Regio Noord Hofland achter schermen Vacaturedrempel in welzijnssector Annie de Nobel kan weer in roemrucht Jagershuisje Oppositie tegen TGV heeft nog lange weg te gaan Ogb stijgt volgend jaar met 6,1 procent Woensdag 11 september 1991 Redactie: 071-161400 MIEP DE CRAAFF UESBETH BUITINK WIM KOEVOET ANITA LUYENDUK ERIC JAN WETERINCS Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: PIET KOOREMAN 17 LEIDEN ZOETERWOUDE voelt zich de meest door de flit strein bedreigde gemeen- „ROTTE EXEMPLAREN zaten er nooit bij", zegt An nie de Nobel. In het recente verleden gooide ze nogal eens met eieren naar haar huisbaas. Nu kan ze weer terug naar haar opgeknapte huisje op het landgoed Oud Poelgeest NIEUWSLIJN Vandalismetelefoon Wassenaar stopt WASSENAAR De vandalismetelefoon in Wassenaar wordt op geheven. Slechts een handjevol bellers maakte jaarlijks gebruik van deze meldpost voor kleine criminaliteit. „De burger is bang voor represailles", aldus gemeentevoorlichter W. Issendonck. Oplettende Wassenaarders die vandalisme signaleren kunnen in het vervolg gewoon de politie bellen. Buurvrouw verjaagd inbreker OEGSTGEEST Een oplettende buurvrouw heeft gistermiddag een circa 16-jarige jongen verjaagd die inbrak in een huis aan de Oegstgeester Duivenvoordestraat. De jongen had met een schroevedraaier de achterdeur geforceerd en doorzocht het huis. Omdat de buurvrouw hem eerst had zien aanbellen en daarna aan de achterkant van het huis zag, ging ze polshoogte nemen. Daarop nam de jongen de benen. Zijn buit bestond uit enkele cheques. Vier inbraken in Warmondse winkels WARMOND In zeker vier Warmondse winkels is vannacht in gebroken. Een slagerij aan de Herenweg, een garagebedrijf en een melkboer, beide aan de Dorpsstraat, werden door insluipers vluchtig doorzocht. De buit bestond uit een nog onbekend geld bedrag. De politie onderzoekt nog twee andere inbraken, die eveneens vannacht zijn gepleegd. Gaykema (93) overleden OEGSTGEEST Op 93-jarige leeftijd is eerder deze week Oegst- geestenaar A. Gaykema overleden. Gaykema was tussen 1946 en 1973 penningmeester van de plaatselijke Oranjevereniging. On der meer vanwege zijn verdiensten voor de Oranjevereniging kreeg hij de eremedaille, verbonden aam de Orde van Oranje Nassau in zilver. Maatregelen in Voorschotense wijk na spoorverdubbeling Begrotingstekort Leiderdorp 1,2 miljoen LEIDERDORP UESBETH BUITINK De Leiderdorpse onroerend goed belasting (ogb) stijgt vol gend jaar met 6,1 procent en moet 250.000 gulden in de ge meentelijke kas brengen. De ogb-stijging hoort bij de bezui nigingsmaatregelen die het col lege wil doorvoeren om het be grotingstekort van 1,2 miljoen gulden te dekken. „Helaas moe ten we dit jaar ook aan de in komstenkant bezuinigingen doorvoeren", aldus wethouder C. Huigen (financiën) gisteren bij de presentatie van de begro ting over 1992. „We moeten ons aansluiten bij de rij van klaagzangers die probeert de begrotifig sluitend te maken", verklaarde Huigen. „We hebben geprobeerd dat te kort te dekken met voorstellen die grotendeels van structurele aard zijn. Met name op het ge bied van welzijn, onderwijs, groen en onderhoud proberen we 700.000 gulden te bezuini gen." Voor het gemeentelijk ap paraat wordt 250.000 gulden minder uitgetrokken. „We moe ten in 1992 pijnlijke maatrege len nemen om later ruimer in ons jasje te zitten." In de begroting zijn nog niet de gevolgen opgenomen van het niet doorgaan van de vuil- stort in het Doesgebied. Wet houder H. Veldstra (milieu) schat echter in dat het bedrag kan oplopen tot 3,5 miljoen gul den. „De gevolgen zijn nog niet in de volle omvang bekend. De provincie heeft nog niet laten De Leiderdorpse welzijnssector krijgt volgend jaar een vacature drempel. De maatregel is een gevolg van de bezuinigingen die Leiderdorp in 1992 wil doorvoeren en die de subsidies in het welzijnswerk met 150.000 gulden