Leiden Pieterskerk zwijgt onder duivelse dans Gevulei: oude schulden in een keer vereffenen Studentenwoordenboek goed voor gulle lach Brandje in bunker van oude vuilverbranding Prijs voor beste stand Leidato naar tandartsen Leiden maakt haast met apart inzamelen papier NIEUWSLIJN Onverwachte heroïnevangst De Leidse politie stuitte zaterdagochtend puur toevallig op een klein voorraadje verdovende middelen. Twee agenten wilden een 29-jarige Leidenaar in zijn woning aan de Surinamestraat aanhouden omdat hij, ondanks verschillende aanmaningen, nog steeds voor enkele honderden guldens aan boetes had open staan. Het bezoek van de politie bleek echter wat ongelegen te komen. De Leidenaar was juist op dat moment bezig met een vriend kleine hoeveelheden heroïne en cocaïne in te pakken. De Leide naar en zijn compaan - van wie de politie vanochtend nog geen gegevens kon melden zijn aangehouden. Hevig verzet bij arrestatie De Leidse politie heeft gistermiddag twee zestienjarige jongens uit Leiden aangehouden, die ervan worden verdacht in Voor schoten autoradio's te hebben gestolen. De arrestatie van een van de jongens verliep allesbehalve gladjes. Hij slaagde er in eer ste instantie in op zijn brommer aan de politie te ontsnappen. Toen hij een uur later opnieuw door de politie werd gegrepen, in de Tulpenstraat, sloeg hij wild met zijn brommerhelm om zich heen. Agenten slaagden er uiteindelijk in om hem tegen de grond te werken. Terwijl hij op straat lag, probeerde de jongeman nog om het dienstpistool van een van de politiemannen uit het holster te vissen. De jongens zijn opgesloten op het politiebureau. Rottende afvalbak De politie heeft de eigenaar van twee eethuisjes in Leiden giste ren op de bon geslingerd omdat zijn afvalbak voor een enorme overlast zorgde. De man had bij zijn woning aan de Willem de Zwijgerlaan een grote container gestald, waarin hij geregeld overgebleven voedsel uit zijn eethuisjes kieperde. De bak werd echter wat minder geregeld geleegd. De politie, die na klachten van omwonenden een kijkje ging ne men, constateerde een enorme stank. Bovendien kropen de ma den in groten getale uit de afvalcontainer. Steekpartij bij Club '70 Een achttienjarige Leidenaar is in de nacht van zaterdag op zon dag in zijn been gestoken door een nog onbekende jongeman. De Leidenaar kreeg het in de discotheek Club '70 aan de Sta tionsweg aan de stok met een groepje buitenlandse jongeren. Na wat duw- en trekwerk werd de jongeman in zijn knie gesto ken. De politie heeft nog geen iedee wie de dader zou kunnen zijn. Eerder op de avond weren er ook al ongeregeldheden bij deze discotheek. Enkele buitenlandse jongens belaagden de portier. Toen de politie ingreep smeet een van de jongens een fiets tegen een van de politiewagens. De auto werd daardoor licht bescha- LEIDEN KAREL BERKHOUT Het regionale vuilafvoerbedrijf Gevulei wil dat de aangesloten gemeenten de oude rekeningen van de Leidse vuilverbranding en stortplaats de Does in één keer afkopen. „Niet afkopen be tekent dat de vuiltarieven vol gend jaar al omhoog moeten, omdat rente en afschrijving dan blijven drukken op de tonprijs", zegt A. van Gorsel, directeur van de Gevulei. Leiden zou onge veer 11 miljoen gulden moeten ophoesten voor de afkoopsom. De vuiltarieven in de regio rij zen de pan uit door de sluiting van de vuilverbranding vorig jaar en de vergeefse investering in stortplaats de Does. De Ge vulei is jaarlijks ruim 3,5 mil