Sport *PJ Edberg geeft briljante show Bliksemstart Quick Boys I—n sii® 'Ik doe alles nog zonder bril' S3 I ï#ir\ ÜS! IfefÈLi Der Spiegel komt met nieuwe dope-feiten Maandag 9 september 1991 NIEUWSLIJN Van Basten niet tegen Polen ZEIST - Een spierblessure bij Marco van Basten verhindert de Oranje-hereniging van het Milan-trio woensdagavond in de oe feninterland tegen Polen. De spits viel gistermiddag in de thuis wedstrijd tegen Cagliari drie minuten voor de rust uil en reist vandaag niet met Ruud Gullit en Frank Rijkaard mee naar Eind hoven. Eerder bereikte Rinus Michels al de afmelding van Gerald Va nenburg, voor wie de bondscoach inmiddels Ajacied Frank de Boer als vervanger heeft opgeroepen. De PSV'er ondervindt hin der van een knieblessure. Een knock-out in 24 seconden PALERMO - De Amerikaan James Warring is zaterdagavond in Palermo in een omezien wereldkampioen van de International Boxing Federation (IBF) geworden. De 33-jarige bokser had slechts 24 seconden nodig om zijn landgenoot lames Pritchard k.o. te slaan. Het record voor een partij om het wereldkampioen schap was sinds augustus 1987 in handen van de Brit Lloyd Ho- neyghan met een zege in 45 seconden. Zesdaagse eindigt in staking POVAZSKA - De internationale motorzesdaagse in het Tsjechos- lowaakse Povazska Bystrica heeft een voortijdig einde gekregen. De stof-ontwikkeling op het gortdroge Grand Prix-cicuit van Sverepec was zo gigantisch, dat de coureurs weigerden aan dit laatste onderdeel van het wereldkampioenschap enduro te be ginnen. De organisatie wist zich met de protest-actie onder leiding van de Brit Paul Edmondson geen raad en besloot uiteindelijk van de Zesdaagse een Vijfdaagse te maken. Hetgeen inhield dat Zweden vóór Duitsland winnaar werd van de Trophy. Nederland werd vierde. Kuntz stapt op de stoeprand MÜNCHEN - Het langverwachte debuut van Stefan Kuntz in het Duitse nationale voetbalteam laat nog enige tijd op zich wach ten. De 28-jarige middenvelder van FC Kaiserslautern scheurde vrijdagavond zijn enkelbanden, toen hij bij een hotel in Mün- chen uit de spelersbus op een stoeprand stapte. De voetballer van het jaar werd een dag later geopereerd en is zeker drie maanden uitgeschakeld. Tweede ronde Leidsch Dagblad Cup LEIDEN - Het toernooi om de Leidsch Dagblad Cup voor stan daardelftallen beleeft morgen zijn tweede ronde. Van de zestien wedstrijden begint alleen Randstad Sport - ARC om 19.30 uur, de andere duels om 18.30 uur. Katwijk - Quick Boys ziet er op papier het meest interessant uit. De overige wedstrijden zijn: ASC - Noordwijk, MMO - FCLisse (za), VNL (zo) - KRV (za), Koudekerk - Teylingen, SJZ (zo) - UDWS, TAW - FC Lisse (zo), Stompwijkse Boys - LFC (zo), De Sleutels - Lugdunum (zo), HVZ - Hazerswoudse Boys, Lugdunum (za) - UVS, Alphen - WSB, DOSR - ROAC»Ter Leede - Rijnsburgse Boys, Voorschoten - Roodenburg, De rentree van Van der Meeren (47) UMUIDEN «ANP Oude tijden herleefden zater dagavond op Sportpark Schoonenberg. De 1800 toe schouwers bij het duel tussen Telstar en RBC (4-4) konden hun oren en ogen niet geloven. Wie schreeuwde zijn keel schor in het doel van de thuis ploeg? Jan Nederburgh, Max de Jong, Michel Groenendaal en Arnold Nijkamp konden het niet zijn, want die waren ge blesseerd. Was het misschien de aloude Paul van der Meeren? Inderdaad, iets kaler, grijzer en dikker, maar nog even fanatiek als vroeger. Dertig jaar na zijn debuut in het betaalde voetbal bij RCH beleefde Van der Mee ren (47 jaar en twee maanden) bij zijn oude liefde een opmer kelijke rentree. De joviale kapper uit Haarlem verbrak ongewild het leeftijdsre cord van Jan Jongbloed, die in 1985 als 44-jarige (plus tien maanden) bij Go Ahead Eagles zijn profcarrière