Sport De Dennis Bergkamp-show Feyenoord wint in sfeerloze Koel Revanche Bayern Milan en Juventus overtuigen niet fc- Viscaal verwent publiek Barcelona 'valt' in Sevilla Maandag 9 september 1991 Redactie: 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER GUS VAN OOSTEN WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: HENK HOUTMAN Vormgeving: PIET KOOREMAN 14 NIEUWSLIJN Ajax vrijwel volledig Europa in AMSTERDAM - Ondanks de omvangrijke absentie-lijst gisteren tegen RKC zal Ajax volgende week woensdag in Düsseldorf tegen Orebrö vrijwel volledig zijn rentree in het Europese voetbal kun nen maken. De verwachting is dat slechts Hansen in de in Duits land te spelen thuiswedstrijd zal ontbreken. De Deen, die enkele weken geleden tanden verloor na een botsing met clubgenoot De Boer, staat nog onder behandeling van de tandarts. Momen teel verblijft hij overigens in zijn geboorteland om even tot rust te komen. Verder verloopt het herstel vlot. Roy, gehinderd door zijn enkel, trainde afgelopen vrijdag voor de eerste keer weer volledig mee. Volgende week zondag speelt hij waarschijnlijk weer. Ook Petersen, eveneens kampend met een pijnlijke enkel, kan binnenkort weer voluit gaan. De blessure die Groenendijk in een oefenduel met Aalsmeer opliep is niet ernstig. FC Köln blijft op zoek naar trainer KEULEN - FC Köln is er nog steeds niet in geslaagd een nieuwe oefenmeester aan te trekken. Na de afzegging van oud-PSV-er Sören Lerby zijn in het weekeinde ook de onderhandelingen met de Nederlandse recordintemational Ruud Krol en de Oostenrij ker Hans Krankl op niets uitgelopen. Volgens de insiders concentreert de aandacht van Köln zich nu op Jörg Berger, die voor het laatst werkzaam was bij Eintracht Frankfort, en Jürgen Gelsdorf (ex-Leverkusen). De Bundesliga- club wil de opvolger van Erich Rutenmöller, die eind vorige maand opstapte, dinsdag kunnen presenteren, een week later dan directeur sportief Udo Lattek zich had voorgesteld. De 'high-five', r r dan op z'n Amsterdams. Edgar Davids, debutant in het Ajax-shirt. feliciteert Dennis Bergkamp met zijn derde treffer. foto anp EREDIVISIE Sparta - FC Groningen 4-2 (4-0). 14 Valke 1- 0. 25 Vurens 2-0. 29 Valke 3-0. 35 Helder 4-0. 64 Roossien 4-1 (strafschop). 86 Drent 4-2. Scheidsrechter. Van der Ende. Toeschou wers. 3500. Gele kaart Faber (Sparta), Boek- weg en Zigmantovitsj (Groningen^ SW Dofdrecht'90 - Volendam 3-2 (3-0). 2 Gorré 1-0. 28. Sion 2-0. 35. Gorré 3-0. 64 Burleson 3-1. 66 Kromheer 3-2 Scheidsrech- Villem II - Vitesse 2-4 (0-1). 14 Cocu 0-1 j0 Werdekker 1-1. 56 Van Arum 1-2, 57 /an den Brom 1-3. 83 Van Geel 2-3. 88 Van Uilenberg. Toe- schop), 60. De Koek 2-2. Scheidsrechter Luinge Toeschouwers- 4500. Rode kaart: 36. Cooke <2xgeel) en 78. De Kruijff <2xgeel) (bei- Gobbel (Feyenoord). FC Twente De Graafschap 3-0 (2-0). 1 Kool 1-0. 25. Mulder 2-0. 56. De Boer 3-0. Scheidsrechter Blankenstem Toeschouwers. 6461. Gele kaart: Mulder. Numan (FC Twen te), Van Kessel. Leeuwerik (De Graafschap). Vitesse 6 3 3 0 9 11- 3 3 1 2 7 10- DINSDAG Roda EERSTE DIVISIE Scheidsrechter: Jol Toeschouwers: 1700. Ge le kaart Brouwer én Van der Duin (Veendam) Helmond Sport - AZ 3-2 (2-2). 19 Van Roon 0-1. 37 Verei|ken 11. 41 Streppe 2-1. 45 Van Roon 2-2, 59 Wei|ers 3-2 Scheidsrech ter Janssen Toeschouwers 2500 Gele kaart Verei|ken en De Vries (Helmond Sport) en Stroes (AZ) Eindhoven - Wageningen 0-0. Scheidsrechter: Klootwi|k. Toeschouwers: 1900 Gele kaart Van Helmond (Eindhoven). De Kruif. Heesen en Verspui (Wageningen) Go Ahead Eagles -NEC 2-2 (0-1) 31 Lok 0-1. 