91/'92 Parktheater: volwaardig programma T Solo en a capella in Muzenhof Leiderdorp Kubussen, memoires en 'Oude bekenden' in LAK HT Het Alphense Parktheater deinst er ook dit seizoen niet voor terug in de programmering veel try-outs te stoppen. Zo kan het publiek in een vroeg stadium kennis maken met nieuwe voorstellingen, podiumkunst waar soms nog aan te schaven valt, maar die alleszins de moeite van het bekijken waard is. ALPHEN ANNEMIEK el daarbij op de beroemde 'tien tjesvoorstellingen' waarbij de di- M rectie tijdens het seizoen opmer kelijke produkties de kans geeft, de premiè re van de introductievoorstelling '2 dance 2 gether' door Danskem, een paar voorpre mières en een groot aantal succesvolle pro dukties uit het vorig seizoen en het Parkthe ater bewijst weer eens dat het publiek voor een goede voorstelling niet per se naar de grote steden hoeft. Om met de try-outs te beginnen: Annet Nieuwenhuijzen, Marjon Brandsma en Net tie Blanken komen op 21 september met 'Mevrouw Klein' een spannende, psycholo gische thriller over een moeder-dochter-re- latie. Cabaret-groep Purper heeft zo langzamer hand het patent op close-harmony zingen, gecombineerd met rake teksten. Ian-Simon Minkema heeft de groep inmiddels weer verlaten en is opgevolgd door Hans van der Woude. '...En dat is negen' heet hun nieuwe programma dat ze op 27 en 28 september in Alphen uitproberen. Bavo Galema doet op 4 oktober 'Iets met een kist'. Galema, jarenlang de ene helft van het duo 'Frisse Jongens' gaat nu solo. Studio Peer maakt met 'De Terugreis' een nieuwe stap in zijn artistieke ontwikkeling. In deze solo-voorstelling, net als de vorige produktie 'Mozart' gericht op volwassen publiek, worden acteren en poppenspel ge ïntegreerd. Op 14 en 15 november. Mary Dresselhuys en John Kraaykamp staan in de regie van Shireen Strooker (voor een interview met haar zie elders in deze bijlage) in 'Hoog Tijd', een stuk over de strijd van twee oudere mensen die ieder te genover de ander de eigen persoonlijkheid, humor en intellectuele kennis willen be houden. De voorpremière in het Alphense Parktheater is op 1 december. 'Wie plukt mij?' vraagt Paul de Leeuw zich af in een programma dat zich concentreert op het getal 30. De eigenzinnige cabaretier wordt - u raadt het 5 - 30. Op 17 en 18 janari. 'Vriend aan huis' is een stuk dat over vriendschap gaat en hoe die kan verwate ren. Met onder anderen John Leddy, Simo- ne Rooskens en Ben Hulsman. Op 28 janu- 'Schuld en boete' het indrukwekkende re laas van Dostojewski over de moordenaar Raskolnikow, roept de vraag op wat er met het individu gebeurt als hij de tien geboden niet naleeft. Het stuk is al tientallen malen in evenzovele bezettingen opgevoerd, maar blijft boeien. Johanna Bilska heeft de regie over de uitvoering met onder anderen Paul Cammermans, Hidde Maas en Bernard Droog, die op 12 oktober in het Parktheater te zien is. Het seizoen in Het Parktheater wordt afge sloten met de musical Viktor/Viktoria' met Donald Jones, Gerrie van der Klei en Hugo Metsers. De werkloze Viktoria neemt de shows over van de travestiet Viktor. Nie mand weet dat achter de als vrouw verklede man weer een vrouw schuilgaat. Dit leidt tot komische en soms pijnlijke situaties. Op 9 mei dansen en zingen vooral Gerrie van der Klei en Donald Jones de sterren van de hemel. Donald Jones, Gerrie van der Klei en Hugo Metsers in 'Viktor'Viktoria'. foto kors van