Feiten De ster van de derde man rijst Armeniërs laten zich door 'die Turken' niet verjagen m mm Kroonprins Philip 'een droevig geval' Vrijdag 6 september 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS PATRICK VAN DEN HURK HANS JACOBS MARGOT KLOMPMAKER Vertalingen: MARGREET HESLINGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: HENK GEIST JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN 2 TOM JANSSEN EN MENINGEN Anatoli Sobtsjak balanceert tussen Jeltsin en Gorbatsjov Terwijl Michail Gorbatsjov en Bo- ris Jeltsin strijden om de restanten van de Sovjetunie, rijst de ster van een derde man: Anatoli Sobtsjak, de burgemeester van Leningrad. Gorbatsjov looft hem in zijn toe spraken. Jeltsin gebruikt Sobtsjak om de gemoederen te sussen wan neer hij weer eens al te boude uit spraken heeft gedaan. En de Sov jetunie rekent op hem bij het in goede banen leiden van de nieuwe structuren, die haastig in elkaar worden gezet om het rijk bijeen te houden. LENINGRAD THE INDEPENDENT Ook vóór de coup werd Sobtsjak al be wonderd. Hij stond bekend om zijn poli tieke scherpte en zijn openlijke oppositie tegen de oude garde, met name tegen de almachtige geheime dienst KGB. Als af gevaardigde in het parlement was hij de eerste politicus die met zijn knappe ver schijning en welbespraaktheid tijdens parlementszittingen het nieuwe medium televisie ten volle uitbuitte. Sobtsjak is jurist. Voor zijn verkiezing tot volksafgevaardigde was hij professor. Hij heeft verscheidene boeken en talloze ar tikelen geschreven over zijn favoriete on derwerpen: burgerrecht, economisch recht, en de rechtskundige aspecten van kostenberekening. Via deze publikaties werd hij een graag geziene gast in het buitenlandse lezingencircuit., Desintegratie Sobtsjak is nooit lang lid geweest van de Communistische Partij. In 1988 trad hij tot de partij toe, om er twee jaar later op sensationele wijze weer uit te stappen. Hij beschuldigde de partij ervan totaal niet in staat te zijn „het land een daad werkelijk programma te bieden voor de overgang naar een nieuwe maatschap pij". De desintegratie van de Corrimunisti- sche Partij na de mislukte coup tegen Gorbatsjov biedt Sobtsjak nieuwe kan sen. Momenteel vervult hij een unieke functie als bemiddelaar tussen Gor- batsjov én Jeltsin. En nu de Sovjet-rege ring bezig is met de ontwikkeling van een nieuwe federale machtsstructuur met de vijftien republieken, is voor Sobtsjak als rechtskundige een belangrij ke rol weggelegd. Siberië De 53-jarige Sobtsjak werd geboren in een arm gezin in het stadje Chita in Si berië, waarheen de plegers van de anti- tsaristische opstand van december 1825 (de 'dekabristen') werden verbannen. Hij deed het goed op school en verdiende een plaats aan de rechtenfaculteit van de gerenommeerde Universiteit van Le ningrad. Toen werd een juridische oplei ding nog als een minderwaardige tweede keus beschouwd en bood een inge nieurstitel de beste kansen op een suc- Anatoli Sobtsjak (rechts) en zijn Moskouse collega Popov spelen een belangrijke rol bij de herstructurering v cesvolle carrière. Nadat hij was afgestu deerd, werkte hij als advocaat in de dui zend kilometer ten oosten van Moskou tweede man achter Gorbatsjov) kortom, een radicale realist". Hij heeft beschuldigde „van de waarheid af te wij- onderdak gevonden bij de ede ken" over zijn eigen rol en de rol v ihet gelegen regio Stavropol, waar de plaatse- Politburo (het machtscentrum van de lijke communistische partij werd geleid door een toen nog onbekende Michail Gorbatsjov. Later keerde Sobtsjak terug naar Le ningrad om zijn doctoraal in het econo misch recht te behalen. Hij werd be noemd tot hoofd van de rechtenfaculteit partij) bij de beslissing (in april 1989) troepen te sturen naar de Georgische hoofdstad Tbilisi om een nationalisti sche demonstratie de kop in te drukken. Dit waren harde woorden voor een nieuwkomer aan het adres van oudge dienden. Sobtsjaks breuk met de partij i de Universiteit van Leningrad en be- vorig jaar bracht hem op een koers die gon boeken en artikelen te schrijven. De rechtenfaculteit stelde hem kandidaat voor het eerste Congres van Afgevaardi- gen in 1989. Sobtsjak sprak zich uit voor economische veranderingen en wetsher- vormingen en won prQmpt een zetel die voorheen altijd naar arbeiders was ge gaan. .Zijn toespraken, waarin hij de weinig doortastende houding van de regering bekritiseerde, waren een inslaand suc ces. Dankzij zijn juridische training baande hij zich gemakkelijk een weg door de ondoorzichtige parlementaire procedures. Hij werd evenmin afgeremd door bindingen aan de partij. Daarnaast regelrecht indruiste tegen Gorbatsjovs overtuiging dat de partij van binnen uit kon worden hervormd. Gorbatsjov en Sobtsjak leken uit elkaar te drijven. Hervormingen Bij de gemeenteraadsverkiezingen van begin vorig jaar kregen de hervormers een meerderheid in Lensovjet, de ge meenteraad van Leningrad. Sobtsjak werd gekozen tot burgemeester. Hij kon- houden. In digde Sobtsjak allerlei radicale hervor- strijd zou Sobtsjak mingen aan zoals vrije handelszones, het tematief kunnen gebruik van militaire fabrieken voc gerdoelen en nauwe economische bleek hij het buitengewoon goed te doen menwerking met de Baltische staten i mocratische beweging, die er ondanks haar grote diversiteit in is geslaagd onder het leiderschap van Boris Jeltsin een ver enigd front te vormen. Maar hoewel Sobtsjak zich tijdens de Russische presi dentsverkiezingen achter Jeltsin schaar de, heeft hij altijd de nodige afstand be waard. Onlangs zei hij in een interview dat Jeltsin voor nu de juiste man was hij was robuust genoeg was om de klap pen van de communisten en de KGB op te vangen maar niet noodzakelijker wijs voor de toekomst. Sobtsjak bena- drukte.dat hij geen lid was van Jeltsins team. Gorbatsjov heeft Sobtsjak een plaats aangeboden in zijn vernieuwde nationa le veiligheidsraad. Deze invloedrijke functie zou een goede springplank kun nen zijn voor een hogere functie als er ooit presidentsverkiezingen worden ge- dergelijke verkiezings- aantrekkelijk al en voor wie Gor batsjov niet meer vertrouwt en Jeltsin te onvoorspelbaar vindt voor het hoogste ambt. op de televisie. een 'Baltische Gemeenschappelijke Sobtsjaks zelfvertrouwen groeide. Steeds Markt'. Volgens critici bleef het vooma- vaker deed hij uitspraken die Gorbatsjov melijk bij woorden, veel te ver gingen. Zo hield hij een tirade Sobtsjak noemt zichzelf „een gematigd waarin hij Jegor Ligatsjov (de voormalige politicus met radicale opvattingen, brus5el hans de bruun correspondent „Hij kan het niet, hé. Een droe vig geval. Waarom? Hij loopt als een hondje mee, handjes schudden. Dat is het niet, hé? Dat kan iedereen." Het oordeel was vernietigend. Philip, de be oogde volgende Koning der Bel gen, is een kneusje. Het kwam vooral hard aan om dat het de woorden