Leiden F 'TGV liever niet in stad' 'Papenwegse polder niet volbouwen' Nieuwe bloemenkiosk bij Noordeinde Fusies in de thuiszorg Vrijdag 6 september 1991 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: CONNY SMITS Vormgeving: PIET KOOREMAN 21 Wethouder bang voor geluidshinder en sloop huizen De Leidse wethouder T. van Rij is er nog helemaal niet van overtuigd dat het een goed plan is om de hogesnel heidstrein TGV tussen Rotterdam en Amsterdam over het bestaande spoor te laten rijden. De supersnelle trein raast dan immers dwars door Leiden. Waarschijnlijk zijn dure maatregelen nodig om de geluidshinder te beper ken. En wellicht gaan huizen tegen de vlakte als de spoordijk moet worden verbreed. leiden janet van dijk Van Rij zal er bij de provincie op aandringen dat gedegen onder zoek wordt gedaan naar de ef fecten voor Leiden, zo kondigde hij gisteravond aan tijdens een vergadering van de raadscom missie voor ruimtelijke orde ning. De provincie heeft inmid dels het standpunt ingenomen dat het beter is om de trein over het bestaande spoor te laten rij den dan over een nieuw tracé. De maximumsnelheid zou dan 200 kilometer per uur moeten zijn. P. de Graaf van onder zoeksbureau Zandvoort zei gis teravond dat een trein die met deze snelheid rijdt evenveel overlast veroorzaakt als een trein die 300 kilometer per uur rijdt. Wethouder Van Rij betwijfelt of de Spoorwegen niet in de knoop komen als geen nieuw tracé wordt aangelegd. De su persnelle trein rijdt dan immers over dezelfde baan als de gewo ne intercity's, zodat minder rei zigers kunnen worden vervoerd. „Als uiteindelijk blijkt dat er toch een nieuw tracé nodig is, ben je nog verder van huis." Hij vindt dat er alles aan moet wor den gedaan om het autoverkeer terug te dringen. „Ik heb liever een nieuwe spoorlijn van vijf tien meter breed dan een ver brede rijksweg." Van Rij voelt zich in die me ning gesterkt door de Lokale Ef fecten Rapportage die onder zoeksbureau Zandvoort heeft gemaakt in opdracht van een aantal gemeenten in de Leidse regio. Het bureau zette de ge volgen op een rijtje van een ver brede rijksweg A4 en van de aanleg van een spoorlijn langs die A4 voor de supersnelle trein. Gisteravond gaf De Graaf een toelichting tijdens de commis sievergadering. Gevarenzone Uit het rapport blijkt dat Leiden veel meer nadelige gevolgen on dervindt van de verbreding van de rijksweg bij Leiderdorp dan van de aanleg van rails voor de snelle trein. Als de weg acht rij stroken krijgt, moet een viaduct met een hoogte van tien meter worden aangelegd bij de krui sing met de Oude Rijn. De tien woningen aan Rhijnvreugd moeten dan waarschijnlijk wor den gesloopt. Door het uitzicht en de geluidsoverlast ontstaat een 'lastige, moeilijke, pijnlijke situatie', aldus De Graaf. Het tracé voor de snelle trein zou op 200 meter afstand van deze woningen komen te liggen en volgens de onderzoeker valt de overlast daarvan erg mee. Ook de wijken Meerburg en Ri vierenbuurt hebben geen last van het lawaai van de trein. „De bewoners horen in de verte een trein rijden." Als de rijksweg wordt ver breed is het de vraag of het zo geheten Klooster van Studen tenhuisvesting kan blijven be staan. Er is in elk geval een ge luidsscherm nodig en er moe ten isolerende voorzieningen worden getroffen aan