Sport Nu de doelpunten nog Trainers verpesten Rijnsburg-Excelsior Noordwijk toont twee gezichten FC Lisse levert kostbaar punt in RCL start met verlies NOORDWUK JAN KEES FAAS Noordwijk speelde afgelopen zaterdag op haar eigen sport park tegen Heerjansdam perfect de rol van Klaas Vaak. Voor de rust ging de ploeg van John Eel- man slaapwandelend over de veld. Alle agressie en voetbal- technische hoogstandjes van een week eerder tegen ADO'20 waren uit het spel verdwenen. Heerjansdam ging dan ook met een geruststellende gedachte (0-1 voorsprong) de pauze in. in de tweede helft werd Heerjans dam echter wreed uit haar droom verstoord. Het ontwaak te Noordwijk speelde als herbo ren en denderde als een stoom wals over de verbaasde tegen stander heen. Met een 3-1 winst aan de finish deed Noord wijk wat het aan haar stand ver plicht was. Alles ging mis bij Noordwijk in de eerste helft. De thuisploeg leed ontelbare keren balverlies, maakte het speelveld te klein en bewoog te weinig zonder bal. Tekenend voor de onmacht was dat het tot de 30ste minuut duurde alvorens Heerjansdam- keeper Harold Verberkmoes voor de eerste keer handelend moest optreden bij een slappe kopbal van André Hoekstra. Heerjansdam kon naar belie ven het spel dicteren. Na negen minuten kwam dan ook de ver wachte openingstreffer. De honderd kilo wegende spits Ron van der Neut zette rechtsbuiten Frans de Visser vrij voor Noord- wijk-keeper Rob van Dijk. Met een simpele voetbeweging bracht De Visser de gasten aan de leiding. Noordwijk bleef ver der modderen en kon geen en kele goede aanval opzetten. Het matige spel van de eerste helft bracht John Eelman niet in pa niek: „Er werd te weinig voor uitgedacht. De organisatie in het veld klopte niet. Pas vlak voor de rust ging het wat beter lopen". Draad In de tweede helft pakte Noord wijk wel weer de draad van vori ge week op. Heerjansdam werd vastgezet op eigen helft en kon een belegering verwachten. Leonard van Utrecht begon het spel naar zijn hand te zetten en eindelijk werden de buitenspe lers Mart van Kins en Patrick Scheurwater in stelling ge bracht. Vrije verdediger Joop Tegelaar, wiens schorsing na de rode kaart tegen ADO nog niet is ingegaan, schoof door naar de frontlinie. De gelijkmaker van Noordwijk na zeventien mi nuten was een kopie van het openingsdoelpunt tegen ADO. Van Utrecht liet een aantal Heerjansdam-verdedigers zijn hielen zien en bood Hoekstra een niet te missen kans. De blonde centrumspits liet ook in deze wedstrijd zien een verrij king te zijn voor Noordwijk. Hoekstra, die in zijn manier van voetballen doet denken aan John van Loen, is door zijn lengte altijd aanspeelbaar en weet ook door goed te kijken vaak zijn medespelers te bedie nen. De gelijkmaker werkte voor Noordwijk als een bevrij ding. De een na andere perfecte aanval rolde in de richting van het Heerjansdam-doelgebied. Uit een van de vele mogelijkhe den zorgde uitblinker Patrick Scheurwater na het nodige kap pen en draaien voor 2-1. In de 28ste minuut werd het zelfs 3-1 voor Noordwijk na een schoonheid van een aanval. Rick van Dijk, zwak begonnen maar groeiend in de wedstrijd, gaf vanaf de linkerkant een uit gesneden voorzet op Hoekstra. Met het hoofd parkeerde Hoek stra de bal bij Scheurwater die geen moeite had Noordwijk in veilige haven te schieten. De wedstrijd die tot dat moment een sportief karalcter had ge kend ontspoorde de laatste vijf tien minuten bijna nog door grof spel van een aantal Heer- jansdam-spelers. Scheidsrech ter Van der Linden schreef twee spelers van Heerjansdam in zijn notitieboekje op, terwijl De Vis ser kon vertrekken na een klap in het gezicht van Scheurwater. Ook Tegelaar liep tegen zijn we kelijkse boeking op door het maken van een onnodige handsbal. De eerste winst van het sei zoen is voor Noordwijk