Feiten Gescheld tekent vredesconferentie 'Sinds Hitler is het nergens zo erg geweest als bij ons' Een media-gebeurtenis om heel snel te vergeten 'Ons gezamenlijk doel is vrede in Joegoslavië' Maandag 9 september 1991 Redactie: 023-150225 janine bosma altan erdocan ronald frisart (chef) onno haveraaans Patrick van den hurk hans jacobs margot klompmaker jan preenen sjaak smakman Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: RALPH KLEINHOUT EN MENINGEN Een 'chetnik', een Servische nationalist, toont zijn machinegeweer voor een onheilspellende achtergrond bij het Kroatische dorp Trpinja. Ondanks het staakt-het-vuren werd in Kroatië het afgelopen weekeinde gewoon doorgevochten. foto epa maja iuc De opening van de Joegoslavische Vredesconferentie in Den Haag heeft een felle en bittere uitwisseling van verbale vijandelijkheden tussen Serviërs en Kroaten te zien gegeven. De twee hoofdrolspelers in het conflict, de Kroatische president Franjo Tudjman en zijn Servische tegenspeler Slobodan Milosevic, toonden zich in hun re des onbuigzaam en onverzoenlijk. den HAAG peter de vries Hieronder een bloemlezing uit hun toespraken, voorafgegaan door de belangrijkste passages uit het appèl van de Neder landse minister en EG-voorzit- ter Van den Broek het conflict via onderhandelingen te be ëindigen. Van den Broek: „We zijn hier bijeen om de rede een kans te geven. Op de eerste plaats staat hier het welzijn van Joe goslavië, zijn burgers en volke ren op het spel. Ik groet in het bijzonder de moeders, die rouwen over gesneuvelden en demonstreren tegen de dwaas heid van de oorlog. Maar als we dit conflict verder laten voortwoekeren, bedreigt het niet alleen de veiligheid van de Balkan-regio, maar van Europa als geheel. Geen enkele optie voor een oplossing moet op voorhand worden uitgesloten. Maar deze conferentie zou zichzelf moe ten laten leiden door de vol gende principes: ten eerste geen eenzijdige grenswijzigin gen, zeker niet met geweld; ten tweede bescherming van de rechten van allen; ten derde volle rekenschap geven van al le legitieme belangen en aspi raties." „De Joegoslavische gronden vormen een eeuwenoud slag veld voor imperialistische am bities, godsdienstige overtui gingen. politieke banden en et nische identiteiten. Vanuit dit gezichtspunt is Joegoslavië een microcosmos van de Europese geschiedenis. In de huidige si tuatie staan u en wij voor een historische keus. Of we laten het gewelddadige verleden van Europa terugkeren, óf we over winnen dit erfgoed en gaan verder op het pad naar Eu ropese eenheid en vrede." Tudjman Franjo Tudjman, president van Kroatië: „Een smerige, stieke me oorlog woedt nu al een jaar lang tegen de Republiek Kroa tië. Het aantal doden en ge wonden in deze wrede oorlog, die georganiseerd wordt door Servië, daarin geassisteerd door het Joegoslavische Volks leger en zekere elementen uit de Servische minderheid in Kroatië, heeft de 2200 al over schreden. De zwaarte van deze oorlogsmisdaden blijkt ook uit het feit dat het leger de luchtmacht tegen haar eigen volk inzet. Het doel van de oorlog is niet alleen de verove ring en annexatie van Kroatisch gebied, maar ook de schepping.van ethnisch 'pure' gebieden binnen een Groot- Servië." „Wat kan de wereld doen om deze oorlog te stoppen? Ik ge loof dat internationale mecha nismen, de installatie van een vredesmacht en zelfs directe militaire betrokkenheid om de uitbreiding van de oorlog te voorkomen, toegepast moeten worden. Daartoe is promp te internationale erkenning van de republiek Kroatië on vermijdelijk." „Helaas moet ik U er aan her inneren dat de Grootservische expansionistische elementen nauw verbonden zijn met de dogmatisch-communistische legerleiding, die contacten on derhield met de plegers van de coup in de Sovjetunie. Zij sym- patiseerde met het doel het communistisch socialisme te