tfjoor^eel| Einde krant hing al jaren in de lucht Bond kondigt acties bij gemeente aan tegen wao Weer vertraging voor plan Vrouwenkerkplein Paravisiebeurs in de stadsgehoorzaal Wethouder installeert adviesraad ouderenbeleid Acties tegen wao-beleid Twee maanden cel geëist voor fataal ongeluk Lammenschansweg NIEUWSLIJN Vrouw aangerand Een 24-jarige vrouw uit Leiden is begin september op straat aan gerand door een nog onbekende man. Pas gisteren besloot zij bij de politie aangifte te doen van de aanranding en poging tot ver krachting. De vrouw fietste op een zondagavond langs de vuil verbranding aan de Floris Versterlaan, waar zij werd gesneden door een man op een snorfiets. De man bedreigde haar met een zakmes en randde haar aan. Toen een fietser voorbijkwam zag de vrouw kans zich te bevrijden. Cirkelzaag in bovenbeen Een dolletje met een draaiende cirkelzaag heeft een man van 20 jaar gisteren in het AZL gebracht. De man was in zijn woning aan de Trien Selmenhof bezig hout te zagen met een cirkelzaag, toen hij niét enkele vrienden wat ging dollen. Daarbij kwam de draaiende zaag in zijn bovenbeen, waarin onmiddellijk efen ga- Cende wond werd geslagen. Omdat een ander het been kon af- ond kon groot bloedverlies worden voorkomen. In het AZL ging de man meteen op de operatietafel. Bus onder de slagboom Een autobus is gisteren bij de Spanjaardsbrug onder de slag- boom terechtgekomen, waarbij het dak ernstig werd bescha digd. Uit Leiderdorp wilde de bus de Spanjaardsbrug oprijden, die wordt bestuurd met een installatie óp de Hoge Rijndijk. De lichten begonnen te knipperen en een cassettebandje deelde mee, dat de brug elk moment kon opengaan. De buschauffeur hoorde het bandje echter niet en reed door. net op het r dat de slagboom dichtging. De nieuwbouw op het Vrou wenkerkplein heeft vermoede lijk enkele maanden vertraging opgeleverd. De reden daarvan is dat de monumenteribeheers- commissie voor haar advies meer bedenktijd heefd ge vraagd. Wethouder T. Van Rij (PvdA/ruimtelijke ordening) wil hierop wachten alvorens hij met B en W een definitief oordeel velt over de plannen. Door deze ontwikkeling schuift de hele voqrtgang van het plan. waarvan het bouwen van een grpot, door architect J. Vollmer ontworpen flatgebouw, het meest ihgrijpende onder deel is, eveneens op. Hoofd stadsbeheer van de gemeente L. Meijer had een schematisch 'stappenplan' opgesteld voor de voortgang van de adviezen, in spraaktermijnen en bijbehoren de procedures. Nog voor het einde van dit jaar hadden de eerste bouwvergunningen kun nen worden uitgegeven. Hiermee was dan een einde gekomen aan het jarenlang uit en afstellen van verschillende plannen voor het Vrouwenkerk plein. Maar nu is het schema wacht de gemeente pas in de eerste maanden van 1992 defi nitieve beslissingen te kunnen Geërgerd Het bestuur van buurtvereni ging De Camp/Marendorp, nauw betrokken bij de plannen voor het plein, heeft geërgerd gereageerd op uitlatingen van L Palm, bestuurslid van winke liersvereniging Haarlemmer straat. Palm hield de buurtvere niging door hun 'obstructieve handelswijze deels verantwoor delijk voor het feit dat de herin richting van het plein jarenlang is uitgesteld. Volgens H. Schoch van de buurtvereniging is dat niet te recht „Wij hadden jaren gele den al een plan geopperd en daar was zelfs al geld vóór. Nu moet niet de zwarte piet naar ons worden verschoven." (Vervolg van voorpagina) De dreigende opheffing van de Leidse Courant komt niet uit de lucht vallen. Het dagblad leidt al jaren een wat sluimerend bestaan. Moedermaatschappij Sijthoff Pers investeerde niet of nauwelijks in de krant en deed ook vrijwel geen moeite om dé afkalving van het abonneebe stand te stoppen. De Leidse Courant, een kopblad van het Haagse Binnenhof, die haar lezers vooral vindt in de wat traditionele rooms-katholieke kringen, leek alleen in stand te worden gehouden om de uitkering uit het Be drijfsfonds voor de pers veilig te stellen. Nu het voortbestaan van het bedrijfsfonds uiterst onzeker is geworden, lijkt ook het lot van de Leidse Courant bezegeld. De directie zou intern hebben