/'92 'Theater, dat is de pijnbank' Pf r 1 Frits Lambrechts is Herman Heijermans Frans Boelen over de combinatie theater èn televisie Het gesprek is al bijna afgelopen als Frans Boelen verzucht: „Ik ben blij dat ik geen ambtenaar meer ben." De voormalige directeur van de Leidse Schouwburg voelt zich bij John van de Rest Produkties als een vis in het water. Sinds ruim een jaar is hij daar mediadirecteur en dat houdt in dat hij beleid bepaalt, maar ook regisseert voor theater en televisie, series verzint, jonge schrijvers en acteurs 'ontdekt' en eigenlijk alles doet wat hij écht leuk vindt. TONEEL ANNEMIEK RUYCROK Nu was hij als schouwburgdirec teur ook een enthousiast baas je, maar echt goed bekomen is hem die periode niet. Het eindigde, zoals genoegzaam bekend, in 'rechtszaken, een korte inhechtenisneming, ontslag van de adjunct-directeur, een boete en een bypass- operatie voor Boelen. Uiteindelijk nam hij zélf ontslag om zich te nestelen in de-Hoe velakense studio's. „Ik had me vantevoren niet gerealiseerd wat er allemaal aan amb tenarij aan die functie vast zat," bekent hij een jaar later terugkijkend op die periode. Toch zegt hij die jaren met plezier in Leiden te hebben gewerkt. Want theater is zo lang zamerhand zijn leven. Maar was hij als directeur van de Leidse Schouwburg toch voornamelijk - op een enkele regie na - passief met theater bezig, hier in Hoevelaken staat hij er middenin. En wat voor hem het mooiste is: hij kan theater maken combineren met televisie maken. Boelen heeft ten tijde van het gesprek een 'rustperiode'. Dat betekent dat hij niet voor 200, maar voor 150 procent met zijn werk bezig is. „Alles was goed hoor bij de laatste controle. ECG prima, bloeddruk ook. Maar ik voelde me wat trillerig. Dus ik dacht: Frans even rustig aan." Dat 'rustig aan' houdt in dat hij 13 afleve ringen van 'Laat maar zitten' aan het afron den is, dat hij al heel druk bezig is met een nieuwe serie 'Suite 215' die zich, de naam zegt het al, in een hotel afspeelt, dat hij voortdurend bemoeienis heeft met de Van de Rest-produktie 'Tsjechov', de door Ro bert Long geschreven musical met Boude- wijn de Groot in de hoofdrol (op 5 en 6 fe bruari in de Leidse Schouwburg) en dat hij al warm draait voor de toneelproduktie 'De wijze kater' die hij zelf regisseert en die in november in première gaat. Op 14 april is deze theaterproduktie in de Leidse Schouw burg -'zijn' schouwburg - te zien. Kater Waarom eigenlijk weer Heijermans? Is dat niet een beetje uitgekauwd? Boelen snuift hoorbaar: „Nee, het is een fantastische to neelschrijver. En het is geen slechte traditie om elk jaar een van zijn stukken op het re pertoire te nemen. Bovendien is het 17 jaar geleden dat 'De wijze Kater' werd opge voerd. Dat betekent dat een hele generatie nog geen kennis heeft kunnen nemen van deze satire, dit boosaardige sprookje, dat ook nu weer actueel is (de coup in de Sow- jetunie is ten tijde van dit gesprek nèt ach ter de rug -red.), want het gaat over macht. En daar draait alles toch om." Boelen heeft als student al van 'De wijze Kater' genoten. In de Amsterdamse Brakke Grond zag hij de voorstellingen en vond het een enig stuk. „Die Kater staat voor een he leboel dingen die nu nog spelen. Ook de aantasting van het milieu, de aandacht voor de natuur, het speelt er een rol in. De Kater is de aanklager van het charmante soort. De Koning is in feite een aandoenlijk mens. Hij is de dupe van verkeerde voorlichting en van intrigerende hovelingen. Gedoemd om te leven als een symbool dat geen werkelijk contact mag hebben met het volk. De Kater is in zijn eenvoudige dierlijkheid wijzer dan die malle troep aan het hof. Het sprekende dier laat zien dat de mens nog altijd een tra gisch, verblind produkt van zijn omgeving In zijn regie-opvatting laat Boelen het stuk in een niet alledaags 