Binnenland 'Ambassade in Balticum is te duur' 'Dubbelfunctie te zwaar voor Kok' D66 bij de jeugd nu tweede partij PvdA-fractie bedolven onder spreekbeurten NS-claim tegen taxichauffeurs strategische stap PvdA-top haalt bakzeil in Alkmaar en Utrecht MRU2)ËR| Vrijdag 6 september 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART 'chef) PATRICK VAN DEN HURK MARGOT KLOMPMAKER SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: NIEUWSLIJN Prins Claus 65 jaar Prins Claus is vandaag 65 jaar geworden. De prins, die nog steeds wordt behandeld voor nieuwe depressieve klachten, viert zijn verjaardag in huiselij ke kring. Volgens de Rijksvoor lichtingsdienst hangt het van zijn herstel af of hij met zijn werkzaamheden zal doorgaan nu hij de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt. Claus is onder meer buitengewoon in specteur van ontwikkelingssa menwerking. •FOTO anp ar thur bastiaanse Kamer wil opheldering coke Suriname De Tweede Kamer wil opheldering over de cocaïnehandel in Su riname en de infiltratie van drugshandelaren in de Nederlandse overheid alvorens een openbaar debat te houden. De vaste ka mercommissies voor justitie en buitenlandse zaken hebben dat gisteren besloten. De Kamer wil eerst per brief op de hoogte worden gesteld en daarna een gesprek achter gesloten deuren met de ministers Van den Broek van buitenlandse zaken, Hirsch Ballin van justitie en Dales van binnenlandse zaken. Daarna wil de Kamer snel in het openbaar over de zaak praten. Milieufederatie tegen baggerstort De Zeeuwse Milieufederatie en de Stichting Natuur en Milieu willen dat de Raad van State een gedoogvergunning aan België voor de stort van verontreinigde baggerspecie in de Wester- schelde vernietigt. België baggert geregeld de vaargeul van de Westerschelde uit ten behoeve van de scheepvaart voor de ha vens, met name van Antwerpen. De vervuilde specie wordt bui ten de vaargeul in de Westerschelde teruggestort. Volgens de milieu-organisaties stelt de Belgische overheid te weinig in het werk om de waterkwaliteit te verbeteren. Belgische vertegen woordigers voerden aan dat er inmiddels maatregelen als het opleggen van heffingen aan bedrijven, zijn genomen waardoor de vervuiling moet afnemen. Resultaat daarvan is pas over circa 25 jaar te merken, vanwege het na-ijleffect van de vervuiling. Kans op aids na bloedtransfusie klein Het risico dat het aids-virus via een bloedtransfusie wordt over gedragen, is in Nederland bijzonder klein. Volgens secretaris Dudok de Wit van het college voor de bloedtransfusie is die kans kleiner dan één besmetting per jaar. Het aantal seropositieve donoren is de laatste jaren gedaald. Op een totaal van 742.000 bloeddonaties werden er in 1985 nog 15 besmette donoren gere gistreerd. Vorig jaar waren dat er 5 op 778.000 donaties. Homo seksuele mannen en spuitende drugsgebruikers, de voornaam ste risicogroepen, worden overigens niet als donor aangenomen. De Vries: Minister moet partijleider narekenen PvdA-leider Kok zit in zijn dub belfunctie als partijleider en als minister van financiën in een „absolute klemsituatie". „Als minister van financiën moet Kok voortdurend de partijleider van de PvdA narekenen. Als je consistent wilt zijn, worden de marges steeds smaller." De PvdA is als. partij in gevaarlijk vaarwater terechtgekomen, al dus minister De Vries van socia le zaken en werkgelegenheid in het jongste nummer van de CDA-krant. De Vries noemt de vereniging van die beide functies wel erg zwaar. Dat is te veel voor één man, aldus De Vries. Overigens houdt Koks combinatie van functies geen risico in voor ka binet en PvdA, denkt hij. De minister van sociale za ken, die zegt „blij te zijn met Kok als minister van financiën", hoopt dat de PvdA-achterban Kok niet in de steek zal laten. Evenals Kok woensdagavond in Etten-Leur, beklemtoont De Een beetje laat misschien, maar de PvdA-vertegenwoordigers in de Tweede Kamer trekken deze dagen massaal het land in om hun achterban te informeren over de achtergronden van het wao-besluit. Agenda's worden geschoond, het reguliere werk blijft liggen. PvdA-bewindslie- den en -kamerleden gaan dage lijks op pad om in café's en ver enigingszaaltjes de