beëindigde. „Dat ik dit nog mag meema ken", grinnikte de topper van toen, die vijf jaar geleden in het tweede team van Telstar zijn laatste officiële wedstrijd speel de, toen ook al als noodhulp. Vrijdagavond had Van der Meeren, de laatste jaren een ge waardeerd keeperstrainer bij Haarlem en Telstar, het verzoek van trainer Niels Overweg ge kregen als reserve te fungeren. De KNVB maakte geen bezwaar, omdat de oud-doelman in 1986 als Telstar-lid was uitgeschre ven en daarna niet meer bij een andere club had gespeeld. Bin nen anderhalf uur waren in Zeist de forma'iteiten geregeld. Niemand verwachtte, dat Van der Meeren daadwerkelijk tegen RBC onder de lat zou staan. De vier beschikbare doelwachters verkeerden weliswaar allen in de lappenmand, maar het griepje van jeugdkeeper Nij kamp liet zich niet al te ernstig aanzien. Een half uur voor het begin van de wedstrijd stapte Van der Meeren monter het veld op, om samen met'zijn pu- ARC onder de voet gelopen ALPHEN AAN DEN RUN» NICK VERWOERD „Wij wensen u vanmiddag een prettige wedstrijd op Nieuw Zuid," klonk het zaterdag uit de luidsprekers bij ARC. Speaker Rob Langerak had kennelijk voor aanvang van het duel tus sen de Racing en Quick Boys al in de gaten dat de bezoekers zich op sportpark Zegersloot thuis zouden voelen als in de ei gen duinpan. En als de Katwij kers zich ergens op hun gemak voelen, is het met de opponent meestal niet best gesteld. ARC weet daar nu ook alles van. Met 1-5 kreeg de thuisploeg er ge voelig van langs. De basis voor de royale zege werd door de blauwwit ten in de openingsfase gelegd. Na 21 mi nuten leidde de formatie van trainer Wim van Zwam reeds met 0-4. Met dank aan de Alp- henaren, die na een oefencam pagne van zes weken toch nog de indruk wekten op vakantie te zijn. Quick Boys profiteerde er dankbaar van. Wim van Zwan: „Omdat de ploeg vorig jaar lang heeft doorgevoetbald in de strijd om het amateurkam pioenschap, hebben we de af gelopen vijf weken voor een kal me opbouw gekozen. Rustig zijn we naar de competitiestart toegegroeid en vorige week had ik al het idee dat we er klaar voorwaren." De van het Veenendaalse GVW overgekomen oefen- meester kon in Alphen snel concluderen dat hij wat dat laatste betreft gelijk had. De gretig spelende Katwijkers lie pen de apathisch rondwande lende pupillen van coach Aad Koren vanaf het eerste fluitsig naal van arbiter De Jong (Noor den) volkomen onder de voet. Koren: „We hebben ons laten overdonderen. Ik zat nog maar nauwelijks op de bank of we stonden al achter." Verantwoordelijk voor de vroege openingsgoal was de centraal op het vijfmans-mid- denveld acterende Johan Jonker die, na een voorzet van Marco Dijkhuizen, vanaf de rand van het strafschopgebied de boven hoek vond: 0-1. ARC slaagde er niet in die snelle tegenslag te verwerken. Koren: „De concen tratie was er niet. We waren niet scherp genoeg en we maakten de fout te snel voorwaarts te spelen. We wilden het forceren, waardoor we steeds maar kort balbezit hadden." Dat tot genoegen van de Kat wijkers, die zelf fraai combi neerden en tot hun verbazing ook ARC'er Cees Bonefaas daar aan zagen deelnemen. De libero bracht zichzelf in een moeilijk parket, toen hij door twee te genstanders werd opgejaagd (Van Zwam: „Ik wil met Quick Boys wat meer voorin spelen en sneller storen.") en weigerde voor een blinde knal te kiezen. Op zich te prijzen. Zijn voor Walter van der Weide bedoelde tikkie-breed bereikte echter Gert Aandewiel, die Edwin Otte vrij voor het doel zag opduiken. Aandewiels voorzet op maat werd door de ex-Telstar-speler snoeihard verzilverd: 0-2. En dat laotrigfi abjf ,i weswi 'aSSlift'. v|ïfi3)a fgsr SST^' \V J$|! Gert Aandewiel komt met opgestoken