binnen. Gezien het vertoonde spel in de tweede helft moet Noordwijk ook dit jaar in staat worden ge acht hoge ogen te gooien. Eel man blijft voorlopig voorzichtig: „Natuurlijk is het lekker als je met twee punten begint. Een zwaluw maakt echter nog geen zomer. Gezien de sterke klasse waarin wij spelen denk ik dat ongeveer acht ploegen in aan merking komen voor een hoge eindklassering". Spijkenisser Bos en Katwijk-spits Marco de Ridder vechten verbitterd om de bal. KATWIJK ROB Sputterend, maar uiterlijk onbeschadigd heeft Katwijk zaterdag de seizoensouverture volbracht. Na de forse aanrijding van vorige week (7-2 verlies bij Spijkenisse) zag het er even naar uit dat de ploeg van Arie Lagendijk zichzelf in de competitie als een lelijk eendje zou presen teren, maar dat blijkt een misvatting. Een 0-0 deling te gen dezelfde tegenstander van vorige week is voorwaar geen slecht resultaat. Met een beetje meeval had de thuisclub de confrontatie met de angstgegner zelfs win nend kunnen afsluiten. sisopstelling voorkwam. Op zijn plaats speelde Pim Langeveld, een speler die de afgelopen twee weken op het Griekse ei land Kos vertoefde. Lagendijk is er de trainer niet naar om va kantiegangers prompt een basis- plaats te gunnen, maar voor Lange veld maakte de Leidenaar een uit zondering. De balvaardige mid denvelder be schaamde het ver trouwen van de oefenmeester niet. Langeveld groeide op het middenrif uit tot een zeer bruik bare en doelgevaarlijke verbin dingsspeler. Niet verliezen stond zaterdag op sportpark De Krom centraal. Een zelfde afstraffing als vorige week in Spijkenisse zou de sastreuze gevolgen hebben voor het zelfvertrouwen, besefte La gendijk èn de spelersgroep van Katwijk. Men wilde zich hoe dan ook rehabiliteren en daar om hoefde de trainer zich in de dagen voorafgaand aan de 'te rugwedstrijd' niet als een psy choloog te manifesteren: „Ik weet donders goed dat deze groep voldoende zelfkritiek heeft. Iedereen was belust op revanche. Dan hoef je als trai ner niet veel meer uit te rich- wijk-HeerjJ tl 3-1 (0-1). 9 De V 1-1, 69 Scheurwa en^euMHm^nTda^en0TegeJar (Nra wijk). Noordwijk: Van Dijk, Smit, Zethof, Tegelaar, V De trainer paste wèl een en kele wijziging toe in de persone le bezetting. Carlo van Zeist werd de positie van rechtsback toebedeeld, Jan Stel speelde op de plek van de opgestapte John van den Hoogenband, terwijl Edwin Verhoogt ten aanzien van vorige week niet in de ba- Rond Langeveld ontstond overigens in de tweede helft een incident. In de 69ste minuut zeeg de Katwijker tegen het gras zonder dat er een bal in de buurt was. Oorzaak van de tij delijke 'knock-out' was een vuistslag van Spijkenisser Kees Vlug. Althans, dat was de lezing van grensrechter Kuik. Op diens aanwijzing mocht de linksbui ten vervroegd de kleedkamers opzoeken. Lagendijk ruilde prompt verdediger Van Zeist voor middenvelder Edwin Ver hoogt in, maar de wissel bood Katwijk geen soelaas. De ploeg noteerde weliswaar een aantal kansjes, maar in werkelijkheid waren de oranjehemden goed deels leeggespeeld. Dat was begrijpelijk. In het eerste uur gaf Katwijk alles wat het in zijn vermogen had. Uit gezonderd de eerste tien ope ningsminuten, toen Spijkenisse via Van Emmerik en Krayo in kansrijke positie voor Teun van Duyvenbode kansen op 0-1 kreeg. Verder waren de Kat- wijkers heer en meester, maar bleek doelman Marco van Eijk van Spijkenisse een hinderlijke sta-in-de-weg. Vorige week verhinderde de geblokte poort wachter een aantal Katwijkse doelpunten in een belangrijke fase van de wedstrijd. Dat bleek dus geen toeval, want een week later herhaalde Van Eijk het hu zarenstukje. De op de tribune vertoevende amateurcoach Ron Groenewoud voegde de naam van Van Eijk direct toe aan de lijst van kandidaat-internatio nals. Probeersels voor rust van