Rtv show Herkenning is lekker, erkenning belangrijker Cursisten leren dramatiseren T Maandag 9 september 1991 Redactie: 023-150191/023-150192 JOLANDA OUKES GERARD VAN PUTTEN REINA VAN POPPELEN Vormgeving: ANDRIES DETMAR 10 SINDS 1969 ZIJN MEER dan 1500 ra dio- en televisiemedewerkers uit 135 ontwikkelingslanden uit Afrika, Azië en Latijns Amerika 'op cursus' geweest in het complex van Radio Nederland We reldomroep. EEN PASTOOR. Een boekhouder? Geen probleem. Ze bellen me bij wijze van spreken een dag van tevoren een tekst door en de volgende dag zet ik zo een lui neer. (Cees van Oyen) is net een Dak sintels, wat te klein is valt er door heen. Als je inhoudelijk gezien niet genoeg hebt te bieden, ben je weg." FOTO UNITED PHOTOS DE BOEfVGERALD VAN OPALEN Lesprogramma Wereldomroep steeds actueler H n het begin weegt de een- zaamheid extra zwaar. Het is daarom niet ver wonderlijk dat de Ghanees Awuku als idee voor zijn repor tage aandraagt: 'Around town' (De stad in). Hij meent daar voor een week nodig te heb ben. De directeur van het trai ningscentrum remt hem wat af en houdt hem voor dat op een cursus - die maar vier maan den duurt - niet zoveel tijd voor één onderwerp kan wor den uitgetrokken. Het plan om een kinderprogramma te ma ken onder de titel 'Kindercar- rousel' vindt wel een willig oor bij de directeur. „Als de film in Afrika moet worden uitgezon den, moeten we natuurlijk wel Engelssprekende kinderen hebben", zegt hij tegen Awu ku". Dit is een fragment uit een re portage over de openingsdag van het Trainingscentrum van de Wereldomroep, op 18 febru ari 1969. Nu, een slordige 22 jaar later, zijn meer dan 1500 radio- en televisiemedewerkers uit 135 ontwikkelingslanden uit Afrika, Azië en Latijns Amerika cursus' geweest in het com plex van Radio Nederland We reldomroep. In de najaarscur sus die nu is begonnen is Awu ku uit Ghana opgevolgd door zijn landgenoot Bemice Ahlijah. En deze keer luidt het thema: het dramatiseren van informa tieve programma's op het ge bied van de gezondheidszorg en aidsbestrijding. De thematische aanpak van jen actueel onderwerp staat symbool voor de ontwikkelin gen in de afgelopen jaren. Vorig r was het thema van de na jaarscursus: Wat is nieuw(s), waarbij hetbegrip actualiteit plotseling wel heel actueel bleek te zijn. De 24 cursisten waren daar van 2 augustus tot 20 de cember, dus op het moment dat Tot 20 december maakt Radio! Nederland Wereldomroep cursisten uit de Derde Wereld wegwijs in het maken-van programma's. Zesentwintig cursisten buigen zich gedu*; rende enkele maanden over het thema 'het dramatiseren; van informatie', dat vooral ge wijd is aan het voorkomen van aids. Deze keer komen de radio- en televisiemedewer kers uit de Maldiven, Came-: roun, Ghana, Etiopië, Nigeria, Gambia, Uganda, India, Ja maica, de Filipijnen, Bangla desh, Zimbabwe, Malaysia, Mexico, Brazilië en Zambia. Dit keer achttien vrouwen en 'maar' acht mannen. Dat laatste is niet het enige dat verandert is sinds Radio Ne derland Wereldomroep in 1969 met de cursussen begon. de Golfoorlog zijn hoogtepunt begon te naderen. „Er zaten cursisten bij uit lan den die er direct, zoals Egypte, of indirect, zoals Pakistan, bij betrokken waren. Het ging er soms spijkerhard aan toe. We leefden letterlijk en figuurlijk op de toppen van de golven. Op dat moment zag je ook hoe be langrijk het is dat de cursus in Hilversum zelf wordt gegeven. Temidden van het internationa le nieuwsaanbod. Voor mensen die uit de uithoeken van de we reld komen was dat natuurlijk ideaal", aldus Pete van der Kleut, de manager van het Trai ningscentrum. In het Trainingscentrum wor den twee cursussen per jaar ge geven die elk zo'n viereneenhal- ve maand duren. De zogenaam