bennekom Bavo Galama bijt met 'Iets met een kist' op 14 september het spits af van het theaterseizoen in de Leiderdorpse Muzenhof. Galama's eerste solo 'De vrije val van Victor Thieu' mag op uitstekende reacties bogen. ry M ijn nieuwe programma is door M z'n simpelheid en eenvoud ont- roerend: de overleden toneel meester schopt met zijn verschijning de voorstelling van Galama nogal in de war, want hij wil zijn eigen podium-ambities re aliseren. Eveneens solo gaat Bram Vermeulen, ooit de helft van 'Neerlands Hoop' in Toeters en Bellen' (op 25 april). Oud en nieuw naast elkaar in dit programma waarmee Vermeu len zijn zilveren jubileum als theaterdier viert. Dus: 25 jaar zingen, van 'Neerlands Hoop' via 'de Neefjes' tot en met 'Vriend en Vijand'. Bert Visscher, eveneens een bekend solist, sluit het seizoen af met 'Don Chaót en de foute architect'. Visschers voorstellingen staan bekend om hun chaos, maar in deze is een rustpunt aangebracht: een twee-zits- bank. De voorstelling is op 23 mei en sluit het seizoen af. Behalve aan 'solisten' geeft de Muzenhof ook veel ruimte aan (a capella) zang: 'The shooting party' met Master of hounds tour' komt op 16 november met een programma dat doet denken aan de Westcoast-sound uit de jaren zeventig. Spetterende en wee moedige muziek, gelardeerd met veel ko misch venijn. Montezuma's Revenge komt met The third act' op 18 januari op net Leiderdorpse podi um en 'heren op zicht' wisselt in 'Zicht op heren 2' fraaie close harmony en romantiek af met krengerige botheid. Dat gebeurt op 15 februari. LIEFHEBBERS1 'Memoires van een zak' is de titel van het programma waarmee acteur Hans Dagelet zichzelf ter gelegenheid van zijn 25-jarig toneeljubileum tracteert. archieffoto anp Behalve de dans- en balletvoorstellingen waarover op pagina 5 van deze theaterbijlage meer, biedt het LAK-theater het komende seizoen weer een flink aantal theatervoorstellingen. Na de bijzondere en goed bezochte produktie 'Orestes', waarmee het seizoen afgelopen dinsdag werd geopend, ztdlen de bezoekers van het LAK weer een aantal getrouwen ontmoeten: Toneelgroep Amsterdam, Fact, toneelgroep Caroussel, Het Concern, Mug met de Gouden Tand, De Trust en Feike Bosma die met zijn poppentheater dit seizoen 'Lorca' op de planken brengt LEIDEN ANNEMIEK RUYGROK heatergroep Cirkel is een groep rond de beeldend kunstenaar èn theatermaker Frans Malschaert. Hij is geobsedeerd door kubussen en vertelt zijn publiek aan de hand van die kubussen verhalen die een boeiende theatervoorstel ling opleveren en allemaal zijn terug te voe ren tot de moeilijk bereikbare liefde. Half oktober brengt hij de kindervoorstelling 'Goud' en op zaterdagavond 26 èn zondag middag 27 oktober komt hij met de familie voorstelling 'Lot' naar het LAK. Een groep van wie eveneens veel wordt ver wacht is 'Suer Nuver', een 'prettig eigenwij ze' mimegroep die bewegjngstheatervoor- stellingen brengt. Geen zwijgzame toestan den, maar een afwisselend programma dat avondvullend is. verwacht: eind januari. 