Leiden 'Plan Slaaghwijk is verslechtering' Feest rond uitreiking van eerste Leidse schillenbak Appartementen boven winkel Zeeman Engwirda stoort zich aan Krant op Zondag Woensdag 11 september 1991 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: RUTGER J HOOGERDUK 15 MET MOOI WEER wrin gen de Postbank-klanten zich in de vreemdste bochten om maar tussen zon en scherm te komen DE OPSLAGRUIMTE van Zeeman aan de Hoog straat wordt verbouwd tot dertien appartemen ten Kerk Leimuiden krijgt kruis terug De rooms-katholieke kerk aan de Willem van der Veldenweg in Leimuiden krijgt zaterdag zijn kruis terug. Het 125 kilo wegen de gevaarte wordt tegen 11.00 uur weer op de toren van het godshuis van Sint Jan de Doo- per gezet. Deken Van Zoelen van het dekenaat Alkemade zegent het kruis eerst. Daarna kan tot 13.00 uur de kerk van binnen worden bekeken. Het kruis werd verwijderd in verband met de restauratie van de uit 1854 stammende kerk. Naar verwachting zijn de toren en buitenkant dit jaar klaar. Volgend jaar zijn het altaar en middenschip aan de beurt. Die werkzaamheden zijn me dio 1992 afgerond. De kosten bedragen in totaal 2,1 miljoen gulden. Paard en wagen in Oude Rijn Ex-topambtenaar: negen miljoen is weggegooid geld „Niet doen is mijn advies. Echt niet doen." M. Logten- berg is er tot in het diepst van zijn hart van overtuigd. De negen miljoen gulden die de gemeente wil uittrekken voor verbetering van de Slaaghwijk en het winkelcen trum De Kopermolen zijn weggegooid geld. LEIDEN. GERT VISSER Een 57-jarige inwoner van Rijnsaterwoude liep gistermid dag een nat pak op, toen hij met zijn paard en wagen in Zwam- merdam in de Oude Rijn te recht kwam. De man reed over de Buitenkerk en door nog on bekende oorzaak sloeg het paard op hol. Het dier holde vervolgens met wagen en al het water in. De Alphense brandweer heeft samen met een takelbedrijf het dier en de wagen uit het water gehaald. Zowel de voerman als zijn paard bleven ongedeerd. Het voertuig raakte licht be schadigd. Stichtingen en instellinge thuiszorg fuseren Een aantal voorzitters van dienstverlenende instellingen en stichtingen in Alphen aan den Rijn en de regio tekenen aanstaande maandag een in tentieverklaring om met elkaar te gaan fuseren. De onderteke ning heeft plaats in restaurant 's Molenaarsbrug in Alphen. Het gaat hierbij om Kruiswerk Lei den, Maatschappelijke Dienst verlening Aar- en Veertstreek, Maatschappelijke Dienstverle ning Rijnland, Gezinszorg Lei den en Kruisvereniging Hart van Holland in Alphen. Voordeel van de fusie is vol gens de instellingen dat patiën ten die thuiszorg nodig hebben, hulp op maat kunnen rijgen vanuit een organisatie. De fu siepartners denken dat de effi ciency en produktiviteit worden verbeterd. Het streven is de ge hele integratie per 1 januari 1993 af te ronden. Het is niet de eerste de beste die het zegt. Behalve het feit dat Logtenberg nabij het 'omstre den' gebied woont, werkte hij vele jaren als topambtenaar bij de gemeente Leiden. Als chef stadsontwikkeling was hij nauw betrokken bij de ontwikkeling van de Merenwijk. Na een inter ne organisatie was hij jarenlang 'coördinerend directeur wo nen', een spilfunctie op het ge meentelijk terrein van ruimtelij ke ordening en huisvesting (la ter nog werd hij directeur van de reinigingsdienst). In een brief aan de gemeente raad laat Logtenberg hij ging enkele jaren geleden met de vut weer eens van zich horen. In een brief die de toon heeft van een welgemeend advies, verzet hij zich tegen het plan tot de aanleg van een evenementen plein bij de Kopermolen, het verlagen en auto-onvriendelijk maken van de Ketelmeerlaan en de bouw van een torenflat bij het winkelcentrum. Plannen waarmee de Slaaghwijk uit haar 'isolement' moet worden ge haald en