de-voorjaarscursus heeft een al gemeen karakter en is meer be doeld voor mensen die betrek kelijk nieuw zijn in het vak, of die hun kennis willen opfrissen. De najaarscursus richt zich meer op programmamakers die ervaring hebben op een be paald gebied. „Dan komen vra gen aan de orde als: wat wil je, voor welke doelgroep. En hoe zet je dat dan op", aldus Van der Kleut. Confrontatie De vraag is of Bemice Ahlijah niet de kans loopt dat ze bijna automatisch beïnvloedt wordt door 'het westen'. In hoeverre speelt ideologie een rol? „Het gaat juist om de confrontaties tussen mensen met verschillen de achtergronden en culturen. Belangrijk is het aankweken van onderscheidingsvermogen en het beoefenen van pluriforme nieuwsgaring. Ook voor later, als de cursist weer terug is in zijn land. Hij, of zij, moet als journalist in staat zijn in twee werelden te leven. De technolo gie is grenzeloos geworden. Ook voor radio- en televisiemede werkers uit ontwikkelingslan den betekent het dat ze lokaal en internationaal moeten den ken. „Kern blijft de vraag hoe je je informatie zo volledig mogelijk kunt overbrengen. Daarbij moet ja natuurlijk goed kijken naar de bijzondere omstandigheden van kijkers en luisteraars. Hoe je het dramatisch aanpakt moet gaandeweg door de cursisten worden ingevuld. Wat voor ver haal maak je. Wat voor situaties bedenk je. Schrijf je wel of niet dialogen. Wat voor karakters schep je. Dan gaat het juist om culturele verschillen, die ook de programmamakers met zich meedragen. Wat in sommige landen geaccepteerd macho-ge drag is, is in andere landen krenkend. Neem alleen maar de verschillen tussen Latijnsameri- kaanse en Afrikaanse landen. Maar ook over de vormen kun je het hebben. Misschien moet je wel een soort Medisch Cen trum West maken, een soap waarin alles past wat je kwijt wilt en die zowel in de Maldi ven, in Colombia, in Ghana en ui Bangladesh aanslaat." Op zijn kaartje staat acteur, entertainer, stemmenspecialist, commentator, voordrachts kunst en radio-tv-commer- cials. Hoogmoedswaanzin? Nee, want in zijn woning in Lisse geeft Cees van Oyen een korte demonstratie: conferen ces van Kan en Hermans, liéd jes met de Leidse Sleuteltjes en met drie voetballende Wille men (Van Hanegem, Jansen en Rijsbergen), stemmetjes bij te kenfilmseries als Calimero en Suske en Wiske, hoorspelen, commercials voor onder meer Edah en Danone en rollen in de films Man slaat vrouw en De Scharreltour. Over dat ene seizoen Pipo wil Van Oyen het eigenlijk niet meer hebben. „Ik heb daar meer last dan gemak van gehad." Zanger/cabaretier/acteur Van Oyen grossiert in stemmetjes en typetjes. Uit voorraad leverbaar, niets is hem te dol. „Een pas toor. Een boekhouder? Geen probleem. Ze bellen me bij wij ze van spreken een dag van te voren een tekst door en de vol gende dag zet ik zo een lui neer. Jaren geleden zat ik als bedelaar voor de deur van de Utrechtse Jaarbeurs waar een of andere computerbeurs werd gehouden. Geintje van de organisatoren. Aan het eind van de dag had ik omgerekend een paar honderd gulden bij elkaar gebedeld, in de onmogelijkste valuta's. Een leuke bijverdienste", grinnikt hij. Duizendpoot Van Oyen werd 55 jaar geleden in Leiden gebo ren. In deze stad zette hij ook de eerste schreden op het arties tenpad. „Tja, hoe is het begon nen...", mompelt Van Oyen ter wijl hij de koffie inschenkt, „ge woon als driejarige met smoe len trekken en vanachter de gordijnen tevoorschijn komen, denk ik. Daarna amateurtoneel bij de Leidse toneelvereniging Tot Ieders Genoegen, kortweg TIG en actief in Minjon (de AVRO-kweekvijver voor jong ta lent red). Daar leerde ik Joop Stokkermans kennen. Met hem heb ik nog steeds veel contact. Hij schrijft muziek voor me, maar we