waren van een man die vele jaren vertrou weling van de huidige vorst was. Herman Liebaers is zelfs 'ere- hofmaarschalk'. En dat soort mensen pleegt te zwijgen over wat zich achter de paleismuren afspeelt. Maar in een interview met de linkse krant De Morgen zei ex- hofdignitaris Liebaers"wat de Belgen al lang weten: de 31-jari ge Philip van Saksen-Coburg- Gotha is volstrekt ongeschikt om te zijner, tijd zijn oom Bou- dewijn op te volgen. Politici haastten zich de voor bije dagen om de kroonprins te gen de kritiek van Liebaers in bescherming te nemen. Vice- premier Willy Claes, de socialis tische minister van economi sche zaken, vindt dat de ere- hofmaarschalk veel te hard oor deelt. „Ik vind dit oneerlijk. Je moet meer vertrouwen hebben in de jeugd en jongeren de kans geven school te lopen, met val len en opstaan", zei Claes, ook al zo'n vertrouweling van het hof. Maar het probleem is dat Philip nooit valt. Hij doet niets. Handjes schudden, lintjes door knippen, zoals Liebaers dat noemt. En dat is alles. Nee, dan heeft de 72-jarige hofmaar schalk veel meer vertrouwen in Philips twee jaar jopgere zus As- trid. „De enige met wie wat aan te vangen valt." Geruchten Kort geleden leek er nog geen vuiltje aan de lucht. Vorig jaar vierde Boudewijn zijn zestigste verjaardag en dit jaar zat hij 40 jaar op de Belgische troon. Niets leek erop te wijzen dat hij daar snel afstand van zou gaan doen. Zelfs zijn vreemde esca pade van vorig jaar, toen hij weigerde om de nieuwe abor tuswet te tekenen waarna de regering hem twee dagen van zijn taken onthief is hem al lang vergeven. Boudewijn zou nog jaren Koning der Belgen kunnen zijn. Maar twee weken geleden werd hij plots in een ziekenhuis op genomen met prostaatkanker. De artsen denken er tijdig bij te zijn geweest en Boudewijn heeft het ziekenhuis inmiddels gene zen verlaten, maar toch begon de geruchtenmachine te draai en. Boudewijns aftreden zou wel eens dichterbij kunnen zijn dan men had gedacht. En daar door kwam Philip in de aan dacht. Overigens is Philip niet officieel kroonprins. Dat is zijn vader, Boudewijns broer Albert, aange zien de koning zelf geen kinde- Een prent uit het familie-album: Bij de zilveren bruiloft (in 1985) van koning Boudewijn (aan het hoofd van de tafel) en koningin Fabiola (rechts naast haar man) was ook de brave Philip (naast tante) present. Verder op de foto prinses Nora van Lichtenstein (naast Philip), prinses Margareta met de kleine Marie Anuntiata op schoot, prins Albert en zijn echtgenote prinses Paola. archieffoto anp ren heeft. Maar er bestaat een afspraak dat Albert van de troon zal afzien. En Philip gaat voor zijn jongere broer Laurent (28), een in Amerika studerende flie refluiter. Op 8 maart, de dag van de vrouw, besloot de Belgische re gering de wet te veranderen, zo dat voortaan ook vrouwen de troon zouden kunnen bestijgen. Volgens Liebaers is men daar wegens Philips zwakte toe over gegaan. Prinses Astrid, die is ge trouwd met aartshertog Lorenz van Oostenrijk en drie kinder tjes heeft, zou veel geschikter voor deze taak zijn dan haar ou- deré broer. Philip is een schuchtere, wat houterige jongeman. Met een meisje heeft nog nooit iemand hem gezien, hoewel in de sen satie-bladen al heel wat Europe se prinsessen aan hem zijn ge koppeld. Volgens Liebaers kan alleen een huwelijk met een goede, sterke vrouw hem 'red den'. Hij geeft als voorbeeld de Zweedse koning Karl-Gustav, ook