Regio Uitstel kost 30 miljoen 'Individuele bewoner staat hier centraal' Man sloeg kinderen met zweep en gloeiende pook KLM'ers gaan valse paspoorten opsporen Statenleden zijn boos Leids kamerlid Arie de Jong: 'Besluit koppeling fantastisch' Vrijdag 6 september 1991 Redactie: 071-161400 WIM SPIERDUK WIM SCHRIJVER MEIDERT VAN DER KAAU CAROUNE VAN OVERBEEKE JAN WESTERLAKEN MONICA WESSEÜNC Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: PIET KOOREMAN 23 Lickebciert later open De stortplaats Lickebaert kan pas over vier jaar - 1996 - in gebruik worden genomen. Aanvankelijk was het de be doeling de belt eind 1992 open te stellen. Lickebaert had Zuid-Holland verlichting moeten geven voor het afval probleem waarmee de provincie nu te kampen heeft. Het uitstel kost volgens schatting dertig miljoen gulden. De twee huidige Overduin-directeuren, D.A.A. van der Wedden (bewonerszorg) en C. van der Does (beheer). FOTO DICK HOGEWONING KATWIJK IRENE NIEUWENHUUSE De wens van de bewoner staat in Overduin centraal. Zowel als het gaat om triviale zaken als het aantal wasbeurten per week als om de meest ingrijpende be slissingen als het voortzetten of stoppen van een behandeling. Het beleid van het psychogeria trisch centrum in Katwijk is er altijd op gericht om tegemoet te komen aan de wens van de be woner. Deze maand viert Over duin feest: het centrum bestaat 25 jaar. De twee huidige directeuren, DAA. van der Wedden (bewo nerszorg) en G. van der Does (beheer) zijn duidelijk. „Als ie mand hier tijdens zijn ziekte proces steeds minder kan, op een gegeven moment zijn mond stijf dicht houdt en daar mee aangeeft niet verder te wil len leven en deze wens onder steund wordt door de familie, dan is het einde gekomen. Wij zullen dan zo iemand in ieder geval zeker niet kunstmatig gaan voeden", motiveert Van der Wedden zijn visie. Daar tegenover staat dat de persoon die in Overduin 'vraagt' om alle mogelijke verpleegin- spanningen, daar altijd en on voorwaardelijk op kan rekenen. Dat verzoek kan via een gerich te vraag, een levensverhaal of via de familieleden plaats heb ben. Deze gegevens zijn de drijfveer van de verzorging of het medisch handelen. „Want" zo argumenteert Van der Wed- den op dezelfde wijze: „Wij ne men elke wens van de bewoner serieus." De tendens om een levenstes tament op te stellen zal daar in de toekomst beslist geen veran dering in brengen. In een derge lijk document, al dan niet opge maakt bij een notaris, geeft de nog niet dementerende mens aan hoe de medische wereld moet reageren als hij zelf niet meer in staat is zijn gevoelens onder woorden te brengen. De directie van Overduin is tot nu toe nog niet geconfronteerd met een dergelijk schrijven. „Of de wens van de bewoner nu wel of niet ergens nadrukke lijk beschreven staat, is voor ons eigenlijk van ondergeschikt be lang. Je kan iemand pas echt goed verzorgen en begeleiden tot het einde als alle gegevens van de persoon bekend zijn en er voldoende bereidheid is daarmee om te gaan. Van het personeel vraagt een dergelijke aanpak veel souplesse en het geeft een enkele keer wel eens spanningen." In dit verband noemt hij nog maals de wasbeurt. De ver pleegkundige heeft tijdens de opleiding geleerd dat bewoners elke dag eenmaal gewassen moeten worden. „Het zou wel eens kunnen zijn dat iemand maar een keer in de week in de tobbe wil. Een ander voelt zich misschien pas lekker als hij zich drie keer per dag wast." Bezoek De directeuren zijn ervan over tuigd dat er maar weinig bewo ners (in totaal zijn er 226) zijn