Buitenland Lenin 'afwezig' bij laatste riten Unie België waarschuwt voor escalatie geweld in Zaïre Georgië beperkt export naar rest Sovjetunie Cuba zet brandstof op bon Serviërs klaar voor verovering Osijek VN beginnen vandaag aan karwei Westelijke Sahara Vrijdag 6 september 1991 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JAN PREENEN Vertalingen: MARGREET HESLINGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: JAN KUNGE mted Press International (UPI). NIEUWSLIJN Treuhand-bestuurder fraudeerde Het voormalige bestuurslid van de Treuhandanstalt en ex-mi nister voor de lichte industrie in de oude DDR, Günther Halm. wordt verdacht van het verstrekken van geheime bedrijfsinfor matie aan investeerders. Volgens een woordvoerster van het mi nisterie van justitie is op zes plaatsen een inval gedaan om be wijzen te vergaren voor de vermeende, ongeoorloofde praktijken van Halm. De Treuhandanstalt houdt zich bezig met de privati sering en sanering van het voormalig Oostduitse bedrijfsleven. Krim wil bij de Oekraïne blijven De autonome Krim-republiek wil bij de Oekraïne blijven. De Opperste Sovjet van de Krim heeft dat gisteren op een bijzonde re zitting besloten. Tegelijkertijd verklaarden de afgevaardigden vast te houden aan de zelfstandigheid en ondeelbaarheid van de republiek. De afgelopen maanden weerklonk in de Krimrepu- bliek ook de eis voor aansluiting bij de Russische federatie. Thai Air: Schoonheid boven hersens Vliegtuigstewardessen moeten mooi zijn en geen hersens heb ben, aldus de baas van Thai International. „Intelligente vrouwen neigen ernaar er niet goed uit te zien", zei het hoofd van de Thaise luchtmacht en voorzitter van de nationale luchtvaart maatschappij, maarschalk Kaset Rojananil, die ook lid is van de militaire junta van Thailand. Volgens het Thaise dagblad Nation heeft hij opdracht gegeven om knappere meisjes aan te nemen. Gigantisch condoom op huis senator Aids-activisten hebben gisteren een bijna vijf meter groot na- maakcondoom op het huis geplaatst van de ultra-conservatieve Amerikaanse senator Jesse Helms in Washington. „Helms is do delijker dan een virus", zo viel op het condoom te lezen. Actie voerder Peter Staley vertelde dat het condoom met behulp van een generator in de tuin werd opgeblazen. Toen de politie bij het huis van de senator arriveerde liet men het voorbehoeds middel weer leeg lopen. Er is niemand gearresteerd. China staakt hulp aan Rode Khmer China staakt alle hulp aan de verzetsbeweging Rode Khmer in Cambodja. China voorzag in het merendeel van de wapens van de Rode Khmer. Eerder heeft China al verklaard de Rode Khmer geen militaire hulp meer te verlenen. Nu zei de minister: „Wij verlenen geen enkele vorm van steun meer aan de drie verzets bewegingen in Cambodja". Noriega's dochters Sandra en Thays woonden gisteren de eerste dag van het proces tegen de voormalige sterke man van Panama bij. fo to afp susan knowles Selectie jury voor proces Noriega Het proces tegen de van handel in drugs verdachte voormalige sterke man van Panama, generaal Noriega, is gisteren in Miami begonnen met het kiezen van de jury. De rechtbank heeft 300 kandiaten, van wie er twaalf in de jury komen en nog eens twaalf als reserve worden aangewezen. Men denkt dat het twee weken kan duren voordat de jury compleet is. Pas dan kan de aanklacht worden voorgelezen. Het vroegere hoofd van het leger van Pana ma wordt beschuldigd van drugshandel naar de Verenigde Sta ten. Hij kan tot maximaal 145 jaar gevangenisstraf worden ver oordeeld. België maakt zich steeds meer zorgen over de onrust in zijn vroegere kolonie Zaïre. Minister Eyskens (buitenlandse zaken) waarschuwde gisteren voor het snel afglijden van de toestand in Zaïre, zowel op sociaal, econo misch als op politiek gebied, als de beloofde democratische her vormingen niet doorgaan. Sinds maandag is het onrus tig in de hoofdstad Kinshasa na botsingen tussen ordetroepen en betogers, die demonstreer den tegen de sterk gestegen kosten van levensonderhoud. De kantoren van de oppositie partijen zouden zijn bestormd en geplunderd. Ook zouden er doden zijn gevallen. Vorig jaar beloofde president Mobutu, die de bui zag hangen Premier Walter Lini van Vanua tu is vandaag afgetreden nadat het parlement een motie van wantrouwen tegen hem had aangenomen. De motie had de steun van Lini's eigen Vanua'aku Partij. Lini, die premier was sinds Sobtsjak verrast Congres met voorstel voor herbegrafenis Het Congres van Afgevaardigden heeft gisterend in Mos kou, zij het met enige tegenzin, definitief een streep gezet onder de Unie van Socialistische Sovjet-Republieken (USSR) door in te stemmen met een voorstel om in de nabije toekomst een nieuwe 'Unie van Soevereine Sta ten' te vormen. Tevens stemde het Congres in met de vorming van een nieuwe regeerstructuur met een staats raad, een economische commissie voor de republieken en een voorlopig parlement. 