moeten beknotten. De begroting meldt dat de bezuinigingen 'geen personele ge volgen' hebben, maar dat betekent alleen dat er geen ontslagen vallen. „Maar als er een vacature valt, wordt die tegen het licht gehouden om te zien of die nog moet worden ingevuld", aldus wethouder C. Kemer (welzijn) tijdens de presentatie van de be groting gisteren. Volgens de begroting worden kinderopvang, jeugd- en jonge renwerk, flanken nd ouderenbeleid en de maatschappelijke dienstverlening zoveel mogelijk ontzien bij de bezuinigingsron de. De vacaturedrempel wordt echter wel toegepast. Sociaal cul tureel centrum de Sjelter kreeg eind vorige maand al te horen dat een vacature alleen tijdelijk en slechts voor twintig mocht worden opgevuld. De Sjelter meldde toen dat een eventueel verlies van de ar beidsplaats het bestaansrecht van het centrum zou doen wanke len. „Wanneer wij terug moeten van de tachtig uur die wij nu hebben naar vijftig uur, weten wij niet of het nog zinvol is om met de Sjelter door te gaan", zo verklaarde een woordvoerder. Een scherm van 885 meter lang en anderhalve meter hoog moet de Voorschotense woonwijk Noord Hofland afschermen van het geluid van de treinen die over de verdubbelde spoorbaan rijden. Ook aan de andere kant van de rails komt een scherm. De raadscommissie open bare werken bespreekt dit voorstel van burgemeester en wethouders morgen. VOORSCHOTEN WIM KOEVOET Aan beide zijden van de tunnel aan de Papelaan wil het college ook 'geluidsafschermende maatregelen' treffen. Hier komt een scherm van 230 meter lang en 1.5 meter tot één meter aflo pend hoog. Als laatste stellen burgemeester en wethouders een scherm aan de westkant en ten noorden van station Voor schoten voor. Dit exemplaar wordt 80 meter lang en een me ter hoog. Andere geluidsweren- de maatregelen worden in woongebouwen zelf getroffen. Al in 1988 kwam de gemeente Voorschoten met de provincie en de Nederlandse Spoorwegen overeen dat de laatste een akoestisch onderzoek zou ver richten naar de gevolgen van de spoorbaanverdubbeling van twee naar vier. Uit de rapporten komt luid en duidelijk naar vo ren dat geluidsafschermende maatregelen noodzakelijk zijn. Vast stond al dat de NS en het rijk voor de kosten opdraaien. De NS is nagegaan of de trei nen zelf en de railsconstructie met betonnen dwarsliggers 'stil ler' te maken zijn, maar dit blijkt niet mogelijk. Geluidsbe rekeningen wezen vervolgens uit dat de hoogte van de scher- blijken dat ze de kosten op zich wil nemen." „Het is de vraag waaruit we die 3,5 miljoen moe ten financieren", aldus Huigen. „Het is niet lótgesloten dat we dat via het grondbedrijf doen." Vuilverspreiding De afvalstoffenheffing gaat vol gend jaar met 33 procent om hoog. Veldstra: „Ik ben er heel pessimistisch over of dat de laatste verhoging zal zijn. Het is de vraag of de opening van een vuilverwerking in Leidschen- dam in 1996 wordt gehaald. Tot die tijd moet het vuil her en der worden verspreid om in Neder land en soms in het buitenland te worden verwerkt. Het is maar goed dat we in Leiderdorp het afval scheiden, anders zou het nog duurder worden." Een verhoging van de markt- tarieven tot een kostendekkend niveau moet 24.000 gulden op leveren en werd eerder dit jaar al doorgevoerd. Vooralsnog wei geren de marktkooplui echter te betalen. De PvdA pleitte vorige week voor het bevriezen van de verordening tot alle commotie rond een eventuele verplaatsing van de weekmarkt is afgelopen. Huigen: „Als de gemeenteraad de wens heeft die oude verorde ning niet in werking te stellen, dan moet ze iets anders aange ven waar wel 24.000 gulden vandaan kan komen." De begroting wordt volgende week in de commissies en op 25 oktober in de gemeenteraad be sproken. Annie de Nobel, met kat voor haar Oegstgeester Jagershuisje. „Het huisje heeft iets aparts. Ik heb hier vaak zwanen voor m'n deur, ja, ik houd