Sport Ook Haarhuis kan show niet stoppen 'Het wordt tijd voor een echte hoofdprijs' De Spartaan nu al tevreden over atletiekseizoen Thialf negeert voorstel Uithof Vrijdag 6 september 1991 A BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER GUS VAN OOSTEN WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN 24 HET NEDERLANDSE vol leybalteam begint aan Eu ropese titelstrijd in Ham burg. NIEUWSLIJN Wassenaarse kwarttriathlon in de lift WASSENAAR De kwarttriathlon van Wassenaar is in enkele jaren uitgegroeid tot een belangrijk evenement. De uithoudings- proef, die voor wedstrijdtriatleten zondag om 13.00 uur in het Sterrenbad begint, telt zelfs mee voor het Super Prestige klasse ment. De wedstrijd bestaat uit één kilometer zwemmen, 45 kilo meter fietsen en 10,5 kilometer hardlopen. Casper van den Burgh, Erik Bloklander, Sam Springer, Mart Moraal en Bert van der Plas zijn de voornaamste gegadigden voor een hoge note ring. De Wassenaarse kwarttriathlon geldt tevens als clubkam- pioenschap van de triathlonafdeling van De Zijl/LGB. Timmermans buigt voor Rasenberg LEIDEN Vital Timmermans (Swift/Casba) moest in de Ronde van Sas van Gent zijn meerdere erkennen in Bob Rasenberg. Halverwege was Timmermans met de latere winnaar en Ludo Keijzers, Mario van Vlimmeren, Ludo van Overbeek en Davy Dubbeldam uit het peloton ontsnapt. Peter Mol kwam als elfde over de eindstreep. Roy Bogaert werd vijftiende. Arnold Stam (ziek) en Robin van Kessel (militaire dienst) hebben zich afgemeld voor de Grote Prijs Wielerrevue, de laatste klassie ker in de topcompetitie. Femand Warmerdam (Koudekerk) en René van der Salm (Woubrugge) zijn hun vervangers. Ritzege voor Van Moorsel KIRCHEIM BOLANDEN Leonüen van Moorsel heeft gisteren de tweede etappe in de Ronde van de Europese Gemeenschap gewonnen. De wereldkampioene versloeg in de eindsprint haar mede-vluchters Heeb (Zwi), Kollaseva (Sov) en titelverdediger Marsal (Fra). De tweede rit voerde het peloton van Koblenz naar Kircheim Bolanden over 127 kilometer. Het viertal had voor die afstand 3 uur, 19 minuten en 44 seconden nodig. Astrid Schop eindigde als negende met een achterstand van elf seconden. De Amsterdamse behield de leiderstrui. In het klasse ment is Corinne Le Gal uit Frankrijk tweede op 22 seconden. Winst van Bollegraf/Nijssen NEW YORK Manon Bollegraf en Tom Nijssen hebben het ge mengd dubbel op de US Open gewonnen. Het duo versloeg gis teren in de finale de Spaanse broer en zus Emilio en Arantxa Sanchez in twee sets, 6-2 7-6 (7-2). Bollegraf (27) uit Ermelo en Nijssen (26) uit Sittard waren niet geplaatst in New York, het Sanchez-duo als tweede. In de eindstrijd die 72 minuten duurde, verspeelde Bollegraf/Nijssen op 6-5 in de tweede set een matchpunt. De titel leverde het tweetal 46.500 dollar, 93.000 gulden, op. Bol legraf had een lucratieve US Open. In het enkel en dubbelspel verdiende ze al 16.500 dollar. Voor Bollegraf/Nijssen is het de tweede titel in een grand slam toernooi. Twee jaar geleden won nen ze de Franse Open in Parijs. In het meisjes enkelspel haalde Petra Kamstra de kwartfinales. De als vierde geplaatste juniore versloeg de Canadese Tibbets in twee sets, 6-3 6-3. De US Open wordt steeds meer de Connors Open. Paul Haarhuis was vanochtend niet in staat de Jimmy Connors-show af te breken. Hij kwam niet verder dan even onder breken. Haarhuis vocht twee sets voor wat hij waard was en raakte daarna verlamd door het charisma van de 39-jarige tennissende entertainer. In vier sets, 6-4 6-7 4-6 2-6, en 2 uur en 55 minuten kwam er een einde aan zijn alleszins bevredi gende toenooi in New York. Connors stapte voor de vijftien de keer in zijn lange loopbaan de halve finales op Flushing Meadows