volgens de bond moet de be geleiding ertoe leiden dat bin nen tien weken na het begin van de ziekte een plan voor hervatting van de arbeid in zicht is. Nu krijgt de zieke vaak een heel jaar een ziektewetuit kering, voordat aan werkher vatting wordt gedacht. In zijn alternatief voor de huidige kabinetsplannen mikt de Industriebond er vooral op dat de zieke bij zijn huidige baas blijft werken. Volgens de bond is van groot belang dat binnen drie maanden na het begin van de ziekte wordt ge werkt aan hervatting van het werk. Om te voorkomen dat zieken zoals nu „langdurig aan hun lot worden overgelaten", wil de bond dat het ziektegeval binnen zes weken bij de be drijfsvereniging wordt gemeld. Binnen de drie weken daarna volgt een medisch en arbeids kundig onderzoek. Zodra blijkt dat de zieke zijn 'oude' baan weer aan kan, moet de werkgever met een 'hervattingsplan' komen. Lukt dat niet dan is volgens de in dustriebond een 'intensief her vattingsprogramma' de aange wezen weg. De voorstellen vertonen veel overeenkomsten met een GAK- project waarmee al een jaar wordt geëxperimenteerd en waarbij een vaste verzeke- ringsdeskundige per bedrijf wordt aangesteld. Het feit dat een persoon zich intensief be zighoudt met de zieke en ar beidsongeschikte werknemers van één bedrijf, leidt volgens het GAK tot 2 procent minder ziekteverzuim en 10 procent minder instroom in de wao. EXCLUSIEF SOEPEL RUNDLEDER Losse zitkussens afgedekt met echt eende- geloofli)k lage prijs voor een dergeli|ke Alleen bij Jenokova verkrijgbaar HET WOORD IS AAN Nationalisme is een kinderziekte, de mazelen van de mensheid. Albert Einstein VANDAAG PAGINA'S Binnenland - Buitenland Cultuur Feiten en meningen2 Familieberichten14 Info9 Programma's Regio RTV Show Sport VANDAAG OOK STAND VAN ZAKEN PAGINA 19 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Zonnige perioden Droog en perioden met zon. Mini mumtemperatuur ongeveer 6 gra den, middagtemperatuur om streeks 19 graden. Zwakke, veran derlijke wind. kracht 3 of minder ADVERTENTIE? TER AAR - Hans Verkerk Keuken-import houdt magazijn- verkoop aan de Westkanaal- weg 100 in Ter Aar. Diverse showmodellen en opkooppartij en van de Duitse fabrieken wor den direkt aan particulieren voor de halve prijs verkocht! Hierbij zijn moderne en klassie ke keukens in diverse kleuren aanwezig en tevens inbouwap- paratuur. Wie binnenkort een keuken nodig heeft, kan dus nu zijn slag slaan bij Hans Verkerk aan de Westkanaalweg 100 in Ter Aar De verkoop is donder dag 12 september, vrijdag 13 september en zaterdag 14 sep tember. Voor informatie 01722-2648. 712141 400053'

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1