Buitenland Protesten in Azerbajdzjan Ook Macedonië op weg naar onafhankelijkheid Wellicht eigen gebied voor Sovjet-Duitsers Israël drijft conflict met VS op de spits Vreugde en woede over naamswijziging Leningrad Tientallen doden bij geweld in Zuid-Afrika IMF positief over groei wereldeconomie Mitterrand heeft zijn beste tijd gehad Maandag 9 september 1991 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JAN PREENEN Vertalingen: MARGREET HESLINGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: MIT7IE MEUERHOF 5 lands Pers ss Service (IPS)Assc rnational (UPI). NIEUWSLIJN Uganda verbiedt condoom-reclame De media in Uganda mogen geen advertenties meer plaatsen voor condooms. De maatregel volgt nadat christelijke en isla mitische religieuze leiders scherpe kritiek hebben geuit op het anti-aids-beleid van de regering. Ze vonden dat door het ge bruik van condooms te bevorderen losbandig gedrag wordt aangemoedigd. Uganda heeft het grootste aantal aids-slachtof- fers van Afrika. Sinds 1983 zijn er 23.000 gevallen van aids gere gistreerd. Filipijnse Senaat tegen bases VS De Filipijnse Senaat heeft vandaag het nieuwe verdrag over de Amerikaanse bases op de Filipijnen afgewezen. Bij een eerste stemming over het verdrag, dat beoogt de militaire aanwezig heid van de Verenigde Staten op de Filipijnen met tien jaar te verlengen, keerden 12 van de 23 Senatoren zich er tegen. Verwoesting regenwoud gaat door De verwoesting van de tropische regenwouden gaat door in een tempo dat 50 procent hoger ligt dan tien jaar geleden. Vol gens de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO) gaat elk jaar 17 miljoen hectare regenwoud tegen de vlakte, vergelijkbaar met het grondgebied van Oostenrijk, Denemarken en Nederland samen. Honecker wil naar China gaan Flet voormalige staatshoofd van de DDR, Erich Honecker (79), overweegt naar China te gaan om daar zijn laatste levensjaren te slijten als hij niet langer gewenst is in de Unie van Soeverei ne Staten (ex-Sovjetunie). Dat heeft Honeckers advocaat, Friedrich Wolff, verklaard tegenover het Duitse blad Bild am Sonntag. „China is nog open voor hem. Het zou de laatste op lossing zijn zonder dat alle betrokken partijen hun gezicht zul len verliezen", aldus Wolff. Leider Georgië trekt macht aan zich Tienduizenden Azerbajdzjaanse nationalisten zijn giste ren in de hoofdstad Bakoe de straat opgegaan om te pro testeren tegen de presidentsverkiezingen. Leiders van Volksfront van Azerbajdzjan riepen de mensen op niet naar de stembus te gaan. Ook in Georgië werd het afgelo pen weekeinde gedemonstreerd tegen de regering. BAKOE-TBLISIRtr-AFP-DPA In de loop van de dag meldde het gezagsgetrouwe Azerbajd zjaanse persbureau dat „al 78,7 procent" van de stemgerechtig den was opgekomen en dat „ongeveer 90 procent van de kiezers" voor de enige kandi daat, de omstreden huidige pre sident Moetalibov had gestemd. Om de mensen naar de stem bussen te lokken werd in de kie- slokalen normaal moeilijk ver krijgbare levensmiddelen ver kocht. De oppositie verwerpt het opgegeven opkomstcijfer. De Georgische president Gamsachoerdia heeft zaterdag praktisch alle macht aan zich getrokken door de leiding over te nemen van de ministeries van binnenlandse en buiten landse zaken, justitie en defen sie evenals van de Georgische tak van de KGB. De zet van Gamsachoerdia leidde zaterdag tot een demon stratie waarbij ook kritiek gele verd werd op het besluit van de Georgische regering om vrijdag alle banden met de USS te ver