die weinig of geen bezoek krij gen. Van der Does: „Wij zijn daar heel alert op en proberen met een grote groep vrijwilligers alsnog deze mensen aandacht en liefde te geven. Soms merk je al een reactie als je je hand op iemand zijn schouder legt. Dan is er al emotie. Daarmee om gaan hoort bij onze plicht tot zorg". De directeufen zijn blij dat langzamerhand het taboe rond dementie aan het verdwijnen is. Als voorbeeld geven zij daarvan de publikatie van een quiz over de ziekte van Alzheimer in een populair blad. „Tien jaar gele den was dat nog niet mogelijk." Gedoetje Zouden de heren zelf later in een verpleeghuis opgenomen willen worden? Een stilte. Van der Wedden: „Voor mij is er een duidelijk verschil tussen licha melijk en geestelijke achteruit gang. Als ik 'alleen' lichamelijk aftakel, zou ik perse een eigen kamer en mijn eigen gedoetje om me heen willen. Als ik de menterend zou worden is het denk ik beter in een omgeving verpleegd te worden die mijn afwijkend gedrag accepteert. Zoals hier bijvoorbeeld. Ie hebt hier de veiligheid die elders niet te vinden is." Ook Van der Does denkt dat een verpleeghuis als Overduin de 'minst slechtste plek' is voor de psychogeriatrische mens. „Tenminste als je als demente mens door de moeilijke over gangsfase heen bent en de grip op het leven dus volledig kwijt bent geraakt." Ziekteverzuim Terug naar de werkelijkheid van de hoogte van het ziektever zuim onder het personeel. Als langdurig zieken en zwangere personeelsleden niet worden meegerekend, is dit in Katwijk opvallend laag, slechts twee procent. Ter vergelijking: ver schuilende verpleeghuizen in Amsterdam hebben te maken met een ziekteverzuim van der tig procent. De verklaring van de direc teur: „Katwijkers ervaren een grote gebondenheid met hun geboortegrond: het liefst zou den ze allemaal achter de Grote Kerk wonen en zoeken ze werk in de directe omgeving. Ze zijn weinig mobiel. Als personeelsle den zijn ze heel gezagsgetrouw en uiterst gemotiveerd." 'Heel' Katwijk voelt zich volgens de twee nauw betrokken bij de drie gezondheidsinstellingen, het Zeehospitium, Overduin en De WUbert. Verder kan ieder ziek perso neelslid rekenen op een inten sieve begeleiding. Na twee maanden ziek zijn volgt er een diepgaand gesprek. Ook het feit dat er niet alleen jonge meisjes, maar ook mannen en oudere vrouwen werkzaam zijn in het tehuis zijn, werkt volgens de twee directeuren mee aan het positieve beeld. „Een 18-jarige heeft grotere kans door een sterfgeval even van slag te ra ken, een oudere heeft meer le venservaring. Men steunt en helpt elkaar. Die combinatie van leeftijden is goed. Een ver pleeghuis is een maatschappe lijk omgeving, waarin zowel ou deren als jongeren een belang rijke plaats hebben." LEIDEN/DEN HAAG JAN WESTERLAKEN Dat heeft L de Jong van het Provinciaal afvalverwerkingsbe drijf Zuid-Holland (Proav) van morgen bevestigd. Bij de pre sentatie van het milieujaarver slag over 1990, gisteren, liet hij de verlate opening van de vuil- stort al doorschemeren. Echt in de problemen komt de Proav niet, zei hij desgevraagd. De provincie heeft links en rechts capaciteit geleend waar het af val tijdelijk mag worden opge slagen. Maar zodra de storplaats Lickebaert opengaat, moet al dat vuil worden teruggehaald. Het leeuwedeel van het afval wordt in de loop van het vol gend jaar naar de Merwedeha- ven in Dordrecht afgevoerd. Al thans, dat hoopt De long. De stortplaats aldaar, met een ca paciteit van een kleine tien mil- joen kubieke meter, is dan voor gebruik