zitten ook al 28 jaar in hetzelfde voetbal- annex trim- clubje." In 1961 ging hij naar de Klein kunstacademie. Van de drie honderd aanmeldingen konden er veertien worden geplaatst. Van Oyen zat daar bij. Hij heeft zich nooit aan een gezelschap gebonden, maar opereerde al tijd als vrije jongen. „Vroeger deed ik alles zelf. Ik draaide een programma in elkaar en ver spreidde dat. Ik ben er ook vaak financieel bij ingeschoten. Kijk, een programma maken is geen kunst, maar het verkopen wel. Ik heb hier geloof ik nog zo'n negen kilo conferences en lied jes liggen." Begin jaren zeventig was hij plotseling voorpaginanieuws. Toen Cor 'Pipo' Witschge het na twaalf seizoenen niet met Cine- centrum eens kon worden over een nieuwe serie sprong Van Oyen in dat gat. „Als ik alles van tevoren had geweten had ik het nooit gedaan. Ik ben die rol nooit meer kwijt geraakt. Wit schge werd afgeschminkt nooit herkend, mijn smoel kwam door de grime heen. Bovendien vond men het niet kies dat ik de rol aannam. Pipo was als het ware eigendom van Witschge, daar moest je van afblijven. Cor en ik hebben het overigens later allemaal uitgepraat. Maar het kwaad was geschied. Het pro gramma werd al afgebrand voordat het begonnen was. Een doodgeboren kindje, maar het is later nog wel een keer her haald." Als een beest Van Oyen werkt volgens eigen zeggen als een beest, pakt alles aan - behalve die ene klus voor Shell want 'dan had ik ruzie met mijh zoon gehad'. Maar een echt bekende Nederlander is hij nooit geworden, want zijn werk speelt zich grotendeels achter de schermen af. Stemmetjes in Calimero en Suske en Wiske, ra dioprogramma's en commer cials. „En dat is het grote pro bleem: je kop is belangrijker. Als je maar regelmatig op tv komt, heb je het gemaakt. Ik heb een prijzenkast vol maar iedere keer hoor je weer "Van Oyen? O ja, Pipo'. Programmamakers heb ben daar nog steeds een handje van. Ik zou rolletjes krijgen in Spijkerhoek en bij Spaan en Vermeegen. Dat ging dus op eens niet door. De reden? Die rot-clown." Hij is niet de enige die wordt achtervolgd door een rol uit het verleden. Joop Doderer blijft al tijd Swiebertje, Hetty Blok Zus ter Clivia en sommigen krijgen zelfs bij het zien van Rob de Nijs nog steeds visioenen van Bertram Bierenbroodspot uit Kunt u mij de weg naar Hame ien vertellen. Maar niet iedere acteur zit daarmee, weet Van Oyen. „Lou Geels (Bromsnor red.) bij voorbeeld is er eens in geslaagd in vol ornaat het ver keer voor het Amsterdamse Centraal Station stil te leggen en Rien van Nunen liet eens een Erkenning Van Oyen leidt zoals hij zelf zegt niet meer onder het Pipo-verle- den. „Het gaat goed nu. Ik heb werk zat en ik doe precies waar ik zin in heb. Kijk, herkenning is lekker, maar erkenning is be langrijker. Ik hoef niet zo nodig in allerlei tv-panels. Vaak zitten daar mensen die slechts door een facet van het vak bekend zijn geworden. Net zoals met die jongens uit Goede Tijden Slechte Tijden. Zo'n Amie hangt overal de blits uit. Maar ik zeg maar zo: het is net een bak sin tels, wat te klein is valt er door heen. Als je inhoudelijk gezien niet genoeg hebt te bieden, ben je weg." Van Oyen is eigenlijk altijd gebleven. Hij maakte voor de EO radioprogramma's over Wil liam Booth (oprichter van het Leger des Heils) en prediker Jo hannes de Heer en trad samen met accordeonist Henny Lange- veld in 1986 op in de Verenigde Staten voor Nederlandse immi granten met liedjes van onder meer Lou Bandy en Willy Der by. „Een fantastische happe ning", glundert hij. „Een feest der herkenning. Jong en oud zingen alles woordelijk mee. Een beetje Beatles-achtige toe standen daar." Of de VS-tQur een vervolg krijgt weet de Leide- naar nog niet. „Als het mij ligt wel, maar