Sport 'Waar is iedereen dan?' Q Het einde van de Connors-show Seles in de rol van Assepoester I TUSSENIN B o m z Maandag 9 september 1991 Redartie: 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER GUS VAN OOSTEN WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: RUTGER J HOOGERDUK publiek was onbreekbaar. „We groeiden samen op", gaf de speler als verklaring. Courier maakte zaterdag in iets meer dan twee uur (6-3 6-3 6-2) een einde aan de Connors Open, aan de Jimmy Connors show, maar niet aan de Con nors manie. Jimbo werd voor goed onsterfelijk in Flushing Meadows. Zijn bravoure, zijn spijkerharde vechtersmentali teit, zijn humor, zijn vulgariteit, maar vooral zijn mirakels tegen Patrick McEnroe in de eerste en Aaron Krickstein in de vierde ronde zal het legioen als onbe taalbare herinneringen koesteren. „Dit is", zei Connors op zijn laatste persconferentie, „wat ik wilde. Pieken op de US Open. Toen ik in februari weer begon te tennissen, had ik dit voor ogen. Maar dat het zo zou lo pen, had ik natuurlijk niet kun nen dromen. Dit is het mooiste wat ik in 21 jaar US Open heb meegemaakt. Mooier dan mijn vijf overwinningen. Mooier dan...Gewoon het mooiste." Connors maakte in februari zijn rentree na een onderbre king van veertien maanden. Zijn pols werd op de operatieta fel gerenoveerd. „Dokters had den. mij verteld dat ik nooit meer kon spelen. In die tijd be sefte ik hoeveel ik van dit spelle tje hield. En dat ik er alles aan zou doen om terug te keren." Hij kwam terug. En hoe. Als nummer achthonderd zoveel, die verplicht werd voor elk toer nooi kwalificaties te spelen of een wild card aan te vragen. In New York startte hij als nummer 174. Hij was de eerste speler met een wild card die doordrong tot de halve finales. Door zijn prestaties steeg hij op de ranking zo'n honderd plaat sen, waardoor hij op elk toer nooi weer vrije toegang kreeg. Het was een bijkomstigheid, een detail. Het verschil in décor is groot. Vorige week trad Paul Haarhuis nog op voor 20.000 krijsende Amerikanen, gisteren voor een handvol supporters van zijn dub ELTV. foto anp EINDHOVEN ROB VAN DER ZANDEN Het heldendom van Paul Haar huis ligt in New York en niet in het Brabantse land. Toen de 25- jarige Eindhovenaar zich giste ren meldde op het park van zijn club ELTV voor de competitie wedstrijd tegen Popeye Gold star vroeg hij zich af waar al die tennisminnende Nederlanders waren gebleven. "Ik heb begre pen dat afgelopen donderdag nacht honderdduizenden Ne derlanders zijn opgebleven om mij op tv te zien tegen Connors. Nu ben ik hier in levende lijve te zien. Waar is iedereen dan?" Hij had het kunnen weten. Glen Schaap van Popeye is geen Jimmy Connors en de nationale tenniscompetitie geen Flushing Meadow. Er zaten op de tribu nes van de Eindhovense eredi- visionist ongeveer 200 bedaarde toeschouwers te kijken die be schaafd klapten toen de vedette de baan op kwam. Terwijl hij in het Louis Armstrong-stadion 20.000 uitzinnige Amerikanen over zich heen had gekregen vorige week. Dit was allemaal niet inspirerend al wist hij nog net voldoende motivatie op te brengen om Schaap te verslaan (7-6, 7-5). Maar hij voelde het toch ook weer niet als een koude douche. Hij heeft het niet zo op die hel denverering. "Bij mijn ouders in de straat hadden buurtbewo ners alles versierd. Dat hoeft al lemaal niet, daar word ik maar verlegen van." De voorzitter van de club had nog wel een boe ketje voor hem. 