Regio bart smit Rampen bij ambulancevervoer niet uitgesloten 'Situatie in Suriname te vergelijken met Afrika' ii {nf -• Plannen voor proef met ligtaxi in Den Haag en Amsterdam DESPEELGOEDWINKELVAN TAN BRUSSEL'IN DE HAARLEMMERSTRAAT TE LEIDEN, HEETNU: SPEELGOEDPALEIS Woensdag 11 september 1991 Redactie: 071-161400 WIM SPIERDIJK WIM SCHRIJVER MEIDERT VAN DER KAAU CAROLINE VAN OVERBEEKE JAN WESTERLAKEN MONICA WESSEUNG Eindredactie: HENK HOUTMAN Vormgeving: RUTGER J HOOGERDUK 18 TOCH PROEF met lig- taxi's, oftewel hulpambu lances, in Amsterdam en Den Haag. OM DE KWALITEIT van ambulancevervoer te ver hogen, zou het samen gaan van verschillende vervoersbedrijven een op lossing kunnen zijn. Provinciale inspecteur volksgezondheid: Het is niet uitgesloten dat er fatale fouten worden ge maakt bij het vervoer van een zwaar gewonde door een van de kleinere ambulancevervoerders. Dat zegt inspec teur van de volksgezondheid in Zuid-Holland, F. Hazel- zet, opsteller van het rapport die de zwakke kanten van het ambulancevervoer in de Leidse en Alphense regio en Bollenstreek bloot legt. Tot nu toe zijn er volgens Hazel- zet echter nog geen aanwijzingen dat er ongelukken bij het transport zijn voorgekomen. bulancevervoer en vragen wat ze moeten doen. De arts moet dan instrueren. Hij vertelt hoe zij de dingen moeten vasthou den en hoe het verder in zijn werk gaat. Als u mij vraagt of ik dat verantwoord vind, dan zeg ik ronduit nee. Een arts moet ter plaatse zijn om een diagnose te stellen en moet vervolgens zelf medische handelingen verrich- LEIDEN MEINDERT V Uit het onderzoek van de in spectie is gebleken dat een groot deel van de auto's die in de genoemde regio's het zie- kentranport doen, bemand is met mensen die niet in staat zijn om patiënten in een nood situatie verantwoord naar een hospitaal te brengen. Mensen die in acute ademnood verke ren moeten een buis in de luchtpijp krijgen, omdat ze an ders stikken. Personeel met een EHBO-diploma en een oplei ding tot ambulancebegeleider zijn hiertoe niet in staat. Hetzelfde geldt voor patiën ten met een hartstilstand die al leen geholpdn zijn met elektri sche schokken, het zogenaamde defibrilleren. „Volgens de re gels", zo stelt Hazelzet, „moe ten begeleiders die dat niet kun nen, contact opnemen met de arts van de Centrale Post Am- Hoewel het rapport niet de partijen bij de naam noemt, is het duidelijk dat de Leidse EHD de enige vervoerder is die aan alle eisen voldoet. Van Gebr. De Jong uit Leiden, met zes wagens de grootste, wordt gezegd dat het bedrijf op weg is om aan die eisen te voldoen. Van de andere zeven vérvoerders kan in kwali tatief opzicht weinig verwacht worden, omdat ze stuk voor stuk tfe klein zijn. Zo hebben Meeuwenoord uit Noordwijker- hout en Eigenbrood uit Lisse De gemeente Leiden wilde in 1987 de Eerste Hulp Dienst privatiseren. Dat stuitte op protesten van de overheid is, als enige kwalitatief goed is. De meeste particuliere diensten voldoen niet a geen van beide verpleegkundi gen aan boord. Gemeente Rij- neveld heeft slechts de beschik king over vier afroepkrachten en werkt verder met vrijwilli gers. Volgens inspecteur Hazelzet moet er dus dringend gefuseerd worden om tot een 'continue en verantwoorde ambulance-hulp verlening' te komen. Voor de Leidse agglomeratie geldt dat, ondanks de aanwezigheid van twee grote vervoerders, even zeer als voor de andere twee ge bieden. In Leiden is