'Memoires van een zak' is de titel van het programma waarmee acteur Hans Dagelet zichzelf ter gelegenheid van zijn 25-jarig to neeljubileum fêteert. Op 19 en 20 februari staat hij met dit solo-toneel in het LAK. Theater van het Oosten maakt dit jaar een feuilleton, gebaseerd op teksten van Neder landse schrijvers. In het LAK wordt dit feuilleton (van Marion Bloem, Marijke Hö- weler, Willem van Toorn en Thomas Ver- bogt) uitgevoerd op 5 februari, 11 maart, 15 april en 15 mei. De Belgische groep 'Dito, dito' stelt met 'Moeders' het probleem van de volwassen kinderen die niet onder de prangende aan dacht van 'moeders' kunnen uitkomen aan de kaak. Op een heel grappige fnanier met een theedoek-décor en in Ideding van thee doeken. Op 3 en 4 april. In samenwerking met het Studium generale van de Leidse universiteit haalt het LAK de voorstelling 'Einstein meets Bohr' op 8 april naar Leiden. Deze wetenschappers ruziën over Einsteins relativiteitstheorie op een manier die ook 'gewoon' theaterpubliek be grijpt- Theatergroep Carver sluit met de veel ge roemde produktie 'Café Lehmitz' het LAK- seizoen af. Hoewel: Roland Helmer van het LAK doet er nog wat geheimzinnig over, maar „We zijn bezig met een eigen opera- produktie. Maar we moeten het nog even aankijken of dat uiteindelijk de slotmanifes tatie van het LAK wordt". Dit jaar viert het Leids Operette en instrumentaal Mu ziekgezelschap Crescendo haar 40-jarig bestaan, een gebeurte nis die niet onopgemerkt voor bij zal gaan, zo verzekeren tweede voorzitter Tonnie Mul der en secretaris Joep Boef van de vereniging. Crescendo staat in de Leidse re gio al lang bekend als het enige operettegezelschap dat ieder jaar een volledige operette op de planken brengt. Dit stellen de twee met nadnik: .Andere gezelschappen doen wel Ween- se melodieën en dat soort za ken, maar wij brengen een vol ledige operette." Het verschijnsel operette wekt nogal wat misverstanden op. Het genre is bij veel mensen onbekend en dus ook gauw on bemind. De heer Boef: „Het is een luchtig en komisch gebeu ren en het eindigt, in tegenstel ling tot opera, altijd goed en verrassend!" Het gezelschap telt momenteel ongeveer 23 leden, maar voor sommige produkties worden gastsolisten gevraagd. Dit jaar is dat overigens niet het geval. Mulder: ,Alle rollen van de operette Die Lustige Witwevan Franz Lehar, die wij in novem ber gaan uitvoeren, worden ge speeld en gezongen door onze eigen leden." De leden van het operettegezel schap vinden het geen pro bleem dat zij een jaar moeten repeteren voor een stuk, dat maar twee keer wordt opge voerd. „Meerdere produkties per jaar, dat zou niet te doen zijn, vooral financieel niet," weet Boef. „Het is nu al heel moeilijk, we moeten soms be zuinigen op een tientje. Geluk kig krijgen we subsidie van de gemeente en daarvoor zijn wij heel dankbaar." Over het niveau van de uitvoe ring zijn de leden over het alge meen best tevreden. „Natuur lijk mankeert er soms soms heus wel iets aan, maar we zor gen er altijd voor dat de decors, de kostuums en de pruiken perfect in orde zijn. Verder moet je roeien met de riemen die je hebt. Het niveau wordt ook hoog gehouden door de di rigent Joop van Eek, die „echt de puntjes op de i zet" aldus Tonnie Mulder. Heel anders dan zijn voorganger Wim van Strien, die niet zo precies was, maar die met zijn enthousias me de vereniging wel groot heeft gemaakt. De regie wordt verzorgd door Ab Barmentlo, „een echte toneelman hè, hij bepaalt precies waar je moet staan." Na afloop van de twee voorstel lingen volgt ieder jaar steevast het bal in de Stadsgehoorzaal. „Dat hoort echt bij Crescendo. Vorig jaar was het een geweldi ge uitsmijter, doordat wij een ensemble hadden met leden van K&G erin." WILFRED SIMONS

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 35