joen gulden kwijt aan rente en afschrijvingen voor de vuilver branding, die nog voor 17 mil joen gulden in de boeken staat. De aankoop van het Does-ter rein, waar uiteindelijk geen stortplaats mocht komen, heeft de Gevulei alles bij elkaar zo'n 5 miljoen gulden gekost terwijl ook nog eens voor ettelijke mil joenen is geïnvesteerd. De Gevulei wil onmiddellijk af van deze erfenis door de ge meenten de vuilverbrander in één keer te laten aflossen en Leiderdorp de Does-grond die in erfpacht was uitgegeven voor 5 miljoen gulden te laten terug nemen. Uitstel van het afkopen Massaal bezoek Uitdag volgens beproefd recept Demonen hadden zaterdag vrij spel in de Pieterskerk, waar De Nieuwe Dansgroep met 'Les Typhons' het avondprogramma van de Leidse Uitdag opende. Muisstil bleven de honderden kerkgangers in het middenschip toen zeven dansers zich in fraaie duivelskostuums van hun zetels verhieven na eerst luid op instrumenten te hebben geslagen. Koek hield het 's ochtends bij een openings woord. Maar zij zit op zangles, zodat we volgend jaar iets meer kunnen verwach ten. Nu mocht Harmonie Werk- mans Wilskracht vanaf het koorpodium door het fraai be schilderde behangpapier scheu ren om de eerste klanken ten gehore te brengen. Nog voor weinig bezoekers trouwens. Maar ondanks het middelmati ge weer, een soortgelijke dag in Den Haag en de Leidato waren de achttienduizend program maboekjes in de loop van de middag vrijwel vergeven. Tegen vieren kon er over de hoofden worden gelopen. LEIDEN EMIEL FANGMANN Deze Holland Festivalproduktie liet de subtiele pas zien naast de exhibitionistische uitval, en de harmonische liefde naast de agressieve aanval. Een uitbeel ding der zinnelijkheid, geschon ken door het LAK-theater, die ongetwijfeld de drempel tot het danstheater verlaagt. Dat is ook de bedoeling van de Uitdag. Overdag bood deze achtste Uitdag, waarmee het culturele seizoen werd geopend, opnieuw een staalkaart van Leidse cultu rele verenigingen. Volgens een beproefd recept: een buitenpo dium en twee binnenpodia voor de optredens met daar omheen tientallen kramen waarin ver enigingen, clubs en instellingen zich presenteerden. Zo gaf directeur Wallis de Vries acte de présence in de uit stalling van de Leidse Schouw burg en stond burgemeester Goekoop als voorzitter van de Stichting Pieterskerk klaar voor wie er in zijn kraam te pas kwa men. Cultuurwethouder Hennie Masseuse De demonstratielessen in de Pieterskerkschool lokten het publiek soms naar de overkant. Zo trok een les Amerikaanse volksdansen bij 'The Sjelter Squeezers' uit Leiderdorp er ook oudere enthousiastelingen. Het Leids Vocaal Ensemble zoekt binnen weer 'een eerste van de erfpachtovereenkomst met Leiderdorp kost elk jaar 1 miljoen gulden aan rente. Afval Voor volgend jaar scheelt afko pen al 50 gulden in de tonprijs voor het afval, wat des te aan trekkelijker is omdat de Provin ciale Afvalverwerking (Proav) de Gevulei steeds hogere bedragen in rekening brengt. „De tarieven voor vuilafvoer kunnen daar mee direct omlaag, of hoeven minder verhoogd te worden", schrijft de Gevulei in de con ceptbegroting voor 1992. Welis waar moet Leiden de 11 miljoen gulden voor het afkopen wel weer lenen, maar de financiële positie van de Gevulei wordt sterker en de tarieven zijn dan niet langer 'vervuild' met afbe talingen. In hoeverre het onmiddellijk aflossen door de gemeenten ge volgen heeft voor tarieven die zij hun burgers berekenen, is nog