herstellen." Milosevic Slobodan Milosevic, president van Servië: „De Joegoslavische crisis is het resultaat van een eenzijdige afscheidingspoli- tiek, eerst door Slovenië en la ter door Kroatië. Daarmee hebben ze de Joegoslavische grondwetteljke orde in gevaar gebracht. Bovendien heeft hun afscheidingspolitiek de proble men geopend van de grenzen, souvereïniteit en schending van mensenrechten, wat heeft geleid tot conflicten en bloed vergieten. Illegale wapenim- porten en het opzetten van pa ramilitaire formaties, de bewa pening van leden van de heer sende partij in een poging een totalitair chauvinistisch regime te installereren, schaden direct de mensenrechten, vrede en democratische ontwikkeling van heel Joegoslavië." „Het is duidelijk dat het de huidige Kroatische regering is die de Serviërs in Kroatië heeft gedwongen zich te organiseren en te verdedigen, teneinde een herhaling van de volkeren moord te voorkomen die on der een vorig onafhankelijk Kroatië gedurende de Tweede Wereldoorlog op de Serviërs heeft plaatsgevonden." „De interne grenzen van Joe goslavië zijn slechts admini stratief en zijn nooit getrokken als staatsgrenzen of etnische grenzen. Daarom zou in ternationale erkenning van de afgescheiden republieken een erkenning betekenen van ille gale en eenzijdige daden, op gelegd met geweld, die de vre de en fundamentele nationale rechten van andere landen schaden." 'Staatsterrorisme' Milosevic na afloop: „Ik ben redelijk optimistisch over de vredeskansen. Als de EG-waar- nemers ter plaatse zijn, zullen ze de waarheid zien van het Kroatisch staatsterrorisme te gen de Servische minderheid. Wij erkennen het recht op zelf beschikking van de volkeren, maar als de Serviërs in Kroatië binnen de Joegoslavische unie willen blijven, mag die wens niet genegeerd worden." Tudjman bij zijn vertrek van de conferentie: „Er zal geen compromis gesloten worden over onze grenzen. Veel EG- landen staan op het punt onze souvereiniteit te erkennen." De Duitse minister Genscher is daarvan de duidelijkste pleit bezorger. Van den Broek op een persbijeenkomst over Ge- nschers solo-optreden: „Ik heb de collega-ministers van bui tenlandse zaken voorgehou den dat, wil de EG geloofwaar dig blijven, we van nu af aan met één stem moeten spreken. Dat is de stem van de voorzit ter, Lord Carrington." Carrington: „Ik overdrijf niet als ik zeg dat er aanzienlijke moeilijkheden op ons liggen te wachten. Maar als de wil tot vrede bestaat, is een oplossing altijd mogelijk." den haag anp De woordvoerder van minister Van den Broek had het vrijdag nog „de grootste media-gebeur tenis sinds de terugkeer van het Nederlands elftal na het Euro pees kampioenschap" ge noemd. Zaterdag dreigde de vredesconferentie over Joego slavië echter op een blamage zonder weerga uit te lopen. Voor de journalisten tenminste. De schrijvende pers moest zich verzamelen in het ministerie van buitenlandse zaken en mocht via monitoren de ope ningszitting in het Vredespaleis volgen. Als dienstverlening aan de paar honderd journalisten stonden er drie televisietoestel len in drie verschillende ruim tes. Toen premier Lubbers als EG- voorzitter aan de plechtige ope ning van de conferentie begon, bleek slechts uit één van de toe stellen een zwak en zwaar ge stoord geluid te komen. Een eu vel dat nog niet verholpen was toen minister Van den Broek het woord nam. De geplaagde geluidstechnicus wees met de beschuldigende vinger naar de PTT, die 's och tends pas de verbinding met het Vredespaleis zou hebben ge legd, daarbij gehinderd door de opstoppingen van duizenden Joegoslavische demonstranten. De PTT op haar beurt zei dat het ministerie te laat was met het bestellen van lijnen. En het ministerie zelf? Dat probeerde in allerijl teksten op papier te verspreiden. Volgende spreker was de Joego slavische staatspresident Stipe Mesic. Wie