Sport AV Holland richt Van den Burgh onklopbaar in Wassenaar blik weer omhoog Gehavend DIOK imponeert nog niet Van der Berg kaapt titel weg Spartaan maakt finaleplaats waar Vrouwen Ter Leede nemen eerste hindernis Koster brengt Swift/Casba in veiligheid 18 MET VEREENDE KRACHTEN hebben de atleten van AV Holland zich uit de degradatiezorgen gewerkt. De Bataven miste de kans op promotie. Maandag 9 september 1991 Redactie: 071-161400 e MARTIN HOEKSTRA e HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM TIM BROUWER DE KONING e ROB ONDERWATER GUS VAN OOSTEN e WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN e Eindredactie: HENK HOUTMAN e Vormgeving: PIET KOOREMAN LEIPEN MIEP VROONHOF VOETBALMEDEWERKER Een goede start voor Ter Leede in de landelijke competitie. Te gen een andere achtergrond trof Ter Leede voor het openingsdu el een oude bekende als tegen stander. DSVP, meegepromo- veerd naar het hoogste niveau, bleek ook nu een te nemen hin dernis voor Ter Leede. In de openingsfase domineer de Ter Leede duidelijk, maar het kon het hoge niveau niet vast houden. Vreemd genoeg kwam Ter Leede pas in die mindere periode tot scoren via een af standsschot van Karin Golds tein. De verdedigster was met de bal aan de voet vanuit de achterste linie naar voren ge trokken, waarna zij het karwei zelf afmaakte. Die treffer hielp Ter Leede niet beter in de wed strijd, die gaandeweg steeds rommeliger werd. In de slotfase maakte Nathalie Geeris nog ge bruik van een verdedigingsfout en hielp Ter Leede aan een enigszins geflatteerde 0-2 over winning. Ter Leede 2 was nog beter op dreef. Het gaf Rozenburg in ei gen huis met 0-5 voetballes. Anoeska Adriaanse en Gaby Knol onderstreepten in de eerst helft het Sassenheimse over wicht, dat na rust nog grotere vormen aannam. Zij hielden de tegenstanders constant op ei gen helft en het was dan ook niet verwonderlijk dat Ter Leede verder uitliep. Eerst via een penalty van Anoeska Adri aanse, waarna Ilonka en Maris- ka Brouwer nog volgden. In de zondag eerste klasse be haalde UDO een verdienstelijk 0-0 gelijkspel tegen het sterke KFC '71. Het het allemaal nog mooier kunnen zijn als Ria Juf fermans, Coby van Tricht en Lionne Roest hun kansen had den benut toen zij met de bal aan de voet alleen voor de KFC keepster verschenen. Voor SJC verliep de competi tiestart stroef tegen SJZ. On danks een overwicht in de eer ste helft moesten de Noordwijk- sen twee doelpunten aan de te genstander toestaan. Sonja van de Salm tekende voor een droge schuiver en Yvonne van Wierin- gen rondde een solo doeltref fend af. In de tweede helft bracht Judith Vink SJC welis waar weer in de wedstrijd, maar dat was voor korte tijd. SJZ liep even later opnieuw uit door een scherp genomen vrije trap van Bettina van Klaveren. Sonja van de Salm bezegelde definitief het lot van SJC. Sleutels vernederde Stolwijk met 12-0, waarbij Marïelle Ba- velaar met drie treffers topsco rer was, op de voet gevolgd door Sonja van Soest, Corine Gal- jaard en Brenda de Wit, die ie der twee doelpunten maakten. In de tweede klasse zette Do- cos de goede lijn van het vorige seizoen voort met een klinken de 1-6 overwinning op Duno. Met twee treffers van zowel In- grid Mourits als van Marlies van Egmond pakte Docos onmid dellijk de draad weer op. Ook UVS haalde stevig uit tegen Leonidas: 8-2. Aanvankelijk zag het er trouwens helemaal niet naar uit dat UVS zo'n ruime overwinning zou behalen. Na tien minuten stonden de ver blufte Leidsen met 0-2 achter. Daarna opende UVS via de van Leiden overgekomen Nancy Knijnenburg het tegenoffensief. Corine Frankenhuizen maakte al snel gelijk, waarna het'hek voorgoed van de dam was en UVS alsnog met ruime cijfers