Binnenland Esso schrapt drugstest personeel OV-kaart krijgt andere kleur tegen fraude Bolkestein: Moslims moeten integreren Wao-plannen gelden ook voor ambtenaren Politie Amsterdam arresteert Ira-lid Pier moet oude glorie terug krijgen Kok kondigt meer pijnlijke plannen aan Maandag 9 september 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK MARGOT KLOMPMAKER SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: ANDRIES DETMAR 3 Niet meer sproeien in Westland De aanhoudende droogte zorgt in het gebied van het hoog heemraadschap van Schieland voor een kritieke situatie. Schie- land - Rotterdam tot Den Haag en Gouda - heeft daarom een beroep gedaan op tuinders en agrariërs om niet besproeien of te beregenen met oppervlaktewater. De lage waterstand in de rivie ren zorgt er voor dat het zoute zeewater bij vloed verder landin waarts opdringt dan normaal. Al een week geleden moest de wa- terinlaat bij Schilthuis worden stopgezet. Het Hoogheemraad schap verwacht deze week zoet water van het aangrenzende Rijnland en Delfland te moeten gebruiken. De Leidse Rijn wordt dan verboden voor de scheepvaart. Wantoestanden in opvanghuis Het ministerie van WVC start een onderzoek naar de wantoe standen in het opvanghuis voor moeders en kinderen Beth Palet in Amsterdam. Kinderen die daar door een kinderrechter waren geplaatst zijn weer naar huis gestuurd. Sinds begin dit jaar zou den ongeveer twintig van de zestig personeelsleden niet meer werken omdat ze ontslag hebben genomen of gekregen. Een derde van het overige personeel loopt in de ziektewet. Het mi nisterie heeft verschillende malen signalen gekregen van het personeel, maar de directie heeft onderzoek lange tijd weten te gen te houden, aldus een WVC-woordvoerster. Kerncentrale Borssele buiten bedrijf De kerncentrale in Borssele is zaterdag uit bedrijf genomen. De reactor is afgeschakeld en afgekoeld. Oorzaak is een lek in één van de twee stoomgeneratoren, waar de warmte van het reactor systeem wordt overgedragen aan het stoomsysteem van de tur bine. De stoomgeneratoren zijn ondergebracht in het nucleaire deel van de centrale. De storing heeft volgens de Zeeuwse ener giemaatschappij geen radiologische of andere gevolgen voor de omgeving. Uit voorzorg is de installatie uit bedrijf genomen, naar verwachting voor een korte periode. Geen overbruggingshulp Suriname Minister Pronk voor ontwikkelingssamenwerking is niet bereid op korte termijn overbruggingshulp aan Suriname te geven, zoals de nieuwe Surinaamse president Venetiaan heeft ge vraagd. Wel is de Nederlandse regering tot spoedige gesprekken bereid als de nieuwe Surinaamse regering geïnstalleerd is, aldus Pronk gisteren voor de radio. Hij omschreef de nieuwe president Venetiaan als een goede, gedegen politicus. „Dat schept vertrou wen, maar dat moet worden waargemaakt door interne veran deringen, zowel op sociaal-economisch terrein als met betrek king tot een echt gevestigde politieke macht in plaats van een militaire." Vissterfte door lozing bleekloog In het Twentekanaal zijn het afgelopen weekeinde honderden vissen gestorven doordat een van de fabrieken van Akzo in Hen gelo ongeveer vijf uur teveel bleekloog loosde. Onderzoek heeft uitgewezen dat een deel van de bleekloog-produktie zaterdag voor onderhoudswerkzaamheden uit bedrijf is opgenomen en gedeeltelijk is afgetapt. Bij het weer in gebruik nemen van de in stallatie is verzuimd de aftapleiding af te sluiten. Het gevolg was dat in het koelwater, dat op het Twentekanaal wordt geloosd, zo'n vijf tot zeven keer de normale dosis bleekloog terecht kwam. Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Kamer wil proeven niet in wet OV-jaarkaart die alle studenten met een studiebeurs binnenkort krijgen, is paars van kleur. Op dit moment hebben de ongeveer 600.000 studenten met een OV-kaart voor gratis openbaar vervoer nog een groen pasje. De kleurverandering van de kaart is één van de manieren waarop de OV-Studentenkaart BV, die de kaart verstrekt, mis bruik wil bestrijden. Voor de kaart wordt maandelijks een deel van de studiebeurs inge houden. Studenten die, wegens het beëindigen van hun studie, geen beurs meer krijgen, moe ten hun OV-kaart inleveren. Studenten die hun kaart zoge naamd verliezen kort voordat zij hem moeten inleveren, en een 'vervangend' exemplaar aanvragen om dat te kunnen in leveren, vallen door de kleur verandering eenvoudig door de mand. De verstrekking van de paarse kaart begint op 12 september. Vanaf 1 november kan hij in trein en bus worden gebruikt. De kaart nu zestig gulden per maand wordt de komen de drie jaar een tientje duurder. De studenten betalen op die manier net als alle andere Ne derlanders mee aan de prijsstij ging in het openbaar vervoer. WD-leider Bolkestein is van mening dat in Nederland wo nende moslims zich moeten aanpassen aan de Nederlandse waarden en normen. Compro missen zijn niet mogelijk, zei Bolkestein afgelopen weekeinde in Luzem op een conferentie van de Liberale Internationale in Luzem. Bolkestein voelt niets voor compromissen op het gebied van de scheiding van kerk en staat, vrijheid van meningsui ting, verdraagzaamheid en gelij ke behandeling. In veel moslim landen worden deze universele liberale beginselen niet gehono reerd, aldus de WD-leider. Hij wees onder meer op de Rushdie-affaire, die volgens hem aantoonde hoe ver men in islamitische landen nog verwij derd is van de vrijheid van me ningsuiting. Wat de verdraag zaamheid betreft, „werpt de manier waarop vrouwen in de wereld van de islam worden be handeld een smet op de reputa tie van deze grote godsdienst". Bolkestein noemde het huidi ge Nederlandse beleid „on houdbaar". De overheid gaat uit van het behoud van eigen cul turele waarden van minder heidsgroepen, zoals de 400.000 moslims, maar wil tegelijk dat deze groepen in de samenleving integreren. „Als iedereen zijn culturele identiteit kan behou den, zal integratie nooit sla gen." De WD-leider wees erop dat islamitische meisjes op school zonder problemen een hoofd doek kunnen dragen. Daarente gen moet wat hem betreft de Nederlandse wet prevaleren bo ven moslim-gebruiken als de leerplichtwet in het geding is: een moslim-meisje moet naar school, ook als ze de puberteits jaren bereikt, vindt hij. Pont: Regering maakt geen onderscheid De ingrepen in ziektewet en wao gaan ook gelden voor amb tenaren. Het kabinet zal dat op Prinsjesdag officieel bekendma ken, zo heeft directeur-generaal personeel Pont van het ministe rie van binnenlandse zaken af gelopen weekeinde gezegd. „De regering maakt geen on derscheid tussen de overheid en de marktsector bij het terug dringen van de arbeidsonge schiktheid en ziekteverzuim", aldus Pont. Volgaens hem levert het korten van de ambtenaren de schatkist 750 miljoen gulden op. Ambtenaren vallen formeel niet onder de wao en de ziekte wet. Ambtenaren krijgen bij ziekte het eerste anderhalf jaar hun volledige salaris doorbe taald. In plaats van wao krijgen de ambtenaren een invalidi teitspensioen. De ambtenarenbonden wij zen de plannen resoluut van de hand. De Algemene Centrale van Overheidspersoneel (Acop). de grootste ambtenarencentra- le, gelooft echter dat er hele maal niets terecht komt van de invoering van de nieuwe wao- en ziektewetplannen. „Dus de maatregel voor ambtenaren kan ook in de prullebrak". aldus een Acop-woordvoerder. Voorzitter Poel van de chris