breken, omdat de staatsraad van de voormalige Sovjetunie weigerde de onafhankelijkheid van Georgië te erkennen. BELGRADO-SKOPJE AP De bevolking van de Joegoslavi sche deelrepubliek Macedonië heeft gisteren gestemd over on afhankelijkheid voor deze repu bliek, waardoor de Joegoslavi sche federatie verder uiteen val len. Volgens de Macedonische ra dio bedroeg de opkomst onder de 1,4 miljoen stemgerechtig den ongeveer 70 procent. Het percentage was gebaseerd op de eerste uitslagen die waren verzameld nadat de stembu reaus om zeven uur 's avonds waren gesloten. Het radiostation zei dat de kiezers overweldigende steun hadden uitgesproken voor een onafhankelijk Macedonië, met de optie zich in een toekomstig Joegoslavië aan te sluiten bij een bondgenootschap van soe vereine staten. Er is een meerderheid van 51 procent van de uitgebrachte stemmen nodig om de regering het mandaat te geven door te gaan met haar stappen op weg naar onafhankelijkheid. Veel Macedoniërs namen alvast een voorschot op de uitslag, die niet voor morgen te verwachten valt, eri gingen de straat op om de onafhankelijkheid te vieren, al dus het persburau Tanjug. In njuni verklaarden Slovenië en Kroatië zich al onafhankelijk van Joegoslavië. Duitsers die meer dan vijftig jaar geleden door Stalin naar Centraal-Azië en Siberië zijn ge deporteerd maken een grote kans op een eigen gebied. Mo menteel worden vestigingmo gelijkheden aan de rivier de Wolga, bij St. Petersburg (tot voor kort Leningrad) en in het vroegere Oost-Pruisen bespro ken. Dit hebben de Russische pre sident Jeltsin en burgemeester Sobtsjak van St. Petersburg het afgelopen weekeinde gezegd. Verwacht wordt dat nadere bij zonderheden zullen worden be kendgemaakt door een speciale commissie die 23 september in Duitsland wordt verwacht. Volgens Jeltsin kunnen zo'n 800.000 van de totaal 2 miljoen Duitsers in de Unie van Soeve reine Staten (ex-Sovjetunie) zich vestigen in het Wolgage- bied. Burgemeester Sobtsjak verklaarde dat Sovjet-Duitsers uit Kazachstan, Kirgizië en an dere gebieden kunnen worden overgebracht naar de dunbe volkte streken rond St. Peters burg. Er zou al 150.000 hectare grond beschikbaar zijn. „Met zo'n landbouwgordel zou St. Petersburg binnenkort geen problemen meer hebben met de voedselvoorziening", zo meende de burgemeester. Duitsers zouden ook kunnen worden gevestigd in het voor malige Oost-Pruisen rond Kali ningrad (het vroegere Könings- Orthodoxe joden uit de wijk Mea Shearim ('honderd poorten') in Jeruzalem bereiden zich voor op het joodse Nieuwjaar, dat morgenavond begint. De orthodoxen kopen messen om het nieuwe jaar 5752 volgens de joodse jaartelling 'gelukkig en voorspoedig' te kunnen beginnen, foto afp menachem kahana JERUZALEM AP De Israëlische premier Shamir heeft gisteren verklaard dat er meer joodse nederzettingen in de bezette gebieden worden ge bouwd. Hij zinspeelde erop dat Amerikaanse druk om de bouw tegen te houden de vredesbe sprekingen in het Midden-Oos ten kan vertragen en in gevaar brengen. „Al de gebieden van Eretz Is raël moeten worden bewoond door de joden, in toenemende mate," zei Shamir op een bij eenkomst van zijn rechtse Li- kud-blok, terwijl hij met de vuist op tafel sloeg. Eretz Israël is een Bijbelse term en He breeuws voor „land van Israël", waartoe onder meer de Jor- daanoever en de Gazastrook be horen. In tegenspraak met een eer dere geruststelling van Israël, zei de premier dat uitbreiding van de nederzettingen noodza kelijk is om Sovjet-joden