«mi'9|/'92 Dans in al zijn variaties qcdè^^ Unieke danspresentatie in Alphens Parktheater Terugblik en nieuw in LAK-theater Liefhebbers van volksdansen krijgen op 21 september in de Leidse Schouwburg de kans een bijzondere, veelzijdige voorstelling van het Folkloristisch Danstheater bij te wonen: 'Dansend langs de Zijderoute'. De Zijderoute was van 100 v.C. tot 1400 n.C. de 15.000 km lange weg waarlangs Chinese zijde naar Europa werd vervoerd. De weg voerde langs Mongolië, Tibet, de Gobi-woestijn, de bergruggen van Pamir, de zuidelijke Sovjet-republieken, Turkmenistan, Perzië en Armenië. MAARTEN BAANDERS Artistiek leider Ferdinand van Al- tena heeft door deze gebieden gereisd en uniek dansmateriaal verzameld voor deze voorstelling: een fraaie afwisseling van groepsdansen en knappe solo-nummers, van verstilde bewegingen tot krijgslustige steppedansen en extatische hoogtepunten. De kostuums van authentie ke stoffen en de vele attributen maken de voorstelling compleet. Op 15 oktober voert het Scapino Ballet drie choreografieën uit. Nils Christe, artistiek lei der van Scapino, maakte 'Before Nightfall' op muziek van de Tsjechische componist Martinu. In 1985 ging dit stuk bij het ballet van de Parijse Opera zeer succesvol in pre mière. Van Kirsten Debrock wordt een nieuw ballet op muziek van Sjostakovitsj gedanst. Het derde programma-onderdeel heet 'Rameau', een eigentijdse bewegings compositie van Ed Wubbe in een strak to neelbeeld van Pamela Homoet en op mu ziek van de achttiende-eeuwse hofcompo- nist Rameau. Een zeer uniek gebeuren op 5 november is de voorstelling 'Derives' van de Franse Compagnie Philippe Genty, die internatio naal hoge ogen gooide. 'Derives' is een soort magisch theater, een surrealistische reis door het onderbewuste, waarin allerlei theaterdisciplines magistraal gecombineerd zijn: vijf mensen treden met grote perfectie op als acteur, danser en acrobaat in een bij zondere belichting en aankleding. De mu ziek, die puur Frans klinkt, maar ook associ aties oproept met Philip Glass en Kraftwerk, is speciaal voor deze voorstelling gecompo neerd door René Aubry. Op 4 december brengt Introdans de kinder voorstelling Pippi Langkous. Pippi viert haar verjaardag en maakt een wereldreis in een luchtballon, maar als ze weer thuis is, De Leidse Schouwburg moet er heel wat opgeruimd worden. De voorstelling is voor kinderen van 5 t/m 10 jaar. ook geschikt als ze nog maar weinig met dans in aanraking zijn geweest. 'Beeldhouwende' bewegingstaal Gewaagd, eniergiek, unisex, vernieuwend, hansworsterig, lastig, komisch: al deze woorden zijn van toepassing op Dendy Dance uit New York, dat al eerder spectacu laire optredens in Nederland had en op 16 januari met een nieuwe voorstelling in de Schouwburg komt. Mark Dendy en zijn drie jonge dansers combineren een atletische techniek met grote concentratie. Klassiek- academische patronen zijn er nog wel, maar de nadruk ligt op samengebalde li chaamskracht in een 'beeldhouwende' be wegingstaal. Na het dynamische programma 'Inside Out', vorig jaar in het LAKtheater, komt Djazzex Modem Jazz Dance Company op 11 februari in de Schouwburg met een nieuwe produktie, waarvan de titel nog niet bekend is. Dit Nederlandse gezelschap is internationaal toonaangevend. Diverse choreografen zorgen regelmatig voor nieu we artistieke impulsen. De dansers werken al lang samen en zijn opvallend soepel op elkaar ingespeeld. De Rotterdamse Dansgroep komt dit jaar opnieuw met werk van Ton Simons en Amanda Miller, die ieder een eigen stijl ont wikkelden op basis van de principes van Merce Cunningham en allebei een Ameri kaanse achtergrond hebben. Simons' dans stuk 'Grace' op een mis van Mozart kreeg de Nederlandse Choreografieprijs 1990. De sierlijke, soepele bewegingen die we van hem gewend zijn, komen ongetwijfeld terug in zijn nieuwe produktie, die nu nog in de maak is. Amanda Millers 'Brief maaJcte vo rig jaar grote indruk door de vloeiende, sub tiele bewegingen en een groot ruimtege voel. Over haar nieuwe produktie is nog niets bekend, maar we mogen er veel van verwachten. Het Groningse dansgezelschap Reflex komt dit seizoen twee keer in Leiden, waarvan één keer in de Schouwburg, op 7 