Leidsch Dagblad Ambulancediensten schieten vaak te kort Bonden bespreken wao met kabinet SLEUTELS EG somber gestemd aan begin conferentie Quick Boys deklasseert ARC Hongersnood in Irak Maandag 9 september 1991 opgericht 1 maart 1860 Nr. 39643 Losse nummers f 1,45 FEITEN EN MENINGEN 'Sinds Hitler is het nergens zo erg als bij ons' Duizenden entreekaarten gestolen bij VVV Alphen alphen aan den run Uit het VW-kantoor in Alphen is gistermorgen vroeg de brand kast gestolen met daarin enkele duizenden kaarten voor de Jazznight en het optreden van Golden Earring op 18 septem ber. Bovendien is een bedrag van enkele duizenden guldens verdwenen. De daders verniel den een ruit om het pand bin nen te komen. VW en Stichting jazznight namen direct maatregelen om te voorkomen dat mensen met de gestolen kaarten de muziek evenementen kunnen bezoe ken. Voor de Jazznight gaat het om de serienummers 723 tot en met 800 en 1651 tot en met 1900. Voor het optreden van Golden Earring zijn de kaarten 1029 tot en met 3000 gestolen. De Stichting Jazznight heeft besloten alle niet verkochte j kaarten van een stempel te j voorzien. Degenen die al een kaart hebben gekocht, wordt verzocht een stempel te halen bij Rabobank of VW-kantoor. Voor het Golden Earring-con cert worden nieuwe kaarten ge- I drukt. LEIDEN - Dit levende schilderij van jeugdtheatergroep Schrikkel kreeg zaterdag op het Pieterskerkplein veel bekijks. De achtste Leid- se Uitdag, waarop traditiegetrouw Leidse culturele verenigingen, clubs en instellingen zich gezamenlijk presenteren, werd massaal be zocht ondanks de Leidato en het wisselvallige weer. 's Avonds vorm de het optreden van De Nieuwe Dansgroep uit Amsterdam een hoogtepunt. Zie pagina Leiden. •foto »ellen martens den haag gpd Een delegatie uit het kabinet voert mogelijk nog deze week een gesprek met de vakbonden over wao, ziektewet en koppe ling. Vice-premier Kok daagde de vakbonden daartoe gisteren uit tijdens een televisiedebat met FNV-voorzitter Stèkelen- burg. „Waarom zouden de vakcentra les, als ze hele nieuwe inzichten hebben, die de komende dagen niet aan het kabinet voorleggen? zo vroeg Kok aan Stekelen- burg, doelend op de uitspraak dat de bonden bereid zijn uitke ringsbeperkingen te accepteren als het niet lukt het aantal wao'ers terug te dringen. De FNV-voorzitter reageerde aan vankelijk afhoudend, maar liet later weten dat de vakbonden op deze uitdaging zullen in gaan. Overigens hebben de vak bonden weinig hoop dat dat overleg voor toenadering tussen beide partijen kan zorgen. Vak bonden en kabinet staan sinds begin juli lijnrecht tegenover el kaar als gevolg van de voorge stelde ingrepen in de wao en de ziektewet en het loslaten van de koppeling tussen lonen en uit keringen. Stekelenburg heeft vorige week al laten weten dat met de vakbonden valt te praten over ingrepen in de uitkeringen, maar pas als over anderhalf jaar zou blijken dat maatregelen om het aantal wao'er terug te drin gen, onvoldoende effect heb ben. Kok noemde dat een 'loos aanbod'. Hij voelt er niets voor nog langer af te wachten. Daar mee zou te veel tijd verloren gaan, meent Kok. Hij probeerde de door Steke lenburg gesuggereerde opening gisteren om te zetten in een toe zegging dat de bonden de kabi netsvoorstellen accepteren als over twee jaar zou blijken dat de volume-maatregelen onvol doende effect hebben gehad. Stekelenburg weigerde dat ech ter. Stekelenburg verweet het ka binet het klimaat voor overleg tussen de sociale partners te verzieken. De christelijke vak centrale CNV verbindt aan de deelname aan het overleg met het kabinet de voorwaarde dat de maatregelen betreffende wao en ziektewet ter discussie moe- BINNENLAND Van der Valk lijft Francois Mitter- Schevingse Pier in rand heeft zijn bij horecaconcern beste tijd gehad LEIDEN Cultureel seizoen begint op uitdag rond Pieterskerk Hazerswoude heeft er een nieu we