Leiden DE „Ik heb er een nacht niet van geslapen" Alles draait om rimpels bij de Chinese Shar-Pei TIJD TOEN Brand in woning naast restaurant Koningshuys Maandag 9 september 1991 Redactie: 071-161400 Eindredac mgeving: SIMON DE GRAAF Auto Leiderdorper werd in beslag genomen „Nou ik kreeg het wel even benauwd toen ik in de gaten kreeg dat ze m'n wagen in beslag wilden nemen, ik heb er een nacht niet van geslapen." Een 46-jarige Leiderdor per reed begin mei dit jaar volgens de politie minstens 114 kilometer per uur op de Leidse Churchilllaan. Ruim meer dan 50 kilometer boven de maximumsnelheid en dus trad de nieuwe richtlijn van justitie in werking waar bij de auto van overtreders in beslag wordt genomen. LEIDEN MEINDERT VAN DER KAAIJ De Leiderdorper had geluk dat de drastische regeling om het gescheur te beteugelen, nog maar net van kracht was. Een week later kreeg hij zijn Merce des 190 terug. De Leidse politie had niet helemaal volgens de regels overleg met de officier van justitie gehad. Inmiddels is per 1 juli de richtlijn aangescherpt. Wanneer een automobilist 70 of harder dan de toegestane snelheid rijdt, gaat de politie sowieso over tot inbeslagname van de auto. Anders wordt het wanneer iemand tussen de 50 en 70 kilo meter per uur te hard heeft ge reden. In dat geval moet overleg worden gepleegd met de officier van justitie die vervolgens aan de hand van twee criteria een besluit neemt. De eerste toets is de wijze waarop een overtreder op dat moment reed. Wanneer de snelheidsduivel plankgas gaf en ook nog eens gevaarlijke caprio len uithaalde, dan kan hij voor lopig naar de auto Ruiten. Let wel: voorlopig. Alleen de rechter kan bij de behandeling van de zaak tot een definitieve ver beurdverklaring overgaan. Een ander criterium is de vraag of de automobilist al eens eer der wegens te hard rijden is be boet. Iemand bij wie het nog geen jaar geleden is dat hij twee andere bekeuringen heeft ge kregen is de pineut. Dat de regeling in het begin niet duidelijk was, blijkt ook uit het feit dat een auto die door de Noordwijkse politie in juni dit jaar in beslag werd genomen, na drie weken aan de eigenaar teruggegeven moest worden, die er met een geldboete van af kwam. Genieten of griezelen van een Shar-Pei. Gisteren waren meer dan vijftig van deze Chinese rimpelhonden te zien in Noordwijkerhoutfoto dick hogewoning Tientallen mensen kwamen zaterdag en zondag naar poppen en berenatelier Vlijtig Liesje aan de Edel kar per in de Merenwijk. 'Vlijtige' Liesbeth van Marion gaf daar ad vies, nam poppen en beren ter reparatie aan en verkocht ze in hun geheel of in onderde len. „Vooral beren zijn een rage die steeds grotere vormen aan neemt," reageert Van Marion, die ook cur sussen geeft en authentiek materiaal importeert op 'beer- 'gebied uit Engeland, de Verenigde Staten en Duitsland, foto ellen martens NOORDWUKERHOUT PAUL DE VLIEGER Met het stijgen van de jaren steeds minder rim pels krijgen. Voor veel mensen wellicht een mooie, zoete droom, voor de Shar-Pei of rimpel hond realiteit. Gistermiddag waren ruim vijftig van deze beesten te zien in De Schelft in Noord wijkerhout. De Shar-Pei-club Nederland hield er haar kampioensclubmatch. En dat betekende ge nieten, of griezelen, van deze te ruim in hun vel zittende huisdieren, die oorspronkelijk uit China stammen. „De Shar-Pei is fantastisch," verzekert Anita Rychter, bestuurslid van de club die de tentoon stelling in Noordwijkerhout organiseert. Ze maakt duidelijk dat het vooral de rimpels zijn die het hem bij deze hond doen. Als pup bestaat zo'n Chineesje van kop tot staart uit huidplooien. Wordt een Shar-Pei ouder dan verdwijnt dat goeddeels en blijft als het goed is alleen een ge rimpelde kop