's Avonds zou hem nog een etentje worden aangeboden - waarvoor hij ove rigens een optreden in Studio Sport zou laten schieten - en daarmee was de kous af. Coach Roelof Dijkman van ELTV had het vantevoren al bepaald. 'Geen polonaise op het park als Paul terugkomt'. We moeten gewoon spelen en punten halen voor de competitie. Want alles leuk en wel, maar in feite werd de vereniging alleen maar slechter van het gedoe rond 'onze Paul'. Want door de nadruk die de duurste speler van de club dit jaar legde op de US Open kwam het optreden voor ELTV volledig in het ge drang. Kort vóór Flushing Mea dow zegde hij buiten verwach ting al af voor twee wedstrijdda gen, want dat zou zijn voorbe reiding ten goede komen. Dat bleek. Hij overleefde de eerste week van de US Open en kon pas na de kwartfinales terug naar huis. Opnieuw kwam dus een dub belprogramma in de knel. Za terdagochtend arriveerde hij doodop. Pas gisteren achtte hij zichzelf in staat om nog iets te betekenen voor de club. Maar meer dan lijfsbehoud zit er niet in voor de Eindhovenaren. De play offs van komend weekein de kan ELTV wel vergeten. Zou daar misschien de oorzaak van de koele ontvangst door de sup porters hebben gelegen? Spelers sluiten lucratieve con tracten af met clubs, maar be dingen wel de vrijheden om te gaan en staan waar ze willen. Haarhuis denkt er hard over na om volgend jaar helemaal geen competitie te spelen, "Mis schien in Duitsland, maar vaak kom je tot de ontdekking dat het niet past in je voorbereiding dus wie weet speel ik nergens." Volgens Haarhuis loopt met ingang van vandaag ook zijn contract met de Hema af. Een gevolg van de prestaties op de US Open waar hij onder ande ren Boris Becker versloeg. In zijn contract bedong Haarhuis dat de overeenkomst kon wor den opengebroken zodra hij de top 30 van de wereld zou berei ken. Dat staat vandaag - als de offciële computerlijst van de ATP uitkomt - hoogstwaar schijnlijk te gebeuren. Het managementbureau Ad vantage regelt voor hem de nieuwe kleding en racketcon tracten. Dat kan uiteraard He- ma blijven, maar Haarhuis sluit niet uit dat hij over zal stappen. "Maar de komende weken zal ik nog wel bij mijn oude materiaal blijven", zegt Haarhuis, die van daag met de Davis Cup-ploeg afreist naar Mexico waar in het weekeinde van 21 september promotie naar de wereldgroep moet worden bereikt. Twee wonderen had Jimmy Connors in de US Open op zijn naam, het derde bleef uit. De 20.266 fans wisten het, maar bleven hun held, Mister US Open, op Super Saturday trouw. Op 3-6 3-6 1-5 tegen Jim Cou rier riep een toeschouwer naar de serverende Connors. „Okay, Jimmy, niemand gaat weg." Jimmy onderbrak zijn opslagbe weging, bracht de spreker een saluut en grijnsde: „Ik ben okay, maar ik ben straks wel weg." Niemand ging weg. Uit eerbe toon, uit respect voor de 39-jari- ge man die de US Open 1991 tot zo'n fascinerende Grand Slam had gemaakt. Connors moest diep buigen voor Courier, heel diep, maar bij elk punt dat hij scoorde, steeg er een hels ka baal van de overvolle tribunes. De band tussen Connors en zijn 21 NEW YORK ANP Pretty Woman met Julia Roberts vindt Monika Seles (17) de leuk ste film ooit. Ze heeft 'm al een keer of zeven gezien en kan er niet genoeg van krijgen. Het flinterdunne verhaaltje over de modeme Assepoester fascineert haar buitengewoon. Ze herkent er zichzelf