te huisvesten. „Het is duidelijk en vanzelfsprekend dat het proces van toenemende immigratie hand in hand'gaat met het ne- derzetti ngenbeleid. Een woordvoerder van het Is raëlische ministerie van buiten landse zaken zei zaterdag dat volgens minister Levy, de toe komstige emigratie van Sovjet joden naar Israël in gevaar komt indien de Verenigde Staten wei geren de eerder vorige week ge vraagde kredietgaranties (20 miljard gulden) te verlenen. De Israëlische ambassadeur in Washington, Shoval, kreeg op dracht aan te dringen op het verstrekken van de garanties. President Bush wil er voorlopig nog mee wachten om het vre desproces niet te verstoren. Lange rijen vormen zich weer als vanouds voor het mausoleum van Lenin op het Rode Plein in Moskou. Nu het steeds waarschijnlijker wordt dat de oprichter van de Sovjetunie binnenkort een andere laatste rustplaats krijgt, willen de Moskovieten en andere burgers van de nieuwe Unie van Soevereine Staten nog snel een blik werpen op het gebalsemde stoffelijk over schot Het Rode Plein zal dit jaar niet meer het toneel zijn voor de traditionele herdenkingsparade voor de Oktoberrevolutie van 1917. Volgens de Komsomolskaja Pravda heeft minister Sja- posjnikov (defensie) besloten de parade af te schaffen. „Zonder het te weten hebben we hoogstwaarschijnlijk vorig jaar de laatste para de gezien", aldus de krant De parade werd altijd op het Rode Plein in Moskou gehouden in aanwezigheid van de topfunctionarissen van de Communistische partij. Verzameld bovenop het mausoleum ke ken de leiders naar de rijen tanks, pantserwa gens en raketlanceerders die de militaire kracht van de Sovjetunie moesten verbeelden. „Het is niet meer erg gepast de staatsgreep van 1917 zo extravagant te vieren", aldus de krant foto ap peter de jong ST.PETERSBURG AP ken zei de naamsverandering te beschouwen als „onze wederge boorte". Volgens Nina Andrejeva echter, een vooraanstaand ortho dox communiste, zijn veel inwoners van Leningrad woedend over de „vernietiging van de naam bij uitstek van de Oktoberrevolutie". „De Sovjet-bourgeoisie is aan de macht gekomen en is bezig al les wat de mensen dierbaar is met wortel en tak uit te roeien", zo Weer anderen merkten sceptisch op dat de naamsverandering de nogal in verval geraakte stad slechts een korte, uitsluitend emotio nele opleving zal opleveren. „Ik heb net een wandeling gemaakt en het is vreselijk", aldus de bekende schrijver Daniil Granin. „Dit is niet St. Petersburg, dit is een godverlaten stad". De meeste inwoners van Leningrad zijn ingenomen met de beslis sing van het presidium van de Russische republiek om de stad haar oude naam, St. Petersburg, terug te geven. Er zijn er echter ook die de vrijdag genomen beslissing, die de officiële bevestiging vormt van de uitkomst van een in juni onder de inwoners van de stad ge houden referendum, zien als een overwinning van de bourgeoisie. Het hervormingsgezinde dagblad Smena opende zaterdag met de kop „Lang leve St. Petersburg!" En de 55-jarige taxichauffeur Oleg Stsjelkov riep uit: „Eindelijk!" En hij voegde daaraan toe dat Lenin „een hondenaam" is. De 25-jarige bouwvakker Viktor Stroi- JOHANNESBURG aanleiding van een bloedbad onder Inkatha-aanhangers in het woonoord Tokoza. Daar openden drie gewapende man nen het vuur op een menigte mensen die op weg was naar een manifestatie van de Inkatha Vrijheidspartij. Meer dan twin tig mensen werden gedood. La ter werd een tweede mars van Inkatha-aanhangers in het woonoord Soweto onder