het ge bouw. In park Cronesteyn en op het volkstuincomplex is 'veel herrie' te horen, 'die eigenlijk niet leuk meer is'. De woningen aan de Vrouwenweg liggen in de gevarenzone, aldus De Graaf. Onduidelijk is nog of de ge luidsoverlast daar de wettelijke normen zal overschrijden. Het lawaai van de supersnelle trein blijft in deze gebieden binnen de normen. „De invloed van de verbre ding van de rijksweg strekt zich veel verder uit dan de invloed van de hoge-snelheidslijn," vat te De Graaf samen. leiden janet v mduk De Papenwegse polder ten zui den van de Stevenshof moet niet worden bebouwd. Het is beter om nieuwe woningen neer te zetten in het tuinbouw gebied ten westen en noord westen van Leiden, bij Rijns burg en Valkenburg. Dat is de mening van de frac ties van D66 en Groen Links in Leiden. Gisteravond namen zij tijdens een commissievergade ring stelling tegen wethouder T. van Rij van ruimtelijke orde ning. Die heeft aan het begin van de zomer in onder meer deze krant laten weten het meest te voelen voor bebou wing van de Papenwegse polder op grondgebied van Leiden en Voorschoten. „Wij hechten grote waarde aan deze polder, vooral vanwe ge de relatie met het gebied 'De Horsten'. Bebouwing heeft gró te gevolgen voor vooral de vo gels in dat gebied," aldus J. Lau rier van Groen Links. Beide fracties vinden dat een keuze moet worden gemaakt tussen uitbreiding van de glas tuinbouw en woningbouw. „Er moet groen opgeofferd worden. Maar je kunt beter kiezen tus sen glastuinbouw en woning bouw dan voor allebei," aldus 1 Groen Links willen de Papenwegse polder niet bebouwd zien. H. de Goede van D66. „Je kunt vendien is bebouwing daar je afvragen of glastuinbouw nog wel past in een verstedelijkt ge bied," vindt Laurier. Van Rij voelt niet zoveel voor de suggestie om het tuinbouw gebied vol te bouwen met hui zen, omdat die verder van het station komen af te liggen. Bo- duurder. Als de Stevenshof wordt uitgebreid, hoeven er im mers niet meteen allerlei nieu we voorzieningen zoals scholen en winkels te komen. H. de Goede van D66 wees erop dat de tuinbouwgebieden ook goed bereikbaar worden als de snel- •foto wim dijkman tramverbinding met Katwijk is LEEFMANS Op het Noordeinde ter hoogte van de Rembrandtstraat is be gonnen met de bouw van een nieuwe bloemenkiosk. Het ge bouwtje dat ongeveer 90.000 gulden gaat kosten, is ontwor pen door het Leidse architec tenbureau Verheyen/Heuer/De Haan dat naast de toekomstige kiosk is gevestigd. Volgens pro jectleider A. Kingma van het ar chitectenbureau wordt de kiosk opgebouwd uit zes delen die één voor één worden vervaar digd in de werkplaats van de Sassenheimse aannemer Kie- leiden/regio Een aantal voorzitters van dienstverlenende instellingen en stichtingen in Leiden en de regio tekent aanstaande maan dag een intentieverklaring om met elkaar te gaan fuseren. De ondertekening heeft plaats in Alphen aan den Rijn. Het gaat hierbij om Kruiswerk Leiden, Maatschappelijke Dienstverle ning Aar- en Veenstreek, Maat schappelijke Dienstverlening Rijnland, Gezinszorg Leiden en Kruisvereniging Hart van Hol land in Alphen. Er is een reden voor de fusie. Cliënten en pa tiënten die thuiszorg nodig heb ben, kunnen deze zo 'op maat' aangeboden krijgen vanuit één organisatie. Verder zijn efficiën tie en productiviteit