bekend hoe de EHD en Gebr. De Jong elkaar naar de strot vliegen als het op de ritverdeling aankomt. Na veel geruzie is een paar jaar ge leden wel een verdeelsleutel overeengekomen. Voormalig brandweercommandant B. Mark, die nog wel directeur is van de Centrale Post Ambulan cevervoer (de instantie die de opdrachten voor de ritten geeft), vindt dat deze verdeling hoog nodig op de helling moet. Het waarom maakt het fapport van Hazelzet duidelijk. Gebr. De Jong krijgt te veel re latief makkelijke ritten, zoals 'iet vervoer van mensen van huis naar het ziekenhuis of anders om. De EHD krijgt daarentegen bijna uitsluitend spoedeisende klussen als gevolg van bij voor beeld ongelukken. Deze ritten zijn relatief duur omdat het ho ge paraatheidskosten met zich meebrengt, maar ook omdat er veel loze meldingen tussen zit ten die niet verrekend kunnen worden. Volgens de inspectie leidt dit tot een toenemende druk op de financiële middelen van de EHD, zodat getwijfeld moet worden of die wel de hoge kwaliteit kan handhaven. Een nauwe samenwerking tussen de twee concurrenten is volgens de inspectie kortom noodzakelijk. De Duin- en Bollenstreek is volgens Hazelzet het meest kwetsbare gebied van de drie onderzochte regio's. Reden: de diensten zijn te klein om vol doende ritten te maken en kun nen dus geen voor spoedeisend vervoer gekwalificeerd perso neel in dienst nemen. Er is reeds een achterstand en die zal alleen maar gaan toenemen. Oplossing is volgens Hazelzet het opgaan van de twee be staande bedrijven met een der de vervoerder uit de Leidst re- o. Dezelfde problemen spelen in de Rijnstreek waar te veel am bulancediensten ieder te weinig ritten maken. Hier moet één vervoerder komen die boven dien nog gaat samenwerken met een Leidse vervoerder. Hazelzet benadrukt dat het gaat om een organisatorisch probleem. „Overal waar ik kwam omtmoette ik enthou siaste en gemotiveerde mensen. Daar ligt het dus niet aan". Waar het dus snel van moet ko men zijn fusies. Hazelzet weet uit ervaring in Noord-Holland dat bedrijven uiteindelijk zelf hun verantwoordelijkheid ken nen en uit eigen beweging een fusie aangaan. Volgens hem is het moeilijk om hierop druk uit te oefenen. 'De proeven moeten vergelijkbaar materiaal opleveren' LEZERS SCHRUVEN Het Witte Kruis in Den Haag en het Verenigd Ziekenvervoer Amsterdam (VZA) in de hoofd stad willen een experiment met hulpambulances (de zoge naamde ligtaxi's) beginnen. Bij het ministerie van WVC zijn hiertoe plannen ingediend. WVC meent dat de experi menten nog nader op elkaar af gestemd moeten worden, voor ze doorgang kunnen vinden. „De proeven moeten vergelijk baar materiaal opleveren. In de huidige opzet is dat nog niet zo", aldus een woordvoerster. De Nationale Raad voor de Volksgezondheid adviseerde begin dit jaar om een experi ment met hulpambulances te houden. Dit naar aanleiding van grote commotie die in Den Haag ontstond, toen het Witte Kruis begon met de inzet van hulpambulances. Deze zijn be doeld voor patiënten die lig gend vervoerd moeten worden, maar hierbij geen verpleegkun dige of medische zorg nodig hebben. De inzet van hulpam bulances zou ten opzichte van reguliere ziekenwagens goedko per zijn voor de ziektekosten verzekeraars. Het Witte Kruis moest na een uitspraak van het College van Beroep voor het Bedrijfsleven zijn activiteiten staken. Zowel de gemeente Den Haag als de GG GD maakten grote bezwa ren tegen de