in. Connors - Haarhuis, de eerste ontmoeting tussen de twee, werd bij lange niet het drama, het spektakelstuk dat door de volgers werd verwacht. Vitas Gerulaitis en John McEnroe vreesden voor de overlevings kansen van Connors. „Haarhuis kan Jimmy pijn doen", meende Gerulaitis. „Veel pijn zelfs. Ik weet niet of Jimmy na de mara thonpartij tegen Krickstein veel pijn kan verdragen." McEnroe gaf Haarhuis net als de book makers in New York een kans van 10 tegen 1. „Hij is een intel ligente speler", was zijn redene ring. „Hij weet dat hij Jimmy constant op de forehand moet bestoken. Op die kant kan hij openingen maken." Bliksemstart De grootheden leken hun gelijk te krijgen in de eerste set. Voor het afgeladen stadion (20.226 man) had Haarhuis een blik semstart. Binnen twaalf minu ten stond het 4-0. „Ik was ver bluft", zei Connors later. „Ik dacht: is dit een tennispartij, of word ik hier weggemept." De Brabander speelde perfect, sloeg alles op de forehand van Jimbo en hield het tempo straf. De fans werden stil. Muisstil vaak. Velen droegen een T-shirt met de tekst 'Go Jimmy Go', maar Jimmy stond erbij en keek ernaar. Bij herhaling werd hij gepasseerd door de kruisraket ten die uit Haarhuis' forehand vertrokken. De bevlieging van de Brabander was krachtig en prachtig, maar kort. Met het ge duld van de echte topper ont worstelde Connors zich aan de druk, al leverde hij wel de eerste set in, 6-4. Het breekpunt van de wed strijd lag diep in de tweede set. Op 5-4 mocht Haarhuis, na een doorbraak op love, serveren voor de tweede set. „Ik besefte dat verlies van de tweede set fa tale gevolgen kon hebben", al dus Connors. Vervolgens com bineerde hij zijn rol van tennis ser met die van entertainer. Tot groot genoegen van de fans, die tachtig minuten hun held aar zelend hadden aangemoedigd en smekend hadden verzocht eindelijk eens werk te maken van die Dutchman. Streep Op 30-40 volgde de mooiste ral ly van de wedstrijd. In de ogen van vele Amerikanen zelfs van het toernooi, en misschien wel van het jaar. Haarhuis kon vier keer aanleggen voor een smash, Connors bracht de bal vier keer huizenhoog terug. Haarhuis kon twee keer volleren, Connors bracht de eerste terug en pas seerde hem op de tweede met een streep. „Ik kon de bal in het donker niet goed timen", ver klaarde Haarhuis, „daarom smashte ik niet voluit Het risico van een afzwaaier was te groot. Natuurlijk had ik de bal eerst moeten laten stuiteren. Maar dat is gepraat achteraf." De wedstrijd, die in Australië, Ja pan, China en twaalf Europese landen live werd uitgezonden, had zijn hoogtepunt achter de rug. In de derde en vierde set behoefde Connors geen heroï sche daden te verrichten om Haarhuis op tilt te zetten. „Elke bal", vertelde Connors, „werd voor mij een basketbal. Ik kon zijn spel lezen en schrijven in de derde set. Hij wist geen raad met mijn diepe, lage ballen, sloeg ze halfcourt terug en trok mij gewoon naar het net." Venijn Toch weigerde Haarhuis zich zonder slag of stoot over te ge ven. Al was het venijn, de agres- fase al lang van af Tot 4-4 hiel den beide spelers hun opslag. In de negende game raakte Haar huis het initiatief volledig kwijt. „Hij zoekt te weinig de fore hand van Connors", meldde McEnroe, die het onheil zag aankomen en zijn wedden schap de mist in zag gaan. „Als Haarhuis de wedstrijd wil open houden, moet hij de backhand van Connors opzoeken. Ope ningen maken, naar het net gaan en aanvallen." Haarhuis raakte geïntimi deerd. „Het publiek deed mij niets. Connors wel. Ik raakte onder de indruk. Hij speelde scherp, agressief. Hield de bal diep en laag. Ik kon gewoon niet aanvallen. Naar het net gaan was onverantwoord." Het was om het even. Op de base line verloor