vuist als den zijn namens ARC de verliezers. in acht minuten.. Alsof er een Blitzkrieg op het programma stond raasde het beweeglijke Quick Boys door. In de vijftiende minuut resulteerde de Katwijkse dadendrang in 0-3. Een ingestudeerde hoekschop (Koren: „We wisten dat ze hun comers zo namen, maar wij wa ren gewoon scherper voor het doel dan wij.") belandde van de voet van spits Fred Kanbier via het hoofd van de bij de eerste paal vrijgelopen Jonker in het doelgebied, waar Gert Aande wiel het best bij de les was. Een handsbal van Gerrit Lammers bood zes minuten later Edwin Otte de gelegenheid om vanaf de stip voor 0-4 te zorgen en dat buitenkansje liet hij niet glip pen. ARC's linksachter Walter van der Weiden, die geen grip kon krijgen op de net als AJphenaar René Lammers geboekte Frenk van der Kley, haakte vlak daarna geblesseerd af. Ard Hoogen- doom verving hem. Veel maak te dat niet uit. Wat wél scheelde was dat Quick Boys allengs gas terugnam. (Van Zwam: „Lo gisch, want zo'n hoog tempo kun je niet een hele wedstrijd volhouden.") Daardoor kon ARC eindelijk een beetje beko men van de schrik. In offensief opzicht wist de Racing evenwel geen vuist te maken. Vorig seizoen scoorden de roodzwarten 51 competi tiegoals, maar toen had men de nu bij Vitesse actieve Dennis Krijgsman nog, die zelf elf keer raakschoot en ook anderen van zijn aanwezigheid liet profite ren. Van Aad Koren hoeft zijn team het komend jaar niet meer zoveel te scoren. De 45 tegen treffers van de afgelopen jaar gang moeten er dan wel veel minder worden. „Er zal meer aandacht aan de organisatie van de verdediging moeten worden besteed. Het moet mo gelijk worden dat ARC wedstrij den met 1-0 wint. In de oefen wedstrijden hebben we nauwe lijks onder druk hoeven te ver dedigen en werden we dus niet echt getest. Dat was vandaag even anders." En dat pakte der halve niet best uit. Voorin moesten René Bon en Rob Koster - de spitsen Key en Van Leeuwen waren gebles seerd - trachten iets uit te rich ten, maar verder dan een moge lijkheid voor Koster, die op goa lie Tom van der Niet stuitte, kwam men niet. Na de thee probeerde ARC met spelmaker johan Boer nu als derde spits nog iets terug te doen, doch Quick Boys bleef oppermachtig. Al ontbrak bij de Katwijkers de concentratie om de score verder uit te bouwen. Ook toen de Koren-brigade na de wissel Bon/Dijkman de ge kwetste Gerrit Lammers verloor en met tien man verder moest. Een omstreden strafschop (buiteling Koster) van Arjan van Zweed laat Courier volstrekt kansloos pil de warming-up te doen. Nij kamp kreeg het echter iets te warm. Amper vijf minuten ver wijderd van het beginsignaal legde de medische staf de koortsige tiener (38,5 graden celsius) een speelverbod op. Tot zijn eigen verbazing stapte Van der Meeren vervolgens met rug nummer 1 de tunnel uit. „Het gebeurde allemaal in een roes", glimlachte de Noord hollander, die eind jaren zeven tig in één seizoen als een soort uitzendkracht zowel bij FC Am sterdam, FC Twente als Go Ahead Eagles in dienst was. „Ik besefte niet waaraan ik begon. Ik had mijn been wel kunnen breken, maar op zo'n moment sta je daar niet bij stil. Het was een kwestie van niet nadenken, maar doen. Mijn enige zorg was de schade beperkt te houden. Dat is me helaas niet helemaal gelukt." Vlak na de rust bij een stand van 4-1 had Van der Meeren een langvergeten winstpremie in zijn zak. Tussen de 53ste en 59ste minuut voltrok zich in de Telstar-afweer echter een klein drama. Van der Meeren moest in dat korte tijdsbestek drie tref fers toestaan. Een dag na de wedstrijd is de oud-prof er nóg ziek van. Echt ontevreden over zijn op zienbarende herhalingsoefening was Van der Meeren echter niet. „Ik heb