telijke ambtenarencentrale, de CCOOP, spreekt over een ramp zalige maatregel die het inko men van de ambtenaar sterk verlaagt. „We zullen op Prins jesdag nog eens goed luisteren wat de regering echt van plan is. Als het kabinet de maatregelen niet van tafel haalt, zullen de cao-onderhandelingen onder zeer grote spanning verlopen", aldus Poel. Ier zou bij wapensmokkel zijn betrokken Een speciale arrestatie-eenheid van de Amsterdamse politie heeft gistermorgen een Ier aan gehouden, die ervan wordt ver dacht in 1989 betrokken te zijn geweest bij een schietpartij in het Antwerpse Havengebied. De 45-jarige man zou een kopstuk zijn van het Ira-netwerk dat wa pens vanuit het Europese vaste land naar Noord-Ierland smok kelt. Hij zou al enkele jaren on der een valse identiteit in Am sterdam wonen. De Ier stond al enige tijd op de internationale lijst van ge- zochten vanwege de schietpartij in Antwerpen. Daarbij raakte een Belgische politie agent ge wond. De Amsterdamse politie hield een maand later al een 29- jarige Ier aan. Die zou samen met de nu aangehouden man na de schietpartij een vrachtwa gen hebben gekaapt, waarmee ze samen naar Nederland vluchtten. In hun wagen in Ant werpen werden een grote hoe veelheid munitie en een aantal automatische wapens gevon den. Tijdens de aanhouding in de Mamixstraat in Amsterdam was de Ier in gezelschap van een vrouw. Zij is ook gearres teerd. De politie kan echter nog niet zeggen of de vrouw betrok ken is bij de zaak. De 45-jarige man wordt voorlopig vastge houden in afwachting van een uitleveringsverzoek uit België Hij werd door de Belgische jus titie bij verstek veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. Peuter gedood ENSCHEDE ANP Een 37-jarige vrouw uit Ensche de heeft zaterdagavond haar 3- jarig zoontje om het leven ge bracht met een hakbijltje. De politie kwam het misdrijf op het spoor toen het 9-jarige dochter tje de straat op vluchtte en ver klaarde dat haar moeder haar had willen doden. Toen de poli tie ging kijken, vond die het broertje badend in het bloed met een diepe wond in z'n hals. De vrouw was in de woning aanwezig en kon zonder proble men worden aangehouden. Haar motief is nog onduidelijk. Esso is afgestapt van verplichte alcohol- en drugtests voor het eigen personeel in Nederland. Het olieconcern heeft dat tijdens het weekeinde in een brief aan alle me dewerkers meegedeeld. Van der Valk koopt Scheveningse pier voor een gulden DEN HAAG ANP Twee jaar geleden kwam het concern met de omstreden tests op de proppen voor perso neelsleden die door alcohol- of drugsgebruik grote schade kun nen toebrengen aan het bedrijf. Volgens de Industriebond FNV wilde Esso de ademtests en uri- ne-onderzoeken buiten alle controle om doordrukken. Sinds de bekendmaking van de plannen heeft de oliemaat schappij geprobeerd de tests bij wet goedgekeurd te krijgen. Dat is echter niet gelukt. In april lie ten kamerleden van PvdA en CDA weten dat ze de wet niet willen wijzigen. Als een bedrijf werknemers betrapt op gebruik van uitdrukkelijk verboden middelen, moet het die mensen maar ontslaan, zei Pvda-kamer- lid Van Otterloo in april. Esso heeft ongeveer 1200 werknemers in Nederland, werkzaam op het hoofdkantoor in Breda en de raffinaderij in Botlek/Europoort. Er bestaat, voorzover bekend, geen tweede Nederlands bedrijf waar dit soort tests wordt uitgevoerd. In het plan van twee jaar geleden werd melding gemaakt van de SCHEVENINGEN JOS HEYMANS Gerrit van der Valk, de peetvader van het gelijknamige horecaconcern, blijft stoï cijns tijdens de rondgang over 'zijn' pier. Grote roestplekken op het staal, de verve loze railing, de halfverbrande trap van de uitkijktoren en de door