van dit plekje." foto ellen martens OEGSTGEEST WIM KOEVOET Nog hooguit veertien dagen moet Annie de Nobel uit Oegst- geest wachten voordat zij haar roemruchte Jagershuisje op landgoed Oud Poelgeest weer kan betrekken. Alleen de schil der en de installateur van de centrale verwarming moeten hun. werk nog doen. Aan me vrouw De Nobels noodgedwon gen verblijf van vele maanden in een caravan komt een defini tief einde als deze werklieden zijn vertrokken. „Maar het voelt niet aan als een overwinning", zegt de huurster van het meest bespro ken pandje in Oegstgeest. „Daarvoor is er te veel commo tie geweest over de restauratie. Ik voel een leegte door al die narigheid met wethouder Kohl- beck en zo", zegt ze. Om de voltooiing van de res tauratie van het Jagershuisje toch een feestelijk tintje mee te geven, overweegt de 51-jarige Oegstgeestse een open dag 'voor vriend en vijand' te orga niseren. „Ik denk dat iedereen het wel wil zien. Maar eerst ga ik een paar weken op vakantie". Al jaren ligt De Nobel met de gemeente en de stichting vor mingscentrum Oud Poelgeest, haar huisbaas tegen wil en dank. overhoop over de restau ratie van het gebouwtje. Eerder dit jaar bereikte de rel een triest hoogtepunt. Annie's moeder was het getreuzel van de ver schillende betrokken instellin gen meer dan zat en kon de woonsituatie van haar dochter niet langer aanzien. Ze schakel de de Leiderdorpse Riet Dek kers van de stichting Leefbaar Leiderdorp in. Die stapte op volkshuisvestingswethouder Kohlbeck af. Tussen die twee kwam het tot een gigantische ruzie nadat Kohlbeck Dekkers methodes met fascistische trucs had vergeleken. Hoewel Annie de Nobel met deze botsing niets van doen had, werd haar naam er wel voortdurend mee in verband gebracht. Voor Kohlbeck heeft De Nobel geen goed woord over. Maar nog veel minder be vriend is zij met directeur P. de Vreede van Oud Poelgeest. In een aanval van woede gooide zij hem eens eieren naar het hoofd. „Er zat geen rotte bij", houdt ze vol tot op de dag van vandaag. Diezelfde De Vreede heeft er nooit een geheim van gemaakt dat Oud Poelgeest het Jagers huisje liever kwijt dan rijk is. Sinds de gemeente aan het ein de van de jaren tachtig het landgoed met bijbehorende on roerende goederen in erfpacht heeft uitgegeven aan het vor mingscentrum is dit de huis baas van De Nobel. Het vor- ngscentrum heeft De Nobel, bleek tijdens een vergadering van de raadscommissie financi en, nooit serieus genomen. Het vormingscentrum heeft het altijd moeilijk kunnen ver kroppen dat het een door de ge meente zwaar verwaarloosd pandje moest overnemen dat bovendien werd bewoond door een als uiterst lastig huurder. „Dit is centrum, voor het bureau volks huisvesting moet men op het gemeentehuis zijn", heeft direc teur De yreede meer dan eens opgemerkt. Dat na de restaura tie De Nobel geen huurverho ging in rekening kan worden zo gebracht, heeft ook tot tal van conflicten geleid. Bij het kan tongerecht reikt het dossier 'Ja gershuisje' bijkans tot aan het plafond. Oud Poelgeest is er altijd vanuit gegaan dat de Oegst geestse het Jagershuisje clande stien bewoont. Maar De Nobel bewoont het Jagershuisje al veertien jaar volstrekt legaal. „Ik heb het niet gekraakt", roept ze uit, „maar hoe vaak ik niet m'n woonvergunning heb moeten laten zien." Zij woonde er eerst in bij kennissen en liet zich re gistreren als woningzoekende. De kennissen vertrokken maar voor De Nobel kwam geen an dere woonruimte beschikbaar. Het pandje werd door het ge heel achterwege blijven van on derhoud van een beetje onbe woonbaar al snel geheel onbe woonbaar, ondanks enkele in grepen van De Nobel zelf. „Ik heb zelf een bedstee gemaakt om wat ruimte voor een keuken over te houden." De restauratie van 2,5 ton heeft bijna een half jaar langer op zich laten wachten dan haar is voorgehouden. De spanning voor De Nobel liep hoog