geen sterke figuur, die op leefde na zijn huwelijk met de Duitse stewardess Sylvia. Over het leven van 'de vorsten' en hun familie lekte tot nog toe bijna nooit iets uit. Het geheim van (het paleis van) 'Laken' is veel beter bewaard dan dat van Soestdijk of Huis ten Bosch. En nu heeft Liebaers openlijk uit de school geklapt. In het opzienbarende interview onthult hij dat koningin Fabio- lia onder invloed staat van de omstreden, aarts-conservatieve katholieke organisatie Opus Dei en dat de vorstin van Spaanse afkomst grote invloed heeft op haar echtgenoot. Boudewijns verzet tegen de abortuswet zou daar het gevolg van zijn. Fabiola wordt door Liebaers „geen jolij- tige vrouw" genoemd. Boudewijn is volgens Liebaers 'getraumatiseerd' door zijn jeugd, waarin zijn moeder en grootvader stierven onder on natuurlijke omstandigheden. Boudewijn wordt wel 'le roi tris- te' genoemd en Philip nu 'een droevig geval'. Misschien zit het in de familie. sjaoemian mort rosenblum De helikopter maakt een plotse linge zwenkbeweging. De gewa pende mannen kunnen, geze ten op stapels schoolboeken, maar met moeite hun even wicht bewaren. Ze kijken eerst gespannen naar buiten; dan grijnzen ze. Ze zijn op weg, deze Armeense guerrillastrijders, naar de door Azerbajdzjaanse troepen belegerde enclave Sjaoemian. Als de Sovjets zich er niet mee bemoeien, kunnen een miljoen van dieTurken ons niet ver slaan", zegt een potige strijder. Hij draagt een uniformjasje waarop 'Army' staat. „Turken" is de plaatselijke aanduiding voorAzeri's. De belegerde Armeniërs vrezen dat hun historische vijanden na het wegvallen van de Sovjetunie de burgeroorlog zullen opvoe ren. „De Turk is tot alles in staat", zei SjajenMeghin, de president van het district Sjaoe mian. Hij refereert aan de mas sale slachtingen die van 1915 J* tot 1918 onder Armeniërs in Turkije werden aangericht. Azerbajdzjaanse eenheden, ge steund door het Vierde Leger van de Sovjet-strijdkrachten, hebben sinds mei volgens Meg- hin vijftig Armeniërs gedood. Het Sovjet-leger is op 24 augus tus teruggetrokken, maar spe ciale Azerbajdzjaanse KGB-troe- pen zouden zich nu met mo derne wapens hebben gemengd in de strijd tussen de orthodox- christelijke Armeniërs en de shi- 'itische Azeri's. Sjaoemian is een enclave van acht Armeense dorpen in de re publiek Azerbajdzjan. Maandag sloot het district zich aan bij de naburige regio Nagorno-Kara- bach, eveneens een Armeense enclave, die zichzelf tot onaf hankelijke Sovjet-républiek heeft uitgeroepen. Plaatselijke leiders zeggen dat Nagomo-Ka- rabach wellicht aansluiting zal zoeken bij de Russische Federa tie om bescherming te zoeken tegen de Azeri's, die de strook land in handen hebben die hun republiek afscheidt van Arme- Sjaoemian heeft een bevolking van 16.000 mensen en is niet groter dan 450 vierkante kilo meter. Sinds 1988 is de enclave door Azerbajdzjan van de bui tenwereld afgesloten. Voorra den worden door de lucht aan gevoerd vanuit de Armeense hoofdstad Jerevan. De helikop ters vliegen zoveel mogelijk door de bergen om te ontsnap pen aan Azerbajdzjaans afweer- omdat het geweld de a van voldoende voedsel verhin dert. De Russische parlementariër Anatoli Sjabad bemiddelde vo rige week bij een voorlopig ak koord tussen de strijdende par tijen in delen van Azerbajdzjan. Optimistisch is hij echter niet. Vooral door de onafhankelijk heidsverklaring van Azerbajd zjan en de erkenning vari