waardoor het in dit ge deelte van de Merenwijk alle- M. Logtenberg FOTO ELLEN MARTENS Onmenselijk Maar de bouw van flat maakt de sfeer er rond het winkelcentrum niet beter op, betoogt Logtenberg. „De Slaaghwijk is een uitvloeisel van het zogeheten pluriforme bouwbeleid in de jaren zestig. De flats zijn op zich goed be woonbaar maar er zijn er te veel, het is te massaal en te hoog en daarom onmenselijk. Het stedebouwkundige ontwerp was fout en dit nieuwe plan ver betert daar niets aan." Sterker nog, in de ogen van Logtenberg is er slechts sprake van verslechtering wanneer de plannen worden uitgevoerd: „De toename van de hoogbouw zorgt slechts voor meer proble men in de Slaaghwijk ondanks het feit dat de architect een kleurrijk verhaal weet op te han gen over zijn nieuwbouw. Deze mensen moeten anders en beter worden gehuisvest." Ook de aanleg van het veelbe lovende evenementenplein zal de sfeer in de buurt niet verbe teren, weet Logtenberg. „Hoe verzin je het. Wat is dat dan en wanneer zijn er dan welke eve nementen. Kom nou. Evene menten horen in de binnenstad. Laten wij nou niet in het ver kooppraatje van een architect trappen. Het plan zal waar schijnlijk alleen het winkelcen trum waarover overigens slechts zelden klachten zijn bevoordelen." Ten slotte, voor wie nog niet is overtuigd: „Verhaaltjes over het isolement van de Slaaghwijk zijn toch volkomen absurd. Wie voelt zich dan geïsoleerd en waarom. De Valkenhorst (direct achter de dijk) is het best be woonde gedeelte. Niemand in de Bloemen, de Dalen, de Dui nen, de Rozen of de Werven voelt zich toch geïsoleerd.". Uit êrvaring weet de ex-top ambtenaar dat het niet meevalt een reeds gevormde gedachte binnen het ambtenarenkorps te wijzigen. „Maar dit keer moet het lukken." Onder de titel 'Leiden gaat scheiden/GFT-afval' start aan staande zaterdag in de Meren wijk de campagne, waarmee ook Leiden haar inwoners vraagt het afval te scheiden. Groente-, fruit- en tuinafval (gft-afval) en klein chemisch af val (kca) moeten voortaan apart worden gehouden, 's Middags wordt in de Merenwijk de eerste van 3800 schillenbakken uitge reikt. Binnen twee maanden moeten 20.000 huishoudens in de Leidse laagbouw voorzien zijn van een bruine container voor het gft-afval en een rode milieubox voor het klein che misch afval (kca). De gemeente heeft voor zater dag éen feestprogramma opge steld om aandacht voor de campagne te vragen. Zaterdag ochtend staan er tussen negen en twaalf uur informatiestands bij de Hartebrugkerk en de Haarlemmerstraat. Daar zijn ook een huisvuilauto en een veegauto te bezichtigen. Merenwijk Omdat de Merenwijk de eerste schillenbak en gifdoos krijgt, gaat er vanaf één uur vanaf Buurthuis op Eigen Wieken een optocht naar winkelcentrum de Kopermolen. Daar staan ook in formatiestands en er is een klei ne kermis voor kinderen. Om drie uur gaat de campag ne officieel van start in de bibio- theek bij de Kopermolen. Daar spreken A. van Gorsel, directeur van de gemeentelijk reiniging, en wethouder De La Mar, alvo rens de eerste schillenbak en de milieubox worden aangeboden. De huishoudens ontvangen een informatiemap en een wijk- Begin volgend jaar begint de verbouwing van de opslagruimte LEIDEN LOMAN LEEFMANS De gemeentelijke werkgroep Wonen Boven Winkels heeft, onder andere met het plan om dertien appartementen boven Zeeman aan de Hoogstraat te bouwen, een. klein succes "binnen gehaald. De werkgroep werd indertijd opgericht om met name het wo nen in de Haarlemmerstraat te bevorderen om de sociale controle in de winkelstraat te verbeteren. Ook andere bouw- en verbouw plannen zijn in de maak of staan op het punt te worden uitgevoerd. De opdracht voor de dertien apparte menten is van de textielgigant Zeeman zelf afkomstig. Het gaat om een