op toen duidelijk werd dat Oud Poelgeest grote financiële pro blemen heeft. In de gemeente raad maakte alleen Groen Links zich druk om de Oegstgeestse. Ondanks alle ellende zegt De Nobel heel erg van haar woon plek te houden. „Het huisje heeft iets aparts. Als je geen geld hebt, kom je nooit vrij te wonen maar mij is dat toch min of meer gelukt. M'n kippen, katten en bouvier hebben hier alle ruimte. Ik heb hier vaak voor m'n deur, ja, ik houd dit plekje." men dienden te variëren van nul tot drie meter. Het dagelijks bestuur van de gemeente acht schermen van die hoogte vanuit landschappelijk oogpunt en vanwege de spoorwegveiligheid echter 'ongewenst'. Ambtena ren moesten naar alternatieven zoeken. De betrokken ambtena ren denken met hun plan voor lagere schermen een evenwicht te hebben gevonden tussen milieubescherming, landschap pelijk schoon, spoorwegveilig heid en kosten. De verlaagde schermen hebben wel tot ge volg dat een nog onbekend aan tal gebouwen van geluidsisola tie moet worden voorzien. „Dat is bij dichte bebouwing een du re oplossing met tevens als na deel dat de buitenruimten niet tegen geluid worden be schermd", erkennen de plan nenmakers. Nu de akoestische rapporten binnen zijn, heeft de Voorscho tense gemeenteraad nog een half jaar de tijd om uit te maken welke geluidsafschermende maatregelen moeten worden getroffen. De raad is verplicht advies in te winnen van de in specteur voor de volksgezond heid. Ook behoeft het Voor schotense besluit goedkeuring van de provincie. B en W willen alvorens ze deze procedure doorlopen een hoor zitting voor de burgers houden. Dat gebeurt op 30 september in het Cultureel Centnim. Wan neer de raad een besluit neemt is nog niet duidelijk. Veel hangt af van het aantal en de soorten bezwaren die tegen de scher men worden ingediend. De NS dringen in elk geval op spoed aan opdat de spoorbaanverdub beling en bijbehorende werken zo snel mogelijk af zijn. Bij de bespreking van het plan door de raadscommissie, morgen, zijn ook vertegenwoordigersvan de NS en enige onderzoekers van de partij. Voor Zoeterwoudse actievoerders is Leiderdorp bedreiging ZOETERWOUDE ERIC JAN WETERINCS „Deze rapportage heeft een hele beerput van varianten openge trokken. Ik vraag me af of wij hiermee geholpen zijn en of we niet onze tegenstanders van ar gumenten hebben voorzien." De woordvoerder van de plaat selijke actiegroep tegen de train a grande vitesse (TGV) leek gis teravond in het Muziekcentrum aan de Zoeterwoudse Schenkel- weg de vrees van velen te ver woorden: de Lokale Effect Rap portage (LER) helpt Zoeterwou de niet de TGV van haar grond gebied te weren. De LER is een initiatief van een aantal regiogemeenten die de komst van de TGV op hun grondgebied vrezen. Een parti culier bureau onderzocht de ge volgen van vijf mogelijke tracés. Gisteravond kwam onderzoeker P. de Graaf het rapport in Zoe- terwoude toelichten. Zoals zo vaak in barre tijden bleek ook deze keer de brenger van de boodschap de gebeten hond. Vanuit de zaal werd de onder zoeker verweten te weinig de voor Zoeterwoude gunstige va rianten onderzocht te hebben. Wethouder Hogenelst waar schuwde aan het begin van de avond dat uit de rapportage blijkt dat 'Zoeterwoude de meest.aangevallen en geplaagde gemeente is'. „Maar met deze rapportage hebben we nu een aantal argumenten in handen om onze leus 'geen A, geen B, maar over bestaand tracé', waar te maken. En de provincie heeft onze leus al overgenomen." Die laatste vaststelling kwam Hogenelst al op de nodige kri tiek uit de zaal te staan. De pro vincie zou nog helemaal geen dichtgespijkerd standpunt heb ben. Na de nodige studie zou een van de nu afgewezen vari anten alsnog ter tafel kunnen komen. Hogenelst antwoordde dat 'Zoeterwoude er inderdaad nog lang niet is'. „We hebben nog een heleboel werk te doen en daarom is het zo jammer dat er vanavond