'Kinderen vreten watje zegt' 77 Veel afwisseling voor de jeugd SEIZOEN Succesvol jeugdtheater opent met 'De Geus' seizoen in schouwburg Een jeugdtheater in Enschede. Een jeugdtheater dat bloeit en nationale bekendheid geniet. Hoe is dat mogelijk, succesvol opereren vanuit de provincie? Flora Verbrugge is artistiek leider van dat jeugdtheater, dat de naam Rosa Sonnevanck heeft gekregen. Als rasechte Amsterdamse vindt ze het goed toeven in het 'verre' oosten. "Het culturele circuit is klein en de samenwerking groot. De stad is lelijk, maar de omgeving erg mooi". KINDERTHEATER LEIDEN SASKIA STOELIUNGA en jaar geleden nog maar toog de I j groep Eerste Theaterdwarsch- straat van Flora Verbrugge van Amsterdam naar Enschede. De gemeente en de provincie Overijssel hadden het voor nemen een nieuw jeugdtheater te subsidi ëren. Flora Verbrugge werd benoemd tot artistiek leider en kreeg de opdracht een groep te formeren. Zij was geen onhekende in het oosten, omdat ze al veel had gewerkt als regie-assistent bij Opera Forum. De nieuwe naam Rosa Sonnevanck was een in geving. „Ik vond het zo mooi, zo opera-ach- tig klinken", aldus Verbrugge. Vier seizoenen in Amsterdam leverden niet het gewenste succes op. Eén seizoen in de provincie en er komen lovende recensies. Waar ligt dat aan? Verbrugge noemt een aantal factoren. „Toen wij in Amsterdam begonnen, hadden we heel weinig ervaring. We moesten echt groeien. Maar die kans moet je wel krijgen. Zonder geld doe je weinig. In Enschedé is de sfeer meer ontspannen. Het atelier van Forum bijvoorbeeld is voor ons gewoon toegankelijk. In Amsterdam moet je bijna God zijn om bij de opera binnen te ko men." Flora Verbrugge studeerde in 1982 af aan de Theaterschool in Amsterdam. Daarna ging ze een jaar naar Parijs om bij de meest toonaangevende theatermakers van West- Europa, het Parijse Théatre du Soleil haar regie-opleiding te voltooien. Ze liep stage bij de regisseur Ariane Mnouchkine. In de loop van de jaren is ze zich de expressieve acteertaal, zoals die bij Soleil wordt ontwik keld, steeds meer eigen gaan maken. Historie Het eerste Enschedese stuk dat bejubeld is, 'De geus', gaat over Holland in de jaren 1566-1574. Tegen de achtergrond van de beeldenstorm, Spaanse overheersing en be legering van Leiden en Haarlem speelt het verhaal van een tweeling, broer en zus, op de vlucht voor Spaanse soldaten. Hij is een Geus, kan en wil zich niet aanpassen aan het Spaanse gezag. Zij wil vóór alles overle ven. Als zij opeens de kans krijgt om 'rijck ende geluckigh' te worden (door te trouwen met een succesvolle koopman, die echter niets van Geuzen moet hebben), probeert zij haar broer te vergeten, maar wordt ziek omdat ze hem zo mist. Verbrugge: „Ondanks de historische con text is deze produktie geen geschiedenisles. We willen een impressie geven van de beel den die we uit deze tijd kennen; voor de kinderen kan de voorstelling een aanzet tot historische interesse zijn." „Ik begin bij een nieuwe produktie meestal met improvisaties. Wat heb je kinderen te vertellen? Wat heb je ze echt te zeggen De tijd van de Geuzen is heel aantrekkelijk. Ons land voerde toen voor het eerst een vrijheidsstrijd. Lang geleden, ver hier van daan, niet in het Nederland van de 20ste eeuw. Afstand werkt voor mijn gevoel the atraler. Ik hou niet van realisme. Theater en realisme passen voor mijn gevoel niet bij el kaar. Wij werken expressiever, meer fysiek. Onze speelstijl is fysiek uitbundig....met uit bundige effecten. Wij zoeken naar wat nor maal verborgen blijft. Heel direct. Erg onin tellectueel misschien, maar op een volstrekt heldere manier, brengen we ingewikkelde dingen." „De spelers zijn ook heel energiek en erg toegankelijk. We brengen niet alleen tekst, maar ook gebaren en dans. De speler pro beert de gemoedsbeweging van de perso nages aan te geven, geeft vorm aan innerlij ke ritmes en muziek. We proberen de gren zen tussen spelen, musiceren en dansen op te heffen." Propjes Flora Verbrugge is een bevlogen