boodschap uit te leggen. Het aantal aanvragen voor spreekbeurten is zo groot dat de vaste spreekbeurtcoördinator van de fractie tijdelijk verster king heeft gekregen van een hulpkracht. Agenda's worden vergeleken, afspraken verzet en data geboekt. Regel is dat alle verzoeken worden gehono reerd. Gewesten krijgen een be windspersoon op bezoek, de af delingen moeten het doen met kamerleden of prominente par tij-functionarissen. Voor het congres op 28 september moe ten honderd verzoeken worden afgewerkt. Over de motieven achter het wel of niet aanvragen van een 'kamerspreker' is niets zinnigs te zeggen. De ene afdeling stelt alles in het werk om een promi nent woordvoerder op het podi um te krijgen, in een andere af deling lijkt de behoefte aan een nadere toelichting overbodig. Van den Broek in conflict met Kamer Minister van den Broek van buitenlandse zaken blijft weigeren een Nederlandse ambassade te vestigen in een van de drie Baltische staten. De Tweede Kamer slaagde er gisteren niet de minister om te praten. Van den Broek dreigt nu in conflict te komen met een meerderheid in de Kamer omdat een motie van Groen Links, WD en D66 voor een ambassade in elk geval wordt gesteund door de PvdA. Peuter Arnhem blijkt toch verdronken Minister Van den Broek van buitenlandse zaken wrijft zich vermoeid in de ogen bij het debat gisteren in de Kamer over de vestiging van een ambassade in een van de Baltische republieken, •foto anp ed oudenaarden Van den Broek trachtte de Ka mer ervan te overtuigen dat hij voor het opzetten van een am bassade in het Balticum dom weg geen geld meer heeft. Het zou betekenen dat elders zes consulaire vestigingen zouden moeten verdwijnen. En op extra geld van minister van financiën Kok hoeft hij niet te rekenen, zei hij. Daar komt nog bij dat Est land, Letland en Litouwen on derling zo verschillend zijn, dat één ambassade eigenlijk niet volstaat. Dan moet er een keuze gemaakt worden, wat wrevel bij de niet-uitverkoren staten tot gevolg kan hebben, zo argu menteerde de bewindsman. De fractiewoordvoerders verwier pen deze redenering. Hen is nog onlangs tijdens een parle mentair bezoek aan de Balti sche staten gebleken dat deze landen daar geen moeite mee zouden hebben. Van den Broek wil eigenlijk via de ambassade in Stockholm of Helsinki de belangen van Ne derland in de Baltische staten laten vertegenwoordigen. Hij zegde de Kamer wel toe bij de begrotingsbehandeling op dit onderwerp terug te zullen ko men. Geldproblemen zijn er voorts de oorzaak van dat Van den Broek vooralsnog geen ruimte ziet om de steun aan Oost-Eu- Vries dat een uitzonderingspo sitie voor de mensen die blij vend in de wao zitten onmoge lijk is. Volgens hem is er geen methode om de grens tussen "schrijnend' en 'niet-schrijnend' te trekken. Het CNV-voorstel om de wao weer geheel bij werkgevers en werknemers terug te leggen, wijst De Vries niet zonder meer van de hand. Wel waarschuwt hij er alvast voor dat de over heid verantwoordelijkheid blijft voor een basisvoorziening. Hij wil best op termijn spreken op een regeling als bij de aow en de pensioenen. „Maar men moet niet terugkomen bij de overheid als er iets mis gaat, zoals nu bij de wao." De Vries is niet te spreken over de houding van D66. „Blijkbaar zijn voor D66 de fei ten niet meer relevant. Precies een houding waardoor het pro bleem in de afgelopen jaren tot haar huidige omvang kon uit groeien. D66 kiest voor de ge makkelijke weg." De dochter van een van de Nederlandse waarnemers die in Kroatië toezicht moeten gaan houden op de overeengekomen wapenstilstand in de bur geroorlog aldaar, maakte gisteren vlak voor het vertrek nog snel een foto. Nederland stuurt vijf waarnemers en houdt er nog vijf achter de hand. Overigens werd er gisteren al weer gevochten in Joegoslavië. •foto anp»paul stolk ACHTERGROND UTRECHT THEO HAERKENS „Het is heel goed mogelijk dat de Neder landse Spoorwegen slechts schadevergoe ding eisen van de Haagse taxichauffeurs om hen de pas af te snijden bij verdere acties tegen de invoering van de treintaxi". Hoog leraar privaatrecht Grosheide aan de Uni versiteit Utrecht vermoedt dat NS eerder een strategisch dan een materieel belang