in. Van arm Novi Sad, Joegoslavië naar rijk Sarasota, Florida. Twee jaar had ze geen geld om een jurk te kopen voor het bal van de ten- nisfederatie. Vandaag de dag is ze multimiljonaire, de jongste speelster die de drie miljoen dollar grens aan prijzengeld passeerde. En ze wordt rijker en rijker. Op Super Saturday, twee halve finales mannen plus finale vrouwen, veroverde ze de Ame rikaanse markt. Ze won de US Open. Voor de eerste keer, en verdiende acht ton. In de eindstrijd beukte ze Martina Navratilova (34) tot verdriet van de 19.297 toeschouwers van de zonovergoten baan. In 66 minu ten was het over en uit, 7-6 6-1. Homeruns Navratilova maakte een diepe knieval in het generatieconflict. Tot de tiebreak slaagde ze er met veel moeite in haar opslag te behouden. Dat kostte zoveel energie, dat ze in de zeven pun ten race naar de setwinst omver werd geblazen (7-1). In de twee de set sloeg Seles een stuk of tien homeruns, die in het hon derd meter verderop gesitueer de Shea-stadion van de New York Mets niet zouden hebben misstaan. Er waren momenten dat Na vratilova de bal alleen hoorde. Zien deed ze het gele gevaar niet, zo allemachtig hard knup pelde de teenager de bal langs de lijnen. „De technologie heeft bezit genomen van de tennis sport", zei ze somber. Ze verwees naar de wide-bo dies, de ongehoord grote rac kets. „Ik ben van een uitster vend ras, ben nog de enige ser vice/volley speelster. Alle jonge kinderen staan vandaag op de baseline. Naar het net mogen ze niet van de trainer. Het is de schuld van het materiaal. Als er niet wordt ingegrepen, gaat de sport naar de donder." Seles had aan de waarschu wing van de Grand Old Lady in het tennis geen boodschap. Hel 15-jarige wonderkind had in de derde set van de halve finale twee keer de kans de wedstrijd uit te serveren. Het tekende de mentale kracht van Seles, dat ze beide keren de opslag brak. In de tiebreak sloeg ze hard en meedogenloos toe, 7-4. Gaby Sabatini hield vorig jaar aan haar zege op Flushing Mea dows vijf miljoen dollar over. Seles, onder contract bij Mark 'the Shark' McCormack, wil een meervoud daarvan. Plus op ter mijn een filmcontract. Want de glamour en glitter van Holly wood trekt haar als een mag neet. Voor haar 25ste wil ze op de Rodeo Drive zijn. Tot die tijd blijft ze tennissen combineren met uitstapjes met de jetset. Di neren met Donald Trump, dan sen met Alec Baldwin. Fotoses sies, interviews, modeshows, een dagje naar de kapper in Pa rijs, en daartussendoor exhibi ties spelen. De geldmakers in het tennis. Het yukkie maakte er geen geheim van dat ze na haar ten- nisloopbaan droomt over een carriëre in de showbizz. Ze stond al op de covers van Elle, Voque, Seventeen en Sports Il lustrated. Maar ze zal en moet op het witte doek. In een film als Pretty Woman. Voorzitter Ed Im- mink in het club blad van de v.v Lei den. PS. Voor diegene die het club blad op tijd onwangt, a.s dins dag 3-9 speelt het le tegen WSB thuis om 1-8.30 uur. PS. Het clubblad rolde op don derdagmorgen 5-9 in de bus. Wim van Hanegem in Voetbal International: „Ik heb ooit de D-cursus gevolgd voor het laagste diploma. Ik zakte, omdat het medische on derdeel onvoldoende was. Tja, de dokter vroeg: Wat gebeurt er als je je hand op een brandende kachel legt? Ik zei dus: 'Dan ver brand je je hand.Ik had moeten zeggen, dat je dan met een reflex, meteen je hand te rugtrekt. Bij het medisch