Rtv show Lee Towers in actie voor zieke kinderen ^(1) Ili§i Uittreden TROS en VOO levert grote strop op Woensdag* 11 september 1991 Redactie: 023-150191/023-150192 «JOLANDAOUKt GERARD VAN PUTTEN REINA VAN Vormgeving: ANDRIES DETMAR MIJN EIGEN ZAKEN doe ik zelf. Het is een groot misverstand als iemand denkt dat ik alleen maar lied jes zing. Mijn tijd en inzet worden dagelijks aange wend voor alle organisatorische beslommeringen daar omheen. Maar dat doe ik graag, want ik behoor tot een categorie mensen die het best functioneert als er druk op de ketel staat en als er actie is. (Lee Towers) ZOGEZEGD ,,lk ben moe. Maar dat is alleen maar erg als het op mijn gemoed be gint te werken en het 'heel de wereld kust mijn kloten'-syndroom toe slaat. Ik schat dat ik op het ogenblik 10 procent van de tijd aan lijd." (Koen Wauters in Humo) ,,Zen en boedhis- me hebben nooit mijn pad gekruist en ze interesseer den mij niet erg. Maar twintig jaar geleden heb ik een man ontmoet die ik erg waar deer. Hij was ou der dan ik. Eén van de dingen waar hij alles van afwist, was drin ken. Hij heeft me leren drinken. Toevallig bleek die man een oude zenmonnik te zijn." (Leonard Cohen in Humo) ,,De paus doet gewoon zijn werk. Hij is de opvolger van Sint Pieter, en hij zegt de dingen die hij moet zeggen, hij heeft geen keuze: 'gaat en vermenigvuldigt u!'. Maar zijn Heilige Stoel staat wel midden in Ita lië, het land met het laagste geboortecijfer ter wereld. Het gezag van de paus is heel groot op moreel gebied, maar het stelt volstrekt niks voor in bed. (Jacques-Yves Cousteau in Humo) Ik ben geen artiesten-vlo die met Pavarotti dweept, die het een eer vindt om met die man in een vliegtuig te zitten. Ik vind hem mooi zin gen, en draai thuis héus wel eens een cd'tje van hem, maar ik hoef niet zo nodig mee te lopen met een groep mensen die graag met hem gezien wordt. Ik ging mee omdat mijn man zaken heeft gedaan met betrekking tot het concert, maar ik was net zo lief thuisgebleven." (Vanessa in Privé) ,,lk vind het leuk om een praatprogramma te presenteren, maar dat zou ook AVRO's Servicesalon kunnen zijn. Met wel wat meer diep gang, natuurlijk. Kritischer. Of een bejaardenprogramma, dat zou ik ook prima vinden (Sjappoo-presentator Cees Grimbergen) Leonard Cohen. 5 zing. .Mij wordt dikwijls verweten dat ik alleen maar cover-\ Maar dat is onzin, op een van cd's stonden drie mooie speciaal voor mij zijn gecomponeerd. Maar uitgerekend die drie eigen nummers zijn nooit gedraaid. Dus wie valt dan iets te verwijten? Ik ben er al lang achter dat muziek het feest der herkenning is.(Lee To wers in het NCRV-radioprogramma Goedemorgen Nederland) ,,lk heb wel eens een keer iets meegemaakt dat me altijd bijgebleven is, uit de tijd van Hadimassa. Daarin heb ik in totaal ruim tweehon derd verschillende mannen neergezet. Het was een soort lolletje voor de mensen die daar in de studio's rondliepen om iedere keer als ze mij in de gang tegenkwamen heel goed te kijken en dan hadden ze iets van: ja hoor, hij is het weer. Op een gegeven moment trok ik een overall aan, smeerde een paar smoezelige vegen op mijn gezicht en toen keek iedereen langs me heen. We zeggen wel eens: kleren ma ken de man, maar ze kunnen je blijkbaar ook ontdoen van alles." (Ton van Duinhoven in Studio) McKinsey vecht raming omroeptekort aan HILVERSUM GPP Mochten de TROS en Veronica uit het publieke be stel treden, dan zal het jaar lijks tekort van de omroep met tenminste 78 miljoen gulden toenemen. De STER zal in dat geval van 1995 af jaarlijks zo'n tweehonderd miljoen gulden minder binnen krijgen aan tv- reclame. Dat voorspelt onder zoeksbureau McKinsey Company in