gereed. Maar de ge meenteraad van Dordrecht moet de tijdelijke opslag van het Zuidhollandse afval nog goedkeuren. Daarom houdt De Jong een slag om de arm. Het gaat om een politieke beslis sing, zegt hij. waarvan de uitslag vooraf niet te geven is. Een kleine twee jaar geleden sprak de gemeenteraad van Vlaardingen zich uit tegen de aanleg van de stortplaats Lickebaert, die een capaciteit moet krijgen van zeven rruljoen kubieke meter. De raad weiger de het bestemmingsplan aan te passen waarop de provincie Zuid-Holland Vlaardingen een 'aanwijzing' gaf. De gemeente werd verplicht het bestem mingsplan zodanig in te rech ten dat de vuilstort kon worden aangelegd. Vlaardingen stapte naar de Raad van State. En daar. aldus De Jong, stokt het. De procedu re die hier wordt gevoerd neemt jaren in beslag. Gevolg is wel dat Zuid-Holland heeft moeten zoeken naar ruimte waar het met zijn afval heen kan. De woordvoerder van de Proav zegt dat er ruimte is geleend waar voor diep in de buidel moet worden getast. Hij schat dat er een bedrag van rond de dertig miljoen gulden mee gemoeid is om het afval tijdelijk op te slaan en terug te halen zodra de stort plaats Lickebaert in gebruik kan worden genomen. De prijs die daarvoor nü moet worden betaald, verandert niet. Als het afval over jaren wordt te ruggehaald krijgt Zuid-Holland er geen cent meer voor. De pro vincie bouwt aan een fonds om de meerkosten te kunnen beta len als het afval naar Vlaardin gen kan worden gebracht. Uit eindelijk, denkt De Jong. krijgt de burger toch die extra lasten op zijn oordje. Psychogeriatrisch centrum Overduin op weg naar 2000 SCHIPHOL. PETER SLUIS De KLM en het ministerie van justitie starten binnenkort een proef om het aantal onge wenste vreemdelingen op vluchten naar Nederland te verminderen. Medewerkers van de JConinldijke Mare chaussee zullen passage-em ployees van de KLM op een aantal buitenlandse luchtha vens instrueren hoe zij valse of vervalste paspoorten en visa kunnen ontdekken. De Nederlandse overheid stelt luchtvaartmaatschappij en verantwoordelijk voor de echtheid van reisdocumenten van de passagiers die ze naar Nederland vervoeren. Als bij aankomst op Schiphol de Ko ninklijke Marechaussee, die is belast met de grensbewaking op de luchthaven, ontdekt dat passagiers een vals paspoort bezitten, dan krijgen de maat schappijen een boete. Boven dien draaien ze op voor de kosten van het verblijf van de vreemdelingen in ons land en van het vervoer naar hun thuisland. De Marechaussee heeft vaak moeite met het achterhalen van de maatschapij waarmee de ongewenste vreemdelingen hebben gereisd, omdat zij bij aankomst in Nederland vaak al hun reisdocumenten weg gooien of vernietigen. Daarom is begin dit jaar besloten om bij sommige vluchten de pas poortcontrole al aan de vlieg- tuiggates te houden. „Gemiddeld doen we dat tien tot twaalf keer per dag. De controle gebeurt bij vluchten uit landen waar veel mensen met valse papieren aan boord zitten, zoals de west-Afrikaan se en Aziatische landen", zegt majoor E. Mulder comman dant van de brigade Schiphol van de Koninklijke Mare chaussee. Mulder zegt verrast te zijn over het experiment met de KLM dat eergisteren bekend werd gemaakt door staatsse cretaris Kosto. „Er is wel ge sproken over de mogelijkhe den om de controle in het bui tenland te verbeteren, maar van het nu aangekondigde ex periment en onze rol daarin wist ik nog niets." Volgens Mulder is het aantal ongewenste vreemdelingen op Schiphol de laatste jaren ex plosief gestegen. „In 1989 