april. Op dit moment is het programma nog niet be kend. Het veelzijdige repertoire van dit ge zelschap omvat dansante en theatrale wer ken. Artistiek leidster Patrizia Tuerlings wil dit seizoen ook plaats inruimen voor film- -elementen. Een compleet ballet met klassieke allure maar toch een moderne vormgeving is 'The Dream King' van Introdans, op 5 mei. Het is het historische verhaal van de bizarre ko ning Ludwig II van Beieren, die liever in een sprookjeswereld leefde dan regeerde. Hij raakte in extase van opera en verafgoodde Wagner. Ludwig was een dromer, vrouwe lijk verfijnd, maar ook heel sterk. Toen in 1870 de Frans-Duitse oorlog uitbrak, trok Ludwig zich nog meer terug in eenzaam heid en excentriciteit. De voorstelling dringt diep door in het zieleleven van de zonder linge vorst. Een rijke keuze aan muziek van beroemde componisten begeleidt de zeven tien scènes. Een unieke première beleeft het Alphense Parktheater op donderdag 12 september: dan zal de Dansgroep Danskern, voorafgaande aan de landelijke première op 14 september eveneens in het Parktheater, een introductievoorstelling geven van het programma '2 Dance 2 gether'. Choreograaf en danser Adriaan Kans, die Danskern in 1980 oprichtte, zal dit programma, waarin hij Maureen Krumeich als danspartner heeft, als het ware uit elkaar rafelen. ALPHEN ANNEMIEK RUYGROK Op deze manier krijgt de toe schouwer een idee van de ma nier waarop een dansvoorstel ling ontstaat. Kans vertelt welke ideeën aan de voorstelling ten grondslag lagen, iets over dans en choreografieën in het alge meen, hij geeft een toelichting op zijn mu ziekkeuze en aan de hand van gedanste fragmenten legt hij de techniek uit. De dansers laten ook zien hoe (stukken van) de voorstelling er in eerste opzet uitza gen, ze leggen uit waarom dat niet werkte en tonen vervolgens hoe het uiteindelijk is geworden. "Een makkelijke manier voor de toeschouwer om in het programma te stap pen", aldus zakelijk leider René Zuiderveld. De voorstellingen komen tot stand in sa menwerking met het Alphense Parktheater dat een speciaal combinatiepakket heeft sa mengesteld: wie naar de introductievoor stelling op 12 september gaat kan tegen ge- Truus Bronkhorst danst met haar leermeester Max Dooijes in 'Branco'. FOTO BOB VAN DANTZIC reduceerd tarief naar de voorpremière op 13 of de landelijke première op 14 septem ber gaan. Na 14 september gaat Danskern met het programma op toemee door het land. Parallel aan de voorstelling is in het Parktheater sinds 2 september een over zichtstentoonstelling ingericht met foto's over de geschiedenis van Danskern. Na de oprichting in 1980 worden produkties van eigen hand gedanst: 'Wintering', 'Een ge meubileerde kamer', 'Renga' en 'Landschap met reiziger'. Van 1985 tot 1988 produceert en danst Adriaan Kans werk van onder anderen Do- ris Humphrey, José Limón, Sophie Maslow, May O'Donnell', Eleo Pomare, Anna Soko- low, de 'klassieken' van de moderne dans. Na 'Zigurat' is '2 Dance 2 gether' het twee de duettenprogramma van deze kleine dansgroep, met eigen choreografiën van Adriaan Kans. De eerste twee dansvoorstellingen in het LAKtheater staan in het teken van de terugblik. Op 20 en 21 september komt Truus Bronkhorst, die de laatste jaren een interessante ontwikkeling heeft doorgemaakt. In haar voorstellingen stelde ze zich aanvankelijk uitdagend op tegenover het publiek, soms zelfs op het recalci trante af. Ze was daarbij extreem gericht op het effect dat haar bewegingen en thema's op de toeschouwers zouden hebben, maar later werden haar voorstellingen persoonlij ker, meer doorleefd, en liet ze duidelijk de emotionele drijfveren van haar kunst zien. De voorstelling 'Goud' was de kroon op deze ontwikkeling. Met de nieuwe produk tie 'Branco' zet ze nu een stap terug naar het allereerste begin van haar carrière. Voor deze voorstelling heeft ze haar vroegere leermeester, het inmiddels 72-jarige dansfe- nomeen Max Dooijes, uitgenodigd met haar op te treden. Met hem bouwt ze op nieuw op wat ze van hem geleerd heeft: de essentie van de dans. Ook van dansgroep Krisztina de Chatel is het interessant de ontwikkelingsgang nog eens te zien, die voorafgegaan is aan de hoogst karakteristieke