1 STEVE CRAWSHAW THE INDEPENDENT Lenin, een verplicht aanwezig bij alle serieuze gebeurtenissen in de Sovjetunie, was uit de hal verwijderd, waarschijnlijk] lemaal niet stemden mis schien stonden zij in de gang te roken of schrokten zij boter hammen naar binnen in de kantine. De afgevaardigden let ten er met name op dat hun privileges niet helemaal verlo ren gingen: zij te stemde De Sovjetunie bestaat niet meer: 1682 voor de afgevaardigden stemden voor. foto ap opheffing van de USSR, kon men gemakkelijk de historische momenten missen. In het Congrespaleis in het Kremlin was de chaos gisteren duidelijker dan de ernst van de gebeurtenissen. Er werd zo vaak gestemd over alinea's, amende menten en moties dal de afge vaardigden permanent in de war leken. Nadat een motie het niet had gehaald bij een stemming, vroeg een vermoeid-klinkende president Michail Gorbatsjov: „Een vergissing, nietwaar?" „Ja! riepen de afgevaardigden te rug. „Goed, dan stemmen we opnieuw." En dat deden ze. De ze keer kwam het goede ant woord. Niettemin was president Gor batsjov een tsaar zonder kei zerrijk in zijn element, toen hij de procedures afwerkte met een bevelend „zet zijn micro foon af', „ik weiger iedereen het woord" en een keer zelfs dreigde de procedures stop te zetten als de afgevaardigden niet tot de vereise tweederde meerderheid zouden komen. De tweederde meerderheid werd gedeeltelijk gemist, omdat meer dan honderd mensen he- boris jurchenko ties. Zoals een koppig paard weigert, of te bang is, om over de hoogste hindernis te sprin gen, zo dook het Congres drie keer weg voor het zichzelf naar de vergetelheid stemde. Bij de vierde poging namen de afge vaardigden eindelijk de hinder nis. Blijkbaar verbaasd over wat ze hadden bereikt, applaudi- seerden zij voor zichzelf. Buiten in de gangen liepen de afge vaardigden rond, in de hoop dat iemand hen belangrijk genoeg zou vinden om te interviewen. Met name Anatoli Sobtsjak, de burgemeester van Leningrad (of Petersburg, zoals de modernere inwoners de stad noemen) en de nieuwe ster van de nieuwe democratie, was veelgevraagd en gaf televisie-interviews ter wijl hij op de roltrap stond. Het was Sobtsjak die voor het mooiste theaterspektakel zorg de, wat niets te maken had met de agenda zoals die oorspron kelijk was opgesteld. Nadat het personeel was bedankt voor „het voortreffelijke werk" dat ze voor het Congres hadden ver richt, en iedereen dacht dat de voorstelling voorbij was, stond hij plotseling op het spreekge stoelte met de suggestie dat „Vladimir Iljitsj Lenin, in over eenstemming met zijn wensen en de nationale en religieuze gebruiken" uit het mausoleum op het Rode Plein gehaald zou moeten worden en begraven zou moeten worden, als een ge woon sterfelijk wezen. De afgevaardigden leken met stomheid geslagen. Gorbatsjov zei niet of de verhuizing van Lenin een goed of een slecht idee was. Maar, als altijd de meester van het compromis, haalde hij hen over de zwarte piet toe te spelen aan de nieuwe versie van het parlement, die volgende maand bijeenkomt. Beneden hingen briefjes voor de afgevaardigden waar ze zich in het Kremlin moesten verza melen voor het maken van hun groepsfoto. Van een ding kon den ze zeker zijn: als ze gisteren i het Lenin-mausoleum kan spoedig e de foto's niet lieten maken, zou den ze waarschijnlijk niet nog een kans krijgen. Toen verdwenen degenen van buiten de stad naar de touris- tenbussen van Spoetnik die bui ten voor hen klaarstonden. RIP, Rust In Vrede, de Sovjetunie, na een lange ziekte. Geen bloe- De laatste vergadering van het Congres van Afgevaardigden van de Sovjetunie. Twee afgevaardigden proberen de aandacht te trekken van de voorzitter. foto afp vassili korniev