en hals over. Erg is dat niet volgens Rychter want de Shar-Pei heeft als een van de weinige honderasen in de wereld de eigenschap gewoon uit zijn huid te transpireren. En is zo'n beestje te veel gerimpeld dan wil .dat nog wel eens leiden tot irritatie, ver telt het bestuurslid met een zorgelijk gezicht. De Shar-Pei heeft trouwens nog meer eigenaardige eigenschappen. Een blauwe tong bijvoorbeeld en een eigenzinnig karakter dat maakt dat hij erg aanhankelijk tegen zijn baasje doet, maar van vreemden weinig moet hebben. De Shar-Pei, een 2000 jaar oud honderas ont staan in de Zuidchinese provincie Kwung Tung, stond overigens op uitsterven toen de eerste exemplaren hun weg vonden naar de Verenigde Staten en Europa. Nog geen twintig jaar geleden was dat. In Nederland arriveerden de eerste Shar- Peis in 1979. De circa vijftig bezitters van zo'n hond sloegen in 1988 de handen ineen en richt ten de SharPei-club Nederland op. Anno 1991 telt deze club 235 leden en is de groei er nog niet uit. Het aantal Shar-Peis in Nederland wordt nu geschat op drie- tot vierhonderd. Kampioenshond werd gistermiddag uiteinde lijk een exemplaar dat luistert naar de naam Ripple's Prince of Light. De ruim drie jaar oude reu is eigendom van B. Martens uit Zoeterwoude- dorp en werd in 1989 ook al eens uitgeroepen tot Shar-Pei van het jaar. Nu de bebouwing van het gebied Zijloever haar voltooiing na dert en het hele gebied tussen Sumatrastraat en Zijl bijna on herkenbaar is veranderd, is het zinvol aandacht te schenken aan de geschiedenis van dit ge bied, dat tot 1920 tot de ge meente Leiderdorp behoorde. Eeuwenlang is het landbouw grond geweest, dat als gevolg van daling van het terrein door ondermeer afklefing voor de steenbakkerijen en door stijging van het waterpeil in Rijnlands boezem, vaak meer geschikt was als weiland. Vermoedelijk begin zestiende eeuw is hier een soort herenhuis bij een gro te steenbakkerij neergezet, het huis Steneveld. Op de plaats van dit rond 1800 in verval ge raakte en afgebroken huis is la ter een boerderij gebouwd. In 1865 kwam dit in bezit van Ja cobus de Graaf en hij ploegde jaar na jaar rustig voort. Totdat de nieuwe tijd zich onstuitbaar aankondigde. Scheepswerf Op 8 februari 1901 vervoegden zich bij notaris Ter Laag de he ren Jacobus de Graaf, als verko per, en jhr. Antony Rappard, wonende te Leiden, in zijn hoe danigheid van directeur der N.V. Maatschappij 'de Zijl', Scheepsbouw- en Reparatie- werf, gevestigd te Leiderdorp, als koper. Ongeveer een maand tevoren had De Graaf voor 40.000 gulden aan de N.V. ver kocht enige huizen, schuren, tuin, erf en weiland, ter grootte van 1 hectare 26 are en 3 centia re. Dat was uiteraard onder het voorbehoud dat de aandeelhou ders van de N.V. die aankoop zouden goedkeuren. In een ver gadering in het gebouw van het Nut (nu de Sociale Dienst op de hoek Steenschuur-Langebrug) kwamen op 2 februari zes aan deelhouders met in totaal 41 aandelen bijeen en aanvaard den met algemene stemmen het voorstel het terrein aan de Zijl te kopen. Onder die aan deelhouders waren jhr. A. Rap pard en F.F.W. Heintz. De eer ste was een van de drie zonen YAM Een door stoom ver duisterde blik op de bouw van de scheepswerf 'De Zijl' in 1901. In het ver schiet de Spanjaars- brug en de huizen aan de Zijldijk bij het tolhek. met technische knobbel van de gepensioneerde kolonel van het Oost-indisch leger jhr. J.C. Rap pard, die in het kapitale pand Rapenburg 45 woonde. Dat in dat huis in techniek geïnteres seerden woonden, valt wel af te leiden uit de boedelinventaris na het overlijden van de vrouw van kolonel Rappard: in een achterkamer stond een electri- seermachine, een filtreer- en oliestel en een weegschaal, en op