een berekening, die ten behoeve van de NOS is gemaakt. McKinsey zet zich met deze berekening af tegen de schatting die het Commis sariaat voor de Media in een interne notitie heeft gemaakt. Het commissariaat verwacht dat het jaarlijkse tekort na uit treding van TROS en VOO op dit moment met 22 miljoen gulden zal toenemen. De berekening van McKinsey gaat uit van het huidige recla meregime inclusief reclame op zondag. In het geval de minister alsnog akkoord gaat met een 'verdien-net' van TROS en Ve ronica, dan zal de publieke om roep vanaf 1995 jaarlijks 290 miljoen minder binnen krijgen als TROS en Veronica voor een commercieel bestaan kiezen. Somberder Volgens McKinsey heeft het commissariaat uitgerekend wat er minder aan reclame-inkom sten binnenkomt in het jaar 1992 bij uittreding van TROS en VOO. McKinsey denkt echter dat het tekort tot 1995 nog flink zal oplopen en komt om die re den op een somberder voor spelling uit. Bovendien ver wacht McKinsey minder bespa ringen door het uittreden van deze twee omroepen. Netto zal het jaarlijkse tekort van de publieke omroep vol gens deze McKinsey-berekenin- gen toenemen met 78 miljoen gulden, als wordt uitgegaan van de huidige reclamemogelijkhe den inclusief zondagsreclame. Show in Efteling voor ouder-logeerhuis Lee Towers, de beken de zanger die zichzelf door de jaren heen vooral heeft waargemaakt als een 'echte blockbuster*: eerlijk, recht-voor-zijn-raap, altijd prima verzorgd en vooral ge liefd bij 'de gewone man', zal deze maand op een geheel nieuwe wijze zichzelf presente ren. Het is niet voor het eerst dat hij een kant van zichzelf laat zien, waar zijn grote pu bliek toch weinig weet van heeft en waarmee hij door de jaren heen bescheiden op de achtergrond is gebleven. De afgelopen weken is Lee Towers vooral weer naar buiten getreden als 'De Bekende Ne derlander' die zich intensief heeft ingezet voor de fondsen werving van een project van het Sophia Kinderziekenhuis in Rotterdam. Een project dat acht miljoen gulden moet opbren gen, onder meer met een grote artiestenshow in 'De Efteling', en waarvan een ouder-logeer huis zal worden gerealiseerd. Lee Towers, alias Leen Huizer, is daarvan de ambassadeur ge worden. In Rotterdam, de geboorte stad van Lee Towers, is het Sophia Kinderziekenhuis een bekende en sympathieke plek voor ernstig zieke kinderen. Lee Towers, vader van vier gezonde kinderen en opa van een ge zond kleinkind, kende het zie kenhuis desondanks door zijn band met de omgeving. Hij bedacht zich dan ook geen moment toen hem om hulp werd gevraagd voor een belangrijk fondsen wervingspro ject. Hij werd van de ene dag op de andere 'het gezicht van hel ziekenhuis', er werden activitei ten georganiseerd waar Towers verscheen om geld bijeen te verzamelen, hij bezocht de kin derafdelingen, liet zich intervie wen door zieke patiëntjes en sprak met het bestuur van het ziekenhuis over de noodzakelij ke maatregelen. Verplichtingen Nu is Lee Towers niet iemand die dagelijks zit te verzinnen hoe hij zijn dag gevuld moet krijgen. Integendeel. De zanger is doorgaans zeer moeilijk te spreken te krijgen, niet alleen vanwege zijn vele verplichtin gen als zanger (hij treedt elke avond op), maar ook door zijn zakelijke leven. Uiteindelijk zal een interview met hem over 'die andere kant in zijn zangersleven' (de belan geloze inzet voor een kinderzie kenhuis) dan ook plaatsvinden via de autotelefoon. Towers: „Ik vind dat we als mens nog meer taken in het le ven hebben dan alleen maar bezig zijn met geld verdienen en successen behalen. Dat is een overtuiging. Daarbij komt dat een ernstig ziek kind mij zeer raakt. En ik héb ze gezien: de bestraalde kinderen