Litouwen herziet rehabilitatie NEW YORK-VILNIUS AP Litouwen heeft gisteren gezegd dat ze de rehabilitatie van twee van oorlogsmisdaden beschul digde Litouwers opnieuw zal bekijken na protesten van het Simon Wiesenthal Centrum Li touwen heeft sinds 1988 onge veer 35.000 mensen gerehabili teerd die beschuldigd zijn van nazi-oorlogsmisdaden. Onder hen zijn 13 mensen die hebben bekend tussen 1941 en 1945, toen Litouwen was bezet door nazi-Duitsland, deel te hebben genomen aan massamoorden. Gisteren verzamelden zich voor de vierde achtereenvolgen de dag betogers bij het hoofd kwartier van de Nationale De mocratische Partij in de hoofd stad Tbilisi om het aftreden van president Gamsachoerdia en diens regering te eisen. De be togers eisten ook nieuwe verkie zingen. De voormalige Sovjet-minis ter Sjevardnadze (buitenlandse zaken), zelf een Georgiër, zei woensdag voor de televisie dat hij een gevaarlijke ontwikkeling in de republiek bespeurde. Gis teren sloeg Gamsachoerdia te rug met de mededeling dat hij Sjevardnadze als „een vijand van Georgië" beschouwde. De Georgische premier Goe- goesjvili heeft gisteren een ver bod ingesteld op de export van voedsel, industriële produkten, bouwmateriaal, hout en mine ralen. Deze goederen zijn elders in de Sovjetunie uiterst schaars. Het persbureau Tass meldde dat plaatselijke functionarissen vrezen dat de maatregel zal lei den tot tegenmaatregelen van andere republieken en dat Ge orgië daardoor problemen zal krijgen met de import van gas, olie, graan, melkprodukten en katoen. Georgië is van de im port van deze goederen sterk af hankelijk. MEXICO-MOSKOU het toen in tal van andere Afrikaan se landen de democratie wortel schoot, een meerpartijendemo- cratie. Om de noodzakelijke hervormingen te bespreken werd een Nationale Conferentie met oppositiegroeperingen ge organiseerd. Maar sinds de ope ningszitting begin augustus is het overleg ontaard in procedu reel getouwtrek. Volgens de op positie is dat de schuld van Mo butu. De relatie tussen België en Zaïre, dat in 1960 onafhankelijk werd, is sterk bekoeld nadat Brussel vorig jaar een scherpe veroordeling had uitgesproken naar aanleiding van ernstige rel len in Lubumbashi, de tweede stad van Zaïre. Een diep bele digde Mobutu nam toen sanc ties tegen België. Premier Vanuatu afgetreden Vanuatu in 1980 onafhankelijk werd, zal worden vervangen door de voormalige minister van buitenlandse zaken Donald Kalpokas. Vanuatu is een verzameling van 80 eilandjes ten oosten van Australië en viel onder de naam Nieuwe Hebriden tot 1980 on der Brits-Frans bestuur. Ondanks dat eerder, in het bij zijn van EG-gezant Henri Wy- naendts, een plaatselijk be stand was afgekondigd tussen lokale Kroatische autoriteiten en vertegenwoordigers federale leger van Joegoslavië zijn gisteravond bij Osijek de hoofdstad van Slavonië in Oost-Kroatië de gevechten weer hervat. BIUE-OSUEK DUSAN STOJANOVIC De stad, die ongeveer 150.000, merendeels Kroatische inwo ners telt, is vrijwel omsingeld door het federale leger en Servi sche rebellen. Al weken lang is hier het geluid van zware artille rie te horen. De Kroaten zeggen dat zowel legereenheden als de opstandelingen verantwoorde lijk zijn voor de artilleriebe schietingen, maar het leger on- kent erbij betrokken te zijn. „De slag zal bloedig zijn, maar Osijek zal spoedig van ons zijn", aldus Ilija Cesar, die dinsdag de aanval leidde op Bilje, een dorp op 7 kilometer ten noorden van Osijek. Bilje. door Kroaten be woond, maar nu in Servische handen, was het laatste Kroati sche bolwerk ten noorden van Osijek. Woensdag was Bilje ver laten: sommige huizen brand den nog, na gevechten waarbij dinsdag tenminste 17 mensen om het leven kwamen. Cesar zegt dat de aanval op Os ijek mogelijk begint met een in tensieve beschieting met mor tiergranaten om de Kroaten tot vluchten aan te zetten. .Als niet alle Kroaten weggaan, zullen we de stad binnen moeten trekken. En dat zal bloedig zijn", zo voegt hij er aan toe. Dinsdag maakte Pammer mel ding van nieuwe hevige bom bardementen op Osijek, dat 230 kilometer ten oosten van de Kroatische hoofdstad Zagreb ligt. Het was toen onduidelijk of de aanval een voorbode was van een groot offensief.Als Os ijek valt zal Slavonie ook van ons zijn", zei Cesar eerder. „Dat zal mijn laatste slag zijn", zo