64 Wiinhoven 0-2 (strafschop). 74 Arts 1-2. 90 Heenng2-2 Scheidsrechter Schuurmans 1-0, 40 Remie 2-0, 48. Velten 2-1. 56 V 2-2. Scheidsrechter Van Riel Toescho 5585 Gele kaart Lammers (NAC). Venr Gier 0-1 Scheidsrechter: TOP - BW Den Bosch 1-3 (0-2). 30.1 Verlies Orebrö in competitie STOCKHOLM Orebrö, tegenstander van Ajax in de eerste ronde van het toer nooi om de UEFA-beker, heeft in de play offs van de Zweedse competitie dit weekeinde een nederlaag geleden. De ploeg verloor de uitwedstrijd bij Djur- garden IF met 0-2. IFK Göte- borg, dat won van Stockholm (1-0), voert de ranglijst aan voor Djurgarden en Norrköping. Sturm Graz, tegenstander van FC Utrecht in de eerste ronde van het toernooi om de UEFA- beker, verloor zaterdag voor de hoogste afdeling van het Oos tenrijkse voetbal met 2-3 bij FC Tirol. SADDAM HUSSEIN heeft zijn favoriete zegening „Moeder van alle oorlogen" uitgeroepen over de nationale voetbalcompetitie. De Iraakse leider heeft geldprij zen uitgeloofd voor de beste vier ploegen. De winnaars zul len zo'n 925.000 gulden krijgen. De nationale competitie is vori ge week maandag van start ge- AMSTERDAM GPD Alleen het optreden van Dennis Bergkamp was al een be zoek aan De Meer waard. Met vier puntgave treffers stond de jonge Amsterdammer aan de basis van de rui me 5-1 zege van Ajax op RKC. En gaf, en passant, ook zijn visitekaartje af voor de interland van het Nederlands elf tal woensdag tegen Polen. „Ik hoop alleen niet dat ik dan rechtsbuiten sta", liep de topscorer van de eredivisie al vast op de zaken vooruit. Zo onverstandig zal Rinus Mi- chels niet zijn. vallen ruimte. Alleen in de com binatie kun je beter met Petters- son uit de voeten." Bergkamp begon zijn gala voorstelling pas nadat Van Loen het veld had moeten ruimen ten faveure van Pettersson. Toen de 'Rooie Reus' uit Utrecht de are na verliet gaf het scorebord een 2-0 tussenstand aan en Berg kamp had nog pas één keer toe geslagen. „Maar dat zegt niks", vond de uitblinker van gister middag, „RKC was toen mis schien murw gespeeld, waarvan ik heb kunnen profiteren". Pettersson, die door de komst van Van Loen het kind van de rekening dreigt te worden, is overigens geenszins van plan het moede hoofd nu al in de schoot te werpen. „Natuurlijk ben ik teleurgesteld dat ik op de bank zit, maar ik ga de strijd met Van Loen aan", klonk het vastberaden uit zijn mond. De Nadat Leo Beenhakker hem, door blessures gedwongen, en kele malen als rechterspits had misbruikt, stond Bergkamp voor het eerst dit seizoen vanaf het begin op zijn favoriete plaatsje geposteerd. „Ik was er daarom extra op gebrand iets te laten zien". In die opzet slaagde hij cum laude. Zo zeer zelfs dat Beenhakker naderhand bewon derend repte van „de Berg kamp-show". Bergkamps maatje als verst vooruitgeschoven spits was lan ge tijd John van Loen. Beenhak ker heeft in die combinatie ook meer fiducie dan in het koppel Bergkamp Pettersson Bergkamp liet weten geen voorkeur te hebben. „Van Loen wordt meestal door de lucht ge zocht, Pettersson langs de grond, maar ik krijg in beide ge- Zweed was bij het begin van dit seizoen nog amper hersteld van zijn enkelblessure, die een groot gedeelte van de afgelopen com petitie ook al voor hem vergal de. „Maar nu voel ik me weer goed". Ajax trok Van Loen aan met het argument dat de ploeg een 