het Servokroatisch niet machtig was, kon wel bij de televisie weg: de vertaallijn was niet aangelegd. Ook de woor den van de federale premier Markovic gingen aan de niet- Joegoslavische pers voorbij en daarna die van Izetbegovic, lid van het staatspresidium voor Bosnië-Hercegovina. Bij hem viel tevens het beeld uit, om pas twee sprekers later, bij de Kroaat Tudjman, weer terug te komen. Nu ook met vertaling. Groot applaus onder de journa listen. Later op de dag zouden ze ech ter nog een prachtige gelegen heid krijgen de opgekropte er gernis te ventileren. Bij de slot- persconferentie van minister Van den Broek, voorzitter Del- ors van de Europese Commissie en Lord Carrington, de voorzit ter van de vredesconferentie, was de geluidskwaliteit grotesk. Vragen waren onverstaanbaar bij gebrek aan microfoons, ant woorden door rondzingende microfoons. In vele talen was het gevloek niet van de lucht. En daar bovenuit klonk plotse ling geheel storingsvrij het on derkoelde stemgeluid van Carri ngton: „Dit soort vragen moet u niet stellen voordat de confe rentie begonnen is." KOKANJE Klazien Al wekenlang prijken er op de lijst met de tien best verkochte boeken twee opvallende titels: „Al lerhande dingen over de natuur", deel I en deel II, van Klazien uit Zalk. De naam van de schrijfster was mij volslagen onbekend. Mijn vrouw kende Klazien wel; zij had haar eens op het beeldscherm gezien, in een programma waar zij als gewone plattelandsvrouw het een en ander over de plan ten en dieren rond de boerderij vertelde. Ik heb beide delen inmiddels in huis gehaald en van de inhoud kennisgenomen. Klazien uit Zalk legt, op de wijze van de adel (baron Van Voorst tot Voorst, markies de Canteclaer van Bameveldt) en het volk (Jan van Zutphen, Jan van Vlieland), een verbinding tussen persoonsnaam en woon plaats. In werkelijkheid heet zij Klazien Rotstein- van den Brink. Zalk is een dorpje in het noorden van Overijssel. Het ligt „tamelijk geïsoleerd", zegt Klazien in de inleiding, en daarom moet je, als je leeft van wat het land opbrengt, veel verstand van de natuur hebben. Om die reden is het ook nood zakelijk om op de hoogte te zijn van de genees krachtige werking van planten en kruiden, want in het afgelegen Zalk heb je niet zomaar een dok ter bij de hand. Nou, dat lijkt mij een sterk verhaal. In Zalk is vast wel een telefoon om de dokter uit het volgende dorp op te roepen. Bovendien helpen de brouw sels en compressen, die zij tegen allerlei pijn en ongemak in stelling wil brengen, toch niet als de nood echt aan de man komt. En ook het succes van haar boekjes kan niet afgeleid worden uit het gegeven dat de lezers eveneens in afgelegen boer derijen wonen. Nee, de gretigheid van de lezers hangt samen met de grote belangstelling die er voor de natuurge neeskunde bestaat. Niet alleen de homeopathie, maar ook de praktijken van alternatieve kruiden dokters, strijkers en andere natuurgenezers ma ken een grote bloei door. Nog niet zo lang gele den dacht men dat de officiële artsenij een einde zou maken aan alle vormen van volksgeneeskun de. De wetenschap en de techniek zouden de doodsklok luiden over alle bijgeloof en magie, en de kruidenkast vervangen door de huisapotheek. Maar zo is het niet gegaan. Hoewel de medische wetenschap in een eeuw tijds een alom gerespec teerd rijk heeft gesticht, wemelt het buiten zijn grenzen nog van de graafschappen en hertog dommen. Daar zwaaien de natuurgenezers de scepter. De planten en bomen die in Klaziens tuin groeien maken met een veelvoud van kwalen en aandoe ningen korte metten. De lijder aan maagpijn, hartzeer, constipatie of aambeien hoeft zich niet in het beangstigende labyrint van polikliniek en enge afdelingen te begeven. Nee, het enige wat hij moet doen is zich tot moeder natuur wenden en zich aan haar genezende kracht laven. Zelfs een gewone aardappel