financieel gezien was het natuurlijk weer eens mis. De organisator ging failliet, of zo iets." Van Oyen is nog dagelijks aan het schrijven. Liedjes, conferen ces voor bedrijven of voetbal clubs, commentaar bij bedrijfs films vloeien uit zijn pen als wa ter uit de kraan. „Het blijft een verrukkelijk vak, hoewel er bij ons natuurlijk ook sprake is van haat en nijd. Bij voorbeeld col lega's die je voor het oog van de camera wegduwen en de hele scène opeisen. Die dingen ge beuren, maar niet bij de echte groten. Ik heb een keer met Ko van Dijk mogen werken. Een of andere doodgraversscène. Zo'n man laat iedereen in zijn waar de. En waarom ook niet. Je bent nooit te groot voor een kleine rol. Ik heb me vroeger wel opge wonden over dergelijk zaken, maar dat doe ik niet meer. Voor mij is een lekker leven belang rijker. Kijk eens om je heen: $e pruimenboom doet het weer goed, mijn chow chow ligt lek ker in het zonnetje. Maar ik ga door tot de dood er op volgt, en dat gebeurt een keer. En dan gaan we weer gewoon verder." STRIPS BOLLEBOOM BOES HEINZ Blije blijheid De EO-Visie op de maatschappij mag buitenstaanders so ber en vooral somber voorko men, de leden van de omroep zien dat uiteraard een slag an ders.. En inderdaad, wie de moeite neemt om naar de pro gramma's van de Evangelische Omroep te kijken ziet louter blije blijheid over het scherm glijden. De EO, destijds mede opgericht omdat verontruste NCRV-leden hun omroep te frivool vonden, laat een geheel eigen geluid ho ren. In meerderheid wordt dat beluisterd door de trouwe aan hang; blijkens de kijkcijfers be staat er bij andersdenkenden amper interesse voor de bood schap, waarvan de EO in zijn uitzendingen kond pleegt te doen. Speciaal voor wie niet kijken wil typerend genoeg de titel van een goed beluisterd VARA-ra- dioprogramma op de tv-avond van de EO een middagje Marlies van Dam en een avond je Feike ter Velde uitgezeten. Van den Ende zit nog niet in het programmapakket, maar Joops amusementsfabriek is doende amusement op maat te vervaar digen. Van den Ende en de EO: het geloof in pret en poen vere nigd met het Geloof. Ook de wegen van een kleine christelij ke (spreek uit: gristelijke) om- roepzuil zijn dus ondoorgrondelijk. De flirt met de Aalsmeerse amu sementskoning is daarom zo opmer kelijk, omdat de EO met z'n pro gramma's meer pretendeert te bie den dan informa tie en gospelvertier. Een bood schap, om het nader te duiden. Zelfs de vruchten in de Muzika le Fruitmand zijn meestal be spoten met een beschermend laagje tegen de almaar lossere moraal wat dat ook moge zijn van de wereld die niet des EO's is. Psalmen klinken onverveerd in nachtprogramma's. Zonder twijfel tot vreugde van de aan hang, maar voor buitenkerkelij ken maken ze een nachtdienst tot een lange zit. "Vrouw zijn', de titel zegt het al, is er voor de vrouw. In dit tv- programma geen emancipatori sche thema's, wel verstrekken Henk en Tonneke bij de EO wordt eerst de man genoemd en dan de vrouw kijksters ad viezen over probleempjes die zich in het gezin voordoen, over één recht en één averecht, bloemschikken, studiekosten en over het vraagstuk: hoe doe ik aan geloofsopvoeding? Henk en Tonneke buigen zich over een brief van een tot lich- telijke wanhoop gedreven jonge moeder, die schrijft niet in staat te zijn de vragen van haar kin deren over de bijbel te beant woorden. Want ook al gaat ze ter kerke, het ware geloof heeft ze nog altijd niet gevonden. En pa weet al helemaal niet van z'n geestelijke gezond, die zit alleen maar achter de computer of naar de tv te staren. Henk her kent het van nabij: zelf dacht hij altijd dat het voldoende was om naar de kerk te gaan en een va der als ouderling te hebben. Maar nee, dat is niet voldoende. Je