hij de duels ook. Connors forceerde twee breek punten en brak op het tweede de opslag van Haarhuis. Het Paul Haarhuis realiseert zich dat een mooie droom wreed is verstoord. De Nederlander kon het op Flushing Meadow niet bolwerken tegen de veteraan Connors. foto afp was de inleiding voor de tweede setwinst van Connors (6-4). Panter Connors dook er als een panter op. Toegejuicht door het pu bliek dat spandoekjes met „Jim my for President" tevoorschijn haalde, en „Jimmy, we love you". Met 6-2 maakte de 39-ja- rige Hurricane Jimmy, zoals een boulevardblad hem noemde na zijn beklemmende zege op Krickstein, een einde aan de martelgang van Haarhuis." De Brabander, die vandaag al het vliegtuig naar huis neemt en dit weekeinde alweer in de na tionale competitie zal uitko men, was tevreden over zijn derde US Open. „Met de kwartfinales heb ik meer bereikt dan ik voor mogelijk had ge houden. Ik ben op de wereld ranglijst gestegen naar rond de dertig. Ik kan moeilijk ontevre den zijn." Alleen de aftiteling van de kwartfinales op Flushing Meadows viel hem tegen: de US Open met in de hoofdrol: Jim my Connors. Co-starring: Paul Haarhuis. In de halve finales ontmoet Connors zijn landgenoot Cou rier, die titelverdediger Sampras in drie sets (6-2 7-6 7-6) uit schakelde. De andere halve eindstrijd is een klassieker: Ed- berg - Lendl. Lendl raakte tegen Wimble- don-winnaar Stich 1-2 achter in sets en 0-3 in de tiebreak van de vierde. In verslagen positie speelde hij zijn beste tennis. Hij won de tiebreak met 7-5 en Stich haakte net als Krajicek in de eerste ronde in de vijfde set mentaal gebroken af: 1-6. Volleyballer Held maakt snel carrière in Oranje HAMBURG AD HEESBEEN GPD-VERSLAGGEVER Twee jaar geleden zat hij tijdens het Europees kampioenschap in Zweden nog op de tribune. Als boventallige Oranje-klant was er voor hem niet meer wegge legd dan de rol van cameraman, die van afstand de prestaties van het Nederlands volleybal team op de video mocht vast leggen. Drie maanden nadien verscheen Henk-Jan Held zelf nadrukkelijk in beeld en groeide hij in recordtempo uit tot de re velatie van de nationale ploeg. Zijn verrassend sterke debuut in januari vorig jaar in Den Bosch tegen Finland maakte zo veel indruk, dat de 23-jarige Veenendaler direct de vrijgeko men basisplek van de naar Italië vertrokken Jan Posthuma opeis te. Om tot zijn eigen verbazing de positie van midden-aanvaller tot op de dag van vandaag, bij de start van de Europese titel strijd in Hamburg, niet meer weg te geven. Vanaf morgen staat overigens ook de olympi sche kwalificatie op het spel. De bank is voor mij een onbe kend fenomeen", grijpt Henk- Jan Held terug op de unieke aanloop van zijn internationale loopbaan. „Ik weet niet wat het is om in te vallen en te wachten op die ene kans. De meeste jon gens moeten die weg wél be wandelen. Sommigen kunnen het geduld niet opbrengen en haken af. Anderen worden er mentaal sterker van en halen het toch". „Zelf ervaar ik het geenszins als een nadeel dat ik nooit echt langs het veld heb gestaan. Dat -maakt mijn waardering voor de jongens, die daartoe zijn ge dwongen, alleen nog maar gro ter. Er kunnen er maar zes spe len. En als je invalt, moet je het in principe beter doen dan de gene. die er wordt uitgehaald. Het is knap wanneer je je dan maximaal kunt opladen. In de benadering naar elkaar toe maakt dat overigens geen enkel verschil. Het eerste zestal is pet zo belangrijk als de zevende of de twaalfde man. De kerngroep beseft dondersgoed dat het met z'n allen moet gebeuren". Jochie Dat het zo voortvarend zou lo pen met zijn carrière had de be scheiden 126-voudige inter national nimmer kunnen be vroeden. Als 21-jarig jochie uit de provincie, met