'gebrek aan scorend vermogen' had. Pettersson is het met die stelling oneens. „Tot aan mijn blessure hebben Dennis en ik veel gescoord. Ik heb het ook al tijd goed met Dennis kunnen vinden". Dat klopt als een zwe rende vinger. Pettersson werd het vorige seizoen na 19 maart niet meer ingezet. Ajax had op dat moment negentien compe titiewedstrijden gespeeld. Berg kamp (15) en Pettersson (13) hadden toen gezamenlijk 28 keer gescoord. Bergkamp trof gistermiddag voor het eerst in zijn carrière vier maal in één wedstrijd de roos. „In de jeugd was me dat wel eens gelukt, maar in het be taalde voetbal nog nooit Ik merk dat ik gemotiveerd ben, scherp ook. Je voelt dat er con currentie is. Al moet ik ook zeg gen dat RKC ons in de kaart speelde. Het hanteerde de bui- tenspelval en dat was een grote fout. Tegen een ploeg met snel le mensen, zoals Ajax, moet je dat nooit doen. Voor mij was het ideaal". Bergkamps eerste treffer, Ajax' tweede, kwam ook niet toevallig tot stand nadat de Waalwijkse buitenspelval te laat was dichtgeklapt. Ajax, met Ed gar Davids, een achttienjarige pingeldoos met mogelijkheden als debutant op de linksbuiten plaats, had door John van 't Schip na minder dan een kwar tier al de leiding genomen. 'Schip' was voor het eerst na een enkelblessure dit seizoen weer van de partij. „Die snelle goal was heel belangrijk," oor deelde Beenhakker later, „de' wedstrijd werd daardoor open gebroken. In de eerste helft hebben wij ook ons beste spel gespeeld. Na de rust werden we te gemakzuchtig." Jos Luhukay bracht de achter stand toen terug tot 2-1Stanley Menzo, die voor de 250ste maal bij Ajax onder de lat stond en vooraf door voorzitter Michael van Praag in de bloemen werd gezet, raakte er zijn dit seizoen ongeslagen status weliswaar door kwijt, maar het was alsof de Amsterdammers door de Waalwijkse tegentreffer wakker schrokken. Bergkamp rondde zijn one-man-show af met een wonderschone hooghal over keeper Teeuwen. Ooit stond De Koel bekend als het kolkende stadion van VW. Maar dat is al lang niet meer zo. Zeker nu VW rode lantaarndra ger in de eredivisie is en het Limburgse publiek zwijgzaam toekijkt vanaf de tribunes in de vallei, is er geen sfeer meer in Venlo. In die ambiance bleek Feyenoord gistermiddag niet te inspireren en boekte het met minimale inspanningen het maximale resultaat: 0-1 De magere zege, die in de tweede helft tot stand kwam, voorkwam waarschijnlijk een woede-uitbarsting van Wim Jansen. De technische direc teur, die de vrijdag geopereerde Hans Dorjee zeker tot half no vember zal vervangen op de bank, zat zich in Venlo van de eerste tot de laatste minuut op te vreten. Jansen constateerde al na vijf minuten dat zijn ploeg een lamlendige indruk maakte, vloog vervolgens om de haver klap naar de zijlijn en schreeuwde zich de longen uit het lijf om zijn spelers bij de les te roepen, maar veel effect sor teerde het niet. Feyenoord, zonder de gebles seerde Jozsef Kiprich en spelbe paler loan Sabau en met Rob Witschge en Gaston Taument op de vleugels, legde een pro- dukt van een zeer bedenkelijk niveau op de mat. De Rotter damse ploeg miste agressie, creativiteit en bovenal snelheid. In de rust kon Wim Jansen het niet meer aanzien en nam hij zijn maatregelen. Aanvoer der John Metgod werd het slachtoffer en kon zich gaan douchen. Al waren er op dat moment veel meer rijp voor een wissel. „Ik zou niet eens genoeg spelers op de bank hebben ge had, als ik alle