Frank Beers speelt de bal uit naar zijn scrumhalf Ronald Vermeulen. Op de achtergrond de DIOK-spelers Eri-Jan Berendsen en Huub de Veld. foto loek zuyderduin fclPEN MARC MICHELSEN RUCBYMEDEWERKER DIOK kende op de eerste dag van de nationale rugbycompeti- tie onverwacht veel problemen met Eemland. De landskam pioen, evenals vorige week bij het Bechet-toernooi verre van compleet (Willem Hanekom, Mare Michelsen, Bert Wisse, Ewoud Chaudron, Gidion van der Bom ontbraken wegens blessures of vakantie) behaalde een moeizame 17-4 zege. In de eerste klasse wonnen zowel The Bassets, (18-15 van 't Gooi), als DIOK Athletics, (12-15 uit tegen Ascrum). Het reserveteam van de landskampioen debuteert in de op één na hoogste afdeling. De landskampioen van vorig jaar begon de wedstijd goed, want al na tien minuten opende Eric-Jan Berendsen de score na goed voorbereidend werk van de andere Leidse voorwaartsen (4-0). Daarna begon de DIOK- motor te haperen. De superiori teit van de Leidse voorwaartsen, waarop DIOK de laatste jaren kon rekenen, verdween snel en de Morschbewoners kregen het vervolgens erg moeilijk met hun Amersfoortse opponenten. Voor de wedstrijd had DIOK- trainer Dick Altink zijn spelers gevraagd om zeker in de eerste twintig minuten zo snel moge lijk de bal naar de buitenkant te transporteren. De opdracht van de voormalige international werd in de wind geslagen, want al te vaak werd het contact door de Leidse driekwarters in het centrum gezocht. Maar Altink gaf wel toe dat dit vaak noodge dwongen was 'vanwege de vaak trage bal van de voorwaartsen'. Door het ontbreken van verdere scores in de eerste helft ging DIOK de rust in met een mini male voorsprong van 4-0. De verwachting dat de Leide- naars in de tweede helft, met de wind in de rug, beter zouden presteren bleek ongegrond. De ploeg speelde bij vlagen goed, maar het ontbrak aan passie, af werking en inventiviteit. In het verleden had DIOK veel gebmik gemaakt van verre en hoge schoppen om op die manier druk uit te oefenen en om over de voordeellijn te komen, maar gisteren gebeurde dat nauwe lijks. Het was opvallend dat, toen DIOK wel gebruik ging maken van een paar hoge bal len van uitblinker Ronald Vermeulen, het team ook vrij wel meteen scoorde. Gottfried Bos nam de eerste punten van de tweede helft voor zijn reke ning door een penalty te verzil veren (7-0) en vervolgens scoor de nieuweling Justin Verhoog zijn eerste try voor de Leide- naars (13-0). Dat Eemland een taaiere te genstander was dan aanvanke lijk was verwacht werd kort na de try van Verhoog nog eens heel duidelijk, toen internatio nal Jan Esseveld voor de Amers foortse formatie de stand op 13- 4 bracht. Maar uiteindelijk had DIOK toch het laatste woord: Ronald Vermeulen bepaalde de eindstand op 17-4. TENNISMEDEWERKER Alexander van der Berg is de laatste winnaar geworden van een Open C-toernooi in het Leidse district. Op Nieuwe Sloot kaapte hij de titel weg voor de neus van favoriet Walther Ja cobs. In een bij vlagen goede partij pakte Van der Berg zijn tweede toernooiwinst van het jaar: 6-1 7-6. Van der Berg startte uitste kend. Voordat Jacobs door had wat er gebeurde, stond het al 6- 1 2-0. Van der Berg hield de druk constant op de ketel met snelle forehands en diepe sliced backhands. Jacobs had niet door dat Van der Berg de ballen met Vrijwel foutloos spel game na game pakte. Op 2-0 in de tweede kwam er echter een ommekeer in de wedstrijd. De Unicummer be gon te praten tegen zijn oppo nent en kreeg daarmee Van der Berg licht uit zijn concentratie. Jacobs kroop terug naar 2-2 en kreeg maar liefst zes break points om voor het eerst op voorsprong te komen. De cru ciale game werd niettemin toch door Van der Berg