zolder stond een ijzeren draaibank met gereedschap. Zoon Anthony, geboren in 1856 te Serang, was tekenaar bij de Grofsmederij; Charles, geboren in 1865 te Buitenzorg, was inge nieur der Marine; en Adriaan, geboren in 1878 te Leiden, was electrotechnisch ingenieur. F.F.W. Heintz was commissio nair in effecten en later direc teur van de Rijnlandsche Bank. Als financieel deskundige was hij van een aantal instellingen penningmeester en gezien het feit dat de algemene aandeel houders in eerste instantie aan hem machtiging verleenden om bij de notaris de overdracht te regelen, moet een soortgelijke Gebied Zijloever twee keer toneel failissementsverkopen Failliet De aangekochte terreinen moesten uiteraard van een scheepshelling, kranen en der gelijke worden voorzien en er moesten fabriekachtige panden worden gebouwd. Er is een foto bewaard gebleven waarop het grondwerk voor de nieuwe werf op de gevoelige plaat is vastge legd. Maar veel schepen kan de werf nooit hebben afgeleverd. Amper begonnen, volgde begin 1903 al het faillissement. Cura tor mr. O.W. Sipkes liet een fraaie catalogus drukken en op 22 april 1903 kon de veiling be ginnen van de 'machineriën. gereedschappen en voorraad goederen', waaronder een dwarshelling ter lengte van 70 meter, een kraan met een hef vermogen van 15.000 kg, zo'n 100.000 kg ijzer, staal enz., en heel veel hout. Uit de plaats waar alles aangetroffen was, valt een indeling van het gebouwen complex te reconstrueren: ge noemd worden een bankwerke- rij, een zolder (met slechts een partij houten gietmallen en twee zakken kurk-, een maga zijn, verfwinkel, timmerwinkel, keuken, achterkantoor, teken kamer en directeurskamer. Er waren tal van kopers, waaron der de gebrs. Boot. De op brengst bedroeg 20.599 gulden. Op 15 april was het terrein al te koop aangeboden; hoogste bieder was toen de vroegere eigenaar Jacobus de Graaf. Op 22 april werd de koper Jacobus Boot. zonder beroep, wonende te Leiderdorp, handelende na mens zijn broer Pieter en zijn zoon Philippus, scheepbouw- meesters, samen de firma Ge brs. Boot vormend. De koop som bedroeg 28.452,50 gulden, waarin overigens nog een be drag van ruim 3200 gulden zat wegens overname van vaste on derdelen. Jhr. Rappard had het drama wellicht niet aan kunnen zien en was twee dagen voor de grote veiling naar Rusland ver trokken. Ook voor Heintz moet het een zwarte dag geweest zijn. Hoe groot zijn strop is geweest, al was het maar het waardeloos worden van zijn aandelen, is moeilijk te zeggen, maar feit is dat hij bij vonnis van de Arron dissementsrechtbank van 7 au gustus 1903 failliet verklaard werd. 'De Hoop' De nieuwe werf van Boot flo reerde door de toenemende vraag naar schepen. Pieter en Philippus Jacobusz. Boot leid den de firma tot 1920. toen die omgezet werd in een N.V. Pieter bleef wel commissaris van deze DANKZIJ EEN FOUTJE van de Leidse politie, kreeg een Leiderdorper zijn in beslag genomen Mercedes weer terug blust, kwamen de bewoners thuis. Gejank vanachter de deur maakte wel duidelijk dat in elk geval de hond en de twee katten van de bewoners in de woning aanwezig waren. De inmiddels gearriveerde brandweer heeft de dieren uit het huis gehaald. Voor een van de poezen kwam echter de redding te laat. De twee ander dieren bleven on- deerd, zo constateerde een ter plekke aanwezige medewerker van de dierenambulance. Rond half drie had de brand weer van Sassenheim, die met drie wagens het vuur bestreed, het vuur geblust. Zondagoch tend om acht uur moesten de spuitgasten echter opnieuw naar het Konigshuys omdat het interieur van de slaapkamer op nieuw vlam vatte. Door de rook- en roetschade zal het restaurant enkele dagen niet geopend kunnen zijn. Ver schillende afspraken moeten worden geannuleerd. Mevrouw Kramer verwacht de financiële schade te kunnen verhalen op de verzekering. ,,Dat is wel te hopen want we hadden toch al de nodige kosten gemaakt. En ,er moet natuurlijk ook het nodi ge schoonmaakwerk worden verricht. De stank van de rook is echt vreselijk. Iedereen loopt hier met hoofdpijn rond." Over de afwikkeling van de schade gaan de betrokkenen volgens mevrouw Kramer vandaag rond de tafel zitten. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. De technische recherche heeft daar gisteren onderzoek naar gedaan, maar de resultaten waren vanmorgen nog niet bij de Sassenheimse politie bekend. Ook de precieze hoogte van het schadebedrag staat nog niet vast. SASSENHEIM PAUL DE VUEGER In een woning bij restaurant Het Oude Koningshuys in Sas senheim heeft in de nacht van zaterdag op zondag brand ge woed. Een deel van de slaapka mer van het huis is uitgebrand. De rest van de woning en res taurant Het Oude Koningshuys liepen rookschade op. Een in de woning aanwezige kat is gestikt. Een andere kat en een hond konden door de brandweer worden gered. De brand in het huis aan de Wilhelminalaan werd om om streeks half twee ontdekt door het echtpaar en zoon Kramer, eigenaars van het restaurant. Mevrouw G.M. Kramer „De laatste gasten waren net alle maal weg en wij dronken nog een wijntje en praatten wat na. Ineens zag ik bij de bar allemaal rook. Eerst dachten we nog dat er brand in onze zaak was, maar toen we buiten gingen kijken, bleek dat het vuur woedde in de woning die tegen het Oude Ko ningshuys aan staat." De familie Kramer waar schuwde de brandweer, en be gon zelf alvast met blussen. ..Met een tuinslang hebben we water gespoten op de plek waar volgens ons het vuur woedde. Dat was op de benedenverdie ping. Uit het kattenluikje kwa men dikke, zwarte rookwolken en een stank van verbrand rub ber." De bewoners van het huis waren niet thuis. Maar omdat de Kramers dat niet wisten heb ben zij nog op de deuren ge bonkt om de bewoners te wek ken. „Totdat we zagen dat hun auto er niet stond en ze dus ver moedelijk niet thuis waren." Dat bleek te kloppen. Tegen de tijd dat de brand vrijwel was ge- ACTIEF IN VRUETUD N.V. Scheepsbouw- en Repara- tiewerf 'De Hoop', voorheen Gebroeders Boot, tot zijn dood in 1946. Zijn zoon Pieter werd in 1947, na het aftreden van Philippus, enig directeur van de N.V. Hij stierf in 1963, waarna de ene helft van de aandelen ging naar de N.V. Scheeps- bouwwerf 'De Dageraad', wed. J. Boot, te Woubrugge en de an dere helft naar de N.V. Sleephel- lingmaatschappij Scheveningen te Scheveningen. Het bedrijf was toen gespecialiseerd in de bouw van treilers, loggers en kotters. De nieuwe directeur, J. Baaima, zette het beleid voort, al haakte 'De Dageraad' reeds in 1965 af. Op 17 maart 1975 werd het bedrijf bovendien getroffen door een enorme brand, die een grote houten loods in dc as leg de: schade rond 750.000 gulden. Eind jaren zeventig ging het snel bergafwaarts, met veel ont slagen enz. Toen in oktober 1979 het moederbedrijf in Sche veningen failliet ging, werkten er nog slechts 22 mensen. In november werd ook Boot failliet verklaard en kwam de helft van het personeel meteen op straat; de anderen konden nog enige tijd voort met de produktie van straalbuizen voor schepen. De gemeente Leiden kocht het ter rein in januari 1980; op 16 april 1980 werd voor de tweede keer op dit terrein grote uitverkoop gehouden. De dwarshelling, kranen, ponton, rijdende scheepsbouwloods van 60 me ter lengte, enz. enz., in totaal zo'n 700 partijen, brachten on geveer 30.000 gulden op. Nadat de produktie van de straalbuizen door het bedrijf Hodicon beëindigd was en de in 1938 in een gebouw van Boot