zwakke schakels had moeten vervangen", foeter de de interim-coach, die met de vervanging van Metgod i lak te hebben aan namen en re putaties. „Bij mij heeft niemand een vaste plaats, dus ook Metgod niet. Wat Feyenoord voor rust liet zien was verschrikkelijk. We creëerden niet eens kansen. Dat kun je natuurlijk niet maken wanneer je tegen VW speelt". Regi Blinker mocht daardoor na rust alsnog uit het trainings pak. Rob Witschge, die te ken nen heeft gegeven liever niet meer als linksbuiten te worden opgesteld, mocht terug naar zijn geliefkoosde positie op het middenveld. Toen Feyenoord prompt na rust op voorsprong kwam, veerde de Rotterdamse bank omhoog en dacht Jansen het lek boven te hebben. De op leving bleek echter van korte duur. Het enige lichtpuntje bij de Stadionclub was de verdedi ging, die andermaal een voor treffelijke indruk maakte. Het zou overdreven zijn om te stel len dat het kwartet Van Gobbel, Fraser, De Wolf en Heus de bes te achterhoede is van Neder land. Maar er zijn op dit mo ment weinig defensies die zo solide opereren als die van Feyenoord. Dat was ook VW- trainer Henk Rayer niet ont gaan. „Het waren slechts spel- deprikken die wij konden uitde len. Mijn spelers bleken in de wedstrijd opeens ook heel veel ontzag voor de verdedigers van Feyenoord te hebben. Vooral tegen Van Gobbel durfde nie mand iets te ondernemen". Probleem voor de Rotterdam se club is op dit moment dat het elftal te veel dreigt te gaan steu nen op die verdediging. Eén te gentreffer in vier wedstrijden is natuurlijk een aardig resultaat, maar na degradatiekandidaat VW heeft Feyenoord de minst produktieve ploeg van de eredi visie. Daar zal op korte termijn verandering in moeten komen. ROT-WEISS ERFURT blijft het Oostduitse tobbertje in de tweede Bundesliga. Ook de nieuwe trainer Rüdiger Schnuphase, die de an derhalve week geleden ontslagen Lothar Kurbjuweit opvolgde, heeft de tegenstander van FC Groningen in de eerste ronde van het UEFA-bekertoernooi niet kunnen inspireren. Erfurt, dat hulpeloos onderaan bungelt, verloor zondag voor eigen publiek kansloos van SV Waldhof Mannheim: 0-3. 5 2 2 1 6 6- 7 6 2 2 2 6 14- 12 6 2 2 2 6 11- 13 6 2 1 3 5 10- 9 1 5 3 6- 13 BUITENLANDS VOETBAL L 0-1 (0-1). 17. De Van Geenen 1-3 Sc Toeschouwers: 3900 Gele kaart: Brusselers (BW Den Bosch) Heracles 7 5 2 0 12 19- 6 Cambuur L 7 5 0 2 10 14- 7 Den Bosch 7 5 0 2 10 15- 9 AZ 7 4 1 2 9 16- 10 Heerenveen 7 4 1 2 9 13- 7 Wageningen 7 3 3 1 9 8- 5 Helmond Sp 6 3 2 1 8 11- 7 Haarlem 7 3 2 2 8 12- 12 FC Zwolle 7 3 1 3 7 12- 11 RBC 5 2 2 1 6 11- 8 NAC 5 2 2 1 6 6-5 Telstar 6 2 1 3 5 12- 12 Excelsior 7 2 1 4 5 11- 15 Eindhoven 7 1 3 3 5 7- 12 1 1 5 3 5- 13 MUNCHEN DPA/SIP Bayem München heeft zaterdag revanche genomen op lands kampioen FC Kaiserslautem. De Zuidduitsers versloegen de rivalen van het vorige seizoen in het eigen Olympisch stadion met 1-0. Uitblinker Effenberg scoorde in de zestiende minuut uit een strafschop. Hansa Ros tock verloor met 0-2 van MSV Duisburg. Eintracht Frankfurt, dat vrij dagavond Stuttgarter Kickers met 6-1 afdroogde, kreeg aan de kop gezelschap van VfB Stuttg art. dat zaterdag het laaggeklas seerde VfL Bochum met 4-1 kansloos liet. Op basis van een beter doelsaldo bleef Eintracht leider. Hansa Rostock kan zon dag in de uitwedstrijd tegen MSV Duisburg de koppositie heroveren. Bayem en Kaiserslautem be gonnen beide verzwakt aan het prestigeduel, dat allerminst een spektakelstuk was. De