regisseuse, die hart heeft voor het kindertheater. „Het is een verantwoordelijke baan. Kinderen vreten wat je zegt. je moet daarom af en toe wel oppassen. Ach, misschien ben ik wel een beetje moralistisch. Kinderen maken je in elk geval gelijk duidelijk wat mooi en le lijk is. In het eerste geval roepen ze: T/Ve want more' en als ze er niets aan vinden gaan ze met propjes gooien en kijken ze niet meer." Alleen al voor dit seizoen staan er 120 voor stellingen (De Geus en. Hart) op het pro gramma, zowel in de provincie als daarbui ten. „Na het jeugdtheaterfestival hebben we veel uitnodigingen gekregen." De groep heeft zes mensen in vaste dienst: drie spe lers, een zakelijk leider, een artistiek leider en een technicus. „Het is razend druk. Niet alleen omdat 120 voorstellingen zoveel zijn, maar ook omdat de voorstellingen zo ar beidsintensief zijn. De Geus telt zo'n 25 personages, die ze met z'n drieën neerzet ten. Ze verkleden zich steeds razendsnel. Ia, dat is echt topsport. Sommige mensen zeg gen: maar Rosa dit kan je niet van acteurs eisen. Ze willen zelf hoor", zegt ze bijna ver ontschuldigend. Ze prijst musicus Franc auf dem Brinke. Hij heeft voor de Geus de mu ziek gecomponeerd. "Slagwerk en melodi-, sche percussie, werkelijk schitterend. En de tekst is op ritme gezet. Een soort rap, maar toch heel anders." De voorstelling Hart gaat over liefde. „Als kind word je op veel van het leven voorbe reid: je moet leren lezen, schrijven, rekenen, kennis opdoen over de wereld. Omdat je die later nodig hebt. Maar over de grote ge voelens die bij de liefde horen wordt met bijna geen kind gepraat. Het heftige verlan gen, de wanhopige onzekerheid, de verlam mende angst om het fout te doen: steeds opnieuw moet iedereen dezelfde fouten maken, zelf het wiel uitvinden." Hart speelt zich af lang geleden en ver hier vandaan. Zes personages - ieder zo oud als de theaterliteratuur - ontmoeten elkaar, val len op elkaar, maken hun eerste afspraak, hun eerste ruzie. Het verhaal is niet zo be langrijk, waar het om gaat is: hoe voelt het? „Met andere woorden", zegt Flora Verbrug ge: "Een voorstelling van zwart fluweel met goudbrokaat, heldere sterrennachten en vurig kloppende harten. En op het einde krijgen ze elkaar Annemarie Feltmann, Julian Goldsman en Herman van Baar in 'De Geus' door jeugdtheater Rosa Sonnevanck. Verbrugge houdt echter niet van stil zitten. Tussen de bedrijven door is ze ook al met twee nieuwe produkties voor januari en mei 1992 bezig, getiteld: 'Het is geen Aap' en een celloproject. „Ach als je de wind in de zeilen hebt, ga je door. Goede recensies si muleren. Dat is een heerlijk gevoel." Rosa Sonnevanck, jeugdtheatergezelschap van de provincie Overijssel. FOTO CUY DUMAS Voorstellingen 1991: 'De Geus' en 'Hart'; 1992 'Het is geen Aap' en een 'Cello-pro ject'. Te zien: woensdag 11 september de Leid- se schouwburg. Aanvang 14.30 uur. Kinderen geven antwoord en ze gaan met je fantasie mee". Liesbeth Huiberts en Kees van Leeuwen vormen al 12 jaar het duo achter het Leidse kindertejater Pluisje. Hun thuisbasis is de Kaasmarktschool, waar ze behalve repeteren ook wekelijks toneellessen geven aan zo'n 85 kinderen van 5 tot 16 jaar uit Leiden en omgeving. Alle voorstellingen worden zelf bedacht. Van het decor tot de tekst voor het stuk. Dit seizoen staan ze met drie stukken op de planken: 'In de wolken', 'De T zit in m'n kopje' en 'Eikel en Bloesem'. Liesbeth Huiberts en Kees van Leeuwen hebben beiden lessen gevolgd aan de mi- me-opleiding in Amsterdam en beide spelers zijn be trokken geweest bij tal van groepen en produkties. „Het gekke is," zegt van Leeuwen, „dat ze ons in Leiden nog steeds niet goed kennen." De 60 voorstellingen die het tweetal per seizoen geeft, worden vooral gedaan op scholen, in buurthuizen en theaters buiten Leiden. In LIEFHEBBERS Scène uit 'De T zit in m'n kopje' door kinderthjater Pluisje: „We proberen te laten zien dat omgang met taal een groot avontuur kan zijn." foto uxa jaffb—klusman