examen had de dokter me zo neergezet, dat ik bij niemand kon afkijken, of ik had de nek van die goser uit de Ff teling moeten hebben. Idem: We moesten ook een psychologisch werkstuk maken. Moest je invullen, wat je mee moest nemen als je naar de maan zou gaan. De één had een fiets inge vuld, de ander een krat bier. Maar ik vond me dat een onzin, ik was helemaal niet van plan naar de maan te gaan, dus ik had niks ingevuld. Op 'n dag stond docent Arie de Vroet voor de groep en hij vroeg mij: Wat doe ik verkeerd?' Dus ik zei: Weet ik veel.Hij weer: 'Ik sta te gen de wind in te praten.Nou en, antwoordde ik, als je in de dug-out zit en de wind staat erin, dan schreeuw je gewoon wat harder. Idem: „Maar het mooiste geintje had ik met Ger Blok. Ik speelde toen bij AZ waar Klaas Molenaar, de eigenaar van Wastora, de grote baas was. Blok zei me, dat hij een zwart-wit tv had. Of ik geen kleuren tv voor hem kon regelen bij Molenaar. Dus ik zei: 'Dan moet je die zwart wit lekker schilderen.Vanaf dat moment kreeg ik hele lage cijfers van Blok. Begrijp jij nou waarom ik geen trainer ben geworden?" Piet Schrijvers in NRC/Han- delsblad: „Laatst zit ik bij mijn accoun tant en ontmoet ik een snotjo chie van Nationale Nederlan den, die voor een wedstrijd van het Nederlands elftal over alles blijkt te beschikken. Toegangs kaarten, parkeerkaarten, kaar ten voor de VIP-lounge, m'n mond viel open van verbazing: Want als Ruud Krol of ik niet naar Zeist schrijven, laat de KNVB niets van zich horen. En zelfs dan word je nog wegge drukt in een hoek van het sta dion. Het is een schande, hoe de KNVB omspringt met zijn oud internationals." Bokser Alex Blachard over de periode van tien dagen van sexuele onthouding voor een "wedstrijd in de Krant op Zondag: „Iedereen moet het zelf weten. Sommigen doen het nog drie da gen voor een partij. Ik zeg dat het een stukje agressie wegneemt, dus doe ik het niet. Als je super geconcentreerd bent, heb je er ook geen behoefte aan. IRia Stalman in haar AD-column: 'Haarhuis en Hema. Een jongen uit Eindho ven en een winkelketen beroemd om zijn onderbroeken en rookworst. Fantastisch. Een elitesport in combinatie met een volkswarenhuis....Haarhuis en Hema. Het klinkt. Het bekt. Het is creatief. Slim van Hema. Ik lach me rot. Het valt op. Meer dan Rolex en Ellesse, die blijven het ingeslagen pad alleen maar volgen. Hockey*er Tom van 't Hek in Esquire over afscheid nemen: „Ik hoop dat ik mensen in mijn omgeving heb - ik bedoel nor male mensen, geen hockey-offi cials - die mij er op tijd op zul len attenderen dat ik niet nog eens een half jaar door moet gaan. Dan zal ik met groot ge noegen in heren-8 gaan spelen. Maar bewaar me dat ik tot het Borg-Spitz-Vilas-syndroom ver val. eind^l8L^u uick Boys groeit uit zijn jasje. Dat werd het afgelopen week- luidelijk op de mis schien wel vrolijkste ledenver gadering die de Katwijkse voet balclub in haar 72-jarig bestaan hield. Als ieder lid aanwezig zou zijn geweest, had zelfs het ver bouwde clubgebouw in zijn ge heel de 1650 mannen, vrouwen en kinderen. Met nog geen 10% van de leden was het toch al ge zellig druk in de kantine op Nieuw Zuid, waar vooral veel werd teruggeblikt naar het kam pioensjaar. Daarnaast dong een aantal aan wezigen nadrukkelijk naar de ti tel 'man van de avond.' Oud penningmeester en oeroud doelman Arnold Bouw, zonder bezwaar tot erelid benoemd waardoor hij nooit