thuis ploeg miste Laudrup, Aumann, Strunz en Thon. De titelverdedi ger moest het zonder spelmaker Stefan Kuntz stellen, die vrij dagavond op onfortuinlijke wij ze zijn enkelbanden scheurde. De Voetballer van. het Jaar ver stapte zich bij het verlaten van de spelersbus op de stoep voor het hotel in München. Kuntz is voor minimaal twee maanden uitgeschakeld. Voor 47.000 toeschouwers speelde Kaiserslautem de gehe le tweede helft met tien man. Verdediger Funkel werd in de 44ste minuut van het veld ge stuurd wegens het neerhalen van de doorgebroken Effenberg. Bayem leidde op dat moment al met 1-0. Schafer beging na een kwartier in zijn strafschopge bied een domme overtreding, die door arbiter Krug terecht werd gehonoreerd met een strafschop en een gele kaart, één van de zeven in totaal. Doelman Ehrmann reageerde te laat op het slappe schot van Ef fenberg, 1-0. De numerieke meerderheid verleidde Bayem na de rust niet tot offensieve daden. Evenals in de eerste helft werd uit een ge sloten defensie gespeeld. Libero Ziege hield voortdurend drie ploeggenoten in zijn buurt. De behoudende taktiek demon streerde Bayem vorige week ook al in de uitwedstrijd tegen FC Köln. Engeland Manchester United, winnaar van de Europese beker voor be kerwinnaars, maakt in legen - stelling tot kampioen Arsenal weinig misstappen in de league. De Mancunians bleven koplo per door een overtuigende over winning van 3-0 op Norwich Ci ty, Arsenal is teruggevallen tot beneden-modaal na verlies op eigen veld tegen Coventry City. Manchester United verraste zijn toeschouwers, bijna 45.000 man sterk, met een vlaag van zeer productief voetbal in het midden van de eerste helft. In acht minuten scoorden Irwin McClair en Biggs. BUITENLAND Thomas Dooley van Kaiserslautem neemt niet de bal, i van Roland Wohlfarth van Bayem onder vuur. Eric Viscaal heeft AA Gent zater dag omhoog gestuwd. De ex- PSV'er was zaterdagavond te gen Germinal Ekeren niet alleen uitblinker, maar ook matchwin ner: 2-0. Viscaal bracht het publiek in vervoering met onnavolgbare dribbles. Hij kapte en draaide zo lang tot de Ekerse verdedi ging open lag. Doelman Vande- walle hield Ekeren, dat zonder Tahamata (geblesseerd) naar de onderste positie afzakte, lang overeind bij inzetten van oud international Vandenbergh. Kort voor rust sprintte Viscaal door de buitenspelval en ver schalkte hij Vandewalle met een schuiver in de hoek. In de twee de helft drukte Viscaal met eeq gaaf stiftballetje het grote krachtsverschil met zijn tweede treffer uit: 2-0. AA Gent, teleur stellend gestart, nestelde zich door deze winst weer in de kop groep. Lokeren behaalde bij Antwerp de eerste overwinning: 0-2 door twee treffers van Veijt. Voor Antwerp was dit de eerste ne derlaag. Bij KV Mechelen miste Eykelkamp twee schitterende kopkansen tegen RWD Molen beek. De Zweed Andersen ont popte zich als gevaarlijk schut ter met een hattrick: 3-0. Op de vijfde speeldag trokken de scheidsrechters drie keer de rode kaart. De Roover (AA Gent), Malbassa (Charleroi) en Descamps (Waregem) brachten het totaal aantal rode kaarten op negen. Schotland Aberdeen is in de Schotse eredi visie door St. Johnstone van de top gehaald. St. Johnstone, nog zonder overwinning in dit sei zoen, won de uitwedstrijd in Aberdeen met 2-1 en met tien man. Al voor rust, na een doelpunt van Peter van de Ven, werd John Davies weggestuurd met twee waarschuwingen. Aber deen schatte tegenstand en te genstander