gebrek aan be langstelling gesloten attracties deren hem niet. „Ik was hier van de week ook even, maar de pier is er sindsdien niet slechter op geworden", grapt de zakenman. Zaterdag werd bekend dat Gerrit van der Valk de Scheveningse pier voor het symbo lische bedrag van één gulden heeft gekocht van het verzekeringsconcern Nationale Ne derlanden. De transactie was in een vloek en een zucht beklonken. „We hebben er drie kwartier over gepraat. Toen was de zaak rond. Nee, een officieel contract is er nog niet. Maar we hebben elkaar de hand geschud in het bijzijn van getuigen. De koop was gesloten". Om alweer met een grap af te sluiten: „Slechte dingen moeten niet lang duren". En de pier is slecht, zeker wat betreft het onderhoud. Jarenlang is*er nauwelijks iets aan gedaan in afwachting van de plannen die door eigenaar Nationale Nederlanden in samenwerking met Philips werden ontwik keld. Er zou immers een totaal nieuwe pier komen met futoristische eilanden. Maar Philips trok zich vorig jaar plotseling uit het project terug omdat de plannen 60 miljoen meer zouden kosten dan begroot. Nationale Nederlanden zat met het bouwwerk zwaar in z'n maag, totdat drie weken geleden Gerrit van der Valk zich als koper meldde. Het was de tweede geluks treffer voor het verzekeringsconcern binnen een maand. Twee weken geleden verkocht Nationale Nederlanden het zwaar verwaar loosde en verliesgevende Circustheater aan Joop van den Ende en was daarmee einde lijk verlost van een jaarlijks exploitatietekort van 2,8 miljoen gulden. Ook de pier bracht Nationale Nederlanden geen geld op, ge zien de geringe verkoopprijs. Van der Valk heeft er nog geen idee van wat hij met de pier aanmoet. „Maar dat komt vanzelf wel", zegt hij zelfverzekerd. Een groot restaurant ligt natuurlijk voor de hand, beaamt hij, en in de toekomst zal de pier ook motelaccommodatie bieden. En 'ome Gerrit', zoals hij in de uitgebreide fa milie wordt genoemd, denkt ook aan een helikopterdek. „Dat lijkt me nou leuk voor toeristen. Een tochtje van Schiphol naar de pier per helikopter". Tijdens de rondgang over de pier bedenkt Gerrit van der Valk, in het bijzijn van enkele zoons en kleinkinde ren, ter plekke dat een zwembad ook wel leuk zal zijn. Het is de derde keer in z'n leven dat Ger rit van der Valk op de pier is. Hij weet er nauwelijks iets van. „Maar de betonnen pa len waarop de pier rust, zien er nog goed uit. Die trap naar de uitkijktoren is natuur lijk vreselijk". Twee weken geleden brandde die trap af, maar dat wist ome Gerrit niet. „Goed dat je dat zegt. Ik zal eens aan Natio nale Nederlanden vragen waar die verzeke ringsuitkering is gebleven". olieramp met de Esso-tanker Exxon Valdez (in maart 1989). De kapitein van dat schip was tegen de voorschriften in onder invloed van alcohol. Een woordvoerder van Esso zei indertijd dat het beleid niet in strijd met de wet was. „Wij doen nooit iets tegen de wet. Maar als je serieus met veilig heid bezig bent dan kun je niet anders dan dit soort maatrege len nemen." Uit de brief aan de medewer kers wordt duidelijk dat nog slechts wat algemene beleids uitgangspunten overblijven. Volgens de Industriebond is door de openbaarmaking van de plannen de deelname van werknemers aan normale vrij willige periodieke medische keuring dramatisch gedaald. Overigens was volgens de bond juist de bedrijfsgeneeskundige dienst tegen alcohol- en drugs tests. Volgens de bond is Esso wel al enkele maanden bezig om werknemers van buitenlandse met name Belgische ver voerders op het Esso-terrein te onderwerpen aan alcohol- en drugstests. PvdA-leider Kok raadpleegt nog even zijn horloge voorafgaand aan het debat met FNV-voorzitter