niet bekend. De sluiting van de vuilver branding is duurder uitgevallen dan de Gevulei had geraamd, vooral door tegenvallende per soneelskosten. Het vuilbedrijf heeft het aantal werknemers tot een minimum terugbracht, maar zit nog wel met peperdure afvloeingsregeling. De gemeen ten hebben vorig jaar boven dien 3 ton minder afval aange leverd, waardoor ook de inkom sten iets zijn De Leidse Uitdag, een staalkaart van culturele verenigingen. Op de foto de presentatie van balletstudio Giselle uit Leiderdorp. FOTO ELLEN MARTENS sopraan, tenoren, lage alten en lage bassen', het Madrigaal- koort probeerde liefhebbers eerst letterlijk (wal)noten te la ten kraken en bij de Timdeler- club zijn jonge en oude toneel spelers welkom. Bij de Droom- fabriek werden af en toe wat mensen op de massagetafel ge legd. Daar kon een voorproefje van de cursus 'rebalancing' be tekenen dat je nu eens niet zelf je vingerkootjes hoefde de be wegen. Dat deed een masseuse voor je. Aan de tijd voor zang- en dansoptredens werd strikt de hand gehouden. Mark van de Veerdonk, dit jaar winnaar van het Leids Cabaret Festival, mocht dan hartverscheurend lelijk 'o, wat ben je mooi, zo mooi' zingen, toen hij te lang doorging werd zijn microfoon resoluut dichtgedraaid. Geluk kig droeg zijn stem ver. „Zo mooi als Hare majesteit haar beentjes kan breken. Haar kap sel is te zwaar, dat is nu wel ge bleken". Vlak voor Kerst in de Schouwburg. Het volumineuze Toonkunst orkest, dat beslist geen meedei- ner op het programma zette, hoefde de gong niet te vrezen, want klassieke tempi luisteren nu eenmaal nauwer dan een ca baretier. Maar een jongleur, die als entr'acte optrad, gebruikte weer veel te veel tijd om aan te tonen dat hij het met maar liefst drie ballen kon. Of met hoeden. Een op het hoofd, een in de lin ker en een in de rechterhand. Kunst! Verder viel alles mee. Net als vorig jaar liet de Leidse Ballet school aan het eind van de mid dag zien wat ze in huis had. En daar komt geen wit kanten jurk je meer aan te pas. Genoeg pu bliek derhalve toen juryvoorzit ter Barbara Westrik even later bekend maakte wie de mooiste uitstalling had verzorgd. Ballet studio Giselle uit Leiderdorp kreeg de originaliteitsprijs voor haar gesloten kraam, waarin als bij een kijkdoos heel verstild de belichte schoentjes en dat jurkje lagen. De Stichting Pieterskerk kreeg een eervolle vermelding, de der- Duivelse dansen van 'Les Typhons' op de Leidse Uitdag. de prijs ging naar de stand van Werkgemeenschap 'De Ratel' en tweede werd de Stichting Oude Muziek en Theater. To neelgroep 'Toverlei uit Leider dorp kreeg de eerste prijs. Zij liet het publiek in een met lam pen omrande toneelspiegel kij ken, zodat de nieuwsgierige zich in de op die spiegel aange brachte omtrekken kon ver plaatsen. Die waren van Le bourgois gentilhommme, de ko mende produktie. Eten Wie dat allemaal vanaf de och tend had meegemaakt, betreur de het wel geen lunchpakket te hebben meegenomen of elders de dorst te hebben gelest. Voor waterige koffie in een plastic bekertje werd twee gulden gere kend, terwijl een broodje 'ge zond' van beperkte grootte vier piek kostte. Een bekertje fris kende de prijs van een blikje. Misschien een kniesoor die er op let, zo'n dag is verder gratis, maar te vrezen valt dat de Uit markt-organisatie geen cent wijzer van die prijzen is gewor den. Een cateringbedrijf wel. Het enige voordeel is dat de vraag of je cultuur kunt eten op deze manier