slechts drie jaar eerste divisie-ervaring (bij SV Renswou) en twee seizoenen eredivisie-niveau in zijn bagage (bij SSS/Brezan), maakte hij in juli '89 de overstap naar het Ne derlands team. Op advies van Arie Selinger, die de 2.00 meter lange speler als een van de beste leerlingen uit de try-out-klas beschouwde. De volleybalgoeroe vertrok evenwel naar Japan ('Jammer dat ik hem niet heb meege maakt1) om vervolgens door diens opvolger Harrie Brokking ('Hij laat veel vanuit onszelf ko men') te worden gekneed tot een volwaardige basiskracht. „Ik heb nog wel even getwijfeld toen bekend werd dat Selinger wegging. Maar nadat duidelijk werd dat iedereen zou blijven, ben ik er toch ingestapt", herin nert hij zich. Hij heeft nog geen seconde spijt gehad van die beslissing. „Wat is er mooier dan van je hobby ie beroep te maken en daarin het hoogste te bereiken? klinkt het retorisch. „Die kans heb ik gekregen en gepakt. Ik heb m'n papiertje om na mijn carrière als fysiotherapeut aan de slag te gaan. Tot die tijd leef ik als full-prof. Dat is een druk en soms eenzijdig bestaan. Veel reizen, trainen en spelen. Vaak ook niet leuk voor mijn vrien din, vrienden, familie en ken nissen, want aan een sociaal le ven kom ik nauwelijks toe. Ik houd iedereen maar voor dat het om een relatief korte perio de in mijn leven gaat. Zo lang gaat een topsporter niet mee". Henk-Jan Held heeft alle tijd zich te concentreren op zijn sportieve prestaties. De wijze waarop hij zich in anderhalf jaar heeft gepresenteerd op het in ternationale platform, belooft nog veel meer voor de toe komst „Ik heb het geluk gehad in een soepel draaiend en op hoog niveau acterend team te recht te komen", realiseert de kamergenoot van Edwin Benne zich. „Als nieuweling kun je je daaraan optrekken. In de begin periode ging ik met sprongen vooruit. Het moeilijkste is om door te groeien en dat vast te houden. Het gaat altijd om het laatste stukje. Dat geldt nog steeds voor mij, en natuurlijk ook voor de ploeg. De subtop bereiken is gemakkelijker dan nummer één van de wereld te worden en te blijven." Testcase De zevende plaats op de WK was voor de Oranje-ploeg de eerste testcase na de renovatie en het vertrek van enkele be langrijke spelers. Anderhalve maand geleden stond de ploeg in de finaleronde van de World League in Milaan. Ofschoon een mirakel Nederland (ondanks twee matchpoints) van een his torische overwinning op we reld - en Europees kampioen Italië én een plek in de eindstrijd afhield, is duidelijk dat de rek er nog niet uit is. En met dat vizier voor ogen begint Oranje vandaag tegen Italië aan de 17e editie van de EK in Duitsland. Henk-Jan Held: „Er wordt op dit evenement veel van ons verwacht. Dat doen we zelf ook. We hebben hier het hele jaar naartoe geleefd en voor gewerkt. Het wordt zwaar, met Joegoslavië en Bulgarije als de gevaarlijke outsiders in onze poule. We zullen zeven duels op topniveau moeten acteren om onze doelstelling te bereiken. Dat kunnen we aan. Winst in vrijblijvende toernooien is mooi, maar nu valt er een echte hoofdprijs te verdienen. Het wordt tijd dat we die eens bin nenhalen". Henk Jan Held be seft dat hij enkele ja ren door de zure ap pel moet heenbijten en zijn sociale con tacten op een laag pitje moet zetten vanwege zijn volley balcarrière. LEIDEN TIM BROUWER DE KONING Voor De Spartaan is het atle tiekseizoen nu al geslaagd. Zo wel de mannen- als de vrou- wenploeg komt zondag uit in de promotiepoule van de landelij ke eerste divisie. Vooraf hielden de Lissenaren serieus rekening met degradatiewedstrijden, die de teams van AV Holland ook dit seizoen niet bespaard blij ven. De Bataven opereert in de eerste klasse van het district en kan zich met twee ploegen