meer contri butie hoeft te betalen glom bijna nog meer van trots dan Jaap van Duivenbode en Jaap van der Plas samen. De laatste twee zijn ieder ruim zestig jaar lid van Quick Boys, waarbij de genen met 'slechts' een halve eeuw blauwwitte clubliefde zelfs een beetje schril afstaken. Maar de onbetwiste topper van de avond was Tim van der Valk. De tienjarige Katwijker kan weliswaar nog niets eens bogen op een dienstverband van zestig dagen, maar hij ging overladen met cadeaus heel wat wat later naar bed dan op een doorde weekse avond. Uitgerekend hij, de onervaren verdediger van de Dl 1, kwam bij de officiële tel ling uit de bus als 1500ste lid van Quick Boys. Op de officieuze ranglijst van grote amateurverenigingen neemt het nog lang niet uitge groeide QB de eerste plaats in. FC Lisse doet het met 1230 le den ook heel goed. Verder wor den het Heemskerkse ADO '20 en Quick uit Oldenzaal steevast genoemd als andere 'mega- clubs'. Maar meer dan 1500 le den durft geen penningmeester zich toe te rekenen. Behalve dan bij Quick Boys. Vandaar dat de vereniging uit- Cakte zoals het een grote club etaamt. Kleine Tim kwam handen tekort om alle cadeaus uit te pakken. Gelukkig was zijn vader, nog actief in het zevende elftal van Quick Boys, ook in de zaal, anders had Van der Valk junior de voetbal netje, sport schoenen, het trainingspak en de sporttas nooit allemaal mee naar huis kunnen nemen. De jonge gelulcsvogel moest nog wel een tegenprestatie leveren. Minutenlang stond hij 'voor het front'. Goedbedoelde vragen en opmerkingen van voorzitter Arie Guyt nam hij op de koop toe, maar tijdens diens speech wist Tim van der Valk minuten lang de ogen van alle aanwezi gen op zich gericht. „Jij staat hier vast en zeker te lijden", voegde Guyt hem vaderlijk toe in een poging het leed van de jonge verdediger te verzachten. Als het de nieuwste aanwinst van de Dl 1 vergund is over pak weg tien jaar deel van de hoofd macht van Quick Boys uit te maken (Guyt: „Talent heb je in elk geval meer dan je vader"), dan is Tim er alvast aan gewend in het middelpunt van de be langstelling te staan. Al zal het aantal toeschouwers dan wel een veelvoud zijn van de ge trouwen die vrijdag de leden vergadering bezochten. Brandingvaren is een sport die in Neder land nog in de kin derschoenen staat. Toch orga niseerde het Kano Branding Team Katwijk al voor de zeven de achtereenvolgende keer het Nederlands kampioenschap. Hoewel de C2-klasse met één deelnemend duo zwaar onder bezet bleef, was de organisatie tevreden met de opkomst van 65 enthousiastelingen. Volgens Peter Koeleman is er een markt voor brandingvaren met een ka no in Nederland aan. Kanoën op rustig en wild water kennen we hier al, waarom dan niet ook op zee? Volgens Koeleman rijzen langs de hele Nederlandse kust de brandingkano-verenigingen als paddestoelen uit de grond. De tienjarige Tim van der Valk, verde diger van de D11, kwam bij de officiële telling uit de bus als 1500ste lid van Quick Boys. foto dick hogewoning Daarnaast bleken onze zuider buren zaterdag niet te beroerd aan een 'open' NK in Katwijk ddel te nemen. Steven Vande- Heuven uit Duffel bijvoorbeeld, lid van Atlantis uit Budel, hoef de alleen winnaar Maarten Hol- drinet uit Eindhoven en Ron Langeveld voor zich te dulden. Laatstgenoemde is overigens lid van het Leidse Levitas en hield met zijn tweede plaats de eer van de regio nog enigszins