afdoende met nee is beantwoord. FOTO HIELCO KUIPERS Maar the best things in life are free, het mooiste in het leven is gratis, zoals het avondprogram ma bewees. Bijna een uur was het wachten op de net uit Zwit serland gearriveerde Senegelase groep Rakadiou, die tegen elven aanving. Zelfs in de buurt van het Rijksmuseum van Oudhe den kon de wandelaar de strijd bare zang en de oeroude ritmes door de lucht horen golven. Uit een kerk die al eerder satanisch beproefd was, zodat de zon dagsrust nog even op zich liet wachten. acht uur uitbrak, veel toeschou- wers. Het leek echter ernstiger dan het was. De rook ontstond doordat het hout nat was. De brandweer wist het vuur aan vankelijk niet te blussen omdat het vuil te hoog lag opgestapeld. Toen een shovel het puin uit el kaar had getrokken, kon de klus wel worden geklaard. Rond elf uur was de brandweer weer te rug in de kazerne. Een brandje in een van de bun kers van de voormalige vuilver branding trok gisteravond veel bekijks. In de bunker lag een hoeveelheid sloopafval dat door onbekende oorzaak in brand was gevlogen. Daarbij kwam zo veel rook vrij dat de brandweer uit de hele stad meldingen van de brand kreeg. Ook vanuit de buurt trok de brand, die even na LEIDEN EMIEL FANGMANN De collegehengst slaagde er niet in een Chickolama met z.v.o.'tjes in zijn boortoren te krijgen, en werd daarom door de mede-Quinten als een Cliff beschouwd. Wie deze zin niet begrijpt kan nu terecht in Het eerste Nederlandse Studenten woordenboek dat vrijdag in de Leidse Branderij werd gepre senteerd. Albert Gillissen en Paul Olden brachten in het boek met be hulp van zegsmannen en -vrou wen in twaalf universiteitsste den zo'n duizend studentikoze woorden bijeen. Het woorden boek mag beperkt van omvang zijn, het is daarom een van de weinige dat de lezer van A tot Z kan uitlezen. En wil uitlezen, want het boek is goed voor de gulle lach. Zo wil de eerste zin zoveel zeggen als: de student die trouw de col lege's bezoekt kon geen meisje met zaadvragende oogjes in zijn hoogslaper krijgen. Daarom werd hij door zijn vrienden van vereniging Quintus als een looser gezien. Dat 'cliff komt natuurlijk van Cliff Barnes, J.R.'s zwager in de ook onder studen ten gevierde 'soap' Dallas. Achter de woorden is soms vermeld uit welke stad ze stam men. Zo schijnt Chateau Digros een Leids begrip voor slechte wijn te zijn. En het Kippenhok is een beroemd Leids meisjeshuis op het Rapenburg. (Nr. 120, maar dat vermeldt het boekje niet). Een briefje van vijftig wordt in Rotterdam een halva- meier genoemd. Gillissen en Olden, die eerder in 'Studiosi' het studentenbe staan schetsten, voorzagen met het woordenboek inderdaad in een leemte. Een leemte die nu pas gedeeltelijk gevuld is, maar iedereen die meer woorden kent, kan naar de uitgevers aan Galerie Aad Leemans uit Rotterdam en aan Almanova Werkmeubel uit Oisterwijk. Het bestuur van de huishoud beurs stelt volgend jaar ook een prijs in voor standwerkers. Volgens de organisatoren werd de Leidato de afgelopen dagen, ondanks het mooie weer, goed bezocht. De huis- houdshow is nog tot en met vol gende week zondag in de Grocnoordhallen te bezoeken. Aan het Tandartsen Info Cen trum is zaterdag op de Leidato de eerste prijs toegekend voor de beste stand. Romantic Design uit Leiden werd tweede en Van Alphen modestoffen uit Wassenaar derde. De jury, bestaande uit Barba ra Westrik, Rens Heruer en Henny Kwik, kende eervolle vermeldingen