veel werk opgeknapt. Dat vond ik overigens wel zo prettig. Ook vroeger had ik het graag druk. Mijn sprongkracht was nog redelijk, alsmede mijn balgevoel. Last van mijn ogen had ik niet. Ik doe nog alles zonder bril." Meteen na de wedstrijd werd Van der Meeren in een taxi ge duwd en naar Hilversum gere den. Hij was voor de eerste keer te gast bij Studio Sport. „Ik heb mijn verhaal gedaan in mijn voetbalkleding. Ik stonk een uur in de wind. Pas na de uitzen ding kon ik douchen. Het was een leuke ervaring. Het leek wel een reünie met al die oude sportverslaggevers." De show van Jimmy Connors was nog niet over of Stefan Edberg nam de honneurs waar. De 25-jarige Zweed werd gisteren winnaar van de US Open in een lange, gave de monstratie. treerd was." Dat was hij ook in de halve finale tegen Lendl, die hij in iets meer dan twee uur met 6-3, 6-3, 6-4 winnend af sloot. Tegen Courier hield hij de topvorm vast. De 21-jarige Amerikaan, verrassend winnaar op Roland Garros, was volstrekt kansloos. Jim Courier speelde naar beste vermogen. Hij haalde de vorm die hij had getoond in zijn voor gaande zes wedstrijden, waarin hij geen set afstond. Maar stond absoluut machteloos tegen de briljante one-man-show van Edberg. In 122 minuten verze kerde de Zweed zich met 6-2,6- 4, 6-0 van zijn eerste zege in de Amerikaanse grand slam. Edberg speelde formidabel. Gemotiveerd als hij was door zijn schlemielige uitschakeling op Wimbledon en zijn slechte resultaten in de zomer. Hij zocht revanche in New York, een stad waarin hij zich nooit comfortabel voelde. De files wa ren te lang, het publiek te la waaierig, de organisatie te los jes. Hij huurde een huis op Long Island, trainde hard en lang en bereidde zich minitieus voor. „Ik had wat goed te maken," zei hij. „Vorig jaar lag ik er hier in de eerste ronde uit. Dat was een juiste prikkel." Bovendien had hij geen last van laag overvlie gende jumbo-jets. Burgemees ter Dinkins had La Guardia be volen de aanvliegroute boven Flushing Meadow tijdens de US Open om te leggen. Voor Edberg was de US Open het enige Grand Slam-toemooi, waarin hij nimmer de finale haalde. In Parijs verloor hij in de eindstrijd van Michael Chang, op Wimbledon en in Melbourne won hij twee keer, alle keren op gras. „Ik wilde be wijzen dat ik ook op hardcourt uit de voeten kon," verklaarde hij. Dat deed hij in een serie wedstrijden die tot de beste uit zijn carrière behoorde. „Ik denk niet dat ik ooit vier wedstrijden van dit hoge niveau achter elkaar heb gespeeld." Het begon met het duel tegen Chang uit de vierde ronde. „Dat was de sleutel wedstrijd. Chang speelde goed, maar ik serveerde en volleerde goed. In die match voelde ik dat ik heel dichtbij mijn topvorm zat." Na Chang was Javier Sanchez een simpele klus. „Dat leek zo. omdat ik optimaal geconcen- Edberg haalde zijn motivatie uit zijn ervaring op Wimbledon. De in Kensington in Londen wonende Zweed ging na zijn nederlaag tegen Stich in de hal ve eindstrijd ziek naar huis. Hij had geen game verloren, meer punten gescoord dan de Duit ser, maar was er door drie tie breakers toch uitgeslagen. „Het zijn de regels, maar ik voelde het als een onrechtvaardig heid." In de States bereidde hij zich voor in drie toernooien. Succes vol was hij er niet. Hij won er geen een. Verloor van Sampras, Krajicek en Lendl. „Toch was het de voorbereiding die ik no dig had. Ik trainde tijdens de wedstrijden hard en hield me constant voor, dat harde arbeid altijd lonend is." Die filosofie betaalde in New York uit. Hij verdiende acht ton en over schreed de tien miljoen dollar aan verdiend prijzengeld. Niet slecht voor een speler die pas acht jaar profis. Edberg stond in zijn achtste Grand Slam-finale, Courier