Na- gomo-Karabach als Azerbajd zjaans gebied, staat de Armeen se enclave volgens Sjabad alleen en zit er een nieuwe geweldsuit barsting in het vat, De Sovjet-troepen hebben weliswaar meegedaan aan de portaties van Armeniërs, maar ze hebben volgens Sjabad te vens voorkomen dat Azerbajd zjaanse milities zich te buiten gingen aan gruweldaden. Getui gen in Sjaoemian zeggen echter dat ze tijdens de deportaties slachtoffer zijn geworden van' afranselingen, verkrachting en David Leopold, een Amerikaan se advocaat die de streek meer dere keren heeft bezocht, zegt dat de wreedheden vooral te wijten zijn aan de „stenen-tijd perkmentaliteit" van de com mando's van het Azerbajd zjaanse ministerie van binnen landse zaken. In de gedwongen deportaties ziet Leopold de hand van Viktor Poljanitsjko, tot voor kort tweede secretaris van de Azerbajdzjaanse Communis tische Partij, die dezelfde me thode in Afghanistan toepaste. Sovjet-troepen gingen eerst de dorpen binnen onder het voor wendsel van identiteitscontrole. Daarna kwamen helikopters overvliegen om de inwoners in paniek te brengen, waarop Azerbajdzjaanse commando's van huis tot huis gingen om te plunderen. Boezloek In de Armeense school van Ka- racharnar, die door terugtrek kende Sovjet-troepen is ver nield, hebben vluchtelingen uit het Sjaoemiaanse gehucht Boezloek een heenkomen ge zocht. Zij beschrijven hoe hun dorp werd overvallen door Sov- jet-tanks, waarachter zich Azer bajdzjaanse troepen verscholen. Toen de helikopters overkwa men, vluchtten de 360 dorpelin gen naar de bossen. Alleen Mnatsakn Minasian, een man van in de 90, bleef achter. Dorpshoofd Gehan Moeradin zegt vanuit de verte gezien te hebben hoe Minasian door Azerbajdzjaanse commando's werd geslagen en uiteindelijk opgehangen aan een boom. Buiten doet het 9-jarig jongetje Vlad uit Boezloek verslag. Hij praat met het gebrek dat Larissa Agabadian heeft beschreven. Zijn woorden haperen en hij heeft een lege blik in de ogen. „Ik denk d&f ze me gaan*Ver moorden. Ik ben bang", zegt hij. Toch is de moraal onder de Ar meense strijders hoog. De vast beslotenheid van de Armeniërs wordt nog eens onder woorden gebracht door Vladimir Ak- opian, secretaris van het district Sjaoemian. „Ze beschuldigen ons er van dat we het land wil len dat altijd al van ons is ge weest. Wij behoren hier. Ik kan u het graf van mijn grootvader laten zien", zegt Akopian. teerde Azerbajdzjan met hulp van Sovjet-troepen duizenden Armeniërs die in afgelegen ge huchten in Sjaoemian woon den. Sjaoemianen vormden een eigen militie om terug te vech- ten. Ze zeggen door Armenië te worden gesteund, maar geven daar liever geen bijzonderheden over. Bijna dagelijks komen in Sjaoemian nieuwe Armeense para-militairen aan. Kinderen MEMf M Larisa Agabadian, hoofd van het spaarzaam uitgeruste districts- g»WB -M ziekenhuis, zegt dat in Sjaoe- ik/Tf» mian zowel intellectuele als fy- sieke volkerenmoord wordt ge- M pleegd. „Onze kinderen blijven >W lichamelijk en mentaal onvolg- 'v1 roeid", zegt ze. Volgens haar f ontwikkelen kinderen door de- portaties, granaatbeschietingen JH en ander oorlogsgeweld ernsti- ge neurosen. Leermoeilijkhe- I j -A». Mfiit den, nachtmerries en langzame spraak zijn het gevolg. Lichame- Armeense vrijwilligers bewaken het grensgebied met het vijandige lijk blijven de kinderen achter Azerbadjzan. foto ap mort rosenblum

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2