plaatsen voor de landelijke finale. De mannenploeg de Holland-gelederen, moet nog een vervanger worden ge vonden, omdat ook Onno van Heijningen en Edwin van Delft niet thuis gaven. Bovendien nam de jeugdige hordenloper Marco Kortleever plaats in de ziekenboeg. Daar staat tegen over dat de meerkampers Ha- rald van Dooren en Walter Bot man wél beschikbaar zijn. Hun inbreng kan in Zwolle van door slaggevend belang zijn als het er om gaat de onderste drie plaat sen te ontlopen. De vierde de- De Spartaan Zowel mannen-als voorronde over 1 te slaan auto- vrouwenploeg matisch uit de komt zondag uit SE85adM- in promotiepoule De HoUand- vrouwen hoe ven- in Sittard slechts twee andere teams ach ter zich te houden. Onder aan voering van Yvonne van Dorp, die dolgraag wil laten zien dat r de schema's van haar nieuwe daarentegen al blij zijn als alle trainer Wil Westphal vruchten onderdelen bezet zijn. Lenie afwerpen, lijkt lijfsbehoud heel mist in Sittard al leen Peter van Noort, die nog va kantie viert. Met de in topvorm ver kerende William Augustinus op de 5000 met^r en Olaf ten Hoop op de 1500 meter kunnen de Lisse naren kijken, hoe ver zij nog verwijderd zijn van eredivisie niveau. De vrouwenploeg mag HEERENVEEN ANP De directie van het ijsstadion Thialf in Heerenveen is niet van plan in te gaan op het voorstel van het schaatscentrum De Uit hof in Den Haag om de Europe se titelstrijd schaatsen van 1993 te .'kopen'. Woensdag liet het bestuur van De Uithof weten Heerenveen schadeloos te wil len stellen voor het verlies van het evenement, dat dan aan Den Haag zou moeten toeval len. Door een overeenkomst met het ministerie van WVC heeft de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond (KNSB) zich tot 1997 verbonden alle in ternationale kampioenschap pen aan Heerenveen toe te wij zen. Daarmee moet de continu ïteit van Thialf, het eerste over dekte ijsstadion in Nederland, worden gewaarborgd. Met in gang van het komende seizoen beschikt De Uithof eveneens over een geheel overdekte 400- meterbaan. Deventer wil zijn baan half overkappen en Gro ningen heeft dezelfde plannen. De Uithof heeft inmiddels ge weigerd het komende seizoen een aantal kleinere evenemen ten in huis te halen, als de Eu ropese titelstrijd van 1993 niet naar Den Haag verhuist der Poel en Paula van Beek ontbreken in elk geval op het appèl. Van de steunpilaren An- net van Veldhuizen, Ingrid van der Heuvel en Astrid Ooster- meyer mag niet het onmogelij ke worden verwacht. Als de Spartaan-vrouwen zondag in Zwolle verschijnen, is dat ge noeg om hun verblijf in de eer ste divisië met een jaar te ver lengen. Holland Veel zorgelijker is de situatie bij AV Holland. De Leidse eerstedi- visionist vecht al jaren tegen de gradatie. Voor het eerst dit sei zoen leken alle hens aan dek te zijn, maar de afmelding van routinier Marc van Vliet veroor zaakte een sneeuwbaleffect. Voor de geblesseerde Castri- cumse polsstokhoogspringer, al twintig jaar een vaste waarde in goed mogelijk. Dan moet de af melding van Marian van Cui- lenburg wel de enige blijven in het kleine maar fijne keurkorps van ploegleider Anja Vermond. Bataven De mannen van De Bataven zijn als het goed is nog niet toe aan hun laatste competiewed- strijd van het seizoen. In Dordrecht kunnen de roodhem- den hooguit met één been in de eerste divisie belanden. Pas een week later verdelen de hoogst geklasseerde teams uit de vijf districten de vier promotie plaatsen. De vrouwen van de zestig jaar oude Leidse vereni ging zijn nu al tot die finale op de vernieuwde Leidse kunst- stofbaan toegelaten. De man nen weten pas zondagavond of zij een week later nog steeds in de race zijn.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 24