aan gekondigd dat het dagblad wordt opgeheven, wanneer de uitkering vervalt. Wanneer dit gebeurt, is niet helemaal duide lijk. Maar anonieme zegslieden van Sijthoff verwachten dat het kantoor van de LC aan de Apo- thekersdijk. op zijn laatst over drie jaar zal worden gesloten. Directeur-hoofdredacteur I. Leune van Westerpers - het on derdeel van Sijthoff dat de Leid se Courant uitgeeft - ontkent de dreigende opheffing. „Het is wat mij betreft niet aan de or de." Hij geeft echter wel met zo veel woorden toe dat het voort bestaan van de krant is gekop peld aan de uitkering uit het be drijfsfonds. „Als dat fonds wordt opgeheven, wat ik overigens niet verwacht, zal de Leidse Courant zwaar drükken op de middelen van Sijthoff. Ik weet niet of onze financiële positie het dan nog toelaat om de plu riformiteit van de Leidse pers dan te handhaven", stelt hij enigszins cryptisch. Volgens ingewijden is de kans echter klein dat het fonds in- stand wordt gehouden. Na de Europese eenwording vervalt namelijk het onderscheid tus sen de verschillende lidstaten, wat in de praktijk betekent dat ook noodlijdende kranten uit Frankrijk. Engeland of Grieken land een beroep op de subsidie- pot zouden kunnen doen. En daarmee zou het fonds wel erg snel door zijn geld heen zijn. De verwachting is dan ook dat de subsidies kort na 1992 worden afgebouwd. Druk Inmiddels hangt de redactie van de LC een nieuwe bezuinigings ronde boven het hoofd. De re dactie van deze krant, die met twaalf mensen toch al krap is bezet, zal daarbij waarschijnlijk niet gespaard worden. Volgens Hans Verploeg van de journalis tenvakbond NVÏ overweegt de directie om de zogeheten NDP- norm op de krant los te laten. Het onderkomen van de Leidse Courant aan de Apothekersdijk. Die norm houdt in dat per dui zend abonnees niet meer dan één redacteur mag werken, wat in het geval van de Leidse Cou rant betekent dat de redactie uit i zal bestaan. Randstad verschijnende regio- Verploeg, die is ingeschakeld nale krant. „In dit gebied heb je na klachten over de grote werk- te maken met een enorme con- druk, noemt die norm 'perti- currentie van regionale maar nente onzin' voor een in de vooral ook landelijke dagbla- Toen was er nog maar een... 'En straks zijn er nog maar twee...' kopte deze krant in 1975 toen, kort na de opheffing van de regionale editie van Het Vrije Volk, bekend werd dat ook de Nieuwe Leidse Courant zou verdwij nen. Leiden, met vier regionale dagbladen ooit een een krantenstad van allure, was opeens een stuk kariger bedeeld. Ruim zestien jaar later lijken ook de dagen van de Leidse Courant geteld en heeft Leiden er straks maar één... De bezuinigin gen en fusies in de dagbladwereld hebben in de Sleutelstad een duidelijke tol geëist. Ook bij het Leidsch Dagblad - de krant die zoals het er nu uitziet als laatste overblijft - is er de af gelopen maanden het nodige veranderd. Samen werking met het zusterbedrijf van het LD, het Haarlems Dagblad, was noodzakelijk om het voortbestaan van de krant veilig te stellen. Sinds 16 april wordt deze krant niet meer in Leiden ge drukt en worden de algemene pagina's gezamen lijk vervaardigd. De directie van Damiate, het moederbedrijf van beide kranten, heeft inmiddels nieuwe maatrege len voor het Leidsch Dagblad aangekondigd. Vooruitlopend op een fusie van Damiate met de Noordhollandse dagbladengroep VXD. wil de di rectie een aantal afdelingen uit Leiden overbren gen naar Haarlem. Te zijner tijd dienen LD en HD vanuit Haarlem geleid te worden door één hoofd redacteur. Waarmee het Leidsch Dagblad feitelijk een kopblad wordt, net als de Leidse Courant dat nu is. Over de voorstellen wordt nog onderhan deld tussen redactie en directie. •FOTO HINK BOUWMAN den. Met een bezetting volgens de NDP-norm red je het dan absoluut niet. De druk op de mensen wordt veel te groot." De NVJ-man praat volgende week met de redactie over deze zaak. Het probleem is volgens ingewijden echter dat de direc tie nog altijd geen precieze cij fers heeft gegeven over het aan tal te schrappen arbeidsplaat sen. „Het hangt allemaal een beetje in de lucht, wat de werk