heel Nederland eigenlijk. „Op een of andere manier dringt het niet tot de gemeente Leiden door dat ze hier een eigen kindertheater hebben. Het vreemde is dat ze ons wel, weliswaar een hele kleine, subsidie geven." Op stap met 'Pluisje' betekent voor Liesbeth en Kees een zware werkdag. Inladen, uitladen, decor opbouwen (gemiddeld 4 uur), spelen (gemiddeld 1 uur), napraten en weer inladen en uitladen. Van Leeuwen: „Dit is geen klaagzang hoor, we zouden niet anders willen. We doen het met liefde." Absurdistisch Het verhaal voor een voorstelling onstaat meestal uit een beider breinen. „Daar borduren we op voort, je kunt onze tekst echter niet uitschrijven, want elke voor stelling hebben we weer nieuwe fantasieën. De inhoud is in het algemeen licht absurdistisch. Door de wereld op een speelse wijze tegemoet te treden, hopen we de kinderen duidelijk te maken dat de dingen in hun eigen werkelijkheid ook op een andere wijze kunnen worden bekeken. Voor de oudere kinderen wordt daarbij een beroep gedaan op hun vermogen stelling te nemen en zichzelf uit te drukken." De nieuwste produktie 'Eikel en Bloesem' is voor kinde ren van 4 t/m 7 jaar en gaat over de vier jaargetijden en over de onmogelijke liefde tussen meneer Eikel, de herfstige zwerver, en mejuffrouw Bloesem, de lenteko ningin. Eikel en Bloesem voelen zich tot elkaar aange- troldcen, maar tussen hen bevinden zich altijd zomer en winter. Zullen zij ooit tot elkaar komen, of zijn zij voor altijd gedoemd tot achter elkaar aanjagen als de wieken van een molen? Belangrijke elementen van de voorstellingen zijn de sfeer (decor, kostuums licht, geluid) en de directe speel stijl. „Ons publiek wordt vanaf het begin rechtstreeks aangesproken en heel vaak worden scènes in de vorm van een' dialoog met het publiek gespeeld. Onze mime- achtergrond zorgt ervoor dat beweging een stevige ba sis vormt voor het spel." 'Pluisje' richt zich vooral op scholen. Zo bestaat de mo gelijkheid om voorafgaand aan de voorstelling een spel les in de klas te laten verzorgen. Voor de toneellessen bij Kees van Leeuwen en Liesbeth Huiberts in de Kaas marktschool kan iedereen (5 tot 16 jaar) zich opgeven. „Het ene jaar hebben we meer leerlingen dan het ande re. Dat verloopt allemaal via mond tot mond reclame. Behalve lessen werken we ook naar een groot stuk toe dat aan het eind van het seizoen wordt uitgevoerd in theater Imperium." „'De T zit in mijn kopje' gaat over taal en spelling. We proberen te laten zien dat omgang met taal ook een groot avontuur kan zijn. Voor ons is dat ook nog steeds het geval". SASKIA STOELINGA Kindertejater Pluisje, Leiden. Voorstellingen 1991/92: 'In de wolken', 'De T-zit in m'n kopje', 'Eikel en Bloesem'. Nadere informatie impresariaat NOB 071-233258, voor toneellessen 071-144614. Niet alleen volwassenen, ook jeugdige theaterliefhebbers kunnen komend seizoen hun hart ophalen in tal van theaters in de regio. Om te beginnen op 22 september in het LAK-theater in Leiden, waar het Staatsrussisch Poppentheater Witali Wolski uit Minsk met 'De oude man en de kraanvogel' komt. Op 29 september volgt 'Huis aan de Amstel' met 'Kinderjaren'. Karton door Theaterplatform wordt op 5 oktober in de Mu- zenhof in Leiderdorp en op 9 oktober in de Leidse Schouwburg opge voerd. Een huiskamer met een tafel, klok, stoel, fruitschaal, een man en een vrouw. Niets ongewoons? Alles is van karton. De man en de vrouw zitten altijd binnen. Dan komt er een gast die veranderingen brengt. Daartegen verzetten de man en vrouw zich. 