interne verbou wing van opslagruimte naar appartemen- Aan de gevels aan de kant van de Oude Rijn en Hoogstraat, mag niet worden 'ge sleuteld' omdat het om een monument gaat. Op het dak wordt wel een terras ver wezenlijkt. „Het was ons ook een doorn in het oog om de ruimte boven de winkel leeg te laten. Nu hebben we een plan dat aardig op de rails staat en als alles goed verloopt, wordt de eerste spijker begin volgend jaar gesla gen. De appartementen worden van een ge middelde omvang, zo'n 40 tot 75 vierkante meter groot en gaan in de verhuur. Dat was ook een voorwaarde om van de gemeente subsidie te krijgen", aldus directeur A. Dam van Zeeman. Ook op verschillende andere locaties in de buurt van de Haarlemmerstraat staan bouwplannen op het punt om, met goed keuring van de gemeente, verwezenlijkt te worden. Zo is er een plan om op een onbe bouwd erf aan de Duizenddraadsteeg (ach ter de Haarlemmerstraat) vijf of zes wonin gen neer te fcetten. Architect is J. Rakers uit Voorschoten. Verder zullen enkele panden in eigendom van, en ter linkerzijde van, hel Volkshuis worden omgebouwd tot woon ruimte. Plannen die al wat langer bekend zijn, zoals de verbouwing boven en achter ijzer- warenzaak Jansen (nr. 123) en de verbou wing van voormalige panden van textiel winkel de Haas (nrs. 80, 82) staan op het punt om te worden uitgevoerd. RIAGG wijst klacht over traag optreden van de hand schema van de Chemocar, die het klein chemisch afval op haalt. Er is ook een specia^J te lefoonnummer, de gft-informa- tielijn opengesteld (tel. 252130). Het is de bedoeling dat de huishoudens in de binnenstad en hoogbouw in de loop van 1992 containers en boxen ont vangen om het huisvuil ge scheiden te kunnen inzamelen. Vijftienhonderd mensen'die in eengezinswoningen wonen, vroegen verleden jaar al een ei gen compostbak aan om zelf af val te verwerken. Een meerder heid van hen wil die bak naast de gft-container houden. De overheid heeft bepaald dat vanaf 1994 alle gemeenten het gft-afval apart moeten inzame len. Het vuil wordt door de VAM in Drenthe tot compost ver werkt. ALPHEN AAN DEN RUN M. Engwirda, commissie die de gifstort in de Alphense Coupépolder onder zoekt, heeft afstand genomen van uitspraken in de Krant op Zondag over de geloofwaardig heid van burgemeester M. Paats. In de Alphense politiek ontstond onrust over het artikel, waaruit zou blijken dat Engwir da vraagtekens zet bij de geloof waardigheid van Paats. De on afhankelijke voorzitter van de onderzoekscommissie heeft de burgemeester meteen gebeld om het verhaal uit de wereld te helpen. Volgens de Krant op Zondag heeft Engwirda zijn uitspraak gedaan op 3 september, toen le den van de Tweede Kamer een bezoek brachten aan de belt. Letterlijk stond er in het artikel, onder de kop 'De gif-burge meester wankelt': „Dat Paats geen curator naast zich krijgt zegt overigens niets over zijn geloofwaardigheid; die is in toe nemende mate omstreden." Dat heb ik niet gezegd, verklaar de Engwirda bij aanvang van een vergadering gisteravond. Het CDA wilde de de com- missie-Engwirda vragen in een brief afstand te doen van de uit spraken van de voorzitter. Maar nu die voorzitter de uitspraken heeft ontkend is dat niet meer nodig. Engwirda was niet de enige die zich stoorde aan de publica tie. Ook SP'er G. Harmes meen de dat hij onjuist geciteerd was en heeft de krant gevraagd dat recht te zetten. In het artikel wordt gesuggereerd dat Harmes heeft gezegd, dat Markwat, eigenaar van een kwekerij in de buurt van de stort, zwijggeld heeft ontvangen. Ze zijn helemaal ingeburgerd, die geldautomaten van de Postbank en andere banken. Handig, even op zondag geld uit de muur halen. Moet alleen niet de zon schijnen, anders is het mikken op goed geluk. De vestiging van de