redenen voor het samengaan. Het stre ven is om de integratie per 1 ja nuari 1993 rond te hebben. De discussie over de bebou wing van polders is nog lang niet afgerond. De kwestie moet onder meer worden besproken met andere regiogemeenten. „Maar ik heb mijn mening ge vormd," aldus Van Rij. Stichting Ouderenwerk Leiden en buurthuis de Pancrat hou den het komende seizoen een eettafel-project voor 55-plus- sers. Senioren die problemen hebben met zelf koken, kunnen voor ƒ6,15 per maaltijd terecht bert. Ze worden op het Noord einde in elkaar gezet. Harde kunststof, glas en mul tiplex zijn de meest gebruikte materialen. De gemeente gaf opdracht voor het ontwerp. Bloemenhandel Hans Kanbier die nu op die plaats in een tijde lijke bouwkeet is onderge bracht, zal het gebouwtje van de gemeente huren. Het hek werk van het Rembrandtpark wordt met een kleine ronding over enkele meters afgebogen zodat de kiosk in het park kan 'inspringen' en de stoep zoveel mogelijk wordt vrijgehouden. AGENDA VRIJDAG 6 SEPTEMBER Leidato Huishoudbeurs, Groenoord- hallen, van 13.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 22.30 uur. ZATERDAG 7 SEPTEMBER Leiden 5e Wafeltocht, wandeltocht over 5- 10-15-25 Km, start vanaf Parlement, Nieuwstraat 45. tussen 9.00 en 14 .30 uur Molenwandeltocht over 10 en 15 km. start vanaf VW, Stationsplein 210 tussen 9.00 en 16.00 uur Molenfietstocht ism de Rt|nlandse Grammofoonplatenbeurs in het Anthonius Clubhuis, Lange Mare 43, van 10.00 tot 16.00 uur 8e Leidse Uitdag in de Pieterskerk van 11.00 tot 24.00 uur Archeologisch spreekuur in de Taf feh-zaal van het Ri|ksmuseum voor Oudheden, Rapenburg 28, van 13.00 tot 16.00 uur Ouderen-eettafel binnenstad in buurthuis de Pancrat aan de Middelstegracht of in 't Pandje aan de Hogewoerd. De eettijd is van twaalf van half twee. Ook zijn de organisatoren van het project, Ellen Kuiper en Mirjana Pannekoek, op zoek naar vrij willigers met rijbewijs. Informa tie: 071-143503 en 071126243. MEDISCHE DIENSTEN ARTSEN De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (al leen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen.- Groep 1 - Baars, Van der Meer, Tan, Zwanenburg, Meijer, Van Leeuwen, Verhage, Groeneveld. de Ruiter, Jans sen. Maris en Van Schie: za 8 uur tot zo 8 uur: R. van Leeu wen, Rosmolen 2, tel. 218661. zo 8 uur tot 24 uur-, C. Maris/J. Verha ge, Rosmolen 2, tel. 218661. Groep 2 - Nering Bögel, Van Gent, Taytelbaum, Van Luyk, Klaassen, Rus. Kruis, Bergmeijer, de Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: E. de Lange, Bronkhorststraat 43-45, tel. 212025. zo 8 uur tot 24 uur F Kruis. Minne broersgracht 41tel1263 71 Groep 3 - Boels, Smit, Lely, W. de Bruijne, J. de Bruijne, Huibers. Jur- gens, Fogelberg en Van den Muijsen bergh: za 8 uur tot zo 8 uur: J. de Bruyne, Kernstraat 11. tel. 125245 zo 8 uur tot 24 uur: A. Boels, tel 142383. Groep 4 - Van Wingerden, Lahr, Van Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Horn, J.G. Zaaijer en R.E. Zaaijer, Paulides, de Kanter en Lodder, za 8 uur tot zo 8 uur. J. Zaaijer/R. Zaaijer, R.P. Geerhngspad 11. tel. 316008. zo 8 uur tot 24 uur: J. de Kanter, l Boudier Bakkerplein 3. tel. 311414 Groep 5 - Jasperse. Wiersma. Crul, Kooiiman, De Jong. Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Witpaard, tel. 217477. zo 8 uur tot 24 uur H Wiersma. HaagwegöO, tel. 318311. ningsregelmg Homeopati- Leiderdorp za: F. Kemme, Grotiuslaan 12, tel. 893139, zo: M Lesius, Florijn 10, Wassenaar za: M. v.d. Feen, Hofcampweg 65. tel. 76418, zo J Spelt. Van Groene veltlaan 17, tel. 11844. Zoeterwoude via uw eigen huisarts verneemt u wie de weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr. tot vr. door-. Apotheek De Aloë, Levendaal 161, Leiden, tel. 120502 Apotheek Carlina. 8oerhaaveplein 21Oegstgeest. tel. 176154 Apotheek Hofland. Thorbeckeweg 3. Voorschoten, tel. 762877. Roest (Leiden en omstreken): G. Roest. Ockenrode 14, Leiderdorp, tel. 890405 Voor de prakti|k van Vestjens en Van der Wouw: H. Vestjens, Ri|n en Schiekade 23. Leiden, tel 120241 Voor de praktijk van Dui|n, Brandt R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel. 156161; of D J. Brandt, Homanstraat 1, Rijns burg, tel. 173266. Voor eigen praktijk: B.G Heemskerk. De Kempenaer it 21Oegstgeest. tel 071 - ri Roon, Bronkhorst straat 13. Le.den, tel 218393, al leen op telefonische afspraak Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenart sen: dokterstelefoon 070-3455300 TANDARTSEN De weekendd enst voor Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door W. v.d Velde, Lorentzkade 24, Lei den, tel. 071-132828.; spreekuur om 13.00 uur. Voorschoten/Wassenaar K Sutiono Goei, Kon. Marielaan 29, Voorschoten, tel. 071-615009 13.00 u Oegstgeest Voorschoten za J. Baars. R. Wagneriaan 63. tel. 612520; zo: A Tromp. Leidseweg 328, tel 762159. 17.00 u 59. tel: 120144;i het weekend uitsluitend bereikbaar via dokterstelefoon, tel 122222 Bereikbaarheid Kruisvereniging 'Hart van Holland', werkgebied Rijnstreek: Leiderdorp en Zoeterwoude: Voor dringende gevallen buiten de spreek uurt.|den, tel 01720 24024 ALGEMEEN MAATSCHAPPELIJK WERK Sociaal Psychische Hulp: voor drm gende hulp buiten kantooruren, tel: Het ontwerp voor de bloemenkiosk aan het Noordeinde. tekening verhei jen/heuer/de Tot voor kort schreef hij alleen nog maar over lomanda, vannacht bracht hij de eerste huwelijksnacht met haar door. Leidenaar Jacques Onderwater trouwde gisteren in Tie! met het landelijk vermaarde genezend medium. Onderwater is van huis uit copy-writer. I In die hoedanigheid schreef hij voor een of ander roddelblad eens een verhaaltje over Jomanda. U weet wel, die vrouw die het afgelopen jaar geregeld de Groenoordhallen liet volstromen met minder- validen, zieken en andere ongelukkigen. Zij dicht zichzelf genezende krachten toe en velen zeggen baat te hebben bij haar spirituele behandelingen. Onderwater raakte jaren geleden al danig onder de indruk van de verrichtingen van de ,Lady of the Light'. Hij schreef verschillende stukken over haar, bracht zelfs een biografie uit. Hij werd haar manager en liet Leiden begin dit jaar voor wat het was. Hij ging in Geldermalsen bij Jomanda wonen en verhuisde onlangs met haar naar Tiel. Jacques (2) Daar zat meer achter, zo ver moedden velen. En ja hoor, eni ge weken terug bleek dat zijn bewondering voor Jomanda niet beperkt blijft tot haar gene zende verrichtingen. Ze heeft ook zijn hart gestolen, spiritueel of niet. En dus 1< een paar weken een uitnodiging een bruiloft op 1' reau van de Stee dactie. Vorige week beli derwater nog ev vé naar