gepakt, die daarmee zijn kansen bleef be houden. Jacobs, zich ergerend aan het feit dat de umpire hem constant betrapte op voetfouten, moest alle zeilen bijzetten. Op 5-4 en 0-40 op de opslag van Jacobs bereikte Van der Berg zijn eerste matchpoints, die echter alle maal met sterk spel van Jacobs onschadelijk gemaakt werden. De set eindigde in een tie break, waarin de Leidenaar al snel een 3-0 voorsprong pakte. Van der Berg kreeg een levens grote kans op 6-5 om de titel te pakken. Zijn backhandsmash belandde evenwel buiten de lij nen en ook het vijfde wedstrijd- punt was niet aan de Zoeter- woudenaar besteed. Pas bij 8-7 besliste hij de wedstrijd. Judith Pietersen heeft haar fa- vorietenrol bij de vrouwen in C niet kunnen waarmaken. Ingrid Boere zat haar in de finale dwars. De Ter Aarse speelster, die via een andere Boere in de finale was gekomen, begon goed door de eerste reeks met 6-3 te bemachtigen. De base linemachine begon echter te haperen en de Waddinxveense Boere greep de tweede set met dezelfde cijfers. Daarop was het verzet van Pietersen gebroken. Boere liep via een break uit naar 4-1 en 5-2 en bleef ook in de slotfase van de wedstrijd het koelst. Met 6-3 pakte ze haar eerste Leidse C-titel van het jaar. Dennis de Roo stond in zijn zoveelste D-finale van het jaar. Fabian Ubels toonde zijn pro gressie die hij gedurende het jaar geboekt heeft door De Roo in twee sets terug te wijzen. Ubels speelde solide en bleek een niet te nemen obstakel voor de HTC'er: 7-5 6-2. Carmen Delsasso ging als favoriete de vrouwenenkel D-finale in. De dit seizoen verrassend sterk voor de dag komende Lisette Faas, die op Nieuwe Sloot haar deelname aan de masters op de valreep veilig stelde, bestreed haar in een gelijk opgaande strijd. Pas in de afsluitende tie break van de derde set viel de beslissing. Delsasso besliste de laatste game met overmacht. Na 2-2 scoorde ze vijf punten op rij en dat was genoeg voor de titel. Met alle hens aan dek is AV Holland erin geslaagd zich te handhaven op landelijk niveau. Pas op het aller laatste ogenblik legden de Leidse atleten gisteren in Zwolle beslag op de veilige achtste plaats in de degra datiepoule van de eerste divisie. Overigens bleef de Leidse mannenploeg slechts 115 punten van de rode streep verwijderd. In Sittard redden de Holland vrouwen met meer gemak het vege lijf, zodat ook zij volgend jaar kunnen bou wen aan een betere toe komst. ZWOLLE» Een pré-veteraan en een junior hielpen Holland hand-in-hand door de zenuwslopende slotfase heen. De 37-jarige Theo van der Veer liep een uitgekiende 5000 meter, die hij winnend afsloot in 15.06,7. De Leiderdorper, die een week eerder in een inter land voor pré-veteranen veel minder snel doorkwam (15.21), wist als geen ander dat niet de tijd, maar de voorsprong op de concurrentie van doorslagge vend belang was. Van den Bar selaar daarentegen realiseerde op zijn favoriete onderdeel, de 200 meter, zijn beste tijd tot nu toe: 22,38. Gevoegd bij zijn 100 meter (11,42) zorgde ook de 18- jarige student uit Wassenaar voor een berg punten, die Hol land in de slotfase zo hard no dig hadi Niets was echter zeker voor de afsluitende 4x400 meter was afgelegd. Wilmar Kortleever, Ar no Onink, Nico Gijsman en Marcel de Bruin moesten onder hoogspanning laten zien, dat zij het estafettestokje snel en veilig naar de finish konden loodsen. Hun verdienstelijke eindtijd (3.26,91), genoeg voor de acht ste eindklassering, zal met een gouden randje in de Holland- annalen worden bijgeschreven. Voor De Bruin en Gijsman gold bovendien, dat zij zich indivi dueel al kranig hadden geweerd op de 400 meter. Eerstgenoem de was na 50,79 klaar, de twee de had ongeveer tien seconden meer