sfeer natuurlijk ook nieti;tcn goede komt. Vooral niet<|mdat de directie maar niet aangeeft wat haar plannen zijn om het concern er weer bovenop te krijgen. Alleen maar bezuinigen heeft geen zin, want dan heb je over drie jaar weer dezelfde problemen. Met dit verschil dat dan alle ruimte uit de organisa tie is verdwenen," aldus een van de zegslieden. zullen worden verzocht de ragnosten en paranormaal-be naam van een bekende Neder- gaafden de bezoekers behulp zaam zijn, ook worden lezingen gehouden over onderwerpen als 'chakra-healing' tot reïncarna- Massa-telepathie staat centraal lander in gedachten op de jaarlijkse paravisiebeurs waarna enkele sneltekenaars die zondag 15 september in de deze in opdracht van enkele pa- stadsgehoorzaal wordt gehou- ragnosten zullen uittekenen, den. De bezoekers van de beurs Vanuit 50 kraampjes zullen pa- de regering Wethouder S. de Vreeze heeft vanmiddag in het stadhuis de advies raad ouderenbeleid geïnstalleerd. Deze raad geeft advies aan de ge meente Leiden en andere organisaties over aktiviteiten die voor ouderen worden georganiseerd. De raad bestaat uit vertegenwoor digers van diverse organisaties van ouderen in Leiden. Het initiatief tot de oprichting is genomen door de samenwerkende ouderen bonden nadat de gemeenteraad te kennen had gegeven aan zo'n adviesorgaan groot belang te hechten. De vergaderingen van de raad zijn openbaar. De Stichting Overleg Gehandicaptenbeleid Leiden heeft steun be toogd aan de acties tegen de maatregelen op de wao die het kabi net heeft voorgesteld. De organisatie meerit dat de groei van het aantal *niet-werkenden alleen kan worden tegen gegaan door het scheppen van voldoende arbeidsplaat vers móeten worden verplicht een p dienst te nemen, meent de stichting. Het bel wordt als zeer onrechtvaardig beschouwd. De stichting is een handtekeningenactie begonnen voorstellen van het kabinet. Ook de buurt- en clubhuizen worden hierbij bètrokken. Zwemlerares Ans Lepelaar overleden LEIDEN» De Leidse zwemlerares Ans Lepelaar-Tegelaar is gisteren plotseling op 82-jarige leeftijd overleden. Ans Lepelaar, geboren Leidse, be hoorde met haar echtgenoot in 1937 tot de oprichters van de zwemvereniging 'De Watervrienden.' Ruim 54 jaar - tot aan deze zomer - gaf zij zwemonderricht aan kinderen. Eerst in het zwem bad aan de Haarlemmerstraat, later in 'De Zijl'. Deze zomer maak te ze nog deel uit van de organisatie van de 16e editie van de Leidse zwemvierdaagse. Voor haar verdiensten ontving mevrouw Lepelaar bij het 50-jarig bestaan van 'De Watervrienden' de eremedaille in zilver behorend bij de orde van Oranje Nassau. Tafeltje-Dek-je zoekt vrijwilligers Tafeltje-Dek-je zoekt dringend vrijwilligers die één of twee keer per week op een vaste dag tussen half twaalf en één uur 's middags maaltijdeiy naar,ouderen willen brengen. Jaarlijks krijgen ongeveer honderdduizend ouderen in Leiden van Tafeltje-Dek-je een warme maaltijd. Mensen kunnen zich als rijder opgeven als ze in het bezit zijn van een auto, of als bijrijder. In het plaatselijk kantoortje van de Abva/Kabo aan de Van der Driftstraat kwam gisteravond het kader van de bond bijeen om te besluiten tot acties. »foto hielco kuipers De AbvoKabo wil, naast de lan delijke acties tijdens Prinsjes dag, een week later, op 24 sep tember, in Leiden extra werkon derbrekingen houden bij ge meentelijke diensten en andere instellingen waar vakbondsle den werken. De bestuurders van de ambtenarenbond heb ben dit gisteren besloten tijdens een kadervergadering in Leiden. Welke diensten plat gaan, is nog niet bekend. De AbvaKabo houdt die dag op een nog nader te bepalen plek in de stad een manifestatie voor de actievoerende ambte naren. Ze probeert haar zuster- bonden binnen de FNV er toe te bewegen de 24ste ook bij be drijven en instellingen werkon derbrekingen te organiseren. De extra actiedag is bedoeld om het protest tegen de plan- nen voor de wao en de ziekte kosten ook na Prinsjesdag le vend te houden. Regiobestuur der Eric Vermeulen verwacht dat een groot aantal ambtena ren op 24 september het werk tijdelijk zullen neerleggen. „Aanvankelijk