nastreven „want als de rechter de vordering toewijst levert de incasso grote problemen op". De NS zeggen bij de acties van 5 augus tus, waarbij op het station in Utrecht spoor rails werden geblokkeerd, een schade te hebben geleden van tenminste een miljoen gulden als gevolg van vernielingen, gederf de inkomsten en organisatiekosten. De NS weigeren commentaar en volstaat met de opmerking dat de zaak grondig is bestu deerd. „We willen niet speculeren over wat er gaat gebeuren nadat de rechter zich over de zaak heeft gebogen. We moeten de uit spraak gewoon afwachten, want daama is er een nieuwe situatie". Hoewel Grosheide het niet denkbeeldig acht dat NS ook bij een toeweijzing van de claim uiteindelijk geen cent schadevergoe ding ontvangt, meent hij dat een uitspraak van de rechter voor de Nederlandse Spoor wegen toch van groot belang is. De symbo lische waarde van een veroordeling is niet gering. De rechter heeft dan vastgesteld dat de taxichauffeurs onrechtmatig hebben ge- Begin vorige maand trokken enige hon derden taxichauffeurs uit Den Haag naar het NS-hoofdkantoor in Utrecht om daar hun woede te uiten over de invoering van de treintaxi in hun stad. Ze blokkeer den het treinverkeer en richtten vernie lingen aan. De Nederlandse Spoorwegen laten het er niet bij zitten. Ze willen min stens een miljoen schadevergoeding voor de aangerichte schade en vertragin gen in het treinverkeer. Maar dat lijkt vooral een strategische stap. handeld. Zo n uitspraak maakt het betrekkelijk ge makkelijk nieuwe protestacties tegen de in voering van de treintaxi in de kiem te smo ren. „Als er weer eens zoiets dreigt, kan de directie met deze uitspraak naar de rechter hollen en een verbod vragen op zo n actie", aldus Grosheide. Volgens de hoogleraar gaat ook in juridi sche kwesties op dat gelijk hebben nog iets anders is dan gelijk krijgen. Gezien de om vang van de bedrijven en bedrijfjes zal het niet gemakkelijk zijn door de rechter opge legde schadevergoedingen daadwerkelijk te De NS heeft niet alleen de Haagse taxi centrale HTMC, de Samenwerkende Haag se Taxiondernemers SHTO en de Vereni ging Taxibelangen Nederland VTN ge daagd, maar ook een aantal individuele chauffeurs, wier identiteit NS niet wil prijs geven. Grosheide vindt dat een verstandige aanpak. Hij trekt een vergelijking met het aanpakken van krakers die als groep in een kraakpand wonen: „Je kunt niet de hele groep dagvaarden, want het is niet meer dan een verzameling individuen die alle maal eigen verweer hebben". Overigens is het de bedoeling dal te veranderen bij de herziening van het Nieuw Burgerlijk Wet boek. Het aanspreken van individuele wets overtreders heeft juridisch als voordeel dat een enkeling aansprakelijk kan worden ge steld voor de volledige schade. Dat gebeur de ook al na de spraakmakende bezetting van het Maagdenhuis aan het eind van de jaren zestig. „Als er honderd man zijn be- ziggeweest. ben je niet verplicht ze allemaal voor de rechter te dagen". Grosheide beves tigt dat rechtsongelijkheid die hieruit voort vloeit, niet altijd te voorkomen is. De kans dat 'de grootste raddraaier' ontsnapt omdat men zijn naam niet kent, is immers niet denkbeeldig. Praktisch gezien levert het aansprakelijk stellen van enkele individuen niet zoveel op omdat enkelingen zeker niet in staat zijn forse schades te vergoeden. „En met de onderlinge solidariteit is het in die gevallen doorgaans beroerd gesteld, dus dat levert niets op". ropa substantieel te verhogen, waarop onder meer Groen Links. D66 en WD aandrongen. De minister wilde slechts toe zeggen dat hij wil bepleiten het programma uit te breiden tot de Baltische staten. Maar dat bete kent dan wel dat de spoeling voor iedereen dunner wordt, zo waarschuwde hij. De driejarige Arnhemse peuter die op 22 augustus dood werd aangetroffen in het Arnhemse Park Presikhaaf, blijkt niet te zijn vermoord. Het meisje is spelenderwijs te water geraakt en verdronken. Dat blijkt uit getuigenverkla ringen van een 13-jarig meisje en een 10-jarige jongen. Zij speelden op 20 augustus met het meisje in het park, toen het meisje in het water belandde. De twee raakten in paniek, maar hebben diverse reddings pogingen genomen. Die