de wederom goed spelende Marco Katwijk herstelt zich redelijk tegen Spijkenisse de Ridder en Kees Krayenoord leidden tot niets. Zelfs een goe de poging van Jan Stel (hij voelt zich op het middenveld aan merkelijk prettiger) was voor Van Eijk geen onoverkomelijk probleem. Ook in het tweede bedrijf zette Katwijk de toon, al had de thuisclub over geluk niet te klagen toen een kogel van Ruud van Emmerik op de lat uiteenspatte. Krayenoord en de voor Cor Haasnoot ingebrachte Kees Guyt kregen de mooiste kansen, maar het verdiende Katwijkse doelpunt viel niet: 0-0 dus, een uitslag waarmee Arie Lagendijk mokkend akkoord ging. „Vooraf had ik ervoor ge tekend, maar achteraf hebben we een punt te weinig gekre gen". Belangrijker dan het gemorste punt vond de oefenmeester de wederopstandig van zijn ploeg. Zaterdag gaf de trainer onom wonden toe een hele moeilijke week achter de rug te hebben gehad. Vertrouwen had-ie nog zeker in zijn groep, maar links en rechts doemden enkele vraagtekens op. „Maar gelukkig, de vorm is er weer", constateer de Lagendijk tot zijn tevreden heid. Nu de doelpunten nog. Katwljk-Spljkenlvse O-O. Scheidsrechter LISSE TIM BROUWER DE KONING Bij FC Lisse is het roer ondanks de vele nieuwe gezichten nog niet volledig om. De eerste competitiewedstrijd van het sei zoen leverde de nieuwe roer ganger Ruud Bröring en zijn garde een punt op en het pu bliek spektakel, maar ook een onbevredigend gevoel. Want er had zaterdagmiddag op sport park Ter Spekke meer ingezeten dan de remise tegen debutant Scheveningen (2-2). Maar net als vorig seizoen liep het bij FC Lisse zonder Ens niet naar wens. Of zou het toe val geweest zijn dat de bonkige spits, die na rust de grieprigc Radjin de Haan verving, binnen een kwartier de score opende? En daarmee de eerste helft, waarin goede bedoelingen van beide kanten in een vroeg stadi um smoorden, uit een voorzet van Robert Vermin naar de ver getelheid kopte. Ens' rake knik schudde ook de voorzichtige te genstander wakker, waardoor er na een uur eindelijk sprake was van een sprankelende wedstrijd. Debutant Scheveningen. dat door blessures en een schorsing meer dan een half elftal miste, gooide alle schroom van zich af. De alomaanwezige aanvoerder John Blok profiteerde handig van de onervarenheid van de 18-jarige linksachter Fred van Rooyen, die hem in zijn eigen strafschopgebied haakte. Scheidsrechter Esmeijer kon niets anders doen dan de gasten een strafschop toekennen. Frans de Kat benutte die overi gens pas in tweede instantie, omdat doelman Paul Veenboer zich aanvankelijk met succes in de baan van het schot had ge worpen (1-1). Bedenktijd gunde FC Lisse zich daarna niet meer. Onder aanvoering van Ens en de kwik zilverachtige linksbuiten Robert Vermin draaide de thuisclub de tegenstander de duimschroeven aan, waarbij Scheveningse counters op de koop toe werden genomen. Prompt scoorde Lisse 2-1. Rob Vermeulen knikte uit een comer raak achter doelman Piet van der Toom. Geheel in de stijl van hun nieuwe trainer ging FC Lisse daarna door voor de hoofdprijs. Met het risico, dat het in plaats van dubbel op quitte zou uit draaien. Scheidsrechter Esmeij er weigerde een strafschop te geven voor de hardhandige aanpak van Vermin door de reeds geboekte Hans Knijnen- burg. Viel over die beslissing nog te twisten, bij het toepassen van de nieuwe spelregel die op handspel van keepers betrek king heeft, vergaloppeerde de man uit Bathmen zich. Veen- boer werd terecht bestraft voor het tot tweemaal toe oppakken van de bal, maar zijn Scheve ningse collega kreeg in een ver gelijkbaar geval géén indirecte vrije trap tegen. Voor de Lissenaren was dat extra zuur, omdat juist uit de onreglementaire uittrap van Van der Toom de gelijkmaker voortkwam. De Kat. vorig sei zoen nog uitkomend voor de Haagse afdelingsclub