'Funny Girl' wordt splinternieuw Programma Noordwijk verder uitgebreid Theaters regio timmeren aan de weg „Een onmogelijke verhouding," zegt Van der Gragt. „Hij is zijn persoonlijkheid kwijt, omdat hij door het gokken heeft geleerd zijn emoties te verbergen. Hij laat daarom niet merken dat hij zich naast de gevierde Fanny ook wil bewijzen. Dat is de ware re den waarom hij bij vot rbeeld een casino wi) beginnen. Hij is dus geen doorsnee mooie man die op Fanny's geld uit is." 'Funny Girl' speelt in de jaren dertig, maar de muziek, waaronder de beroemde song 'People' is van later datum en werd voor deze produktie voorzien van arrangemen ten die passen bij de jaren negentig. „Het gekke is dat de musical tien jaar geleden ouderwets zou zijn geweest. Gedateerd. Maar als je hem nu ziet in de moderne aan pak, is hij helemaal van deze tijd." Als nieuw Maar er zijn meer redenen waarom 'Funny Girl' er weer uitziet als nieuw. De show heeft al jarenlang niet meer op het repertoi re gestaan, zodat voor de Nederlandse pro duktie geen decors en kostuums van eerde re voorstellingen konden worden overgeno men. „Alle ontwerpen zijn dus splinter nieuw, want er zijn contractueel geen voor schriften voor de manier waarop de show moet worden gebracht, zoals bijvoorbeeld wel bij 'Les Misérables' het geval is. Daar door kon de muziek opnieuw worden gear rangeerd en brengt regisseur Chet Walker er nieuwe balletten in, die ongetwijfeld veel zullen hebben van diens artistieke erflater, de grote Bob Fosse." Hoewel Van der Gragt in de eerste plaats acteur is, vindt hij dat zingen daar gewoon bij hoort „Ik heb het altijd graag gedaan. Als kind al zong ik operettes, een heerlijke vorm van muziektheater die me nog steeds niet los laat. Ik heb zelfs diverse amateurge zelschappen geregisseerd, zoals 'Odeon' in Alkmaar en 'Thalia' in Middenmeer. Musi cals zie jr nog weinig bij amateurs, maar dat komt vel." Na de toneelschool ging hij werken bij het Instituut voor Onderzoek van het Neder lands Theater. „Een soort workshop, een in spirerende tijd. Je bent dan nog jong en durft van alles. Je leert je grenzen kennen en hoeft niet bang te zijn om bij een fout voor gek te staan. Je leert dat je op je colle ga's en de regisseur kunt vertrouwen. Dat is belangrijk voor later, want hoe ouder je bent, hoe aantrekkelijker, maar ook hoe in gewikkelder het vak wordt." Later speelde hij modem theater bij toneel groep Studio onder leiding van Kees van Iersel. Maar ook was hij diverse seizoenen verbonden aan het Volkstoneel van Beppie Nooy, onder meer in de nieuwe Nederland se stukken die daar werden gemaakt. „Het is nog altijd jammer dat die lijn wegens subsidieproblemen niet kon worden voort gezet." Van der Gragt was daar dus al gewend om een seizoen lang dezelfde rol te spelen. Dat kan gevaarlijk zijn, maar hij ziet toch altijd weer voldoende nieuwe invalshoeken voor zijn rol. „Natuurlijk is er wel eens een avond dat het minder gaat. Zeker als je tweehonderd voorstellingen speelt. Maar een Simone Kleinsma bijvoorbeeld, met wie ik ook de hotelkamer-scène in 'Sweet Cha rity' speelde, is een zeer inspirerende colle ga. Bovendien is geen enkele avond hetzelf de. Aan de andere kant blijft het gewoon werken. De mensen betalen een duur kaart je en moeten dan ook waar voor hun geld krijgen." „Natuurlijk kunnen er altijd spanningen optreden als ie zo lang met een ploeg op trekt. Maar daarvoor hebben we in Erika Kuit een geweldige manager, die meteen ingrijpt als er ook maar een greintje span ning is. Zo'n voorstelling blijft teamwork, van de kleinste tot de grootste rol." Gedrag „Je slaapt met zo'n rol. En als je op straat loopt, zie je voortdurend mensen dingen doen waarvan ik me dein onbewust afvraag: zou ik daar iets mee kunnen? Allerlei gedrag vertaal je in een rol. Nick Amstein is inte ressant om te spelen. En de rol wordt nog boeiender nu ik weet dat hij later eindigde als een eenzame schlemielige beroepsgok ker op een bovenkamertje in een achter buurt. De vraag is dan: had hij het noodlot toen al in zich? Dat neem je allemaal in een rol mee." In feite is het thema van zo'n musical dun. Een grote show, gebaseerd op een liefdesaf faire. Maar het is juist de kunst van de schrijvers om met zo weinig mogelijk woor den en andere middelen toch een pakkend verhaal neer te zetten. Van der Gragt be aamt dat: „Theater moet in principe