'heden' spelen. Hij Frans Boelen:„Theater en televisie vormen m'n leven." De cast van 'De wijze Kater'. Van onder naar boven (vlnr) Kees van Lier, Hymke de Vries, Niek Pancras, Paul Röttger (liggend), Michiel Kerbosch, Carol van Herwijnen, Jannie Houweling, Fer Conrad, Jan Nonhof en bo- dijkman -venaan Frans Boelen. foto jan swinkels heeft de tekst ook bewerkt. „Het klinkt mis schien vreemd, maar ik heb er meer van Heijermans in teruggebracht. In de loop der jaren - Heijermans schreef het stuk in 1917 - waren er scènes uitgeschrapt. Zo was de hele scène met de hofpredikant, waarin theologische vraagstukken aan de orde ko men, eruit. Dat kan anno 1991 weer, dus die scène heb ik er weer ingeschreven." Paul Röttger speelt de Kater. „Hij is klein van stuk, heeft iets katachtigs. En als Mo zart was hij al heel leuk. Dus dat de keuze op hem viel lag voor de hand. Tegenover hem staat de Koning als een bourgondisch type. Mijn oog viel op Carol van Herwij- „Ik heb maar <\e hele tijd het Hof van Mon te Carlo voor ogen. Hoe dat daar gaat met die Rainier. In de kostumering heb ik dat tot uitdrukking laten brengen: de bedien den lopen in livrei, met goud en zo, de rest in zwarte pakken en mooie jurken." Autoriteiten Iedereen aan het hof is eigenlijk een beetje bang voor de autoriteiten, men vreest voor zijn eigen hachje. De Kater doorbreekt dat. „Maar de Kater gaat, vanuit zijn dieren- brein, zelf te ver. Dat is het grappige. Het wordt een mooi kijkstuk, een speelstuk ook met een spannende dialoog." Tijdens het gesprek blijkt Boelen een voor keur te hebben voor Nederlandse stukken. „Tsjechov, dat heeft Robert Long toch fan tastisch geschreven. In Nederland zijn een heleboel talentvolle jonge theaterschrijvers. We zijn heus niet alleen een land van schil ders.»" Jong talent, Boelen heeft het in zich om dat op te sporen. Zo zal de televisieserie 'Suite 215' die zich in 'Hotel Maurtis' afspeelt, per aflevering door jonge schrijvers worden ge maakt. Boelen raakt zo mogelijk nog en thousiaster dan hij al over 'De wijze Kater' is: „Elke aflevering is een afgerond geheel. Je hoeft de hele serie dus niet te volgen. Zo komt er een aflevering waarin een oude man (Lex Goudsmit) met zijn vroegere minnares nog één keertje naar bed gaat. Beiden zijn met anderen getrouwd, zij is weduwe en erg ziek, en ze willen het nog zo graag een keertje samen doen. Dus komen ze in 'Hotel Maurits' voor één nacht bij el kaar. Het wordt haar dood. Prachtig." Hij leidt me rond door de studio's waar de 'lounge', de 'suite', de 'gang met hotelka mers' en de 'badkamer' al klaar staan. Ook is Frans Boelen bezig met 'De Manke mentenshow' een serie die hij voor de NOS gaat maken. Ook hiervoor heeft hij jonge, vrij onbekende schrijvers ingeschakeld. „Het gaat over mensen die iets hebben. Want we hebben allemaal wel een lichame lijk euvel. Van een loopneus tot aids. In de 'Mankementenshow' komen allerlei kwalen op een boeiende en verre van zielige ma nier aan bod. Fobieën, handicaps, maag darmstoornissen enzovoorts. Het wordt ge deeltelijk gespeeld (door Josine van Dalsum en Victor Löwe) en gedeeltelijk documen taire. Zo laten we per aflevering een beken de Nederlander aan het woord die zélf aan een kwaal lijdt. Vanaf februari komt die se rie op televisie." Close-up Theater en televisie, Boelen weet niet wat hem nu het meeste boeit. „Dat is ook het fijne van deze baan, dat ik het allebei kan doen. Theater en televisie vormen m'n le ven. Er is wel verschil tussen beide vormen: bij theater ga je zelf naar de voorstelling en pik je eruit wat jou op dat moment het meeste boeit, je maakt als het ware je eigen close-up. Bij televisie is dat al voor je ge daan. Bovendien zitje thuis." Zelf heeft hij afgeleerd om met 'televisie ogen' in een schouwburg te zitten. „Ik kan die dingen aardig gescheiden houden. Maar het is wèl