Stekelenburg. »fot'j anp DEN HAAG ANP VERVOLG VAN VOORPAGINA Naast de plannen voor wao en ziektewet en de ontkoppeling komt het kabinet op Prins jesdag me nog meer pijnlijke maatregelen. Minister van financiën en PvdA-leider Kok heeft dit gisteren voor de televisie gezegd. Kok wilde echter niet inhoudelijk ingaan op de maatregelen. Voor FNV-voorzitter Stekelenburg, met wie Kok tijdens het discussieprogramma Het Capitool in debat ging, stond echter één ding buiten kijf: de PvdA zélf staat voor een pijnlijke keuze. Het PvdA-congres moet namelijk op 28 september de kabinetsplan nen rond de wao en de ziektewet afkeuren, zo concludeerde Stekelenburg. Verontrustend voor Kok en de zijnen is dat ze in elke spreekbeurt in den lande tot nu toe het tegenovergestelde bereiken. De weerzin tegen de wao/ziektewetplannen verhevigt zich, ondanks het omstandig uit leggen van de moeilijke beleidsafwegingen door ministers en kamerleden. Afgelopen weekeinde kregen ook de PvdA-gewesten Groningen en Gelderland informatiebezoeken. In Groningen, waar de sfeer grimmig was, konden staatssecretaris Wallage en het kamerlid Middel niet voor komen dat de leden van dat gewest de kabi netsplannen massaal afwijzen. In Gelder land tekende zich een dilemma af: de wao- plannen deugen niet maar de PvdA-leider laten vallen kan ook niet, was de teneur. Daarmee voegden ze zich bij de overige ge westen en regio's die inmiddels zijn be zocht. De positie van Kok, die de leden vrijdag in een open brief om vertrouwen heeft ge vraagd, lijkt derhalve steeds wankeler te worden. Als de partijleider het vertrouwen niet krijgt is er sprake van een kabinetscri sis. Voor PvdA-fractieleider Wöltgens is daarover geen speculatie mogelijk. „Ik zie niet goed hoe dit kabinet op een andere wijze zou kunnen voortbestaan", zei Wölt gens zaterdag in een interview. Staatssecretaris Ter Veld koppelde daar zelfs een percentage aan. „Als het congres niet achter ons staat loopt het fout. Ook als pakweg 30 procent van de aanhang Kok niet steunt, is er geen basis van echt ver trouwen", zei ze zaterdag in een krante-in- terview. Inmiddels hebben Kok en Ter Veld de hand ruiterlijk in eigen boezem gestoken. Kok deed dat woensdag voor zijn achterban in Etten-Leur, Ter Veld in het interview: „Het protest is door ons absoluut niet goed ingeschat. Terecht dat men ons verwijt dat we de kluit hebben belazerd Intussen zakt de PvdA verder in de opi niepeilingen. Volgens het onderzoeksbu reau Inter/View zou de PvdA als er nu ver kiezingen werden gehouden 24 zetels ha len. Dat is minder dan de helft van het hui dige aantal (49) in de Tweede Kamer. Enke le weken geleden stond de PvdA met 21 ka merzetels op het absolute dieptepunt in de poli's. De Scheveningse pier in de jaren '60. De oude glorie van toen wil Van der Valk herstellen. •ARCHIEFFOTO De Scheveningse horeca maakt zich in middels al grote zorgen. Vooral de eetgele- genheden aan de boulevard zijn bang straks Wanten te verliezen. En ook de pachters van de winkeltjes op de pier weten niet waar ze aan toe zijn. Van der Valk weet dat zelf ook niet. „Ik heb geen idee wat voor contracten ze hebben. Ze moeten alleen weten dat ze de pacht voortaan aan ons moeten betalen. Wat er gaat gebeuren als het contract afloopt, zien we dan wel". Van der Valk zal in ieder geval vele miljoenen guldens investeren om de pier weer zijn oude glorie terug te geven. „Ik neem tenminste aan dat de pier glorie heeft gehad". En dan, eventjes onzeker. „Zeg. het is toch zo dat de pier nog steeds het beeldmerk van Scheveningen is?". Bij het bevestigende antwoord is hij weer ge rustgesteld: „Dan zal het wel lukken".

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3