galerie bij De oplossingen van de wedstrjd-%-^ puzzel kunt u vinden in de rutmek MEDEDELINGEN Alarmerend rapport provinciale inspectie volksgezondheid De meeste ambulancediensten in Leiden en wijde omge ving voldoen niet aan de kwaliteitseisen. Acht van de ne gen diensten zijn niet in staat verantwoorde hulp te ver lenen. De bemanning van de ambulances heeft in het al gemeen niet de vaardigheden om patiënten in spoedge vallen op een verantwoorde wijze naar een ziekenhuis te vervoeren. Bovendien blijken veel ziekenwagens niet te zijn toegerust om handelingen te verrichten zoals het aanleggen van een infuus of patiënten te helpen die in acute ademnood verkeren. Leidse regio zijn geen afspraken over wat wel en niet in de zie kenwagens aanwezig moet zijn. Voor wat medicamenten betreft varieert dat van overmatig veel tot in het geheel geen genees middelen. Slechts bij de grote ambulancedienst kan het per soneel hulp bieden bij directe ademnood. Kleinere diensten hebben wèl een tube in de wagen, maar ge bruiken die meestal niet. Die Dit concludeert de geneeskun dige inspectie van de volksge zondheid voor Zuid-Holland in een onderzoek naar het functio neren van ambulancediensten in Leiden, Katwijk, Oegstgeest, Noordwijkerhout, Lisse, Rijne- veld, Nieuwkoop en Alphen. De inspectie constateert dat de inventaris van ambulances onderling sterk verschilt. In de kleinere diensten, aldus de in spectie, kunnen geen infuus aanbrengen en zijn niet in staat het hart met elektrische schok ken weer op gang te brengen. De inspectie zegt dat dit de es sentiële zaken zijn om een pa tiënt in een zo goed mogelijke conditie naar een ziekenhuis te vervoeren. Het ambulanceper soneel is zich bewust van die te kortkomingen, maar weet niet hoe die problemen moeten worden opgelost. De bijscholing schiet te kort. Er is nog nauwelijks sprake van een degelijke en geregelde op leiding die is afgestemd op het bijhouden van vaardigheden. Het beleid dat hierop is afge stemd staat nog in de kinder schoenen. Enkele kleinere dien sten klagen over het feit dat huisartsen geen of onvoldoende bijstand verlenen in gevallen waarin geneeskundig handelen ten staan. „Het moet een open discussie zijn, dus geen dictaat van het kabinet", aldus een woordvoerder. De kans daarop is echter zeer klein. Minister De Vriés van so ciale zaken en ook Kok zelf heb ben een en andermaal laten we ten dat dit pakket maatregelen niet meer ter discussie staat. D66-leider Van Mierlo vindt dat het overleg alleen zin heeft als de betrokkenen bereid zijn tot het sluiten van compromis sen. „Zo'n uitnodiging is alleen 'maar serieus te nemen als de partijen hun standpunten op z'n minst bespreekbaar verkla ren. Daar staat en valt het bij. Als het kabinet dat zou doen, zou dat van grote maatschappe lijke wijsheid getuigen". De VVD wil met het overleg wachten tot na Prinsjesdag en het parlementaire debat over de kabinetsplannen. „Eerder over leg is niet zinvol", aldus WD- kamerlid Linschoten. Kabinet, vakbeweging en werkgevers zouden zich volgens hem in het Najaarsoverleg over de plannen moeten buigen. Zie ook pagina 3 nodig is. Bij geen van de ambu lancediensten in de Leidse regio is de medische verantwoorde lijkheid geregeld. De meest voorkomende klacht is dat de huisarts in de thuissituatie niet meer bij de patiënt aanwezig is als de am bulance komt. In gevallen waar bij de huisarts nog wel aanwe zig is, wordt het verrichten van geneeskundige handelingen overgelaten aan de ambulance begeleider. Ook in gevallen dat de huisarts weet dat de begelei der niet is gekwalificeerd. De inspectie is verbaasd over het hoge aantal 'loze' ritten dat in de regio leiden in 1990 is ge maakt. In bijna eenderde van de gevallen kwam de ambulance voor niks. De oorzaak hiervan is volgens de inspectie gebrek aan deskundigheid van de mensen die op de centrale de meldingen binnenkrijgen. HET