nodig vanwege de horden die hij moest nemen. Van de geslaagde afloop ge noot kogelslingeraar Remy Eng- wegen met volle teugen.. Im mers, hij kan volgend jaar ein delijk in competitieverband op zijn lievelingsnummer uitko men. Dat staat dan voor het eerst offieel op het programma in de eerste divisie. Als voor schot op de toekomst had de student politicologie zaterdag in Lisse zijn persoonlijk record en het clubrecord van AV Holland al tot 47,26 aangescherpt. In Walter Botman (110 me ter horden in 16,70) en de verte- sprongen van Jeroen Kolnaar (6,43) en Harald van Dooren (6,38) droegen evenzeer bij aan de geslaagde vlucht uit de de gradatiezone. Vrouwen De Holland-vrouwen hoefden in het verre Sittard niet tot de bodem te gaan om zich op lan delijk niveau te handhaven. On der aanvoering van de herenig de generatie Van Dorp - Van Loon - Baljet bemachtigden de Leidse atletes zelfs de derde plaats, die de vraag rechtvaar digt of AV Holland niet eens omhoog moet kijken. De individuele prestaties van Yvonne van Dorp, Cathy van Loon en juniore Bianca Ver mond waren degelijk. Eerstge noemde dubbelde met 24,39 op de 200 meter en 55,27 op de dubbele afstand. Vermond kwam op de 400 meter vlak ruim onder de minuut uit (59,05) en liep dezelfde afstand met horden daarnaast nog in 69,67. Van Loon stelde op de 800 meter zeker niet teleur (2.24,55). Met debutante Nicole van der Kar zorgden de drie bo vendien voor een glanzende es tafette, die een clubrecord van 49,50 op 4x100 meter opleverde. Zwolle gaf hij zijn vereniging Andere aansprekende prestaties met een kogelstoot van 13,30 en leverden Margriet Loos, die 1,60 een discusworp van 39,04 een hoog sprong en Jacqueline Bal- forse duw in de goede richting jet (100 meter horden in 16,15 gegeven. De rentree van Deven- en 11,23 met de kogel). De wielerploeg van Swift/Casba heeft zich via een zeventiende plaats van Hagenaar Laurens Koster definitief veiliggesteld in de landelijke topcompetitie. Ook Fernand Warmerdam (Koudekerk) en Leon Rekelhof (Ter Aar) reden de wedstrijden in het peloton uit. In de eind sprint was Rob Compas de sterkste, voor de ex-Swift/Cas- ba-renner Casper van der Meer en Lex Nederlof. De Leidse nieuweling André Mohlmann won zaterejag de Ronde van Numansdorp. Hans van Leeuwen uit Nieuwveen werd tweede in de klassieke Omloop van de Zaanse Polder. Aloys Goossen (Leiden) kwam als achtste over de eindstreep. In de sterkbezette ronde van Dordrecht reed André van Reek uit Lisse een goede koers. Ach ter de plaatselijke favorieten Ro bert de Poel en Arie Overbeeke kwam hij op een vijfde plaats. Angela van Smoorenburg (Lan- geraar) finishste bij de vrouwen als derde achter Magaretha Groen en Monique de Bruin. Junior Etienne Vergeer kop pelde aan een derde plaats in Dordrecht gisteren een over winning in de ronde van Spin- veld. In Breda legde Michiel Allard, evenals Vergeer uitko mend voor De Bollenstreek, be slag op de elfde plaats. Mark Varkevisser (Swift) werd giste ren derde bij de junioren in Ou denbosch. In Rotterdam (Berg- plein) was de zevende plaats voor Laurens Koster. Rob Ver hagen troefde op De Bult Alex Jansen en Henk Kern af. Pascal Vergeer tenslotte zoekt zijn heil in Japan. De War- mondse amateur maakte deel uit van een Nederlands/Ameri kaans kwartet, dat een 24 kilo meter lange ploegentijdrit won. Casper van den Burgh is niet meer te stuiten. De 18-jarige Leidse triatleet duldde gisteren tijdens de drukbezochte SPC- kwarttriathlon van Wassenaar geen concurrentie. Met meer dan een minuut voorsprong op Cees van Loon en Katwijker Bert van der Plas arriveerde hij aan de finish (1.56,51). Daar werd hij bovendien gehuldigd als clubkampioen van De Zijl- /LGB. Van den