blijkt op het gebied van geneeskracht zijn mannetje te staan. Wie de vermoeidheid wil verdrijven, legge twee hoopjes geraspte aardappel op beide oogleden. De schil len moet je niet weggooien, want „heel wat pijn lijke gewrichten zijn al opgeknapt door aardap pelschilwater". De yi is ook een hulp tegen vele kwalen. Wanneer een gekookte uit door een doek wordt geperst, en het kooknat 's ochtends op een nuchtere maag wordt gedronken, heeft men geen wormenkuur van de apotheek meer nodig. Zelfs de uiepulp kan ons nog een dienst bewijzen: met boter ver mengd levert deze een patente aambeienzalf op. Mengt men de boter met rauwe uisnippers, dan beschikt men over een middel tegen wintervoe ten. Wie meent dat de uiestank hem van de wal in de sloot heeft geholpen, masseert zijn voeten ver volgens met aardappelkruim. „Met een droge doek de kruim afvegen en klaar!", schrijft Klazien. „Gemakkelijk, goedkoop en doeltreffend!" Bij haaruitval kun je eveneens een beroep doen op de mensvriendelijke siepel. Wrijf elke dag wat uiesap over de schedel. Hoewel Klazien het niet vermeldt, neem ik aan dat je, om niet een uur in de wind te stinken, hierna het hoofd ook met aardappelkruim kunt bedekken. Mochten al deze handelingen in hoofdpijn resulteren, dan kan men dit bestrijden door de al gebruikte ui in stuk ken te hakken, die in een doek te wikkelen en het kompres tegen het voorhoofd te drukken. Wie dat allemaal te veel gedoe vindt, hangt gewoon een doek met hele uien om zijn nek. Gemakkelijk en goedkoop, dat is zeker. Maar doeltreffend? GERRIT JAN ZWIER MEDEWERKER Hier volgt de gezamenlijke verklaring van de deelnemers op de opening van de door de Europese Gemeenschap geïnitieerde Joe goslavische vredesconferentie in Den Haag op zaterdag. „Wij, de afgevaardigden van de Europese Gemeenschap en haar lidstaten en van Joegoslavië en zijn republieken, zijn op 7 septem ber 1991 bijeengekomen in het Vredespaleis in Den Haag. Ons gezamenlijk doel is om in heel Joegoslavië vrede te bewerkstel ligen en om blijvende oplossingen te bereiken die recht doen aan legitieme zorgen en wensen. Om dit bereiken hebben we daarom besloten als het raamwerk van de conferentie een arbitragecom missie in te stellen. De openingszitting van vandaag luidt het begin in van de onder handelingen over de toekomst van Joegoslavië en zijn volkeren, waarbij in de uitkomst rekening moet zijn gehouden met de belan gen van allen die daar wonen. We beloven een vreedzame oplossing te proberen te bereiken, in overeenstemming met al de grondslagen en de overtuigingen die in het CVSE-proces zijn overeengekomen. We zijn vastbeloten om nimmer enige grenswijziging te erkennen die niet op vreedzame wijze en door overeenstemming tot stand is gebracht. We bevestigen onze overtuiging, zoals opgenomen in het Handvest van Parijs, om een nieuw Europa op te bouwen, en democratie als het enige regeringssysteem voor ons allen te consolideren en te versterken. We spreken plechtig onze wil uit om alles te doen wat in onze macht ligt om de conferentie over Joegoslavië te laten plaatsvinden in een vreedzame sfeer, waarbij een wapenstilstand, die onmidde- lijk in al zijn facetten wordt nageleefd, essentieel is, om op die wijze bij te dragen aan het succesvolle resultaat ervan." 'Wat doet dat hondje nou', lijkt de Joegoslavische staatspresident Stipe' Mesic zich af te vragen, tijdens een bezoek aan koningin Beatrix in pa leis Huis ten Bosch. Mesic sprak na afloop van de vredesconferentie over Joegoslavië met de vorstin. foto anp ed oudenaarden den haag jos van den camp „Mijn lief, lief Kroatië." Zo ver taalt de al jarenlang in Düs- seldorf wonende Kroaat Brum- ko Bingula zaterdagmorgen het onverstaanbaar zachte ge zang. Hij is een van de naar schatting tienduizend Kroaten en Albanezen, die vrijdagnacht voor aanvang van de Vredes conferentie over