Remo. ontsnapte aan zijn bewakers Ralph Polman en Carlo de Kei zer en liet met een stuiterbal Veenboer kansloos. Bröring was vooral boos op zijn slapende verdedigers, maar gispte ook de scheidsrechter: „Nou hebben we eens een kanjer, en dan meet hij op zo'n belangrijk mo ment met twee maten." Toch was de Noordwijker re ëel genoeg om de hand ook in eigen boezem te steken. „We hadden naar mijn mening iets meer dan een punt verdiend. Aan de andere kant zijn we nog niet goochem genoeg. Maar wat klaag ik. ik heb mijn selectie compleet", aldus Bröring, die 'de Leonnen' Hoep (werk) en van der Zwet (blessure) ge makshalve even vergat. Afgaande op de eerste indruk, en dan nog zonder de aftasten de eerste helft, kunnen FC Lisse en Scheveningen hun partij in de eerste klasse A aardig mee- blazen. Met volledige selecties moeten beiden hun doelstellin gen, middenmoot respectieve lijk handhaving, kunnen verwe zenlijken. FC Lisse Scheveningen 2-2 (0-0) 59 Ens l-O, 76 De Kat 1 180 Vermeulen 2 185 De Kat 2 2 Scheidsrechter Esmeiier. Toeschouwers: 1400 Waarschuwing: Kmjnenburg (Schevenin gen), Batten (Scheveningen) FC Lisse: Veenboer. Maseheld. De Keirer. Pol man. Fred van Rooyen. Ras. De Haan (Ens). Van der Putten. Bren Leiden verliest in eerste wedstrijd in te brengen. WOR sprong ook slordig met de kansen om. Slechts eenmaal scoorde de Rotterdammers via Marco Meyerink uit een vrije schop. De geblesseerde Van Klinken berg ging na afloop naar het ziekenhuis voor foto's, maar het viel gelukkig allemaal mee. Het vorig seizoen gedegradeer de Leiden heeft in de eerste wedstrijd in de derde klasse de punten in Rotterdam moeten laten. Hoewel de 1-0 uitslag an ders doet vermoeden, had Lei den tegen WOR weinig tot niets Publiek verveelt zich bij doelpuntloos duel RUNSBURG ROB VAN DER ZANDEN Als de 'uienpot' tussen Rijns- burgse Boys en Excelsior Maas sluis model staat voor deze voetbaljaargang dan mag de trouwe liefhebber van het zater dagvoetbal zijn of haar borst natmaken. De kampioenen van respectievelijk 1990 en 1991 lie ten afgelopen zaterdag zien dat ze ver gezonken zijn en verlaag den zich op Middelmors tot een staaltje anti-voetbal. Na negen tig minuten voornamelijk risi coloos getik bereikten de 22 pantoffelhelden op het veld een eindstand waar ze vooraf reeds voor hadden getekend: nul te gen niks (0-0). Rijnsburgse Boys verloor in de eerste klasse nog nooit van Excelsior Maassluis. Maar afge lopen zaterdag heerste opeens het respect voot de bezoekers en stond niet verliezen centraal. Trainer Arie Kurver van Rijns burg gaf na afloop toe dat het uitschakelen van het gevreesde trio Gert Jan Bunt, Rob van de Meer, Ron Berveling eerste prioriteit genoot. Daarna zou Rijnsburg wel verder zien. Drie seizoenen terug stonden de Rijnsburgers in hun thuisdu el tegen Excelsior na precies zes minuten op een 3-0 voor sprong. Terwijl aan de kassa's nog tientallen toeschouwers op hun beurt wachtten schoot Rijnsburg in korte tijd uit zijn slof, om overigens toch maar nipt met 3-2 te winnen. Volgens Kurver is dit Excelsior een ander verhaal. Hij wilde niet in het mes lopen van de geslepen te genstander en koos voor een behoudende taktiek. Achterin rondspelen en daar waar moge lijk een lange bal naar de spit sen. En zo kon het gebeuren dat het publiek zich meermalen zat te vergapen aan een minuten lange twee-acter van de verde digers Arie van Dijk en Fred Bodaan die de bal zonder enig risico op de eigen helft naar el kaar schoven. Kurvers collega Eric Gudde had zijn manschap pen opgedragen om niet te sto ren en bovendien liet hij zijn normaliter zo offensieve libero Remco Jansen ver achter de de fensie opereren. De oefenmees- ters kwamen dus weer heerlijk aan hun trekken want beide teams speelden zoals de gedi plomeerde coaches zich dat in de