Burgh maakt vrijwel wekelijks vorderingen. Ging hij in het verleden nog wel eens onderuit tijdens het wielrennen of liet hij zich op het slotonder- deel nog voorbijlopen, in Was senaar acteerde hij foutloos. Zes minuten voorsprong zou hij tot voor kort moeiteloos hebben prijsgegeven, maar gisteren hield hij er meer dan een mi nuut van over. Overigens kwam Van den Burgh niet in dezelfde serie uit als zijn voornaamste concur renten. Zij starten later en kon- Voor de deelnemers aan de kwarttriathlon van Wassenaar waren gisteren zowel letterlijk als figuurlijk drem pels opgeworpen. Desondanks rolde er voor Casper van den Burgh een knappe winnende tijd uit de bus. •fo to henk bouwman den precies uitrekenen hoe veel Springer, tweede in het onder- veen eindigde als derde vrouw tijd zij op Van den Burgh moes- ling klassement van De Zijl, achter Joke Koning en Sonja ten goedmaken. Desondanks kreeg Van den Burgh niet in Jansen, slaagden Van Loon en Van der zicht. Hij legde beslag op de Plas daar niet in. Ook Sam vijfde plaats. Gonnie van Wens- ZWOLLE WILMAR KORTLEEVER ATLETIEKMEDEWERKER i De Spartaan toonden zich gisteren de plaats in de promotiefinale van de eer ste divisie waardig. De atleten uit Lisse behaalden in Sittard de achtste plaats. In Zwolle kwa men de Lissese vrouwen aan merkelijk minder sterk voor de dag. De mannen van De Bata ven liepen in Dordrecht de pro motie naar de (landelijke) eerste divisie mis, tenzij zij als tweede reserve alsnog aan de finale in Leiden worden toegevoegd. De Spartaanse mannenploeg is een echte eerstedivisionist. De atleten zijn veel te sterk voor de (regionale) eerste klasse maar nog een maatje te klein voor de eredivisie. Promotie was dus in Sittard niet aan de orde. Belangrijk was het natuur lijk wel om goed voor de dag te komen en de finaleplaats ook waar te maken. En dat lukte zeer goed. De Spartaan werd achtste (van de twaalf ploegen) en individueel kwamen vele at leten goed uit de verf. De beste prestaties werden geleverd.op de springnummers. Perry Vrisekoop en junior Stefan Molenaar sprongen res pectievelijk 6,67 en 7,01 ver. Vrisekoop leverde daarnaast op de hinkstapsprong met 13,79 zijn tweede prestatie van for maat. Molenaar had helemaal een goede dag. Eerst verder springen dan tot nog toe dit sei zoen en daarna een (junioren- )toptijd op de 200 meter met 22,71. Marijn van der Ploeg was de tweede sterke junior uit Lis se. De loodzware 3000 meter steeple chase werkte Van der Ploeg afin 9.47,62. De sterkte van De Spartaan blijkt echter uit het evenwicht. Naast de jeugd blaast ook de (iets) oudere garde haar partijtje nadrukkelijk mee. Nico van Noort broer Peter is volgend jaar als kogelslingeraar goud waard in Lisse won het dis cuswerpen met 44,40. Met 12,05 met de kogel kwam hij 36 centi meter tekort op Mare Beelen, die met de speer weer goed was voor 47,88. John van Loon doet het korte loopwerk voor De Spartaan. 11,48 op de 100 meter en 15,22 op de 110 meter hor den zijn prestaties die in de eer ste divisie veel punten opleve- De breedte van De Spartaan bleek ook uit de goede midden lange afstand. Het best was de 1.55,94 van Paul Straathof. Olaf de Hoop was sneller dan ooit op de 1500 meter met 4.00,03. Erik Bakker bleef niet ver achter met 4.01,72. Een tegenvaller was de 5000 meter van William Augus- tinus. Maagkrampen beletten de man uit Lisse sneller te gaan dan 16.05,44. De vrouwen van De Spartaan gingen met minder pretenties dan de mannen naar de degra datiefinale. De ploeg was, onder meer door het inzetten van een recreante, volledig bezet en be zette na afloop de voorlaatste plaats. Ingrid van der Heuvel ramde de kogel naar 13,15, twee meter en 130 punten beter dan de