in zijn tweede. De speler uit Dade City had tot de finale nog geen set verloren. Hij had in alle vier finales in zijn korte loopbaan nog niet verloren, maar trof in Edberg een tegenstander die in een gelukzalige roes verkeerde, die in extase over de baan vloog en alle onderdelen van het spel tot in de puntjes beheerste. Door zijn winst in New York werd Edberg voor de derde keer leider in het wereldklassement. Hij loste Becker af, die in de derde ronde werd uitgeschakeld door Paql Haarhuis. Courier, vierde op de plaatsingslijst, was op de US Open nog nooit ver der gekomen dan de derde ron de. Gecoached door Jose Higue- ras liep hij in de halve finale Een lange, gave demonstratie. Stefan Edberg gaf Jim Courier tijdens de finale van de US Open e nis. De Zweed vloog bijkans in extase over de baan. over Jimmy Connors (6-3, 6-3, 6-2). De man met de witte honk balpet snoerde Connors en het publiek vlot de mond met een breek op de opslag van Con nors. In tegenstelling tot Haar huis bezweek hij in de tweede set op 1-3 niet onder de dnik van de massa en Connors. De achterstand inspireerde hem tot grootse daden. Van 1-3 sprong hij naar 6-3 en 2-0. Het betekende het einde van het eenzijdige duel. Connors deed wat hij kon, maar was na der Laan (1-4) en een doeltref fende kopstoot van Otte (voor zet Aandewiel) in de slotminuut zorgden nog voor opwinding bij de 1800 toeschouwers, die zich wellicht afvroegen of ARC's nieuwe keeper Roel Turkenburg al heimwee heeft naar zijn oude club Aalsmeer, waar hij maar zelden werd gepasseerd. Van dat gevoel zal Quick Boys zater dag geen last hebben gehad. ARC - Quick Boys 1-5 (0-41 2 lonkcr 0-1. H Patrick zijn matches tegen McEnroe en Krickstein niet op nieuw in staat tot een wonder. Met 6-2 maakte Courier een einde aan de Connors Open. Een dag later maakte Edberg, voor de duur van 122 minuten, zijn Edberg Open van. Het gebruik van ongeoor loofde stimulerende midde len was schering en inslag in de vroegere DDR. Vandaag komt het weekblad Der Spie gel met nieuwe feiten. Onder de kop: 'Dood of vermanne lijking' worden de namen ge publiceerd van niet minder dan 261 atleten, die op kunstmatige manier voor wedstrijden werden geprepa reerd. Der Spiegel ontleent die kennis aan het nog niet verschenen boek van de Hei- delbergse sportpedagoge en vroegere discuswerpster Bri gitte Berendonk en haar echtgenoot, de moleculair- bioloog Wemer Franke. De wereldrecordhoudster op de 400 meter Marita Koch zou zich destijds volgens Der Spiegel in een brief recht streeks hebben gewend tot de producent van de in de DDR gebruikelijke steroide oral-turinabol, waarbij zij zich afvroeg of haar directe rivale, de viervoudige Olym pische kampioene Barbel Wöckel, betere of sterkere anabolica kreeg toegediend. De beiden loopsters zouden meer mannelijke hormoon- preparaten tot zich hebben genomen dan de bij de Olympische Spelen van Se oul betrapte Ben Johnson. Verspringster Heike Drech- sler, die twee weken geleden voor de verenigde Duitse at letiek in Tokyo zilver won, zou vanaf haar zeventiende hebben geleefd op een onge woon hoge jaardosis van 935 mg oral-turinabol. Zij en de twee jaar oudere tienkamper Torsten Voss, die in 1987 we reldkampioen werd, golden destijds als 'lichtend' voor beeld van wat met het toe dienen van dope op zeer jeugdigde leeftijd kon wor den bereikt. Der Spiegel zegt dat ook veertien leden van de Duitse WK-ploeg in Tokyo in het verleden dope hebben gebruikt. Ook Bemd Schu bert. de laatste chef-trainer van de Oostduitse atletiek- bond en tegenwoordig chef- trainer in de algemeen Duit se atletiekbond, wordt met de doping-praktijken in ver band gebracht.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13