Postbank aan de Breestraat is een echte trekpleister. Geregeld staan lange rijen voor de flappentapper, zoals de giromaat in de volksmond wordt genoemd. Wat een succes, die giromaat. Zowel voor de bank als het publiek een prachtige uitvinding. De baliemedewerkers worden minder geplaagd door mensen die even een betaalkaartje komen innen en de cliënten kunnen desnoods midden in de nacht over geld beschikken. Jammer alleen dat dit op zonnige dagen ook het enige tijdstip is waarop dat apparaat gebruikersvriendelijk is. De twee giromaten aan de Breestraat liggen namelijk precies op het zuiden. Dat geeft nogal wat toestanden. Toegegeven, wie in de rij staat kan lekker van het zonnetje genieten, maar als je aan de beurt bent begint de ellende. De tekst op het apparaat is gewoon onleesbaar als de zon in het scherm schijnt. En je moet nogal wat knopjes indrukken voordat het gewenste bedrag uit de klep glijdt. Zo wordt via het scherm gevraagd de pas in te brengen, de pincode in te toetsen, aan te geven welk bedrag wordt gewenst en sinds kort ook nog of al dan niet een bon moet worden gemaakt. Dan pas komt er bij de voldoende saldo geld uit de Vervelend hoor, als die tekst echt onleesbaar is. Met mooi weer wringen Postbank-klanten zich dan ook in de vreemdste bochten om maar tussen zon en scherm te komen. Dat lukt zelden en dus is het maar op goed geluk een beetje knopjes prikken. Op goed geluk (2) Het probleem is inmiddels alom bekend, al doet de beheerster van het postkantoor aan de Breestraat of haar neus bloedt. „Nee, we horen nooit klachten". Voor verdere informatie verwijst ze naar het PTT- kantoor in Utrecht. Daar zit mijnheer J. Blommendaal, de contactpersoon tussen PTT en Postbank. Het verhaal klinkt hem wel zeer bekend in de oren. „Eigenlijk horen we al klachten over die apparaten sinds ze werden geïntroduceerd". Het probleem- Breestraat is hem bekend, maar staat niet op zichzelf. De fabrikant, NCR, heeft inmiddels een paar proeven achter de rug om het probleèm op te heffen. Zonder al te veel succes overigens. In het dorpje Eist, tussen Nijmegen en Arnhem, werd onlangs een giromaat geplaatst met een soort zonnebrillen-glas Het werkte niet. Veel banken kozen voor de oplossing van een afgesloten hokje waarin de geldautomaat is geplaatst. Dat blijkt niet echt lekker te vallen bij de cliënten. Ze vinden het een onveilig idee dat er iemand mee in het hokje kan gaan en dat de sociale controle in dergelijke ruimtes nagenoeg ontbreekt. De Postbank begint dus liever niet aan dergelijke hokjes. Maar ja, wat moet je dan? De NCR gaat binnenkort proeven nemen met een niéuw soort scherm. Grotere en vooral fellere letters js het motto. Als het werkt worden de nieuwe apparaten op de meest urgente plekken geplaatst. En dan komt de Breestraat nadrukkelijk in beeld. Op goed geluk (3) Maar wat duurt een beetje proef bij de Postbank? Kan de Leidse giroklant daar nog op wachten? Waarom hangen ze er niet gewoon een afdakje boven? Daar zou de gemeente wel eens schuldig aan kunnen zijn. Want geloof het of niet, maar de voorgevel van dat afzichtelijke gebouw aan de Breestraat staat op de monumentenlijst. En dan moet voor iedere punaise inde muur een vergunning komen. Maar volgens woordvoerder E. Veldhuyzen van de afdeling monumentenbeheer op het stadhuis ligt de gemeente helemaal niet dwars. „We hebben ook toestemming gegeven om twee vensters te vervangen voor giromaten, dan zal een zonneschermpje evenmin op veel bezwaren stuiten". De Postbank heeft alleen nooit toestemming gevraagd voor een zonwerend afdakje. Niet slim, want dat is heel wat goedkoper dan een heel apparaat met grotere en fellere letters. J. Bon van de Postbank in Amsterdam kan niet uit zijn hoofd oplepelen of die aanvraag inderdaad nooit is