anderen. Met de speer kwam ook Astrid Oostermeyer goed voor de dag: derde met 38,95. Annet van Veldhuizen toonde zich een goede clubloopster door zowel de 3000 als de 400 meter te doen. De 3000 meter leverde een tijd op van 9.48,49, overigens ruim achter Marjan Freriks. De mannen van de Bataven moeten het nog een jaar in de regionale eerste klasse doen. De promotie, of zelfs maar directe plaatsing in de promotiefinale, kwam in Dordrecht nooit in zicht. De Leidse roodhemden moesten daarvoor bij de eerste twee eindigen. Het werd uitein delijk een vijfde klassering. r hor- Vooral de eerste (4x100 meteren 110 den) gingen niet naar wens. Toch was er nog een groot aantal goede prestaties. Steve Ringeling snelde op de 100 me ter naar 11,35. Theo Brussche sprong 6,19 ver. Ook de 35,05 van Gerrit Verdoes met de dis cus en de 50,64 van Johan van Velzen met de speer misston den niet. Meerkamper Harry van der Velde sprong met pols stok 3,80 en zonder 1,90 meter hoog. De middenlange afstand is het onbetwiste eigendom van De Bataven. Als vanouds haal den de Leidenaars uit. Joost la Lau ging op zoek naar een snel le tijd op de 1500 meter, maar niemand kon zijn snelle start volgen. Na een lange solo fi nishte La Lau uiteindelijk in 3.51 ,#3. De vierde plaats op die 1500 meter was ook voor een Bataaf. Fred Sluys, voorheen lid van de NSL, zette 4.00,58 neer. Jan Jansen bewijst keer op keer dat de vorm in het allerui terste staartje van het naseizoen nog steeds groeit. Jansen, wiens baanseizoen verstoord werd door een blessure aan beide kuiten, was de enige die op de 5000 meter onder de vijftien mi nuten bleef (14.51,92). Hitters besluiten met nederlaag LEIDEN JAN DAAN VAN OOSTEN HONKBALMEDEWERKER Keytown Hitters heeft de laaste competitiewedstrijd tegen Ven nep Flyers verloren: 9-0. SV Wassenaar stuitte op kampioen NDC en ging twee keer ten on der: 14-1 en 8-9. Gisteren vielen bij de wed strijd tussen Keytown Hitters en Vennep Flyers de klappen in de derde en vierde inning. In de derde inning deed het hoge aantal veldfouten de Leidenaars de das om. Zo konden de Flyers met behulp van slechts twee honkslagen uitlopen naar 5-0. Drie honkslagen in de vierde in ning brachten de Flyers op 9-0. Hoewel de Hitters evenveel honkslagen lieten noteren kwa men zij niet tot scoren, doordat Vennep Flyers eenvoudig weg minder fouten maakte. Zaterdag verloor SV Wasse naar kansloos van het sterke NDC in Rotterdam. In de eerste inning nam NDC via een home run een 4-0 voorsprong. In de tweede inning deed de Ameri kaan Crawley daar nog een Schepje bovenop: 6-0. Het on gelukkige Wassenaar zag in de derde ook nog de startende pit cher Jerry Remmerswaal uitval len met een blessure. Remmers waal werd vervangen door Lo- bel. Deze kon echter niet voor komen dat NDC de voorsprong in hoog tempo vergrootte. Via onder andere een granslam- homerun van Walker liep NDC uit naar een 14-1 monsterscore in de zevende inning. De knock-out en het kampioen schap van NDC was een feit. Gisteren had Wassenaar tij dens de laatste competitiewed strijd kansen op een zege. Na een 1-1 stand in de eerste in ning ging de stijd lang gelijkop. Zo bracht Thielman In de derde inning via een homerun de stand op 3-3. In de achtste in ning nam Wassenaar zelfs .een 6-5 voorsprong via Ruigrok van der Werve. Via een homerun nam NDC in de negende inning een 6-9 voorsprong, Wassenaar antwoordde direct met een homerun van Lobel: 8-9. Met drie honken bezet had Wasse naar nog alle kansen op een overwinning. Het voortreffelijke veld van NDC wist de schamele voorsprong echter in stand te houden: 8-9. De softbalster: naar verloren e DSC74: l-0en0 i SV Wasse-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 18