topprodukties 'Dua lis' en 'Sequence'. Krisztina de Chatel be gon met minimal dance. Geleidelijk steeg ze boven de radicale principes van deze stroming uit en gebruikte ze als basis voor choreografieën met een persoonlijk, emo tioneel thema en een dansidioom met weliswaar strakke lijnen, waarbij het ene patroon door verschuiving uit het andere voortkomt, maar tevens een afwisseling en een soepelheid die de afstand tot het pu bliek verkleinen. Deze artistieke groei is nog eens te zien in twee reprises, op 11 en 12 oktober 'Typhoon' (een dansstuk waarin windmachines de bewegingen van de groep eindeloos lijken te dirigeren) en op 15 en 16 november 'Change'. Hoog niveau Op 18 en 19 oktober komt Reflex, de Gro ningse dansgroep die zich sinds enkele ja ren op hoog niveau verdienstelijk maakt voor de consolidering van de moderne dans door al bestaande choreografieën uit bin nen- en buitenland opnieuw uit te voeren èn door jonge choreografen opdrachten te geven. Deze keer zijn dat er zeven, van wie de dansstukken verenigd worden door een constante enscènering. Thematiek en mu ziek wisselen echter per choreografie. De choreografen zijn: Thomas Lankau, Mar- celo Evelin, Charles Comeille, Itzik Galili, Lionel Hoche en Glenn van der Hoff. De Rotterdamse Dansgroep brengt dit sei zoen twee programma's in het LAKtheater met choreografen van naam. Het eerste programma (23 en 24 oktober) bevat werk van Shusaku Takeuchi, Kathy Gosschalk en Rick Kam. Takeuchi, vorig jaar in de Schouwburg met 'Matrix', waarin erotische verlangens indringend vorm kregen in een scherpe bewegingstaal, maakt nu 'Colours', waarin emotionele associaties met kleuren het uitgangspunt zijn. In het werk van Kathy Gosschalk staan con flict en aantrekking tussen man en vrouw centraal en vormt deze keer de paringsdans zoals die in de natuur voorkomt, de directe inspiratiebron. Het tweede programma (13 en 14 december) bestaat uit een choreogra fie van de Amerikaan Mark Haim, een nieuw gezicht bij de Rotterdamse Dans groep, voorheen artistiek leider van Com- pania de Danca de Lisboa in Portugal. Anouk van Dijk is al langer werkzaam bij de Rotterdamse Dansgroep, waar zij sinds en kele jaren bezig is haar choreografische ta lenten te ontplooien. 'La Fortersse' Coup d'Amour is een jonge dansgroep, die al met de eerste produktie 'Natieven' (1989) van choreograaf Feri de Geus de finale van het Internationale Choreografen Concours in Groningen bereikte. De nieuwe produk tie van De Geus heet 'La Forteresse', waarin zes dansers samenwerken met de compo nist/muzikant Stephan van Campenhout. Op basis van denkbeelden van de Franse ci neast Godard wordt gezocht naar het trans parante en informele in de dans. 'La Forte resse' is te zien op 6 en 7 november. Ook het LAKtheater heeft dit jaar (op 24 no vember) een dansvoorstelling voor kinde ren (vanaf 8 jaar): danstheater Arena met 'Dagdromen', een geestig verhaal over wat er gebeurt als dagdromen niet alleen maar in de hoofden van de mensen blijven zitten. Uiteindelijk blijkt dat het toch maar beter is 'Dèg!' tegen je dromen te zeggen en weer het gewone, dagelijkse leven in te gaan. To neel en dans gaan in deze voorstelling soe pel in elkaar over en vullen elkaar aan. Are na speelt in op de primaire en intensieve manier waarop kinderen de taal van het li chaam beleven. Een bijzondere voorstelling belooft te wor den: 'Trap 5' van Stichting Dansproduktie, op 6 en 7 december in het LAKtheater. Op het programma staan vier premières, nl. twee nieuwe choreografieën op twee nieu we muziekstukken. Het eerste deel is 'De Trap', een offerritueel geïnspireerd op het Egyptische dodenboek, van Bianca van Dil len, op muziek van Louis Andriessen, vol gens Van Dillen 'een componist die in beel den denkt'. Dit is de eerste choreografie van Van Dillen met een verhalende inslag. Na de pauze volgt '5 games - without losers' van Matthew Hawkins op muziek van Roel van Oosten. Hawkins heeft zowel een klas sieke achtergrond bij het Royal Ballet in Londen als ervaring met moderne dans door training bij Merce Cunningham. Hel dere bewegingen kenmerken zijn choreo grafieën. l ussen het werk van Van Dillen en dat van Hawkins bestaat een groot