zo dat wanneer een acteur in het theater goed is, hij ook voor film en televisie geschikt is. Want het theater dat is en blijft de pijnbank." Het gesprek, in de foyer van Studio 1 in Hoevelaken, loopt ten einde. In de asbak ligt inmiddels een groot aantal sigaren- (Boelen) en sigarettenpeuken. John van de Rest is met een paar relaties binnengelo pen. De croquetten voor de lunch ligen ruikbaar in het vet. Via het 'prieel' van de Mankementenshow lopen we naar buiten. Boelen haalt diep adem: „Mmm, heerlijk, die Gelderse vallei. Ik woon nu ook in Hoe velaken. En al blijf ik Amsterdammer, hier kom je tot leven." Frits Lambrechts: bedenker èn titelrol. Schrijver model voor muzikale produktie In de aanrollende musicalgolf in het komende theaterseizoen dreigt minstens één voorstelling in de verdrukking te raken. Grote shows als 'Revue Revue' van en met Jos Brink Frank Sanders, 'Funny Girl' met Simone Kleinsma, Tsjechov' met Boudewijn de Groot, de Vlaamse herscheppingen van 'Dear Fox' en 'Anatevka' en ten slotte 'Josephine' met een reeks buitenlandse stemmen staan al in de belangstelling voordat er een stap op een toneelvloer is gezet. Maar er komt nóg een originele vaderlandse produktie. Dat hebben we te danken aan het initiatief van het Nederlands Volkstoneel dat 'Heijermans!' gaat spelen. Frits Lambrechts mag hem neerzetten. MUSICAL JACQUES D'ANCONA Je kunt het typerend noemen. Ger en Marty Hinrichs, de directeuren van het Nederlandse Volkstoneel, zijn ar tistiek en maatschappelijk niet kapot te krij gen. Wat dat betreft ligt er een overeen komst met Herman Heijermans, een van de belangrijkste vaderlandse toneelschrijvers via 'Op hoop van Zegen,' 'Schakels,' 'Aller zielen,' 'Uitkomst,' 'De opgaande zon' en 'De wijze Kater'. Heijermans en de beide jongens Hinrichs zijn terug. Ger en Marty waren eventjes ver dwenen na tijden vol rampspoed en misère. Ze hebben de kopjes echter weer boven de grond. Vol optimisme kondigen ze 'Heijer mans!' aan. Niet helemaal een musical, overigens. Trouw aan de traditie van het vroegere Am sterdams Volkstoneel van Beppie Nooy noemen de jongens Hinrichs het "een mu zikaal volkstoneelstuk, geïnspireerd door het leven en het werk van Herman Heijer mans." Geen glitters, geen mooie meiden met veren in de kontjes en op de kop. In hun vroegere programmaboekjes heette het: 'Toneelstuk met liedjes.' Gewoon een aantal speelrollen, dus, met tekst, dialogen en op zijn tijd een song en een muziekje. De bedenkers en schrijvers zijn de acteur liedjeszanger Frits Lambrechts en Arthur Japin, die al vaker voor het Volkstoneel heeft geschreven. Ton Lutz, een van de waardevolle toneel spelers van onze tijd, regisseert de voorstel ling. De muzikale leiding is in handen van Paul Diekman, het decor wordt ontworpen door Eric van der Palen. Zelfs de absolute leek weet dat Herman Heijermans (1864 - 1924) vooral sociaal ge laden toneelstukken heeft afgeleverd. Dat hij aanvankelijk een fanatiek journalist en een genadeloos theatercriticus was, is wei nigen bekend. Frustratie Toen hij zélf toneel ging schrijven, werd hij door zijn ex-collega's neergesabeld. Daar had hij zoveel last van dat het op een frus tratie ging lijken. Hij koos een pseudoniem en organiseerde zijn premières altijd op de avond voor Kerstmis: Dan duurde het ten minste drie dagen, voordat de kranten met de recensies verschenen. Het privé leven van Heijermans verliep roe rig. Financieel zat hij altijd krap, maar hij hing graag de grote meneer uit. Dat tekent de tegenstellingen in zijn karakter. Hij was sociaal bewogen èn sentimenteel. De woe de óver sociale misstanden waarvan hij als schrijver blijk gaf, kwam niet voort uit zijn milieu. Van huis uit behoorde hij tot de ge goede burgerij, maar hij was wel lid van de Sociaal Democratische Arbeiderspartij. En nog iets opmerkelijks. Principieel