moet je volledig overgeven, en dat moet die jonge moeder ook doen en ze zal dan zien dat op al die vragen van haar kinde ren wel degelijk een antwoord is. Een gesoigneerde kalende snor in een vertrouwenwekkend blauw geruit colbert belichaamt als volgt een wervende spot: „Bent u een van die kieskeurige mensen die alleen maar kiezen voor het volmaakte? Dan wordt u nooit lid van de EO. Want die is niet volmaakt. Alleen, wat we proberen is het uitdragen van de volmaakte boodschap. „Zorg dat u erbij bent", roept vervolgens Wim de Knijff als een van de bekendste Neder landers uit de EO-stal. Om mis verstanden te voorkomen: De Knijff schnabbelt niet voor de marine, hij nodigt iedereen van harte uit om de Familiedag te bezoeken, die op 12 oktober in de Utrechtse Jaarbeurs wordt gehouden. Wonderen zijn trouwens de we reld niet uit. Vertel Feike ter Velde wat. Wie hem wel eens bezig heeft gezien in een van zijn praatprogramma's, weet dat er zelfs in de neteligste situ aties nog hoop op betere tijden is. Feike heeft al heel wat men sen uit de goot zien opkrabbe len. Ontsnappen aan de zelf kant van de maatschappij is wel degelijk mogelijk. Menige ex- dief heeft Feike reeds opge biecht dat-ie thans elke week diverse muntstuk ken in het collecte zakje stopt. Tal van lichtekooien getuig den in gesprek met Feike van een nieuw leven zonder zonden. Feike ver staat de kunst men sen te laten praten, simpel door telkens de vraag te stellen: „En toen, en toen?" En Feike hoort de belijdenis van zo'n be keerling aan met het begripvolle gezicht van de kapelaan die de biecht afneemt. In beeld een Belgisch Marok kaanse moslim, die niet alleen is bekeerd tot het christendom, hij zegt ook zijn criminele verle den te hebben afgelegd. Hij be zweert de binnenmuren van de gevangenis nooit meer van na bij te bekijken. Ter Velde hoort het allemaal verrukt aan. Een knul die zichzelf voor de camera neerzet als een moeilijk opvoedbare angsthaas blijkt er ook beduidend beter aan toe dan voorheen. „Anders had je ook niet in het programma 'God verandert mensen' gezeten", merkt Ter Velde gevat op. De angsthaas, die had gebroken met zijn ouders, die zijn toe vlucht had genomen tot het oc cultisme teneinde zich beter te kunnen verdedigen tegen de pesterijen van zijn klasgenoten, bevindt zich gelukkig ook weer op het rechte pad. „Al deze verhalen", aldus Feike ter Velde tot besluit, „zijn leven de voorbeelden van de realiteit dat God ons leven in Zijn han den neemt. Misschien bent u de dood nabij, zijn er problemen i: uw gezin. Wie u bent en waar u bent, bedenk dat Zijn handen altijd nabij zijn". En zo getuigt de Evangelische Omroep van zijn onwrikbare geloof om iedereen op zijn golf lengte te krijgen. Zelfs voor de rotste appel in de maatschappij is er uiteindelijk nog wel een plekje vrij in de Muzikale Fruit mand. Feike ter Vel de, het gewe ten van de EO: „En toen, en toen?" AR CHIEFFOTO CLOSE UP Cees van Oyen is Pipo-verleden te boven binnen het huwelijk. Van Oyen speelt daarin de schoonvader van de meppende echtgenoot. De film kreeg dit jaar op het internationale filmfes tival in New York goud. Verder speelt Van Oyen naast Olga Zuiderhoek een rol in de voorlich tingsfilm De Scharreltour. Deze korte film is een aanklacht tegen de bio-industrie en zal door de Dierenbescherming worden verspreid. Zanger/cabaretier/acteur Cees van Oyen werkte na zijn Pipo-periode voornamelijk buiten het zicht van de camera's. Maar het lijkt er nu op dat Van Oyen definitief het Pipo-juk van zich heeft afgeworpen, want dit najaar verschijnt hij weer op de buis. De commerciële omroep RTL 4 zendt dan de film Man slaat vrouw uit, over mishandeling

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 10