Joegoslavië in Den Haag ergens in Zwitser land of Duitsland met vele bus sen op weg gingen naar het Vredespaleis. Zaterdagmorgen tegen tien uur, temidden van duizenden lotgenoten, staakt hij zijn vurig betoog als de hymne door de al in alle vroeg te opgestelde luidsprekers aan zwelt. Hij verontschuldigt zich voor de brok in zijn keel, maar pakt de draad snel weer op: „Drie do den in Moskou veranderen de wereld", probeert hij de scande rende menigte in zijn eentje te overstemmen. „Maar honder den dode Kroaten laten diezelf de wereld koud." Bingula toont een kleurenposter met daarop de afschrikwekkende beelden van gemartelde, dode lichamen en voorzien van het opschrift '...En hoeveel volgen er nog tot dat de onafhankelijkheid van Kroatië een feit is?' „Er bestaat geen verschrikkelijker volk dan het Servische. Sinds Hitler is het nergens zo erg geweest als bij ons." Yustafi Jakup, een eveneens al jaren in Düsseldorf wonende Kroaat, vult Bingula aan: „De oorlog in Kroatië, die naar schatting al vierhonderd levens heeft geëist, is een zichtbare strijd. Maar wie maakt zich nou werkelijk druk om de onder drukte Albanezen in de zoge naamd autonome provincie Ko sovo?" „Wat in Kosovo gebeurt, kan niemand zien", zegt ook de sinds 1963 in Jülich bij Aken werkzame Hamit Halili, die be weert dat „de Serviërs een paar dagen geleden zevenduizend tot achtduizend scholieren in Kosovo vergiftigd hebben". Hij wijst naar het opgepoetste Vre despaleis, waarin onder andere het Internationale Hof van Jus titie is ondergebracht en besluit: „De enige die we hier vertrou wen, is de Europese Gemeen schap." Drie afgevaardigden van de Kroaten en Albanezen worden om kwart voor elf toegelqjen tot het Vredespaleis. Ze mogen een petitie aanbieden. Ze vragen daarin de oorlog te beëindigen en aandacht te besteden aan de overheersing van dé anderhalf miljoen Albanezen (negentig procent van de totale bevolking) in de autonome provincie Koso vo, die door Serviërs zouden worden onderdrukt. Vlaggen De enorme stoet, voorzien van enkele honderden Kroatische en Albanese vlaggen, komt in de loop van de morgen op gang in de richting van het enkele kilo meters verderop gelegen minis terie van buitenlandse zaken. Straten in het centrum van Den Haag geven het beeld van een stad waar zojuist door Kroatië of door de Albanezen een voet balwedstrijd is gewonnen. De chauffeurs van toeterende au to's met vaak té hoog uitsteken de vlaggenstokken krijgen waar schuwingen van de druk pa trouillerende politie. De verplaatsing van de demon stratie naar het departement van buitenlandse zaken komt de politie niet slecht uit. Even eerder had namelijk een bij de Joegoslavische ambassade pro testerende groep van vijfenvijf tig Serviërs kenbaar gemaakt eveneens het Vredespaleis te willen bezoeken. „Dat lijkt ons niet zo verstandig", laat de poli vangst' door de emotioneel ge laden Albanezen en Kroaten wordt niet uitgesloten. De bij buitenlandse zaken gear riveerde groep van duizenden demonstranten eist in de loop van de middag, na afloop van de daar door honderden jour nalisten bezochte persconferen ties, vergeefs een gesprek met Lord Carrington, voorzitter van de vredesconferentie. Aan de raad van EG-ministers van bui tenlandse zaken richten zij het verzoek of de vertegenwoordi gers van Kosovo en de Albane zen mogen deelnemen aan de conferentie omdat zij een meer derheid vormen in de provincie. Verder vragen ze door de schal lende luidsprekers om onmid dellijke verkiezingen in Kosovo, het stopzetten van de onder drukking en heropening van de Albanese scholen en universi teiten. Duizenden Kroaten en etnische Albanezen uit de Servische provincie Kosovo demonstreerden zaterdag voor het Vredespaleis in Den Haag. De demonstratie verliep zonder incidenten. foto ap albert overbeek

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2