ligtaxi. Deze zou ten koste gaan van de kwaliteit van het ziekenvervoer. Den Haag is nu wel bereid om te overleggen over het expe riment, zo laat wethouder D. Ramlal weten. „Als de zorg maar gegarandeerd blijft." De Haagse GG GD keurt de in voering nog steeds af. „Het zie kenvervoer wordt te grabbel ge gooid", meent directeur R. Her- rebout, die tevens stelt dat de fi nanciële basis onder het ambu lancevervoer wegvalt. „Ik ver wacht een reductie van vijftig procent." Volgens directeur E. Cassee van de VZA spelen in Amsterdam dergelijke tegen stellingen niet. „Wij praten mèt elkaar. Als we er niet gezamen lijk, met onder meer de GG GD, mochten uitkomen, staat de VZA ook niet meer te sprin gen." De proeven zouden in Am sterdam en Den Haag een ver schillende opzet hebben. In Amsterdam is het plan om, na indicatie van een arts, met de tussenkomst van de Centrale Post Ambulancevervoer hulp ambulances in te zetten. In Den Haag zouden artsen en het Wit te Kruis bepalen wie er met een dergelijke ambulance vervoerd kunnen worden. Volgens directeur J. de Jong van het Witte Kruis komt de kwaliteit van het ziekenvervoer hierbij niet in gevaar. „Op elke auto rijdt een ziekenverzorger mee." De VZA, Witte Kruis en WVC voeren de komende tijd overleg over de voorwaarden die aan de proef in beide steden worden gesteld. „Het zal waar schijnlijk gaan over een gelijke indicatiestelling en bijvoorbeeld verslaglegging van de proeF', verwacht Cassee. Als de partijen tot overeenstemming komen kan de proef naar verwachting in januari beginnen. Leidse onderzoeker richt stichting op om kinderen te helpen Trots zijn Surinamers op hun land en die trots heeft hen er tot voor kort van weerhouden om de vaak erbarmelijke leefom standigheden in Suriname aan de grote klok te hangen. „Ik wil geen vergelijking maken met hongerend Afrika, niemand vindt het leuk om dat beeld van zijn land op te roepen, maar de situatie is vaak wel te vergelij ken," zegt Remy Hirasing, voor zitter van de stichting Tamara die hulp wil bieden aan kinde ren in Suriname. De wetenschappelijke onder zoeker, verbonden aan het Ne derlands Instituut voor Prae- ventieve Gezondheidszorg (NIPG) in Leiden, richtte de stichting vorige maand op. Hi rasing is afkomstig uit Surina me, hij behaalde zijn kandi daatsexamen medicijnen in Lei den en kwam later terug om zich te specialiseren tot kinder arts. Toen hij na afronding van die specialisatie op het punt stond naar zijn land terug te ke ren, namen de militairen de macht over. „Na de onafhankelijkheid ging het snel bergafwaarts. Toen in 1982 de ontwikkelings hulp van Nederland stopte, had het land nog reserves. Het weg vallen van de steun uit Neder land was echter op termijn niet op te vangen, er was ook geen tijd om alternatieven te ontwik kelen. De situatie is eigenlijk te vergelijken met een huis. Het kan best een paar jaar zonder onderhoud, maar ais het een maal begint te vervallen, dan gaat het ook hard," zegt Hira- singh. Het heeft even geduurd voor dat daadwerkelijk de noodklok werd geluid. „Je wilde niet we ten dat de armoede in je land groot is, dat mensen honger hebben. We gingen ervan uit dat de Surinamers altijd te eten zullen hebben, de grond is im mers vruchtbaar. En de menta- liteit van de mensen was altijd zo, dat iemand die geen eten had, wel een bord van een an der kreeg." Hirasing vertelt dat de mentaliteit van de mensen verandert. „Als je weet