vuur genomen. Hierbij vielen zeker 13 doden. Bij ernstige ongeregeldheden in de zwarte woonoorden in Zuid- Afrika zijn gisteren ten minste 49 doden en tientallen gewon den gevallen. Het geweld vond plaats tussen aanhangers van de Inkatha-beweging en sympa thisanten van het Afrikaans Na tionaal Congres (ANC). Daarbij werd gebruik gemaakt van mes sen, geweren en granaten. De gevechten braken uit naar WASHINGTON Rtr Jordanië vraagt Kuwayt geld voor opvang vluchtelingen Jordanië gaat een deel van de Iraakse herstelbetalingen aan Kuwayt opeisen voor de opvang van Palestijnen en Jordaniërs die door het emiraat zijn uitge wezen. De Jordaanse kroon prins Hassan, de jongere broer van koning Hussein, zei dit af gelopen zaterdag in een inter view met een plaatselijk dag blad. Hassan had niet verwacht dat het grote aantal vluchtelin gen (300.000) uit Kuwayt zo'n grote druk op Jordanië zouden leggen. Tegen het eind van het jaar worden nog eens 100.000 vluchtelingen verwacht. Jorda nië heeft Kuwayt gevraagd om Palestijnen in het emiraat van wie de werkvergunning is verlo pen nog niet weg te sturen. Het Internationale Monetaire Fonds (IMF) verwacht dat de wereldeconomie zich volgend jaar zal herstellen. Volgens de jongste ramingen van het IMF, die op 9 oktober officieel wor den gepubliceerd, zal de groei van de wereldeconomie in 1992 aantrekken tot bijna 3 procent. Dit jaar zal de groei beperkt blij ven tot ongeveer 1 procent, het slechtste resultaat in bijna tien jaar. Volgens het IMF zal vooral de Amerikaanse economie een be langrijke bijdrage leveren aan het herstel. Het IMF voorspelt voor volgend jaar een groei in de Verenigde Staten van onge veer 3 procent na een lichte achteruitgang dit jaar. Volgens het fonds zal het herstel in de VS duurzaam zijn. De ramingen van het IMF komen in grote lij nen overeen met de prognoses in het halfjaarlijkse rapport van de Organisatie voor Economi sche Samenwerking en Ontwik keling (Oeso) van begin juli. Behalve in de VS zal er ook in Canada en Groot-Brittannië een herstel optreden. Dat zal ruim schoots opwegen tegen een ver wachte vermindering van de economische groei in Japan en Duitsland, aldus het IMF. 'Navo stelt kernraketten ter discussie' WASHINGTON AP De Navo gaat praten over de vermindering van het aantal kemraketten voor de korte af stand in Europa. Volgens de Amerikaanse minister Cheney (defensie) hebben de wapensys temen voor de korte afstand, waarover de Navo en de Unie van Soevereine Staten (ex-Sov jetunie) beschikken, gezien de nieuwe omstandigheden in Eu ropa weinig zin meer. ACHTERGROND AP-CORRESPONDENT PARUS DAVID CRARY De Israëlische radio meldde zaterdag dat Washington compromis had waarbij Israël enkele tientallen miljoenen dollars extra finan ciële steun zou krijgen ter com pensatie van het uitstel. De Is raëlische minister Arens (defen sie) zei voor de radio niet te denken dat Washington het ver zoek zal opvatten als „koppig heid". „Ik denk dat ze in de VS zullen begrijpen dat er geen an dere keuze is dan de hulp te verstrekken die nu nodig is," al dus Arens. Mitterrand, die meermalen in zijn 45 jaar durende politieke carrière een come back maakte, werd op 21 mei 1981 president. Vandaag breekt hij het record van zijn voor malige politieke rivaal generaal Charles de Gaulle. De 74-jarige president heeft nog vier jaar te gaan in zijn tweede ambtstermijn van zeven jaar. Maar de ontevredenheid over zijn optreden is groot. „De Fransen vinden dat Mitterrand zijn beste tijd heeft