was Her man Heijermans een felle tegenstander van het huwelijk, hetgeen niet wegnam dat hij twee keer trouwde en vrolijk een twintigja rige trouwdag vierde. Heijermans heeft ook nog een tijd een ei gen toneelgezelschap gerund als directeur, maar dat liep fout af. Hij balanceerde met de club voortdurend op het slappe koord van een faillissement en in 1922 ging de Nederlandse Toneelvereniging te gronde. Aan het eind van zijn leven kreeg hij mond kanker. Dat had tot gevolg dat hij niet meer kon spreken. Maar hij bleef schrijven. Zijn dochter Hermine Heijermans herinnert zich de begrafenis op een gure november dag in 1924. „Het was een imposante ge beurtenis op het kerkhof Zorgvliet. Tot op de daken stonden de Amsterdammers en achter de stoet volgden de leden van de SDAP met hun rode vaandels. De mensen waren bedroefd. Ze voelden het gemis van een kameraad die met offervaardigheid en idealisme de arbeidersbeweging had ge diend. Al zijn boeken, zijn toneelstukken en zijn cursiefjes, de 'Falklandjes,' getuigden daarvan." Behoefte Zo ontstaat een portret vol contrasten, ont dekten Ger en Marty Hinrichs. En naarmate ze zich verdiepten in de figuur Heijermans, groeide de behoefte hem tot model te ma ken voor een musical. Centraal staat een mens, niet het thema of de story. Zoals Ro bert Long koos voor de Russische schrijver Tsjechov en Gerben Hellinga en Jacques Klöters destijds voor Louis Davids in 'De zoon van Louis Davids.' Japin en Lam brechts exposeren Herman Heijermans als realist èn dromer. Daarbij baseren ze zich voor het verhaal op een van zijn markante uitspraken: „Niemand kan mij beletten te dromen en overal wonderen te zien." Betrokken Frils Lambrechts speelt de titelrol in zijn ei gen stuk. Je mag veronderstellen dat hij veel van zichzelf kwijt kan in dit personage. Van huis-uit is hij acteur en maatschappelijk be trokken cabaretier. „Maar," aldus Lam brechts, „ik ben veel meer geïnteresseerd in de dingen waar ik nu mee bezig ben dan in het verleden." Naast Frits Lambrechts staan enkele beken de namen. De obsederende acteur Jeróme Reehuis is het muziicale werk evenmin vreemd. Jaren en jaren terug deed hij 'Scherts satire songs en ander snoepgoed' met Robert Long, Jenny Arean en Dimitri Frenkel Frank en van tamelijk recente da tum is zijn verschijning in de musical 'Max Havelaar' van Jos Brink, Frank Sanders en Henk Bokkinga. Maeve van der Steen maakte in de oertijd deel uit van het Vrouwencabaret van Nata- scha Emanuels. Ze werkte daarna in tal van kleinere produkties en zat ook in 'Zeld- Anjer Annette Nijder acteerde onder meer in de musical 'Publiek' van Seth Gaaikema en het vorig seizoen met een kanjer van een rol in 'Chicago' bij het Koninklijk Ballet van Vlaanderen. Bij die firma nestelde zich ook de gewezen liedjeszanger Ben Cramer die er bewees dat hij méér kan. Hij stond bij de Belgen in de produkties 'Evita' (1989) als Juan Peron en in 'Chicago' (1990). Enkele jaren terug, in '85, betrad hij trouwens ook bij het Volks toneel de planken. Het ensemble heette toen Nooy's Volkstheater, het stuk 'ln Hol land staat een huis.' Jet van der Meij werd bekend als de inmid dels (bijna) weggeschreven moeder van Ar- nie in de tv-dinerserie 'Goede Tijden Slech te Tijden.' Kiki Heessels, ten slotte, is caba retière. Ze won het Amsterdams Klein- kunstfestival, werd genomineerd voor de AVRO-prijs 'De Belofte' en stond in de mu sical 'Geboren Vrienden' naast Nellekc Burg. Met een eigen programmaatje is ze inmiddels ook als soliste begonnen. 'Heijermans!' door Het Nederlands Volks theater is op 15 en 16 november in de Leid se Schouwburg. VORMGEVING: ED PETIT; EINDREDACTIE: HANS SONDERS. MET MEDEWERKING VAN: ANNEMIEK RUYGROK, JAN RIJSDAM, CEES VAN HOORE, SASKIA STOELINGA, MAARTEN BAANDERS EN HANS KEIJZERS.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 27