WOORD IS AAN Hij die denkt altijd gelijk te heb ben, heeft alvast ongelijk wat dat betreft. VANDAAG PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen - RTV Show Sport HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond: Af en toe zon Eerst nog enkele mistbanken, ove rigens af en toe zon en droog. Middagtemperatuur ongeveer 21 graden. Weinig wind, kracht 3 of minder. Quick Boys is de competitie met een klapper begonnen. De Katwijkers, die het vorige sei zoen afsloten met de algehele zaterdagtitel, lieten zaterdag in Alphen geen spaan heel van ARC: 1-5. De basis voor de ro yale zege werd door de blauw- witten in de openingsfase ge legd. Na 21 minuten leidde de formatie van de nieuwe oefen- meester Wim van Zwam al met 4-0. Met dank aan de Alphena- ren, die na een oefencampag ne van zes weken toch nog de indruk wekten op vakantie te zijn. In offensief opzicht wist ARC, dat vorig seizoen nog 51 competitiegoals scoorde, geen vuist te maken. De Alphenaren beschikken dan ook niet meer over Dennis Krijgsman die nu bij Vitesse actief is. Edberg Stefan Edberg heeft eindelijk de open Amerikaanse tennis kampioenschappen gewon nen. De 25-jarige Zweed ver sloeg gisteren Jim Courier met briljant spel in 122 minuten met de klinkende cijfers 6-2, 6- Fred Kanbier (rechts) van Quick Boys tikt Frank Bloemheuvel uit. Een treffend beeld uit het duel tussen ARC en Quick Boys. De Katwijkers waren zaterdag heer en meester. foto jeroen van zijp 4 en 6-0. „Het beste tennis dat ik ooit speelde", glunderde hij. „Ik kon werkelijk alles. Onge looflijk. Ik stond er zelf versteld van." Courier, die tot de finale geen set afgaf, werd overklast. „Het leek wel of hij in een ho gere league speelde. Het was Stefans dag. Een betere zal hij nooit meemaken." Of de Amerikanen er blij mee zijn, valt te betwijfelen. Edberg is allerminst een glamourboy. Een rondje nieuwsshows voor vandaag wees hij af, een interview mor gen bij CNN in Atlanta ook, voor fotosessies met Time en People had hij woensdag he laas geen tijd. Edberg ging naar huis, in Kensington in Londen. Sanctiecommissie VN wil versoepeling olie-boycot Duizenden Kroaten en etnische Albanezen kwamen zaterdag naar het Haagse Vredespaleis om te de monstreren tegen de onderdrukking door Servië. Ze overhandigden de deelnemers aan de vredesconfe rentie over Joegoslavië een petitie, waarin werd ge vraagd om een einde aan de strijd in Kroatië en om meer vrijheden voor de Albanese meerderheid in de Servische provincie Kosovo. De demonstratie ver plaatste zich later naar het ministerie van buitenland se zaken. Dat tot opluchting van de politie, omdat zich bij het Vredespaleis even later een demonstratie van Serviërs aandiende. foto nieuw anefo rob c. croes Ondanks klemmende waarschuwingen van de Europese Gemeenschap dat de Joegoslavische crisis een bedreiging vormt voor de stabiliteit in heel Europa, hebben Serviërs en Kroaten elkaar zaterdag bij de openingsceremonie van de vre desconferentie in Den Haag overladen met bitte re verwijten. Minister Van den Broek (buiten landse zaken) en zijn Britse collega Hurd spra ken zich somber uit over de situatie. De Kroatische president Tudjman riep de EG tij dens de openingszitting in het Vredespaleis op militair tussenbeide te komen en de onafhanke lijkheid van zijn land te erkennen. De Servische leider Milosevic zei daarentegen dat de Kroati sche onafhankelijkheid illegaal is en met 'staats- terrorisme' aan de Servische minderheid wordt De deelnemende partijen tekenden een slotver klaring, waarin ze beloven een vreedzame oplos sing te zoeken en het staakt-het-vuren te eerbie digen. Ook verklaren ze dat geen enkele eenzijdig uitgeroepen of met geweld geforceerde grenswij ziging wordt erkend. De waarde van die beloften is echter miniem, om,dat Serviërs en Kroaten elkaar zaterdag de schuld gaven van de bestandsschendingen. Milo sevic noemde