wedstrijdbespreking hadden voorgesteld. De trainers speelden na af loop de schaakpartij nog eens over en namen uitgebreid het zettenverloop door. Ten over staan van de pers stonden ze el kaar te beschuldigen van takti- sche ingrepen die de wedstrijd hadden verpest. Voor een van de journalisten werd het ver weer van de trainers te veel. „Ik word hier even niet goed van heren. Goedemiddag", aldus de verslaggever. Het is voor de aanhang van Rijnsburgse Boys te hopen dat de spelers de volgende keer van hun trainer weer gewoon voet balschoenen aan mogen doen in plaats van pantoffels. Anders zijn ze gezegend, de vaste klan ten van Middelmors. Want al blonken de geel-zwarten uit in schotloosheid, er staat natuur lijk best een behoorlijk team in het bloemendorp. Zaterdag moesten ze het doen zonder Ron Carli (knieblessure), Hen- nie Koet (achillespees) en An- dries Wendt (oogkas). Maar met dit drietal, gevoegd bij de zater dag overigens onopvallende Huug Aandewiel en de zeer be drijvige en gevaarlijke centrum spits Ron de Jager, moet Rijns burg beter voor de dag komen dan vorig seizoen. Al leek het tegen Excelsior bij vlagen weer dat Rijnsburg niet had geleerd van vorig seizoen. Martin de Louw bijvoorbeeld - vorig jaar ongeveer voor een derde deel van de duels ge schorst - ging door op de oude weg en schopte bij een spelher vatting de bal hard weg. Hij kreeg een boeking en begon dus weer aan een ongetwijfeld mooie serie. Tenzij hij onder- hand eens tot inkeer komt. Het waren de hinderlijke on derbrekingen van een al even hinderlijke wedstrijd. Er werden Rijnsburgse Boys-spits Ron de Jager passeert libero Remco Jansen van Excelsior Maassluis die ondanks zijn gestrekte been niet bij de bal kan. FOTO HENK BOUWMAN links en rechts wel wat kansjes Rijnsburg niet mocht klagen dat gen. In de zaterdag uitgereikte Hij zal wel verkeerd geciteerd presentatiegids van Rijnsburgse zijn. Boys knalde hij ook v r de pa- gecreëerd (Ron de Jager verslik- topschutter Ron Berveling i te zich na een mooie solo en paar keer te laat opdook bij Piet Janmaat - een van de bete- nijnige voorzetjes van links, re RB'ers - schoot een paar keer Arie Kurver riep ooit eens dat gaan met z'n allen het amateur- goed op doel), maar voor de rest hij als trainer van Feyenoord De voetbal in Zuid-Holland promo- was het behelpen. Waarbij Kuip bijna vol zou kunnen krij- ten'. gina's uit met de vette kop 'We De°cP Rijnsburgse Boys-Excelsior Maassluis 0-0. Een op verre na compleet RCL beleefde zaterdag een matige start in de tweede klasse. In Oud-Beijerland was het even eens gepromoveerde SHO met name in de eerste helft veel sterker, wat een 1-0 ruststand opleverde. Na de hervatting was RCL weliswaar de betere ploeg maar kon niet tot scoren ko men. SHO profiteerde van het aanvallende spel van RCL door vlak voor tijd via een snelle te genaanval een tweede treffer te maken. RCL miste nogal wat basis spelers, de broertjes Van der Blom zijn beiden geblesseerd wat ook geldt voor Riny Ooster- lee. Bovendien waren Robert Planjer, Cees Borst en Aad van Tongeren nog met vakantie. Voor de nieuwe trainer Jan Kroese het probleem om met een aantal invallers de eerste competitiewedstrijd in te moe ten gaan. Het sterke spel van SHO in de eerste helft leverde na een kwartier de eerste treffer op, Patrick Altena scoorde be heerst. De goed keepende Arjan Van Heusden behoedde RCL voor een verder achterstand. Een keihard werkend RCL zette daama de wedstrijd naar haar eigen hand. Na een uur scoorde Leo van de Wetering na een prachtige actie. De scheids rechter keurde deze treffer af wegens buitenspel. Even later kreeg Van de Wetering nog een kans, maar hij schoot de bal hard en hoog over. Vlak voor tijd scoorde Roy van Duppen voor SHO 2 0.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17