direct zijn. Je moet alles wat je hoort en ziet meteen kunnen begrijpen, want je kunt niet even terugbladeren ais bij een boek Wat dat betreft liggen amusement en serieus ac teren echt niet ver van elkaar af." Te zien in de Leidse Schouwburg op 18, 19, 21, 22 en 23 oktober. Dat de (soms kleine) theaters in de regio wel degelijk fors aan de weg timmeren, valt op te ma ken uit het aanbod dat bijvoorbeeld het Wassenaarse Theater Warenar biedt: een try-out van !Een mens...genaamd Heijer- mans' en 'De wijze kater' van Herman Heijermans, waarover op de eerste pagina van deze bijlage een uitgebreid verhaal, zijn 1 hier op respectievelijk 7 november en 16 december te zien. Maar ook de voorstelling van Danskem '2 dance 2 gether' reist hier op 1 februari naar toe. Het klassieke 'Schuld en boete' van Dostojewski komt op 16 no vember in Warenar, te lachen valt er met 'This is me', want dat is 'pleziertoneel' met Joop Doderer (18 januari) en met Piet Bam- bergen in 'Joost mag het weten' (24 okto ber). Purper komt met zijn programma 'En dat is negen' op 29 maart en Anne Wil Blan- kers (Haarlems Toneel) sluit op 2 mei het seizoen af met 'De Troefkaart'. Voor kinde ren is er onder meer 'Babar', een muziek theatervoorstelling voor kinderen vanaf 7 jaar (11 januari). Katwijk Liz Snoyink, Kiki Classen, Johnny Kraay- kamp jr. en Hans Comelissen spelen 'Sten nis met Dennis' waarvan de try-out op 26 oktober in Tripodia is. Het nieuwe solopro gramma van Bert Visscher 'Don Chaöt en de foute architect' is hier op 30 november te zien. Ook Purper komt met zijn nieuwe programma naar Tripodia en wel op 18 ja nuari. Van cabaret valt ook te genieten in 'Cabarestafette' door Vincent Bijlo, het duo Verreck en Pleijsier en Zindroom, die be kend staan als jonge, ambitieuze cabaret makers. Op 22 februari. Voor kinderen valt er onder meer te genieten van 'Flip de won- derkip' (poppentheater jojo op 25 septem ber in het K O-gebouw), 'het gele Paardje' door theater Popject (op 29 januari ook bij K O) en 'het verhaal van Graaf Mobbe- kont' door Wim Akkermans op 19 februari in Tripodia. Noordwijkerhout In Noordwijkerhouts ontmoetingscentrum De Schelft tenslotte wordt het seizoen vol gende week zaterdag geopend met De Beri ni's in 'Het naadje van de kous'. Verder o.a. op het programma: Drs. P. (25 oktober), Bert Klunder met de cabaretvoorstelling Visch en fruit' (17 januari), Jules Deelder met 'Deelder draait door' 20 maart) en Bert Visscher met zijn 'Don Chaöt en de foute architect' (1 mei). Voor wie er van houdt treedt ook hier Piet Bambergen met zijn ge zelschap op in 'Joost mag het weten' (15 november). Stef Bos (met zijn lied 'Papa' winnaar van de Zilveren Harp en de Edison) komt op 1 februari ook andere liederen ten gehore brengen en voor de kinderen is er op 19 oktober het Tele Kindertheater in 'Dat mag in de krant*. LIEFHEBBERS Tijdens het Katwijkse straatfestival deze zomer deed Mimiek's Theater ook van zich zien en horen. FOTO DICK HOCEWONINC De trap in het achterafstraatje bij de Wethou der Ouwehandstraat leidt naar een heus theatertje: bar, repetitielokaal, decor-op- slagplaats. De vlag met 'Mimiek's Theater' wijst er nog eens ten overvloede op dat de Katwijkse amateurto neelvereniging hier gehuisvest is. Zo'n zestig leden telt Mimiek's Theater, dat overigens 12 jaar geleden is voortgekomen uit een wijkvereniging. „Maar in '84 zijn we als zelfstandige theatervereniging verder gegaan. Na wat omzwervingen zijn we hier te rechtgekomen. Geld hadden we niet. Ja, we hadden wat gespaard om met z'n allen een keer uit eten te gaan. Dat hebben we besteed aan decors, requisieten en kos tuums. En zo zijn we gaan draaien," aldus voorzitter Harry de Reus en secretaris Henriëtte Bertram. Inmiddels bestaat de vereniging uit vier groepen: één die zich louter op eenakters richt, een jeugdafdeling, een afdeling voor volwassenen die zich op avondvul lende stukken toelegt en een experimentele groep die zo pas met een eigen cabaret is begonnen. De 'liefheb bers' verzorgen ook straattheater en poppenkastvoor stellingen. „Waar het ons om gaat," aldus een bevlogen De Reus, „is om van het stoffige imago van het amateurtoneel af te komen. We zijn beslist geen vereniging - en daarin zijn we trouwens niet de enige - die net het niveau van tussen de schuifdeuren te boven is. We richten ons op perfectie, het moet professioneel zijn wat wij brengen. Daarom organiseren we ook toneelcursussen voor aan komende leden, we hebben onze eigen grimeurs opge leid en we geven in samenwerking met het Zuidhoi- lands Centrum voor Amateurtoneel regielessen." Ook de keuze van de stukken mag er rijn: in de loop der jaren werden de Ayckbourn-produkties 'Slippers' en 'Bedkwartet', de komedie van Woody Allen Play it again Sam' en de Christie-thriller 'Moord in de Pasto rie' op de planken gebracht. 