dat je over twee dagen geen aardap pelen meer hebt, geef je wat je over hebt natuurlijk niet weg. De mensen worden individua- listischer." Geen kleding Vooral de kinderen hebben te lijden onder de situatie in Suri name. Vaak missen zij elemen taire zaken als voeding, kleding, huisvesting en schoolmateria len. Bij zijn bezoek aan het land in maart van dit jaar constateer de Hirasing dat veel jeugdigen zich met handel bezig hielden. „Ze proberen iets te verdienen, dat vinden ze belangrijker dan naar school gaan." De Leidse onderzoeker bezocht ook een afdeling psychiatrie van een kinderziekenhuis. „Er was geen kleding, de kinderen aten brood zonder beleg. Ik vond het zo erg dat ik geen foto's durfde te ma ken." Remy Hirasing stelt vast dat veel kinderen ook niet op steun uit Nederland hoeven te reke nen. „Er zijn Surinamers die hier familie hebben, die geeft steun, door geld te geven of door hier een baan te regelen. Veel kinderen hebben niemand in Nederland, terwijl zij juist de steun het hardst nodig hebben. Die groep moet de problemen in Suriname straks oplossen." De stichting die vorige maand door Hirasingh en enkele ande re vrijwilligers werd opgericht, kreeg daarom de naam 'Tama ra', wat in het Surinaams 'toe komst' of 'morgen' betekent. „Kinderen zijn het volk van morgen," zegt Hirasingh dan ook. „Deze kinderen, vooral de- S| genen die in probleemsituaties verkeren, hebben hoop op de toekomst nodig. Met de stich ting willen we een stukje hoop realiseren." Toen Tamara bekendheid gaf aan de erbarmelijke omstandig heden waaronder kinderen le ven, werd bij veel Nederlanders de ogen geopend. „Suriname is niet alleen Bouterse, militairen en cocaïne. Men was vergeten dat er ook mensen wonen." In de klas Het initiatief van Hirasing kreeg meteen al veel publiciteit. De Leidse onderzoeker doet er alles aan om ervoor te zorgen dat het niet bij publiciteit blijft, maar dat er ook daadwerkelijk iets ge beurt. "Het is de bedoeling dat het een actie wordt 'voor kinde ren, door kinderen'. Het moet geen bedelcampagne worden." Hirasing stelt zich voor dat er op basisscholen inzamelingen worden gehouden. „In de klas wordt een spaarpot neergezet, daar kan iedefeen naar draag kracht geld indoen. Dat geld wordt bestemd om de ingeza melde goederen te verzenden." De voorzitter van de stichting denkt hierbij aan zomerkleding en bijvoorbeeld sportschoeisel. De zending gaat rechtstreeks naar een kindertehuis en komt niet in handen van de Suri- overheid. Het is de bedoeling dat de ac tie een structureel karakter krijgt. Hirasing: „Mensen moe ten het geld niet alleen overma ken om hun geweten sussen, hoewel het geld natuurlijk hard nodig is en ook welkom is. Wat we het liefste willen is dat er Kwaliteit ambulancediensten Alle ambulancediensten in Ne derland voldoen aan de kwali teitseisen zoals vermeld in de wet op het ambulancevervoer. Zoniet dan wordt geen vergun ning afgegeven en mag een am bulance ook niet rijden. Die kwaliteitseisen betreffen zowel het materieel als het personeel. Beide moeten uiteraard opti maal kunnen functioneren. Bin nen de regio Leiden hebben de drie grootste vervoerders (De Jong BV, Prins en de E.H.D.) bo vendien nog enkele aanvullende afspraken gemaakt. Deze af spraken hebben met name be trekking op het zogeheten 'spoedvervoer' (d.w.z. al het acute vervoer zoals reanimatie en dergelijke). En dan met na me op het personeel dat op de