wa ren het er 1.171, het jaar daar op 1.578 en in de eerste acht maanden van dit jaar al 1.745. Het gaat hier dus nadrukkelijk om ongewenste vreemdelin gen en niet om asielzoekers." In tegenstelling tot onge wenste vreemdelingen worden asielzoekers niet zonder meer teruggestuurd. Zij mogen in Nederland de behandeling van hun aanvraag afwachten. Het aantal asielzoekers is overi gens voor het eerst sinds jaren fors gedaald. Vorig jaar regi streerde de Marechausee op Schiphol bijna 7.000 asielzoe kers, tot 1 september van dit jaar waren het er nog geen 2.500. De CDA-statenleden Elsenaar en Van Yperen zijn het meer dan zat dat de provincie com missievergaderingen steeds maar weer verschuift. Ze heb ben er schriftelijke vragen over gesteld. Het begon 22 augustus. De statenleden kregen een schrijven dat de vergadering van de commissie verkeer, ruimtelijke ordening en volks huisvesting niet op 30 augustus, maar op 6 september werd ge houden. Een vergadering over het Groene Hart stond gepland voor 12 juli, werd verschoven naar 30 augustus en vervolgens naar 25 oktober. De statenleden vragen zich af 'of het jo-jo-en met hun agenda's tot de be stuurscultuur van het nieuwe college behoort'. Zij willen dat dit geschuif afgelopen is. Arie de Jong: Je schrikt er wel eens van hoe weinig oog men heeft voor de medemens." FOTO JAN HOLVAST LEIDEN PAUL VAN DER KOOU Arie de Jong is een nuchter mens. De emoties rond wao, Ziektewet en koppeling begrijpt het Leidse PvdA-Kamerlid best, maar het gaat hem om de feiten gaat en niet om de beelden. En die feiten komt hij vanavond op een rijtje zetten bij de ledenver gadering van zijn plaatselijke af deling. Gisteravond deed hij dat in Vlaardingen en eigenlijk zou hij het vanavond in Leiden over kleine criminaliteit hebben. Maar ja, gedwongen door de ac tualiteit zijn de omstreden kabi netsplannen het agendapunt geworden waar alles om draait. De Jong maakt zich op voor een spervuur van vragen en een stevige discussie: „Normaal heb je drie of vier vragenstellers. Nu zal iedereen vragen hebben en tegenwicht bieden; me op an dere gedachten proberen te brengen." Bang voor harde con frontaties is het afdelingslid geen moment: „We praten vanuit vertrouwen en ik denk niet dat men echt gaat kankeren of mij voor rotte vis gaat uitma ken. Dat heb ik in de afdeling nog nooit meegemaakt." As hij maar de kans krijgt om goed uit te leggen waarom de beslissingen nodig waren en wat ze precies inhouden: „Van collega's die al wat avonden achter de rug hebben, hoor je steeds dat de mensen dat niet precies weten." Ook De Jong is geen wao-specialist, maar hij hoeft maar te roepen en de in formatie stroomt uit alle hoeken van fractie en voorlichting toe. Wat zijn de plannen? Hoe kun je ze het beste toelichten? Welke vragen kun je verwachten? Na iedere ledenvergadering wordt het beeld completer. Het Leidse Kamerlid staat pal achter het kabinet en durft de stelling aan dat ook een rege ring met louter PvdA-bewinds- lieden niet was ontkomen aan dergelijke ingrepen: „Hooguit hadden accenten dan wat an ders gelegen", zegt hij. De soci aal-democraat onderstreept dat driekwart van de bezuiniging op de wao wordt bereikt door min der mensen in de wao te laten stromen en bestaande arbeids ongeschikten aan werk te hel pen. „Voor de rest wordt er inder daad gekort, maar arbeidsonge schikten vallen niet terug op het minimum", zegt De Jong. „Ze komen hooguit in de buurt van wat iemand krijgt die zijn hele leven invalide was en nooit veel heeft verdiend. Een op de vier