voegde hij er aan toe. Naar schatting 75 procent van de bevolking van Osijek is Kroatisch en de stad is een cen trum van Kroatisch nationalis me. Volgens lokale journalisten komen 30 van de 48 leden van het stichtingscomite van de re gerende Kroatische Democrati sche Unie van de Kroatische president Franjo Tudjman uit Osijek. Het is de belangrijkste plaats voor wie Slavonië, de noordoostelijke graanschuur van Kroatië, in zijn greep wil hebben. Het Kroatische persbureau HI- NA meldde gisteren dat de in woners van Osijek de voorgaan de nacht in schuilkelders had den doorgebracht. De mensen gingen niet naar hun werk, om dat ze een Serische aanval ver wachtten. Radoslav Zdjelarevic, het nieuwe hoofd van politie van de Baranja-regio, die zich ten noorden van Osijek tot de Hongaarse grens uitstrekt, zegt dat een grootscheepse aanval op Osijek nu op elk moment kan beginnen. De Baranja-regio werd dinsdag door Serviërs ver overd. •De Kroatische media zeggen dat de autoriteiten in Osijek. voor namelijk fervente Kroatische In Cuba gaat deze maand de brandstof voor huishoudelijk gebruik op de bon. Vorig jaar zijn al voedsel, kleding en ben zine op rantsoen gegaan. Dat gebeurde nadat de Sovjetunie haar hulp aan het land had ver minderd en een eind was geko men aan de handel met Oost- europese landen. De ontmanteling van het communisme heeft Cuba naar schatting 90 procent van zijn import gekost. President Castro heeft echter duidelijk gemaakt dat hij niet van plan is de com munistische koers van het land te wijzigen. De partijkrant Granma schreef vorige week: „Wat er ook gebeurt in de Sov jetunie, wij zullen niet afwijken van het door ons gekozen pad". Castro heeft de bevolking al proberen voor te bereiden op nog moeilijker tijden, nu de mogelijkheid niet ondenkbaar is dat de Sovjetunie alle leverin gen aan Cuba stopzet. Sovjet minister van buitenlandse za ken Boris Pankin zei gisteren dat het tijd is om de banden met Cuba opnieuw te bezien. Een Kroatische soldaat zoekt dekking voor het vuur van een Servische scherpschutter in het zwaar belaagde Osijek. foto epa peter northall nationalisten, zweren de stad „tot de laatste druppel bloed" te zullen verdedigen. In totaal zijn nu meer dan 300 mensen om gekomen bij de etnische strijd in Kroatië sinds deze republiek zich op 25 juni samen met het naburige Slovenie onafhankelijk verkaarde van Joegoslavië. aantal landen diep in de buidel heeft getast. Het is wat de VN betreft ook de laatste: heel Afri ka zal na dit referendum offi cieel gedekoloniseerd zijn. Het Polisario, de Westsaha- raanse bevrijdingsbeweging die zijn bases in Algerije heeft en een guerrilla-oorlog tegen Marokko heeft gevoerd, heeft beloofd het staakt-het-vuren in acht te nemen in „bevrijd" ge bied, ongeveer een vijfde van het grondgebied langs de gren zen van de buurlanden Mauri tanië en Algerije. Polisario is door 74 landen erkend als de wettige regering van de 'Saha- raanse Arabische Democrati sche Republiek. De Marokkaanse luchtmacht heeft in de afgelopen maand verscheidene bombardementen op Polisario-stellingen en West- saharaanse dorpen uitgevoerd, kennelijk in een poging om de positie in het land aan de voor avond van het referendum te versterken. Polisario en Marok ko zijn het nog oneens over het aantal Saharanen dat aan het referendum mag deelnemen. RABAT DPA-Rtr-ANP Vanavond moet in de Westelijke Sahara het bestand van kracht worden tussen Polisario en Marokko. Polisario strijdt sinds de Marokkaanse annexatie van de voormalige Spaanse kolonie in Noord-Afrika in 1975 voor onafhankelijkheid. Onder toe zicht van de Verenigde Naties wordt over enkele maanden een referendum gehouden waarin de inwoners van de woestijn- staat zich kunnen uitspreken over hun toekomst. Volgens de Marokkanen staat de uitkomst van die raadpleging alvast. De Westelijke Sahara zal bij Marok ko blijven. Gisteren zijn de eerste waar nemers, een groep van 50 Cana dese infanteristen, in de Sahara aangekomen. In totaal sturen dc VN 2800 man (burgers, mili tairen en politie-agenten) naar het gebied om toezicht te hou den op het bestand en het refe rendum. Het is met Namibia dat werd losgemaakt van Zuid- Afrika één van de duurste operaties uit de geschiedenis van de VN waarvoor een groot

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5