contrast, maar de dansers brengen op geraffineerde wijze een balans tussen de beide onderde len van de voorstelling tot stand. Op 16 april komt Dansvoorziening van het Zuiden RAZ in het LAKtheater met 'Reis', een vierluik van Hans Tuerlings naar de ro man 'Reis naar het einde van de nacht' van Céline. Het ritmische, melodieuze, primaire en rauwe taalgebruik van Céline werkt door in de manier waarop Tuerlings met dans omgaat. Ook het thema, de hallucinerende weergave van een wereld in verval, inspi reerde Tuerlings. Toch gaat het hem niet om de weergave van het verhaal. Hij geeft de emotionele lijn in dans weer. LIEFHEBBERS Het Zoeterwoudse Café Landzicht biedt zo op het eerste gezicht de aanblik van een ge moedelijke uitspanning. Maar vanaf 9 okto ber, op de woensdagavonden, gaan de tafels en stoelen er aan de kant en davert deze bruine kroeg onder de rock and rolldansen van het Rockin' Syndicate. Kees Loos, Willy Atsma, Rob Vervoren, Ingrid Koek en mana ger Albert Holthuis zijn de drijvende krachten achter deze swingende danscursus. Een vaste kern van het Rockin' Syndicate verzorgt optredens in het land. Loos en Atsma zijn op een Europareis; de rest van 'the gang' wil wel een nummertje weggeven. Nooit geweten dat er in het rock and rolldansen een Duitse en een Franse stijl bestonden. Bij de Duitse stijl wordt de dame in de heupzwaai genomen, bij de Fran se gebeurt dat niet. Het Rockin' Syndicate geeft rock and roll-lessen Franse stijl. Rob Vervoren: „Er is geen enkel boek waarin staat hoe je rock and roll moeten le ren dansen. Kees Loos en WUly Atsma zijn hiermee be gonnen en die dansten Franse stijl. En dat hebben ze in hun lessen voortgezet Ik was eerst ook gewoon cursist, maar ziLnu in de organisatie. We zijn klein begonnen, maar er komt steeds meer belangstelling. We geven twee blokken van tien lessen in een jaar. Na dat jaar dansen onze cursisten de vonken uit de tegels. Rock and rollen geeft mij persoonlijk een enorme kick. Als ik 'Great Balls of Fire' van Jerry Lee Lewis hoor, krijg ik de kriebels in mijn bloed. Van House of zo hou ik totaal niet. Dat doet iedereen al. Nee, ik heb een speciale band met die jaren vijftig. Toen sloeg de vlam in de pan. De rest is maar namaak." Albert Holthuis leidt het zakelijk gedeelte van het Rockin' Syndicate. Daarnaast verzorgt hij optredens in het land voor een vaste kern van dansers. „We worden de laatste tijd veel gevraagd. Dan gaan we daar met z'n allen naar toe in een ouwe Buick, de jongens met punt schoenen aan, gekleed in een nauwe spijkerbroek en een overhemd met rode bretels. De meisjes met een suikerspin en petticoat aan. Je ziet dan dat veertigers bijna niet stil kunnen blijven staan en gaan meedoen. Het spettert echt hoor, dat optreden van ons. Ik kan er zelf geen hout van, heb geen maatgevoel, maar ik vind het een genot om ernaar te kijken. En we krijgen steeds meer cursisten. We zouden graag nog eens een eigen 'Stafleden' van het Rockin' Syndicate. Van links naar rechts: Albert Holthuis, Ingrid Koek en Rob Vervoren. FOTO JAN HOLVAST ruimte hebben, een leegstaand gebouw of zo. Want Ca fé Landzicht is natuurlijk oergezellig, maar het wordt te klein." Ingrid Koek is iemand van de vaste kern. „Ik ben ver slaafd aan die wekelijkse dansavonden. Ie leert op deze cursus je lichaam beheersen. Vooral hoe je je krachten moet verdelen, zodat je niet al na het eerste nummer naar adem staat te happen. Rock and rollen haalt mij uit de dagelijkse sleur. Ik denk dat dat ook zo gewerkt heeft in de jaren vijftig. Een kleine groep mensen wou tegengas geven in die grauwe en treurige tijd, eruit bre ken. Als je zo n nummer neemt als 'Jailhouse rock' - dat is bijna symbolisch. Met hun wilde dansen en felle kleuren was de rock and roll ineens een enorme oppep per voor de jeugd. Ook nu nog. Ik moet zeggen dat net toch telkens weer een show-off is, als ie staat te rock and rollen. Er verandert iets in je hoofd. Het chagrijn is ineens weg. Nee, heerlijk hoor, zo'n optreden. Je haar in een suikerspin en een gesteven petticoat aan en dan maar tekeer gaan. Wist je trouwens dat zo'n petticoat enorm kriebelt." CEESVANHOORE

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 31