deze Ste dacteur, die net een flinke keelpi koorts aan zijn t gekluisterd. Of il van plan was te men. „Als ikbeti ben," luidde het woord. Nou, dat kon Jomanda w< gen. „Leg even c hoorn in je nek.' ue ziekte verdween pas na een fikse penicilinek- Jacques (3) Gelukkig op tijd opgeknapt voor de bruiloft. Niet zo maar een trouwerijtje natuurl.jk. Dat past niet als je bekend bent van ra dio, televisie en diverse krante kolommen. De evenementenhal in Tiel was afgehuurd als feest zaal. Het bleek geen overbodige luxe. Drommen mensen ver drongen zich voor de ingang van de Betuwse hal. Dankbare Jacques (4) Leidenaar Jacques Onderwater trouwde gisteren in Tiel met genezend medium Jomanda. Ook Popov kwam haar feliciteren. „En ook Jacques natuurlijk." foto frank broekhuizen (ex-)patiënten fêteerden het nieuwbakken paar. Die Onderwater toch, eens een anoniem Leidenaar, nu de ge vierde echtgenoot van een won derbaarlijke vrouw. Alles was present, de roddelpers, RTL 4, en bekende Nederlanders als Wieteke van Dort. Maar kwa men ze nou eigenlijk wel voor Jacques, of hangt hij er als een soort prins-gemaal maar wat bij? Het leek er eerlijk gezegd wel een beetje op, gistermiddag. Voordat het paar de zaal betrad, riep de ceremoniemeester de mensen op gewoon te blijven zitten bij binnenkomst van het paar. „Daarna is er ruimschoots de gelegenheid Jomanda te feli citeren." Om er na een flinke pauze aan toe te voegen: „En ook Jacques natuurlijk." Het zal je maar gebeuren, de man zijn van een beroemdheid. De recente geschiedenis kent er een paar. Hoe belachelijk is Dennis Thatcfter niet gemaakt in de Engelse pers. Die man zou hel maar verdomd moeilijk hebben met zo'n kenau aan zijn zijde. En wat te denken van prins Claus? Gaat het met Leid se Jacques,dezelfde kant op? Al tijd maar die aandacht voor je vrouw, het idee dat ze voor haar komen. Maar ach, misschien zijn wij van Steeds wel zwartkijkers. 'Onze' Jacques straalde gister middag in Tiel van oor tot oor. Het feest was er ook naar. Zoals gememoreerd was het me een feestje wel. Vlak voordat het bruidspaar in een koets arri veerde, sprak de Sovjet-clown Popov een paar woorden. Waar die zo ineens vandaan was ge toverd blijft een raadsel, veel tijd om met het bruidspaar te praten was er niet. Handje schudden, een korte felicitatie en doorlopen was het motto. Niet zo vreemd. In de zaal zaten zo'n 2000 mensen. Zeg dat die allemaal eens tien seconden praten met het bruidspaar. Sta je toch een vorstelijke tijd han den te schudden. Maar voordat het zover was, kreeg het publiek waar het voor was gekomen: show. Een priester zegende het huwelijk nogmaals in, nadat hij dat 's ochtends in besloten kring al eens had gedaan. En verder was er natuurlijk een korte healing-sessie. Vrouwen op leeftijd die luid schreeuwend door de hal renden, mensen die opstonden uit hun rolstoel. En waar was Jacques? Juist, op een stoeltje op de achtergrond. Per soonlijk vriendin van Jomanda en Jacques, zangeres Donna Lynton, voelde de situatie feil loos aan. Zij haalde hem tijdens haar optreden naar voren, en Jacques moest een paar deuntjes meezingen. Hij kan beter manager blijven. Toch kan Leiden trots zijn op haar beroemde ex-inwoner. Laat het een magisch huwelijk worden.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 21