zo weinig mensen zijn." De zaal was gevuld met enige tientallen belangstellen den.. „U roept maar 'geen A, geen B', maar wat doet u in het uiter ste geval," wilde een bewoner van de bedreigde Hoge Rijndijk weten. „Zover ben ik nog lang niet", antwoordde Hogenelst. „Struisvogelpolitiek", vond de Rijndijker. „Zoeterwoude had zich sterk moeten maken om de LER niet te laten uitvoeren", meende gemeenteraadslid Van der Kooi (WD). „Het rapport wijst sterk in de richting van tracé B." „U beweert dat de LER alleen maar argumenten inven tariseert en ik help u dat van harte hopen", trok een woord voerder van de actiegroep van leer. „De belangen van de aan gesloten gemeenten zijn zo te genstrijdig dat in de politieke afweging uiteindelijk de kleinste aan het kortste eind zal trekken. En dat zijn wij." De Zoeterwoudse wethouder Hogenelst hield vol dat 'de LER alleen maar argumenten ver schaft'. „Het is niet zo dat wie het hardste schreeuwt ook gelijk krijgt." Dat argument bleek aan een agrariër niet besteed. „De LER geeft alleen maar argumen ten om door het groene gebied te gaan. Daar kost de grond vier gulden per meter, terwijl voor andere tracé's honderden hui zen gesloopt moeten worden." Een bewoner van wijk de Weipoort wilde weten in hoe verre alle onderzochte alterna tieven reeël zijn. „Wat is politiek al afgeschoten? In de Weipoort staan wij met vijf boerderijen tegenover 5000 Leiderdorpers een stukje verderop. Wat weegt dan politiek zwaarder?" Wet houder Hogenelst bleef volhou den dat 'niet de wet van het ge tal maar argumenten de uitein delijke keuze van de tweede ka mer bepalen'. VRUETUD Voorschoten Het Voorschotens kasteel Dui venvoorde is aanstaande don derdag, 12 september, weer het decor van een 'zomeravond kasteelconcert'. Dat begint om 20.30 uur. Het Leonardo Trio verzorgt dit keer het concert. Voor meer informatie: tel. 071- 613789. Het Rode Kruis Voor schoten houdt komende vrijdag van tien tot zeven uur een rom melmarkt in het gebouwtje aan de Anthonie van Leeuwenhoek- kade. Er is veel huishoudelijk materiaal, glaswerk, boeken en serviesgoed voor 'een prikkie' te koop. Mensen die nog iets aan te bieden hebben, kunnen con tact opnemen met mevrouw Van der Touw. tel. 071-613309. Zoeterwoude De Zoeterwoudse drumfanfare VIOS organiseert zaterdag 14 en zondag 15 september een fancy fair in het Muziekcentrum aan de Schenkelweg. Beide dagen staat het 'lichtnamen-spel' cen traal. Er zijn verder stands met antiek en oude spullen. Voor de jeugd is er zondagmiddag een kinderbingo waarbij de kleintjes vanaf vier jaar om twee uur aan de beurt komen, gevolgd door de zeven- tot en met negenjari gen om kwart voor drie en de tien- tot dertienjarigen om half vier. De uitslag van de loten-ac tie wordt 's avonds om zeven uur bekendgemaakt. De fancy- fair wordt zaterdagavond om zeven uur geopend. Zondag be gint het festijn om twaalf uur. ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse wethouder A.B. Rlngersma heeft gisteren in het kader van een landelijke actie voor de sociale vernieuwing een plakkaat op de deur van het raadhuis aan de Noordbuurtseweg gespijkerd. Op het biljet staan tien 'uitgangspunten van de sociale vernieuwing' die door een landelijk actiecomité in een open brief aan het kabinet en de tweede kamer zijn gestuurd. Het landelijk initiatiefcomité 'Wij zetten door* wil dat de sociale vernieuwing met kracht wordt door gezet. Het gezelschap bestaat uit burgemeesters en wethouders van verschillende politieke partijen. Naast de Leidse wethouder De la Mar (Groen Links) maken de volgende personen deel uit van het landelijke initiatiefcomité: burgemeester Nijpels (WD) van Breda (WD), wethouder Hoen (CDA) van Maastricht, wethouder Vermeulen (PvdA) van Rotterdam en burgemeester Apotheker (D66) van Veendam. ton, hui co kuipers

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17