toe aan Hein Crispijn Meubelen uit Leiden, Een zangeres in revuekostuum overhandigde vrijdag op studentikoze wijze in café de Branderij het eerste exemplaar van 'Het eerste Nederlandse studentenwoordenboek' aan de samenstellers Paul Olden (met boek) en Albert Gillissen (midden achter). te dat deze methode een kos tenbesparing kan opleveren, omdat afvoeren van oud papier naar handelaren goedkoper is dan verbranden of op andere wijze verwerken van bedrijfs- VUfl. „Wij verzoeken u dringend van deze mogelijkheid tot scheiding van papierafval ge bruik te maken. Beperking van de afvalstromen en maximaal hergebruik van grondstoffen brengen de oplossing van ons afvalprobleem weer een stap dichterbij." Alle bedrijven en organisaties in Leiden hebben van de gemeen te een brief gehad waarin ze worden opgeroepen oud papier gescheiden te gaan inzamelen. De gemeente wijst erop dat oud-papierhandelaren uit de regio papierbakken bij de be drijven kunnen plaatsen. Met de handelaren kunnen afspra ken worden gemaakt over de tijdstippen waarop de bakken worden geleegd. In de brief schrijft de gemeen- schrijven. De taal is immers gans een volk, en verandert met de dag. En studententaal waar schijnlijk nog sneller dan ande re taal. Toch gingen de auteurs voor hun verzameling ook te rade bij vermaarde 19e eeuwse auteurs als Klikspaan Studententypen maar alleen woorden die hun waarde in deze tijd behielden werden overgenomen. Uit het Bargoens woordenboek werd een en ander geciteerd. Studen ten zijn immers als geen ander creatief in het bedenken van scabreuze woorden, of, omge keerd, in het geven van een an dere betekenis aan een door sneewoord. Hoffotograaf: Heer die zich ter verhoging van de intimiteit tijdens gesprekken met meisjes, gezeten op een stoel, door de knieën laat zakken en zijn hoofd aldus ter hoogte van het kruis brengt. Een ding aan dit boekje is vreemd. Qua uitvoering - blau we kleur, grootte, soort linnen en papier - is deze mooie uitga ve identiek aan het Homo-ero tisch woordenboek van Arendo Joustra, dat een paar jaar terug bij uitgeverij Rap verscheen. Novella zal het niet gekend heb ben, maar in de boekenkast schept het verwarring. (Het eerste Nederlandse stu dentenwoordenboek. Samen gesteld door Albert Gillissen en Paul Olden. Novella Uitgeverij, Amersfoort 1991. Prijs 18 gul den 90) DUIVENBERICHTEN De duiven vlogen zaterdag vanuit Arras. De Blauwkras: 1 en 6 Comb. Houweling-Rozier 2 R. v.d. Geer 3 en 8 P. lindes- bergen 4 en 7 Comb. v.d. Blom 5,9 en 10 Comb. v.d. Nieuwen- dijk. Leiderdorp: 1 en 7 D. v. Seggelen 2,4, 9 en 10 J. v. Laar Zn. 3, 5, 6, en 8 R. v.d. Nieuwendijk. Het Oosten: J. Verbaan 6 j. Laterveer jr. De Reisduif: 12, 4, 6 en 8 P. Mooter 3 N. de Groot Zn. 5 en 10 W. Kop 7 D. Albers 9 A. v.d. Dop en Zn. De Vriendenclub: 1 Ch. v.d. Voom 2. W. Siera jr. Wz. 3 W. v.d. Kooij 4 C. Kop 5 P. Hartevelt 6 en 8 Th. Dongel- mans 7 R. Metscher 9 R. Ver hoogt 10 Bodijn en Zn. De Zwaluw: 1 en 2 P. Verhoork 3 P. v. Wis sen en Zn. 4,6, 7 en 9 N. Meeu wenoord 5 en 10 J. Hoogervorst 8 V.d. Kooij-de Best. Maandag 9 september 1991 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: HENK BUIS CHATEAU DIGROS, on- DE GEMEENTE LEIDEN der studenten een begrip moet elf miljoen op tafel voor slechte wijn 20 blijkt leggen om oude schulden uit het onlangs gepresen- van de Gevulei af te los- teerde woordenboek voor sen studenten

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7