hoog. De vrouwen buitten het thuisvoordeel veel beter uit met de overwinning van Helma Gor ter, de tweede plaats van Lucy Fonville en de derde plaats van Anneke Balk, alle drie uit Kat wijk. Mooi, snel in de branding en spectaculair noemde Koeleman de duo toppolino's, die niet in kampioenschapsverband hun demonstraties gaven. Deze lan ge kano's kunnen de vreemdste capriolen maken. Leuk voor het publiek en leuk voor de organi satie, die zodoende toch nQg een uitsmijter kon presenteren. Want het ene duo dat het water opging om de titel voor zich op te eisen, kon het verlangde spektakel niet bieden. Even leek het erop, dat Ruud Bröring, de nieuwe trainer van FC Lisse, zijn spelers zaterdag een ereronde liet maken. Vreemd, want tegenstander Schevenin- gen had kort voor tijd voor ie dereen zichtbaar gelijk ge maakt. Bovendien trokken de Lisse-spelers gezichten, die al lerminst passen bij zo'n vreugdedans. Of zou het mis schien als straf bedoeld zijn? Gevraagd naar de bedoeling van de collectieve draf van zijn pu- pilien legde Bröring uit dat het een 'cooling down' betrof. In navolging van clubs als Feye- noord, opgevoed door de Voor- schotense looptrainer Bram Wassenaar, moeten de spelers FC Lisse net zo geleidelijk af koelen als zij zich tijdens de pelen jk af- warming up opwarmen. Dat is beter voor spieren en pezen, is de heersende opvatting. „Ook als zij niet gewonnen hebben", aldus Bröring, die zich als oud voetballer ongetwijfeld kan voorstellen dat er leukere din gen zijn dan na een schlemieli ge puntendeling rondjes draven voor de ogen van teleurgestelde toeschouwers. O Naam: Daan Kooi- mans Leeftijd: 35 jaar jong Beroep: Rijksambte- naar Club: Lugdunum Daan Kooi- mans flikte het weer. Ver sierde de oer- Lugdunummer vori ge week tegen SVOW in zijn eerste optreden al een strafschop, afgelopen zaterdag tegen Valxen'68 in de eerste klasse van de Afdeling Leiden was zijn 'act' weer succesvol. Kooimans is zo langzamerhand de specialist geworden in het versieren van penalty's. Uiter aard tot groot verdriet van me nige verdediger in de Leidse Af deling, die al bleek worden als Kooimans met de bal aan de voet richting strafschopgebied gaat Zie jij overeenkomsten met val lende sterren? Nou nee, met vallende sterren niet. Blinkende sterren mis schien wel, maar dan een beetje doffer." Hoe doe je het toch? „Dat is een goede vraag. Ik heb er eerlijk gezegd geen flauw idee van. Als je de zestienmeterlijn binnenkomt dan wordt hel voor een verdediger altijd moeilijk. Kijk het gaat erom hoe de scheidsrechter reageert. Maar ze kunnen er nooit onderuit. Het zijn altijd geheide pingels." Wat is je record penalty's ver sieren? „Toen ik bij Lugdunum onder Ruud de Groot trainde had ik een seizoen waarin In dertien tot veertien pingels meekreeg." Ga je dat record nog breken „Misschien is het iets voor het Guiness Book of Records hè? Nee, dat denk ik niet. Langs de kant zitten met een lekker bier tje in de hand gaat me toch wat makkelijker af. Kijk, dat vallen gaat nog wel, maar dat opstaan, dat gaat me steeds meer moeite kosten." Tot slot: Hoe is dat, voethallen met al die andere oudjes? „Heel leuk hoor. Het is een echt trainersclubje bij elkaar. Het is :'l Igl'I ?nbai kamer hebben staan. Wat je daar hoort, iedereen weet het beter." overigens maar goed dat we geen bandrecorder in de kleed-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 21