gedaan. Maar hij voelt blijkbaar nattigheid, want hij wil verder niets zeggen. De afdeling voorlichting van de Postbank zou de Steeds-redactie terugbellen, maar dat is nog steeds niet gebeurd. Resteert hopen op dikke bewolking. Giroblauw past bij jou, maar dat geldt niet voor een blauwe lucht. LEIDEN EMIEL FANGMANN De RIAGG heeft een klacht afge wezen die door het Inloophuis Psychiatrie dit voorjaar bij haar werd ingediend. De RIAGG zou volgens het Inloophuis te traag hebben gereageerd bij de hulp aan een overspannen vrouw die 's avonds aan het Rapenburg om hulp aanklopte. Uiteindelijk kon de vrouw, na tussenkomst van een RIAGG-arts, in het Cen trum Onderdak aan de Rem- brandtstraat worden onderge bracht. Volgens M. Tuinenburg, RIAGG-directeur hulpverlening, heeft de RIAGG echter juist op de situatie gereageerd. De in stelling, die 's avonds is geslo ten, moet een strikte procedure volgen. „Die is vanwege com municatiestoornissen boven dien van langdurige aard ge weest," zegt Tuinenburg. Wan neer 's avonds iemand in psy chische nood is, moet eerst de eigen huisarts of zijn vervanger ingeschakeld worden. Het In loophuis zocht op de bewuste avond contact met meerdere huisartsen. De huisarts kan dan vervolgens de RIAGG inschake len als specialistische hulp no dig is. De RLAGG kan vervolgens opname van een patiënt be werkstelligen. Het Inloophuis vindt die pro cedure omslachtig. „Maar als het Inloophuis kritiek op onze procedure heeft, kan zij ons daar altijd over schrijven. Dan praten we er over," zo reageert RIAGG-directeur Tuinenburg op de kritiek. Over de klacht hebben het In loophuis en de RIAGG monde ling overleg gevoerd. Beide in stellingen zeggen dat dat ge sprek 'open' is geweest. Er is bovendien afgesproken dat een medewerker van de RIAGG het Inloophuis precies uit de doe ken zal doen, hoe haar hulpver leningsprocedures in elkaar zit- Het Inloophuis beschouwt het conflict met de RIAGG in middels als verleden tijd. „Wij kijken liever naar onze jubileu mavond aanstaande vrijdag avond," zo reageert secretaris en penningmeester M. van Noort. Dan wordt in het Inloop huis de fototentoonstelling 'Een te gekke plek' geopend en spreekt wethouder S. de Vreeze (welzijn), omdat de instelling zeven en een half jaar bestaat. AGENDA REDACTIE ROY KLOPPER EN LOMAN LEEFMANS WOENSDAG 11 SEPTEMBER Leiden Leidato Huishoudbeurs, Groenoordhallen, van 13.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 22.30 uur. Informatiepunt Gemeenschap pelijk Wonen, Gerestraat 20, van 20.00 tot 21.00 uur. Lisse Bridge-drive voor niet-rokers door BCL in het Poelhuys, aan vang 20.00 uur. Noordwijk Bloedafname-avond van het Ned. Rode Kruis in de Willi- brord-MAVO, Van Panhuys- straat, van 18.45 tot 21.15 Opnamen van het tv-program- maG'0UD& NIEUW in Hotel Oranje, Kon. Wilh. Boulevard 20, aanvang 19.00 uur. Oegstgeest Bridgen in 'Hotel het Witte Huis', aanvang 19.45 uur. DONDERDAG 12 SEPTEMBER Leiden Molenwandeltocht over 10 en 15 km, start vanaf WV, Sta tionsplein 210 tussen 9.00 en 17.00 uur. Leidato Huishoudbeurs, Groenoordhallen, van 13.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 22.30 uur. Leiderdorp Squaredans-avond in de Sjel- ter, Heemraadlaan 67, van 19.30 tot 22.30 uur. Noordwijkerhout Saul Broudy, org. The Folk Club, in 't Wapen van Noord wijkerhout, zaal open 20.00 uur, aanvang 20.30 uur. Oegstgeest Zwemmen voor mensen met CARA olv een fysiotherapeute in Zwembad Poelmeer, Lange- voort 273, van 13.30 tot 14.15 uur en van 14.15 tot 15.00 uur. Voorhout Grote lampionoptocht met 8 muziekkorpsen in het centrum, daarna optredens van enkele korpsen en majorettes. Voorschoten Zomeravond Kasteelconcert in Kasteel Duivenvoorde, aan vang 20.30 uur.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15