liepen op niets uit. Uiteindelijk dek ten ze de plaats van verdrin king toe met takken. Het recherchebijstandsteam Gelderland heeft de twee pas gisteren kunnen achterhalen. De kinderen hadden het ver haal al die tijd voor zich ge houden. De politie hield reke ning met een misdrijf, juist omdat de vindplaats met tak ken was bedekt. Gelukkig gezinsleven nog steeds belangrijkst achttien verschillende onder- werpen als relaties, politieke opvattingen, financiën, media, sport en mode. Sikkema noemt het opvallend dat de technische beroepen ondanks campagnes als 'kies exact' totaal niet in trek zijn. Op de vraag wat jongeren later willen worden, staat een baan in het onderwijs op de eerste plaats. „Knelpunt op de arbeidsmarkt van de toekomst wordt het vervullen van de technische beroepen", voor spelt Sikkema. Voor de jeugd staat een ge lukkig gezinsleven voor meer dan de helft op de eerste plaats. Op de vraag wat ze belangrijk vinden in het leven staan verder 'klaar staan voor anderen' (27 procent), kinderen (26), trou wen (21) en nieuwe dingen meemaken (21) hoog geno teerd. Geld verdienen (19 pro cent) en carrière maken (17) zijn wat uit de gratie. Politiek gezien is er sprake van een aardverschuiving onder jongeren. Sprak vier jaar gele den nog maar 8 procent van de jeugd tot 24 jaar een voorkeur uit voor D66, nu kiest 22 pro cent voor de Democraten. Na het CDA (25 procent) is daar mee D66 de op één na grootste partij voor de jeugd, zo blijkt uit het onderzoek 'longeren '91' van het bureau Inter/View. De PvdA is gezakt van 29 naar 18 procent. Volgens onderzoeker Sikkema zijn jongeren niet zozeer geïnte resseerd in politieke thema's, als wel in de personen. Onder werpen als de wao spreken hen totaal niet aan. Meer dan de helft zegt totaal geen interesse voor de politiek te hebben. Voor het rapport werden 3000 jongeren in vierhonderd ge meenten ondervraagd over 'Er is geen hond meer die ons gelooft De PvdA Noord-Holland-Noord heeft gisteravond geen spaan heel gelaten van de kabinets plannen rond wao en koppe ling. Ondanks de aanwezigheid van staatssecretaris Ter Veld verwierp het gewest de plannen als onaanvaardbaar. De sociaal democraten in het gewest Utrecht spraken zich gisteren eveneens tegen de voorstellen uit. In scherpe bewoordingen le verden afgevaardigden van Noordhollandse afdelingen kri tiek. Het afdelingsbestuur en de gemeentraadsfractie uit Stede- broec lieten weten op te stap pen als het kabinet de omstre den plannen doorzet. Andere afgevaardigden lieten weten een kabinetscrisis te verkiezen boven deze „schandelijke in breuk op de sociale zekerheid Oproepen van Ter Veld, staatssecretaris Kosto van justi tie en diens echtgenote om de kabinetsplannen niet zonder nadere toelichting en interne discussie te verwerpen, vonden geen gehoor. Met grote meer derheid spraken de PvdA'crs in een tweede motie uit dat de dis cussie op het partijcongres van 28 september „een inhoudelijk debat over de gesloten compro missen in het kabinet moet zijn". Ook in Utrecht werden de plannen verworpen. Toen ka merlid Van Gelder daar op merkte dat de PvdA met het re geerakkoord van de leden man daat heeft gekregen om het pro bleem van de wao aan te pak ken, barstten de leden los. „Dat was toch geen mandaat om op deze verschrikkelijke manier in te grijpen in de sociale verzeke ringswetten. Er is nu wanhoop, ellende en onbegrip. Veel men sen hadden hun hoop op de PvdA gevestigd. Nu ligt de zaak in puin", reageerde een aanwe zige. Een ander „Alles wat in het kabinet tot nu toe is gedaan, is ten koste gegaan van groepen waar wij altijd voor zijn opgeko men. En wat doen we nu: we gaan wild om ons heen slaan. Er is geen hond meer die ons ge looft". Wie de Penang fauteuil in zijn inferieur opneemt, kiest voor een stukje rustgevende sfeer Dankzij de uitgekiende vorm en de fraaie kussens is deze stoel uitermate geschikt om even in weg Ie dromen Naar het Verre Oosten bijvoorbeeld Gemaakt van degelijk naturel pitriet En dat voor slechts 780,- RATTAN FURNITURE Hartenstraat 21-25 Amsterdam Telefoon 020-6231180 Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS).

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3