met kale koppies en vechtend voor hun leven. Ik kon daar nachten niet van slapen. Ben gaan zitten na denken hoe ik kon helpen." „Nu ja, dat is voor mij uitéin- delijk niet zo moeilijk, want ik heb de ingangen naar de media en de pers toe. Anytime. Een heel belangrijke factor dus, en hoe je het ook wendt of keert, ik kan natuurlijk honderd maal gemakkelijker snel publiciteit geven aan een bepaalde actie dan een onbekende Nederlan der." „En ik wil dat ook. Vooral om dat mij uit mijn eigen kinderja ren een traumatische ervaring is bijgebleven: mijn amandelen moesten worden geknipt. Nu lach je daar om, zeg je: 'ach joh, da's niks. Niet te vergelijken na tuurlijk met welke ziekte ook. Maar de angst die ik toen had is verschrikkelijk geweest. Abso luut bepalend voor mijn verdere ervaringen met een kinderzie kenhuis. 'Waar is mijn moeder', heb ik toentertijd alleen maar gedacht. 'Laat mijn moeder ko men'. Zo bang, zo klein, zo wanhopig." „Toen ik dan ook enkele jaren geleden gevraagd werd mee te werken aan een actie voor de Daniel den Hoed Kliniek, heb ik daar (met de organisatoren) zo veel tijd ingestoken, dat er vier miljoen gulden bijeen werd ge bracht. Dat was voor mij een geweldig succes." Acht miljoen „Welnu, het gevolg was een tweede verzoek om fondsen te werven voor een ouder-logeer huis voor het Sophia Kinderzie kenhuis. Ik zei direkt 'ja'. Want die trein die ik indertijd op de rails heb gezet, wilde ik niet meer laten stoppen. Alleen, de ze keer moeten we de acht mil joen zien te halen." „Dat is heel veel geld. Maar het zal lukken, want we hebben een schitterende show georga niseerd op 14 september in 'De Efteling'. Artiesten uit het hele land zullen daar belangeloos hun medewerking aan geven. En dan spreek ik over topmen sen als Marco Bakker, Corrie Konings, Koos Alberts, De Mari nierskapel en vele anderen." „Alles wat met die show heeft te maken, doe ik zelf. Zoals ik al mijn eigen zaken altijd zelf heb gedaan. Het is een groot mis- Bij het doorberekenen van het Plan de Jong (met TROS en VOO aanvankelijk als 'verdien- net'), neemt het jaarlijkse tekort zelfs toe met 154 miljoen gul den, ruim een verdubbeling ten opzichte van het huidige tekort. Het commissariaat gaat uit van een toename van het jaarlijkse gat met 22 miljoen gulden. Sterfhuis De NOS heeft deze berekening meegestuurd aan de kamerle den die zich komende maandag moeten buigen over de om- roepfinanciering. NOS-voorzit- ter Max de Jong kondigde on langs al aan dat er een sterfhuis wordt geconstrueerd, mocht minister d'Ancona besluiten TROS en Veronica een ethernet mee te geven. Volgens een woordvoerder van het commissariaat is de in terne notitie van het commissa riaat gemaakt ter voorbereiding van een gesprek met de minis ter. Via de minister zou de NOS het stuk hebben gekregen. „Ik vind het vreemd dat McKinsey doet alsof dat bureau tot een heel andere berekening is geko men", aldus een woordvoerder van het commissariaat. „Bij de berekening hebben wij ons ge baseerd op het Meerjarenplan van de NOS, dat weer gestoeld is op cijfermateriaal van McKin sey. Wij hebben de minister al leen willen voorrekenen wat, gezien de huidige situatie, het effect van uittreden van TROS en Veronica zou zijn op het te kort van de omroep. Een mo mentopname dus. Als het gaat over de vraag hoe dat er in 1995 uit zal zien, zouden we het wel licht een heel eind met McKin sey eens kunnen worden." Als TROS en Veronica in de toekomst ook een ethernet voor radio meekrijgen, zal dit vol gens zowel het commissariaat als McKinsey gunstig uitpakken. Alleen als Veronica en TROS twee radio-etherzenders mee krijgen verwacht McKinsey i erder roep-tekort. het