'Hooikoorts' van Neil Si mon staat nu op de rol. De repetities zijn in volle gang en op 1 november is de première in Tripodia, gevolgd door een tweede voorstelling de dag ema. „Het gaat er ons niet om zoveel mogelijk uitkopen te bemachtigen. Natuurlijk, we spelen wel eens voor ver enigingen, maar we hebben liever dat die naar Tripodia komen. Onze decors zijn vaak zo groot, dat we ze in kleine zaaltjes niet kunnen uitzetten. Dan zou je in een half decor moeten spelen en dat gaat ten koste van de kwaliteit." Waar 'Mimiek's Theater' naar streeft is om Tripodia niet twee, maar vijf of zes avonden per produktie vol te krijgen. De Reus: „Als je bedenkt dat 1 a 2 procent van de bevolking wel eens een amateurvoorstelling bezoekt, dan is er in Katwijk een potentie van 2.000 bezoekers per produktie aanwezig." Overigens is de theatervereniging niet van zins zich aan het 'theaterseizoen' te houden. De éénakter 'De IJs- brecht', een parodie op onder meer de 'Gijsbrecht' wordt gewoon doorgespeeld. „Je ziet het aan de musi cal 'Les Misérables'. Die heeft de hele zomer door volle zalen getrokken. En in Engeland lopen alle produkties ook gewoon door. Het is gewoon onzin om er een paar maanden mee te stoppen." De speelfilm 'Funny girl' uit 1968 moet iedereen nu maar gauw vergeten. „Typisch een produkt van de jaren zestig," vindt acteur/zanger Hans van der Gragt. Want de musical, waarin hij naast Simone Kleinsma een hoofdrol speelt, is helemaal van deze tijd. In de nieuwe aanpak is zelfs van de oorspronkelijke, nog oudere theaterversie van 'Funny Girl', waarop de film met Barbara Streisand was gebaseerd, weinig meer te herkennen. „We spelen de show met veel meer vaart. En als je ziet hoe de decorwisselingen worden uitgevoerd... Ik geloof dat de musical er bijna filmisch zal uitzien." „Simone Kleinsma, met wie ik ook de hotelkamer-scène in 'Sweet Charity' speelde, is een zeer inspirerende collega". Hans van der.Gragt speelt de mannelijke hoofdrol in 'Funny Girl'. foto jan winkels De musical vertelt over Fanny Brice, een simpel revue-meisje, dat in de jaren dertig de ster werd van de befaamde Newyorkse Ziegfried Follies en die later een groot comédienne zou worden. Het verhaal laat zien hoe Fan ny na veel tegenslag doorbreekt en Nicky Amstein leert kennen. Hij is verslaafd aan gokken, maar niettemin durft ze het aan met hem een toekomst op te bouwen. Cultureel Centrum De Rank is het komend seizoen het middelpunt van 20 voorstellingen en concerten. De Stichting K O Noordwijk heeft haar programma, gezien de groeiende belangstelling, dit jaar uitgebreid. NOORDWIJK» Jenny Zacharievia uit Bulgarije zal als eerste op 27 oktober een meester- concert verzorgen, verder volgen vijf concerten, waaronder een door het Gu- ameri Trio (23 februari). Hetty Heyting gaat in 'Een groot misverstand' op 28 november het toneel van De Rank op, terwijl Tom Oosterhuis in 'De grote doorbraak van Charlie de Boer' het publiek op 14 decem ber met een tamelijk ongewone theater vorm laat kennismaken. Is het een one man-musical of de meest moderne vorm van theater die je bedenken kunt? 'Charlie de Boer' speelt zich af tegen een decor van 20 televisietoestellen, een wereld waarvan Charlie zelf onderdeel wordt. Behalve Tom Oosterhuis verlenen aan dit programma Hans Hoes, Donald Jones, Carol van Her wijnen en Ivo Niehe hun medewerking. Robert Paul, Marjol Flore en Harrie Jekkers treden in de categorie 'cabaret' op in Noordwijk en liefhebbers van jazz kunnen op 16 november terecht, wanneer The Ha gue Jazz-Quartet optreedt. Ook The Deep River Quartet, Flairck en Pia Beck zullen in Noordwijk van zich doen horen. Voor kinderen treedt Theater Pluisje met 'De T zit in m'n kopje' op 11 januari op. Hetty Heyting schreef de jeugdmusical 'Hoe verzin je het' waarmee Jeugdkomedie 'Am sterdam op 7 februari naar Noordwijk komt. H

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 33