begonnen N.V. Machinefabriek 'Drakenburgh', voorheen D.W. van Rennes, uit Utrecht, zijn bedrijvigheid gestaakt had, kon het hele gebied bouwrijp wor den gemaakt. Behalve een ha ventje herinnert thans vrijwel niets meer aan de roemruchte Botengeschiedenis van dit ge bied. Dierenasiel Het Leids dierenasiel zoekt col lectanten voor de jaarlijkse col lecte die van 30 september tot 6 oktober wordt gehouden. Er wordt geld opgehaald in Leiden, Leiderdorp, Oude Wetering en Zoeterwoude. Vrijwilligers kun nen zich melden via telefoon nummer 071-176622. Postzegelvrienden De Leidse postzegelvereniging De Postzegelvrienden opent vandaag het jaar met de eerste maandelijkse ruil- en veiling avond. Aanvang om 19.00 uur in het Vijfhovenhuis aan de Hoflaan 169. Inlichtingen: 765828 Squash Deze maand begint een cursus squash voor beginners, die wordt georganiseerd door de gemeentelijke directie sport en recreatie en de Leidse Squash en Racketclub. De cursus be staat uit vier lessen van een uur, op woensdag vanaf 17.00 uur of vanaf 18.00 uur. De kosten be dragen 60 gulden. De eerste les is op 11 september in de Drie Octoberhal aan de Smaragd- laan. Opgeven kan bij de ge meente: tel. 315601, tussen 8.00 en 9.30 uur. Vrijwilligers Het dienstencentrum Zijloever zoekt mensen die als vrijwilli ger willen helpen in de dagver zorging. Ze moeten één of meer keren per week beschik baar zijn om op maandag of woensdag tussen 09.00 en 15.00 uur te helpen bij activi teiten. Belangstellenden kun nen bellen naar dc Stichting Ouderenwerk, tel. 071 -233208. Bridgecursus Bij voldoende belangstelling begint de Stichting Ouderen werk in september een bridge cursus voor beginners. Deze cursus wordt gehouden in dienstencentrum Zijloever, op maandagmiddag vanaf 14.00 tot 16.00 uur onder leiding van een deskundig docent. Voor in lichtingen: Conny de Waal, tel. 233208. Paardrijden De afdeling Sport en Receatie van de gemeente Leiden houdt in samenwerking met manege de Poelruiters in Sassenheim een cursus paardrijden voor beginners. De acht lessen du ren een uur en worden op zon dagmiddag gehouden. Voor in formatie kan dagelijks tussen 8.00 en 9.30 uur worden ge beld met het nummer 071- 315601. Vragen naar Aad van der Luit. AGENDA MAANDAG 9 SEPTEMBER Leidato Huishoudbeurs, Groenoord- hallen. van 13.00 tot 17.00 uur en van 19 00 tot 22.30 uur. Leiderdorp lnschri)favond voor de talencursussen van de Leiderdorpse Volksuniversiteit in hun gebouw aan de Splinterlaan, van 19.00 tot 21.30 uur. Lisse Bridge avond door BCL in het Poel- huys. aanvang 20.00 uur. Noordwijk Bijeenkomst van de Jeugdafdeling van 'Philateiica Noordwijk" m het Buurthuis. Hoofdstraat 11aanvang 18.30 uur. Opening vergadersetroen Int. Ver. Phiiatelica afd Noordwijk. in het Buurthuis. Hoofdstraat 11aanvang 20.00 uur. Vergadering van de raadscommissie voor openbare werken, woningbedrijf en verkeer in het Gemeentehuis aan de Voorstraat, aanvang 20.00 uur. OINSDAG 10 SEPTEMBER Katwijk Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeute in sportzaal Boorsma, Zwanenburg 61, van 15.30 tot 16.30 uur. Leiden Molenwandeltocht over 10 en 15 km. start vanaf VW, Stationsplein 210 tussen 9 00 en 1 7 00 uur. Leidato Huishoudbeurs. Groenoord- hallen. van 13 00 tot 17 00 uur en van 19 00 tot 22.30 uur. Optreden door het Staats Opera-or kest en koor uit Istanbul olv Rene Verhoeff m de Pieterskerk, aanvang 20 00 uur. Ledenvergadering AbvaKabo m het afdeimgskantoor. Driftstraat 49/a. aanvang 20.16 uur Noordwijk Opnamen van het tv-programma G'OUD NIEUW .n Hotel Oranje. Kon Wiih. Boulevard 20. aanvang financiën, i sche jaken en grdhd/aken m het Ge meentehuis. aanvang 19 30 uur.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9