i Mode-ontwerper Frans Molenaar presenteerde gisteren in Amster dam zijn nieuwe collectie voor de herfst en de winter '91-'92. Ter gelegenheid van deze vijftigste collectie introduceerde Molenaar (rechts) zijn nieuwe parfum O. N. 13. Het eerste flesje werd door Adèle Bloemendaal overhandigd aan schrijver Maarten 't Hait (links), die voor deze gelegenheid gekleed was in een door Mole naar ontworpen mantelpakje. foto anp/ruud hoff „Nu ja, dat is voor mij uiteindelijk niet zo moeilijk, want ik heb de ingangen naar de media en de pers toe. Anytime. Hoe je het ook wendt of keert, ik kan natuurlijk honderd maal gemakkelijker snel publiciteit geven aan een bepaalde actie dan een onbekende Nederlander.foto united photos de boer verstand .als iemand denkt dat ik alleen maar liedjes zing. Mijn tijd en inzet worden dagelijks aangewend voor alle organisa torische beslommeringen daar omheen. Maar dat doe ik graag, want ik behoor tot een categorie mensen die het best functio neert als er druk op de ketel staat en als er actie is. Dan voel ik me als een vis in het water." „Daarom werk ik nu ook kei hard aan een showproject met Anita Meyer dat ten bate zal zijn van het Alan Dowling Instituut. Deze show wil ik organiseren ter nagedachtenis aan Vicky Brown (de bekende Britse zan geres die onlangs aan kanker is overleden - red)." „Ook voor dat instituut wil ik me sterk maken, want ik vind dat mensen als zij dat verdie nen.' Maar wat me op dit mo ment het meest motiveert is de gedachte aan het Sophia Kin derziekenhuis. Omdat ik heb er varen hoe een ziek kind zich moet overleveren aan onbegrij pelijke rotdingen. Kijk, een vol wassene kun je uitleggen wat er aan de hand is als hij ziek wordt, waarom dat zo is en wat er moet gebeuren. Een kind niet. Daarom hoort daar een moeder bij. En een vader na tuurlijk. Daarom hoort er een plek te zijn voor de ouders van dat kind. Daar ben ik zo van overtuigd, dat ik alles wat in mijn vermogen ligt, zal doen om die plek te realiseren. Een ouder-logeerhuis dus. En voor die ouders zal ik op 14 septem ber zingen. Voor hen zal ik daar staan, zodat ik voor hun zieke kinderen een katalysator kan zijn. Ik hoop dat het lukt. En ik hoop dat er heel veel mensen naar toe komen en ook daar aan denken als ze met mij en de andere artiesten feest komen vieren in De Efteling." In 1995 geen miljard omzet tv-reclame De totale markt voor televisiereclame in Nederland zal in 1995 hoogstwaarschijnlijk niet de miljard gulden passeren. Tot die schatting komt het onderzoeksbureau McKinsey Company in een vertrouwelijke notitie aan NOS-voorzitter Max de Jong. Eind 1990 stelde McKinsey er nog vanuit te gaan dat er in 1995 jaarlijks zo'n 1,2 miljard gulden aan tv-recla me zou worden uitgegeven. Het onderzoeksbureau zegt in de notitie van eind vorige maand dat het in samen werking met STER en de afdeling Kijk- en Luisteronder zoek van de NOS tot een fijnere schatting is gekomen. Het plafond van die schatting is nog steeds 1,2 miljard gulden, maar McKinsey denkt dat de laagste schatting van 900 miljoen gulden veel reëler is. Oud-dirigent KRO Jo Budie overleden HILVERSUM GPP Jo Budie, jarenlang dirigent van het KRO-huisorkest, is naar nu pas bekend is geworden, zondag op 73-jarige leeftijd overleden. Budie was pianist en speelde daarnaast accordeon, trombone, klarinet en xylofoon. Hij was van 1948 tot 1968 als musicus in dienst van de KRO. Budie speelde onder anderen met Klaas van Beek, Ger de Roos en Johnny Ombach. Tussen 1965 en 1973 leidde hij op televi sie het orkest van de Boertjes van Buuten. STRIPS BOLLEBOOM o 11 x nn„i,,„vvc BOES

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 10