de grenzen van Kroatië bovendien 'administratief. Tudjman sloot elk territoriaal compromis op voorhand uit. De Joegoslaven slaagden er verder niet i leden aan te wijzen voor een arbitragecon De bedoeling was dat drie toprechters uit EG-lan- den samen met twee Joegoslavische juristen on partijdig zouden proberen knopen door te hakken over grenzen en het minderhedenvraagstuk. De commissie wordt nu geheel door de EG aangewe zen. Donderdag beginnen kleine werkgroepen met de echte vredesbesprekingen. De Joegoslavische staatspresident Mesic heeft na terugkeer in zijn land de leiding van het fede rale leger met de krijgsraad gedreigd, als zij niet snel zijn opdracht uitvoert het staakt-het-vuren te eerbiedigen. Het negeren van het bevel komt vol gens Mesic neer op een 'militaire coup'. De ge vechten in Kroatië namen het afgelopen weekein de in hevigheid af, maar het bestand wordt nog regelmatig geschonden. Het vliegveld van Osijek werd gebombardeerd. Vijf EG-waarnemers zijn gisteren in de Kroati sche plaats Osijek aangekomen om toezicht te houden op het staakt-het-vuren. Het is voor het eerst dat de waarnemers naar een streek gaan waar de oorlog in volle hevigheid woedt. De spe ciale EG-gezant, de Nederlander Wijnaendts, ver wacht echter dat de waarnemers geen gevaar zul len lopen. „We hebben de afgelopen dagen ge merkt dat het schieten ophoudt zodra een EG-de- legatie haar komst aankondigt", aldus de EG-ge zant. Zie verder pagina's 2 en 5 CAIRO «TACO SLAGTER ln Irak dreigt hongersnood door de nu ruim vijftien maanden durende economische boycot. Volgens internationale hulpver leningsorganisaties als Unicef sterven dagelijks tientallen kin deren door ondervoeding. Bo vendien overlijden honderden Irakezen wegens gebrek aan medicijnen. Gealarmeerd door de ernst van de situatie heeft de sanctie- commissie van de VN het afge lopen weekeinde de Veilig heidsraad aanbevolen Irak meer olie te laten exporteren. Onder toezicht van de VN zou het land met de opbrengst ervan voedsel en geneesmiddelen kunnen ko pen. Op 15 augustus nam de Vei ligheidsraad een resolutie aan waarin Irak toestemming kreeg gedurende een half jaar voor 1,6 miljard dollar olie te exporteren. Een VN-onderzoekcommissie die twee maanden geleden on der leiding van prins Aga Khan op bezoek was in Irak, vindt dat bedrag te laag. In Baghdad is ogenschijnlijk weinig te merken van voedsel schaarste, maar op het platte land en in het sji'itische zuiden van Irak wordt met name door de armen honger geleden. De afgelopen maanden zouden al 11.000 mensen zijn overleden aan ondervoeding of daarmee gepaard gaande ziekten. Behalve ondervoeding heer sen in die gebieden op grote schaal typhus en meningitis (neklcramp). Artsen staan machteloos en zien geneesbare patiënten sterven, omdat ze niet meer over de meest ele mentaire medicijnen beschik ken. De vraag is nu hoe snel de Veiligheidsraad het licht op groen zet voor een beperkte ex port van haakse olie. Nog steeds studeren VN-functiona- rissen op een waterdicht sys teem om ervoor te zorgen dat de haakse olie-inkomsten ook écht aan eten en geneesmidde len worden besteed. tftMHUtWM I DPe Ad Deze bon in «en envelop, zonder I postzegel, sturen naar I Leidsch Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden 712141 400053 Winkeldieven bekennen grote reeks inbraken Met de aanhouding van zeven Amsterdammers heeft de Lisse- se politie een groot aantal win keldiefstallen opgelost. De groep stal goederen uit onge veer dertig winkels verspreid over het land. In Lisse werden achttien inbraken gepleegd. De politie van het boïlendorp be trapte de Amsterdammers vori ge week maandag op heter daad. De totale waarde van de buit bedraagt ten minste 60.000 gulden. De politie heeft een gro te hoeveelheid goederen terug gevonden, waaronder audio- en video-apparatuur.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1