'Smogsmullers Reuzedaad' door het Neder lands Kindertheater komt op 17 oktober naar de schouwburg in Leiden. De twee fit te vutters jans en joop Jongeneel hebben een rare hobby: ze houden ervan om met hun caravan langs de snelweg te staan, p een dag blijkt de caravan tot hun grote schrik op een vuilnisbelt te staan. Basten de goudvis gaat dood en vogel Japie is bewus teloos. De kleinkinderen van Jans en Joop gaan op onderzoek en komen in het rijk van Smogsmuller de Tweede en zijn handlan gers de Gifpissers en de Aardschijters te recht. Een spannende musical. Rioolvlinder op woensdag 13 november door Theo Terra en Virga Lipman, eveneens in de Schouwburg is een vrolijk en poëtisch verhaal over een dokterszoontje dat denkt dat hij alleen in de ruïnes van de stad is. Maar hij is niet alleen, want in de riolen zit ten onderduikers en allerlei vreemde figu ren. Een van hen dwingt kinderen om voor hem te werken. Een zigeunermeisje komt toevallig met het jongetje in contact. Over het programma van Introdans, dat op 4 december met Pippi in de leidse Schouw burg staat, valt op pagina 5 van deze bijlage meer te lezen. 'Draken bestaan!' door Teater Taptoe uit Gent wordt hier op 14 december opge voerd. Lina geeft een spreekbeurt. Vol vuur probeert ze haar mede-leerlingen ervan te overtuigen dat draken écht bestaan. Zo gaat ze zelf een rol spelen in een wereld vol dra ken en draaktjes. 'Circus zonder grenzen' brengt Kindercir cus Santelli op 3 jarïuari in de leidse Schouwburg, gevolgd door het aloude sprookje 'Hans en Grietje' door Theater Het Appeltje uit Antwerpen op 15 januari. Uli en Olli, theaterclowns van wereldfaam, staan op 4 februari op de planken van het Leidse theater. Een popconcert voor kinderen is daar ook: 'Lekker vies' door de Crèche Band op 12 fe bruari: volwassen muziek voor kinderen zonder flauwekul. De grote meneer Kaktus Show is op 18 maart 's middags èn in de (vroege) avond in de leidse Schouwburg. Musical Hetty Heyting maakte 'Hoe verzin je het?', een vakantiemusical met muziek van Joop Stokkermans. Op 21 maart in het Parkthea ter in Alphen, op 17 april in de Leidse Schouwburg en op 24 april in Tripodia in Katwijk. De Stichting jeugdkomedie Am sterdam voert de musical uit. Stichting Rinoceros komt met 'Opgestaan, plaats vergaan' op 7 december naar de Lei- derdorpse Muzenhof, waar op 4 januari Theater Thije met 'Ijsbeer', een verhaal met muziek speciaal voor kleuters brengt. Aad Wieman vertelt in de Muzenhof het verhaal van 'De Tovenaarsleerling' op 1 fe bruari. 'Lot, de binnendringer' door Mimetheater Kdijk is op 5 maart in Leiderdorp te zien en Poppentheater Lucas Goudzwaard komt daar met 'De Japanse nachtegaal' op 4 april. Sanders Co voert 'De Brillenman, een sprookjesachtig avontuur, op 2 mei in De Muzenhof uit. Parktheater Het Konijn van Willemijn, een jeugdmusi- cal, gebaseerd op de vertelling 'Ieorg Idur' van Roald Dahl wordt door een groep jonge acteurs en actrices op 5 oktober in het Al- phense Parktheater uitgevoerd. Voor jeugd vanaf 12 jaar brengt Stut daar 'Nestgeur' op 22 november. Nestgeur wordt gespeeld door jongeren die van huis zijn weggelopen. Hun ervaringen vormen de basis van de tekst, geschreven door Ber- thold Gunster. Poppentheater EUa Snoep met 'Telefoon voor Pingpoes' komt hier op 27 november en KLIM kindertejater danst 'razende rit mes' op 14 december. Een vrije variatie op 'De kleine prins' van Antoine de Saint-Exupé is 'nachthemel' op 21 december. Hij is vliegenier, zij zorgt voor een kleine rozestruik. Op een dag sluipt ru zie hun huis binnen. Oediezee: kindertheater vanaf 4 jaar. Een circustheatervoorstelling op 12 februari. Kinderen mogen zelf meespelen in 'Dat mag in de krant!' door Kindertheater Teele. Kinderen brengen zelf de verhalen aan die zij zo leuk vinden dat ze wel in de krant mogen. Op 5 maart In Alphen. Wie zo lang niet wil wachten kan op 16 oktober in Tripodia, Katwijk en op 19 oktober in De Schelft, Noordwijkerhout terecht. In het Parktheater ook een jeugddansvoor- stelling op 15 april: Arena met 'dagdromen'. Katwijk Poppentheater Joio met Flip de wonderkip is op 25 september in het K&O gebouw, poppentheater John de Winter met 'Dro men Mathiass' op 27 november in Tripodia. 'Het gele paardje' door theater Project op 29 januari, K&O gebouw. 'Het verhaal van Graaf Mobbekont' een ver nuftige theatervoorstelling door Wim Ak kermans wordt op 19 februari in Tripodia gebracht.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 28