niet op juiste waar de en nadat Curran en Redford binnen tien minuten St. Johnstone op 2-1 hadden gezet, slaagde de gevallen lijstaanvoer der er niet meer in de strijd echt in handen te nemen. ITALIË: Atalanta Bergamo - Ascoli 1-1, Cremo- nese - Napoli 0-0. Fiorentina - Genua 3-1. Fog- gia - Juventus 0-1, AC 5" Parma - Bari 1-0, Roma a 2-0, Torino - Lazio FC Barcelona is al in de tweede competitieronde hard gevallen. De trotse Spaanse landskampioen met de Nederlandse teint verloor zaterdagavond in de eerste uitwedstrijd kansloos van Sevilla: 2-4. De traditionele concurrenten uit Madrid, Real en Atletico, maakten opnieuw geen fout tegen respectievelijk Valladolid (1-0) en Mallor- ca (2-0). AC Milan en Juventus voeren na twee speeldagen samen de ranglijst aan. Beide topclubs, die dit jaar van Europees voet bal verstoken blijven, zijn het met een dubbele 1-0 nog niet kunnen overtuigen. Volgende week zondag komt er duidelijkheid in de onderlin ge verhoudingen aan de top van de Serie A, want dan staan de twee koplopers in Turijn tegen over elkaar. Twee weken gele den versloeg Juventus de rood zwarte ploeg al in een oefenduel te Milaan (2-1). Ondanks de ef ficiënte start (die identiek is aan die van een jaar geleden) blijven er twijfels bestaan over het spel van AC Milan. De dure ploeg domineerde tegen Cagliari, net als vorige week bij Ascoli, van het begin tot het einde, maar de oogst van het offensieve spel blijft tot nu toe beperkt tot een eigen doelpunt en een straf schop. Die strafschop kreeg de ploeg van trainer Fabio Capello giste ren al in de eerste minuut. Mar co van Basten maakte vanaf elf meter geen fout. Cagliari, dat het seizoen begon als reuzendo- der tegen Sampdoria, leek daar na rijp voor de slachtbank. De Milanese aanvalsgolven lever den echter weinig uitgespeelde kansen op. Gullit legde een paar keer aan voor een hard schot, terwijl Donadoni van alle kan ten de spitsen met handige voorzetten assisteerde. Maar de afwerking liet veel te wensen Ook bij Van Basten, die niet de indruk maakte dat hij zich bevrijd voelde door zijn eerste officiële treffer. De oud-Ajacied viel na 42 minuten uit met een, naar later zou blijken, vrij ern stige spierblessure. Hij zal de in terland tegen Polen en de top per tegen Juventus aan zich voorbij moeten laten gaan. Zijn vervanger Aldo Serena zorgde na de pauze voor het meeste gevaar. De van Inter overgeko men spits trof een keer met een kopbal de paal. Milan hield de magere voorsprong vast, al was Cagliari in de slotfase nog dicht bij de gelijkmaker van de Uruguayaanse international Fonseca. Doelman Rossi redde echter knap. Juventus boekte bij de naar Bari uitgeweken promovendus Foggja een belangrijke zege: 1- 0. In de eerste minuut na rust scoorde Toto Schillaci eindelijk weer eens. Nürnberg - Hamburger S Werder Bremen 2-1. Levi ✓fB Stuttgart - A Gent - Germinal Ekeren 2-0. Antwerp FC Anderlecht 5 - 8 Mechelen 5 Club Brugge 4 - 7 Waregem 5 Genk 5 - 7 AA Gent 5 ty 3-0. Manchester United - Norwich City 3-0 Notts County - Liverpool 1-2, Oldham - Shef field United 2-1, Queen's Park Rangers Southampton 2-2, Sheffield Wednesday - Not 6-11 Aberdeen 6-10 Celtic 6-10 Dundee Nantes 9-12 Au: PORTUGAL Farense - Marit GRIEKENLAND: AEK - Pan: - Olympiakos 1-0. Pamomc Ethmkos - PAOK 1-1, Athin, Cormthos - 0FI 1-1. Xanlhi res - Pierikos 1-1. Doxa - He Panath 2-3 Pie Apollon 2-3 An Serre

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 14