auto rijdt. Er dient bijvoorbeeld in elk geval een verpleegkundi ge aanwezig te zijn. En hoewel er nog veel geregeld moet wor den gaat het er uiteindelijk om adequaat hulp te kunnen verle nen waar dit noodzakelijk is. En uiteraard zo goed als mogelijk is. Dat wil zeggen dat er binnen de dienst een evenwichtige ver deling dient te zijn qua kennis. Dus ook de aanwezigheid van verpleegkundigen met een car diologische, intensive care, psy chiatrische of traumatische ach tergrond. Goed...., we rijden dan dus met één verpleegkunidge en een chauffeur. Alles meer aan kwaliteit op de auto is zondegeld en alles minder is uit den boze. Wanneer we nu het hoge aantal loze ritten binnen de regio bekijken dan valt het volgende op. In eerste instantie kunnen we niet de C.P.A. (Cen trale Post Ambulancevervoer) hiervoor verantwoordelijk stel len. Dat zou veel te simpel zijn. Immers krijgen alle vervoerders binnen de Leidse regio hun rit ten aangeboden via de C.PA Deze C.P.A., welke ook de kwa liteit binnen de regio contro leert, geeft opdracht aan de ver voerder om een bepaalde rit te rijden. Dientengevolge is de vervoerder verplicht aan die op dracht te voldoen. Wanneer nu een rit als loos wordt aange merkt dan wil dat zeggen dat de ambulanceverpleegkundige zelf besluit niet te vervoeren. En voilaeen loze rit. Nu blijkt dat alleen de E.H.D. in vergelijking tot collegavervoerders schrikba rend veel loze ritten heeft. Los van de statistische medische ri sico's welke hieraan verbonden zijn is er nog een ander groot nadeel. Elke loze rit draagt bij tot uiteindelijke verhoging van de ritprijs. En die stijging in de kosten wordt uiteindelijke be taald door de wèl vervoerde pa tiënt en de belastingbetaler. Het behoeft geen betoog dat dit voor een ongewenste dure si tuatie zorgt die vermeden (en dus nader bekeken) dient te worden. En daar worden we al lemaal, zowel op de korte als op de lange termijn, beter van! M.J.A. Bryl, Leiden Auto in beslag Met stijgende verbazing heb ik het 'zielige' verhaal gelezen van de Leiderdorper wiens Merce des bijna verbeurd werd ver klaard ómdat hij volgens eigen zeggen iets te hard reed. Hij had er zelfs een slapeloze nacht van gehad! Blijkbaar is het niet in hem opgekomen hoeveel slape loze nachten hij zou hebben als hij tijdens zijn laagvliegoefening op de Churchilllaan iemand had doodgereden of zwaar ver wond, om maar niet te spreken van de slapeloze nachten van nabestaanden. Als iemand op de openbare weg gevaarlijk met een bijl zwaait dan wordt die bijl zeker in beslag genomen en verbeurd verklaard, als je dat zelfde doet met een auto dan zou dat niet mogen? Beste Leiderdorper, wees eerlijk en geef toe dat je gevaarlijk handelde, zowel voor jezelf als voor je medemens en koop de volgende keer een auto die min der snel kan. Dat is echt minder frustrerend, veel veiliger en goedkoper. Henk J.M. Sloos Botenpad 4, Valkenburg Remy Hirasing, voorzitter van de stichting Tamara die hulp wil bieden aan kinderen in Suriname: „Suriname is niet alleen Bouterse, militairen en cocaïne. Men was vergeten dat er ook mensen wonen." foto jan holvast projecten worden opgezet, die langer doorlopen en dus meer effect hebben." Informatie over de Stichting Tamara bij Lucia Sloot. 02290 - 44689. Het giro nummer van de stichting, gevestigd te Hoorn, is: 6263100. Haarlemmerstraat 182 Tel. 071-122061

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 18