waren de reacties een beetje lauw, vooral ook om dat de publiciteit met name op de wao-plannen was gericht. Nu mensen doorkrijgen wat de wijziging van de ziektekosten voor hen betekent bij een week ziekte moeten ze één va kantiedag inleveren en schieten ze er ongeveer 300 gulden netto bij in wordt de actiebereid heid groter. Ik sluit niet uit dat op Prinsjesdag én op de 24ste hele gemeentelijke diensten plat gaan," aldus Vermeulen. Hij wil ook de andere AbvoKa- bo-leden in Leiden mobiliseren zoals in de gezondheids- en be jaardenzorg, het welzijnswerk, onderwijs, PTT en nutsbedrij- De extra actiedag in Leiden staat niet op zichzelf. De Abvo Kabo is ook van plan in de week van Prinsjesdag in tal van ande re gemeenten werkonderbre kingen «en stakingen te organi seren. „Het is niet toevallig dat de actie een week voor het spe ciale PvdA-congres wordt ge houden." aldus Vermeulen DEN HAAG/LEIDEN ANNET VAN AARSEN De plattegrond kwam er giste ren aan te pas, toen een 22-jari- ge Leidse automobilist voor de Haagse rechtbank moest uitleg gen wanneer hij precies het be jaarde echtpaar in het oog kreeg, dat op twaalf januari be zig was de kruising Lammen schansweg/ Koninginnelaan over te steken. De Leidenaar ontdekte de twee te laat en zag zo de rit naar zijn vriendin in Gouda ruw on derbroken. Zijn auto schepte het echtpaar waarna de vrouw aan haar verwondingen over leed en haar slechtziende echt genoot inmiddels ook overle den zwaar gewond werd op genomen in het ziekenhuis. Gisteren moest de vraag wor den beantwoord of de Leide naar het ongeluk had kunnen voorkomen. Officier van justitie J. van Ek r geen onduidelijkheid c bestaan. Hij legt de dove automobilist dood door schuld en onoplettend rijgedrag ten laste en eiste gisteren twee maanden gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de rij bevoegdheid. Van hem mag de twee maanden cel omgezet worden in dienstverlening. Advocate G. van der Veen acht dood door schuld en on achtzaam rijgedrag niet bewe zen en eiste vrijspraak. De offi cier van justitie en de raads vrouwe werden het niet eens over het precieze moment waarop de automobilist op zijn rem trapte en de snelheid waar mee hij reed. Volgens Van der Veen staan er in de stukken een aantal on juistheden omdat haar bescher meling door de politie een doventolk kreeg toegewezen die zijn werk niet naar behoren deed. Daarnaast had de familie de slachtoffers verklaard dat de twee vaak onvoorzichtig overstaken. Bovendien werd een getuigenverklaring ter dis cussie gesteld. Een vrachtwa gen-chauffeur. die voor het kruisingsvlak stond te wachten en zo het ongeluk zag gebeuren, had in eerste instantie gezegd dat zijn voertuig het uitzicht voor zowel de twee bejaarden als de automobilist belemmer de. Later trok hij die verklaring in. De berekeningen van de po litie over de snelheid van de auto klopten ook al niet, aldus de raadsvrouwe. Van Ek blijft er echter bij dat de Leidenaar op tijd tot stil stand had kunnen komen. „Hij is op een te laat tijdstip gaan remmen. De berekeningen naar aanleiding van het remspoor wijzen op een snelheid van ruim 67 kilometer per uur." Dinsdag 24 september doet hij uitspraak. Nu TDK kopen is geld verdienen. Vanaf 1 oktober a.s. wordt op alle onbespeeldc cassettebandjes een slag geheven. En dal betekent maar eén ding: ze worden duurder. 35 cent pe maar liefst. Dus als je een beetje slim bent, dan sla je nu je TDK D- en AD-ci i. Want zo voordelig als ze nu zijn, .worden TDK D- en AD-cassettes. De nieuwe, verbeterde TDK D- en AD-ca« opnamen. TDK D-90 4-pak. Speclduur 4x11/2 uu TDK D-60 5-pak Speclduur 5 x 1 uur TDK AD-90 3-pak Speelduur 3x1 1/2 i TDK AD-60 4-pak Speclduur 4 x 1 uur s zijn nu ook geschikt voor digitale Woensdag 11 september 1991 Redactie: 071-161418 KAREI BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAAT5MA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: SIMON DE GRAAF VOOR HET BESTUUR van het Hoogheemraadschap van Rijnland hebben zich tweemaal zo veel kandidaten aangemeld als bij vorige ver kiezingen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13