gehad dat hij niet langer een onfeilbaar staatshoofd is", schreef deze week het toonaangevende opinieweekblad L'Express. „Tien jaar is genoeg". Het tijdschrift baseerde zijn conclusie op een opiniepeiling onder duizend volwasse nen, van wie 61 procent Mitterrand mat noemde. L'Express merkte op dat de Britse premier Thatcher na tien jaar lang dezelfde gebreken begon te vertonen. Rechts geeft al jaren af op Mitterrand. Maar zelfs socialistische medestanders waren ontsteld door zijn eerste reactie op de coup in de Sovjetunie. In een televisieoptreden noemde Mitterrand coupleider en vice-pre sident Janajev „de nieuwe leider". De president beweerde later dat hij Gor- batsjov steeds was blijven steunen, maar het kwaad was al geschied. De linkse krant Libération schreef: „Voor het eerst in tien jaar komen de leeftijd en het reactievermo gen van de gezagvoerder in de schijnwer pers". Minister Kiejman (communicatie) zei vori- Fran^ois Mitterrand is de langst dienen de president van Frankrijk. Steeds meer van zijn partijgenoten vragen zich echter af of het geen tijd wordt dat de socialis tische president opstapt. ge week voor de radio dat de „persoonlijke aanvallen" vanzelf zullen ophouden. „Zelfs als je aanneemt dat hij een communicatie fout maakte, stel ik daar tegenover dat een staatsman beter een communicatiefout kan maken dan een slecht besluit", aldus Kiej man. Mitterrands aanhang is tijdens zijn bewind afwisselend toe- en afgenomen. Eerder dit jaar beleefde zijn populariteit een hoogte punt, toen 70 procent van de Fransen zijn houding inzake de Golfoorlog steunde. Nu staat om en nabij de helft achter de presi dent. Ook commentatoren plaatsen kanttekenin gen bij de binnen- en buitenlandse politiek van Mitterrands Socialistische Partij. De werkloosheid blijft onverminderd hoog en tegenstanders menen dat Mitterrand zich niet goed raad weet met de snelle ontwik kelingen in Oost-Europa. „Hij lijkt zijn voet altijd op de rem te houden om de oude or de in welke vorm dan ook te verdedigen schreef L'Express. De socialisten lijken zich steeds meer ach ter Jacques Delors, de voormalige minister van financiën en de huidige de Europese Commissie, te scharen. Zowel links als rechts geven volgens opiniepeilin gen aan hem de voorkeur boven andere po litici. Veel socialisten zouden Delors graag als president zien. Anderen zien hem meer als een mogelijke opvolger van premier Edith Cresson, die sinds haar benoeming door Mitterrand in mei veel stof heeft doen opwaaien. Wellicht heeft de overtuigde kapitalist Del ors bij hel sluiten van een bondgenoot schap tussen socialisten en centristen meer succes dan Mitterrand. Een overeenkomst zou de regeringspartij niet langer afhanke lijk maken van de aan invloed verliezende communistische partij. Rechts hoopt echter dat dergelijke red dingsoperaties te laat zullen komen. „Het socialisme is ten dode opgeschreven", zei Alain Juppe, een van de leiders van de gaul listische partij. „De socialisten zijn alles kwijtgeraakthun ideologie, hun vermo gen om te manoeuvreren, hun reputatie, hun onderlinge samenhang". Mitterrand heeft er in het openbaar nooit op gezinspeeld dat hij zou overwegen voor het eind van zijn ambtstermijn in 1995 af te treden. Wel stelde hij ooit voor om de ter mijn voor het presidentschap terug te bren gen van zeven tot vijf jaar. Een dergelijke wijziging zou hem in staat stellen zonder gezichtsverlies in 1993 het Elysee te veria-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5