wao'ers vooral de mensen die op jonge leeftijd veel verdie nen gaat er flink op achteruit. Voor het merendeel van de wao'ers gaat het om een paar tientjes." Vindt hij de ingrepen in de wao 'nog net acceptabel', het besluit over de koppeling noemt hij 'fantastisch'. „Toen ik het voor het eerst zag, dacht ik: hadden we dat maar eerder be dacht. De koopkracht voor de minima blijft op peil door wat weg te halen bij mensen boven anderhalf maal modaal. In 15 jaar hebben we nooit zo'n even wichtige pakket gehad." Op de vraag Officier eist dwangverpleging tegen 'goeroe Er was telepathie in het geding. Daarom sloot een 65-ja- rige Vlaardinger in 1988 en 1989 in Alkemade twee kin deren op en mishandelde hij hen, vertelde de man giste ren voor de Haagse rechtbank. Officier van justitie J. van Ek was niet onder de indruk van het verweer. Hij eiste TBS met dwangverpleging tegen de man. Volgens hem is deze een gevaar voor de samenleving. En volgens het psychiatrisch rapport is de kans op herhaling levensgroot aanwezig. DEN HAAG/ALKEMADE maar niet wil doordringen tot partijleden en andere stem mers, heeft De Jong geen eens luidend antwoord. „Misschien hebben we het niet voldoende verteld", zegt hij. „Misschien ook heeft het ermee te maken dat heel veel mensen alleen oog hebben voor eigenbelang. Je schrikt er wel eens van hoe wei nig oog men heeft voor de me demens." De Jong betreurt dat en meldt ronduit dat wanneer mensen al leen hun eigenbelang in het oog houden, ze maar op een andere partij moeten stemmen. Zijn partij komt op voor zwakkeren en stelt werk boven inkomen, om maar wat te noemen. Het is een partij met idealen, gevuld met mensen die er vooral op letten wat hun Haagse partijge noten niet hebben binnenge haald. Een partij ook die voor alles discussieert, zo constateert De Jong met enige spijt. Het kamerlid concentreert zich liever op de inhoud en concludeert dan dat zijn partij er in de onderhandelingen het uiterste heeft uitgesleept. „Het is echt belachelijk te veronder stellen dat er nog grote veran deringen mogelijk zijn", bena drukt hij. „Bovendien, als je al zo ongelooflijk hebt moeten botsen: dat doe je maar e'e'n keer." Slikken of stikken dus. De Jong denkt dat het uiteindelijk op slikken aankomt op het be slissende congres van 28 sep tember. De prominenten moe ten dan wel overtuigen en de gewone mensen dienen hun 'hersens erbij te houden'. De Vlaardinger stond terecht voor vrijheidsberoving, mishan deling en ontucht met een toen 7-jarig meisje en 10-jarige jon gen over wie hij toeziend voogd was. Tegen een 34-jarige mede verdachte eiste mr. Van Ek TBS en een jaar cel. De officier van justitie nam haar vooral kwalijk dat zij als arts niet optrad tegen de mishandeling. Een 37-jarige vrouw hoorde voor medeplich tigheid ook TBS tegen zich ei sen. De zaak tegen een 28-jarige vrouw die verdacht wordt van medeplichtigheid is uitgesteld. De man woonde van april 1988 tot augustus 1989 samen met vier vrouwen en drie kinde ren in Alkemade: de drie mede verdachten, de twee slachtoffer tjes, hun 2-jarige zusje en hun moeder. De moeder was in con tact gekomen met de Vlaardin ger na huwelijksproblemen. De man noemde zich een paranor maal genezer. Eerst trok ze bij hem in, later gingen ze samen met de drie andere vrouwen, die al bij de man woonden, naar haar huis in Alkemade. Uit de psychiatrische rappor ten komt naar voren dat de man met harde hand en intimidatie regeerde over een huis met vier gemakkelijk te beïnvloeden, la biele vrouwen. Ale problemen in huis waren volgens hem het gevolg van telepatisch overge dragen slechte gedachten. Eerst wees hij het dochtertje aan als de bron van alle ellende. Toen zij 'genezen' was. was het de beurt aan de jongen. Nu zou hij kwade gedachten uitzenden. As nu de baby huilde, vloog de man naar boven om de jongen af te ranselen. Dan was de klei ne weer een tijdje rustig, meen de hij. Vastgebonden Vierenhalve maand lang werd de jongen op zijn kamer opge sloten. Geblinddoekt, watjes in de oren, vastgebonden. Soms werd de jongen op een dag ze ven keer onder handen geno men. Hij werd geschopt en ge slagen en kreeg er van langs met een zweep en een gloeien de pook. Eén maal scheurde zijn balzak door een klap met de zweep. „Ik ben een genezer. Ik sloeg met pijn in mijn hart. want ik ben nogal geweldloos", verklaarde de 65-jarige tegen rechter A. Fockema. De man meent nog altijd dat hem niets te verwijten valt. „Ik wist dat het juridisch fout was, maar moreel was ik het ver plicht." Hij verklaarde dat de jongen instemde met zijn mar telingen als een noodzakelijk kwaad. „Ik word rustig van jou. ik voel het amper", zou hij te gen zijn voogd gezegd hebben. Van de vier betrokken vrou wen werden er gisteren twee ge hoord. De moeder hoefde nog niet voor te komen. De psychia ters menen dat het voor de kin deren beter is wanneer zij bij hen blijft. Momenteel maken moeder en kinderen het naar omstandigheden goed. Tegen de moeder is een vooronder zoek gestart. Uit de verklaringen komt zij naar voren als degene die bij tijd en wijle het ranselen overnam. Overigens werd zij la ter ook nog slachtoffer van de Vlaardinger. Op een gegeven moment bedacht hij dat zij het moest zijn die via haar zoon de kwade gedachten uitzond. En toen was zij aan de beurt om geslagen te worden. Tegen de 34-jarige vrouw, een arts, die terecht stond voor me deplichtigheid eiste de officier van justitie naast TBS ook een jaar gevangenisstraf. Zij had op moeten treden, meende mr. Van Ek. In plaats daarvan werkte zij mee, door de jongen een zwaar slaapmiddel voor te schrijven. „Hij zei dat hij de jongen meer moest slaan als ik weigerde: met dat slaapmid del zou hij hem minder hoeven te slaan," verklaarde zij tijdens de zitting. Haar zaak komt over enige tijd ook voor bij het me disch tuchtcollege. De arts maakte lange tijd deel uit van de secte van de Vlaar dinger. Tien jaar geleden trok ze bij hem in. „Er waren een hele boel mensen daar, dat was een hele toestand. En die deden al lemaal wat hij zei", verklaarde zij. Zij kan zich er nu over ver bazen dat ze nooit heeft over wogen te vertrekken. „Hij werk te op je sentiment, wekte de in druk met heel belangrijke zaken bezig ze zijn. Hij zei dat andere mensen er de dupe van zouden worden als je zou vertrekken. Hoe dat precies zat, maakte hij not»ii hiniHijk." De rol van de 37-jarige vrouw bleef beperkt tot niets aoen. Dat wil zeggen: in het begin protes teerde ze nog wel eens, later niet meer. „Ik was op een gege ven moment zo bewerkt door hem dat ik niet durfde te pro testeren: praten, praten, praten, op mij liggen, handen vasthou den. Hij praatte je letterlijk plat." Evenals de 34-jarige wil zij liever vandaag dan morgen onder psychiatrische behande- llng. Het proces tegen de 28-jarige vrouw die deel uitmaakte van de groep werd uitgesteld tot 29 november. Zij is nog niet gede programmeerd. Haar wacht waarschijnlijk dwangverpleging. Op 19 september wordt uit spraak gedaan in de drie giste ren behandelde zaken.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 23